کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
5.0 (1)
از سلسله نشست‌های شب‌های بخارا؛
[1398/10/04]

شبی از شب‌های بخارا برای فریدون توللی  

 

 شب فریدون توللی با همکاری مجله بخارا و با خوانش دو متن از مرحوم ایرج افشار و محمدرضا شفیعی‌کدکنی، ساعت پنج بعدازظهر روز چهارشنبه (۴ دی‌ماه)، در بنیاد موقوفات محمود افشار (کانون زبان پارسی) برگزار خواهد شد.


فریدون توللی سال ۱۲۹۸ در شیراز به دنیا آمد. پس از به پایان رساندن تحصیلات مقدماتی وارد دانشگاه تهران شد و در رشته باستان‌شناسی تحصیل کرد. در سال ۱۳۲۰ فارغ‌التحصیل شد و به باستان‌شناسی روی آورد. مدتی مدیر کل اداره باستان‌شناسی فارس بود. پس از شهریور ۱۳۲۰ گام در عرصه سیاست نهاد و در نشریات حزب توده مقاله می‌نوشت. در پی کودتای ۲۸ مرداد از سیاست کناره گرفت و در کتابخانه دانشگاه شیراز مشغول به کار شد.
 

توللی از پیشاهنگان شعر نیمایی به شمار می‌آید. اشعار او درون‌مایه غنایی و تا حدودی متجددانه دارد. او به زبان فرانسوی آشنایی داشت و اشعاری از شاعران فرانسه‌زبان را به فارسی برگرداند. او در ۹ خرداد ۱۳۶۴ درگذشت و در محوطه آرامگاه حافظ به خاک سپرده شد. «التفاصیل»، «رها»، «کاروان»، «نافه»، «پویه»، «شگرف»، «بازگشت» و «شعلهٔ کبود» آثار شعری اوست.
 

لازم به ذکر است در شب فریدون توللی استادان سیروس پرهام، مسعود جعفری‌جزی، میلاد عظیمی، مصطفی ده‌پهلوان و شهرزاد رضادوست سخنرانی خواهند کرد. همچنین در این شب، دو متن از مرحوم ایرج افشار و دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی قرائت خواهد شد.
 

علاقه‌مندان به شرکت در این نشست می‌توانند از ساعت 17 روز چهارشنبه (4 دی‌ماه) در کانون زبان پارسی به نشانی، خیابان ولی عصر، سه‌راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، شماره ۱۲، بنیاد موقوفات محمود افشار حضور یابند.

    بازدید:574
    یادداشت ها
    Parameter:305239!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار