کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19
[1396/06/04]

جلسه: 234 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه هشتم آبان ماه 1337  

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس

2- بیانات قبل از دستور آقایان: پروفسور اعلم. جلیلی

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقای معاون وزارت کشاورزی

4- شور دوم و تصویب گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به عضویت در مؤسسه علوم اداری

5- مذاکره در گزارش کمیسیون فرهنگ راجع به ماده اول لایحه سهم فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها تصویب کلیه گزارش

6- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19

 

 

جلسه: 234

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه هشتم آبان ماه 1337

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس

2- بیانات قبل از دستور آقایان: پروفسور اعلم. جلیلی

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقای معاون وزارت کشاورزی

4- شور دوم و تصویب گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به عضویت در مؤسسه علوم اداری

5- مذاکره در گزارش کمیسیون فرهنگ راجع به ماده اول لایحه سهم فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها تصویب کلیه گزارش

6- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

 

مجلس دو ساعت پیش از ظهر به ریاست آقاى دکتر عمید (نائب ‌رئیس) تشکیل گردید.

1- تصویب صورت‌مجلس‏

نائب ‌رئیس- صورت غائبین جلسه قبل قرائت مى‌شود.

(به شرح زیر خوانده شد)

غائبین بااجازه- آقایان: دکتر امین. دکتر فریدون افشار. موسوى. مهندس سلطانى. مهندس هدایت. اسفندیارى. مهندس دهستانى. مجید ابراهیمى. قبادیان. اریه. برومند. امیدسالار. مسعودى. خرازى. دکتر نیرومند. سعیدى. سالاربهزادى. اسکندرى. بهادرى. دکتر سیدامامى. قرشى. پردلى. دادگر. دکتر عدل. خلعت‌برى. صادق بوشهرى. امیربختیار. اورنگ. جلیل‌وند. دکتر حسن افشار. مهندس فیروز. دکتر عمید. مهندس فروغى. اخوان. غضنفرى. دکتر آهى. ابتهاج.

غائبین بى‌اجازه- آقایان: دکتر طاهرى. دکتر امیر حکمت. افخمى. کورس. دکتر مشیرفاطمى. دکتر اصلان افشار. هدى.

نائب ‌رئیس- در صورت‌جلسه نظرى نیست؟ اظهارى نشد صورت‌مجلس تصویب مى‌شود.

2- بیانات قبل از دستور آقایان: پروفسور اعلم- جلیلى‏

نائب ‌رئیس- نطق‌هاى قبل از دستور شروع مى‌شود. آقاى پروفسور اعلم.

پروفسور اعلم- ماه آبان براى ملت و مردم ایران ماه بسیار باسعادتى است (صحیح است) سنت ایرانى بر این بوده که هر ماهى را و حتى هر روزى را سعد و نحس برایش قائل بوده است به نظر بنده ماه آبان باسعادت‌ترین ماه‌هاى ایران است خصوصاً در روز چهارم آبان که در این روز خداوند تبارک و تعالى به ملت ایران نوزادى عطا فرمود که امروز شاهنشاه بزرگ ما است (صحیح است) در سیاست و درایت و کفایت و توانایى شاهنشاه ما هیچ تردیدى نیست و همین سیاست و کفایت است آقاى مهندس جفرودى که امروز ایران عزیز ما در دنیا یک وزنه‌ای شده و یک احترامى براى این مملکت قائل هستند (صحیح است) روز چهارم آبان امسال از طرف ملت ایران روز شادى و خشنودى بود و جشن‌هایى در امجدیه برگزار شد براى شادباش به حضور شاهنشاه جوانان ما رژه رفتند و تبریک گفتند اولاً بنده به آن کسانى که این جشن را بر پا کردند و به این ترتیب و خوبى برگزار گردید تبریک مى‌گویم (صحیح است) در این جشن قسمت آخرش یک نکته جالب و بدیعى پیش آمد آقایانى که آنجا تشریف داشتند انصاف خواهند فرمود که در ایران سابقه نداشت (صارمى- همه نبودند) عرض کردم آقایانى که آنجا تشریف داشتند (صارمى- نمایندگان را در جشن تولد اعلیحضرت دعوت نکردند از این جهت فوق‌العاده اشتباه کردند) (یک نفر از نمایندگان- بسیار بد کردند) اگر اجازه بفرمایید عرض کنم دعوت شدن یا نشدن آقایان در اینجا به بنده مربوط نیست این کار مربوط به هیئت رئیسه مجلس است باید اقدام بکنند و دعوت بشوند (صارمى- آقایان متصدیان باید قدر و قیمت نمایندگان مجلس را بدانند) آقاى صارمى همیشه احترام ناطق را باید داشته باشید چند مرتبه اینجا آمدید صحبت کردید بنده یک کلمه حرف نزدم اگر آقایان دعوت نشده‌اند به من مربوط نیست من چه بکنم؟

نائب ‌رئیس- آقاى صارمى بین‌الاثنین صحبت نفرمایید.

پروفسور اعلم- عرض کنم آقایان بایستى دعوت مى‌شدند این جشن مربوط به مردم ایران است (صحیح است) براى این که ایران مفتخر است به چنین شاهى این رئیس مجلس است که باید از آنها بپرسید بنده هم با شما هم‌صدا هستم باید دعوت مى‌کردند (صحیح است) حالا اجازه بفرمایید من عرایضم را بکنم عرض کنم که در قسمت آخر این جشن گارد شاهنشاهى یک نمایش بسیار باشکوهى داد (صحیح است) یکى از افراد گارد شاهنشاهى پیش آمد در مقابل لژ مخصوص زانو به زمین زد آن دعایى را خواند که دعاى شامگاه است و هر روز عصر می خوانند بنده با تبریک به رؤساى این گارد و گردانندگان این گارد و با عرض تبریک به یک همچو نمایشى مى‌خواهم این نکته را عرض کنم که اى سربازى که در مقابل شاهت سر فرود آوردى و گفتى پروردگارا مرا به درجه شهادت در خدمت شاهنشاه برسان و گفتى پروردگارا مرا براى خدمت شاهنشاه من آماده فرما در آن موقعى که این را مى‌گفتى این تو نبودى که مى‌گفتى این لب و زبان تو بود ولى از جان و دل فردفرد ایرانى برمى‌آمد (صحیح است) آقایان، بنده آن موقع احساس کردم که یک احترامى یک سکوت آمیخته به احترامى در بین همه مردم بود شاه‌دوستى و مملکت‌دوستى و ایران‌پرستى از سالیان دراز شعار ایرانى است (صحیح است) از هزاران سال تاکنون افتخار ما مملکت‌دوستى و ایران‌پرستى و شاه‌دوستى بوده و همین افتخار باعث شده که همیشه در مواقع خطر مملکت ما را این حس و این انگیزه از خطر رهانده بنده یک بار دیگر این مولود سعید را به پیشگاه مبارک همایونى همچنین به ملت ایران

+++

 تبریک عرض مى‌کنم که داراى چنین شاهى است و باز هم عرض مى‌کنم که دنیا باید بداند که حس شاهدوستى و مملکت‌دوستى حسى است که همیشه در نهاد ایرانى بوده و محال است از بین برود (صحیح است) و به این حس باید به نظر احترام و تکریم نگاه کرد (احسنت- احسنت).

نائب ‌رئیس- آقاى جلیلى‏.

جلیلى- بنده تصدیق مى‌فرمایید کمتر مصدع مى‌شوم و از تریبون مجلس استفاده مى‌کنم اما موضوعى که خواستم به عرض‌تان برسانم این است که مسافرت‌هایى که دولت به شهرستان‌ها مى‌کند بنظر بنده بعضى همان طورى که در یزد هم دیدم تا آنجایى که مقدورش باشد و بتواند واقعاً مى‌خواهد خواسته‌هاى این مردم را انجام بدهد در موقعى که آقاى نخست‌وزیر در یزد تشریف داشتند ضمن خواسته‌هاى مردم یکى هم برگشتن ابرقو به یزد بود یعنى ضمیمه شدن مجدد ابرقو به یزد چون در هفته گذشته یکى از آقایان سناتورهاى محترم آقاى آموزگار راجع به این موضوع صحبت کرده بودند بنده خواستم جریان را عرض کنم در دوره چهاردهم که شاید 37 سال پیش باشد (چند نفر از نمایندگان- دوره چهارم) ببخشید دوره چهارم روى جریانى که همیشه در یزد و ابرقو بود و یک ناراحتى و انقلاب و اغتشاشى همیشه پیدا مى‌شد و ابرقو هم آن وقت جزو اصفهان بود قانونى دولت آورد به مجلس (حشمتى- یزد هم جزو اصفهان بود) حالا هم هست‏  (علامه وحیدى- اصفهان نصف جهان است و اشکالى ندارد) قانونى آورد دولت به مجلس که ابرقو را ضمیمه یزد کند که بعضى تمدیاتى که از طرف بعضى متنفذین نسبت به زارعین مى‌شود جلوگیرى شود خود مردم هم از این انضمام ابرقو به یزد راضى بودند (دشتى- ابرقو جزو فارس است) استدعا مى‌کنم آقاى دشتى، دشتستان تا ابرقو خیلى فاصله دارد شاید بتوانید یزد را هم ببرید (دشتى- ابرقو آباده 12 فرسخ است) ابرقو تا یزد هم 10 فرسخ است استدعا مى‌کنم یزد را هم در نظر بگیرید وقتى مردم این تقاضا را کردند آقاى رئیس دولت فرمودند که این کار را در مرکز مطالعه مى‌کنیم چند تا از وزراى ایشان من‌جمله آقاى سرلشکر ضرغام و معاون وزارت دادگسترى که در خدمت ایشان بودند تصدیق کردند که باید این طور باشد وزیر دارایى هم تصدیق کرد که ابرقو باید جزو یزد باشد جناب آقاى بهبهانى بعد که تشریف آوردند مطالعه کردند و تصویب‌نامه صادر کردند و به طوری که خودشان هم روز عید تولد اعلیحضرت فرمودند این تصویب‌نامه به قوت خودش باقى است چون آقاى معاون وزارت کشور در مجلس سنا گفته بودند که ابرقو جزء آباده است خواستم اینجا به عرض برسانم که آقای معاون وزارت کشور اطلاع نداشتند و من هم فکر مى‌کنم تصمیمى را که دولت روى مطالعه گرفته باشد تغییر نخواهد داد و از آن عدول نخواهد کرد به علاوه تلگرافاتى را آقاى آموزگار در مجلس سنا نشان داده بودند و گفته بودند که این تلگرافات از طرف اهالى ابرقو که می‌خواهند جزء آباده باشد در صورتى که این طور نیست ابرقویى مجبور است که جنسش را در یزد بفروشد و معامله بکند و هیچ وقت نمى‌تواند با آباده معامله بکند (علامه وحیدى- پس اصفهان هم باید جزو تهران باشد چون هر چه دارد به تهران مى‌فروشد) چون گفته شده بود که اهالى تلگرافى کرده‌اند که جزو آباده باشند بنده تلگراف‌هایى دارم که خود اهالى ابرقو کرده‌اند و مى‌خواهند جزو یزد باشند تقدیم مقام ریاست مى‌کنم و تقاضا مى‌کنم این تلگراف را براى هیئت دولت بفرستند و تقاضایم این است که بعد از 37 سال که قانونى در مملکت گذرانده‌اند و شکایتى هم نبوده است و حالا روى بعضى نظرها تحریکاتى مى‌شود جلوگیرى کنند و تصویب‌نامه‌اى که دولت صادر کرده اجرا بکنند (صحیح است).

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقاى معاون وزارت کشاورزى‏

نائب ‌رئیس- حالا وارد دستور مى‌شویم آقاى معاون وزارت کشاورزى لایحه‌اى دارند که مى‌خواهند تقدیم مجلس بکنند.

معاون وزارت کشاورزى (عبدالحمید حکیمى)- قانون ساختمان سد لار و لتیان ماده 2 آن مقرر داشته که لایحه تأمین اعتبار براى سد لار و لتیان از طرف دولت تقدیم شود حالا این لایحه را تقدیم مقام ریاست مى‌کنم و استدعاى تصویب آن را را دارم (احسنت).

4- شور دوم و تصویب گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به عضویت در مؤسسه بین‌المللى علوم ادارى‏

نائب ‌رئیس- لایحه اجازه عضویت ایران در مؤسسه بین‌المللى علوم ادارى براى شور دوم مطرح مى‌شود گزارش کمیسیون قرائت مى‌‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

گزارش از کمیسیون امور خارجه به مجلس شوراى ملى

کمیسیون امور خارجه در جلسه 17 تیر ماه 1337 لایحه شماره 71807- 3/12/33 دولت راجع به عضویت ایران در مؤسسه بین‌المللى علوم ادارى (بلژیک) را براى شور دوم با حضور نماینده دولت مطرح و ماده واحده پیشنهادى را تصویب نمود اینک گزارش آن را در تأیید خبر شور اول به مجلس شوراى ملى تقدیم مى‌دارد:

ماده واحده- دولت اجازه دارد که قبول عضویت در مؤسسه بین‌المللى علوم ادارى بروکسل (بلژیک) را نموده و حق عضویت به اضافه حق‌الاشتراک نشریات مؤسسه که سالیانه بالغ بر 15000 فرانک بلژیک است پرداخت نماید.

از طرف مخبر کمیسیون امور خارجه- خزیمه‏‌علم

گزارش از کمیسیون بودجه به مجلس شوراى ملى

کمیسیون بودجه در جلسه 30 مهر ماه 1337 لایحه شماره 1807 دولت مربوط به اجازه عضویت دولت ایران در مؤسسه بین‌المللى علوم ادارى را براى شور دوم با حضور آقاى انوارى معاون وزارت دارایى مورد رسیدگى قرار داده و گزارش شور اول را تأیید اینک خبر آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم مى‌دارد.

مخبر کمیسیون بودجه- جلیلى‏

نائب ‌رئیس- از آقایان کسى در برگ موافق و مخالف اسم ننوشته اینجا هم کسى اجازه نخواسته بنابراین رأى گرفته مى‌شود به ماده واحده آقایانى که موافقند قیام بفرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد فرستاده مى‌شود به مجلس سنا.

5- مذاکره در گزارش کمیسیون فرهنگ راجع به ماده اول لایحه سهم فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها و تصویب کلیه گزارش‏

نائب ‌رئیس- اگر خاطر آقایان باشد در ماده اول گزارش مربوطه به سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها اصلاحاتى شد و فرستاده شد به کمیسیون فرهنگ حالا اصلاح شده و قرائت مى‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

گزارش از کمیسیون فرهنگ به مجلس شوراى ملى

کمیسیون فرهنگ در جلسه 28 مهر ماه 1337 ماده اول قانون مصرف سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها را که براى اظهار نظر در مورد پیشنهاد اصلاحى به کمیسیون ارجاع شده بود با حضور آقاى وزیر فرهنگ مطرح و پس از مذاکراتى ماده اول به شرح ذیل تصویب شد.

ماده 1- در مرکز حوزه شهردارى انجمنى به نام انجمن مصرف سهمیه فرهنگ که داراى شخصیت حقوقى است مرکب از رئیس فرهنگ و شهردار یا نماینده او و نماینده انجمن شهر به انتخاب انجمن (در نقاطى که انجمن وجود دارد) و سه نفر معتمدین محل براى مدت چهار سال به پیشنهاد رئیس فرهنگ و تأیید فرماندار یا بخشدار براى مصرف سهمیه فرهنگ تشکیل مى‌شود.

انجام این وظیفه ملی افتخاری است و حق‌الزحمه ندارد. تصمیمات این انجمن به اکثریت معتبر است، در صورت تساوى آرا تصمیمى معتبر خواهد بود که رئیس انجمن با آن موافق باشد.

تبصره- کسانى که به عنوان معتمد انتخاب مى‌شوند نباید عضو هیئت مدیره و عامله بیش از یک انجمن و یا عضویت هیئت مدیره و عامله بیش از یک شوراى اجتماعى دیگرى را داشته باشند.

مخبر کمیسیون فرهنگ- مهندس جفرودى‏

نائب ‌رئیس- گزارش کمیسیون کشور قرائت مى‌شود.

(به شرح ذیل خوانده شد)

گزارش از کمیسیون کشور به مجلس شوراى ملى

کمیسیون کشور در جلسه مورخه 1 آبان ماه 1337 گزارش کمیسیون فرهنگ راجع به اصلاح ماده اول قانون مصرف سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها را با حضور آقاى معاون وزارت کشور مطرح و تصویب نمود اینک گزارش آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم مى‌دارد.

مخبر کمیسیون کشور- رامبد

نائب ‌رئیس- آقاى ابتهاج‏.

ابتهاج- این لایحه در شور اولش چندین ماده بود حالا که رفته به کمیسیون تبدیل شده است به یک ماده واحده و چند تبصره (وزیر فرهنگ- یک ماده نشده مواد دیگر هم هست) به عقیده بنده اینجا یک نقص مختصرى در این ماده هست که باید آن را اصلاح کنند و خدمت جناب آقاى وزیر فرهنگ هم این موضوع را عرض کردم و آن این است که اگر توجه بفرمایید در ماده یک در قسمت آخر مى‌نویسد که (تصمیمات این انجمن به اکثریت معتبر است و در صورت تساوى آراء تصمیمى معتبر خواهد بود که رئیس انجمن با آن موافق باشد) در صورتى که ذکرى از هیئت‌رئیسه و رئیس انجمن در اینجا نشده است مى‌بایستى نوشته باشد که این انجمن داراى یک رئیس و یک نائب ‌رئیس و یک خزانه‌دار و یک منشى است و اینجا از قلم افتاده موضوع دیگرى که بنده مى‌خواستم عرض کنم مربوط به معتمدین محلى است به طور کلى عرض مى‌کنم که معتمدین محلى هر وقت نوشته مى‌شود در یک لایحه‌اى معتمد نه فرماندار است نه معتمد محلى (مهندس جفرودى- یا بالاتر معتمد استاندار چون استاندار بیشتر اعمال نفوذ می‌کند) فرق نمى‌کند یعنى معتمد مأمور دولت است و براى این که یک مرتبه براى همیشه رفع تبعیض شده باشد بنده پیشنهاد مى‌کنم در نقاطى که انجمن شهردارى تشکیل شده بقیه کسانى که در انجمن انتخاب نشده‌اند آنها را به عنوان معتمد محل انتخاب بکنند تبعیضى هم نیست و مردم آنها را انتخاب کرده‌اند منتهى به اندازه کافى رأى نداشته‌اند که بروند در انجمن این دو پیشنهاد بنده است که قسمت اول باید هیئت‌رئیسه در

+++

اینجا داشته باشد رئیس و نائب ‌رئیس و یک منشى و یک خزانه‌دار چون جنبه مالى هم دارد.

نائب ‌رئیس- آقاى وزیر فرهنگ‏.

وزیر فرهنگ (دکتر مهران)- مثل این که به جناب آقاى ابتهاج یک سوءتفاهمى شده است و تصور فرموده‌اند که سایر مواد لایحه حذف شده است این طور نیست این ماده یک است که بنا به پیشنهاد آقایان رفته است به کمیسیون و اصلاح شده و برگشته بنابراین این لایحه به وضع سابق باقى است و همان 9 ماده است و آن 8 ماده دیگر تصویب شده در ماده دوم تکلیف انتخاب رئیس و خزانه‌دار و اینها تعیین شده در ماده دوم مى‌گوید ریاست انجمن با ریاست فرهنگ محل خواهد بود و انجمن موظف است در اولین جلسه یک نفر به عنوان خزانه‌دار انتخاب نماید از بین اعضای خودش بنابراین نظر جنابعالى در ضمن ماده دوم تأمین است اما راجع به معتمدین محل فرمودید که باید یک ترتیبى باشد که در موقعى انجمن شهر تشکیل مى‌شود یک عده عضو انجمن شهر مى‌شود از بقیه که باقى مى‌ماند و عضو انجمن نیستند معتمدین انتخاب بشوند این طور بنده فهمیدم فرض بفرمایید یک جا انتخابات مى‌شود و به یک عده‌اى رأى مى‌دهند یک عده عضو انجمن شهر مى‌شوند و بقیه که آرای‌شان براى عضویت انجمن شهر کافى نیست معتمدین محل هستند و باید عضو این انجمن بشوند اولاً این موضوع از نظر اصول البته صحیح است ولى چند اشکال ممکن است فراهم بکند اولاً در نقاطى که انجمن شهر تشکیل نشده تکلیف ما معلوم نیست دوم این که باید یک نکته‌اى را توجه بفرمایید که این معتمد محلى که براى انجام این خدمت ملى تعیین مى‌شود باید علاقه خاصى به فرهنگ داشته باشد و اگر بنا باشد که صرفاً یک آدمى باشد که طرف اعتماد مردم باشد کافى نیست (صارمى- ممکن است توانایى نداشته باشد) یا توانایى نداشته باشد در اینجا پیش‌بینى شده است که بنا به پیشنهاد رئیس فرهنگ این معتمدین انتخاب بشوند منظور این است که در واقع اشخاصى که انتخاب مى‌شوند هم معتمد مردم باشند هم عشق و علاقه‌اى به کار فرهنگ داشته باشند به نظر بنده اگر این طور تصویب بفرمایند بهتر است ما هم تا حالا به این ترتیب عمل کرده‌ایم چون این یک لایحه قانونى بوده است که به تصویب کمیسیون مشترک رسیده الان هم دارد عمل مى‌شود منتهى یک اصلاحاتى در آن شده و قانون خواهد شد تا حالا تجربه کرده‌ایم در همین تهران ما انتخاب کرده‌ایم تهران که الان انجمن ندارد قطعاً با پیشنهاد جناب آقاى ابتهاج وضع این کمیسیون به حال بلاتکلیفى مى‌ماند، ما سه نفر از معتمدین محل که مورد اعتماد مردم هستند اشخاص باتجربه‌اى هستند و مورد احترام همه هستند و همه هم عقیده دارند به کار فرهنگ انتخاب کردیم و الان هم دارند این کار را انجام مى‌دهند بنده تقاضا مى‌کنم که موافقت بفرمایید که این معتمدین با پیشنهاد رئیس فرهنگ انتخاب شوند، اطمینان هم مى‌دهم که رئیس فرهنگ هم بدون حب و بغض اشخاصى را که طرف اعتماد مردم باشند پیشنهاد خواهند کرد، البته تصویبش هم با این شرایطى که پیش‌بینى شده گمان مى‌کنم اگر رئیس فرهنگ هم اشتباه کند، در آن تأیید و تصویبى که مقامات دیگر مى‌کنند رفع شود.

نائب ‌رئیس- آقاى مهندس جفرودى.

مخبر کمیسیون فرهنگ (مهندس جفرودى)- همان طور که جناب آقاى وزیر فرهنگ توضیح دادند این لایحه تصویب شده است و این ماده‌اش دو نقص داشت بنده اینجا این دو نقص را توضیح مى‌دهم که بنا به رأى مجلس برگشت به کمیسیون این دو نقص یکیش این بود که طرز رأى گرفتن به اکثریت معلوم شود و اینجا گذاشتند که در صورت تساوى آرا، اکثریت با طرفى است که رئیس رأى مى دهد. این یک نقصى بود که در کمیسیون رفع شد (صدرزاده- چون عده شش نفر بود) (تیمورتاش- اصلاً عده را پنج نفر مى‌کردند) نقص دوم مدت نمایندگى این عده در انجمن بوده است که به‌هیچ‌وجه در ماده پیش‌بینى نشده بود اینجا این نقص را هم رد کردند نوشتند چهار سال و این دو نقص رفع شد ولى مى‌خواستم در مورد معتمدین محل عرض کنم که نظر آقاى ابتهاج تأمین است به این طریق که استانداران، بعضى از استانداران در انجمن شهر اعمال نفوذ مى‌نمایند، اما در این انتخاب، یک عده‌اى که معتمد محل هستند به نظر رئیس فرهنگ انتخاب مى‌شوند که باید سواد و علاقه به فرهنگ هم داشته باشند بنابراین نظر جنابعالى تأمین است، اجازه بفرمایید که این انتخاب دور از مداخله نامشروع استاندار باشد.

نائب ‌رئیس- آقاى صدرزاده‏.

صدرزاده- اینجا سابقاً تذکر داده شد که احتیاجات عمومى کشور ما مسئله بناهاى دبستان‌ها است، در بعضى از نقاط که بنده دیدم حتى در بعضى از مراکز استان‌ها صدى هفتاد و پنج دبستان‌ها و ابنیه فرهنگى اجاره‌اى است در این گزارش سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداری‌ها پیشنهاد شده است که به تدریج یک دبستان‌هایى ساخته شود و شاید بهترین پولى که از عواید شهردارى مصرف مى‌شود همین پولى است که به نام سهمیه فرهنگ به مصرف ساختمان دبستان‌ها مى‌رسد، این نقصى که در ماده اول بود یکى راجع به مدت بود. همان طور که جناب آقاى مهندس جفرودى تذکر دادند این نقص برطرف شد زیرا مدت نداشت. در اینجا چهار سال تعیین کردند و این مدت هم مشابه با مدت‌هایى است که در انتخابات مجلس و در انتخابات محلى منظور مى‌شود اما راجع به معتمدین محلى که فرمودید با آن ترتیب تعیین شود در اینجا در نظر گرفته شده به پیشنهاد رئیس فرهنگ انتخاب شود. طبعاً یک شخصى که مسئولیت فرهنگى یک حوزه‌اى فرهنگ را دارد به اشخاصى که علاقه به فرهنگ در آن حوزه دارند شناسایى دارد و به آنها مراجعه خواهد کرد اگر هم فرض شود که اعمال نظر و غرض بکند چون نظر بخشدار و فرماندار هم در اینجا قید شده طبعاً اشخاصى که علاقه‌اى به فرهنگ دارند انتخاب مى‌شوند و امیدوار هستم این قانون به بهترین صورتى در تمام شهرها اجرا شود.

نائب ‌رئیس- آقایان اطلاع دارند این ماده شور دومش است و چون پیشنهاد هم نمى‌شود داد. بنابراین به این ماده اصلاح شده رأى مى‌گیریم. آقایان موافقین قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد کلیات آخر را اگر آقایان نظرى دارند بفرمایند (اظهارى نشد) پس رأى گرفته مى‌شود به کلیات آخر این ماده آقایانى که موافقند قیام کنند (اکثر برخاستند) تصویب شد، فرستاده مى‌شود به مجلس سنا.

6- تعیین موقع جلسه بعد- ختم جلسه‏

نائب ‌رئیس- بنده نکته‌اى را مى‌خواستم عرض کنم در مقابل اعتراضى که جناب آقاى صارمى راجع به دعوت فرمودند البته این تذکر از لحاظ فرط علاقه آقایان است که در یک چنین روزى حضور داشته باشند (صحیح است) البته این مقدار اوراق دعوت فرستاده بودند که به اندازه کافى نبود براى آینده البته تذکر داده خواهد شد که مخصوصاً براى یک چنین روزى براى همه آقایان کارت دعوت فرستاده شود. جلسه ختم مى‌شود و جلسه آینده روز یکشنبه خواهد بود.

 (مجلس یک ساعت و 20 دقیقه پیش از ظهر ختم شد)

نائب ‌رئیس مجلس شوراى ملى- دکتر عمید

+++

 

 

یادداشت ها
Parameter:295300!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)