کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
5.0 (1)
معرفی کتاب‌های کتابخانه انقلاب مجلس؛
[1398/11/21]

جلوه‌هایی از اندیشه سیاسی امام خمینی  

معرفی از:‌ قاسم تبریزی

 

 کتاب جلوه‌هایی از اندیشه سیاسی امام خمینی، توسط نشر حبیب  در سال 1389 و 224 صفحه در قم منتشر شده است.

 

دکتر جهان بخش ثواقب، نوینسده این کتاب، اثر را در چهار فصل تبیین کرده است:

  1. دولت و حکومت در اندیشه سیاسی امام خمینی، مجلس قانون گذاری، استقلال فرهنگی، برابری انسان ها
  2. ویژگی های کارگزاری نظام اسلامی در اندیشه امام خمینی، معیار های انتخاب....
  3. ابعاد توسعه در نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی امام توسعه و انسان استقلال فرهنگی، حاکمیت قانون، .....
  4. وحدت حوزه و دانشگاه در اندیشه امام خمینی، وحدت حوزه و دانشگاه،  دیدگاه در باره موانع وحدت، وحدت مورد نظر حضرت امام خمینی

 

بدون تردید امروزه تبیین اندیشۀ امام خمینی به عنوان معیارهای اسلام، انقلاب اسلامی، مبانی حاکمیت اسلامی، حفظ نظام اسلامی، یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین کارهایی است که نهادها، مراکز علمی، مراکز حوزوی، دانشگاهی، سه نهاد مهم قضائیه، مجریه، مقننه می‌توانند انجام دهند. در این عرصه سنگین، مجلس شورای اسلامی در رأس دیگر قواست .

 

نویسنده کتاب با دقت و رجوع به آثار عصر امام یادآور می‌شود که «مجلس تنها مجلسی است که برای یک ملت است. مجلس قوة مجتمع یک مثلث است در یک گروه تمام قوای یک ملت در یک مجتمع است و مجلس از همه ی مقاماتی که در یک کشور است بالاتر است...» (ص76_77)

 

 اگرچه امام به صراحت بر ضرورت اسلامی بودن قوانین مصوب مجلس قانون گذاری تاکید نموده و می‌نویسد: «قانون اسلامی و سایر قوانین در این جمهوری باید صددرصد بر اساس اسلام باشد و اگر یک ماده هم برخلاف احکام اسلام باشد تخلف از جمهوری و آرای اکثریت فریب به اتفاق ملت است.» (ص78 )

 

اما آنچه امام به عنوان حاکمیت قانون بر آن تکیه می‌نماید چنین است: «ما می‌خواهیم یک حکومتی داشته باشیم که این حکومت قانون را ملاحظه بکند حکومت قانونی باشد آن حکومتی که تمام قوانین را زیر پا بگذارد و هرجوری دلش بخواهد با یک ملتی عمل بکند، ما با او مخالفت داریم. ما می‌خواهیم یک حکومتی باشد مثل حکومت اسلام که غیر از قانون هیچ چیز حکومت نکند. قانونی فقط حکوکت بکند آن هم قانون عدل آن هم قانون صحیح، آن هم قانونی که برای رشد بشر است، برای اصلاح بشر است.» (ص79)

 

بر این اساس حکومت اسلام، حکومت قانون الهی است و فقط قانون الهی حاکمیت دارد. امام یادآور می‌شوند: «اگر به قانون خاضع بشویم، اگر قانون را محترم بشمریم، هیچ اختلافی پیش نخواهد آمد. اختلافات از را قانون شکنی ها پیش می‌آید. اگر قانون حکومت کند در یک کشوری، چنانچه از صدر عالم تا کنون تمام انبیاء برای برقرار کردن قانون آمده اند و اسلام برای برقراری قانون آمده است.» (ص79)

    بازدید:441
    یادداشت ها
    Parameter:305482!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار