کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
هفتمین همایش تاریخ مجلس؛
[1398/09/12]

سخنرانی رئیس کتابخانه مجلس در همایش تاریخ مجلس  

 

 هفتمین همایش تاریخ مجلس با موضوع «بررسی ساختار و کارکرد مجالس ادوار 23 و 24 مجلس شورای ملی»، هم اکنون در ساختمان مشروطه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در حال برگزاری است.

 

این همایش  با تلاوتی از آیات کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در ساعت 14 آغاز شد. سپس رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

رئیس کتابخانه مجلس ضمن خیر مقدم صمیمانه به میمهانان، اندیشمندان، میهمانان خارجی و سفرا و حضار محترم، روز مجلس را نیز تبریک گقت و اشاره‌ای به استقامت و عقلانیت سید حسن مدرس داشت که در دوران دیکتاتوری رضاخان توانست منشأ خیر بسیار باشد. وی در ادامه گفت مجلس نماد پربارترین دوران مشروطیت است با حضور افرادی که عمیق‌ترن دلسوزی‌ها را برای وطن داشته‌اند.  

 

حجت الاسلام سید علی عماد، توضیحاتی نیز در مورد کتابخانه مجلس داد و گفت: کتابخانه مجلس یک کتابخانه تحقیقاتی است که ضمن جمع‌آوری اسناد مهم مجلس، مجموعه ای از مطالعات را در مورد سویه‌های مختلف قانون‌گذاری، انجام می‌دهد. یکی از کارهای مهم کتابخانه مجلس که توسط حجت‌الاسلام دکتر جعفریان با حمایت دکتر لاریجانی،‌ پایه‌گذاری شد، همایش های تاریخ مجلس است.

 

وی ادامه داد: کتابخانه مجلس وظیفه خود می‌داند منابع مورد نیاز پژوهشگران را در اختیار آنان قرار دهد. گروه‌های پژوهشی کتابخانه مجلس نیز در حوزه ارائه پژوهش فعالیت می‌کنند.

 

رئیس کتابخانه مجلس ضمن یادکردی از بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی (ره) که مجلس را در رأس همه امور می‌دانستند، اشاره‌ای به لزوم مطالعات پارلمانی در کشور داشت و گفت در شرایط فعلی علاوه بر فعالیت مطالعات پارلمانی در کشور، در کتابخانه مجلس نیز دو گروه مطالعات پارلمانی و مطالعات اسنادی در حال فعالیت هستنتد. علاوه بر این، کتابخانه مجلس با همکاری مرکز مطالعات دانشنامه نگاری ایران، طرح تدوین دانشنامه قانون گذاری را در دست تدوین دارد.

 

حجت الاسلام عماد، دیگر طرح‌های مورد پیگیری کتابخانه مجلس را چنین معرفی کرد: طرح کتاب‌شناسی جامع مجلس و قانون‌گذاری ایران، طرح تدوین تاریخ مجلس به عنوان یک مجموعه کلان و افتتاح کتابخانه پارلمانی. وی همچنین سویه اصلی پژوهش‌های کتابخانه مجلس را به سمت مطالعات پارلمانی و اسنادی مطرح نمود.

 

رئیس کتابخانه مجلس همچنین یکی از طرح‌های مورد حمایت کتابخانه مجلس را طرح تأسیس رشته مطالعات قانون‌گذاری به عنوان یک رشته مطالعات حقوقی با گرایش مطالعات پارلمانی در مقطع کارشناسی ارشد پردیس فارابی معرفی کرد.

 

حجت الاسم والمسلمین عماد، ضمن معرفی مرکز اسناد کتابخانه مجلس، مهم‌ترین بخش این مرکز را مذاکرات و اسناد کمیسیون‌ها دانست و گفت: امیدواریم همایش‌های تاریخ مجلس با پیشنهادات حضار محترم، در بهترین شرایط و موضوعات، ادامه پیدا کند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که بتوان همایش‌های تاریخ مجلس را با کمک دانشگاه‌ها و مراکز مهم استانی، در استان‌ها برگزار کرد.

 

رئیس کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در پایان ضمن تشکر و سپاس از ریاست محترم مجلس، معاونت اجرایی، روابط عمومی، تشریفات، کمیته اجرایی و علمی همایش، دبیر اجرایی همایش، همکاران دبیرخانه و کتابخانه مجلس، از خانواده محترم اسماعیل سامنی به دلیل اهدای مجموعه اسناد این خاندان به کتابخانه مجلس شورای اسلامی، قدردانی کرد.

    بازدید:312
    یادداشت ها
    Parameter:305154!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار