کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
0.0 (0)
در آستانه سی‌و‌دومین نمایشگاه کتاب تهران؛
[1398/01/20]

حضور 78 ناشر چینی با چهار هزار عنوان کتاب  

 

مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعلام برنامه‌های مهمان ویژه نمایشگاه از حضور 78 ناشر چینی با چهار هزار عنوان کتاب خبر داد.

 

 «احمد شاکری» با اشاره به حضور مقامات چینی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران، گفت: طبق اعلام طرف چینی هیاتی در سطح معاون وزیر با همراهان در برنامه افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهد داشت و از غرفه این کشور بازدید خواهد کرد.

  چین مهمان ویژه نمایشگاه
شاکری ادامه داد: پس از حضور ایران در نمایشگاه کتاب پکن به‌ عنوان مهمان ویژه، امسال غرفه چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران و میزبان چهار هزار عنوان کتاب از بیش از 78 ناشر چینی است. همچنین 10 نویسنده، مترجم و تصویرگر نیز در این غرفه حضور خواهند داشت و نزدیک به 30 برنامه از سوی این کشور در نمایشگاه کتاب تهران برگزار خواهد شد.

اجرای برنامه ها
مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به برنامه‌های کشور چین به عنوان میهمان سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: تعدادی از این برنامه‌ها در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب تهران و تعدادی دیگر در غرفه این کشور، همچنین تعدادی از برنامه‌‌های این کشور با هماهنگی خود آنها در دانشگاه هایی برگزارخواهد بود که اطلاع رسانی می شود.

 50 درصد غرفه سازی بخش بین الملل
شاکری درباره فعالیت‌های اجرایی در بخش بین‎‌الملل گفت: حدود نیمی از غرفه‎سازی‌های این بخش تا امروز انجام شده و ساخت غرفه مهمان ویژه نیز از 25 فروردین آغاز خواهد شد. همچنین روز دوم اردیبهشت نشست خبری چین به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود.

 حضور 30 کشور در بخش ناشران خارجی
وی با اشاره به حضور کشورهای گوناگون در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران گفت: در بخش ناشران خارجی و بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران نمایندگانی از حدود 30 کشور جهان به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم حضور خواهند یافت. کشورهایی نظیر چین (مهمان ویژه)، ژاپن، آلمان، هند، اتریش، کره جنوبی، روسیه، سوریه، افغانستان، عمان، صربستان، قطر، ارمنستان، لبنان و ... ثبت‌نام کرده ‌اند.

اعطای 10 بورسیه برای حضور در نمایشگاه
مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خاطر نشان کرد: تعداد 10 بورسیه (کمک مالی) برای حضور نمایندگان نمایشگاه‌های کتاب گوناگون، ناشران، نویسندگان و چهره‌های شاخص فرهنگی در نمایشگاه کتاب اعطا می‌شود.
به گزارش ایرنا، در بخش بازار جهانی هم 10 متقاضی شامل آژانس‌های ادبی، ناشران فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل و طرح‌های حمایتی آثار ایرانی در بازارهای جهانی، همچنین10 نهاد فرهنگی فعال ایرانی در حوزه بین‌الملل نیز تاکنون در بخش بین‌الملل ثبت‌نام کرده‌اند.
سالن‌های بین‌الملل و کودک و آموزشی آماده بهره‌برداری هستند و سالن کودک و نوجوان نیز به تازگی آماده شده و در چند روز آینده آماده بهره‌برداری است. سالن‌های دانشگاهی نیز در حال برپایی است و بخش‌هایی از شبستان نیز زیر بار اجرایی رفته است.
کمیته ناشران داخلی نمایشگاه کتاب نیز درباره ثبت نام ناشران الکترونیک و فناوری نوین را فراخوان داده و روند ثبت نام دیگر بخش ها نیز ادامه دارد.
ریاست این دوره از نمایشگاه کتاب تهران را محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عهده دارد و علی فریدونی، مدیر کارگروه نظارت بر نشر خارجی و فعالیت‌های فرهنگی مرتبط است.
دوره قبل نمایشگاه بین المللی کتاب هم در مصلای امام خمینی و دو دوره پیشتر این رویداد سالانه در محل شهرآفتاب برگزار شده بود.
کمیته فعالیت‌های علمی و فرهنگی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از آمادگی این کمیته برای دریافت برنامه‌های پیشنهادی خبر داده است.
تمام فعالیت‌های این کمیته در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران متمرکز است و برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است.
همچنین تاکنون 37 موسسه در بخش لاتین برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ثبت نام کرده اند که نمایندگی بیش از 200 ناشر خارجی را بر عهده دارند. این ناشران از کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان، هلند، اتریش و سایر کشورهای اروپایی هستند.
در بخش ناشران عرب زبان 53 موسسه ثبت نام کرده اند و به این ترتیب ناشرانی از کشورهای لبنان، مصر، سوریه، عمان، قطر، عراق و پاکستان در این رویداد حضور خواهند داشت.
وظایف نهادهای اجرایی، نحوه هماهنگی و تشکیل کمیته های تخصصی به منظور برنامه ریزی و سیاستگذاری های لازم در ارتباط با سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز تا حد زیادی انجام شده و در حال نهایی شدن است.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهای پایانی سال گذشته برای بازدید از آخرین وضعیت آماده سازی سازه‌های سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از محل تعیین شده برای برگزاری این نمایشگاه در مصلای امام خمینی (ره) تهران دیدن کرد.


سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14 اردیبهشت در مصلی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

    بازدید:601
    یادداشت ها
    Parameter:304015!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار