کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/06/27]

حسن اسفندیاری (محتشم‌السلطنه)  

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

اثر جعفر چهره نگار
1311 هجری شمسی
رنگ و روغن روی بوم
 990*850میلیمتر
شماره 45 موزه مجلس شورای اسلامی

میرزا حسن خان اسفندیاری ملقب به محتشم‌السلطنه (زاده 1246 خورشیدی – درگذشته 1323 خورشیدی) سیاست‌مدار ایرانی، رئیس مجلس شورای ملی، وزیر و سفیر کبیر ایران بوده است. محتشم‌السلطنه از دورۀ دهم تا سیزدهم (1314  – 1322) ریاست مجلس شواری‌ ملی را بر عهده داشت و در دوره‌های سوم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم و سیزدهم نماینده تهران در مجلس شورای‌ ملی بود.
پس از صدور فرمان مشروطه از وی برای تنظیم نظامنامه انتخابات دعوت شد و در این کار با صنیع‌الدوله، مخبرالسلطنه، مشیرالملک و مؤتمن‌الملک همکاری کرد. وی از مخالفین قرارداد ۱۹۱۹ بود و به همین مناسبت به کاشان تبعید شد. محتشم‌السلطنه از سال 1287 تا 1305 هشت بار، (با ترمیم کابینه‌ها یازده بار) به مقام وزارت رسید. محتشم السلطنه در سن ۷۹ سالگی در تهران درگذشت. مدفن او در آرامگاه خانوادگی در ابن بابویه است. وی تألیفات و آثارمتعددی دارد ازجمله:ترجمه قواعد الاحکام فی مسائل الحلال و الحرام علامه حلی، ترجمه و تحشیۀ فصوص‌الحکم محی‌الدین ابن عربی، ترجمه شرایع محقق، اخلاق محتشمی و کشکول محتشمی(مجموعه اشعار او).
این تابلو نقاشی، پرتره حسن اسفندیاری اثر جعفر چهره نگار است که در میان نقاشیهای سایر روسای مجلس، در موزه مجلس شورای اسلامی به نمایش در آمده، جعفر چهره نگار به همراه علی محمودی ازجمله نقاشان مکتب کمال الملک بودند و این مجموعه از نقاشی ها را برای مجلس شورای ملی تهیه نموده اند، جعفر چهره نگار که در استخدام مجلس شورای ملی بود در طول خدمت خود همچنین ریاست چاپخانه مجلس را نیز بر عهده داشته است .

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

 

 

    بازدید:1170
    یادداشت ها
    Parameter:304773!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار