کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
معرفی تازه‌های کتابخانه مجلس؛
[1398/04/24]

درآمدی بر جامعه‌شناسی دین پیتر برگر  

معرفی از: علی‌اکبر زارع بیدکی؛ مدیر فراهم‌آوری کتابخانه مجلس

 

کتاب «درآمدی بر جامعه شناسی دین پیتر برگر»، تألیف ایزاک نیزیگاما، ترجمه علیرضا خدامی، توسط انتشارات نقد فرهنگ در 182 صفحه  منتشر شد.

 

 پیتر برگر از شناخته شده‌ترین،  پرمخاطب‌ترین و پر ارجاع‌ترین پژوهشگران امروزین به ویژه در حوزه جامعه‌شناسی ادیان و الهیات پروتستان است. وی کندوکاوهای خود در زمینه جامعه‌شناسی ادیان را پابه‌پای پژوهش‌های مربوط به الهیات پروتستان به پیش برد. پیوند میان الهیات و جامعه‌شناسی از دستاوردهای بزرگ اوست. پیتر برگر واکاوی و نظریه‌هایی صریح و حتی بحث‌برانگیز درباره موضوعات گوناگونی مانند سکولاریزاسیون،  مدرنیزاسیون،  کثرت‌گرایی دینی،  سرمایه‌داری،  سوسیالیسم،  پیشرفت جوامع در حال توسعه،  بنیادگرایی،  نسبی‌گرایی و غیره ارائه می‌دهد.

 

پیتر برگر در جامعه شناسی معرفت نیز رویکرد خاصی دارد؛ رویکردی که در اثر مشترکش با تاماس لاکمن،  با عنوان «برساخت اجتماعی واقعیت» عرضه شده است. این کتاب می‌کوشد تفسیری قابل فهم از جامعه‌شناسی دین پیتر برگر و ایده‌های اصلی وی در این حوزه برای خوانندگان ایرانی ارائه دهد.

 

کتاب حاضر شامل سه بخش و پنج فصل کوتاه است. بخش یکم که بخش اصلی و کانونی کتاب است،  از دو فصل تشکیل شده که فصل نخست رویکرد نوین برگر در زمینه جامعه‌شناسی معرفت را تشکیل می‌دهد و فصل دوم به بحث و بررسی نظریه جامعه شناختی دین اختصاص دارد؛ نظریه‌ای که در واقع کاربرد نظام‌مند پیش‌انگاره‌های او در بررسی پدیده دینی است.

 

بخش دوم درون مایه‌های اصلی نظریه جامعه شناختی پیتر را بررسی می‌کند و شامل  فصل 3 و 4 کتاب است. فصل سوم بر فرضیه دنیوی شدن پیتر متمرکز و فصل چهارم شامل فرضیه نهادی شدن ضعیف دین و موشکافی پیتر در کاربرد خاصی از اصل موضوع پروتستان است.

 

بخش سوم تنها شامل یک فصل است که در آن به پیوند میان جامعه‌شناسی و الهیات نزد برگر اشاره دارد. در این فصل اندیشه‌ورزی‌های الهیاتی و اندیشه‌ورزی‌های برگرفته از دستاوردهای جامعه‌شناختی پیتر برگر را توضیح می‌دهد. این کتاب کانون توجه خود را معطوف به علاقه ویژه برگر به موضوع معرفت می‌کند. در واقع واکاوی مسئله معرفت دینی، با این فرض برگر قابل توجیه است که جامعه‌شناسی معرفت که پیش‌انگاره آن جامعه‌شناسی زبان است، بدون جامعه‌شناسی دین امکان پذیر نیست.   

 

 این کتاب با شماره ثبت 593616 در کتابخانه مجلس موجود و  قابل استفاده مراجعین محترم است.

    بازدید:1082
    یادداشت ها
    Parameter:304479!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار