کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
از سلسله «شب‌های بخارا»؛
[1398/04/24]

«شب‌های رمان عربی» به «شب رمان‌نویسان مصر» رسید  

 

سومین شب از «شب‌های رمان عربی» و از سلسله شب‌های بخارا با عنوان «شب رمان نویسان مصر از دهه شصت تا امروز» برگزار می‌شود.

 

سومین شب از «شب‌های رمان عربی» در ادامه دو نشست قبلی، در ساعت پنج بعد از ظهر سه‌شنبه (25 تیر۱۳۹۸)، در خانه گفتمان شهر( وارطان) برگزار و در طی آن  برخی رمان‌نویسان مصری از دهه شصت تا‌کنون معرفی و شماری از آثارشان تحلیل می‌شود.


در این نشست، ماری تریز عبدالمسیح، می تلمسانی، محبوبه افشاری، صادق دارابی، سمانه سرفرازیان، عظیم طهماسبی و علی دهباشی سخنرانی خواهند کرد.
 

مصر مهد رمان‌نویسی و «نجیب محفوظ» سرشناس‌ترین رمان‌نویس درمصراست. نویسندگان دهه شصت و هفتاد مصر، داغ شکست‌های پی در پی مانند، شکست 1967 و آشتی طبقه بورژوای عرب با اسرائیل را بر دل داشتند، که رویاهای انقلابی آنان را به نابودی کشاند؛ تعدادی از آن‌ها مثل «جمال الغیطانی» و «صنع‌الله ابراهیم» که رویای تحقق بخشیدن به عدالت اجتماعی را در سر داشتند، به دلیل مخالفت‌های خود زندانی شدند.
 

دهه شصت نقطه عطفی برای رمان مصر شد و از شکل آموزشی به جنبه انتقادی ورود کرد. در رمان دهه هفتاد به طور کلی کشف واقعیت و بازخوانی تاریخ معاصر در ابعاد گوناگون در کانون توجه است و همین امر به شیوه‌های مختلف در آثار نویسندگان مصری بازتاب یافته است.
 

رمان «عشق در زمان نفت» نوشته نوال سعداوی، «آن بو» از صنع‌ الله ابراهیم، رمان «الطنطوریه»، «قطعه‌ای از اروپا» از رضوی عاشور، «زینی برکات» از جمال الغیطانی، «عزازیل» از یوسف زیدان، «واحه غروب» و «عشق در تبعید» از بهاء طاهر، و رمان «عمارت یعقوبیان» و «شیکاگو» از علاء اسوانی از جمله رمان‌های مهم چند دهه‌ی اخیر در مصر است که با تمرکز بر تاریخ معاصر مصر و  جزئیات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و نیز تحول در ساختار روایت؛ دیدگاه و چیدمان روایی نویی ارائه کرده‌اند.
 

 علاقه‌مندان به شرکت در این برنامه می‌توانند ساعت پنج بعدازظهر سه‌شنبه، 25 تیر۱۳۹۸،  به خانه گفتمان شهر (وارطان ) واقع در میدان فلسطین . طالقانی غربی . ضلع جنوبی . پلاک 514 مراجعه کنند.

    بازدید:417
    یادداشت ها
    Parameter:304482!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار