کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
انتشارات سازمان ملل
[1399/04/14]

سی‌ام ژوئن روز بین‌المللی مجلس‌محوری  

 

سی‌­ام ژوئن (10 تیر ماه)  روز پایه­‌گذاری اتحادیه بین­‌المجالس، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز بین­‌المللی مجلس‌محوری معرفی شد تا نقش پارلمان­‌ها و نظام­‌های پارلمانی در بهبود زندگی مردم جهان گرامی داشته شود. همچنین این روز فرصتی است تا پارلمان­‌ها به ارزیابی جایگاه خود پرداخته با شناسایی چالش­‌ها به بررسی راهکارهای موثر برای پاسخگویی به آنها بپردازند.

پارلمان­‌های قدرتمند سنگ بنای دموکراسی هستند. آنها صدای مردم را در حکومت نمایندگی کرده، به تصویب قوانین، تخصیص بودجه برای اجرای قوانین و سیاست­‌ها و نظارت بر دولت می­‌پردازند. آن‌ها باید تلاش کنند تا سیاست­‌ها و قوانینی را در جامعه به تصویب برسانند که فراگیر بوده و به ویژه در راستای حمایت از اقشار آسیب­پذیر باشند.

پارلمان­ها همچنین برنامه­‌ها و مصوبات بین‌­المللی را به برنامه­‌ها و قوانین ملی پیوند می‌­دهند و بر حسن اجرای معاهدات و توافقنامه­‌های بین­‌المللی توسط دولت­ها نظارت می­‌کنند.

 

نخست­‌وزیر ایتالیا جوزپه کونته در حال سخنرانی در پارلمان این کشور درباره مقررات مورد نیاز برای کنترل بیماری کووید 19

 

نقش پارلمان، حیاتی­تر از هر زمان دیگری در دوران کووید 19

در شرایطی که بحران بیماری کووید-19 بر جهان حاکم است، پارلمان‌­ها و دیگر نهادهای حاکمیتی نیز مانند سازمان­‌های خصوصی و دولتی مشمول مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی شده­‌اند، با این حال نقش پارلمان در شرایط بحران بیش از هر زمان دیگری حیاتی است تا به تصویب قوانین ضروری، اختصاص منابع و تحقیق و تفحص و نظارت بر اقدامات دولت بپردازد. برخی پارلمان­‌ها در حال اصلاح قوانین و رویه­‌هایی هستند که اجازه و امکان دورکاری را فراهم می­‌کنند، برخی به برگزاری جلسات حضوری ادامه می­‌دهند و برخی از پارلمان­‌ها نیز در تعطیلی موقت هستند. اتحادیه بین‌­المجالس تلاش می­‌کند همکاری­‌های میان-پارلمانی و انسجام را از طریق معرفی نمونه­‌های کاری پارلمانی در زمینه قانون­گذاری، برگزاری مذاکرات و نظارت بر عملکرد دولت در دوران تعطیلی و فاصله گذاری اجتماعی، برای مجالس جهان تسهیل کند.

از جمله در ادامه یادداشتی راهنما با عنوان "حقوق بشر و کووید-19: راهنمایی برای پارلمان­ها"  به عنوان نمون‌ه­ای از فعالیت­‌های اخیر اتحادیه مجالس معرفی می­‌شود:

 

 

حقوق بشر و کووید 19: راهنمایی برای پارلمان­ها

در دوران خیزش بیماری کووید-19، بسیاری کشورها دست به اقدامات فوری زدند و با اعلام شرایط ویژه تلاش کردند جلوی انتشار ویروس را گرفته و از مردم خود محافظت کنند. بسیاری از این گام­‌ها تبعات مهمی به لحاظ رعایت حقوق بشر به همراه داشته است.

چگونه استانداردهای پایه حقوق بشر می­‌توانند تلاش کشورها در واکنش نسبت به بحران سلامت را تحت تاثیر قرار دهند؟ چگونه پارلمان­‌ها می­‌توانند کارکردهای قانون­گذاری و نظارت خود را برای اطمینان از مطابقت اقدامات دولت با مبانی حقوق بشر مورد نظر خود به کار گیرند؟ چگونه می­‌توان میان حق برخورداری از سلامت و آثار اجتناب­‌ناپذیر و نامطلوب ناشی از برقراری محدودیت در حقوق اجتماعی و اقتصادی هماهنگی و توازن برقرار کرد؟

این یادداشت برای کمک به پارلمان در مدیریت بحران جدید طراحی شده و شامل پیشنهادات و مثال­‌هایی در موضوعات ذیل است:

  • محدودیت­‌های قابل پذیرش بر حقوق بشر
  • وضعیت اضطرار و احترام به حقوق بشر
  • اطمینان از حفظ وجوه حقوق بشر در پاسخگویی نسبت به بحران سلامت.

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

 

 

متن کامل این یادداشت راهنما به پیوست قابل مطالعه است.

 

 

بازدید:274
یادداشت ها
Parameter:305817!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار