کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
اطلاعاتی درباره سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛
[1398/02/04]

درهای نمایشگاه کتاب به روی مردم باز شد  

 

 سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن دانستن است»  از امروز (چهارشنبه، چهارم اردیبهشت‌ماه) تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در محل مصلای تهران از ساعت ۱۰ تا ۲۰  پذیرای مخاطبان کتاب است. البته نمایشگاه در روز ابتدایی کار خود هنوز کامل آماده نیست.

 

بنا بر اعلام، امسال نمایشگاه کتاب ۱۱۰هزار مترمربع  فضا در اختیار دارد؛ البته مسئولان برگزاری نمایشگاه می‌گویند ۴۰۰ مترمربع از فضای شبستان را به دلیل عملیات عمرانی نتوانسته‌اند در اختیار داشته باشد، بنابراین متراژ غرفه‌ها کاهش یافته است.

امسال ۲۳۹۸ ناشر داخلی  در نمایشگاه کتاب شرکت کرده‌اند که ۳۰۰ هزار عنوان کتاب را در معرض نمایش و عرضه قرار می‌دهند. همچنین ۸۰۰ ناشر خارجی حدود ۱۴۰ هزار عنوان کتاب را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.


علاقه‌مندان کتاب‌های خارجی اعم از لاتین و عربی می‌توانند به طبقه اول رواق شرقی مراجعه کنند.

ناشران دیجیتال امسال با عنوان ناشران الکترونیک و فناوری‌های نوین و با حدود 100 ناشر در طبقه دوم رواق شرقی جانمایی شده‌اند.

ناشران دانشگاهی نیز امسال مطابق دوره‌های گذشته در شرق مصلا و زیر سازه‌های موقت جانمایی شده‌اند.

امسال ناشران آموزشی در مکان سال گذشته جانمایی شده‌اند، اما  حدود 750مترمربع از فضای این ناشران کاهش پیدا کرده است.

در این دوره ناشران بخش عمومی با آمار 1500 ناشر در مقایسه با بخش کودک و نوجوان با 355 ناشر،‌ دانشگاهی با 500 و 109 ناشر در بخش آموزشی و همچنین 100 ناشر در بخش دیجیتال همانند دوره‌های گذشته رکوردار هستند. فضای اختصاص داده شده به ناشران عمومی نیز که به جز نشر بخش دانشگاهی همگی در فضای مسقف جانمایی شده‌اند، معادل 14 هزار و 200 متر مربع است.    

ناشران کودک در تراز پنج رواق شرقی قرار دارند.

همچنین غرفه کشورهای خارجی، مهمان‌ ویژه، نهادها و سازمان‌ها و سرای اهل قلم در  نیم‌طبقه دوم شبستان قرار دارد.

تعداد  400 هزار عنوان کتاب در این دوره از سوی از سوی ناشران عرضه و یا به نمایش گذاشته می‌شود.

800 ناشر خارجی نیز امسال  در این دوره از جشن اردیبهشت‌ کتاب کشورمان حضور دارند. کشور جمهوری خلق چین امسال مهمان‌ ویژه نمایشگاه کتاب تهران است که با هیئتی ۲۰۰ نفره شامل  ۹۴ ناشر و مدیر رایت و ۲۰ نویسنده و تصویرگر در نمایشگاه حضور دارد. حدود ۶۰۰ مترمربع فضا در اختیار مهمان‌ ویژه قرار گرفته که با چهارهزار عنوان کتاب در نمایشگاه حضور دارد.

 

با توجه به محدودیت پارکینگ، مسئولان نمایشگاه کتاب  از بازدیدکنندگان و ناشران خواسته‌اند تا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و  به منظور رفاه حال شهروندان و استفاده کمتر از خودروهای شخصی، تمهیدات ویژه‌ای برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته‌اند که به این شرح اعلام شده است: بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده با سازمان تاکسیرانی، تاکسی‌ها و ون‌هایی انتقال بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب تهران به سوی پنج میدان اصلی شهر تهران (رسالت، صنعت، انقلاب، صادقیه و آزادی) را انجام خواهند داد.

کرایه ون‌ها از نمایشگاه کتاب تهران به سمت میدان رسالت، میدان انقلاب و میدان صنعت سه‌هزار تومان و میدان صادقیه و میدان آزادی چهارهزار تومان خواهد بود.

کرایه تاکسی‌ها نیز به سمت میدان رسالت، میدان انقلاب و میدان صنعت چهارهزار تومان و میدان صادقیه و میدان آزادی پنج‌هزار تومان خواهد بود.

همچنین با هماهنگی انجام‌شده با سازمان واحد اتوبوسرانی، اتوبوس‌هایی از درون نمایشگاه کتاب تهران  به سمت میدان صنعت، میدان آزادی و فلکه سوم تهرانپارس کار جابه‌جایی بازدیدکنندگان را انجام خواهند داد. خدمات اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها از ساعت ۱۰ صبح آغاز خواهد شد و تا ساعت ۲۱ ادامه خواهد داشت.

همچنین مترو تهران از دو ایستگاه شهید بهشتی و مصلای امام خمینی(ره) در خط یک و سه به انتقال بازدیدکنندگان خواهد پرداخت و بر اساس تمهیدات در نظر گرفته‌شده فاصله حرکت بین دو قطار در ساعات ازدحام به چهار دقیقه کاهش پیدا خواهد کرد.

 

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای تهران برپاست.

    بازدید:607
    یادداشت ها
    Parameter:304088!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار