کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
0.0 (0)
جوان‌ترین نویسندگان جهان چه کسانی هستند؟
[1398/05/05]

رکوردهای گینس در حوزه کتاب، کتابخانه و کتابداری  

 

 رکوردهای جالبی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی؛ از کتاب‌های اهدایی به کتابخانه تا بیشترین جریمه پرداختی بابت تاخیر، در گینس ثبت شده است.

 

کتاب رکوردهای گینس حاوی رکوردهای بین المللی در موضوعات مختلف است؛ موضوع‌هایی که حتی به ذهن خیلی از افراد هم نمی رسد. از رکورد در زمینه خوردن بیشترین همبرگر گرفته تا طولانی ترین زمان ماندن در داخل برف. با جستجو در سایت گینس با رکوردهایی جالبی در حوزه کتاب، کتابخانه و کتابداری هم برخورد می کنیم که برخی از این رکوردها در ادامه آمده است:

 

*مرتفع ترین کتابخانه از سطح زمین: این کتابخانه در ارتفاع ۲۳۰ متری و در طبقه ۶۰ ام هتل JW Marriott واقع در شانگهای چین است.

*بیشترین کتاب های اهدایی به خیریه در عرض یک هفته: در سال ۲۰۱۰ در عرض یک هفته به انجمن خیریه ای در جامائیکا ۶۵۷,۰۶۱ عدد کتاب اهدا شد.

*بزرگترین کتاب جهان: این کتاب با عنوان "هذا محمد" در سال ۲۰۱۲ در کشور امارات به نمایش گذاشته شد. کتاب مذکور ۵ متر عرض، ۸ متر طول و نزدیک به ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد و حاوی ۴۲۹ صفحه است.

*طولانی ترین عنوان یک کتاب: کتابی که در سال ۲۰۱۴ توسط "سریجان تیمیلسینا" نویسنده اهل کشور نپال نوشته شد، ۱۱۲۸۴ کاراکتر دارد.

*بیشترین جریمه پرداختی بابت تاخیر در پس دادن یک کتاب به کتابخانه: این رکورد مربوط به کتاب شعر Days and Deeds است که در سال ۱۹۵۵ از کتابخانه عمومی کوانه واقع در ایالت ایلینویز آمریکا، توسط امیلی کانلوس به امانت برده شد. کتابخانه برای هر روز دیرکرد جریمه ۲ سنت را حساب می کرد. امیلی این کتاب را ۴۷ سال بعد همراه با یک چک به مبلغ ۳۴۵ دلار به کتابخانه برگرداند.

*کتابی که به بیشترین زبان ترجمه شده: کتاب The Way to Happiness اثر "رون هابارد" نویسنده آمریکایی به ۷۰ زبان مختلف ترجمه شده است.

*کم سن ترین نویسنده مرد یک کتاب چاپی: این رکورد از آن "تانووانا سراسینگه"  کودک ۴ ساله است که کتابش با عنوان Junk Food در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

*کم سن ترین نویسنده زن یک کتاب چاپی: "دوروتی استرایت" دختر بچه ۴ سااله اهل واشنگتن آمریکا کتاب How the World Began را درسال ۱۹۶۲ نوشت. این کتاب در سال ۱۹۶۴ چاپ شد.

*گران قیمت ترین اطلس جهان: نسخه ای از اطلس (نقشه جهان) بطلمیوس که مربوط به سال ۱۴۷۷ میلادی است در سال ۲۰۰۶ در لندن به قیمت ۳ میلیون ۹۹۱ هزار دلار فروخته شد.

*اولین وب‌سایت: سایت http://info.cern.ch که در سال ۱۹۹۱ توسط "تیم برنرز لی" ساخته شد تا درباره وب و مفهوم آن توضیح بدهد.

منبع:‌ لیزنا

    بازدید:692
    یادداشت ها
    Parameter:304537!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار