کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
از سلسله نشست‌های شب‌های بخارا؛
[1398/09/27]

شب دکتر محمود افشار برگزار می‌شود  

 

 شب دکتر محمود افشار در ساعت پنج بعد از ظهر پنج‌شنبه ۲۸ آذر در بنیاد موقوفات محمود افشار (کانون زبان پارسی) با همکاری مجله بخارا برگزار خواهد شد.

 

محمود افشار فرزند حاج محمدصادق افشار در یزد متولد شد. او دبیرستان را در مدارس بمبئی به پایان برد و در ۱۲۹۸ با دفاع از پایان‌نامۀ خود با عنوان «سیاست اروپا در ایران» از دانشگاه لوزان در رشتۀ علوم سیاسی و اجتماعی مدرک دکتری گرفت. پس از بازگشت به وطن در ۱۳۰۳ به عضویت شورای عالی تجارت و در ۱۳۰۵ به استخدام دادگستری درآمد و تا مستشاری دیوان عالی کشور ارتقاء یافت. در ۱۳۲۲ از دادگستری انصراف داد و به وزارت فرهنگ رفت و چندی بعد به معاونت وزارت فرهنگ نائل آمد.

 

در ۱۳۲۵ از کلیۀ مشاغل دولتی کناره گرفت و به سیر و سیاحت در عالم پرداخت. عشق به میهن و تحکیم وحدت ملی و تعمیم زبان فارسی دکتر افشار را بر آن داشت که از ۱۳۳۷ به بعد طی پنج وقفنامه، بخش بزرگی از اموال خود را وقف نماید. دکتر محمود افشار در ۲۸ آذرماه ۱۳۶۲ با نیکنامی درگذشت و در مقبرۀ خانوادگی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

 

در شب دکتر محمود افشار، آیت الله سیدمصطفی محقق داماد، ژاله آموزگار، ناصر تکمیل همایون و میلاد عظیمی سخنرانی خواهند کرد. همچنین مستند «وقف، سنت پویا» به کارگردانی کیوان کیانی نمایش داده می‌شود.

 

این مراسم در خیابان ولی عصر(عج)، سه‌راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، شمارۀ ۱۲، باغ موقوفات دکتر محمود افشار، کانون زبان فارسی برپا می‌شود.

    بازدید:294
    یادداشت ها
    Parameter:305213!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار