کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رسانه‌های هنری
0.0 (7)
مجموعه‌ای که اخیراً به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا شده؛
[1398/01/27]

رونمایی از ‌سکه‌های 2هزارساله در موزۀ رضوی  

 

در چهارمین سه‌شنبۀ فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سکه‌هایی از دوران سلوکیان تا صفاریان که بیش از 2 هزار و 150سال قدمت دارد، رونمایی می‌شود.

 در چهارمین برنامه از سلسله برنامه‌های «سه‌شنبه‌های فرهنگی» آستان قدس رضوی، مجموعه‌ای ارزشمند شامل 104 سکه از سکه‌های تاریخی پیش از اسلام و دورۀ اسلامی مربوط به سلسله‌های اشکانی، سلوکی، شاهان پارس، الیمایی ساسانی، عرب‌ساسانی، اموی، تبری، عرب‌تبری، عباسی، صفاریان، آل بویه و سلجوقیان رونمایی می‌شود.

این مجموعۀ ارزشمند که از سکه‌های نادر در گنجینه‌های موزه‌ای سکه است، به‌تازگی به دست «علی اطاعت»، شهروند شیرازی، به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا شده است. این کارشناس و مجموعه‌دار سکه، با انگیزۀ عشق و ارادت به علی‌بن موسی الرضا(ع) اقدام به اهدای کل مجموعۀ خود به موزۀ رضوی نموده است.

از نفیس‌ترین سکه‌های این مجموعه، سکۀ نقرۀ تترادراخم اتوفرادات دوم، متعلق به یکی از شهریاران سلسلۀ پارس است که در نیمۀ نخست سدۀ دوم قبل از میلاد مسیح حکومت می‌کرده است.

از دیگر برنامه‌های این سه‌شنبۀ فرهنگی، ارائۀ مقاله‌ای تخصصی با عنوان «تاریخچۀ ضرب سکه» توسط محمدتقی صفّار، کارشناس‌ارشد تاریخ و باستان‌شناسی دانشگاه تهران است.


این برنامه روز سه‌شنبه 27 فروردین‌ماه 1397، با حضور ریاست و کارشناسان سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، اهداکنندۀ مجموعه و جمعی از کارشناسان و علاقه‌مندان، در موزۀ قرآن و هدایای مقام معظم رهبری واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

عموم علاقه‌مندان می‌توانند در این برنامۀ فرهنگی حضور یابند.

 

منبع: پایگاه خبری کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

    بازدید:782
    یادداشت ها
    Parameter:304060!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار