کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
با همراهی رایزن فرهنگی کنسولگری ایران در استانبول؛
[1398/06/10]

دیدار رئیس کتابخانه مجلس با رئیس سازمان نسخ خطی ترکیه  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدعلی عماد؛ رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، از سازمان نسخ خطی ترکیه بازدید کرد.

 

در این بازدید که مقتدری؛ رایزن فرهنگی کنسولگری ایران در استانبول و سیّد علیرضا طیرانی؛ مدیر امور کتابخانه‌ای کتابخانه مجلس نیز حجت‌الاسلام عماد را همراهی می‌کردند، در ابتدا دیداری با آقای محی‌الدین ماجد؛ رئیس سازمان نسخ خطی ترکیه صورت گرفت.

 

در ابتدای این دیدار، رئیس سازمان نسخ خطی ترکیه توضیحاتی در مورد این مرکز داد و گفت: از عمر این سازمان حدود ده سال می‌گذرد و زیر نظر وزارت فرهنگ ترکیه اداره می‌شود.

 

آقای محی‌الدین ماجد در مورد منابع سازمان نسخ خطی ترکیه نیز توضیحات مفصلی داد و افزود: این سازمان 22 کتابخانه بزرگ ترکیه را در سه منطقه استانبول، آنکارا و قونیه در برمی‌گیرد و تعداد نسخ‌ خطی‌اش 250 هزار نسخه و حدود چهارصد هزار کتاب سنگی و سربی است. از بین کتابخانه‌های سازمان نسخ خطی ترکیه، کتابخانه سلیمانیه با نود هزار نسخه خطی، بیشترین تعداد نسخ را در اختیار دارد.

 

سازمان نسخ خطی ترکیه علاوه بر مرکز نگهداری نسخ خطی، یک مرکز مرمّت نسخ فرسوده و نیازمند بازسازی و یک مرکز پژوهش و انتشار نسخ خطی را نیز اداره می‌کند.

 

پس از توضیحات آقای محی‌الدین ماجد، حجت‌الاسلام عماد نیز در مورد کتابخانه مجلس، فعالیت‌ها، منابع و بخش‌های مختلفش توضیحاتی داد و در پایان جلسه توافق شد تا کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و سازمان نسخ خطی ترکیه، تعاملات و همکاری‌هایی در زمینه‌های مختلف فرهنگی،‌ به‌ویژه نسخ خطی داشته باشند.

    بازدید:628
    یادداشت ها
    Parameter:304709!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار