کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1397/12/12]

رمان «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» منتشر شد  

 

 رمان «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» نوشته راضیه مهدی‌زاده به تازگی از نشر هیلا روانه بازار شده است. این رمان در ۱۴ فصل نوشته شده  و  داستان زندگی زن جوانی است که از ایران تا آمریکا کشیده می‌شود. 

 

راضیه مهدی‌زاده، ساکن نیویورک، در رمان «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» روایتی دیگر از مهاجرت را در بستر داستانی خواندنی به تصویر کشیده است. مهدی‌زاده، لیسانس فلسفه از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مطالعات سینمایی از دانشگاه هنر تهران گرفته است و دوره‌های نوشتن خلاقانه و آموزش‌های هنری مرتبط را در نیویورک می‌گذراند. مجموعه داستان کوتاه «موخوره» و «یک کیلو ماه» از این نویسنده منتشر شده است.
 

عناوین فصول این رمان به ترتیب عبارت‌اند از:

«چشماتو ببند، بعدش بهشته»، «کافه‌های بی‌قرار قاره‌های دور»، «خانه نیستم، برگشتم تماس می‌گیرم»، «قم رو بیشتر دوست‌داری یا نیویورک؟»، «بوی کتلت در عید شکرگزاری»، «پوریا و پریا»، «چشم‌های مامی»، «زن در میدان زمان»، «راز بهار نارنج»، «رودخانه هادسون و ماهی‌های نورانی‌اش»، «قطار لرزان»، «دودنیایی‌ها»، «راز فارسی من و مام هالیما» و «بگو دلت هوای نان تازه کرده».

 

 بخشی از رمان:

«به اتاقم می‌روم. پیراهن کوتاه را درمی‌آورم و پیراهن بلند گلدار مادر را که انگار منشأ همه عطر کتلت است می‌پوشم. وارد آشپزخانه می‌شوم، سیب‌زمینی را رنده می‌کنم و یخ گوشت چرخ‌کرده را باز می‌کنم. نمک و فلفل و دو تخم‌مرغ به مواد اضافه می‌کنم و همش می‌زنم. مایه کتلت را در دستم گرد می‌کنم و داخل ماهیتابه می‌گذارم. با طلایی‌شدن سیب‌زمینی‌ها و صدای روغن داغ، مادر در من زنده می‌شود. بوی کتلت و خاطره‌های تا ابد آشنا و زنده در سلول‌های بدنم می‌پیچد. کتلت‌ها را که برمی‌گردانم، ادامه مادر می‌شوم، ادامه آن روزهایی می‌شوم که هیچ‌کس گم نشده بود، ادامه خانه‌ای می‌شوم که معنایش در کنار هم بودن بود. زیر گاز را کم می‌کنم تا کتلت‌ها آرام‌ آرام بپزند.
با پیراهن بلند و گلدار مادر که در تارو پودش بوی کتلت‌های سال‌های دور پیچیده است، به سمت کفش‌ها می‌روم و کفش اسپرتم را از کنار کفش پاشنه بلند برمی‌دارم. موقع خارج شدن از خانه و بستن در، نگاهی به تمام اضلاع خانه و اتاق‌ها و دیوارها و پنجره‌ها می‌اندازم. در خانه را می‌بندم و به سمت درخت دوردست کنار دریاچه می‌دوم.»
 

کتاب «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» اثر راضیه مهدی‌زاده در 150 صفحه با شمارگان 660 نسخه به بهای 15هزار تومان از سوی انتشارات هیلا راهی بازار کتاب شد.

خبرگزاری ایبنا

    بازدید:812
    یادداشت ها
    Parameter:303902!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار