کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره چهاردهم مجلس ملی

0.0 (0)
صورت مشروح مذاکرات مجلس ملی دوره 14
[1396/05/22]

جلسه: 78 صورت مشروح مجلس روز یکشنبه 5 آذر ماه 1323  

فهرست مطالب:

 1. تصویب صورت مجلس
 2. معرفی هیئت دولت و تقدیم برنامه از طرف آقای بیات نخست وزیر
 3. مذاکره در اطراف طرح برنامه
 4. تصویب اعتبارنامه آقای مراد اریه به نماینده کلیمیان
 5. موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

صورت مشروح مذاکرات مجلس ملی دوره 14

 

 

جلسه: 78

صورت مشروح مجلس روز یکشنبه 5 آذر ماه 1323

 

فهرست مطالب:

 1. تصویب صورت مجلس
 2. معرفی هیئت دولت و تقدیم برنامه از طرف آقای بیات نخست وزیر
 3. مذاکره در اطراف طرح برنامه
 4. تصویب اعتبارنامه آقای مراد اریه به نماینده کلیمیان
 5. موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

 

مجلس نیم ساعت قبل از ظهر به ریاست آقای سید محمد صادق طباطبایی تشکیل گردید

صورت مجلس روز پنجشنبه 25 آبان ماه را آقای هاشمی ( منشی ) قرائت نمودند

( اسامی غائبین جلسه گذشته که ضمن صورت مجلس خوانده شده:

غائبین با اجازه- آقایان: فرمانفرماییان- جلیلی- فداکار- ساسان- ایرج اسکندری.

غائبین بی­اجازه- آقایان: طوسی- تربتی- مجد ضیایی- اخوان- کفایی- عامری- آصف- امیرابراهیمی- بوشهری- قبادیان- سید ضیاءالدین- دکتر مصدق- گنابادی- معدل- رفیعی- رضا تجدد- دکتر کیان- دکتر فلسفی- اوانسیان. )

 1. تصویب صورت مجلس

رئیس - گرچه جلسه سابق به طور تنفس تعطیل شد ولی چون جلسه بعد جلسه نشد و صورت جلسه هم حاضر است خوانده می­شود( صحیح است)

رئیس - در صورت مجلس نظری هست؟ آقای ذوالفقاری

ذوالفقاری - آقای مجد ضیایی را غایب بدون اجازه نوشته­اند ایشان کسالت دارند شرحی هم به مقام ریاست نوشته­اند که تقدیم کردم.

رئیس - اصلاح می­شود. آقای اردلان

اردلان - عرض کنم یک قسمت در صورت مجلس نوشته نشده و آن این است که مقام ریاست اعلام رأی نسبت به اعتبارنامه آقای مراد اریه فرمودند ولی عده کافی نبود و اخذ رأی نشد و چون اعلام رأی شد در اولین فرصت بایستی اخذ رأی بشود.

رئیس - دیگر در صورت جلسه اعتراضی نیست؟ ( گفته شد- خیر) صورت جلسه تصویب شد.

 1. معرفی هیئت دولت و تقدیم برنامه از طرف آقای بیات نخست وزیر

رئیس - آقای نخست وزیر هیئت دولت جدید را معرفی خواهند کرد.

+++

نخست وزیر - در این موقع که بر حسب امر اعلیحضرت همایون شاهنشاهی مأمور تشکیل دولت شده­ام با سپاسگزاری از حسن نظر و تمایلی که نمایندگان محترم نسبت به این جانب ابراز فرموده­اند هیئت دولت را به طریق ذیل معرفی می­کنم:

آقای کمال هدایت             وزیر بازرگانی و پیشه و هنر

آقای فهیمی                                 وزیر مشاور

آقای اردلان                                 وزیر دارایی

آقای دکتر صدیق               ‌ وزیر فرهنگ

آقای عدل                                   وزیر دادگستری

آقای دکتر سیاسی                 وزیر مشاور

آقای انتظام                                    وزیر راه

آقای محسن رئیس               وزیر خارجه

آقای دکترسعید مالک          وزیر بهداری

آقای زند                             وزیر جنگ

آقای سروری                                  وزیر کشور

آقای آراسته                                   وزیر پست و تلگراف

امور وزارت کشاورزی تا تعیین وزیر تحت نظر اینجانب اداره خواهد شد.

امیدوارم بتوانم با تأییدات خداوند متعال و توجه مخصوص و پشتیبانی نمایندگان محترم در خدمتگزاری به کشور توفیق کامل حاصل کنم.

دولت در تهیه برنامه خود سعی کرده است از مواد تزئینی  و آنچه جنبه مرام و آرزو دارد احتراز جوید و با رعایت اصل الاهم فالا هم آنچه را فوری و ضروری می­داند و اجرایش را درحدود قدرت و توانایی خود می پندارد در نظر آورده به عرض مجلس شورای ملی برساند تا چنانچه مورد قبول یافت بی­درنگ به اجرای آن همت گمارد.

اینک برنامه دولت:

 1. تشیید روابط دوستی با دول متحابه و تعقیب همکاری کامل با متفقین ایران طبق پیمان سه گانه و اعلامیه ملل متحده مورخ اول ژانویه 1924.
 2. توجه کامل به حفظ امنیت در کشور به وسیله مراقبت در اجرای قوانین و تقویت قوای تأمینیه.
 3. سعی در بهبود زندگی مادی و معنوی عامه مردم به وسیله پایین آوردن هزینه زندگی و تهیه و اجرای نقشه چند ساله برای بهداشت عمومی و فراهم کردن موجبات اصلاح مدارس و اجرای قانون آموزش و پرورش اجباری و همچنین گذراندن قانون کار به منظور تکمیل آسایش و رفاه کارگران.
 4. تجدید نظر در قانون انتخابات و ادارات دولتی و اقدام اصلاح و تثبیت سازمان وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی و اقدام  در ترفیه حال کارمندان دولت و تقویت حس وظیفه‌شناسی و انضباط کامل به وسیله اجرای اصل پاداش و بازخواست.
 5. تهیه مقدمات تبدیل تدریجی وضع فعلی به وضع عادی بعد از جنگ به وسیله طرح نقشه­های اقتصادی و کشاورزی برای اصلاح امور آبیاری و سد سازی و بهبود حال کشاورزان و همچنین تهیه کار برای کسانی که ممکن است بیکار شوند.

این برنامه دولت است تقدیم مجلس شورای ملی می­شود تا چنانچه تصویب و موافقت بفرمایند البته بلافاصله برای اجرای آن اقدام می­شود.

3 - مذاکره در اطراف طرح برنامه

رئیس - دو نفر از آقایان اجازه خواسته­اند آقای فیروز آبادی و آقای طباطبایی. آقای طباطبایی پیشنهاد کرده­اند که برنامه امروز مطرح شود و این قضیه مخالف مقررات است (همهمه نمایندگان)…

طباطبایی - اجازه می­فرمایید توضیح بدهم؟ کجایش مخالف مقررات است اجازه بدهید پیشنهادی بنده کرده­ام توضیح بدهم بعد موقوف به رأی مجلس است.

رئیس - بفرمایید

طباطبایی - عرض کنم این که گفته شد مخالف مقررات است اجازه ندادن بر خلاف مقررات است.

فرخ - باید طبع و توزیع شود.

طباطبایی - حالا عرض می­کنم که چطور باید طبع و توزیع شود این که به عرض­تان رسیده، یک شبهه هست که باید برنامه دولت 24 ساعت قبلاً طبع و توزیع شود این اشتباه است در نظامنامه داخلی مجلس هست که باید  طبع و توزیع شود و 24 ساعت قبل

+++

از تشکیل جلسه علنی اما چه؟ لایحه قانونی یا یک طرحی که از طرف نمایندگان مجلس به مجلس تقدیم شود این می­رود به کمیسیون و وقتی که رفت به کمیسیون،‌کمیسیون کارش را کرد گزارش می­دهد این گزارش است که باید طبع شود و 24 ساعت قبل از جلسه علنی باید توزیع شود، اما مطالبی که اصلاً نباید برود به کمیسیون نباید احاله شود به یکی از شصت پارلمانی مثلاً لوایح فوری دولت و طرح‌هایی که به قید فوریت از طرف نمایندگان به مجلس داده می­شود این که طبع و توزیع نمی­شود! فی­المجلس در همان جلسه مطرح می­شود و مضافاً به این که برنامه دولت، پروگرام دولت، یعنی یک تکه کاغذی که حاوی یک کلیاتی است، صورت قانونی و،‌ قوت قانونی هم ندارد،‌تصویب هم نخواهد شد از طرف مجلس به کمیسیون یا شعبه هم احاله نمی­شود یک پروگرامی است که دولت نوشته است و آورده است لازم نیست که قبلاً طبع و توزیع شود، اما سابقه، سوابق مکرری هم هست که دولت آمده است معرفی شده است یا پروگرام خودش را داده مطرح شده یا گفته است که پروگرام همان پروگرام دولت سابق است، بلافاصله مطرح شده، اگر مطلبی بوده و رأی هم حتی به قیام و قعود گرفته شده است ،‌این سوابق هم مکرر در مجلس اقدام شده و اما عرض بنده و علت این که این پیشنهاد را کردم و رفع این شعبه را که عرض کردم گمان می­کنم شده باشد،‌الان متجاوز از سه هفته است که مجلس جز تصویب یک لایحه یک دوازدهم هیچ کاری نکرده است شاید بیشتر از سه هفته است که مملکت با وضع فعلی و اوضاع و احوالی که بر همه آقایان پوشیده نیست بی­تکلیف است (یکی از نمایندگان - الان ظهر است) اگر مقارن ظهر است و آقایان خسته باشند عرضی ندارم اما اگر خسته نیستند بعد از سه هفته کار نکردن کاری هم نداریم اجازه بفرمایید الان برنامه دولت مطرح شود….

تهرانی - باید مطالعه شود.

طباطبایی - برنامه مطالعه ندارد، برنامه مطرح می­شود اگر غیر از من باز هم مخالفی هست به نوبه صحبت می­کنیم، موافق هم صحبت می­کند اگر صحبت­ها تمام شد این جلسه و الا اگر طولانی شد در جلسات بعد فردا پس فردا صحبت می­کنیم، زودتر تکلیف دولت معلوم می­شود اگر به آقایان رأی اعتماد داده شد می­روند سرکار، اگر رأی اعتماد داده نشد می­روند منزل­هایشان ( خنده نمایندگان) حالا با توضیحی که عرض کردم آقایان موافقت بفرمایند و یقین دارم که آقایان مهیای کار هستند خسته هم نیستند کاری هم نکرده­ایم الان سه هفته است کاری نکرده­ایم اجازه بفرمایید که زودتر در اطراف پروگرام دولت وارد صحبت شویم و کاری را که در پیش داریم و وظیفه مجلس است زودتر انجام شود.

رئیس - آقای روحی مخالفید؟ بفرمایید

روحی - عرض کنم خواستم خاطر همکار محترم خودم را متذکر کنم که اینجا یک کلیاتی را آقای نخست وزیر به عنوان پروگرام دولت تقدیم کردند و هیچ کدام الان خاطرمان نیست که چه چیز است و این معقول و شایسته نیست که امروز مطرح شود اجازه بفرمایید که طبع و توزیع شود و مطالعه بشود این برنامه دولت است و خط مشی آینده کشور را با این سرعتی که آقای طباطبایی می­فرمایند تصور نمی­کنم بشود درش بحث کرد و کاری مهم­تر از این در مجلس نداریم و به علاوه این کار یک سابقه زیادی هم دارد و غیر از این هم صحیح نیست  انجام شود آقا هم موافقت بفرمایید که طبع و توزیع شود و جلسه آینده  هم اول جلسه مطرح می­شود آقایان هم شاید یک نظریاتی داشته باشند راجع به خط مشی آینده کشور با مطالعاتی که خواهند فرمود اظهار می­دارند و اگر الان با عجله یک برنامه­ای که خط مشی دولت است مطرح شود به عقیده بنده صلاح نیست و آقا هم خوب است موافقت کنند به طور معمول چاپ شود توزیع شود و بعد به عرض مجلس برسد.

رئیس - عرض کردم این پیشنهاد آقای طباطبایی مخالف سابقه است معذالک اگر می‌خواهند رأی بگیریم (جمعی از نمایندگان - رأی بگیرید) چون اختلاف است رأی می‌گیریم. آقایانی که با پیشنهاد آقای طباطبایی موافقند قیام فرمایند (دو نفر برخاستند ) تصویب نشد.

+++

4- تصویب اعتبارنامه آقای مراداریه نماینده کلیمیان

رئیس - امروز اعتبارنامه­ها جزء دستور است ولکن چند نفر از هر دو دسته تقاضا کرده‌اند که تمام اینها بماند برای بعد و با هم مطرح شود.

جمعی از نمایندگان - چرا هر کدام حاضر است مطرح شود و رأی بگیرید.

دشتی - یک اعتبارنامه که قبلاً مطرح شد و اعلام رأی شد حالا نسبت به آن باید رأی بگیرید.

رئیس - آقای دکتر شفق

دکتر شفق- استدعا می­کنم نسبت به بقیه اعتبارنامه­ها که بعضی هفت هشت ماه است مانده است و بعضی دو سه ماه است مانده است تصمیم گرفته شود و امروز مطرح شود.

اردلان - بنده تذکر نظامنامه­ای دارم نسبت به اعتبارنامه آقای اریه اعلام رأی شده بود حالا باید رأی بگیرید.

رئیس - در باب اعتبارنامه آقای مراد اریه در جلسه قبل اعلام رأی شده بود و صحبت ندارد رأی می­گیریم آقایانی که با نمایندگی آقای مراد اریه موافقند قیام فرمایند( اکثر قیام نمودند) تصویب شد. حالا آقایان نسبت به سایرین چه می­فرمایند چون اختلاف است به عقیده بنده بماند برای جلسه بعد بهتر است.

امینی - چرا اختلاف است؟ به عقیده جنابعالی اختلاف است.

رئیس - برای بنده فرق نمی­کند مجلس موافق است بنده مطرح می­کنم.

(در این موقع عده­ای از نمایندگان از مجلس خارج شدند)

یک نفر از نمایندگان - اکثریت نیست که رأی گرفته شود.

رئیس - آقای دکتر شفق

دکتر شفق- بنده به مناسبت این که یک عده زیادی از خارج اینجا تشریف دارند از آقایان روزنامه نویس­ها می­خواستم یک مطلبی را بدون مقدمه عرض کنم . چه دلیل دارد که ما اعتبارنامه­های بعضی از آقایان نمایندگان را که پنج شش ماه است اینجا حاضر است به تعویق می­اندازیم؟ ( صحیح است) آقایانی که خارج می­شوند منظورشان چیست؟ علت ندارد که بعضی اعتبارنامه­ها مطرح می­شود . مال یک عده­ای در بوته تعویق و تأخیر می­ماند. جناب آقای رئیس باید شخصاً در این کار مداخله کنند و توضیحات بخواهد که علت این کار چیست آقایان موظف هستند که وظایف­شان را انجام بدهند مردم را بلاتکلیف گذاشتن چه علتی دارد؟

رئیس - عرض کنم آقای دکتر شفق یکی از اعتبارنامه­ها که تازه راپورتش آمده است گفت و گو روی آن شد برای این که تمام با هم رأی گرفته شود این هم بماند هر دو طرف هم گفتند مانعی ندارد.

جمعی از نمایندگان - دو طرف کدام است آقا.

امینی - این چه گروکشی است معنی ندارد؟

رئیس - بنده روی نظر موافق و مخالف صحبت کردم مقصودم موافقین و مخالفین بودند آقای اسکندری هم آمدند با بنده صحبت کردند و در خارج هم صحبت کرده بودند بنده هم گفتم اشکالی ندارد بسته به نظر مجلس است و الّا تمام راپورت­ها را مرتب کرده بودیم که مطرح شود.

بهادری - اعتبارنامه­ای که الان آمده است چه کار دارد با اعتبارنامه­ای که چند ماه است مانده است؟

یک نفر از نمایندگان - عده رأی مذاکره هم کافی نیست.

فداکار- آقایانی که رفته­اند بیرون اسامی­شان را اعلام کنید.

5 - موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

رئیس - فعلاً چون عده کافی نیست جلسه ختم می­شود جلسه آینده روز سه‌شنبه هفتم آذر سه ساعت قبل از ظهر دستور هم طرح پروگرام دولت و اعتبارنامه­ها

(مجلس مقارن ظهر ختم شد)

رئیس مجلس شورای ملی - سید محمد صادق طباطبایی

+++

یادداشت ها
Parameter:294192!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)