کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
5.0 (1)
از سلسله نشست‌های شب‌های بخارا؛
[1398/11/01]

شب محمدرضا صفدری برگزار می‌شود  

 

شب محمدرضا صفدری از سلسله جلسات شب‌های بخارا روز پنج‌شنبه سوم بهمن برگزار می‌شود.

 

 محمدرضا صفدری در ۵ مرداد ۱۳۳۲ در خورموج به دنیا آمد. از اول دبستان تا کلاس نهم در همان شهر تحصیل کرد. دوران دبیرستان را در کرمان، بوشهر و برازجان گذراند و در سال ۱۳۵۱ دیپلم گرفت. از سال ۵۱ تا ۵۳ همزمان با گذراندن دوران سربازی، آموزگار روستا بود؛ سپس در کنار کار در آموزش و پرورش در دانشکده‌ هنرهای دراماتیک و هنرهای زیبا در رشته ادبیات نمایشی درس خواند. او از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷ در جلسه‌های داستان‌خوانی پنج‌شنبه‌ها که در خانه‌ هوشنگ گلشیری و با حضور چند نویسنده جوان تشکیل می‌شد، شرکت می‌کرد.

نخستین داستان او  به نام «شب‌نشینی» در سال ۵۴ چاپ شد. سپس داستان‌های سیاسنبو، اکو سیاه و علو در کتاب جمعه منتشر شد.

از دیگر آثار او می‌توان به «تیله آبی» (مجموعه داستان کوتاه) - ۱۳۷۷ انتشارات زریاب، «من ببر نیستم پیچیده به بالای خود تاکم» (رمان) – ۱۳۸۱، «سنگ و سایه» (رمان) – ۱۳۹، «شام آخر» (نمایشنامه)، «شوراب» (نمایشنامه)، «۸ داستان از نویسندگان جدید ایران» با مقدمه هوشنگ گلشیری - انتشارات اسفار، «با شب یکشنبه» (مجموعه داستان کوتاه) انتشارات نیماژ – ۱۳۹۶ اشاره کرد.

در میان آثار او، رمان «من ببر نیستم پیچیده به بالای خود تاکم» در سال ۱۳۸۱ از طرف هیئت داوران چهارمین دوره‌ جایزه ادبی مهرگان تحسین شد و همان سال در چهارمین دوره‌ جایزه‌ منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی به عنوان رمان برگزیده معرفی شد.

علاقه‌مندان برای حضور در این جلسه می‌توانند روز پنجشنبه 3بهمن ساعت 17 به موسسه فرهنگی هنری ققنوس راوی دوران مراجعه کنند.

    بازدید:365
    یادداشت ها
    Parameter:305418!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار