کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/06/10]

شرحی کهن بر مثنوی معنوی  

معرفی از: مرکز پژوهش کتابخانه مجلس

 

شرح اوائل مثنوی نام شرحی است که علاءالدین علی بن محمّد شاهرودی بسطامی، مشهور به مصنّفک، در سدة 9ق. تصنیف کرده است.

 

نسب این شارح به امام فخر رازی می‌رسد و از آنجاکه وی در نوجوانی شروع به تألیف کتاب کرده، لقب مصنّفک گرفته است. مصنّفک در 38 سالگی به تدریس در مدرسة شاهرخیه در هرات پرداخته و در 42 سالگی قدم به روم و قونیه گذاشته و بر کرسی تدریس مدرسة قونیه تکیه زده است.

 

وی سرانجام پس از تألیف حدود چهل اثر در سال 875ق. در قسطنطنیه از دنیا رفته و در جوار تربت ابوایوب انصاری به خاک سپرده شده است.

 

همان‌گونه که از نام این اثر بر می‌آید، شرح ابیات آغازین مثنوی مولانا جلال‌الدین بلخی است. مصنّفک شرح اوائل مثنوی را در حدود 845ق. آغاز کرده و آن را با عبارات ساده و روان، جملات مسجّع و آهنگین و با استفاده از آیات و احادیث، استشهاد از دیوان شمس و به کارگیری حکایات متنوّع عرفا تألیف نموده است.

 

تصحیح این رسالة مهم، بر اساس تک‌نسخة شناختة شده این اثر ـ که در کتابخانة فاتح در استانبول به شمارة 2706 نگهداری می‌شود ـ انجام شده است. قسمتی از این نسخه به خطّ مولف است که با نمونه‌ دست‌خط‌های دیگر مؤلف که در کتابخانه‌های دیگر به جا مانده تطبیق دارد و بر قسمت دوم هم که به خط دیگری است، خود مؤلف یادداشت صحّت گذاشته است. به همین دلیل این نسخه از نهایت اعتبار و اهمیت برخوردار است.

 

این رساله را دکتر زهیر طیب با نمایه‌های متنوع و مفیدی که در انتهای کتاب قرار داده شده، تصحیح کرده‌ و انتشارات دار تراث اسلامی در سال 1398 در قطع رقعی و در 376 صفحه به انتشار رسانده است.

    بازدید:452
    یادداشت ها
    Parameter:304704!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار