کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/07/15]

سه جلد جدید از مجموعه «تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر» منتشر شد  

 

جلدهای پنجم، ششم و هفتم مجموعه پنجاه‌جلدی «تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر (دوره پهلوی دوم)» حاصل مصاحبه‌های حسین دهباشی، توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران چاپ شد.

 

مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر (دوره پهلوی دوم) حاصل مصاحبه های حسین دهباشی تاریخ‌پژوه و مستندساز کشور با رجال سیاسی، فرهنگی و اقتصادی رژیم پهلوی در سال‌های اخیر است، که به گفته او ۱۴ سال طول کشیده است و چهار شماره نخست مجدات آن حدود ۵ سال قبل از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد.
مصاحبه با علینقی عالیخانی وزیر اقتصاد پهلوی با عنوان اقتصاد و امنیت، سپهبد خلبان شاپور آذربرزین معاون عملیاتی و جانشین فرماندهی نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران با عنوان فرماندهی و نافرمانی، سیدحسین نصر، فیلسوف ایرانی و بنیانگذار انجمن فلسفه (مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران) با عنوان حکمت و سیاست و داریوش همایون وزیر اطلاعات و جهانگردی رژیم پهلوی با عنوان آیندگان و روندگان، نخستین مجلدات این مجموعه بودند که نتیجه مصاحبه با آن‌ها، توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی چاپ و ارائه شد.

 

 این کتاب‌ها گوشه‌ای از اقدامات رژیم پهلوی در حوزه‌های مختلف و همچنین بخشی از نحوه سقوط آن رژیم را از زبان رجال آن زمان بیان می کنند. هم اکنون نیز مجلدات ۵، ۶ و ۷ «مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران معاصر (دوره پهلوی دوم)» توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر و روانه بازار نشر شد.

 

کتاب پنجم با عنوان اقلیت و اکثریت به تاریخ شفاهی، زندگی و آثار دکتر فرهنگ مهر (۱۳۹۶-۱۳۰۲)، استاد بازنشسته روابط بین‌الملل دانشگاه بوستون، معاون اقتصادی در زمان نخست وزیری امیرعباس هویدا در دوره محمدرضاشاه، از افراد مؤثر در وزارت نفت و وزارت دارائی، رئیس دانشگاه شیراز (پهلوی سابق) و رئیس انجمن زرتشتیان ایران اختصاص دارد. این کتاب روایت دست‌اولی است از وضعیت زرتشتیان در ایران، تفاوت سلطنت محمدرضا و پدرش، تصمیمات خلق‌الساعه شاه و طرح­های فرمایشی و خارج از برنامه او به دولت، فساد دستگاه شاهنشاهی در سطوح بالا، وضعیت آموزش عالی کشور و دانشگاه پهلوی و تجزیه و تحلیل شرایطی که به فروپاشی نظام شاهنشاهی و وقوع انقلاب اسلامی انجامید.

 

ملت و حاکمیت عنوان ششمین کتاب است که به خاطرات دکتر کاظم ودیعی (۱۳۰۷) وزیر کار و امور اجتماعی دولت شریف امامی، عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، معاون وزارتخانه آموزش و پرورش در زمان خانم فرخ‌رو پارسای ورئیس دانشکده حقوق دانشگاه تهران را روایت می‌کند. وی معاون دبیر کل و مسئول کمیته راهبری و آموزش و تبلیغ حزب رستاخیز ایران نیز بوده و تاسیس و ریاست موسسه تحقیقات و آموزش تعاون دانشگاه تهران (۱۳۴۰) را برعهده داشته است. دانشکدۀ محیط‌ زیست نیز به همت ودیعی در سال ۱۳۵۱ بنیان گذاشته شد. قانون نوین کار در دوره وزارت ایشان مصوب شد. این خاطرات روایتی از وضعیت آموزش سنتی در ایران، تاثیر نیروهای خارجی در این گذار از سنت به مدرنیته، فعالیت‌های حزب توده و غائله آذربایجان، تجزیه و تحلیل درباره شاه، مصدق،‌قوام، اصلاحات ارضی و ... بوده است. او در این کتاب به خاطرات روزهای انقلاب که منجر به بازداشت، بازجویی و نهایت آزادی او شده است اشاره می­‌کند.

 

کتاب هفتم ایران و اتم خاطرات دکتر اکبر اعتماد (۱۳۰۹) نخستین رئیس مؤسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی کشور(۱۳۴۷) است. وی بنیانگذار و رئیس سازمان انرژی اتمی و رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان (۱۳۵۲-۱۳۵۱) در دوره پهلوی دوم بوده است. این خاطرات روایت مستقیمی از مشاهدات اکبر اعتماد در مباحثی چون وضعیت آموزش در دانشگاه‌های اروپا، فعالیت‌های تحقیقاتی وی، بازگشت به ایران و آغاز تدریس در دانشگاه تهران، راه‌اندازی رآکتور تحقیقاتی مرکز اتمی دانشگاه تهران، ملاقات با شاه و تاسیس سازمان انرژی اتمی، نحوه مذاکره و همکاری با کشورهای آلمان و فرانسه برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر و دارخوین، تاسیس شورای عالی پژوهش و مطالبی از این دست است.

    بازدید:627
    یادداشت ها
    Parameter:304890!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار