کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
معرفی تازه‌های کتابخانه مجلس؛
[1398/04/26]

سنّت‌پذیری یا بازنگری  

معرفی از: علی‌اکبر زارع بیدکی؛ مدیر فراهم‌آوری کتابخانه مجلس

 

کتاب سنّت‌پذیری یا بازنگری (آنها که به سنت معترض نشدند تا شاید زنده بمانند و آنها که معترض سنت شدند تا بهتر زندگی کنند)، تألیف محمد یلپائی، ‌توسط انتشارات وسپان اصفهان در 510 صفحه به چاپ رسید.

 

آنچه در این کتاب آمده است، بازتاب تاملات، دغدغه‌ها و پرسش‌هایی است که سالیان سال ذهن نگارنده را با اختلافات موجود میان دو فرهنگ شرق و غرب و نیز ادعا و واقعیات ما ایرانیان درگیر کرده و به گذشته‌ای دیرپا معطوف می‌شود که همه ما ایرانیان را با احساسی از حسرت و دلتنگی و واقعیت‌های امروزین غربی همراه کرده که نخست اندک اندک و اینک شتابان به درون مرزهای ما وارد شده و تأثیرات خوب و بد بسیاری را نیز به بار آورده است.

 

در این کتاب کوشش بر آن است تا ریشه بیداری و نوزایی را که در سده‌های تاریک در محیط فکری اروپا جرقه زده بیابیم و علاوه بر آن سعی در معرفی برگزیده‌هایی کرده‌ایم از آنچه برای ما انگار، سنت‌هایی بلاتغییر شده، از دیگرانی که در راه درک فرمان بنیادین الهی، به هنر کنار گذاشتن سنت‌های مزاحم، دست یافته‌اند.

 

کتاب حاضر شامل ده بخش عمده و مهم است:

 

در بخش اول مؤلف به طرح مبحث پرداخته و با تصویرهای جذاب از جوامع مختلف به عادات و سنت‌های کهن ـ سنت‌هایی که روزگاری از دیدگاه نیاکان نیک پنداشته شده و تا امروز در شکل گیری جامعه اثر گذار بوده ـ پرداخته است.

 

در بخش دوم گلچینی از واقعیات تاریخ و فرهنگ، در تقابل با پندارها با تصاویر عبرت انگیز به نمایش در آمده است. با مطالعه این بخش می‌توان پی برد به اینکه چه آسان می‌توان بخش‌هایی از تاریخ را به عمد یا سهو حذف کرد یا چندان برآن افزود که واقعیت‌ها کاملاً پنهان شوند.

 

 بخش سوم پروتستانتیسم در عصر عتیق گام‌هایی به سوی تصلب را مورد بحث قرار می دهد. پروتستانتیسم در اینجا به معنای هر گونه جنبش مردمی در اعتراض به اندیشه‌های معمول و تصویرهای متعارفی است که در فکر و ذهن افراد جامعه شکل گرفته و تثبت شده است؛ اندیشه‌ها و تصویرهایی که دیگر پاسخگوی پرسش‌های نوین نیستند.

 

بخش چهارم شامل پروتستانتیسم اسلامی، رستاخیر دوران طلایی علوم و پایان آن است.

 

در بخش پنجم مولف از دیگر زیستگاه‌های بشر، پیش از سده پانزدهم میلادی صحبت می‌کند.

 

بخش ششم تحت عنوان بیداری و پروتستانتیسم اروپایی به درک و مقایسه تحول شگفت آمیز بشر اشاره می‌کند.

 

در بخش هفتم و هشتم از نخستین برخوردهای ما با غربیان در سده‌های گذشته و از آن پس تا امروز سخن به میان آمده است. در قسمتی از کتاب با تصویر دستگاه نمایش شهر فرنگ چنین آماده است: به نظر می‌رسد برخورد ایرانیان در سفرهایی که به خارج از ایران داشتند، درست همان برخورد ساده لوحانه‌ای بود که ما کودکان ایرانی در سال‌های پس از برقرای حکومت مشروطه با دیدن عکس متحرک در دستگاه شهر فرنگ داشتیم.

 

بخش نهم و دهم کتاب به راه حل مسئله و سخن آخر و نتیجه‌گیری پرداخته است.  

 

این کتاب با یادداشتی توسط مؤلف به کتابخانه مجلس شورای اسلامی اهداء شده و  با شماره ثبت 593616  قابل استفاده مراجعین محترم است.

    بازدید:486
    یادداشت ها
    Parameter:304491!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار