کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19
[1396/06/04]

جلسه: 228 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه 10 مهر ماه 1337  

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس

2- بیانات قبل از دستور - آقایان: دکتر بینا. ارباب. بهبهانی. خلعتبری

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقای معاون وزارت کشور

4- شور اول گزارش کمیسیون گمرکات راجع به اصلاح بند ب شماره 898 قانون تعرفه گمرکی

5- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19

 

 

جلسه: 228

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه 10 مهر ماه 1337

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس

2- بیانات قبل از دستور - آقایان: دکتر بینا. ارباب. بهبهانی. خلعتبری

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقای معاون وزارت کشور

4- شور اول گزارش کمیسیون گمرکات راجع به اصلاح بند ب شماره 898 قانون تعرفه گمرکی

5- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

 

مجلس دو ساعت پیش از ظهر به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل گردید.

1- تصویب صورت‌مجلس

رئیس- صورت غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

غائبین بااجازه- آقایان: دکتر شاهکار. مجید ابراهیمى. مشار. ذوالفقارى. مشایخى. کورس. افخمى. اخوان. دکتر پیرنیا. بهبهانى. قبادیان. عمیدى نورى. دکتر نیرومند. خرازى. اریه. سعیدى. دکتر آهى. دکتر نفیسى. صدرزاده. قراگزلو. دکتر دادفر. دکتر اصلان افشار. نصیرى. کاظم شیبانى. حشمتى. سراج. حجازى. مسعودى. سنندجى. مهندس شیبانى. تیمورتاش. مهندس جفرودى. دکتر ضیایى. دولت‌آبادى. اکبر. قرشى. دکتر مشیرفاطمى. مرآت اسفندیارى. دکتر فریدون افشار. عامرى. کدیور. برومند. فلیکس آقایان. پردلى. شادلو. بزرگ‌نیا. مهندس ظفر. سالاربهزادى. مهندس فیروز. سرافراز. جلیلى. مهندس فروغى. پناهى. مهدوى. امامى خویى. پرفسور اعلم. اسکندرى. مهندس اردبیلى. فولادوند. بزرگ ابراهیمى. بهادرى. دکتر امین. دکتر سیدامامى. هدى. دکتر بینا.

غایب بى‌اجازه- آقاى دکتر طاهرى.

رئیس- نظرى نسبت به صورت‌مجلس نیست؟ (اظهارى نشد) صورت‌مجلس جلسه قبل تصویب می‌شود.

2- بیانات قبل از دستور آقایان دکتر بینا- ارباب- بهبهانى- خلعتبرى

رئیس- نطق‌هاى قبل از دستور شروع می‌شود. آقاى دکتر بینا.

دکتر بینا- اگر پیش‌آمدهاى اخیر خاورمیانه و وضع سوریه و لبنان و به خصوص عراق را در نظر نگیریم و این حوادث را تجزیه و تحلیل نکنیم و با وضع ثابت و محکم کشور خود مقایسه ننماییم و از این امنیتى که در سراسر کشور موجود است حرفى نزنیم نمی‌توانیم به اهمیت و وضع خوب کشور خود پى برده و به ارزش سعادتى که در سایه امنیت نصیب ملت ایران گردیده است واقف شویم (صحیح است) به همین جهت نمایندگان ملت بایستى از پشت تریبون مجلس شوراى ملى ضمن بحث از وضع سیاسى دنیاى متلاطم امروز این نکات را تذکر دهند و به ملت ایران بفهمانند آنان که احیاناً می‌خواهند وضع کشورهایى را که در سال‌هاى اخیر براى رهایى از قید بردگى و استعمار پنجاه ساله و رژیم‌ها و اتحادیه‌هاى مصنوعى و گوناگون و خلق‌الساعه‌اى به وجود آورده‌اند با وضع کشور ما مقایسه کنند سخت در اشتباهند و خیالات خامى در مغزهاى کوچک خود می‌پرورانند. این آقایان باید بدانند ملت ایران که یک بار مزه نوحه‌خوانى‌ها و غزل‌سرایی‌هاى یک مشت مردم از خدا بی‌خبر را چشیده بار دیگر گول افکار پلید خاینین و جاسوسان اجنبى را نخواهد خورد (صحیح است) و اجازه و فرصت گل‌آلود کردن آب و گرفتن ماهى به بدکاران و بداندیشان نخواهد داد ما که خود را وارث یکى از بزرگ‌ترین تمدن‌هاى جهان می‌دانیم و به سنن و افتخارات گذشته خود علاقه‌مند می‌دانیم که در نتیجه اقدامات شاهنشاهان بزرگ کشور کهنسال ما طوفان حوادث را پشت سر گذاشته و همچنان جاویدان مانده است (صحیح است).

آقایان وقتى اوضاع متغیر و حکومت‌هاى بى‌ثبات این نواحى را در نظر بگیریم به این حقیقت پى می‌بریم که کشور ما امروز در آسیا یکى از ممالکى است که با قدم‌هاى سریع پیشرفته و در کلیه شئون اجتماعى و اقتصادى و سیاسى هر روز شاهد پیروزى جدیدى است و تمام این موفقیت‌ها در سایه سیاست متین و روشن و به خصوص ثمربخش‌ تز ناسیونالیسم مثبتى است که پایه‌هاى آن به دست تواناى شاهنشاه ایران استوار شده (صحیح است) و در نتیجه تعقیب این سیاست ناسیونالیسم مثبت و مبارزه با جهل و عوام‌فریبى است که توانسته‌ایم احترام کلیه همسایگان خود را جلب کرده و در گوشه‌اى از دنیا به حفظ صلح جهانى و به نفع بشریت خدمت کنیم.

در این مورد فن‌پاین صدراعظم اسبق و سیاستمدار معروف و قدیمى آلمان در روزنامه ارگان وزارت خارجه اسپانیا ضمن بحث اوضاع خاورمیانه براى جلوگیرى از برخوردهاى حاد در این منطقه می‌گوید ایران چون وضع ثابت و مستقرى دارد و همیشه مورد توجه و احترام همسایگان بوده و صلح‌دوست و دور از افراط است خواهد توانست رل میانجى را بازى کند. آقایان در مرکز برخورد سیاست‌هاى جهانى و با وضع جغرافیایى بسیار حساسى که ما داریم در سایه سیاست مدبرانه شخص اول مملکت و فداکارى و موقع‌شناسى و وطن‌دوستى ملت نجیب و فهیم ایران که در مواقع حساس یک‌دل و یک‌جهت حفظ تمامیت و استقلال ایران را هدف خود قرار داده و توفیق یافته‌ایم در میان گردبادهاى سهمگین سیاست‌هاى خطرناکى که استقلال ملت‌هار ا در طرفةالعین از بین برده کشتى خودرا به ساحل نجات برسانیم.

تمام این موفقیت‌ها مدیون شخص اول ایران است که با خصایل پسندیده‌اش معرف

+++

 و آیینه تمام‌نماى قومیت و ملیت ما به شمار می‌رود.

ولى آقایان نکته‌اى را که می‌خواهم تذکر دهم این است که تنها تلاش و فداکارى یک نفر که در بحبوحه جوانى علایم سالخودگى در سیماى ایشان ظاهر شده کافى براى نیل به مقصودى نیست ماها نیز باید به نوبه خود بذل جهد و کوشش نماییم تا از زحمات ایشان بکاهیم.

متأسفانه بعضى دستگاه‌هاى مسئول به این فکر نیستند و در بعضى موارد چنان لاقیدى و بى‌علاقگى به خرج می‌دهند که به حیثیت مملکت صدمه می‌زنند و نتیجه تلاش و کوشش ملتى را در انظار جهانیان بى‌ارزش می‌نمایند. تمام ملل دنیا کار می‌کنند و زحمت می‌کشند تا به اهمیت و عظمت کشور خود بیفزایند متأسفانه در کشور ما بعضى از مأمورین که پست‌هاى حساس دارند به فکر حفظ مقام و منافع شخصى هستند (صحیح است) آقایان نباید و نمی‌توان انتظار داشت که تنها یک نفر به فکر همه باشد و حتى راه و رسم خدمت و حس مسئولیت و وظیفه‌شناسى و وطن‌دوستى را بیاموزد (صحیح است) قبل از ورود به مطلب نظر به اینکه به بى‌علاقگى مأمورین ایران در اروپا اشاره خوا هم کرد لازم بود به وضع و رفتار آبرومندانه و روش متین سفراى ایران در کشورهای امریکاى جنوبى اشاره کنم و به عرض برسانم که آقاى محمودى فروعى سفیر کبیر جوان و پرتجربه ما در برزیل و آقاى پوروالى در آرژانتین با نبودن اعتبار کافى و وسایل لازم دایماً  به فکر خدمت و معرفى مملکت هستند تا بلکه از طریق انتشار مقالات و تشکیل کنفرانس‌ها و دعوت‌ها دین خود را در معرفى کشورى که به دامان عنوان و مقام سفارت کبرى اعطا کرده است ادا نماید.

بنده از این دونفر اسم بردم تا معلوم شود در تنقیدات خود نظر خاصى ندارم و در عرایض خود به معنى واقعى نقد توجه دارم و خوب و بد و زشت و زیبا را تذکر می‌دهم.

ببخشید عرض کردم سفراى ایران در امریکاى جنوبى شخصیت‌هاى جدى هستند برعکس در اروپا مثل این که چنین شور و ولعى درنمایندگان ایران مشاهده ننمودم این آقایان با شیوه درویشى و عیاشى می‌خواهند چند صباحى از مقام و عنوان خود استفاده نمایند وحتى بعضى از آنان شاید حقایق را نیز چنان که لازم است به عرض مقامات بالا نمی‌رسانند.

مطلبى را که امروز می‌خواهم به عرض نمایندگان مجلس شوراى ملى برسانم موضوع نمایشگاه بین‌المللى بروکسل و غرفه ایران است بنده راجع به ساختمان و طرحى و زحمت مهندسان ایرانى سخنى ندارم مطلب متوجه مسئولین و اداره‌کنندگان غرفه است.

آقایان بنده پس از مشاهده وضع غرفه ایران به حدى ناراحت شدم که در تمام مدت اقامتم در بروکسل متأثر بودم. غرفه ایران در فضایى تعبیه شده که تمام وسعت آن از وسعت یک دکان سبزى‌فروشى و یا تره‌بارفروشى تجاوز نمی‌کند و بسیار بسیار محقر و بى‌اهمیت است.

آقایان من نمی‌گویم غرفه ایران به پاى غرفه‌هاى ملل معظم دنیا مانند امریکا و فرانسه و روسیه و انگلستان برسد نه والله چنین تقاضا و چنین انتظارى را ندارم من می‌گویم ما که زحمت می‌کشیم و خرج می‌کنیم لااقل خود را به پاى ملل کوچک دنیا مانند لوگزامبورگ و موناکو و یا مراکش و تونس و مصر برسانیم. (مهدى ارباب- از همه این جاها بهتر بود).

آقایان قابل قبول نیست عکس رضاشاه کبیر بنیانگذار ایران نو روى قالیچه‌اى متن سفید که متمایل به سیاهى است به ابعاد 40 سانتى‌متر نشان داده شود و یا تمثال شخص اول مملکت در گوشه‌اى که جلب توجه نمی‌کند آقاى قوام قرار گیرد. (فضایلى- آقاى ارباب بودند) معذرت می‌خواهم در صورتی که در غرفه مصر مجسمه عبدالناصر در غرفه‌هاى مراکش و تونس تصاویر سلطان‌محمد پنجم و بورقیبه در مدخل غرفه غرق در نور هزاران چراغ جلب توجه می‌کند. آقایان مثل این که ما جزئى‌ترین اطلاعى از فن تبلیغ نداریم. تبلیغ سیاسى نمی‌کنیم تبلیغ اجتماعى نداریم از تبلیغ اقتصادى سر درنمى‌آوریم و از تبلیغ فرهنگى اطلاعى نداریم البته این قبیل تبلیغات و این موضوعات مستلزم داشتن اطلاعات کافى است وقتى اشخاص بیسواد پرمدعا را به این قبیل مأموریت‌ها را می‌فرستند نتایجى به دست می‌دهد که در غرفه ایران مشاهد ه می‌کنیم.

آقایان والله بالله بعضى از ملل هیچ ندارند و همه چیز نشان می‌دهند برعکس ما همه چیز داریم و هیچ چیز نشان نمی‌دهیم آقایان ما ذوق داریم سلیقه داریم و موضوعات زیادى داریم که می‌توانیم در زمینه پیشرفت‌هاى خود از آنها استفاده کنیم همه می‌دانند که منظور و هدف نمایشگاه بین‌المللى بروکسل نشان دادن پیشرفت‌هاى اجتماعى و علمى وفنى و هنرى ربع قرن اخیر ملت‌ها است.

آقایان من دوران رضاشاه کبیر را که تحول عظیمى از نظر اجتماعى و صنعتى و فنى و کشاورزى و فرهنگى در ایران به وجود آورد کنار می‌گذارم من می‌گویم در همین فاصله از 28 مرداد سال 1332 به این طرف یعنى در ظرف پنج سال در ایران کارهایى انجام یافته که اگر آنها را به اجمال به معرض نمایش می‌گذاشتیم هم منظور و هدف نمایشگاه بین‌المللى را رعایت کرده بودیم و هم زحماتى که در این مدت در زمینه پیشرفت دانشگاه و فرهنگ و اجتماع و ادب و مطبوعات و ساختمان و صنایع نفت و غیره و غیره متحمل شده‌ایم و به نفع کشورخود در معرض قضاوت جهانیان قرار می‌دادیم.

رئیس- آقاى دکتر بینا از حالا از وقت آقاى مهندس شیبانى استفاده می‌کنید.

دکتر بینا- آقایان به ترتیبى که ذکر خواهم کرد من ثابت خواهم کرد که در ظرف پنج سال به اندازه بیست سال دوران سلطنت اعلیحضرت فقید در ایران کار انجام یافته است (صحیح است) به ساختمان‌هاى دانشگاه تهران که قبل از مرداد 32 فقط عبارت بود از ساختمان‌هاى دانشکده‌هاى پزشکى و حقوقى و فنى امروز به ساختمان‌هاى معظم و مجلل دانشکده‌هاى هنرهاى زیبا و ادبیات و علوم و داروسازى اضافه شده و ظرفیت ساختمان‌هاى دانشکده‌هاى پزشکى و حقوقى و فنى دوبرابر گردیده و تالارهاى مجلل و زیباى ابن‌سینا و تالار دانشکده ادبیات و استادیوم سرپوشیده ورزش که از عطایاى ملوکانه بنا شده به ساختمان‌هاى دانشگاه افزوده شده (صحیح است) در خارج از محوطه دانشگاه ساختمان‌هاى کوى دانشجویان امیرآباد و تأسیسات و ساختمان‌هاى عظیم دامپزشکى در امتداد خیابان شاهرضا و تأسیسات و ساختمان‌هاى کشاورزى در کرج که بنا به اظهار متخصصین فن در شرق کم‌نظیر است در ظرف 5 سال خاتمه یافته و ساختمان‌هاى مؤسسه رازى چندین برابر شده است آقایان ما می‌توانستیم ماکت همین ساختمان‌ها را در کنجى از غرفه ایران قرار داده و با آمار جالبى نشان دهیم در چنین محیطى بیش از 12 هزار دانشجو مشغول تحصیل می‌باشند همچنین می‌توانستیم بگوییم که ملت ایران در ظرف 5 سال پس از 28 مرداد براى رفع احتیاجات جوانان دانشجوى خود 5 دانشگاه در شیراز و اصفهان و مشهد و تبریز و اهواز ایجاد کرده و سالیانه صدها نفر محصل به خرج دولت که از طرف مؤسسات مختلف مملکتى به اقطار مختلف دنیا اعزام می‌شود (صحیح است) همچنین براى تقدیر از نیکوکاران می‌توانستیم عکس‌هایى از بیمارستان نمازى شیراز را که با تشویق شاهنشاه و به همت مردان ایران  در شیراز بنا شده و در آسیا کم‌نظیر است در غرفه ایران قرار دهیم.

در زمینه فرهنگ هزاران دبستان و دبیرستان در نقاط مختلف ایران بنا شده و ساختمان صدها مدرسه حرفه‌اى و کشاورزى خاتمه یافته است که هر یک به نوبه خود قابل ذکر و نمایش بود مانند هنرستان صنعتى تهران و هنرستان صنعتى تبریز که همین امسال موقع افتتاح راه‌آهن تبریز مورد بازدید و تقدیر اعلیحضرت همایونى قرار گرفت.

ما می‌توانستیم این ساختمان را به وسیله فیلم یا عکس نشان داده و تعداد دانش‌آموزانى را که در این مدارس مشغول تحصیل هستند با آمار جالبى در معرض قضاوت تماشاکنندگان قرار دهیم.

در مورد فرهنگ عمومى می‌توانستیم آمار کسانى را که از 28 مرداد به این طرف در ایران از نعمت خواندن و نوشتن برخوردار شده‌اند به عنوان یکى از تحولات اجتماعى خود به ملل دنیا نشان دهیم.

آقایان ایران مبدأ ادب و تمدن می‌توانست در زمینه ادبى لااقل عکس و شرح حال و آثار ادبا و فلاسفه و نویسندگان خود را که شهرت جهانى دارند مانند فردوسى و سعدى وحافظ و خیام و ابوعلى سینا که آثار آنان به اغلب زبان‌هاى دنیا ترجمه شده با طرز جالبى به میلیون‌ها نفر که از این نمایشگاه بازدید می‌نمایند نشان دهد در این مورد علماى فرانسه در غرفه کشور خود حق مطلب را ادا کردند وضمن شرح و بسط و نشر نفوذ تمدن‌هاى ملل مختلف دنیا نشان داده‌اند که ادبا و علماى ایران که در ایجاد تمدن قوم بدوى عرب چه زحمت‌ها متحمل شده و چه نقش مؤثرى بازى کرده‌اند.

راجع به مطبوعات اگر به ارباب جراید که در تنویر افکار عمومى زحمت می‌کشند و نقش مهمى بازى می‌کنند رجوع می‌شد آنان قطعاً حاضر بودند به هزینه خود براى معرفى مطبوعات ایران اقدام نمایند و چند نفر از همین جوانان پرشور و باذوق را که هم‌اکنون در لژ مطبوعات نشسته‌اند به بروکسل اعزام دارند تا در غرفه ایران آثار و نمونه‌اى از مجلات و روزنامه‌هاى کشور را که معرف پیشرفت ملت ایران است به معرض نمایش گذارند زیرا از حق نباید گذشت که مطبوعات ما امروز در نتیجه ذوق و قریحه و قلم شیرین نویسندگان جوان بسیار آبرومند شده است.

مبارزه با مالاریا و مبارزه با کشت خشخاش و استعمال تریاک که مورد تقدیر مجامع بین‌المللی قرار گرفته در زمینه تحولات اجتماعى بایستى نشان داده می‌شد (صحیح است).

درباره ساختمان‌هاى بزرگ و مؤثرى که از لحاظ اجتماعى تحولى در زندگى مردم ایران ایجاد خواهد کرد می‌توانستیم ساختمان‌هاى سدهاى بمپور و میان‌کنگى و زهک و کرخه و گلپایگان و تونل کوهرنگ را نشان دهیم و در همین زمینه آبیارى و سدسازى اقدامات دامنه‌دارى که براى ساختمان سدهاى بزرگ کرج و سفیدرود به عمل مى‌آید (مهندس جفرودى- صحیح است) بایستى به وسیله فیلم و یا عکس به معرض نمایش گذاشته می‌شود مصریان در زمینه اقدامات مهم در غرفه خود ماکت و عکس‌هاى متعددى از سد آصوان که خواب وخیالى بیش نیست با هزاران طمطراق و شاخ و برگ قرار داده‌اند تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل (پرفسور اعلم- خلاصه هیچ کارى نکرده‌اند) وزارت راه به جاى اذیت و دربدر کردن چند نفر کارمند کوچکى که عضویت حزب مردم را قبول کرده‌اند می‌توانست براى

+++

 نشان دادن پیشرفت ارتباطات مناظرى از شاهکارهاى راه‌آهن تهران، تبریز و تهران مشهد را با نقشه‌هاى لازم تهیه و براى تماشاکنندگان عرضه بدارند. (بوربور- صحیح نیست)

رئیس- بین‌الاثنین صحبت نکنید نطق قبل از دستور است هر کس عقیده و نظر خودش را می‌گوید، بفرمایید.

دکتر بینا- وزارت گمرکات و انحصارات به جاى اخراج چند نفر کارگر عضو و حزب مردم از سیلو و دخالت ناروا در انتخابات صنف خباز می‌توانست چند نمونه از محصولات دخانیات را با طرز جالبى در غرفه ایران در معرض نمایش قرار دهد.

آقایان شرکت ملى نفت ایران که یکى از بزرگ‌ترین شرکت‌هاى نفتى جهان است و میلیون‌ها پول در موارد غیرضرورى براى مسافرت‌هاى تفننى اعضای خود صرف می‌کند می‌توانست و لازم بود غرفه مستقلى بنا کند (صحیح است) و تحولات صنعت نفت ایران را نشان دهد تا میلیون‌ها مردم کنجکاوى که از چهار طرف دنیا به نمایشگاه بروکسل رو آورده‌اند ببینند در ظرف مدت پنج سال پس از مرداد 32 در آبادان در محله‌هاى حصیرآباد و حلبى‌آباد هزاران خانه کارگرى و دبستان و دبیرستان و بیمارستان بنا شده و تحول بی‌مانندى در وضع مسکونى و اجتماعى و بهداشتى کارگران زحمت‌کش این مناطق به وجود آمده است (صحیح است) (بوربور- اذهان را مشوب نکنید).

رئیس- بین‌الاثنین صحبت نکنید.

دکتر بینا- همچنین لازم بود سیاست متین و مشخصى که جهت تأمین و تضمین منافع ملت ایران به رهبرى شخص اول مملکت از بهره‌بردارى منابع نفتى تعقیب شده با شرح و تفصیل بیان شود و نکات برجسته قانون نفتى که به تصویب مجلسین با خطوط طلایى بر در و دیوار غرفه ایران نصب گردد تا دنیا بداند. امضاى قراردادهاى نفتى آجیب مینر ارپا و پان‌امریکن و سافیر چگونه حصن حصین قراردادهاى پنجاه پنجاه نفتى جهان را در هم شکسته است آقایان این امر ممکن است به نظر بعضى‌ها خیلى ساده باشد ولى بنده باید بگویم متخصصین اقتصادى و بعضى از صاحبان صنایع کشورهاى برزیل و آرژانتین را که در مسافرت اخیر خود ملاقات نمودم اظهار می‌کردند که کشور ایران را باید کشور قهرمان نفت نامید (صحیح است) آنان خوب متوجه بودند که زحمات شبانه‌روزى اعلیحضرت همایونى و متانت و بردبارى ملت ایران بالاخره براى اولین بار به دولت‌هاى صاحب نفت اجازه داد با دریافت 75 درصد از عواید در تجارت و صنعت نفت شرکت نمایند.

آنان که آبادان را خاموش وخراب کردند و درآمد نفت را از بین بردند و از این راه کمک شایانى به وضع اقتصادى ملل نفتى خاورمیانه نمودند و راضى بودند سالیانه دو میلیون تن نفت به مبلغ ده میلیون دلار استخراج و تصفیه کرده و با پنجاه درصد تخفیف یعنى 5 میلیون دلار معادل 34 میلیون تومان به فروش رساندند و سی‌صد میلیون تومان هزینه نگهدارى تأسیسات پالایشگاه عظیم آبادان و دستمزد کارگران را از خزانه فقیر و تهى این مملکت پرداخت نمایند خیانت نکردند؟ (پرفسور اعلم- خاک بر سرشان) و براى سرپوشى خیانت‌هاى خود نسبت خیانت به دیگران ندادند و سایرین را خائن بالفطره نخواندند؟ اگر فراموش شده و آقایان به خاطر ندارند جناب آقاى تقى‌زاده گواه صادق عرایض بنده می‌باشند کسانی که سنگ وطن را به سینه می‌زدند وقتى دیدند دوران مکتب عوام‌فریبى در ایران سپرى شده و دیگر گنج شایگان نصیب آنان نخواهد شد ترک وطن کردند و در خارج از ایران تشبث می‌کنند بلکه تبعیت خود را عوض نمایند. این است طرز تفکر و نمونه وطن‌پرستى.

آقایان اکنون که در نتیجه ثبات وضع سیاسى و اقدامات متهورانه شخص اول مملکت عایدات نفت ایران در سال 1336 به 210 میلیون دلار رسیده (جهانشاهى- 250 میلیون) بهتر و با انعقاد قراردادهاى 75% این همه خدمت به نفع ایران انجام یافته و 25 میلیون دلار پذیره نفت عاید خزانه مملکت گردیده و قسمتى از آرزوهاى ملت ایران برآورده شده چرا آنان که به ظاهر منافع ملت ایران را در دست‌ آویز کرده و در بازیچه سیاسى خود از آن حداکثر بهره‌بردارى را می نمودند وشب و روز اعلامیه صادر می‌کردند براى جبران قضاوت‌هاى عجولانه خود این همه موفقیت را ضمن صدور یک اعلامیه تأیید نکردند؟

ببخشید از مطلب دور افتادم صحبت از کارهاى شرکت ملى نفت ایران بود در زمینه کارهاى انجام شده تا این شرکت می‌توانست ساختمان لوله سرتاسرى نفت آبادان و رى خط لوله نفتى گچساران و کناره و جزیره خارک را با در نظر گرفتن بعضى از مناظر جالب توجه جنوب ایران به وسیله ماکت یا فیلم و عکس نشان دهد. عملیات عمرانى و ساختمانى بنادر معشور وخارک با اشاره به ایجاد بحریه نفت‌کش جوان ایران قابل ذکر بود دیدن عملیات اکتشافى نفت در آب‌هاى ساحلى و عملیات استخراجى نفت قم براى تماشاکنندگان جالب توجه بود.

آقایان شرکت ملى نفت ایران با این عرض و طول و با این همه ادعا نقشه گنگى در گوشه‌اى از غرفه ایران قرار داده و روى آن نوشته است اینجا آبادان و اینجا بندر معشور و اینجا پالایشگاه است.

به جاى این همه کار و کوشش و فعالیت که نشانه‌اى از رشد اجتماعى ملت ایران می‌باشد در غرفه ایران چهار اصله چوب بى‌قواره که به هیزم بخارى بیشتر شبیه است به عنوان نمونه چوب‌هاى صنعتى ایران قرار داده شده و چند عدد سیب و گلابى مصنوعى گچى به عنوان نمونه میوه‌هاى ایران نمایش داده شده است در صورتی که با وسایل موجود ما می‌توانستیم مانند سایر دولت‌ها هر روز یا لااقل هر هفته هلو و گلابى و سیب و انگور و میوه‌هاى خراسان و آذربایجان را که جالب توجه است در معرض قضاوت تماشاکنندگان قرار دهیم.

آقایان تنها چیزى که در نمایشگاه جلب توجه می‌کند کارهاى دستى ایران است که وزارت فرهنگ و اداره هنرهاى زیباى کشور تهیه کرده ولى در این مورد نیز مسئولین بى‌ذوق و بی‌سواد غرفه ایران این کارهاى دستى را مانند دکان عتقیه‌فروشى و یا سمسارى را روى هم انباشته و به جاى اینکه طرز تهیه و ساختمان آنها را به یکى از زبان‌هاى اروپایى شرح دهند به زبان فارسى مثلاً براى تهیه خاتم چنین نوشته‌اند این جعبه خاتم است‏ که با عاج و استخوان تهیه شده.

مثل این که ایرانى نمی‌داند خاتم از چه تهیه می‌شود و یا تماشاکنندگان به زبان فارسى آشنایى دارند تا از این نوشته استفاده نمایند. بهترین محل غرفه ایران براى فروش و نقره‌هاى قلابى جهرمى نامى که شریک کمیسر مسئول نمایشگاه است و در بازار مکاره از هنر نیز شرکت داشته اختصاص یافته و به نظر نتیجه‌اى که از نمایشگاه به دست می‌آید این است که تمام فعالیت مردم ایران منحصر است به فروش فرش و نقره و تمام درآمد مردم ایران از این دو هنر تأمین می‌گردد.

در دفترچه یادبودى که در نمایشگاه بروکسل در غرفه ایران بازشده شخصیت‌هاى هم‌وطن در توصیف غرفه با قلبى اندوهناک مطالبى به نظم و نثر نوشته‌اند از آن جمله شعرى که آقاى گلشاییان به همین مناسبت عرضه داشته‌اند بیشتر جلب توجه می‌کند نوشته بودند:

شعر ناگفتن به از شعرى که باشد نادرست       بچه زادن به از شش ماهه افکندن جنین

من به نام یک نفر ایرانى از اولیاى دولت می‌خواهم به این امر دقیقاً رسیدگى نموده و مسئولین و خاطیان را طورى تنبیه نمایند که عبرت سایرین در آتیه گردد. (احسنت احسنت).

رئیس- آقاى ارباب.

مهدى ارباب- به حمدالله جناب آقاى دکتر بینا سه ماه رفته‌اند و رفع خستگى کرده‌اند و مطالعات کافى فرموده‌اند و حالا با یک روح سرشار و احساسات شدید تشریف آورده‌اند این جا بیانات‌شان را اصغا می‌کنیم ارادتمند هم تا سه بعد از ظهر توى این ادارات گرما خورده‌ام و البته آن روحیه‌اى که بتوانم مثل ایشان که مطالب را ادا فرمودند ادا کنم متأسفانه ندارم البته جناب آقاى دکتر بینا از فرط وطن‌دوستى و علاقه‌اى که به مملکت دارند دقت کافى کردند فرمایشات ایشان هم قابل تکذیب نیست اما یک چیز را توجه نفرموده‌اند توجه به بضاعت ما توجه به بودجه ما توجه به وقت ما توجه به وضعیت ما نفرمودند (دکتر بینا- آقا هیزم را عوض چوب صنعتى گذارده بودند این بودجه می‌خواهد؟) امیدوارم در دوره بعد خود جناب آقاى دکتر بینا متصدى نمایشگاه شوند  و وضع بهترى به وجود بیاید (دکتر بینا- انشاءالله) و معایبى را که ملاحظه فرمودند جبران نمایند البته آنها هم زحمت کشیده‌اند غرفه ایران از خیلى از غرفه‌هاى نظیر این کشورهایى که می‌توانند هم‌ردیف ایران یا کوچک‌تر باشد خیلى بهتر بود (دکتر بینا- بدتر بود) و تمام اهمیت این غرفه قسمت فرش ایران بود و چه خوب شد نمودار راه‌هاى ایران را نگذاشتند و اگر نمودار راه میناب به بندرعباس را می‌گذاشتند چه براى ما باقى می‌ماند؟ آقاى معاون وزارت راه توجه بفرمایند براى نمایاندن صنعت قالى یک خانمى از یک خانواده‌اى زندگى خودش را ترک کرده بود آمده بود آنجا و طرز قالى‌بافى ما کاملاً نشان می‌داد خیلى مورد توجه قرار گرفته بود و غرفه کشور ژاپن را دیدید که پشت غرفه ایران جز چند پاره سنگ چیز دیگرى نبود به هرحال با این بضاعتى که داشتیم غرفه ما قابل توجه بود امیدواریم که در آتیه نواقص‌مان رفع گردد اما موضوعى که می‌خواستم به عنوان تذکر به عرض برسانم، این جوانانى که امور اجتماعى سازمان برنامه را اداره می‌کنند به جاى کاغذپرانى به هیئت اجتماع می‌روند در مراکز استان‌ها و در آنجا از تمام شهردارى‌ها می‌آیند نواقص محل را می‌سنجند بودجه شهردارى هر محل را می‌بینند در برابر آن تعهدات لازم را می‌کنند و کارهایى که بایستى در ظرف یکى دوسال با تبادل نامه انجام شود در محل انجام می‌دهند این رویه بسیار رویه مفیدى است ولى آقایان براى رفت و آمد وسیله سریع ندارند و مخصوصاً ما این هیئت را خواستیم تقاضا کنیم که به بندرعباس و زاهدان بروند وسیله نقلیه نداشتیم از تیمسار ارتشبد هدایت و تیمسار سپهبد گیلانشاه تقاضا کردیم یک فروند طیاره مخصوص کمک کردند و به اختیار این هیئت گذاشتند که بنده از این تیمساران تشکر می‌کنم که در امور عمرانى و ارتباطى کشور آنچه را که وظیفه ندارند کمک می‌کنند البته این کارهایى که درحال پیشرفت است همه استفاده از آرامش موجود می‌شود که خدا

+++

 این نعمت را از ما نگیرد (انشاءالله). چون از طرف هیئت دولت آقایان تشریف دارند دو سه نکته متذکر می‌شوم چندى پیش در روزنامه‌ها هم آقایان خواندید اداره برق آگهى کرده است که هرکس که برق بیشتر مصرف کند جایزه دارد همان شب بنده رفتم منزل دیدم چراغ‌ها خاموش است من نمی‌دانم کدام برق را بیش‌تر مصرف کنند جایزه می‌دهند ما بذله‌گویى دیده بودیم بذله‌نویسى ندیده بودیم آن هم به صورت آگهى آقا هفته‌اى یک شب برق نداریم سرشب هم که خاموش است کدام اضافه مصرف شود استدعا می‌کنم که جناب آقاى ذوالفقارى توجه بفرمایند که اگر دستگاه‌ها کارى انجام نمی‌دهند دیگر با مردم شوخى نکنند نمی‌دانم جلوگیرى از دود و کثافت این دودکش‌هاى متحرک که در شهر عبور می‌کنند و اول وقت صبح در هیچ خیابانى از عفونت این دودها نمی‌شود عبور کرد در صلاحیت کیست؟ در صلاحیت وزارت بهدارى است؟ در صلاحیت شهردارى است؟ در صلاحیت وزارت کشاورزى است در صلاحیت کیست؟ تقاضا می‌کنم موجب مرض را جلو بگیرید آن چیزى که موجب اشاعه امراض است اول جلویش را بگیرید تمنا دارم این نکته را توجه بفرمایید مطالب دیگرى هم هست که حالا عرض نمی‌کنم و بقیه وقتم را به آقاى بهبهانى تقدیم می‌کنم.

رئیس- آقاى بهبهانى.

سیدجعفر بهبهانى- عرض کنم معمولاً شکایاتى که از افراد می‌رسد در مجلس شوراى ملى تقدیم مقام ریاست می‌شود ولى چون از این شکایات مکرر اهالى تهران به مجلس شوراى ملى نموده و به نتیجه نرسیده از این جهت مصلحت دیدم که در اینجا شکایات آقایان را تقدیم مقام ریاست بکنم از آقایان نمایندگان محترم استمداد بطلبم این شکایتى است از اهالى غرب شهر رسیده راجع به قلعه شهر نو و بنده در سال گذشته این شکایت را از طرف اهالى آنجا تقدیم مجلس شوراى ملى کردم و در کمیسیون عرایض هم به این کار رسیدگى شد رئیس شهربانى و شهردار وقت وزیر فرهنگ همه اینها حاضر شدند و تصدیق کردند که این قلعه که الآن در مرکز شهر واقع شده است مرکز فساد است در این شهر عده‌اى ازمردم آنجا هستند که نجیب هستند و بچه‌های‌شان را می‌خواهند بفرستند مدرسه اینها در اتوبوس‌ها که سوار می‌شوند و رفت وآمد می‌کنند بسیار اسباب زحمت شده این قلعه‌اى که سابقاً ساخته شده بود در خارج از شهر بود حالا مرکز شهر شده این شکایت را تقدیم می‌کنم و از مقام ریاست استدعا می‌کنم که دستور بفرمایند که دولت توجه عاجلى به این کار کنند این آقایان نوشته‌اند که در صورتى که توجه به این کار نشود و تصمیم عاجلى گرفته نشود در مجلس متحصن خواهند شد یک موضوع دیگر شکایتى است که از اهالى یوسف‌آباد رسید و اینها شکایت کرده‌اند با این که یوسف‌آباد خیلى نزدیک به شهر است و مردم آنجا فقیر هستند تا به حال آب ندارند از حیث شهردارى بسیار در مضیقه هستند لوله‌کشى چندى قبل اعلان کرد که می‌خواهد براى آنها لوله‌کشى کند و گفته است که مخارج لوله‌کشى مترى 75 ریال باید حساب بشود این شکایت را هم تقدیم می‌کنم و استدعا می‌کنم دستور بفرمایید کمیسیونى مأمور رسیدگى به این کار شود و به شکایت این عده آقایان که شکایت کرده‌اند و درحدود دو هزار نفرند رسیدگى بشود (مشار- آقا خواهش می‌کنم که راجع به عباس‌آباد هم بفرمایید) همین طور راجع به عباس‌آباد یک مطلبى هم که جناب آقاى دکتر بینا اینجا فرمودند و بنده هم می‌خواهم در تأیید فرمایش ایشان عرضى کنم قضیه انتخاب صنف نانوا است حسب‌المعمول صنف نانوا در مرکز خودشان جمع می‌شوند براى این که انتخاب کنند و عده‌اى هم رأى در صندوق می‌ریزند دولت انتخاب آنها را ممنوع می‌کند بنده یک کاغذى به وزیر کشور عرض کردم چون دولت گفته است که اگر نمایندگان شکایتى دارند اول به خود ما مراجعه کنند چنانچه به این شکایت رسیدگى نشد بعد در مجلس بفرمایید یا سؤال کنند این بود که بنده اول به وزارت کشور به عنوان اتمام حجت نوشتم اگر توجه نشد تحت سؤال این مطلب را مطرح خواهم کرد (صحیح است).

رئیس- آقاى خلعتبرى.

خلعتبرى- بنده در تابستان که به بعضى از شهرستان‌هاى ایران سفر کردم به یک مطلبى برخوردم که از لحاظ کشور فوق‌العاده حایز اهمیت است و آن است که در تمام شهرستان‌هاى ایران غله و گندم خریدارى ندارد (صحیح است) و این از لحاظ کشور خیلى بد است تماس من هم با اشخاص متوسط و عادى بود که گندم عمل آورده‌اند با تراکتور به مقادیر خیلى زیاد یا با وسایل زراعتى غیرماشینى حتى ادارات دارایى از بابت مالیات دولت هم گندم قبول نمی‌کنند می‌گویند باید پول نقد بدهید می‌خواهند بفروشند اداره غله نمی‌خرد به خارج می‌خواهند بفروشند اداره غله با اینها رقابت می‌کند و از لحاظ رقابت جلوى فروشش را می‌گیرد یعنى خریدارهاى عمده‌اى که هستند به آنها اداره غله گندم می‌دهد و این گندم از گندمى است که به عنوان کمک از آمریکا گرفته‌اند یعنى در واقع با گندم خارجى رقابت با گندم داخلى می‌شود به نظر من این کار سیاست خیلى غلطى است سیاست صحیحى نیست در این قبیل مسائل باید حتماً مطالعه کرد مشورت کرد تصمیم یک نفر فکر یک نفر و دو نفر کافى نیست در این موقع که دولت به شهرستان‌ها می‌رود به نظر بنده گمان می‌کنم که متوجه این معنى شده باشد بنده وظیفه خودم دانستم که این مطلب را به عرض مجلس برسانم این کار چند ضرر دارد اولاً کشت غله را در مملکت پایین می‌آورد و صلاح نیست که در مملکت کشت غله پایین بیاید با اکثر اشخاصى که تراکتور دارند صحبت کردم اظهار کردند که زراعت با تراکتور دیگر براى ما صرف ندارد براى این که مخارج زیاد است مخارج تعمیر زیاد است در گرگان امسال 150 هزار تن غله به دست آمده که خروارى صد تومان بیشتر خریدار ندارد و غله روى دست همه مردم مانده است در گرگان نان منى 36 ریال است توجه بفرمایید چه تفاوت فاحشى بین نان و گندم است ضرر عمده این است که عده از اشخاصى که در امر زراعت دخالت دارند مالک نیستند مستأجرند و مستأجرین یک طبقه‌اى هستند که در آبادى دهات براى منافع خودشان می‌کوشند در چند سال اخیر یک عده‌اى از این مستأجرین به آبادى خیلى از املاک کمک کرده‌اند این‌ها هم متضرر می‌شوند و بدتر از همه این که وقتى تفاوت درآمد کشاورز در ده تا بیاید براى عملگى به شهر چند برابر باشد مسلماً کشاورزان دهات را ترک می‌کنند و مى‌آیند به شهرها بنابراین دهات به تدریج خالى و خراب می‌شود مخصوصاً دهاتى که بیش‌تر فقیر و بیش‌تر احتیاج دارند این یک ضرر و ضرر دیگرش این است که مالکین براى تعمیر قنوات و بستن نهرها و این قبیل مخارج دیگر اقدامى نخواهند کرد براى این که مى‌بینند این گندمى را که به عمل مى‌آورند دیگر خریدار ندارند بنابراین حالا اگر چند نفر مالک بزرگ هستند و گندم دارند اولاً به عقیده بنده اگر در ایران کسى گندم دارد و مالک بزرگ خیلى خیلى بزرگ هم باشد خرید گندم از ایرانى ترجیح دارد بر گندم خارج که گندم خارج بیاید و با گندم ایرانى رقابت کند این اصل مسلمى است این امر اقتصادى است و از لحاظ کشاورزى قابل توجه ولى درآمد کشاورزى همه‌اش مال مالک نیست مالک از درآمد سهم دارد یک سوم یک چهارم یک پنجم مال کشاورز است، در نقاط مختلف فرق می‌کند و کشاورز باید سهم خودش را بفروشد مازاد احتیاجش را باید بفروشد تا حوایج خودش را تهیه می‌کند بنابراین در درجه اول کشاورز صدمه مى‌بیند اگر کشاورز گندمش را در دویست تومان بفروشد می‌تواند بهتر به زندگى خودش برسد بنابراین چون قسمت عمده گندم مال کشاورز است بنابراین کشاورزان بیش‌تر متضرر می‌شوند در صورتى که به نظر بنده دولت یا باید گندم را آزاد بگذارد و اجازه بدهد صادر کنند اگر دولت می‌خواهد ذخیره داشته باشد و هر وقت که دید قیمت گندم زیاد شد و بالا رفت آن وقت مقدارى از ذخیره خودش را در بازار عرضه بکند ولى نه این که وضع کارش را طورى قرار بدهد که مردم عقب کاشتن گندم نروند چون اگر سطح کشت گندم پایین رفت دیگر جبران آن ممکن نیست ممکن است امسال آقایان فکر کنند ضرر ندارد ولى یک موضعى این ضرر را با هزار برابرش نمی‌تواند جبران کند آن وقت اگر یک مملکتى ذخیره چند سال را هم داشته باشد ضرر ندارد با این حوادثى که در دنیا هست اگر دولت پول بیش‌تر بدهد و موجودى گندم در مملکت داشته باشد این براى دولت نفع دارد و ضرر ندارد دولت اگر بیش‌تر می‌خواهد در کار گندم دخالت بکند باید خیلى عاقلانه دخالت بکند نه این که دهاتی‌ها و کشاورزان و مالکین گندم خودشان را نتوانند بفروشند آن وقت در شهرها از گندم‌فروش یک عده با کمک دولت استفاده کنند هر دو باید استفاده کنند هم آنهایى که در شهرها هستند و هم آنهایى که در دهات‌اند بنابراین دولت باید یک سیاست خیلى عاقلانه‌اى داشته باشد اما تا اینجا که بنده متوجه شدم این جا دو سیاست متضاد هست یک جا گندم را می‌خرند اما از یک طرف سیاست تشویق تولید و توسعه کشت دارند خوب فرض بفرمایید این سدها ساخته بشود اگر سدها ساخته شد مقادیر بیش‌ترى گندم به عمل مى‌آید ولى خریدار نداشته باشد فایده‌اش چیست دیگر براى چه سد می‌سازند این یک مسئله بسیار قابل توجهى است شما اگر برنج گیلان را نخرید اگر سد سفیدرود را ساختید و محصول دو برابر شد آن وقت چطور می‌خرید پس در عرض این سیاست باید یک سیاست دیگرى هم باشد که متوجه باشید به این که دهاتی‌هاى ایران نیایند به شهرها دهاتى اگر به شهر آمد دیگر به ده برنمی‌گردد ممکن نیست برگردد براى این که در شهر تمام وسایل برایش راحت‌تر است و زحمت‌ش هم کمتر است بنابراین باید یک کارى کرد که دهاتى‌ها درآمد داشته باشند و نیایند به شهرها این حرف من را توجه کنید این یک مطلب بسیار اساسى است اگر توجه نکردید 5 سال دیگر ضررش را متوجه می‌شوید که دیگر جبران‌پذیر نیست از یک طرف غله نمى‌خرید ازیک طرف وزارت کشاورزى می‌خواهد تراکتور بخرد و وارد کند این چه سیاستى است گندم موجود را نمی‌خرید کسى که تراکتور دارد تراکتور توى دستش مانده و خرجش بیش از درآمدش است براى این که تعمیرگاه ندارید باز می‌روید و 500 تا تراکتور دیگر می‌خرید مازندرانی‌ها یک مثلى دارند که می‌گویند مگر پول علف خرس است علف خرس که نیست پول قیمت دارد پس براى چه

+++

 مى‌خواهید تراکتور بخرید این صد دینار سه شاهى هم که در بانک کشاورزى رفته سى میلیون تومان آن را می‌گویند بابت قروض سابق بانک بوده است چیزى اگر از بانک باقى هست این بقیه را هم مصرف خواهید کرد که تراکتور بخرید از یک طرف صاحب غله تشویق نمی‌شود از طرف دیگر باز می‌خواهند تراکتور بخرند این است که بنده این مطالب را کاملاً صمیمانه می‌خواهم به دولت تذکر بدهم یکى از رؤساى سازمان برنامه را بنده چهار ماه پیش دیدم گفت من به ترکیه رفتم دیدم هزارها تراکتور و کمباین و ماشین‌آلات کشاورزى در صحراهاى ترکیه بیکار مانده گفتند ما اینجا را مکانیزه کردیم ولى توش گیر کردیم تمام ماشین‌آلات خراب افتاده است و صرف نمی‌کند داریم با همان گاو و اسب زراعت می‌کنیم البته یک قسمت‌هایى مکانیزه دارند ولى ماشین‌آلات خراب و از کار افتاده پس اگر گندم نمی‌خرید تراکتور هم وارد نکنید این مسائل را مردم متوجه هستند، این انتقادات جواب ندارد این قسمت باید به نظر بنده مطالعه بشود این یک مجله آمریکایى است (مجله‌اى را نشان دادند) احصاییه وزارت فلاحت آمریکا است که 7200 میلیون دلار خزانه‌دارى آمریکا براى خرید محصولات کشاورزى آمریکاییان به مصرف می‌رسانند 7200 میلیون دلار توجه بفرمایید پارسال پول دادند که زارعین آمریکایى کمتر بکارند معهذا محصول امسال بیش‌تر شد این است که حدس زده می‌شود خزانه‌دارى آمریکا 1300 میلیون دلار دیگر باز باید به بودجه‌اش بیفزاید براى خرید محصولات کشاورزى دولت آمریکا الآن با آن همه تجهیزاتش با آن وضع کشاورزى و کشاورزان و با آن بازارهایى که دارد آن وقت محصولات کشاورزى خودش را می‌خرد با یک قیمت معین با آن قیمت معین پول به کشاورز می‌دهد براى این که کشاورزان از بین نروند و صدمه نخورند ما آن جاهایى که از لحاظ آمریکا براى ما قابل تقلید است تقلید نمى‌کنیم و در جاى دیگر تقلید می‌کنیم خوب آقا اگر باید تقلید بکنیم اینها را تقلید کنیم و به جاى این می‌روید از هشتاد درصد و پنجاه درصد مالیات تقلید می‌کنید این کمک به کشاورزى و خرید محصولات کشاورزى از کشاورز را تقلید بکنید البته آنها زیادتر دارند و ما باید در حدود وضع خودمان کمک کنیم الان برنج گیلان و مازندران رسیده مقدارى به علت بارندگى زیاد از بین رفته و تلف شده براى این برنج باید الآن یک قیمتى تعیین کرد و به قیمت صحیح از کشاورز خرید خوب اگر این را به قیمت صحیح بخرید از دست کشاورز تا دو ماه‏ دیگر درمى‌آید و به دست تاجر خواهد افتاد این که دولت اقدام کرده است براى خرید می‌خواهیم بگویم اگر دولت می‌خرد و می‌گوید می‌خرم الآن اقدام کند و اگر نمی‌خرد اجازه بدهد صادر کنند بگویند هر که می‌خواهد به دولت بفروشد و هر کى می‌خواهد به خارج صادر کند صادر کند نه این که یک نفر بیاید بگوید نباید خرید که صادر شود و یک نفر بیاید بگوید که صادر نشود فکر یک نفر ممکن است صحیح نباشد و درست نیست باید کارها در هر شهرى در هر استانى در مرکز وسیله اشخاص مطلع مطالعه بشود در مورد برنج گیلان خبر دارم که دولت یک ماه قبل دستور داد که خریدارى شود و این تذکر را براى این دادم که دستورى را که دولت به کرات براى خرید برنج گیلان از لحاظ کمکى که به مردم خواهد شد داده است در اجراى این دستور تسریع بشود که مردم و کشاورزان صدمه نبینند عرض دیگرى که در خاتمه عرایضم می‌خواستم عرض کنم و با جلب توجه دولت باز راجع به خرید غله، گندم و جو است که بسیار اهمیت دارد مطلب دیگرى است که قوانینى که ما در مجلس تصویب می‌کنیم وقتى که به وزارت دارایى می‌رود یک شکل دیگرى پیدا می‌کند دستگاه وزارت دارایى نباید این قانون را براى مردم برخلاف نظر مجلس تفسیر کند باید بدانند منظور تصویب‌کنندگان این قانون چیست از یکى از نمایندگان مجلس که واقعاً مورد علاقه و احترام همه هستند شنیدم که در بابت املاک مزروعى ادارات دارایى طورى عمل می‌کنند که آن مالیاتى که باید گرفته شود سه برابر می‌شود یعنى سه برابر از مردم گرفته می‌شود و حالا خدمت‌تان عرض می‌کنم که چیست ما پارسال یک قانونى گذراندیم که خرده‌مالکین تا 36000 ریال درآمد معاف باشند حالا در عمل مى‌بینیم نتیجه‌اى که از این کمک مى‌خواستم گرفته نشده در قانون مالیات بر درآمد ماده یک می‌گوید از اول سال 35 مالیات املاک مزروعى بر مأخذ ده درصد از درآمد خالص مالکانه دریافت می‌شود بعد در تبصره الف می‌گوید نقاطى که از سال 1305 تا 1313 ممیزى شده غله و شلتوک آن گرفته می‌شود و نقد آن 5 برابر و آنچه به نام عایدات حاصله از اجناس هست از روى اوراق ممیزى هشت برابر می‌شود ادارات دارایى چکار می‌کنند عرض کنم از هر صد ریال درآمد 30 درصد به عنوان مخارج حساب می‌شود 70 درصد می‌ماند که بین ارباب و رعیت تنصیف بشود 35 ریال را مأخذ مالیات قرار می‌دهند مطابق قانون باید 35 ریال را هشت برابر کنند که می‌شود 280 ریال بابت 280 ریال چه می‌کنند می‌گویند آن 35 ریال درآمد سابق مأخذ 1000 ریال درآمد حالا است که ضرب در هشت می‌شود هشت هزار ریال می‌شود و ده یک آن می‌شود 800 ریال یعنى به جاى 280 ریال 800 ریال بابت مالیات می‌گیرند درست سه برابر. گندم را هم به جاى یک خروار می‌گویند یک خروار سه خروار است اینها فکر نکردند که از لحاظ ارزش پول یا از لحاظ جنس وقتى یک چیزى به ریال یا به خروار ذکر شد آنچه که در قانون نوشته شده مناط اعتبار است نه حساب شخصى مثل این که به مالیه می‌گویند که شما هزار تومان به فلان کس بدهید او بگوید به جاى هزار تومان صد تومان باید بدهم یا ما هم بگوییم به شخصى باید صد تومان حقوق بدهید از همین استدلال استفاده کنیم بگوییم هزار تومان باید بدهند مجلس ده سال پیش تصویب کرد که صد تومان بدهید و آن صد تومان الآن سه هزار تومان است پس خواهش می‌کنم که حقوق مستخدمین را هم ده برابر بفرمایید چون پول از لحاظ والور ترقى کرده خوب حقوق مستخدمین را هم اضافه کنید شما در این مورد می‌گویید مأخذ ده درصد است و یک چیزى به نظرتان مى‌آورید چند برابر می‌کنید بنده مخصوصاً خواهش می‌کنم آقایانى که در اینجا تشریف دارند به این نکته توجه بفرمایند بنده آن جورى که حساب کردم دیدم که این زورگویى است و نتیجه‌اش این می‌شود که آن کمکى که ما می‌خواستیم به خرده‌مالکین بکنیم آن کمک خیلى تنزل پیدا می‌کند و کمتر کسى مشمول آن معافیت می‌شود در صورتى که منظور مجلس این بود که از آن معافیت مردم بیش‌ترى استفاده کنند و این را تقاضا می‌کنم آقاى ناصر ذوالفقارى به اطلاع آقاى وزیر دارایى برسانند و بگویند که بیایند در این مورد صحبت کنند و اگر قانع نشدند آن وقت از طریق دیگرى اقدام می‌کنم این تفسیر قانون است و تفسیر قانون هم از مختصات مجلس شوراى ملى است ادارات دارایى حق ندارند قانون را تفسیر کنند و تفسیرى بکنند که خلاف نص صریح قانون باشد همان طوری که در چندى قبل نسبت به اراضى کرج کردند و بنده از طریق مجلس شوراى ملى تذکر کتبى دادم و خیلى متشکرم که دولت توجه کردند دستور دادند که جلوگیرى کنند تا قضیه رسیدگى شود و کمیسیونى هم رسیدگى کرد و آقاى اشرف‌احمدى معاون نخست‌وزیر هم تأیید کردند و فرمودند این عملى که کرده‌اند صحیح نیست حدود شهر در حدود حومه آن شهر است نه 20 فرسخ و 30 فرسخ آن طرف‌تر که حدود کرج تا آبیک برود.

3- تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقاى معاون وزارت کشور

رئیس- وارد دستور می‌شویم. آقاى معاون وزارت کشور.

معاون وزارت کشور (فرهودى)- آقایان محترم به خاطر دارند که در آذر ماه 35 قانونى از مجلس گذشت که امور سربازگیرى را به عهده وزارت کشور محول کرده است از آن تاریخ تا به حال چون وسایل اجراى این کار و مأمورینى که بتوانند این وظیفه مهم و اساسى را انجام بدهند فراهم نشده این طور به نظر رسید که امور سربازگیرى مانند سابق به عهده اداره نظام‌وظیفه عمومى که وابسته وزارت جنگ است باقى بماند تا در وزارت کشور وسایل انجام این کار فراهم بشود چون این یک امر قانونى بود و از 15 آبان سربازگیرى سال جدید باید شروع بشود (فضایلى- یعنى یک قدم به عقب گذاشتیم) اجازه بفرمایید که این امر سربازگیرى کماکان ادامه داشته باشد تا این که در وزارت کشور وسایل کار فراهم شود و لایحه آن تقدیم می‌شود و تقاضاى فوریت نشده است ولى چون موقع سربازگیرى در 15 آبان است و نزدیک است خواستم استدعا بکنم کمیسیون‌هاى مربوطه زودتر تشکیل بشود و تکلیف این قانون را تعیین کنند.

رئیس- به کمیسیون مربوطه فرستاده می‌شود.

4- شور اول گزارش کمیسیون گمرکات راجع به اصلاح بند (ب) شماره 898 قانون تعرفه گمرکى‏

رئیس- شور اول گزارش کمیسیون گمرکات راجع به اصلاح بند ب قسمت 898 تعرفه گمرکى مطرح است قرائت می‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

گزارش از کمیسیون گمرکات و انحصارات به مجلس شوراى ملى کمیسیون گمرکات و انحصارات لایحه شماره 3542 دولت راجع به اصلاح بند ب شماره 898 تعرفه گمرکى را با حضور آقاى وزیر گمرکات و انحصارات مورد رسیدگى قرار داده ماده واحده پیشنهادى دولت را عیناً تصویب نمود اینک گزارش آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم می‌دارد.

ماده واحده- رمورک و تریلرهاى مشمول بند (ب) شماره (898) تعرفه گمرکى که منحصراً براى بارکشى کالا به کار می‌رود از تاریخ تصویب تا مدت 5 سال ازحقوق گمرکى بخشوده می‌باشد.

از طرف مخبر کمیسیون گمرکات و انحصارات- باقر بوشهرى

گزارش از کمیسیون دارایى به مجلس شورای ملی

کمیسون دارایی با حضور آقایان معاونین وزارت دارایى و وزارت گمرکات و انحصارات لایحه بند ب شماره 898 تعرفه گمرکى را مورد رسیدگى قرار داده خبر کمیسیون گمرکات و انحصارات را تأیید

+++

 و تصویب نمود اینک گزارش آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم می‌دارد.

به جاى مخبر کمیسیون دارایى- دادگر

رئیس- کلیات مطرح است در برگ مخالف و موافق کسى اسم ننوشته (صدرزاده- اجازه بفرمایید معاون وزارت گمرکات توضیحى بدهند) وقتى صحبت نشده چه توضیحى بدهند معمول که نیست مگر یک نفر صحبت کند، رأى می‌گیریم به ورود درماده واحده آقایانى که موافقند قیام بفرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد، توضیحات ایشان راجع به مطالب دیگر می‌خواستند قبلاً بدهند من گفتم در ماده واحده این گزارش بدهند ماده واحده مطرح است آقاى معاون وزارت گمرکات.

معاون وزارت گمرکات (خطاطان)- براى این که جناب آقاى صدرزاده نماینده محترم و نمایندگان محترم دیگر از علت تغییر این لایحه استحضار حاصل بفرمایند عرض می‌کنم در تعرفه گمرکى سابق براى رمورک و تریلر دو قسمت منظور شده بود یکى تریلرى که به وسیله دستگاه‌هاى موتورى کشیده می‌شود و دیگرى تریلرهایى که با دست کشیده می‌شود براى تریلرهاى قسمت اول که با ماشین‌آلات کشیده می‌شوند 15 در صد قیمت خود کالا حقوق گمرکى تعیین شده بود و براى آنهایى که با دست کشیده می‌شوند چون در داخله مملکت وسایل نظیر آنها ممکن بود تهیه شود براى این که از خارج نظیر اینها را نتوانند وارد کنند حقوق گمرکى بیش‌ترى تعیین شده بود یعنى صد در صد اخیراً چون مطالعات زیادى براى اصلاح جاده‌هاى مملکت به عمل آمد به این نتیجه رسیده شد که کامیون‌هاى سنگین جاده‌ها مخصوصاً پل‌هایى که مقاومت کالاهاى سنگین را ندارند خراب می‌کنند آمدند گفتنند که اگر فشار را تقسیم کنیم همان طوری که در ممالک دیگر مرسوم است به جاى این که تمام بار را تحصیل کنند به خود کامیون یک قسمت هم به وسیله رمورک یا تریلر دنبال کامیون باشد و بار را تقسیم کنند به این ترتیب فشار و سنگینى تقسیم می‌شود و مقاومت جاده‌ها بیش‌تر خواهد شد و پل‌ها خراب نمی‌شوند براى این که تشویق کنند صاحبان وسایل نقلیه را به این که ضمن وارد کردن کامیون‌ها یک مقدار تریلر هم وارد کنند از این جهت این لایحه تقدیم شد که تریلر تا 5 سال از حقوق گمرکى بخشیده شود چون یک چیز عمومى است و مورد احتیاج کشور است و ارتباط به فرد خاصى ندارد به نظر بنده بسیار مفید خواهد بود و آزمایشى که خود وزارت گمرکات اخیراً کرد و یک مقدار از این تریلرها را وارد کرد و در جاده رشت و تهران به کار انداخت بسیار نتیجه خوبى از این کار گرفته شد یعنى به طور خیلى خوب و ساده مقدار بیست تن بار را می‌‌شود به وسیله کامیون و تریلرى که به آن وصل می‌شود حمل کرد و در جاده‌هایى که خیلى خراب باشد از آنها استفاده کرد (اعظم‌زنگنه- لاستیک‌هاى تریلر هم معاف است؟) نخیر خود تریلر اما بنده می‌خواستم از موقع استفاده کنم و با اجازه مقام محترم ریاست در جواب فرمایشاتى که جناب آقاى دکتر بینا و جناب آقاى خلعتبرى و همچنین جناب آقاى بهبهانى راجع به وظایفى که وزارت گمرکات دارد بیان فرمودند بنده به طور اختصار می‌خواستم راجع به آنها مطالبى عرض کنم جناب آقاى دکتر بینا دو قسمت فرمودند یکى راجع به اخراج چند کارگر از سیلو و یکى هم مداخله وزارت گمرکات در امر نانوایى (فضایلى- در انتخاب نانواها مداخله می‌کنند و نه در امر نانوایى) در انتخاب نانواها یک مطلب بسیار صحیحى جناب آقاى دکتر بینا فرمودند جناب آقاى دکتر بینا راجع به این که مکتب عوام‌فریبى تمام شده و بسته شده ما همه ا ز این که مکتب عوام‌فریبى بسته شده خیلى خوشحال شده‌ایم هیچ شکى نیست در یک محیط کارگرى که بیش از 1700 تا 2000 نفر کارگر آنجا هستند آیا ممکن نیست دو سه نفر مرتکب یک خطاى جزئى بشوند که با این دستگاه منافات داشته باشند جناب آقاى دکتر بینا آنجا تشریف ندارند ما هستیم و مسئولیت ادارة افرادى که در آنجا کار می‌کنند و مسئولیت دستگاه بزرگى که نان مملکت را تهیه می‌کند به عهده ما است اگر اجازه دادیم که چندکارگر برخلاف شئون یک دستگاه کارگرى قدم‌هایى برداشتند آیا جنابعالى تصدیق نمی‌فرمایید که باز دکان عوام‌فریبى تکرار خواهد شد؟ (مهندس بهبودى- بفرمایید چکار کرده‌اند؟) بنده تقاضا می‌کنم آقایان تحقیق بفرمایید یعنى رسیدگى بکنند و ببینند که این کارگر چه خلافى مرتکب شده که او را از این دستگاه بیرون کرده‌اند اما این طور که به طور کلى بگوییم که کارگرها را از سیلو راندند آنها را اخراج کردند به نظر بنده جناب آقاى دکتر بینا منصفانه نیست تحقیق بفرمایید کارگرى که همان یادگار عوام‌فریبى سابق است و همان عملیات را می‌‌خواهد تکرار کند و به عرض جنابعالى درست نرسانده‌اند و مقتضى هم نیست که بنده مطلب را عریان کنم جنابعالى تشریف بیاورید و ببینید که این کارگر چه خطایى مرتکب شده است که بیرونش کرده‌اند آن وقت اگر دیدید که درباره او تصمیم ناروایى گرفته‌اند بفرمایید اما فرمودید که چرا در انتخابات نانوایى‌ها مداخله شده است، می‌خواهم خدمت‌تان عرض کنم همه آقایان اطلاع دارند که بین نانوایى‌ها دودستگى هست از خیلى پیش هست ما براى این که به این آتش دامن نزنیم چون یک عده از این نانواها که ائتلافى داشته با یکدیگر و اتفاقاً آن‏ دسته‌اى که مخالف ائتلاف هستند یک طلب‌هایى از آنها دارند از آن شرکتى که سابقاً تشکیل داده بودند و آن شرکت باید بنشیند انحلالش را اعلام کند و محاسباتش را رسیدگى کند و طلب‌هایش را معلوم بکند از این جهت گفتیم براى این که اولاً اختلاف اینها رفع بشود چند روزى انتخابات را به عقب بیندازند (فضایلى- پس مداخله شما مسلم است) عمل خلافى نشده است خود نانواها تقاضا کردند گفتند اول بنشینید به این اختلافات ما رسیدگى بکنید آن وقت بعد انتخابات بشود (فضایلى- پس مداخله شما مسلم است) مطالبى جناب آقاى خلعتبرى فرمودند البته ایشان از این که تشریف بردند و به درددل مردم شهرستان‌ها رسیدند بنده به نام بک فرد مملکت تشکر می‌کنم ولى جناب آقاى خلعتبرى به درد ما هم برسید که هم درد داریم تنها اینها نیستند که درد دارند. می‌گویند چرا گندم ما را نمی‌خرید از دیرزمانى آقایانى که در کار خرید غله نظارت‌هایى داشته‌اند خودشان یا مالک بوده‌اند یا مردم به آنها مراجعه می‌کردند اطلاع از وضع غله دارند متأسفانه از چند سال قبل یعنى از سال 1329 به بعد که موضوع گرفتن تعهد شیوه و رویه اداره غله شد یک فشارهاى بسیار بد و بسیار ناروا و ناپسندى از طرف مأمورین غله به مالکین غله وارد آمد مى‌آمدند فشار مى‌آوردند و ازشان تعهد می‌گرفتند و می‌خواستند که آنها مطابق این تعهد غله خودشان را تحویل بکنند در سال 1329 براى این که از این کار جلوگیرى بشود آمدند گفتند که غله آزاد بشود و اداره کل غله از هر کس به قیمتى که دولت قیمت غله را تعیین می‌کند آورد و تحویل داد خواهد خرید به نظر بنده بسیار عمل صحیحى هم بوده است (تیمورتاش- نمى‌خرید آقا) قیمتى که براى غله در سنوات قبل بود هنوز از نظر آقایان نرفته است تا سال 1335 حداکثر قیمت تنى 230 تومان تا 250 تومان بود و بیش از این دولت خریدارى نمی‌کرد موقعى که تصدى وزارت گمرکات به تیمسار سرلشگر ضرغام واگذار شد ایشان با مطالعاتى که در کار خرید غله داشتند و فرمودند به این نتیجه رسیدند که علت این که محصول غله در ایران کم است و مردم تشویق نمی‌شوند که سطح کشت را بالا ببرند از این لحاظ است که قیمت غله پایین است و باید کارى بکنیم و یک وضعى و رویه‌اى به کار ببریم که قیمت غله را بالا ببریم این بود که هر تن غله را ا ز 230 تومان یا 250 تومان حداکثر بود آ‏وردند رساندند به هر تن 500 تومان و ما هم 500 تومان خریدارى کردیم اینجا یک جایى است که فقط از آقایان انصاف می‌خواهم آن انصاف این است که سابق به هر طریق که غله را مى‌آوردند تحویل مى‌دادند می‌گفتند باید تحویل بگیرید یعنى اگر هم صد بیست خاک مخلوط می‌کردند با گندم ادعاى مالک یا کشاورز این بود که ما این غله را با صدى بیست تحویل بگیریم و کرایه آن را از نقاط دوردست تا تهران بدهیم (تیمورتاش- کرایه را کم می‌کنند) ما خریدار غله هستیم صراحتاً عرض می‌کنم به هر میزان که بیاورند غله مرغوب و با افت کمتر از صد پنج اگر مأمورین غله را نخریدند بنده به عنوان معاون وزارت گمرکات آن مأمور را تعقیب خواهم کرد اما تکرار می‌کنم شرط این که غله مرغوب باشد یعنى با افت کمتر از صد پنج باشد و با رعایت این مقرراتى که عرض کردم اگر در یک شهرستانى قیمت‌هایى تعیین شده مطابق این قیمت‌ها ما خریدار هستیم و افت رادر صورتى که بیش از صد پنج باشد قبول نخواهیم کرد و آقایان هم که علاقه به این دارند که دستگاه‌هاى مملکت اصلاح بشود استدعا می‌کنم با یک عمل اساسى و یک قدمى که برداشته شده و ما می‌خواهیم یاد بدهیم به مردم که غله را پاک بکنند و تحویل بدهند موافقت بفرمایند این حرف ما است اگر بد است بفرمایند بد است والا یک عملى است که مردم تشویق بشوند که غله خوب و تمیز تحویل بدهند و آقایان هم باید موافقت فرمایند با همین ترتیب و رویه‌ای که ما عمل می‌کنیم ادامه بدهیم.

رئیس- دیگر کسى اجازه صحبت نخواسته بنابراین چون شور اول است به کمیسیون براى شور دوم فرستاده می‌شود.

5- تعیین موقع جلسه بعد- ختم جلسه‏

رئیس- به مناسبت این که سنا دو روز دیگر افتتاح می‌شود ما جلسه نخواهیم داشت جلسه را ختم می‌کنیم جلسه آینده روز پنجشنبه آینده خواهد بود.

 (مجلس چهل دقیقه پیش از ظهر ختم شد)

رئیس مجلى شوراى ملى- رضا حکمت

+++

 

 

یادداشت ها
Parameter:295294!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)