کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
تازه‌های کتابخانه مجلس
[1399/07/12]

سرود دشت زلاوز  

 

کتاب «سرود دشت زلاوز»: سروده‌هایی به زبان لارستانی و گویش اوزی همراه با ترجمه فارسی و آوانگاری به کتابخانه مجلس شورای اسلامی اهداء گردید.

علی اکبرزارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: این کتاب یکی از سه کتاب تازه‌های نشر بامداد نو می‌باشد که در روزهای اخیر توسط مدیر انتشارات بامداد نو به کتابخانه مجلس اهداء شده است.

این کتاب تالیف سیلوانا سلمانپور بوده و در 513 صفحه و شمارگان 500 نسخه روانه بازار شده است. این کتاب شامل یادداشتی بر چاپ دوم، آشنایی با شهر اوز در نگاهی اجمالی، پیشگفتار، سپاسنامه، فهرست نشانه‌های آوایی، سروده‌ها ،لالایی‌ها، دوبیتی‌ها، واژه‌نامه و منابع و ماخذ می‌باشد.

مؤلف در پیشگفتار به این موارد اشاره می‌کند: این کتاب در سال 1391 توسط مؤسسه نشر همسایه در تهران به چاپ رسید و بسیار زود تمام شد. چاپ دوم این کتاب با چند سال تاخیر منتشر می‌شود و با تغییراتی اندک همراه است. همچون اصلاح غلط‌های چاپی، افزودن چند شعر و دوبیتی و نگارش چندین پانوشت. اما تغییر آوانگاری مهم‌ترین مورد در این چاپ است. بر خلاف چاپ قبلی که از نشانه‌های آوایی بر اساس الفبای آواشناسی بین المللی IPA استفاده شده در این چاپ از نشانه‌های آوایی متداول در ایران بر اساس روش انتخابی دکتر معین در فرهنگ فارسی استفاده شده است.

در پیشگفتار کتاب مؤلف به شرح مختصری از زندگینامه خود پرداخته و به این نکته اشاره می‌کند که کتاب حاضر، دستچین شعرهایی است که در سال‌ها و دوره‌های گوناگون زندگی به زبان لارستانی و گویش اوزی سروده‌ام.

 

این کتاب با شماره ثبت 598972 در کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دسترس مراجعین و پژوهشگران می باشد.

    بازدید:1317
    یادداشت ها
    Parameter:305928!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار