کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش چهلم)
[1398/10/09]

شاخص‌های موضوعی برای فرهنگ در برنامۀ کاری 2030  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش سی‌‌ونهم بخوانید.

 

فرهنگ: شاخص‌های 2030

(شاخص‌های موضوعی برای فرهنگ در برنامۀ کاری 2030)

یونسکو 2019

 

تهیه نخستین پیش‌نویس چارچوب شاخص‌ها و اسناد فنی مورد نیاز برای «شاخص‌های موضوعی برای فرهنگ در برنامۀ کاری 2030» نتیجه همکاری تعداد زیادی از مؤسسات مرتبط و حرفه‌مندان به رهبری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) طی یک دوره زمانی دو ساله از 2017 تا 2019 میلادی است.

 

طی دهه گذشته، سیاست سازمان یونسکو برای رویکردی فرهنگ محور به توسعه، سبب تصویب چندین قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده است که نقش فرهنگ را به عنوان عامل محرک و توانمندساز توسعۀ پایدار به رسمیت می‌شناسند. این رویه با وارد کردن عامل فرهنگ در برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار به اوج خود رسید. در همین راستا مجموعه شاخص‌های موضوعی فرهنگ در برنامۀ کاری 2030 مورد توجه قرار گرفته است. این ابتکار، تلاشی نوآورانه برای ایجاد روش‌شناسی در نمایش نقش فرهنگ در کمک به اجرای آرمان‌های توسعه پایدار سازمان ملل متحد است. این پروژه به تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گذاران کمک می‌کند روایتی منسجم و قوی در مورد فرهنگ و توسعه ارائه دهند، که مبتنی بر شواهد باشد.

 

مجموعه شاخص‌های موضوعی برای فرهنگ در برنامه کاری 2030، چارچوبی از شاخص‌های موضوعی است که هدف آنها ارزیابی و نظارت بر پیشرفت کمک‌های فرهنگی در اجرای آرمان‌ها و اهداف برنامۀ کاری 2030 برای توسعه پایدار است. این چارچوب هم نقش فرهنگ به عنوان یکی از زمینه‌های فعالیت‌های توسعه و هم جایگاه کمک‌های فرهنگی را در حوزه‌های مختلف آرمان‌های توسعه پایدار و سیاست‌گذاری مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این مجموعه چارچوبی موضوعی و ابزاری روش‌شناسانه را برای کشورها و شهرها فراهم می‌کند تا نقش کمک‌های فرهنگی را در مکانیزم‌های اجرایی برنامه‌ کاری 2030 در تمام سطوح مورد ارزیابی قرار دهند.

 

اجرای این ارزیابی و بررسی شاخص‌ها امری داوطلبانه است که در توسعه برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های آتی موثر خواهد بود.

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:542
    یادداشت ها
    Parameter:305252!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار