کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19
[1396/06/04]

جلسه: 232 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 27 مهر ماه 1337  

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس

2- بیانات آقای نخست‌وزیر راجع به مسافرت آذربایجان و اجرای مقررات بازنشستگی

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقای نخست‌وزیر به قید یک فوریت

4- طرح و تصویب یک فوریت لایحه منع مداخله مأموران دولت و نمایندگان مجلسین در معاملات دولتی و کشوری

5- شور اول گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به اصلاح دو تبصره از قانون مدنی مربوط به تابعیت

6-  تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه.

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19

 

 

جلسه: 232

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 27 مهر ماه 1337

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس

2- بیانات آقای نخست‌وزیر راجع به مسافرت آذربایجان و اجرای مقررات بازنشستگی

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقای نخست‌وزیر به قید یک فوریت

4- طرح و تصویب یک فوریت لایحه منع مداخله مأموران دولت و نمایندگان مجلسین در معاملات دولتی و کشوری

5- شور اول گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به اصلاح دو تبصره از قانون مدنی مربوط به تابعیت

6-  تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه.

 

مجلس دو ساعت قبل از ظهر به ریاست آقاى عماد تربتى (نائب‌ رئیس) تشکیل گردید.

1- تصویب صورت‌مجلس‏

نائب‌ رئیس- صورت غائبین جلسه قبل قرائت مى‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

غائبین بااجازه- آقایان: صارمى. سالاربهزادى. اسکندرى. بزرگ ابراهیمى. بهادرى. دکتر سیدامامى. ساگینیان. پردلى. قرشى. ذوالفقارى. محمودى. اکبر. دکتر آهى. دادگر. دکتر نفیسى. دکتر عدل. عبدالحمید بختیار. مشایخى. اورنگ. قراگزلو. دکتر امین. دکتر فریدون افشار. موسوى. مهندس سلطانى. امیدسالار. مهندس هدایت. مسعودى. مهندس دهستانى. دولت‌آبادى. اسفندیارى. عامرى. برومند. دکتر شاهکار. مجید ابراهیمى. قبادیان. دکتر نیرومند. خرازى. اریه. سعیدى. شادلو.

غائبین بى‌اجازه- آقایان: دکتر طاهرى. دکتر امیر حکمت. افخمى. کورس. دکتر مشیرفاطمى. هدى. دکتر اصلان افشار.

دیرآمدگان بااجازه- آقایان: مهندس اردبیلى. مهندس فرود. دکتر پیرنیا.

نائب‌ رئیس- آقاى ارباب.

مهدى ارباب- مختصر اشتباهى در بیانات بنده در صورت‌جلسه قبل شده اصلاح مى‌کنم مى‌دهم به تندنویسى‏.

نائب‌ رئیس- بسیار خوب در صورت‌مجلس نظرى نیست؟ (اظهارى نشد) صورت‌مجلس تصویب شد.

2- بیانات آقاى نخست‌وزیر راجع به مسافرت آذربایجان و اجراى مقررات بازنشستگى‏

نائب‌ رئیس- آقاى نخست‌وزیر فرمایشى دارید بفرمایید.

نخست‌وزیر- به طورى که آقایان نمایندگان محترم مستحضر هستند دولت در اجراى اوامر شاهانه در ابتداى این ماه مسافرتى به آذربایجان و طبق برنامه‌اى که بود کرد بنده اول وظیفه خودم مى‌دانم که از مهمان‌نوازى و اظهار محبت و عطوفت اهالى غیور و میهن‌پرست و شاه‌دوست آذربایجان که خود بنده مدت 14 ماه افتخار خدمتگزارى آنجا را از نزدیک داشته‌ام سپاسگزارى کنم در این مدت طبق برنامه‌ای که دولت داشت به 26 نقطه از شهرستان‌ها شهرها و بخش‌هاى این منطقه وسیع سرکشى کرد و از نزدیک به نیازمندى‌ها و احتیاجات مردم آذربایجان اطلاع حاصل شد البته تصمیماتى گرفته شد که یک قسمت آن فوراً به موقع اجرا گذارده شد و یک قسمت دیگر که احتیاج به یک اعتبارات زیادى دارد انشاءالله به موقع از مجلس شوراى ملى تقاضاى این اعتبار اضافى را خواهم کرد (نمایندگان- انشاءالله) البته همان طور که راجع به سایر قسمت‌ها گزارش به عرض مجلس شوراى ملى رسیده است گزارش مسافرت آذربایجان دولت هم تنظیم شده است که توسط مقام ریاست تقدیم مجلس خواهد شد که آقایان نمایندگان از جریان کار و مسافرت‌هاى هیئت دولت اطلاع کامل حاصل فرمایند یکى از موضوعاتى که این روزها در اطرافش خیلى صحبت مى‌شود موضوع بازنشستگى کارمندان دولت است. دولت در اجراى قانونى که به تصویب مجلس شوراى ملى رسیده است تصمیم گرفت از اختیاراتى که قانون به او داده است استفاده بکند و قانون را به موقع اجرا بگذارد و یک عده از کارمندان که سن‌شان به 60 سال رسیده یا این که 30 سال سابقه خدمت داشته‌اند بازنشسته بکند البته بازنشستگى خیال مى‌کنم یکى از افتخارات زندگانى کارمندانى است که با کمال شرافتمندى دین خودشان را به مملکت ادا کرده‌اند و موقع آن رسیده است که با خیال راحت استراحت بکنند با کمک و مساعدتى که با تصویب آقایان نمایندگان مجلسین دولت نسبت به حقوق کارمندان نمود که به نظر بنده باز هم ناچیز بوده است و کافى نبود ولى تا آنجا که مقدور بود انجام دادیم و خیال مى‌کنم تا حدى خیال آنهایى که بازنشسته مى‌شوند تأمین شده است مخصوصاً که در قانون ذکر شده است که اگر اشل حقوق کارمندان شاغل تغییر کرد به همان نسبت هم کارمندان بازنشسته از آن استفاده بکنند بعضى اوقات بنده مى‌بینم بعضى از کارمندانى که بازنشسته مى‌شوند اظهار نارضایتى مى‌کنند و این وارد نیست براى این که ما بایستى براى جوانان، براى آنهایى که قوای‌شان بیش‌تر است و امروز مورد احتیاج این مملکت هست براى آنها جا باز کنیم (صحیح است) و این عملى است که در تمام دنیا انجام مى‌شود و دلیل ندارد که در مملکت ما اجرا نشود مخصوصاً این که آتیه‌شان در حدودى که امکانات مملکت اجازه مى‌داده است براى این نوع کارمندان هم تأمین شده است. باز در بعضى از روزنامه‌ها خواندم که نوشته بودند که دولت خیال دارد که بعضى‌ها را بازنشسته بکند و بعضى‌ها نکند و تبعیض بکند بنده خواستم در حضور آقایان نمایندگان محترم عرض بکنم که این خبر مطلقاً دروغ محض است و دولت تصمیم قطعى دارد تمام کسانى

+++

 که مشمول این قانون مى‌شوند بازنشسته کند و هیچ نوع تبعیضى روى این کار نمى‌شود و بدون استثنا اشخاصى که این قانون شامل حال آنها مى‌شود بازنشسته بشوند این را آقایان بدانند و از آقایان روزنامه‌نگاران خواهش مى‌کنم هر روز مطالبى را به یک ترتیبى که مى‌خواهد بشود یا نشود بیخود منتشر نکنند و بنده به نام دولت عرض مى‌کنم که بدون استثنا هر کسى در هر مقامى که هست این قانون درباره‌اش اجرا خواهد شد و هیچ تبعیضى در کار نیست (احسنت) البته صدور ابلاغ 10 هزار کارمند مدت زمان لازم دارد و در ظرف یک روز و دو روز نمى‌شود و اگر آقایان ملاحظه مى‌کنند که بعضى از آقایان هنوز ابلاغ‌شان را دریافت نکرده‌اند براى این است که با این که تمام کارگزین‌ها در هر وزارتخانه‌اى و ادارات مشغول این کار هستند باز این کار تمام نشده است البته امیدوار هستم که تا 20 روز یا یک ماه دیگر تمام ابلاغات صادر بشود و هیچ کس نتواند بگوید که در مورد فلان کارمند تبعیض شده یا فلان عضو بازنشسته نشده، تصمیم قطعى است و هیچ تغییرى در آن داده نخواهد شد.

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقاى نخست‏‌وزیر

نخست‌وزیر- امروز بنده یک لایحه‌اى با قید یک فوریت تقدیم مجلس شوراى ملى مى‌کنم و مطمئن هستم که این لایحه مورد تأیید آقایان نمایندگان محترم قرار خواهد گرفت براى این که مصالح اجتماعى، منافع عمومى کشور ایجاب مى‌کند که این قانون مورد دقت نمایندگان محترم قرار بگیرد و به تصویب برسد با اجازه مقام ریاست لایحه را تقدیم مى‌کنم و استدعا می‌کنم که چون به قید یک فوریت است فوریت آن در مجلس فوراً مطرح شود.

4- طرح و تصویب یک فوریت لایحه منع مداخله مأموران دولت و نمایندگان مجلسین در معاملات دولتى و کشورى‏

نائب‌ رئیس- لایحه قرائت مى‌شود و فوریت آن مطرح خواهد شد.

(به شرح زیر قرائت شد)

ریاست محترم مجلس شوراى ملى

به طوری که خاطر آقایان نمایندگان محترم استحضار دارد براى آن که معاملات سازمان‌هاى دولتى و کشورى بر محورى صحیح گردش پیدا کند و مصالح اجتماعى و منافع عمومى حفظ شود باید از دخالت شاغلین مقامات و مناصب صاحب نفوذ بر کنار بماند و آنان نتوانند شخصاً و یا با میانجی‌گرى اشخاص دیگر با دولت و مؤسسات وابسته با آن طرف معامله شوند به علاوه با ممنوع ساختن این اشخاص از پرداختن به این کارها دامنه کارهاى آزاد در کشور رفته‌رفته بسط و توسعه مى‌یابد (بعضى از نمایندگان- بسیار خوب است) و عده‌اى فعالیت خود را در این زمینه به کار مى‌اندازد بنابراین لایحه (منع مداخله مأمورین دولت و نمایندگان مجلسین در معاملات دولتى و کشورى) مشتمل بر یک ماده واحده و پنج تبصره با قید یک فوریت براى تصویب تقدیم مى‌گردد (احسنت- احسنت).

(فضائلى- خود اینها نیستند عده دیگرى هم هستند)

ماده واحده- از تاریخ تصویب این قانون نخست‌وزیر و وزرا و معاونین و سفرا و استانداران و شهرداران و نمایندگان مجلسین و اعضاى انجمن‌هاى شهر و کلیه کارمندان کشورى و لشگرى و شهرداری‌ها و دستگاه‌هاى وابسته به آنها و کارکنان هر سازمان یا بنگاه یا شرکت یا بانک یا هر مؤسسه دیگر که اکثریت سهام یا اکثریت منافع یا مدیریت یا اداره یا نظارت آن متعلق به دولت و یا شهرداری‌ها و یا دستگاه‌هاى وابسته به آنها باشد اعم از آن که در مقابل خدمتى که انجام مى‌دهند مالى دریافت مى‌دارند یا آن که آن خدمت را به طور افتخارى و رایگان انجام مى‌دهند و همچنین اشخاصى که به نحوى از انحا از خزانه دولت یا از مجلسین یا از مؤسسات مذکور در فوق حقوق یا مقررى یا حق‌الزحمه یا پاداش یا امثال آنها به طور مستمر (به استثناى حقوق بازنشستگى و وظیفه و مستمرى قانونى) دریافت مى‌دارند و همچنین شرکت‌ها و مؤسساتى که بیست درصد یا بیشتر سهام یا سرمایه با منافع آن متعلق به اشخاص مذکور در فوق باشد و با این که نظارت با مدیریت و یا اداره مؤسسات مذکور با آنها باشد نمى‌توانند در معاملات یا مجلسین یا دولت یا شهرداری‌ها یا سایر مؤسسات فوق‌الاشعار شرکت نمایند و یا به عنوان داورى در دعاوى که یک طرف آن یکى از مجلسین یا دولت یا شهردارى‌ها و یا سایر مؤسسات مذکور در فوق باشد شرکت یا دخالت کنند اعم از این که دعاوى مزبور در مراجع قانونى مطرح شده یا نشده باشد.

تبصره 1- شرکت‌هایى که اکثریت سهام آن متعلق به شرکت هاى مندرج در ماده واحده است نیز مشمول مقررات این قانون خواهند بود.

تبصره 2- کسانى که برخلاف مقررات این قانون شخصاً و یا به نام و واسطه اشخاص دیگر مبادرت به انجام معامله و یا مداخله در امر داورى بنمایند به حبس مجرد از 2 الى چهار سال محکوم خواهند شد. (احسنت- احسنت) همین مجازات براى مسئولین شرکت‌ها و مؤسساتى که بستگى و ارتباط خود و یا شرکا را در موقع تنظیم قراردادها و انجام معاملات و عملیات مندرج در این قانون کتمان نمایند نیز مقرر است به علاوه معاملات مزبور باطل بوده و متخلفین متضامناً مسئول پرداخت خسارت ناشى از آن معامله یا عمل مى‌باشند.

تبصره 3- شرکت‌هاى تعاونى مربوط به کارمندان دولت و کارمندان سایر مؤسسات مذکور فوق از مقررات این قانون مستثنى هستند.

تبصره 4- از تاریخ تصویب این قانون هیچ یک از نمایندگان مجلسین حق وکالت دادگسترى ندارند. (احسنت- احسنت) (بوربور- واقعاً باید به دولت تبریک گفت) (دولتشاهى- مشروط بر این که به اسامى دیگرى نباشد)

تبصره 5- منظور از معاملات و عملیات مندرج در این قانون عبارت است از مقاطعه‌کارى و اکتشاف و استخراج و نقشه‌بردارى و مطالعات و شرکت در مزایده و مناقصه

دولت مأمور اجراى این قانون است

نخست‌وزیر           وزیر دادگسترى

نائب‌ رئیس- آقاى دکتر افشار مخالفید.

دکتر حسن افشار- بنده موافقم‏.

جمعى از نمایندگان- مخالفى نیست‏.

نائب‌ رئیس- چون مخالفى نیست رأى مى‌گیریم به فوریت لایحه آقایانى که با فوریت لایحه موافقند قیام کنند (اکثر قریب به اتفاق برخاستند) تصویب شد براى شور به کمیسیون‌هاى مربوطه فرستاده مى‌شود آقاى نخست‌وزیر بفرمایید.

نخست‌وزیر- بنده به نام دولت از توجه خاصى که نمایندگان محترم نسبت به این لایحه ابراز فرمودند و به اکثریت تام مورد تصویب قرار دادند سپاسگزارى مى‌کنم (احسنت).

5- شور اول گزارش کمیسیون امورخارجه راجع به اصلاح دو تبصره از قانون مدنى‏

نائب‌ رئیس- اصلاح دو ماده از قانون مدنى در مورد ترک تابعیت مطرح است شور اول است گزارش آن قرائت مى‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

گزارش از کمیسیون امور خارجه به مجلس شوراى ملى

کمیسیون امور خارجه لایحه ارسالى از مجلس سنا راجع به اصلاح تبصره ماده 988 و الحاق یک تبصره به ماده 989 قانون مدنى را در خصوص ایرانیانى که ترک تابعیت کرده‌اند با حضور آقاى وزیر امور خارجه مطرح نموده نظر به آن که کمیسیون دادگسترى به این لایحه رسیدگى و با نظر مجلس سنا موافقت نموده بود ولى آقاى وزیر امور خارجه نسبت به تبصره ماده 989 نظریاتى داشتند کمیسیون پس از مذاکره و بحث لازم در این خصوص با ماده واحده مصوب مجلس سنا و کمیسیون دادگسترى مجلس شوراى ملى با تغییرى که در تبصره ماده 989 نموده موافقت و اینک گزارش آن را تقدیم مى‌دارد:

ماده واحده- تبصره ماده 988 قانون مدنى به شرح ذیل اصلاح و تبصره‌اى به ماده 989 قانون مزبور افزوده مى‌گردد.

1- تبصره ماده 988 قانون مدنى از این قرار اصلاح مى‌شود:

تبصره- کسانی که بر طبق این ماده مبادرت به تقاضاى ترک تابعیت ایران و قبول تابعیت خارجى مى‌نمایند علاوه بر اجراى مقرراتى که ضمن فقره سه از این ماده درباره آنان مقرر است باید در ظرف مدت یک سال از ایران خارج شوند.

چنانچه در ظرف مدت مزبور خارج نشوند مقامات صالحه امر به اخراج آنها و فروش اموال‌شان را صادر خواهند نمود و چنین اشخاصى هر گاه در آتیه بخواهند به ایران بیایند اجازه مخصوص وزارت امور خارجه را باید تحصیل نماید.

2- تبصره زیر به ماده 989 قانون مدنى اضافه مى‌شود:

تبصره- هیئت وزیران مى‌تواند بنا به مصالحى به پیشنهاد وزارت امور خارجه تابعیت خارجى مشمولین این ماده را به رسمیت بشناسد. به این گونه اشخاص با موافقت وزارت امور خارجه اجازه ورود به ایران یا اقامت مى‌توان داد.

گزارش از کمیسیون دادگسترى به مجلس شوراى ملى

کمیسیون دادگسترى در جلسه 21 مهر ماه 1337 با حضور آقایان معاونین وزارت دادگسترى و امور خارجه به لایحه ارسالى از مجلس سنا راجع به اصلاح تبصره ماده 988 قانون مدنى رسیدگى و پس از مذاکرات لازم خبر کمیسیون امور خارجه را عیناً تأیید و تصویب نمود و اینک گزارش آن را تقدیم مى‌دارد.

نائب‌ رئیس- کلیات مطرح است چون مخالفى نام‌نویسى نکرده است لذا رأى مى‌گیریم به ورود در مواد آقایانى که با ورود در ماده واحده موافقند قیام کنند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده واحده مطرح است قرائت مى‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

ماده واحده- تبصره ماده 988 قانون مدنى به شرح ذیل اصلاح و تبصره‌اى به ماده 989 قانون مزبور افزوده مى‌گردد.

تبصره- کسانی که بر طبق این ماده مبادرت به تقاضاى ترک تابعیت ایران و قبول تابعیت خارجى مى‌نمایند علاوه بر اجراى مقرراتى که ضمن فقره سه از این ماده درباره آنان مقرر است باید در ظرف مدت یک سال از ایران خارج شوند چنانچه در ظرف مدت مزبور خارج نشوند مقامات صالحه امر به اخراج آنها و فروش اموال‌شان را صادر خواهند نمود و چنین اشخاصى هر گاه در آتیه بخواهند به ایران بیایند

+++

 اجازه مخصوص وزارت امور خارجه را باید تحصیل نمایند.

2- تبصره زیر به ماده 989 قانون مدنى اضافه مى‌شود:

تبصره- هیئت وزیران مى‌توانند بنا به مصالحى به پیشنهاد وزارت امور خارجه تابعیت خارجى مشمولین این ماده را به رسمیت بشناسد به این گونه اشخاص با موافقت وزارت امور خارجه ورود به ایران یا اقامت مى‌توان داد.

نائب‌ رئیس- مخالفى نیست؟ (اظهارى نشد) چون مخالفى نیست و پیشنهادى هم نرسیده است لذا براى شور دوم به کمیسیون ارجاع مى‌شود.

6- تعیین موقع جلسه بعد- ختم جلسه‏

نائب‌ رئیس- چون مطلب دیگرى در دستور نیست لذا جلسه را ختم مى‌کنیم جلسه آینده روز سه‌شنبه ساعت 9 دستور لوایح جارى خواهد بود ضمناً روز شنبه آینده ساعت 5/9 صبح جلسه خصوصى خواهد بود که گزارش مربوط به کارهاى جارى سازمان برنامه به اطلاع آقایان نمایندگان محترم مى‌رسد.

 (مجلس یک ساعت و نیم قبل از ظهر ختم شد)

نائب‌ رئیس مجلس شوراى ملى - عماد تربتى‏

+++

 

 

یادداشت ها
Parameter:295298!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)