کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی دو کتاب؛
[1397/10/11]

دین صلح و امنیت/ پیامبر صلح در میان جنگ‌های جهان  

 

انتشارات آمریکایی ناف و نیشن اخیراً دو کتاب درباره دین اسلام و حضرت محمد (ص) منتشر کردند که به نظر می‌رسد به صورت منصفانه‌ای دین اسلام را برای مخاطب غربی تفسیر می‌کند.

 

 به نقل از نیویورک تایمز، در کشورهای غربی همیشه نگاه خاصی به دین اسلام وجود داشته و به خاطر وجود گروه‌های افراطی آخرین دین با روش‌ها و شکل‌های تحریف شده به مخاطب غربی رسانده شده است. هنوز مردم کشورهای غربی این سوال را مطرح می‌کنند که آیا حضرت محمد(ص) آخرین فرستاده خداوند بر روی زمین با شمشیر دین اسلام را به مردم جهان معرفی کرده است یا اینکه پیامبری برای دعوت مردم به صلح و امنیت است. تفسیرهای غلط از آیات قرآن در کشورهای خارجی باعث نگاه‌های منفی به دین اسلام می‌شود.
 
اخیراً دو کتاب از سوی انتشارات آلفرد ای. ناف و نیشن بوکس روانه بازار کتاب آمریکا شده است که تا حدودی این چهره اسلام را با چهره‌ای متفاوت به مخاطب آمریکایی معرفی می‌کند.

«خداوند در قرآن» نوشته جک مایلز از سوی انتشارات ناف و کتاب دیگر با عنوان «پیامبر صلح در میان جنگ امپراطوری‌ها» نوشته ژوان کول از انتشارات نیشن بوکس تا حدودی به مخاطب انگلیسی زبان کمک می‌کند تا درک بهتری از ایده‌آل‌ها و تاریخچه اسلام داشته باشند.
 
جک مایلز استاد دانشگاه کالیفرنیا چند سال قبل به خاطر نوشتن کتابی با عنوان «خدا: یک بیوگرافی» توانست جایزه پولیتزر را دریافت کند. وی در کتاب جدیدش اسلام را همان‌طور که هست به مخاطب انگلیسی معرفی می‌کند. وی در کتابش می‌نویسد: خداوند همان چیزی است که در دین‌های اسلام، مسیح، یهود و... آورده شده است ولی تعبیرها و تفسیرهای متفاوتی در دنیای مدرن از آن صورت گرفته است و به خاطر همین اختلافات مذهبی در سراسر طول تاریخ بشر را گرفتار کرده است. الله مسلمانان همان یهوه در تورات یا خدای مسیحیان در انجیل است و خود خداوند هم در قرآن خودش را خدای تمام مذاهب جهان معرفی می‌کند.
 
ژوان کول به تولید اسلام در اوایل قرن هفدهم میلادی اشاره می‌کند که در این سال‌ها تمام امپراطوری‌های جهان در جنگ و کشمکش قرار داشتند. امپراطوری‌های یونان، روم و ایران در آن زمان قدرت‌های اصلی کره زمین بودند ولی دین اسلام به سرعت توانست با پیام صلح و ایمان خودش مردم جهان را به سلطه خود درآورد. حضرت محمد یکتاپرستی را در زمانی تبلیغ می‌کرد اکثر مردم در جهان خدایان بسیاری داشتند.
 
 پیامبر اسلام در ادامه تبلیغ آخرین دین خداوند بر روی زمین مجبور شد برای دفاع از مسلمانان با کفار بجنگد که در کتاب کول نیز به همین موضوع دفاع، تاکید ویژه‌ای شده است. کول می‌نویسد پیامبر وقتی دید از سوی کفار مورد حمله قرار می‌گیرد مجبور به دفاع از مسلمانان بود ولی همین جنگ‌ها که در سوره‌های مختلف قرآن نیز آمده است توسط غیرمسلمانان به صورت ناصحیح تفسیر شده است و اسلام را دین خشونت معرفی می‌کنند. کول بخش عمده‌ای از کتابش را به مسئله اسلام هراسی در جهان غرب اختصاص داده است و سعی می‌کند سوره‌های قرآن به نحو صحیحی برای مخاطب غربی توضیح دهد.

خبرگزاری ایبنا

    بازدید:1188
    یادداشت ها
    Parameter:302842!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار