کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره چهاردهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره‏14
[1396/05/18]

جلسه: 8 صورت مشروح مجلس روز پنجشنبه 25 اسفند ماه1322  

فهرست مطالب:

1-تصویب صورت مجلس

2-قرائت و تصویب خطابه تقدیمی به پیشگاه ملوکانه

3-شور و تصویب اعتبار نامه اقای ملایری از بیجار

4-موقع و دستور جلسه- ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره‏14

جلسه: 8

صورت مشروح مجلس روز پنجشنبه 25 اسفند ماه1322

فهرست مطالب:

1-تصویب صورت مجلس

2-قرائت و تصویب خطابه تقدیمی به پیشگاه ملوکانه

3-شور و تصویب اعتبار نامه اقای ملایری از بیجار

4-موقع و دستور جلسه- ختم جلسه

(مجلس یک ربع ساعت پیش از ظهر به ریاست آقاى اسعد تشکیل گردید)

صورت مجلس روز یکشنبه 21 اسفند ماه را آقاى (طوسى) منشى قرائت نمودند

(اسامی غایبین جلسه گذشته که ضمن صورت مجلس خوانده شده است:

غایب بااجازه: آقایان:ذوالقدر- منصف- مظفرزاده .

غایبین بی­اجازه - آقایان: مؤید قوامی - کفایی - سلطانی - سید ضیاءالدین طباطبایی .

دیر آمده بی­اجازه: آقای اکبر یک ساعت)

1- تصویب صورت مجلس ‏

رئیس- در صورت مجلس نظرى نیست؟

اردلان- عرض کنم آقا خواندند جلسه آتیه 25 فروردین در صورتی که 25 اسفندماه است یا اشتباه خواندند یا اشتباه نوشته شده.

رئیس- دیگر نظرى نیست (خیر) صورت مجلس تصویب شد. دستور امروز قرائت و تصویب لایحه است در جواب خطابه شاهنشاهى از طرف مجلس شرحى که نوشته شده است به طوری که در مجلس خصوصى هم آقایان ملاحظه فرمودند خوانده می­شود و بدون مذاکره تصویب می­شود. آقاى نبوى .

نبوى- استدعا می­کنم بعد از تصویب آن لایحه اعتبارنامه­هایى که مانده است آنها هم تصویب شود من جمله اعتبارنامه­هاى نمایندگان تهران مطرح شود و گمان می­کنم آقایان هم موافق باشند .

رئیس- آقاى طباطبایی .‏

طباطبایى- بنده هم عرض دیگر ندارم همان لایحه خوانده شود .

2- قرائت و تصویب خطابه تقدیمى به پیشگاه ملوکانه

لایحه زیر توسط آقاى طوسى (منشى) قرائت شد

+++

پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی

چهاردهمین دوره قانونگذارى مجلس شوراى ملى که به عنایات الهى و توجهات شاهنشاهى گشایش یافته است افتخار دارد حاضر بودن خود را براى انجام وظایف ملى که عهده دار است مطابق اصل دهم قانون اساسى به عرض پیشگاه همایونى برساند

از این که خاطر ملوکانه به حسن انجام وظایف دوره گذشته توجه داشته عرض مسرت و امیدوارى می­نماید و یقین دارد که این توجه عالى موجب تشویق دوره حاضر نیز خواهد گردید. با عطف به بیانات ملوکانه از انعقاد پیمان سه گانه مصوب مجلس که باعث استحکام مبانى مؤدت دولتى شاهنشاهى با دولت­هاى دوست و متفق ایران است نهایت خوشوقتى حاصل است و امید می­رود بر اثر کوشش­هاى خستگى‌ناپذیر پیشوایان آزادى و عدالت جهان پایه صلح مبنى بر اساس متین و مستحکم استوار گردد و کشور ما از مقام و سهمى که حقاً شایسته آن است بهره­مند شود .

مجلس شوراى ملى بسیار مشعوف است که حسن روابط دولت اعلیحضرت با دولت­هاى هم پیمان به طور شایسته مستقر است

انعقاد انجمن مهم و تاریخى در پایتخت شاهنشاهى و ملاقات­هاى صمیمانه با زمامداران عالى دولت­هاى متفق و حصول نتایح مطلوب چنان که در اعلامیه رسمى انتشار یافت موفقیتى است که نصیب ایران شده است:

در سیاست داخلى انتظار مجلس شوراى ملى آن است که دولت اعلیحضرت در تأسیس به منویات عالیه ملوکانه همواره حسن تفاهم و همکارى صمیمانه با مجلس شوراى ملى را نصب­العین خود قرار دهند تا به عون­الله تعالى قوانین سودمند طبق شئون کشور به نفع و صلاح جامعه از جهت اصلاحات ادارى، مالى، اقتصادى، قضایى و تأمین آسایش عمومى و سایر توجهات جامه عمل بپوشد .

مجلس شوراى ملى امیدوار است در پرتو توجهات شاهانه به خدمات شایسته که در خور وظایف ملى است توفیق کامل حاصل نماید

رئیس- نظر مخالفى نیست؟ (نمایندگان- خیر) رأى گرفته می­شود آقایان موافقین قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد عرض کنم حضور آقایان بعد از انتخاباتى که شده است باید کمیسیون­ها انتخاب شود و نظر به این که عده کمیسیون­ها زیاد است و از طرف دیگر بایستى بنا بر سوابق و اطلاعات آقایان کمیسیون‌ها تشکیل شود براى این که خیلى طول نکشد و اکثریت حاصل شود سابقه این طور بوده است که آقایان توافق نظر حاصل کنند و در انتخاب کمیسیون‌ها یک تبادل نظرى بکنند که با یک سهولت و با یک تناسبى کمیسیون‌ها انتخاب شود .

لهذا پس از جلسه خوب است آقایان تشریف ببرند در شعبه­ها یا در جلسه خصوصى یک نظرى راجع به کمیسیون­ها بگیرند که در موقع انتخابات اشکالى حاصل نشود بعد هم چون در باب بقیه اعتبارنامه­ها مذاکراتى هست و چند اعتبارنامه هست با آنها که مخالفت شده است باید مذاکره شود و همچنین یکى از دوسیه­ها ترتیب راپورتش موافق نظر بعضى از آقایان نیست قرار شده است که در این باب هم مذاکراتى بین آقایان و شعبه­ها بشود براى این که به یک صورت بهترى تصویب شود اعتبارنامه­ها و بگذرد و صورت محفوظ باشد این طور تصمیم گرفته شود که امروز جلسه را زودتر ختم کنیم و اعتبارنامه­ها بماند براى جلسه آتیه .

بعضى از نمایندگان- صحیح است .

اردلان- بنده با ختم جلسه مخالفم.

رفیع- ختم جلسه با نظر مجلس است .

قبادیان- اعتبارنامه­ها باید مطرح شود مخصوصاً مال تهران .‏

رئیس- چون در آن قسمت اختلافى هست باید در خارج حل شود .

قبادیان- اختلاف هم باید در مجلس حل شود .

رئیس- آقاى رفیع .

رفیع- به طوری که خاطر مبارک آقایان مستحضر است

+++

امروز روز 25 فروردین است (اسفند است) عرض کنم فردا جمعه است سه روز دیگر به آخر سال باقیمانده است ما کارهاى لازم داریم نه تنها صبح اگر عصرها هم جلسه کنیم به عقیده بنده لزوم دارد براى انتخاب کمیسیون­ها از هر شعبه 2 نفر انتخاب شوند 12 نفر می­شود توافق نظر حاصل می­کنند و کمیسیون­ها انتخاب می­شود و تبادل نظر می­کنند هر دوره همین طور عملى شده است این اعتبارنامه­ها به عقیده بنده باید مطرح بشود و اگر مخالفى داشته باشد می­ماند برای جلسه بعد به هر حال اگر اشکالى هم در کار باشد مجلس بالاخره حل خواهد کرد و تعطیل جلسه به عقیده بنده شایسته نیست .

رئیس- آقاى دکتر معظمى .

دکتر معظمى- عرض کنم اجتناب از اشکال رفع اشکالات را نمی­کند تا وقت باقى است ممکن است اعتبارنامه­ها مطرح شود اگر اعتبارنامه­ها را بگذاریم براى جلسه بعد اشکال رفع نمی­شود اگر اشکالاتى باشد و مخالفى هم باشد در جریان امر حل خواهد شد. بالاخره اگر ما بگذاریم براى فردا و پس فردا نمی­شود چون کار مجلس زیاد است و ما می­خواهیم کارها زودتر بگذرد بنابراین بنده معتقدم که اعتبارنامه­ها مطرح شود اگر مخالفى داشت براى جلسه بعد می­ماند .

رئیس- آقاى اقبال .

اقبال- بنده به این موضوع که اعتبارنامه­ها باید مطرح شود مخالفتى ندارم ولى عرضم این است که اعتبارنامه­ها به نوبت باید مطرح شود اول اعتبارنامه­هایی که با آنها مخالفت شده است مطرح شود پس از آن که تمام شد انتخابات تهران مطرح شود .

رئیس- آقاى صمصام .

صمصام- بنده عرضم این بود که بالاخره جلسه ادامه پیدا کند و یک پرونده­هایى بیاید و تمام شود حالا یا تهران باشد یا آنهایی که مخالفت شده است .

رئیس- آقاى هاشمى .

هاشمى- بنده هم با تعطیل و ختم جلسه اتفاقاً مخالفم با موضوع این که نسبت به اعتبارنامه­هایی که جریان پیدا کرده است روز شنبه باز مذاکره شود آخر چه مذاکره­اى شود رأیى که شعبه داده است می­خواهید نقض کنید؟ به هرحال شعبه رأى خودش را داده است و البته رأى مجلس قاطع خواهد بود هرچه هست زودتر تکلیف معلوم شود و با فرمایش آقاى اقبال هم موافقم چون اعتبارنامه­ها برحسب رأى مجلس در دو جلسه پیش از دستور خارج شد اول اعتبارنامه آقایانی که با آنها مخالفت شده مثل اعتبارنامه آقاى ملایرى و آقایان دیگر اول تکلیف آنها معلوم شود بعد هم همان طور که گفته شد اعتبارنامه­هاى تهران مطرح شود

رئیس- آقاى طباطبایى .

طباطبایى- حالا که مخالف و موافق هست با ختم جلسه رأى بگیرید اول معلوم شود به این که باید ادامه بدهیم به جلسه یا خیر اگر اکثریت این طور تصویب کرد آن وقت همان طور عمل شود و الّا اگر آقایان موافقند با ختم جلسه که جلسه ختم مى­شود و استدعا می­کنم که رأى بگیرید .

رئیس- آقایان موافقین با ختم جلسه قیام نمایند (عده کمى برخاستند) تصویب نشد .

آقاى نقابت پیشنهاد می­کند که دوسیه انتخابات تهران از دستور امروز خارج شود آقاى نقابت .

نقابت- عرض کنم همان طور که آقایان توضیح دادند باید رعایت نوبت بشود اعتبارنامه آقاى شیخ­الاسلامى ملایرى هست اعتبارنامه آقاى درى هست به این جهت بنده تقاضا داشتم که راجع به انتخابات تهران در جلسه خصوصى از نظر اهمیت بحث کنیم و با یک فورمولى اینجا مطرح کنیم که اسباب اشکال نشود به این جهت بنده تقاضا می­کنم آن اعتبارنامه­هایی که با آنها مخالفت شده جلو بیفتد و قست تهران بماند براى جلسه بعد .

رئیس- آقاى ملک­مدنى .

ملک­مدنى- به عقیده بنده مطابق سوابق باید اعتبارنامه­هایى که هست یعنى با آنها مخالفت شده مطرح شود و تکلیفشان معلوم شود مثل اعتبارنامه آقاى ملایرى و سایرین پس از این که تعیین تکلیف شد آن وقت بپردازیم با اعتبارنامه­هاى

+++

تهران چند اعتبارنامه هست که یکى مربوط به آقاى ملایرى است بنده نظرم این است پس از آن که تعیین تکلیف آنها شد آن وقت اعتبارنامه­هاى آقایان نمایندگان تهران مطرح شود و پیشنهاد آقاى نقابت هم تصور می­کنم پس از تعیین تکلیف این اعتبارنامه­هایى است که قبلاً با آنها مخالفت شده و تقاضا می­کنم آقاى نقابت هم موافقت بفرمایند.

رئیس- آقاى قبادیان .

عباس قبادیان- عرض بنده این است که شعبه اول تصمیم خودش را گرفته و راپورت خودش را راجع به انتخابات تهران حاضر کرده است انتخابات تهران هم فوق­العاده مهم است و نباید مجلس به وسیله بعضى اشکالات این را عقب بیندازد شعبه راپورتش را داده است اجازه بفرمایید مخبر شعبه راپورتش را بخواند اگر از آقایان کسى مخالف باشد بحث می­شود و قضیه در خود مجلس حل خواهد شد و بیش از این بنده عرضى ندارم .

‏3-طرح و تصویب اعتبارنامه آقاى ملایرى

رئیس- اگر اجازه می­فرمایید شروع کنیم به طرح اعتبارنامه­ها (صحیح است) اعتبارنامه آقاى ملایرى مطرح است آقاى اقبال (حاضر نبودند) آقاى کاظمى (بعضى از نمایندگان نیستند) آقاى فرخ .

مهدى فرخ- بنده چون مستحضر نبودم که امروز این قسمت جزء دستور خواهد بود یادداشت­ها و پرونده موضوع را نیاورده­ام این است که از خارج موضوع را به طور اجمال عرض می­کنم. راجع به انتخابات گروس چند موضوع است که قابل دقت است اول انجمن نظارت است که حکومت محل انتخاب کرده است و به وزارت کشور اطلاع داده بعد حکومت محل را تغییر داده­اند و یک عده مأمورین جدید هم براى تلگراف و خواربار و ادارات دیگر از تهران فرستاده­اند حاکم جدید انجمن را منفصل کرده و راپورت می­دهد به وزارت کشور که انجمن را منفصل بکنید در صورتی که خودش قبلاً انجمن را منفصل کرده بوده است اداره انتخابات وزارت کشور هم راپورتى تهیه می­کند براى آقاى تدین وزیر کشور که مطابق قانون ما حق نداریم انجمن را منفصل کنیم ولى وزیر کشور برخلاف قانون در حاشیه راپورت می­نویسد که با نظر حکومت موافقت شود این گزارش در پرونده موجود است و بالاخره انجمن را منفصل می­کند و انجمن جدیدى معین می­کنند و در اینجا در قسمت تشکیل انجمن رعایت قانون نشده است قسمت دوم این که رئیس انجمن حسن آباد را منفصل می­کنند او تذکر می­دهد که این کار برخلاف قانون است او را می­گیرندش و تحت­الحفظ مى‌آورندش اینجا البته آقایان تصدیق می­فرمایند در قسمتی که بخواهد دولت در امر انتخابات دخالت کند و دولتى که متأسفانه تا حال باقى است این عملیات را اجرا کرده است و همه آقایان نمایندگان هم تصدیق دارند که این عملیات دولت برخلاف قانون بوده است و دولت برخلاف قانون این دخالت­ها را در امر انتخابات کرده است و این رویه موجب خواهد شد که ما در آتیه انتخابات آزاد نداشته باشیم این است که بنده تصور می­کنم اولین قدمی که مجلس شوراى ملى باید بردارد این است که کارى بکند که دولت‌ها حق مداخله در انتخابات برخلاف قانون نداشته باشند از شخص رئیس دولت تا یک نفر ستوان سوم مأمور اگر برخلاف قانون دخالت در انتخابات می­کند باید مورد تعقیب قرار بگیرد از این قسمت می­گذرم اداره شهربانى بیجار کسانى را که راجع به انتخابات صحبت می­کردند و نسبت به انتخابات و آزادى آن صحبتى می­کرده­اند جلب کرده است و توقیف کرده است و این عملیات هم کاملاً از پرونده حاکى است و این عملیاتى است که دولت کرده و البته آقایان تصدیق دارند که در اینجا رعایت قانون نشده است به علاوه مأمورین را متعمداً دولت و وزارت کشور برله آقاى ملایرى انتخاب کرده­اند و فرستاده­اند که دو سه نفر از آنها هم از منسوبان ایشان هستند به این جهت بنده انتخابات آن جا را مطابق جریان قانونى نمی­دانم و بقیه البته منوط است به نظر آقایان نمایندگان

(در این موقع آقایان دکتر زنگنه مخبر شعبه و آقاى اردلان براى جواب پشت کرسى خطابه آمدند)

+++

اردلان- اجازه می­فرمایید؟

جمعى از نمایندگان- مخبر مقدم هستند

اردلان- بنده قبلاً اجازه خواسته بودم .‏

رئیس- مخبر اجازه نمی­خواهد در هر موقع مقدم است.‏

مخبر (آقاى دکتر زنگنه)- عرض کنم که قضاوت در پرونده­هاى انتخابى از روى اسناد است و اعضاى شعبه مطابق آن چیزى که در پرونده هست باید رأى بدهند. اطلاعات خارجى که آقایان من جمله آقاى فرخ دارند البته در هر پرونده­اى کاملاً منعکس نیست و اگر هست شکایت­هایى است که در تمام پرونده ها می­شود و تشخیصش واقعاً مشکل است که آیا این شکایات از روى غرض بوده یا حقیقت بوده است یا اشخاص که کاندید و داوطلب بوده­اند و موفق نشده­اند تلگرافاتى کرده­اند و گزارشاتى داده­اند. آقاى فرخ فرمودند که حاکم و مأمورین محل را تغییر داده­اند در صورتی که مى­بینیم حاکم محل بعد از آن که انجمن را تغییر داده است تغییر پیدا کرده است. اگر واقعاً قبلاً به نفع آقاى ملایرى تغییر داده بودند لازم نبوده است که انجمن را که تشکیل داده­اند دو مرتبه حاکمى که به نفع او بوده است معزول کنند و علاوه بر این دو حاکم در جریان انتخابات تغییر کرده است و آن طورى که فرمودند حاکم جدید ملغى نکرده است انجمن را بلکه حاکم سابق ملغى کرده است. از طرف دیگر قانون انتخابات در ماده 17 حق می­دهد به دولت که انجمن را در مواردى که موجب تأخیر یا تعویق کار می­شود تغییر بدهد. البته در اینجا از دولت یک سندى نخواسته­اند ممکن است چون این نقص قانون است ولى در هر حال این اختیاری است که به وزارت کشور داده شده است و وزارت کشور مطابق آنچه که فرماندارها تقاضا کرده­اند گفته­اند که این انجمن موجب تأخیر و تعویق است و هر دو فرماندار تقاضا کرده­اند و انحلال انجمن را خواسته­اند. حتى شعبه به این اکتفا نکرده است و سؤال کرده است که وزارت کشور به چه مناسبت نظریه فرماندارها را قبول کرده است البته وزیر کشور هم عوض شده بود و وزیر سابق نبوده است و وزیر کشور فعلى هم تصدیق کرده است که انحلال انجمن مطابق ماده 17 قانون انتخابات بوده است یعنى مطابق حقى بوده است که وزارت کشور داشته است که انجمن را منحل کند. علاوه بر اینها این جریاناتى است که مطابق پرونده است و مطابق پرونده نمى­شود غیر از این رأى داد. به این جهت است که شعبه با صحت انتخاب آقاى ملایرى موافقت کرده است علاوه بر این که شخصیت ایشان طورى است که آقایان می­دانند و تصور نمی­شود کرد که ایشان نظرى داشته باشند که از یک جایى که به ایشان نظرى ندارند انتخاب شوند.

بعضى از نمایندگان- مذاکرات کافى است‏

رئیس- رأى می­گیریم به کفایت مذاکرات . . .

بعضى از نما‌یندگان- مخالفى ندارد .

رئیس- رأى می­گیریم به اعتبارنامه آقاى ملایرى آقایانی که موافق هستند برخیزند (اکثر برخاستند) تصویب شد .

‏4- موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

رئیس- بعد از ایشان آقاى درى و آقاى سیف­پور هستند ولى از آقایان اغلب به بنده پیغام می­دهند که این دو اعتبارنامه را ­خواهم که این دو اعتبارنامه را بگذاریم براى روز یکشنبه (صحیح است) و جلسه را ختم کنیم بهتر است (صحیح است). فعلاً جلسه را ختم می­کنیم و جلسه آتیه روز یکشنبه است ولى روز شنبه هم آقایان تشریف بیاورند ممکن است جلسه خصوصى بشود ممکن است جلسه عمومى شود

یمین اسفندیارى- پس اطلاع بدهید .

رئیس- جلسه اصلى روز یکشنبه است. (صحیح است)

(مجلس پنج دقیقه قبل از ظهر ختم شد)

رئیس مجلس شوراى ملى- سید محمد صادق طباطبایى

+++‏

یادداشت ها
Parameter:294105!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)