کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش سی‌‌و‌چهارم)
[1398/08/19]

داده‌های اطلاعاتی برنامۀ مشترک ملل متحد در زمینه اچ.آی.وی/ ایدز  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش سی‌‌و‌سوم بخوانید.

 

داده‌های اطلاعاتی برنامۀ مشترک ملل متحد در زمینه اچ.آی.وی/ ایدز (UNAIDS)- 2019

 

این گزارش مرجع 472 صفحه‌ای به ارائۀ آخرین داده‌های آماری و اطلاعات گردآوری شده توسط برنامۀ مشترک ملل متحد در زمینۀ  اچ.آی.وی/ایدز می‌پردازد.

 

 

شیوع بیماری ایدز سبب توجه به شکاف‌های اجتماعی شده است. مادام که نابرابری، عدم توازن قدرت، خشونت، حاشیه‌نشینی، تابو و ننگ و تبعیض وجود داشته باشند، اچ.آی.وی تقویت می‌شود.

 

شیوع ایدز در جهان در حال تغییر است: در سال 2018 بیش از نیمی از موارد جدید ابتلا به اچ.آی.وی میان جمعیت‌های پر خطر و نزدیکان آنها بوده است (کارگران جنسی، معتادان، همجنس‌گرایان، افراد تراجنسی و زندانیان).

 

موارد جدید ابتلا در میان زنان جوان سن 15 تا 24 سال طی سال‌های 2010 تا 2018 نزدیک به 25 درصد کاهش یافته است. اگر چه این خبر خوبی است، اما مطمئنا آلوده شدن نزدیک به 6000  زن و دختر جوان به اچ.آی.وی در هر هفته در سطح جهان، به هیچ عنوان قابل قبول نیست. سلامت و حقوق جنسی و باروری بسیاری از زنان همچنان نادیده انگاشته می‌شود.

 

اگرچه در کشورهای شرق و جنوب قارۀ آفریقا دستاوردهای خوبی در زمینۀ کنترل بیماری به­دست آمده‌ است، در بیشتر مناطق جهان به ویژه در کشورها و مناطق پرخطر، عقب‌گردی نگران کننده در این رویه به ثبت رسیده است.

 

مبارزه با بیماری ایدز به تأمین مالی گسترده نیاز دارد، اما متأسفانه برای نخستین بار از سال 2000 تا کنون، منابع در دسترس برای پاسخگویی در سطح جهانی کاهش داشته است. ایجاد تغییر نیاز به مسئولیت‌پذیری و مشارکت جمعی جوامع و دولت‌ها دارد. برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی که بر نیازهای مردم و نه فقط درمان بیماری متمرکز بوده‌اند، نتایج بهتری به دنبال داشته‌اند.

 

گزارش جدید داده‌های اطلاعاتی برنامه مشترک ملل متحد در زمینۀ اچ.آی.وی/ایدز برخی موفقیت‌ها در مقابله با این بیماری را به تصویر می‌کشد و در عین حال نشان می‌دهد که چالش‌های بسیاری باقی هستند.

 

داده‌های این گزارش در سرفصل‌های ذیل ارائه شده‌اند:

 • وضعیت شیوع بیماری
 • داده‌های جهانی و منطقه‌ای
 • شرق و جنوب آفریقا
 • آفریقای غربی و مرکزی
 • آسیا و اقیانوسیه
 • آمریکای لاتین
 • منطقۀ کارائیب
 • خاورمیانه و شمال آفریقا
 • اروپای شرقی و آسیای مرکزی
 • اروپای غربی و مرکزی و آمریکای شمالی

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

  بازدید:676
  یادداشت ها
  Parameter:305051!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار