کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره شانزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏16
[1396/05/29]

جلسه: 208 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه دهم آذر ماه 1330  

فهرست مطالب:

1 - تصویب صورت مجلس‏

2 - قرائت نامه رئیس مجلس شورای ملى مصر و اظهارات آقاى رئیس در باب جواب آن.‏

3 - اخذ رأى و تصویب اعتبار انتخابات دوره هفدهم مجلس شوراى ملى‏

4 - معرفى آقایان وزراى دادگسترى و جنگ و اقتصاد ملى کشور به وسیله آقاى نخست‌وزیر

5 - توضیحات آقاى وزیر کشور در قبال اظهارات آقاى آشتیانى‌زاده‏

6 - طرح و خاتمه مذاکره گزارش کمیسیون بودجه راجع به ده فقره شهریه‏

7 - اخذ رأى و تصویب بودجه 1330 مجلس شوراى ملى‏

8 - طرح گزارش کمیسیون دادگسترى راجع به زندانیان‏

9 - ختم جلسه به عنوان تنفس‏

مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏16

 

 

جلسه: 208

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه دهم آذر ماه 1330

 

فهرست مطالب:

1 - تصویب صورت مجلس‏

2 - قرائت نامه رئیس مجلس شورای ملى مصر و اظهارات آقاى رئیس در باب جواب آن.‏

3 - اخذ رأى و تصویب اعتبار انتخابات دوره هفدهم مجلس شوراى ملى‏

4 - معرفى آقایان وزراى دادگسترى و جنگ و اقتصاد ملى کشور به وسیله آقاى نخست‌وزیر

5 - توضیحات آقاى وزیر کشور در قبال اظهارات آقاى آشتیانى‌زاده‏

6 - طرح و خاتمه مذاکره گزارش کمیسیون بودجه راجع به ده فقره شهریه‏

7 - اخذ رأى و تصویب بودجه 1330 مجلس شوراى ملى‏

8 - طرح گزارش کمیسیون دادگسترى راجع به زندانیان‏

9 - ختم جلسه به عنوان تنفس‏

 

مجلس ساعت یازده صبح به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل گردید.

1 - تصویب صورت مجلس.

رئیس - اسامى‌‌غایبین جلسه گذشته قرائت می‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

غایبین با اجازه - آقایان: محمدعلى مسعودى. سلطان‌العلما طباطبایى. رستم گیو. یوسف شکرایى. ناصرقلى اردلان.

غایبین بى‌اجازه - آقایان: محمود محمودى. غلامحسین ابتهاج. امیرى قراگزلو. حسین کوراغلى. جواد مسعودى. دکتر مصباح‌زاده.

رئیس - نسبت به صورت مجلس جلسه قبل نظرى هست؟ آقاى شوشترى‏

شوشترى - بسم الله الرحمن الرحیم. در صورت مجلس جلسه قبل قسمت مؤخر از نطق قبل از دستور بنده عبارت کوتاه شده با این که من کوتاه عرض نکردم بعد از آن قسمت‌هاى اولیه عرض کردم موضوع قانون اجراى منع مشروبات الکلى در این موقع که مجلس نزدیک به سراشیب سقوط است خود این قدم را برداشتن یک افتخار بزرگى به افتخارات دیگر نمایندگان ملت که همه این عقیده را دارند خواهد افزود بنابراین طرح دو فوریت را که تقدیم کرده‌ایم حضور رئیس محترم این را فى‌المجلس مطرح کنند تصویب بکنیم این عبارت به طورى که اینجا نوشته شده ناقص است به عقیده من باید این را تصحیح بفرمایند و اصلاح کنند ضمناً عرض مى‌کنم باز ممکن است بعضى از آقایان بروند به شهرستان و مجلس تشکیل نشود نگذارید سوء ظنى در خارج پیدا بشود خدا شاهد است اجراى این قانون و وضع این قانون و برچیدن مشروبات الکلى صد هزار مرتبه از موضوع نفت مهم‌تر است‏.

رئیس - آقاى فرهودى‏

فرهودى - چون در عرایض جلسه گذشته بنده یکى دو تا اشتباه قلمى‌‌ شده اجازه بفرمایید اصلاح بشود

رئیس - بسیار خوب، آقاى آشتیانى‌زاده‏

آشتیانى‌زاده - در جلسه گذشته بنده تذکرى راجع به مداخله کارآگاهى در انتخابات دادم و مخصوصاً اصرار کردم به این که کارآگاهانى فرستاده‌اند و به ورامین و برعلیه بنده از نظر شخص وزیر دربار پر و پاکاند مى‌‌کنند از آن تاریخ تا به امروز هیچ گونه تکذیبى‌ هم نشده یعنى از طرف شهربانى و از طرف آقاى علا تکذیب نشده بنده اتخاذ سند مى‌‌کنم و در جلسه آینده راجع به کارآگاهى و وضع شهربانى صحبت مى‌‌کنم راجع به وزراى کابینه هم بنده نظرى دارم که در جلسه آینده عرض مى‌‌کنم.‏

رئیس - اینها مربوط به صورت مجلس نبود دیگر نظرى نیست؟ (گفته شد خیر) صورت مجلس جلسه قبل تصویب شد چند نفر تقاضاى نطق قبل از دستور کرده‌اند.

نمایندگان - براى بعد از دستور بماند.

رئیس - با موافقت مجلس نوبت آقایان را براى اول جلسه آینده حفظ مى‌‌کنیم (صحیح است)

2 - قرائت نامه رئیس مجلس شورای ملى مصر و اظهارات آقاى رئیس در باب جواب آن.

رئیس - تلگرافى رسیده از ریاست مجلس شوراى ملى مصر که براى اطلاع آقایان قرائت مى‌‌شود.

(به شرح زیر خوانده شد)

آقاى رئیس مجلس شوراى ملى ایران - تهران‏

افتخار دارم به استحضار خاطر عالى برسانم که مجلس نمایندگان ملت مصر که نماینده یک ملت آرام و صلح طلب و آزادى خواه و پابند به اصول دموکراسى است دنیاى متمدن و مجلس محترم شما را که متکى به وجدان ملت نجیب ایران است به شهادت طلبیده و از وحشیگری‌هایى که به وسیله دسته‌جات انگلیسى نسبت به ملت مصر اعمال شده به استحضار می‌رساند از زمانى که ملت مصر قصد خود را دایر به پاک کردن خاک وطن از قواى بریتانیایى که منطقه کانال سوئز را اشغال کرده‌اند اعلام نموده است بر علیه اراده ملت مصر این منطقه را به یک کانون آتش (با قواى مجهز خود) تبدیل کرده‌اند و به یک ملت آرام و بدون اسلحه حمله مى‌‌نمایند و بدون هیچ نوع رعایت و احترامى ‌‌از قوانین و سنن ملى نسبت به اتباع صلح طلب و آرام مصر اعم از زن و بچه و پیر مردان حمله نموده و دست به کار حملات و کشتار زده‌اند به طور کلى مؤسسات عمومى‌ ‌را از بین برده تمام را فلج کرده‌اند سازمان‌هاى دادگسترى و قضات قادر به رسیدگى و اصلاح امور مردم نیستند

در نتیجه عملیات آنها و خونریزى‌هاى

+++

بى‌رحمانه که در روى خاک وطن عزیز ملت مصر نموده‌اند مساجد و کلیسا‌ها و اماکن مقدسه مورد حمله و تعرض قرار گرفته‌اند. (کشاورزصدر - لعن الله على قوم الظالمین.) (صاحب‌جمع - لعنت الله) اسماعلیه که یکى از شهر‌هاى کانال سوئز است به یک میدان جنگ تبدیل شده که در آن تانک‌ها و توپ‌ها و ماشین‌هاى مخرب و هواپیماها‌ى انگلیسى مستقر شده است و بر اثر قتل و کشتار و خونریزى این اماکن و شهرها و مناطق پر است از مقتول و زخمى ‌‌و مجروح.

اکثر شهر‌ها اشغال شده و سکنه آن یا کشته شده یا از کانون خانوادگى خود اخراج شده‌اند و مؤسسات و گمرکات غارت شده و از بین رفته است وسایل حمل و نقل به وسیله قواى آنها اشغال شده خواربار را ربوده‌اند ما ناگزیریم به ملل آزاد جهان در سال 1951 از این عملیات و وحشیگرى‌هایى که در خاک مقدس وطن ما در دره نیل روى داده است اظهار تنفر و انزجار نماییم زیرا این عملیات به خاطر می‌آورد دوران وحشیگرى و بربریت ادوار سابقه را واقعاً این عملیات براى بشریت و دنیاى متمدن امروز شرم آور است مخصوصاً براى ملت صلح طلب و آزاد مصر در دنیاى متمدن فعلى که تصمیم گرفته است استقلال خود را حفظ نموده و کشور خود را از تعرض بیگانه مصون داشته و هدف نهایى و عالى خود را تعقیب نماید تا بالنتیجه نسبت به آن توفیق حاصل نموده و با فتح و فیروزى قواى خارجى را که کشور او دست به کشتار خونین زده‌اند خارج کند و امیدوار است طبق حق قانونى خود و با اتکا به ملل آزاد جهان از این ورطه هولناک نجات یابد.

رئیس مجلس شوراى ملى مصر - عبدالسلام فهمى‌‌ گوما

رئیس - وصول این تلگراف از طرف مجلس شوراى ملى مصر و عملیاتی که در کانال سوئز خاک ملت هم کیش ما مصر رخ داده موجب تأسف مجلس شوراى ملى ایران است (صحیح است) با موافقت آقایان محترم پاسخ این تلگراف دایر بر همدردى و اظهار تأسف مخابره خواهد شد (صحیح است)

مکى - لعنت الله على قوم الظالمین‏

3 - اخذ رأى و تصویب اعتبار انتخابات دوره هفدهم مجلس شوراى ملى.

رئیس - چون گزارش تصویب اعتبار انتخابات از مجلس سنا رسیده و فقط رأى نهایى لازم دارد آقایان موافقت بفرمایند که آن را تمام کنیم و بعد شهریه‌ها که در دستور بود مطرح شود.

جمال امامى ‌‌- یک نامه دیگر هم هست آن را بخوانید آن آقا مهم‌تر از این است.

رئیس - آن هم قرار شد در هیأت رئیسه مطرح بشود نامه مجلس سنا قرائت مى‌‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

ریاست محترم مجلس شورای ملى‏

در جواب مراسله شماره 192790 - 23/8/30 راجع به لایحه اجازه پرداخت هزینه انتخابات دوره هفدهم مجلس شوراى ملى که ماده واحده در دو تبصره اول و دوم آن براى اظهارنظر به مجلس سنا ارسال شده بود اشعار می‌دارد:

ماده واحده و دو تبصره اول و دوم لایحه مزبور در جلسه روز شنبه دوم آذر ماه جارى مجلس سنا مطرح گردید و با اصلاحى که در تبصره دوم آن به عمل آمد با اظهار نظر موافق به تصویب برسد. منضماً ماده واحده و دو تبصره اول و دوم لایحه مزبور ایفاد مى‌‌گردد

از طرف رئیس مجلس سنا - دکتر ملک‌زاده‏

رئیس - یک تبصره‌اى که مجلس سنا علاوه کرده است براى این که گزارشش به مجلس بیاید به کمیسیون فرستاده می‌شود. در قسمت رأیى هم که مجلس داد و سابقاً به مجلس سنا فرستاده شده بود بدیهى است پس از رأى اعتمادى که به دولت داده شد دیگر موردى نخواهد داشت و متقضى است دولت موجبات جریان انتخابات و حسن جریان را در نظر بگیرند و اقدام کنند (صحیح است) حالا رأى گرفته می‌شود به ماده واحده اعتبار انتخابات‏.

شوشترى - پس تبصره تجزیه مى‌‌شود

رئیس - تجزیه دیگر مورد ندارد آن تبصره به کمیسیون فرستاده مى‌‌شود.

دکتر طبا - اجازه بفرمایید راجع به آن تبصره صحبت شود.

رئیس - این ماده واحده و دو تبصره را علیحده فرستاده‌اند و آن تبصره را علیحده فعلاً نسبت به ماده واحده و دو تبصره رأى گرفته مى‌‌شود و آن تبصره به کمیسیون فرستاده مى‌‌شود.

حائرى‌زاده - اجازه بدهید بنده توضیح عرض کنم. قابل تفکیک نیست.‏

رئیس - ماده واحد و دو تبصره را علیحده فرستاده‌اند و آن تبصره را علیحده پس آن تبصره به کمیسیون فرستاده می‌شود طرح هر موضوعى در مجلس طبق آیین‌نامه رویه‌اى دارد و همین طور است که عمل شد

حائرى‌زاده - آن تبصره را مگر ضمیمه این نفرستاه‌اند؟

رئیس - علیحده فرستاده‌اند. رأى گرفته مى‌‌شود با ورقه عده حاضر فعلاً 91 نفر

(اسامى‌‌آقایان نمایدگان به وسیله آقاى ناظر‌زاده به شرح ذیل اعلام و در محل نطق حاضر و رأى دادند)

آقایان: فرهودى. موقر. صدرى. مجتهدى. بهادرى. کشاورزصدر. دکتر مجتهدى. دکتر هدایتى. دکتر معظمى. محمد ذوالفقارى. آزاد. دکتر طبا. حکیمى. امامى‌‌اهرى. صفوى. محمود محمود. جمال امامى. نصرتیان. وهاب‌زاده. سرتیپ‌زاده. افشار. گنجه. پناهى. اللهیار صالح. حائرى‌زاده. دکتر شایگان. دکتر بقایى. معین‌زاده. شوشترى. مکى. مکرم. دکتر نبوى. حاذقى. عماد تربتی. بوداغیان. افشار صادقی. ارباب. گنابادى. نبوى. آشتیانى‌زاده. سلطان‌العلما. صاحب‌جمع. فقیه‌زاده. مهدوى. دکتر کاسمى. دکتر جلالى. کهبد. صفایى. ملک‌مدنى. حمیدیه. ثقه‌الاسلامى. صدر‌زاده. ذکایى. سودآور. طاهرى. موسوى. آصف. قرشى. بزرگ‌نیا. اسلامى. رضوى. ظفرى. غضنفرى. تولیت. خاکباز. گرگانى. سلطانى. دکتر راجى. ابرشم‌کار. آبکار. منصف. خزیمه علم. شادلو. امیرنصرت اسکندرى. رفیع. شکرایى. برومند. دکتر طاهرى. دکتر کیان. قهرمان. دولت‌آبادى. سالار بهزادى. دکتر علوى. شهاب خسروانى. معدل. دهقان. مرتضى حکمت. دکتر برال. دکتر سیدامامى. غلامرضا فولادوند. ناظر‌زاده. ناصر ذوالفقارى. عرب‌شیبانى.

(آرا مأخوذه شماره شده 82 ورقه موافق و 10 ورقه سفید بى‌‌اسم شمرده شد)

رئیس - اعتبار انتخابات دوره هفدهم با اکثریت هشتاد و دو رأى موافق تصویب شد.

اسامى‌‌ موافقین - آقایان: کشاورزصدر. صدرى. دکتر طبا. امامى‌‌اهرى. وهاب‌زاده. سرتیپ‌زاده. دکتر معظمى. صفوى. دکتر مجتهدى. محمد ذوالفقارى. دکتر هدایتى. فرهودى. بهادرى. فقیه‌زاده. سلطان‌العلما. ارباب. حکیمى. بوداغیان. حائرى‌زاده. افشار صادقى. دکتر بقایى. نبوى. عرب‌شیبانى. صالح. دکتر نبوى. گنابادى. مکرم. گنجه. دکتر شایگان. افشار. دکتر علوى. مجتهدى. سودآور. بزرگ‌نیا. رضوى. خاکباز. برومند. قرشى. صاحب‌جمع. آشتیانى‌زاده. مکى. تولیت. دکتر کاسمى. معین‌زاده. مهدوى. ملک‌مدنى. دکتر جلالى. حاذقى. کهبد. حمیدیه. محسن طاهرى. موسوى. آصف. ظفرى. دکتر راجى. شهاب خسروانى. ثقه‌الاسلامى. اسلامى. صدر‌زاده. ابریشم‌کار. منصف. خزیمه علم. اسکندرى. شادلو. دکتر طاهرى. دولت آبادى. دکتر کیان. معدل. گرگانى. شکرایى. ذکایى. دکتر سیدامامی. ناصر ذوالفقارى. سلطانى. غلامرضا فولادوند. ناظر‌زاده. قهرمان. سالار بهزادى. دکتر برال. علی‌محمد دهقان. مرتضى حکمت. مجید موقر.

ورقه سفید بى‌‌اسم علامت امتناع - 10 برگ‏

4 - معرفى آقایان وزراى دادگسترى و جنگ و اقتصاد ملى کشور به وسیله آقاى نخست‌وزیر.

رئیس - جناب آقاى نخست‌وزیر بفرمایید.

نخست‌وزیر - (آقاى دکتر مصدق) - با کسب اجازه از آقایان محترم آقاى امیر اعلایى را به سمت وزارت دادگسترى. آقاى سپهبد یزادان‌پناه را به سمت وزارت جنگ. آقاى دکتر امینى را به سمت وزارت اقتصاد ملى آقاى امیرتیمور را به سمت وزارت کشور به مجلس شوراى ملى معرف می‌کنم (مبارک است - مبارک است)

رئیس - شهریه‌هاى مطرح است آقاى مکى مطلبى‌ دارید؟

مکى - یک طومارى است می‌خواهم تقدیم کنم.

5 - توضیحات آقاى وزیر کشور در قبال اظهارات آقاى آشتیانى‌زاده.

رئیس - حالا موقع‌اش نیست آقاى وزیر کشور بفرمایید.

وزیر کشور - (آقاى امیرتیمور) در مورد اظهارات و بیاناتى که نماینده محترم آقاى آشتیانى‌زاده راجع به اقدمات اداره شهربانى و کارآگاهى فرمودند بنده به نماینده محترم اطمینان مى‌‌دهم که اداره شهربانى و مؤسسات تابعه شهربانى هیچ گونه اقدامى‌‌در امر انتخابات به عمل نیاورده و نخواهند آورد (احسنت) و موضوع فرستادن نماینده هم به حوزه انتخابات آقا تصور می‌کنم سوء تفاهم بوده و اگر عرضى در این مورد خدمت‌تان شده صحیح نبوده در هر حال بنده به جنابعالى اطمینان می‌دهم که به هیچ وجه چنین اتفاقى در وزارت کشور و اداره شهربانی روى نداده و نخواهد داد و به کلى مأمورین شهربانى از هر گونه مداخله‌اى در امر انتخابات جز به وظایفى که قانون به عهده آنها محول داشته است برکنار خواهند بود و به نماینده محترم اطمینان مى‌‌دهم (احسنت)

6 - طرح و خاتمه مذاکره گزارش کمیسیون بودجه راجع به ده فقره شهریه.

آشتیانى‌زاده - جناب آقاى رئیس بنده عرضى دارم.

رئیس - راجع به چه قسمت چیزى که فعلاً مطرح نیست.

+++

آشیانى‌زاده - طبق ماده 90 عرضى دارم باید توضیح بدهم‏.

رئیس - بیانات شما را تحریف نکردند. لایحه راجع به شهریه‌ها مطرح است آقاى ارباب بفرمایید.

آشتیانى‌زاده - بنده راجع به کارآگاهى عرضى دارم. بنده را همیشه از حقم محروم می‌کنید.

رئیس - قبل از دستور اسم بنویسید صحبت کنید

آشتیانى‌زاده - به بنده وقتى فحش می‌دهند چرا اجازه نمی‌فرمایید دفاع کنم؟

رئیس - هر کارى در جاى خودش‏.

آشتیانى‌زاده - حرف بنده جا ندارد پس بفرمایید بنده استعفا بدهم.

رئیس - بفرمایید بنشینید. آقاى مهدى ارباب‏

مهدى ارباب - اجازه بفرمایید قبل از این که وارد موضوع بشوم طومارى را که جناب آقاى مکى به بنده لطف کرده‌اند آن را قرائت بکنم:

«نصر من الله و فتح قریب ملت ایران به مناسبت همدردى»

رئیس - آقاى ارباب شما براى مذاکره در لایحه شهریه‌ها اینجا آمده‌اید در اطراف همان موضوع صحبت کنید

مکى - آقا این را آیین‌نامه اجازه می‌دهد در لایحه حق دارد همه چیز بگوید.

رئیس - شما یک طومارى آورده‌اید که اسم خیابان اسلامبول را خیابان قاهره بگذارند اسلامبول هم یک شهر اسلامى‌‌است و این کار هم از وظایف شهردارى است هر کس که نمی‌تواند چیزى دست بگیرد و بیاید اینجا صحبت کند شما اجازه بگیرید قبل از دستور در جلسه دیگر صحبت کنید.

مکى - براى این که ترک‌ها به ما بد کرده‌اند به ما خیانت کرده‌اند حالا ما چیزى نگوییم که انگلیس‌ها بدشان می‌آید.

رئیس - هر حرفى باید به موقع خودش گفته شود.

مکى - چرا وقتی که نوبت من می‌شود این طورى است‏.

رئیس - آقاى آشتیانى‌زاده هم همین طور با من مباحثه مى‌‌کند به شما تذکر مى‌‌دهم.‏

مهدى ارباب - بنده راجع به لایحه برقرارى شهریه ورثه مرحوم محسن مهرداد عضو سابق وزارت کشور و وراث دیگر به نام موافق ثبت نام کرده‌ام و البته این موضوع روشن است در صورتى که یک مردى تمام عمر خود را در راه خدمت به مملکت صرف مى‌‌کند و بضاعتى هم ندارد پس از فوت او مستظهر به کمک دولت به طریق قانونى خواهد بود و تصور نمى‌‌کنم که آقایان نمایندگان محترم هم مخالف این اصل باشند بنابراین چون مطالعه بیشترى هم نکرده‌ام بیش از این توضیح عرض نمی‌کنم و با همین چند کلمه‌اى که عرض کردم موافقت خودم را اعلام مى‌‌کنم.

رئیس - پیشنهاد کفایت مذاکره رسیده است در جلسه قبل آقاى سعید مهدوى و در این جلسه آقاى ملک‌مدنى پیشنهاد کفایت مذاکره کرده‌اند. آقاى سعید مهدوى بفرمایید.

سعید مهدوى - راجع به قسمت مستمرى‌ها هر موقع که در مجلس مطرح شده آقایان نمایندگان از لحاظ ارفاق مخالفتى نداشته‌اند روی این نظر بنده پیشنهاد کفایت مذاکرات دادم که از موقعیت استفاده کرده و از جناب آقاى فروزان خواهش کنم که اصولاً شهریه‌هایى که مربوط به اشخاصى است که استحقاق دارند و ورثه آنها فقیر هستند تعدادشان زیاد است وقتی که به ورثه‌اى وعده داده مى‌‌شود و امیدوارى پیدا مى‌‌کند راجع به یک مستمری و در وزارتخانه مربوطه در نظر مى‌‌گیرند و وزارت دارایى هم موافقت می‌کند مجلس هم هیچ وقت مخالفت نمی‌کند و مسلماًَ هم پرداخت می‌شود بهتر این است که این را زودتر در جریان بگذارند و در این قسمت تبعیض قائل نشوند که یک عده اشخاصى که اقدام می‌کنند آنها را جداگانه در مجلس مطرح بکنند و بقیه در وزارت دارایى یا وزارت مربوطه‌شان بلاتکلف باشند این را خواستم استدعا کنم که آقایان توجه بفرمایند و براى بقیه هم هر چه زودتر به مجلس پیشنهاد شد که ورثه سایرین هم بتوانند براى حفظ زندگى خودشان یک حسابى‌ قائل بشوند و بیش از این در زحمت و خرج نیفتند عرض دیگرى ندارم و مذاکرات را کافى مى‌‌دانم.

رئیس - آقاى کشاورزصدر مخالفید؟ (کشاورزصدر - بلى) بفرمایید

کشاورزصدر - بنده با کفایت مذاکره مخالفم از لحاظ این که یک مطلبى‌ که لایحه‌اى که راجع به بودجه است بایستى در اطرافش زیاد دقت و مطالعه و بحث بشود تا اگر یک قسمت نامناسبى‌ درش هست اصلاح شود دیگر این که لایحه‌اى که به مجلس آمده و مطرح است الآن دولت پیشنهادات دیگرى در کمیسیون بودجه دارد راجع به اشخاص دیگر که از جمله ورثه مرحوم داور است یکى هم ورثه علیرضا مهرداد و سه چهارتاى دیگر هم به من نوشته‌اند همه اینها را دولت پیشنهاد کرده است و موافقت کرده است و به نظر من خاصه خرجی مناسب نیست می‌بایستى که یا در همین جا آقاى معاون وزارت دارایى برخیزند و با همه موافقت کنند بنده هم مخالفت خودم را با کفایت مذاکرات پس می‌گیرم که آنها را هم بیاورند اینجا ضمن این لایحه تصویب شود و الا اگر این لایحه تصویب شد براى آنها دیگر فرصتى پیدا نمى‌‌شود بنابراین خوب است صبر کنید آن پیشنهادات را حاضر بکنند در جلسه آینده مطالعات‌شان را بکنند و بیاورند که در جلسه آینده همه آنها یک جا مطرح و تصویب شود (صحیح است)

رئیس - آن شهریه‌هایى را که آقاى کشاورزصدر گفتند گزارشش نرسیده است البته وقتى که رسید مطرح مى‌‌شود آقاى ملک‌مدنى توضیحى دارید بفرمایید.

ملک‌مدنى - راجع به کمیسیون بودجه بحثى شد که بنده باید توضیح بدهم راجع به مستمری‌ها که ما گزارش آن را به مجلس دادیم از روى تقاضاى دولت بوده و هیچ تبعیضى در کمیسیون بودجه نشده در کمیسیون بودجه مذاکره شد روى همان مستمری‌ها که دولت تقاضا کرده بود و لوایحى که دولت اسبق داده است تا ‌این دولت آن را تأیید نکند که ما نمی‌توانیم به مجلس بدهیم لوایح بعضى از این شهریه‌ها را خود این دولت داده و باقى را دولت تأیید کرده است (صحیح است) و با نظریات آقاى کشاورزصدر هم بنده موافقم که زودتر تصیمى ‌‌گرفته شود تا در کمیسیون بودجه اقدام شود.

کشاورزصدر - بنده مقصودم این نبود که کمیسیون نظر داشته است.‏

رئیس - اعلام رأى مى‌کنم برای کفایت مذاکرات (اکثریت براى اخذ رأى نبود) باید یک قانونى گذراند که آقایان وزرا یا در جلسه باقى بمانند یا تشریف ببرند وزارتخانه‌های‌شان چون بودن آقایان در جلسه موجب مى‌‌شود که آقایان نمایندگان هم از مجلس خارج مى‌‌شوند (پس از چند دقیقه عده برای اخذ رأى کافى شد) رأى گرفته مى‌‌شود به کفایت مذاکرات آقایانى که موافقند قیام کنند (اکثر برخاستند) تصویب شد براى نظر مشورتى به مجلس سنا فرستاده مى‌‌شود.

7 - اخذ رأى و تصویب بودجه 1330 مجلس شوراى ملى.

رئیس - نامه مجلس سنا راجع به بودجه مجلس قرائت می‌شود و رأى نهایى گرفته مى‌‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

ریاست محترم مجلس شورای ملى - در جواب مراسله شماره 19077 - 16/8/30 راجع به لایحه بودجه سال 1330 مجلس شوراى ملى که براى اظهار نظر به مجلس سنا ارسال شده بود اشعار می‌دارد

لایحه مزبور در جلسه روز شنبه دوم آذر ماه جارى مجلس سنا مطرح گردید و مواد 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 7 و 8 و 9 لایحه مزبور که به شرح ضمیمه مشتمل بر 8 ماده است و جزو مقررات مالى محسوب مى‌‌شوند با اظهارنظر موافق به تصویب رسید ولى مواد و 10 و 11 لایحه مزبور که جزو مقررات غیر مالى و استخدامى‌ ‌است لازم است پس از تصویب مجلس شورای ملى به مجلس سنا ارسال گردد تا مورد رأى قرار گیرد.

یک نسخه مواد 8 گانه لایحه بودجه سال 1330 مجلس شورای ملی منضماً ایفاد می‌شود

از طرف رئیس مجلس سنا دکتر ملک‌زاده‏

رئیس - ماده 5 بودجه مجلس چون مالى بود به مجلس سنا نوشته شد که مالى است و حالا با آن ماده 5 رأى گرفته مى‌‌شود. درقسمت مواد 10 و 11 منتظر نظر مجلس سنا هستیم حالا رأى نهایى گرفته مى‌‌شود به بودجه مجلس شوراى ملى با ورقه‏

(اسامى‌ ‌آقایان نمایندگان به وسیله آقاى ناظر‌زاده به شرح ذیل اعلام و در محل نطق حاضر و رأى دادند)

آقایان: آشتیانى‌زاده - کشاورزصدر - امامى‌‌اهرى - کهبد - دکتر کاسمى‌‌- دولتشاهى - بهبهانى - حاذقى - اللهیار صالح - فرامرزى - خزیمه علم - عرب‌شیبانى - منصف - معین‌زاده - خاکباز - فرهودى - صدر‌زاده - صفوى - موسوى - آزاد - سعید مهدوى - صدرى - عماد ترتبى‌ - سودآور - دکتر مصباح‌زاده - دکتر علوى - سالار بهزادى - شادلو - دکتر طاهرى - خسرو قشقایى - برومند - ثقه‌الاسلامى‌‌- دکتر هدایتى - مجید موقر - زنگنه - ظفرى - قهرمان - گنابادى - طاهرى - دکتر نبوى - قرشى - سلطانى - غضنفرى - امیرنصرت اسکندرى - دکتر معظمى‌‌- دهقان - غلامرضا فولادوند - محمد ذوالفقارى - وهاب‌زاده - افشار - ملک‌مدنى - فقیه‌زاده - بزرگ‌نیا - مکى - جمال امامى - دکتر راجى - صفایى - رضوى - دکتر سیدامامى‌‌- دکتر مجتهدى - دکتر طبا - سرتیپ‌زاده - ظفرى - حسن اکبر - صاحب‌جمع - افشار - دکتر بقایى - پناهى - محمود محمودى - دولت‌آبادى - رفیع - شکرایى - بهادرى - هراتى - شهاب خسروانى - ناصر ذوالفقارى - نبوى - پالیزى - نورالدین امامى‌‌- دکتر جلالى - سلطان‌العلما - بوداغیان - دکتر شایگان - آصف - قبادیان - رضوى - آبکار - دکتر کیان - تولیت - دکتر برال - مجتهدى - حکیمى‌‌- ابریشم‌کار - مرتضى حکمت - ناظرزاده.

(شماره آرای به عمل آمد 85 ورقه موافق و یک ورقه سفید بى‌‌اسم شماره شد)

رئیس - از 96 نفر عده حاضر به اکثریت 85 رأى بودجه 1330 مجس شوراى ملى تصویب شد.

اسامى ‌‌موافقین - آقایان: ناصر ذوالفقارى. ناظر‌زاده. عماد تربتى. حسین مکى. دکتر احمد نبوى. دکتر غلامرضا کیان. جواد عامرى. محمدتقى برومند. دکتر موسى برال. محمدعلى

+++

منصف. امیرنصرف اسکندرى. دکتر طاهر. دکتر على جلالى. کهبد. اللهیار. صالح. فرامرزى. یوسف شکرایى. دکتر کاسمى‌‌. محمدعلى کشاورزصدر. آشتیانى‌زاده. دکتر مجتهدى. پالیزى. سالار بهزادى. مجید موسوى. ابوالحسن رضوى. محسن طاهرى. دکتر بقایى. وهاب‌زاده. عبدالحسین مجتهدى. احمد حمیدیه. دکتر هدایتی. صفوى. حسن نبوى. محمد ذوالفقارى. فرهودى. گرگانى. حکیمى. ملک‌مدنى. فتحعلى. افشار. دکتر طبا. صدر‌زاده. دولتشاهى. صدرى. آزاد. دکتر مصباح‌زاده. نورالدین امامى. صاحب‌جمع. بزرگ‌نیا. بهبهانى. گنابادى. امامى‌‌اهرى. اکبر ظفرى. سعید مهدوى. ابوالفضل حاذقى. دکتر شایگان. دکتر راجى. بوداغیان. دولت‌آبادى. فقیه‌زاده. سلطان‌العما. افشار صادقى. سلطانى. مهدى ارباب. زنگنه. خزیمه علم. شادلو. قبادیان. آصف. قهرمان. قرشى. سودآور. عرب‌شیبانى. محمودى. ابریشم‌کار. دهقان. حکمت. قشقایى. مکرم. موقر. معین‌زاده. شهاب خسروانى. ثقه‌الاسلامى. دکتر علوى.

ورقه سفید بى‌‌اسم علامت امتناع یک برگ‏.

8 - طرح گزارش کمیسیون دادگسترى راجع به زندانیان.

رئیس - گزارش کمیسیون دادگسترى راجع به زندانیان مطرح است قرائت می‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

گزارش از کمیسیون دادگسترى به مجلس شوراى ملى:

نظر به این که یکى از تدابیر مؤثر در جلوگیرى از ارتکاب جرائم که تخفیف و تشدید مجازات هر دو را در بر دارد تعلیق مجازات است که ماده 47 قانون مجازات عمومى ‌‌ایران آن را پیش‌بینى نموده و در 16 بهمن 1307 بدون توجه به اهمیت این موضوع با وضع ماده 47 مکرر موارد آن بسیار محدود گشته و دست قضات و محاکم در اعطاء تعلیق در مواردى که اوضاع و احوال مجرمین حقاً مقتضى تعلیق بوده بسته است علیهذا کمیسیون دادگسترى بعد از مداقه در لایحه پیشنهادى دولت آن را به طریق زیر اصلاح و براى تصویب به مجلس شوراى ملى تقدیم می‌نماید.

ماده 1 - کلیه محکومین به جنحه و جنایت که در تاریخ تصویب این قانون نصف از مدت مجازات معینه در حکم قطعى را در زندان به سر برده‌اند و همچنین محکومین به حبس ابد در غیر مورد قتل عمد که مدت ده سال از مجازات خود را دیده‌اند از بقیه مدت مجازات معاف می‌شوند.

ماده 2 - ماده 47 مکرر مصوب 16 بهمن 1307 که موارد تعلیق مجازات را محدود نموده است لغو می‌شود و مواد 57 و 58 قانون مجازات عمومی شامل اشخاصی نیز می‌شود که با انفصال ابد از خدمت دولتى محکوم شده‌اند.

ماده 3 - دولت مکلف است وسایل ساختمان ده زندان در مرکز هر استان را با رعایت اصول بهداشتى و تناسب زندان‌ها با نوع محکومیت‌هاى جنایى و جنحه و دارالتادیب فراهم ساخته لایحه قانونى آن را در ظرف یک ماه با پیش‌بینى اعتبارات لازم جهت تصویب به مجلس شوراى ملى تقدیم دارد وجوه حاصل از اموال مجهول‌المالک و بلا وارث و غایب مفقود‌الاثر و همچنین وجوه حاصل از جرائم به مصرف تکمیل اعتبارات لازم جهت ساختمان زندان‌هاى مذکور در فوق خواهد رسید.

رئیس کمیسیون دادگسترى - جواد عامرى‏

رئیس - کلیات مطرح است آقاى نورالدین امامى‌‌مخالفید؟ بفرمایید.

نورالدین امامى‌‌- بنده تصور مى‌‌کنم مقام ریاست طرح این قانون را اگر به جلسه آینده بگذارند بهتر است چون مطابق آیین‌نامه باید وزیر مسئول هم اینجا باشد بنده یک عرایضى دارم که دولت باید باشد موقعى که دولت این لایحه را آورد براى جهت دیگرى آورد در مجلس شورای ملى لباس دیگرى پوشید و به شکل دیگرى در آمد این را اگر آقایان نمایندگان موافقت بفرمایند و مقام ریاست هم اجازه بدهند براى اول جلسه آینده بماند که وزیر دادگسترى هم با سوابق امر بیاید مجلس توضیحات بنده را هم بشنوند (صحیح است) چون خود ایشان مکرر با بنده صحبت کردند با این شکل که از کمیسیون دادگسترى آمده است موافق نیستند و مطابق آیین‌نامه باید این موضوع با حضور وزیر دادگسترى مطرح شود اگر مقام ریاست اجازه بفرمایند طرح این قانون براى جلسه بعد بماند که بنده هم عرایضم را بکنم و آقاى وزیر هم اگر توضیحاتى دارند بدهند.

رئیس - تلفن شده وزیر دادگسترى الآن می‌آید شما بفرمایید.

صفایى - اصلا یک مطالب اساسى راجع به دادگسترى داریم.

رئیس - این لایحه جزو دستور بوده است و دیگر از لوایح لازم که در دستور بوده است اساسنامه نفت است که به واسطه کارهاى لازم‌ترى خارج شده ممکن است آن را مطرح کنیم.

نورالدین امامى‌‌- بنده موافقم که این قانون زودتر تصویب شود تا عده‌اى راحت شوند نه این که میلیونر‌هاى گردن کلفت هر روز تبرئه بشوند.

صفایى - موضوع نظام وظیفه هم در دستور بوده است آن را مطرح بفرمایید

جواد عامرى - مراسلات زیادى رسیده راجع به این طرح زندانیان اجازه بفرمایید براى جلسه بعد بماند در دستور قرار گیرد و از دستور خارج نشود.

نورالدین امامى‌‌- بنده نمى‌‌گویم از دستور خارج شود ولى وزیر دادگسترى باید حضور داشته باشد و ایراداتى که مى‌‌شود جواب بدهد ممکن است آقاى رئیس فعلاً تنفس بدهید.

9 - ختم جلسه به عنوان تنفس.

چند نفر از نمایندگان - تنفس داده شود تا آقاى وزیر دادگسترى بیایند.

رئیس - ده دقیقه تنفس داده مى‌‌شود.

(بیست دقیقه بعد از ظهر جلسه به عنوان تنفس تعطیل و دیگر تشکیل نگردید)

رئیس مجلس شوراى ملى - رضا حکمت‏

+++

یادداشت ها
Parameter:294727!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)