کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
در جریان بازدید رئیس کتابخانه مجلس از غرفه سازمان اکو؛
[1398/02/14]

سازمان اکو تازه‌های نشر خود را به کتابخانه مجلس اهدا کرد  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام سیدعلی عماد، رئیس این مرکز، در هفتیمن روز از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از غرفه‌ مؤسسه فرهنگی اکو (سازمان همکاری اقتصادی) در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بازدید کرد.

 

 حجت‌الاسلام سید علی عماد روز سه‌شنبه دهم اردیبهشت‌ماه 98، بنا به دعوت مدیران و مسئولان غرفه اکو و با هماهنگی‌های انجام گرفته توسط روابط عمومی کتابخانه مجلس، از غرفه سازمان اکو در سالن غرفه‌های بین الملل نمایشگاه کتاب تهران، دیدن کرد.

 

در این بازدید، منشورات جدید این سازمان به رئیس و مدیران کتابخانه مجلس معرفی شد و ‌در جریان تازه‌های نشر این سازمان قرار گرفتند.

 

 حجت الاسلام سید علی عماد ضمن استقبال از منشورات این سازمان، به برقراری ارتباط با سازمان اکو ابراز علاقه کرد و از رئیس و مدیران این سازمان دعوت کرد تا از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی بازدید کنند.

 

در جریان این بازدید، سازمان اکو،‌ مجموعه‌ای از تازه‌های نشر خود را به کتابخانه مجلس اهدا کرد.

 

لازم به توضیح است که سازمان همکاری اقتصادی (به انگلیسی  Economic Cooperation Organization)، به‌طور مخفف اکو، یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است. سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند.

این سازمان در ابتدا با نام «آر سی دی» - که نام اختصاری سازمان همکاری عمران منطقه‌ای - است، آغاز به کار کرد. پس از انقلاب اسلامی ایران، کار سازمان با وقفه مواجه شد و در سال ۱۳۶۴ با نام «اکو» حیات خود را از سر گرفت.

پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند. این سازمان هم‌اکنون با ده عضو دارد.

مؤسسهٔ فرهنگی اکو نیز نهاد فرهنگی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) است که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده‌  و مرکز آن در ایران (شهر تهران) است. وظیفهٔ این بنیاد، گسترش همکاری و تبادل‌های فرهنگی میان کشورهای عضو اکو است.

    بازدید:787
    یادداشت ها
    Parameter:304128!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار