کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
تازه‌های کتاب
[1399/12/17]

روایات و خاطرات سیدمهدی امام جمارانی  

 

کتاب دو جلدی روایات و خاطرات سیدمهدی امام جمارانی؛ تدوین صادق عبادی؛ بازبینی محمدعلی خسروی؛ ویراستار پریسا صیادی؛ انتشارات تهران: معاونت پژوهشی، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، با همکاری دفتر موقوفات جماران ( نشر عروج)؛ 590 ص.: جلد اول/ زندگینامه، آشنایی با سیاست، رویدادهای سیاسی پیش از انقلاب اسلامی؛ 600 ص.: جلد دوم/ حوادث سیاسی پس از انقلاب، عملکرد دوران مسئولیت خدمات و آثار اجتماعی؛ نوبت اول چاپ 1399؛ شمارگان 1000 نسخه؛ قیمت دو جلدی 120000تومان چاپ و روانه بازار گردید.

                      

سیدصادق عبادی در خانواده‌ای سنتی و مذهبی به دنیا آمد و از دوران کودکی اشتیاق و انگیزه زیادی برای مداحی در آستان اهل‌بیت(ع) داشت. او با الگوبرداری از اساتید و پیشکسوتان توانست مسیر ستایشگری اهل‌بیت(ع) را یک به یک طی کند و هم اکنون به‌عنوان یکی از مداحان تراز انقلاب استان البرز شناخته می‌شود.

جلد اول این کتاب روایات و خاطرات شیرین و دست اول متعلق به سید مهدی امام جمارانی است که حدود هشتاد سال از عمر خود را در قریه جماران، در شمال تهران گذرانده و در تمام حوادث و رخدادهای سیاسی و اجتماعی این خطه حضور مستقیم داشته است.

در مقدمه کتاب آمده است: در مجموعه دو جلدی روایات و خاطرات ایشان، خواننده محترم با زندگی نامه فردی و سیاسی و عملکرد وی در دو مقطع پیش و پس از پیروزی شکوهند انقلاب اسلامی آشنا می شود. راوی محترم در خلال گفته های خویش از دوران کودکی و نوجوانی و چگونگی آشنایی با دنیای سیاست، ناگفته هایی از منطقه زادگاه خویش یعنی جماران، سال های اختناق رژیم پهلوی و تبعید فرزندان یاران نهضت، پیروزی و تثبیت نظام جمهوری اسلامی، ورود و استقرار تاریخی پیشوای امت در جماران، حوادث، رویدادها و مسئولیت های پس از انقلاب به ویژه دوران پس از ارتحال ملکوتی امام خمینی(س)، خبرها و ناگفته هایی را بر زبان قلم رانده که خواننده در جایی دیگر ندیده و نشنیده است.

سید مهدی امام جمارانی در سال 1314 شمسی در جماران و در خانواده ای مذهبی و روحانی به دنیا آمد محلی که نیاکان او بیش از دو قرن در جایگاه روحانیت خدمت می کردند. بخش اول این خاطرات درباره ی کودکی وی و تاریخچه قریه جماران در روزگار گذشته و زمانی است که هنوز شهر تهران توسعه چندانی نیافته و جماران روستایی بیش نبود. در ادامه­ی بخش نخست خاطرات او از تاریخ حوزه ی علمیه قم در دهه­ی سی داستانهایی شیرین از مرجعیت آیت الله بروجردی، فعالیتهای نواب صفوی و فدائیان اسلام در قم و نیز حوادث منجر به کودتای 28 مرداد روایت گردیده است.

جلد دوم کتاب روایاتی از پیروزی انقلاب اسلامی و اقامت امام خمینی است که سید مهدی امام جمارانی به دلیل آشنایی نزدیک اش با حاج سید احمد خمینی رفت و آمدهای زیادی در بیت امام داشت و از نزدیک در جریان حوادث و رخدادهای سیاسی و تحولات آن دوره بود.

بعد از بروز بیماری امام خمینی در سال 1359 حوادث به گونه ای رقم خورد که بنیانگذار جمهوری اسلامی در منزل شخصی و خانه ی اجدادی سید مهدی امام جمارانی اقامت گزید و تا پایان عمر در همان منزل در محله ی جماران، سکونت داشت. در این کتاب روایات تازه ای از علت وچگونگی انتقال امام خمینی به تهران و جماران را ملاحظه خواهید کرد

سید مهدی امام جمارانی که عضو موسس و فعال جامعه ی روحانیت مبارز تهران بود در پی فعالیتهای سیاسی بعد از انقلاب از این تشکل روحانی جداشد و در سال 1367 به همراه جمعی از همفکران خود به تأسیس مجمع روحانیون مبارز همت گمارد که در بخش بعدی این جلد از کتاب روایاتی از این انشعاب را به همراه خاطراتی که منجر به انتخاب سید محمد خاتمی به ریاست جمهوری شد را مرور خواهید نمود.

سید مهدی امام جمارانی به دلیل سابقه و آشنایی اش با امور حج و اوقاف پس از انقلاب علاوه بر نمایندگی امام خمینی و آیت الله خامنه ای مجموعا به مدت 17 سال سرپرست سال حج و اوقاف بود. در بخش سوم این جلد از کتاب خاطرات وی از زمان سرپرستی حجم و اوقاف به همراه گزارشی از عملکرد این سازمان به نگار درآمده است.

در بخش پایانی کتاب مطالبی پیرامون خدمات و تلاشهای اجتماعی وی در طول دوران زندگی و اقدامات عام المنفعه ایشان در محله جماران را خواهید خواند.

کتاب دو جلدی مذکور  متشکل از پنج بخش و بیست فصل می­باشد که عبارت است از:

بخش اول: کودکی، تحصیلات و آشنایی با سیاست

فصل اول: کودکی، نوجوانی و نیاکان

فصل دوم: زادگاه من در جماران

فصل سوم: دوران یازده ساله تحصیل در قم

فصل چهارم: آشنایی با مبارزات سیاسی

فص پنجم: مرجعیت آیت الله بروجردی

فصل ششم: گسترش نفوذ حزب توده کودتای 28 مرداد

فصل هفتم: ظهور شخصیت علمی و سیاسی امام خمینی

بخش دوم: رویدادها و تلاطمات سیاسی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی

فصل هشتم: قیام 15 خرداد تا تبعید امام خمینی

فصل نهم: حضور جدی­تر در عرصه­‌ی فعالیت­‌های سیاسی 1344-1350 شمسی

فصل دهم: سال­‌های اختناق تبعید و زندان یاران نهضت 1351-1356 شمسی

فصل یازدهم: جرقه­‌های انقلاب 1356 شمسی

فصل دوازدهم: جزیره­‌ی ثبات

فصل سیزدهم: بهمن، ماه پیروزی خون بر شمشیر

بخش سوم (جلد دوم): استقرار حکومت جمهوری اسلامی

فصل چهاردهم: انقلاب در بحران 1358-1360 شمسی

فصل پانزدهم: تثبیت نظام اسلامی

فصل شانزدهم: دوران پس از رحلت امام خمینی 1369-1376 شمسی

بخش چهارم (جلد دوم): حج و اوقاف

فصل هفدهم: سازمان اوقاف و امور خیریه 1359-1376 شمسی

فصل هجدهم: سفرنامه­‌ی حج

فصل نوزدهم: امور حج و زیارت 1364-1370 شمسی

بخش پنجم (جلد دوم): بازگشت به جماران

فصل بیستم: خدمات گذشته و فعالیت­هایم بعد از دوران مسئولیت در جماران

کتاب فوق با شماره بازیابی  600802 (جلد اول) و  600803 (جلد دوم)  در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران گرامی می­‌باشد

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل

 

 

    بازدید:371
    یادداشت ها
    Parameter:306309!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار