کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » آموزه ها و آویزه ها
0.0 (0)
همزمان با سالگرد وفات ستارخان، سردار ملی
[1399/09/05]

ستارخان ؛فدایی بی ریا و مخلص  

یاسر کنعانی

international@ical.ir

 

در دوران تاریخ مشروطه، بروز جنگ تبریز و مبارزات روس و مقابله عین‌الدوله حاکم مستبد  آذربایجان( تیر ١٢٨٧) و واقعه مقابله با حاکمان جور در اردبیل از بارزترین دوران  مبارزاتی ستارخان و باقر‌خان  می‌باشد که در نزاع با دربار محمد علی شاه به سازماندهی و بسیج مبارزان فدایی  ملی و مجاهدان قفقازی در تبریز و شکستن نقش ممتاز ستارخان در مقابله با هجوم روس‌ها به تبریز در حالی بود که وی در میان رجال به عامی بودن و فاقد دانش روز و آشنا به ترفندهای حکومتی محکوم  بود ولی بدلیل جانفشانی وی بود وی را به مقام " سردار ملی " لقب دادند و بعد از فتح طهران و دعوت مصلحت‌آمیز به تهران در ١٢٨٩و استقرار در پارک اتابک با یارانش، دولت هیات  با تصویب قانون هیات وزرا در رجب ١٣٢٨ با هدف خلع سلاح فداییان تبریزی و عدم دخالت در امور دولتی، به حمله به مجاهدان تبریزی پرداخت که  بدلیل تبعیض و عدم خلع سلاح  بختیاری‌ها  با خلع سلاح مخالف بودند و سرانجام با حمله جنگجویان بختیاری‌ها و یفرم‌خان ارمنی ( ریٔیس نظمیه ) به پارک اتابک و تیر خوردن  ستارخان از ناحیه پا به پایان حیات سیاسی سردار ملی منجر شد.

با طرد و انزوای سردار ملی وی در ٢٥ آبانماه ١٢٩٣ فوت و در شاه عبدالعظیم باغ طوطی دفن گردید.

نقش برخی از سران مشروطه در طرد و انزوای ستارخان از ابهام عملکرد  مشروطه‌خواهان با یکی از رهبران فداکار خود دارد و این در حالی است که وی با تقی‌زاده، حیدر عمو اوغلی و علی مسیو و ... رابطه تنگاتنگ داشت و با تحریک آن‌ها حتی به رویارویی با انجمن اسلامیه تبریز و ثقه الاسلام تحریک شد.

ستارخان در دوم ذی الحجه ١٣٢٧ با ارسال نامه‌ای به مستشارالدوله رییس مجلس شورای ملی نوشت: " غرض اصلیم این بوده که مرا بی‌تکلیف نذارند، یا شغلی معین کنند یا جواب یاس دهند... یا با خانه‌نشینی اختیار کرده یا مسافرتی می‌نمایم. "

وی با تذکر اوضاع نابسامان تبریز و مداخله خارجی و بی‌تدبیری ایالت و انجمن ایالتی ادامه داده : " انگشت بیگانه به توی کارآمده، از هرگونه مداخلات غیر مشروع دریغ ندارند... این همه تولید اختلاف فقط بواسطه بی‌مبالاتی بوده است. وطن گرفتار خطرات عظیمه است. اهمیت این خاک را نباید از نظر محو کرد و امورات را به مجاری طبیعی خود واگذاشت." 

 

منبع

مشروطه سازان، محمد علی سفری، نشر علم، پاییز ١٣٧٠ ، ص ٤١٤

 

    بازدید:1443
    یادداشت ها
    Parameter:306015!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار