کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره هجدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏18
[1396/05/31]

جلسه: 231 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه 23 فروردین ماه 1335  

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت جلسه

2- اعلام استرداد اسیتضاح آقای نقابت از دولت آقای علاء به وسیله آقی بزرگ‌ابراهیمی

3- طرح و تصویب فوریت اصل گزارش کمیسیون بودجه راجع به استخدام چهار نفر استاد فن موسیقی و ارجاع به مجلس سنا

4- طرح و تصویب گزارش کمیسیون محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال‌های 1328 و 1329 و 1340 مجلس شورای ملی

5- طرح و تصویب گزارش کمیسیون نظام راجع به تعیین ارزش گواهی‌نامه‌های مکانیکی و رانندگی ارتش و ارجاع به مجلس سنا

6- طرح لایحه مستمری ورثه مرحوم دکتر مافی

7- تعیین موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏18

 

 

جلسه: 231

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه 23 فروردین ماه 1335

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت جلسه

2- اعلام استرداد اسیتضاح آقای نقابت از دولت آقای علاء به وسیله آقی بزرگ‌ابراهیمی

3- طرح و تصویب فوریت اصل گزارش کمیسیون بودجه راجع به استخدام چهار نفر استاد فن موسیقی و ارجاع به مجلس سنا

4- طرح و تصویب گزارش کمیسیون محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال‌های 1328 و 1329 و 1340 مجلس شورای ملی

5- طرح و تصویب گزارش کمیسیون نظام راجع به تعیین ارزش گواهی‌نامه‌های مکانیکی و رانندگی ارتش و ارجاع به مجلس سنا

6- طرح لایحه مستمری ورثه مرحوم دکتر مافی

7- تعیین موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه

 

مجلس پنجاه دقیقه پیش از ظهر به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل گردید.

1- تصویب صورت مجلس.

رئیس- اسامى غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

 (به شرح زیر قرائت شد)

غائبین با اجازه- آقایان: فرود، عرب شیبانى، پیراسته، درخشش، مهندس اردبیلى، گیو، موسوى، میراشرافى، صدقى، محمودى، سلطان‌مراد بختیار، غضنفرى، جلیلى، مهندس جفرودى، اکبر، دکتر وکیل، عبدالحمید بختیار، دهقان، خزیمه علم، قوامى، عباسى، دکتر افشار، هدى، رضائى، اورنگ، صراف‌زاده، مسعودى، عبدالرحمن فرامرزى، پورسرتیپ، مکرم، کدیور.

دیرآمدگان و زودرفتگان با اجازه- آقایان: قنات آبادى یک‌ساعت، شیبانى یک‌ساعت، فرید اراکى یک‌ساعت، دکتر سید امامى یک‌ساعت، حائری‌زاده یک‌ساعت، دکتر بینا یک‌ساعت و بیست دقیقه، بزرگ‌نیا یک‌ ساعت و بیست دقیقه.

رئیس- نسبت به صورت جلسه قبل نظرى نیست؟

عمیدى نورى- بنده یک تذکرى دارم.

رئیس- بفرمایید.

عمیدى نورى- یک اشتباهى شده است راجع به آن تبصره‌اى که در جلسه قبل بنده پیشنهاد کردم خواهش می‌کنم اجازه بفرمایید رفع شود.

رئیس- صحیح است باید اصلاح بشود توضیح بفرمایید.

عمیدى نورى- اجازه می‌فرمایید، تبصره این طور بود (کلیه مشمولین قانون پزشکى یعنى کادر پزشکى ایران باید 4 سال خارج از مرکز در شهرستان‌ها خدمت نمایند و فقط کسانى در تهران از اشل جدید حقوق فعلى استفاده می‌نمایند که 4 سال تمام در شهرستان‌ها خدمت کرده و یا این که کسرى مدت خدمت خود را تا چهار سال در شهرستان‌ها جبران نماید) کلمه در تهران این‌جا حذف شده و ممکن است نقض غرض بشود و باقى پیشنهاد این طور است کرج و ورامین و حضرت عبدالعظیم و شمیران مشمول شهرستان‌هایی که چهارسال دکترها در آن‌جا خدمت کرده باشند نبوده و جزء تهران محسوب می‌شوند این است که تمنى می‌کنم اصلاح بفرمایید. (دکتر سید امامى- شامل اطباى جدید خواهد شد)

رئیس- ایشان توضیح صحیحى دادند و من خواستم به اطلاع مجلس برسانم کلمه در تهران افتاده حالا به مجلس سنا می‌نویسیم که آن را اصلاح کنند (صحیح است) (دکتر سید امامى- قبول نمی‌کنند) آقاى صدرزاده.

صدرزاده- یک پیشنهادى در ماده سوم جناب آقاى صارمى و بنده تقدیم نمودیم که مورد قبول اکثریت واقع شد و تصویب شد ولى در صورت مجلس اتفاقاً اشتباه کرده‌اند (شد) را (نشد) نوشته‌اند این است که امر بفرمایید اصلاح بشود البته در چاپ اشتباه شده است.

رئیس- اصلاح می‌شود، آقاى امید سالار بفرمایید.

امید سالار- یک اشتباهى است در بیان بنده که اصلاح می‌کنم می‌دهم به اداره تندنویسى.

رئیس- بسیار خوب دیگر نظرى نسبت به صورت مجلس نیست؟ (اظهارى نشد) صورت مجلس تصویب می‌شود امروز سه نفر از آقایان تقاضاى نطق قبل از دستور کرده‌اند (جمعى از نمایندگان- دستور)

کریمى- اجازه بفرمایید چون آخرین جلسه است و بعد مجلس تعطیل می‌شود ممکن است فترت پیش بیاید به عنوان خداحافظى هم شده است چند کلمه بنده خداحافظى کنم.

رئیس- بسته به نظر مجلس است. رأى می‌گیریم آقایانى که با ورود در دستور موافق‌اند قیام بفرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد.

2- اعلام استرداد استیضاح آقاى نقابت از دولت آقاى علاء به وسیله آقاى بزرگ‌ابراهیمى.

رئیس- خاطر آقایان مسبوق است جلسه قبل آقاى نقابت یک ورقه استیضاحى داده‌اند و قرائت شد و به دولت ابلاغ شد حالا به واسطه کسالت شرحى نوشته‌اند و منصرف شده‌اند نامه ایشان قرائت می‌شود و توضیحش را هم آقاى بزرگ‌ابراهیمى می‌دهند.

مقام محترم ریاست مجلس شوراى ملى‏

به لحاظ کسالت درخواست دارم جناب آقاى بزرگ‌ابراهیمى در خصوص استرداد مسکوت گذاردن استیضاح این‌جانب عرایض بنده را قرائت فرمایید.

نقابت

+++

رئیس- آقاى بزرگ‌ابراهیمى بفرمایید.

بزرگ ابراهیمى- بنده خیلى متأسفم که یکى از همکاران محترم و صمیمى ما یعنى برادر عزیز بنده جناب آقاى نقابت که در تمام ادوار گذشته و این دوره خدمت به جایى در پیشرفت مقاصد دولت نموده بود در اثر یک جنگ عصب کوچکى عصبانى شدند و پری‌روز فى‌المجلس استیضاحى از دولت جناب آقاى علاء که نه تنها مورد تأیید همه آقایان همکاران محترم مجلس شوراى ملى بلکه مورد تأیید مملکت و ملت ایران است تقدیم کردند (صحیح است) اولاً باید شناخت نقابت کیست ....

رئیس- خوب آقا همه به ایشان ارادت دارند و ایشان را می‌شناسند در این مورد صحبت نفرمایید اصل موضوع را بفرمایید (دکتر عدل- نقابت را همه می‌شناسند)

بزرگ ابراهیمى- اجازه بفرمایید در اثر اتفاقى که افتاد اغلب همکاران ایشان متأثر شدند (میراشرافى- تأثرى نداشت یک وکیلى حق دارد استیضاح کند و استیضاح کرده) ولى ارادت من به ایشان مرا مجبور کرد رفتم به وسیله دو نفر از همکاران محترم دیگر با ایشان صحبت کردم و دیروز هم با جناب آقاى نخست وزیر ملاقات کردیم و رفع سوءتفاهم شد و من متشکرم از آقاى نقابت که حاضر شدند خدمت آقاى نخست وزیر برسند و رفع سوءتفاهم بشود و هم از جناب آقاى نخست وزیر فوق‌العاده متشکریم که رفع این نقار و این مخالفت را فرمودند، البته جناب آقاى نقابت شرحى به پیشگاه مجلس مرقوم فرموده‌اند و عرض کرده‌اند و ما على الرسول الاالبلاغ و دستوراتى هم فرموده‌اند که من مجبورم آن را براى آقایان قرائت کنم (میراشرافى- آقاى رئیس اگر استیضاح مطرح است آن را پس بگیرند یا شروع کنند اگر پس گرفته‌اند دیگر این حرف‌ها چیست) موافقت می‌فرمایید که من آن را بخوانم (جمعى از نمایندگان- خیر لازم نیست) باز هم قبول کردم نوشته بود در اثر پیش‌آمدها واظهارات نامنظمى عصبانى شدم وحالا هم پس می‌گیرم، به پیشگاه مجلس از طرف همکاران عزیزم عرض می‌کنم بنده مأمورم از طرف جناب آقاى نقابت این استیضاح را پس بگیرم (احسنت) و مخصوصاً به هیأت دولت تذکر بدهم که اگر سوء‌تفاهمى در بیانات جناب آقاى نقابت شده باشد از طرف خود و ایشان معذرت می‌خواهم (احسنت)

رئیس- دیگر تمام شد.

 

3- طرح و تصویب فوریت و اصل گزارش کمیسیون بودجه راجع به استخدام چهار نفر استاد فن موسیقى و ارجاع به مجلس سنا.

رئیس- گزارشى از کمیسیون بودجه رسیده قرائت می‌شود.

 (به شرح ذیل قرائت شد)

گزارش از کمیسیون بودجه به مجلس شوراى ملى‏

کمیسیون بودجه در جلسه اخیر خود با حضور آقایان وزیر فرهنگ و معاون وزارت دارایى لایحه شماره 77094 دولت راجع به استخدام چهار نفر متخصص و استاد فن موسیقى از کشور اتریش جهت هنرستان موسیقى کشور را مطرح نموده با توضیحاتى که آقاى وزیر فرهنگ بیان نمودند ماده واحده با جزیى اصلاحى تصویب و اینک گزارش آن را تقدیم می‌دارد.

ماده واحده- به وزارت فرهنگ و وزارت جنگ اجازه داده می‌شود براى تدریس در هنرستان عالى موسیقى کشور چهار نفر متخصص و استاد فن موسیقى که صلاحیت آقایان از هر جهت محرز باشد از کشور اتریش براى مدت چهار سال استخدام نمایند.

تبصره 1- حقوق هر یک از استادان مزبور به قرار ماهى بیست و سه هزار و هشتصد ریال است که در مقابل حقوق مزبور هر ماه دویست دلار به نرخ بانک ملى به آن‌ها فروخته شده و بقیه به ریال پرداخت خواهد شد.

تبصره 2- وزارت فرهنگ و وزارت جنگ مجاز هستند سایر شرایط استخدام معلمین مزبور را بر طبق قانون استخدام اتباع خارجه مصوب 23 عقرب 1301 و سایر قوانین مربوط تعیین و قرارداد آنان را امضاء نمایند.

تبصره 3- حقوق معلمین مزبور و هزینه سفر خود و خانواده آنان (زن و اطفال صغیر) از محل اعتبارات بودجه وزارت جنگ قابل پرداخت خواهد بود.

مخبر کمیسیون بودجه- محمدعلى مسعودى‏

گزارش از کمیسیون نظام به مجلس شوراى ملى‏

کمیسیون نظام لایحه دولت راجع به استخدام چهار نفر متخصص و استاد فن موسیقى از کشور اتریش براى تدریس در هنرستان عالى موسیقى کشور را با حضور آقاى معاون وزارت جنگ مطرح نموده با پیشنهاد دولت موافقت و اینک گزارش آن را تقدیم مجلس شوراى ملى می‌نماید.

مخبر کمیسیون نظام- نادعلى کریمى‏

گزارش از کمیسیون فرهنگ به مجلس شوراى ملى‏

کمیسیون فرهنگ لایحه شماره 77094 دولت راجع به استخدام چهار نفر استاد موسیقى از کشور اتریش را براى تدریس در هنرستان عالى موسیقى کشور مطرح نموده در نتیجه با استخدام این چهار نفر موافقت و اینک گزارش آن را تقدیم مجلس شورای ملى می‌نماید.

مخبر کمیسیون فرهنگ- درخشش‏

گزارش از کمیسیون امور خارجه به مجلس شوراى ملى‏

لایحه دولت راجع به استخدام چهار نفر موسیقى دان براى تدریس در هنرستان عالى موسیقى کشور در جلسه 21 فروردین ماه 1335 کمیسیون امور خارجه با حضور آقایان وزیر امور خارجه وزیر فرهنگ معاون وزارت جنگ مطرح گردید پس از مذاکرات و توضیحاتى که آقاى وزیر فرهنگ بیان نمودند با لایحه مزبور موافقت و نظریه کمیسیون بودجه را تأیید اینک گزارش آن را تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون امور خارجه- مرآت اسفندیارى‏

رئیس- آقاى مهدى ارباب بفرمایید.

ارباب- بنده هر چند به نام مخالف مشروط اسم نوشته ام ولى در اصل موضوع در واقع مخالف نیستم (شوشترى- آقاى رئیس ایشان مخالف نیستند و مخالف باید صحبت کند) و در کمیسیون هم خودم کمک کردم در تصویب این پیشنهاد ولى نکته‌اى را می‌خواستم تذکر بدهم و آن این است جناب آقاى ذوالفقارى توجه بفرمایید چون موضوع موسیقى و تبلیغات زیر نظر جناب‌عالى است براى این تذکر آمدم این‌جا، البته این چند نفر لازم بود استخدام بشوند بسیار صحیح است مخصوصاً در تحت تصدى یک اداره‌اى هم انجام وظیفه خواهند کرد که آن اداره از ادارات بسیار منظم است اما خواستم این نکته را متوجه باشید که موزیسین‌هاى ایرانى اشخاصى هستند که در عالم موسیقى از نوابغ موسیقى عالم هستند، ولى این‌ها روى عدم توجه روز به روز بدبخت‌تر می‌شوند، معتاد می‌شوند، از بین می‌روند آثارى ازشان باقى نمی‌ماند تمنى دارم نسبت به این طبقه با یک حسن اداره‌اى توجه بفرمایید که این اشخاص هم محفوظ بمانند، تشویق بشوند، نظائرشان زیاد بشود به افکار عمومى، و اعصاب عمومى بتوانند کمک بکنند و به سایر چیزهاى دیگر هم بپردازند عرض دیگرى ندارم.

شوشترى- ایشان موافق صحبت کردند، مخالف حرف نزده است.

رئیس- آقاى شوشترى مخالفید؟

شوشترى- بله.

رئیس- آقاى نراقى مخالفید؟

نراقى- بنده وقتم را دادم به آقاى شوشترى.

شوشترى- مخالف صحبت کرد حالا نوبت موافق است.

رئیس- آقاى کریمى توضیحى دارید.

کریمى- بلى بنده مخبر کمیسیون هستم می‌خواهم توضیح بدهم.

رئیس- شما مخبر کمیسیون هستید بفرمایید.

کریمى- تلگراف به تهران 26 ر 5 ر 32.

جناب آقاى دکتر محمدمصدق نخست‌وزیر و پیشواى محبوب

 رونوشت اداره تبلیغات از پیش آمد کودتاى شب بیست و پنج ماه جارى انزجار خود را از طرف یک‌صد و بیست هزار نفر نفوس ایل کلهر عرضه و از شکست خائنین و پیروزى ذات مقدس نهایت خرسند و بار دیگر پشتیبانى ایل کلهر نسبت به دولت صددرصد ملى حضرت اشرف تا آخرین قطره خون خود بدین وسیله تقدیم می‌دارد.

از طرف ایل کلهر خسرو قبادیان‏

این تلگراف از طرف کسى است که می‌خواهند او را انتخاب کنند ما آن روز با جان خود بازى کردیم براى حفظ رژیم، این‌جور انتخابات می‌خواهند بکنند می‌خواهید امامى شان را برای‌تان بخوانم (زنگ رئیس)

رئیس- آقاى کریمى مربوط نیست این‌ها چه مربوط است به لایحه؟

کریمى- وقتى مجلس اجازه نمی‌دهد ما حرف‌های‌مان را بزنیم باید این‌جا بگویم این اسامى کسانى است که آن‌ها را از انتخاب شدن محروم می‌خواهند بکنند.

مکرم، قرشى، ایل‌خانى‌زاده، مهندس شاهرخشاهى، حمیدیه، عبدالرحمن فرامرزى، کى‌نژاد، نراقى، حسن کاشانیان، تفضلى، لارى، امیر احتشامى، میراشرافى، پورسرتیپ، درخشش، شوشترى، جزایرى، رضائى، شفیعى، بیات ماکو، رضا افشار، کریمى.

این‌ها را از قلم انداخته‌اند:

 (مرآت اسفندیارى، قلم‌شان مرکب نداشته است)

رئیس- پیشنهادى رسیده است که این گزارش با قید دو فوریت مطرح شود دو فوریت لازم ندارد چون یک شور شده یک فوریت کافى است، پیشنهاد قرائت می‌شود.

 (به شرح زیر خوانده شد)

پیشنهاد می‌نمائیم لایحه استخدام چهار نفر معلمین هنرستان موسیقى به قید دو فوریت و فى‌المجلس مطرح گردد، صارمى، باقر بوشهرى، سالار بهزادى، امیر نیرومند و یک عده دیگر.

رئیس- آقاى صارمى توضیحى دارید بفرمایید دو فوریت هم لازم نیست. (صارمى- با یک فوریت باشد)

صارمى- این لایحه‌اى است بسیار سهل و ساده راجع به چهار نفر متخصص هنرستان موسیقى که نهایت ضرورت را هم دارد (میراشرافى- تمام کارهاى مملکت درست شده فقط موسیقى‌اش مانده و

+++

ضرورتش هم همین است) یک مرتبه هم در مجلس مطرح شده و به کمیسیون رفته و در کمیسیون‌هاى متعدد هم تصویب شده و این لایحه هم به نظر دولت مورد ضرورت است پیشنهاد فوریت شده است که با فوریت مطرح بشود و روى آن تصمیمى اتخاذ بشود و چون مجلس روبه اختتام است و این لایحه مفیدى است بنده خیال می‌کنم مذاکره زیاد لازم نداشته باشد خاصه به این که در کمیسیون‌هاى متعدد مجلس هم براى شور دوم مطرح و تصویب شده است.

رئیس- آقاى شوشترى بفرمایید.

شوشترى- بسم الله الرحمن الرحیم.

معلوم می‌شود ما همه کارهاى مملکت را درست کرده‌ایم صددرصد، فقط و فقط موسیقى‌مان باقى مانده که موسیقى‌مان را از آن شور و ماهور و چهارگاه و راک و همایون و غیره تبدیل بکنیم به وضع دیگر خلاصه‌اش این است که موسیقى ملى ما را که سابقه دارد یا هند از ایران گرفته یا عرب از ایران گرفته موسیقى که رویش به حورالحان نوشته می‌شود.

موسیقى که مخبرالسلطنه مرحوم دوازده جلد کتاب رویش می‌نویسد این را به این سرعت در این تنگ کلاغ پر از بین ببریم همان جور که اسم استراباد را برمی‌گردانیم به گرگان که تمام آثار علما و فضلاء را محو کنیم اسم تمام فاریابی‌ها تمام متخصصین این فن را هم ببریم، آقایان من با این ترتیب موافق نیستم بگذارید مجلس بعد هم بیاید و موسیقى را ملایم با طبع آن وقت بکند بنده صددرصد با اصل قانون و با فوریتش مخالفم و آقاى ارباب مهدى که غیر از بندرعباس چیزى را صحبت نمی‌کرد تعجب می‌کنم چرا دفاع کرد نمی‌دانم از کى پنجه‌اش به موسیقى آشنا شده (آقاى میراشرافى- به فکر جوادیه افتاده است) بنده مخالفم و از آقایان استدعا می‌کنم به فوریت رأى ندهند بگذارید براى مجلس بعد زیرا در این عصر آثار ملى باستانى را ما باید حفظ کنیم موسیقى که شورش 180 قطعه رویش خوانده می‌شود، 12 بیات زیرش خوانده می‌شود این به صورتى بیرون می‌آید. بله که تمام آثار موسیقى ما از ین می‌ود. (میراشرافى- معلوم می‌شود متخصص هستید) بله بنده متخصصم با فوریت مخالفم با اصل قانون هم مخالفم از نظر حفظ آثار باستانى مملکت مخالفم از نظر عرفانى ادبیات مخالف از نظر علمى که کتاب‌هاى ایران زحمت کشیده آقا ایران آثارشان محو می‌شود مخالفم آقایان بیایید و در این تنگ کلاغ پر انصاف به خرج دهید و به این شِرت و پِرت‌ها رأى ندهید.

رئیس- آقاى وزیر فرهنگ.

وزیر فرهنگ (دکتر مهران)- جناب آقاى شوشترى یک مطلبى را فرمودند که من ناچارم جواب عرض کنم. استخدام این معلمین به منظور تربیت یک کادرى است براى موزیک ارتش چون موزیک ارتش موزیک علمى و کلاسیک است و ارتباطى به موسیقى ملى ندارد و ما به هیچ وجه من‌الوجوه نظرى نداریم به این که موسیقى ملى را از این وضعى که دارد تغییر بدهیم بلکه بهبودى به این کار خواهیم داد. (شوشترى- اثر وضعیش این است) همان طور که عرض کردم هر سال در هنرستان عالى موسیقى عده‌اى براى کادر موزیک ارتش تربیت می‌شده‌اند و البته یک عده متخصص براى این کار ضرورت دارد و چون اول سال تحصیلى جدید نزدیک دارد به این جهت تمنى می‌کنم این فوریت را هم آقایان رأى بدهند.

رئیس- آقایانى که با فوریت موافق‌اند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد.

کسى در کلیات اجازه نخواسته (شوشترى- بنده مخالفم) بفرمایید.

شوشترى- جناب آقاى دکتر مهران شما می‌دانید که من به شما ارادت دارم با مرحوم پدرت هم رفیق بودم من از شما انتظار دارم در لوایحى که می‌دهید با نظر دقت به اثر وضعى آن توجه کنید البته مفاسد اخلاقى که در جوان‌هاى ما پیدا شد، نه این که بگویم رفته‌اند براى تحصیل در اروپا و تحصیل مفاسد اخلاقى کرده‌اند، نه این جورى نیست، بعضى از اعمال یک همزادى دارد و وقتى که یک ملتى یک جوان‌هایى از نظر تربیت، از نظر مهد علمى نقیصه داشته، رفته پا گذارده در یک دایره پر وسعت علم آن‌ها از نظر شهوات نفسانى و امیال شخصى اغلب مشاهده کرده‌اید که چیزهاى بد را به خود می‌گیرند تربیت بد را می‌پسندند و می‌پذیرند و بد عمل می‌کنند و خوب‌ها را نمى‌آورند، آقایان وزرا آقاى وزیر امور خارجه بینى و بین‌اله توجه کنید این عرض من صحیح است یا نه؟ مگر ما جوان‌ها را فرستادیم بروند اروپا فقط مقدمات دانش براى ما بیاورند؟ (پناهى- هیچ چنین چیزى نیست) اجازه بدهید خود شما می‌دانید که یک عده‌اى از این‌ها برخلاف سنن مملکت ما برخلاف اخلاق ایرانیت چیزهاى دیگرى آورده‌اند، بنده باید با موسیقى از نظر غنا مخالفت کنم، نه بنده مخالف با اصل ندارم اما منظور مخالفتم این است که بنده همزاد عمل را می‌دانم که تمام آثار گذشتگان ما حتى اسم درویش حتى اسم حسن‌قلى حتى اسم آقا میرزاعبدالله حتى اسم خوانندگانى مثل جناب میرزاموسى قزوینى و حاجى‌تاج و سیدعبدالرحیم اصفهانى تمام این موسیقى‌دان‌ها (میراشرافى- جزء علما بوده‌اند؟) تمام این موسیقى‌دان‌ها آثارشان محو می‌شود، من امروز این حرف را به اموى سفید، سیدشوشترى توى این مجلس می‌گویم که ضبط بشود که همه ملت ایران بدانند که اثر وضعى این کار این است که موسیقى ملى، از بین برود. استدعا دارم این را بگذارید براى مجلس آینده، بنده مخالفم و ناچارم در مخالفت بگویم آقایان ما یک ملتى هستیم نجیب و قوى خودمان در زمانى که به اصطلاح آقایان متجد دین مردم فناتیک بودند، موسیقى دان‌هاى قدیم در این مملکت مورد احترام بودند. مرحوم میرزاعبدالله حتى وقتى خدمت علما که می‌رسید احترام به ایشان می‌کردند یک علمى داشت یک تخصصى داشت، ما یک آثارى داریم، هر مملکتى یک آثارى دارد، یک چیزهایى دارد با طبع ملایم مردم آن مملکت باید عمل کرد، الان که شما رادیو را می‌گیرید یک کسى می‌خواند ارکستر هم اسمش را می‌گذارند بعد از یک قدرى که گوش کردید انزجار پیدا می‌کنید شما اگر می‌خواهید آن را درست کنید اصلش را درست کنید براى خاطر خدا، براى مملکت این کار را نکنید، این اثر وضعی‌اش است خوب نیست آقایان من گفتم و بر شماست می‌خواهید رأى بدهید نمی‌خواهید رأى ندهید.

رئیس- در کلیات دیگر کسى اجازه نخواسته، حالا باید رأى به ورود در مواد گرفت، با این که یک ماده است در آیین‌نامه تازه که اصلاح شده این طور درنظر گرفته شده با این که ماده واحده است ورود در مواد ندارد باید رأى به ورود در مواد گرفت (صدرزاده- ماده واحده با مواد چه فرقى دارد کلیات موضوع با اصل ماده فرق دارد) ماده واحده دیگر مواد نیست حالا رأى گرفته می‌شود به ورود در ماده واحده آقایانى که موافق‌اند قیام بفرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده واحده خوانده شده (به شرح سابق خوانده شد) در ماده واحده کسى اجازه نخواسته است (اردلان- براى اظهار نظر باید به سنا فرستاده شود) نه این استخدامى است باید رأى بگیریم رأى گرفته می‌شود به ماده واحده آقایانى که موافق‌اند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد براى مجلس سنا فرستاده می‌شود.

4- طرح وتصویب گزارش کمیسیون محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال‌هاى 1328 و 1329 و 1330 مجلس شوراى ملى.

لوایح تفریغ بودجه مجلس را  آقایان مسبوق‌اید مال چند سال آن تقدیم شده حالا گزارش سه سال آن حاضر است که قرائت می‌شود.

 (به شرح زیر قرائت شد)

ماده واحده- مجلس شوراى ملى تفریغ بودجه‌هاى سه ساله از آغاز سال 1328 تا پایان سال 13330 مجلس شورای ملى را به شرح ضمائم سه گانه تصویب می‌نماید.

مخبر کمیسیون محاسبات- سالار بهزادى‏

رئیس- آقاى حائری‌زاده به عنوان مخالف اسم نوشته بودند ولى حالا حاضر نیستند (شوشترى- اجازه می‌دهید یک تذکرى عرض کنم؟) حالا ممکن است به عنوان مخالف صحبت کنید چه مانعى دارد؟ ولى خواهش می‌کنم مختصر بفرمایید.

شوشترى- بنده با تصفیه حساب بودجه مجلس شوراى ملى صددرصد موافق بودم و در دوره 16 که مفتخر به نمایندگى بودم و رئیس کمیسیون محاسبات بودم تفریغ بودجه از شهریور 20 به بعد 8 سال مجلس را تمام کردیم و در این‌جا از اعضاى محاسبات از ارباب از تندنویس‌ها از تمام کارکنان مجلس شوراى ملى که به تمام معنى انجام وظیفه کرده‌اند تشکر می‌کنم، ولى آن وقت در مجلس مطرح نشد عمرش تمام شد و نشد که بقیه‌اش را بیاوریم حالا به نظرم رسید به صورت موافق صحبت کنم که استدعا می‌کنم از آقایانی که بعد می‌آیند مجلس شوراى ملى باید سرمشق دولت باشد هیچ وقت مقتضى نیست تفریغ بودجه مجلس شوراى ملى نزدیک دوره به دوره بعد بیفتد.

علیهذا تمام این دوره را استدعا دارم از آقایان بعدی‌ها که می‌آیند تصفیه کنند و این عمل مجلس شوراى ملى سرمشق دولت باشد که در هر سال قبل از انقضاى سال بودجه خودش را به مجلس تقدیم کند و بعد هم در موقع خود تفریغ بودجه را بیاورید خواستم این تذکر و این تشکر را بکنم.

رئیس- رأى گرفته می‌شود به ورود در مواد آقایانی که موافق‌اند قیام کنند (اکثر برخاستند) تصویب شد چون کسى به عنوان مخالف در ماده واحده اسم ننوشته بنابراین با ورقه رأى گرفته می‌شود آقایان ورقه سفید خواهند داد.

 (اسامى آقایان نمایندگان به ترتیب ذیل به وسیله آقاى یارافشار (منشى) اعلام و در محل نطق اخذ رأى به عمل آمد)

آقایان: قنات‌آبادى، کیکاوسى، امیر تیمور، دکتر عدل، کى‌نژاد، شادلو، دکتر شاهکار، شادمان، عماد تربتى، صفارى، تیمورتاش، هدى، اریه، عاملى، مهندس اردبیلى، خرازى، شوشترى، افخمى، صادق بوشهرى، زنگنه، ارباب، کریمى، بوربور، پناهى، افشار، قباد ظفر، جلیل‌وند، دولتشاهى، دکتر وکیل، دکتر مشیرفاطمى، اردلان، ایل‌خانى‌زاده، اخوان، خلعت‌برى، سهرابیان، بوداغیان، شفیعى، بیات ماکو، بزرگ ابراهیمى، افشار صادقى، صارمى، صدرزاده، دکتر حمزوى، دکتر عمید، مشایخى، صفائى. کاشانیان، قراگزلو، امیر احتشامى، فرید اراکى، خاکباز، دولت‌آبادى، امید سالار، مصطفى ذوالفقارى، سعیدى، دکتر سیدامامى، قرشى، لارى، سعید مهدوى

+++

ابراهیمى، مکرم، دکتر نیرومند، توماج، عرب شیبانى، سلطانى، عمیدى نورى، نصیرى، دکتر آهى، دکتر پیرنیا، سالار بهزادى، استخر، محسن اسفندیارى، یارافشار، حمیدیه، باقر بوشهرى.

(آرا مأخوذه شماره شد 74 ورقه سفید موافق شماره شد.)

رئیس- تفریغ بودجه سه ساله مجلس شوراى ملى با 74 رأى موافق تصویب شد.

اسامى موافقین- آقایان: نصیرى، صارمى، عمیدى نورى، عماد تربتى، مهدوى، حمیدیه، صفارى، تیمورتاش، شادلو، فرید اراکى، امیر احتشامى، افشار صادقى، دکتر آهى، مرآت اسفندیارى، قرشى، سعیدى، دکتر امیر نیرومند، توماج، دکتر عدل، قراگزلو، سهرابیان، مکرم، دکتر پیرنیا، دکتر حمزوى، عرب شیبانى، جلیل‌وند، استخر، شفیعى، دکتر سیدامامى، امید سالار، لارى، دکتر وکیل، بوداغیان، صدرزاده، بیات ماکو، اردلان، سالار بهزادى، ایل‌خانى زاده، یدالله ابراهیمى، دکتر مشیرفاطمى، شادمان، مهندس ظفر، دکتر عمید، مصطفى ذوالفقارى، یارافشار، کى‌نژاد، سلطانى، قنات‌آبادى، شوشترى، بوربور، معین زاده، دولتشاهى، اخوان، کاشانیان، احمد فرامرزى، خلعت‌برى، بزرگ ابراهیمى، دولت آبادى، مشایخى، عزیز اعظم زنگنه، افخمى، کریمى، مهندس اردبیلى، صادق بوشهرى، دکتر شاهکار، باقر بوشهرى، پناهى، ارباب، محمود افشار، امیر تیمور، عاملى، خرازى، کیکاوسى، اریه.

5- طرح و تصویب گزارش کمیسیون نظام راجع به تعیین ارزش گواهی‌نامه رانندگى و میکانیکى ارتش و ارجاع به مجلس سنا.

رئیس- گزارش کمیسیون نظام راجع به ارزش گواهی‌نامه رانندگان ارتش مطرح است. گزارش کمیسیون قرائت می‌شود.

 (به شرح زیر خوانده شد)

گزارش از کمیسیون نظام به مجلس شوراى ملى.

کمیسیون نظام در جلسه 12 بهمن ماه 1334 لایحه شماره 17132 ر 7292 دولت راجع به ارزش گواهی‌نامه فارغ­التحصیلان آموزشگاه‌هاى رانندگى و میکانیکى ارتش را براى شور دوم با حضور تیمسار معاون وزارت جنگ مورد رسیدگى قرار داده و با مختصر اصلاحى تصویب و اینک گزارش آن را تقدیم مجلس شوراى ملى می‌نماید.

ماده واحده- تعیین و تثبیت ارزش گواهی‌نامه مکانیکى و رانندگى ارتش که پس از طى دوره آموزش فنى به رانندگان داده می‌شود در مورد کلیه وسایط نقلیه موتورى زمینى و زرهى از قبیل اتومبیل، تانک، زره پوش، کامیون‌هاى سنگین، تراکتور و غیره و همچنین وسایط نقلیه هوایى، دریایى (جنگى و غیرجنگى) با وزارت جنگ می‌باشد و این گواهی‌نامه‌ها از لحاظ حقوقى یا جزایى سندیت و اعتبار خواهد داشت.

مخبر کمیسیون نظام- نادعلى کریمى‏

رئیس- در برگ مخالف و موافق که گذاشته شده کسى اسم ننوشته الان هم کسى اجازه صحبت نخواسته بنابراین چون در کلیات مخالفى نیست رأى گرفته می‌شود به ورود در ماده واحده آقایانى که موافقند قیام فرمایند (عده بیشترى برخاستند) تصویب شد. در ماده واحده هم کسى اجازه صحبت نخواسته رأى گرفته می‌شود به ماده واحده آقایان موافقین قیام فرمایند (عده کثیرى برخاستند) تصویب شد. به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

6- طرح لایحه مستمرى ورثه مرحوم دکتر مافى و ارجاع به مجلس سنا

رئیس- مستمرى ورثه دکتر مافى فوریتش در جلسه پیش تصویب شد و حالا لایحه‌اش مطرح است که قرائت می‌شود.

 (به شرح زیر خوانده شد)

آقاى دکتر محمدحسن مافى استاد دانشکده پزشکى تهران در تاریخ 27 مهر ماه 1334 درگذشته است، مشارالیه از تاریخ اول مهر ماه 1319 استاد کرسى شیمى معدنى و شیمى بیولوژى دانشکده پزشکى بوده و قبل از آن هم مدتى در شهردارى تهران خدمت می‌نموده همواره در مدت خدمت خود با کمال صمیمیت و دلسوزى وظایف مربوطه را انجام داده است از او یک عیال و دو فرزند باقى مانده که محل معاشى ندارند و چون مدت خدمت او کافى براى پرداخت مستمرى به عیال و فرزندان او نیست به این جهت ماده واحده زیر را با قید فوریت تقدیم تقاضاى تصویب آن را می‌نماید.

ماده واحده- دولت مجاز است که به پاس خدمات مرحوم دکتر محمدحسن مافى استاد دانشگاه تهران مالى ده هزار و سى و هفت ریال و نیم آخرین حقوق و کمک دریافتى آن مرحوم را از تاریخ 27 بهمن ماه 1334 (پایان مرخصى استحقاقى) به عنوان مستمرى به عیال (مادام که شوهر نکرده است) و دو فرزند مرحوم مذکور (تا هنگامى که به تحصیل اشتغال دارند) از بودجه دانشکده پزشکى پرداخت نماید دانشکده پزشکى تهران موظف است اعتبار آن را ضمن بودجه پیش‌بینى و نسبت به پرداخت آن اقدام نماید.

نخست وزیر: حسین علاء- وزیر دارایى: فروهر- وزیر فرهنگ: دکتر مهران‏

رئیس- آقاى صارمى.

صارمى- عرضى ندارم.

رئیس- آقاى شوشترى موافقید؟

شوشترى- مخالفم.

رئیس- بفرمایید.

شوشترى- عرض کنم بنده به مرحوم دکتر مافى ارادت داشتم، مرحوم دکتر مافى یکى از پزشکان حاذقى بود که از نظر اخلاق و روشى که باید طبیب داشته باشد در او بود انصاف آن است که گفته شود آن جهات عفت و آن جهات پاکى دست پاکى چشم پاکى عمل و تشخیص خوب در تمام جهات مرحوم دکتر مافى کافى و وافى بود ولى یک شبهه‌اى براى من پیدا شده حالا جناب آقاى حاج عزالممالک می‌فرمایند من عقیده‌ام این است جناب آقاى وزیر فرهنگ که این قانون را جورى وضع کنیم که خاصه خرجى تویش نباشد و مورد حقد و حسد ورثه سایر متوفیان از پزشکان و حاذقین مملکت و مستخدمین دولت نشود که این‌ها ناراضى بشوند و کدر بشوند بنده صددرصد موافقم که هزار تومان براى ورثه مرحوم دکتر مافى با این بودجه مملکت با این ریخت و پاشى که دارد بدهیم این یک رقمى نیست که ما بیاییم نظرتنگى به خرج بدهیم ولى آقا فکر فرموده‌اید براى سایر پزشکان و سایر مستخدمین چه جورى ما عمل کنیم که این قوانین با هم ممزوج باشد و خاصه خرجى نشود، من از آن جهت این عرایض را کردم والا من آمدم نسبت به مرحوم دکتر مافى طلب مغفرت کنم و از این جهت هم نظر شما را تأیید کنم ولى جهت نقص قانونى را شما رد کنید که جورى باشد که قانون عامیت داشته باشد به تمام مستخدمین و خاصه خرجى به کار نرود.

رئیس- آقاى وزیر فرهنگ.

وزیر فرهنگ- مرحوم دکتر مافى اگر سوابق خدمتش به اندازه‌اى بود که مستمرى او معادل حقوقش می‌شد البته هیچ عیبى نداشت و قانوناً عمل می‌کردیم جهت این که این لایحه را آورده‌ایم این است که چون یک قسمت از سوابق خدمت ایشان در شهردارى بود و قبل از این که استاد دانشکده بشوند چندین سال هم در شهردارى خدمت کرده‌اند و آن مدت خدمت جزو خدمت رسمى ایشان به حساب نیامده (شوشترى- به حساب بیاورید) آن هم باز قانون می‌خواهد به علاوه این برقرارى مستمرى درباره یک کارمند عالی مقام و یک استاد محترم البته باید مورد توجه و عنایت آقایان باشد (صحیح است) براى این که مقام شخصى و ارزش خدمت شخصى ممکن است با سایرین تفاوت داشته باشد و نمی‌شود مقایسه کرد یک استاد دانشکده و دکتر عالی مقام را با یک کارمند معمولى (صحیح است) به این جهت است که به منظور تشویق خدمت‌گزاران فرهنگ واساتید دانشگاه بنده استدعا می‌کنم توجه بفرمایید این مبلغ که خیلى زیاد هم نیست در باره فرزندان و عیال آن مرحوم برقرار بشود که آن‌ها هم بتوانند مثل پدرشان افراد خدمت‌گزارى براى کشور بشوند (صحیح است)

رئیس- آقاى صدرزاده موافقید؟ بفرمایید.

صدرزاده- علاوه از این که خود بنده یک مختصر آشنایى با مرحوم دکتر مافى داشتم و از سجایاى اخلاقى ایشان اطلاع دارم جناب آقاى دکتر عمید که مورد اعتماد و احترام آقایان نمایندگان هستند راجع به ایشان اطلاعاتى فرمودند که همین طور که جناب آقاى وزیر فرهنگ فرمودند یک شخص خدمت‌گزارى آن هم به فرهنگ و دانش بوده است و خودش اهل علم بوده و به این کشور خدمت کرده و وارثش اولاد کوچکى است البته این مستمرى که مطابق قانون شامل حال اولاد او بشود به هیچ‌وجه کافى براى معیشت آن‌ها نیست و به هیچ‌وجه مقتضى نیست که وراث کسى که در فرهنگ خدمت کرده است و مدارج معلمى را طى کرده است اولاد او نتوانند معیشت خود را تأمین کنند این بر عهده مجلس است که نسبت به این قبیل اشخاص این مقررى و مستمرى را منظور بدارند و تصویب بفرمایند که سبب تشویق سایر خدمت‌گزاران فرهنگ در این کشور بشود (صحیح است)

رئیس- رأى گرفته می‌شود به ورود در مواد آقایانی که موافق‌اند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد در ماده واحده هم کسى اجازه نخواسته بنابراین براى نظر مشورتى به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

7- تعیین موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه.

رئیس- جلسه را ختم می‌کنیم جلسه آینده روز یکشنبه خواهد بود.

 (مجلس مقارن ظهر ختم شد)

رئیس مجلس شوراى ملى- رضا حکمت‏

+++

یادداشت ها
Parameter:295061!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)