کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
تازه‌های نشر کتابخانه مجلس؛
[1398/03/22]

دیوان اشعار بدر شروانی منتشر شد  

معرفی از: مرکز پژوهش کتابخانه مجلس

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، «دیوان اشعار بدر شروانی»، توسط انتشارات این مرکز، منتشر شد.

 

دیوان بدر شروانی (789-845 ق) از میراث مهم برجامانده از سده 9ق و حوزه آذربایجان بزرگ است. این متن مهم دارای ارزش­های بسیاری در زمینة زبان، گویش، مسایل اجتماعی، تاریخی، مردم‌شناسی و ... است و خوشبختانه نسخه‌ای از آن بر جای مانده که در بردارنده اشعار فراوانی از این شاعر پرگوست. در این دیوان دو غزل به زبان آذری (کنارآبی) وجود دارد که از اهمیت زبانی برخوردار است.

 

در این تصحیح از دو نسخه بهره گرفته شده که نخستین در کتابخانة ابوریحان بیرونی تاشکند شمارة 132 موجود است و دیگری در سال 1985م در مسکو از روی آن کتابت شده و ترتیب چینش اشعار و درج عناوین آنها نیز بر پایه همان صورت ثبت شده در نسخة تاشکند مد نظر قرار گرفته است.

 

 مصحح در انتهای متن تعلیقات مفید و ارزنده‌ای را ارائه کرده‌اند که به کشف مقصود شاعر کمک شایانی می‌کند. پس از تعلیقات نیز نمایه‌های علمی و چند‌گانه‌ای استخراج شده که برای تحقیق و پژوهش به ویژه در حوزه زبان‌شناسی و لغات بسیار مفید است.

 

دیوان بدر شروانی توسّط خانم دکتر فاطمه مجیدی تصحیح و در قطع وزیری و 1125 صفحه توسّط انتشارات کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

 

    بازدید:1154
    یادداشت ها
    Parameter:304281!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار