کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » مقالات
0.0 (0)
آیت الله مبلغی:
[1398/12/11]

خسروشاهی اندیشه‌های جهان اسلامی خود را از تجربیات عینی کسب می‌کرد  

 

مرحوم خسروشاهی اندیشه‌های جهان اسلامی خود را نه صرفاً از رهگذر مطالعه کتابخانه‌ای، بلکه از رهگذر ارتباطات گسترده با شخصیت‌های جهان اسلام و تجربیات عینی و میدانی به دست می آورد.

 

 آیت‌الله احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری در پی ارتحال حجت الاسلام خسروشاهی یادداشتی نگاشته است؛ در این یادداشت آمده است:

 

مرحوم خسروشاهی دانشمندی برخوردار از اندیشه‌های اجتماعی و تقریبی فعال بود، اندیشه‌های او از یک طرف، برآمده و آمیخته از مطالعات معطوف به تاریخ نهضت‌های وحدت‌خواه اسلامی به‌ویژه نهضت سیدجمال‌الدین اسدآبادی و مطالعات معطوف به تحول در مناسبات بین شیعه و سنی معاصر بود و از طرف دیگر، ریشه در مطالعات اسلام‌شناسی به‌ویژه از حیث فلسفه اجتماعی داشت.

 

مرحوم خسروشاهی اندیشه‌های جهان اسلامی خود را نه صرفاً از رهگذر مطالعه کتابخانه‌ای که فراتر از رهگذر ارتباطات گسترده با شخصیت‌های جهان اسلام و تجزیه و تحلیل این ارتباطات و تجربیات عینی و میدانی به دست می‌آورد.

این عالم متواضع، نه دانش را برای دانش می‌خواست و نه اندیشه را برای اندیشه، این شخصیت پُرکار، اندیشه‌ها را صرفاً برای سرگرمی در کتابخانه خود و یا باز مرور در اتاق مطالعه شخصی و یا اشتغال به چاپ کتاب‌ها نمی‌خواست.

ایشان در پی آن بود تا با مطالعه و رصد عینیت‌ها، واقعیت‌ها و مشکلات جوامع اسلامی، اندیشه‌های اجتماعی خود در ارتباط با مسلمانان را در معرض صیقل و تکمیل و تعمیق قرار دهد و بر نگاه و رویکردهای اجتماعی مناسبات اسلامی تأثیر بگذارد.

مرحوم خسروشاهی در زمینه نگاه به روابط و مناسبات اجتماعی بین مسلمانان، فرزند زمان خود بود، آن‌گاه که در کنار او می‌نشستی، بوی عطر خیرخواهی و وحدت و همدلی بین مسلمانان را از او استشمام می‌کردی و نگاه، کلمات، نظرات و ارزیابی‌های او را در امتداد یک حرکت تاریخی مشفقانه و عالمانه می‌دیدی کمااینکه فکر و نگاه و رویکرد او از تبار تقریب بود؛ تقریبی با رنگ و بوی دارالتقریب مصری و با گستره و ابعاد مجمع‌التقریب شکل گرفته در فضای انقلاب اسلامی بود.

این مصیبت را به حوزه‌های علمیه به‌ویژه مقام معظم رهبری و همچنین به خانواده این شخصیت فقید اندیشمند تسلیت عرض می‌کنم.

    بازدید:431
    یادداشت ها
    Parameter:305528!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار