کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره چهاردهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره 14
[1396/05/24]

جلسه: 184 صورت مشروح مجلس روز پنجشنبه هجدهم بهمن ماه 1324  

فهرست مطالب:

1- قرائت صورت مجلس

2- بیانات قبل از دستور آقایان فیروزآبادی، اردلان و محمد طباطبایی

3- تعطیل جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره 14

 

 

جلسه: 184

صورت مشروح مجلس روز پنجشنبه هجدهم بهمن ماه 1324

 

فهرست مطالب:

1- قرائت صورت مجلس

2- بیانات قبل از دستور آقایان فیروزآبادی، اردلان و محمد طباطبایی

3- تعطیل جلسه

 

مجلس بیست دقیقه پیش از ظهر به ریاست آقای ملک‌مدنی نایب رئیس تشکیل گردید.

صورت مجلس روز دوشنبه اول بهمن ماه را آقای هاشمی (منشی) به شرح زیر قرائت نمودند.

1- قرائت صورت مجلس

مجلس یک ربع ساعت پیش از ظهر به ریاست آقای ملک‌مدنی نایب رئیس تشکیل و صورت مجلس قبل خوانده و تصویب شد.

غایبین بااجازه - آقایان: بیات، دکتر طاهری، ملایری، بهبهانی، تهرانی، حاذقی، اعتمادی، لنکرانی.

غایبین بی‌اجازه - آقایان: خلیل دشتی، خاکباز، نقابت، کفایی، آصف، امیر ابراهیمی، مقدم، تیمورتاش، بوشهری، سید ضیاءالدین طباطبایی، جواد مسعودی، سیف‌پور، دکتر عبده، مسعودی، دهقان، رفیعی، ایرج اسکندری، مهندس پناهی، دکتر آقایان، دکتر کیان، آرداشس آوانسیان، مراد آریه.

دیرآمدگان بااجازه - آقایان: جلیلی، کاظمی، حسن اکبر.

دیرآمدگان بی‌اجازه - آقایان: صمصام، گرگانی، فداکار، شریعت‌زاده، حکمت، معدل، پوررضا، قشقایی.

بدواً نسبت به مرخصی آقای خاکباز که در جلسه پیش مطرح شده بود اخذ رأی شده تصویب گردید سپس دوازده فقره گزارش از کمیسیون عرایض و مرخصی راجع به مرخصی راجع به مرخصی آقایان: صمصام، ثقه‌الاسلامی، دکتر آقایان، امینی، نبوی، ساسان، مسعودی منصف، سلطانی، بهادری، شهاب فردوس و حاذقی قرائت و نسبت به هریک جداگانه رأی گرفته مرخصی آقای دکتر آقایان رد و بقیه تصویب شد.

پس از آن طرح قانونی که از طرف جمعی از آقایان نمایندگان دایر به پرداخت حقوق و هزینه وزارتخانه‌ها و ادارات و بنگاه‌های دولتی و سایر اعتبارات منظور در بودجه کل کشور بابت دی ماه 1324 مشتمل بر ماده واحده و یک تبصره به قید فوریت پیشنهاد شده بود با حضور آقای معاون وزارت دارایی مطرح فوریت آن پس از قدری مذاکره تصویب و در اصل طرح پیشنهادی آقای مجد ضیایی به عنوان تبصره پیشنهادی مشعر به پرداخت اضافه حقوق و ترفیع قانونی کارمندان و خدمتگزاران در سال جاری تقدیم نمودند و مورد موافقت واقع شد.

آقای نبوی دو تبصره اول راجع به عوارض صدی سه شهرداری‌ها و دوم در خصوص حقوق ورثه یوسف هزاره‌ای، پیشنهاد نمودند که پس از مختصر مذاکره قسمت اول استرداد و تبصره ثانوی که مشابه آن از طرف آقای امیر تیمور و چند نفر دیگر از آقایان نمایندگان دایر به استرداد یا تعویض املاک خاندان مرحوم صولت‌السلطنه هزاره‌ای پیشنهاد شده بود از طرف آقای معاون وزارت دارایی موافقت و نسبت به آن عنوان تبصره سوم اخذ رأی شده تصویب گردید.

آقای اردلان تبصره‌ای دایر به درج کلیه تصویب‌نامه‌های صادره از هیئت وزیران در روزنامه رسمی پیشنهاد و آقای صادقی استثنای تصویب‌نامه‌هایی را که جنبه سری دارد به آن اضافه نموده و پس از مذاکرات لازمه نسبت به تبصره پیشنهادی آقای اردلان رأی گرفته تصویب نشد و نسبت به ماده واحده طرح پیشنهادی به ضمیمه تبصره‌ها با ورقه اخذ رأی شده به اکثریت 79 رأی از 84 نفر نمایندگان حاضر تصویب گردید.

در این موقع (یک ساعت بعد از ظهر) آقای ملک‌مدنی نایب رئیس صندلی ریاست را ترک و آقای رئیس جلوس نمودند.

ورقه اعلام جرمی از طرف آقای دکتر مصدق برعلیه آقای بدر قرائت و به کمیسیون عرایض مراجعه شد.

+++

آقای رئیس گزارش شرفیابی خود را حضور همایونی و نظر ملوکانه دایر به استعفای هیئت دولت و استعلام تمایل مجلس و تعیین نامزد نخست‌وزیری را به استحضار مجلس رسانیدند.

آقای دکتر مصدق مختصری به مناسبت استعفای دولت آقای حکیمی و اظهارنظر در تشکیل دولت جدید بیان نموده و جلسه آینده در صورت لزوم روز چهارشنبه سوم بهمن ماه مقرر و مجلس یک ساعت و ده دقیقه بعد از ظهر ختم شد.

نایب رئیس - آقای مجد ضیایی در صورت جلسه نظری دارید؟ بفرمایید.

مجد ضیایی - خواستم عرض کنم منظور از اضافات که در تبصره دو تصویب شد اضافه اعتبار کارگزینی وزارتخانه‌ها از حق مقام و مزایا شامل این تبصره بوده به طوری که در تبصره قید شده عبارت بودجه پیش‌بینی شده 1324 که تقدیم کمیسیون بودجه شده تصریح دارد مخصوصاً حق مقام و مزایا را که مورد احتیاج جمعی بوده و انتظار پرداخت آن را داشتند شامل است و عمده منظور هم از این تبصره این قسمت هم بوده که در پرداخت اشکالی نشود برای قید در صورت جلسه عرض کردم که به حسابداری‌ها دستور بدهند در آتیه اشکال ننمایند.

نایب رئیس - آقای دولت‌آبادی در صورت جلسه است؟

دولت‌آبادی - عرض بنده هم در همین موضوعی بود که آقای مجد ضیایی توضیح دادند دیگر بنده عرضی ندارم.

نایب رئیس - آقای اردلان در صورت جلسه است؟

اردلان - بله عرض بنده در صورت جلسه است.

نایب رئیس - بفرمایید.

اردلان - بنده یک تذکری در صورت جلسه دارم و تا حدی که مذاکره در اطراف صورت جلسه اجازه بدهد خیلی مختصر عرض خواهم کرد. به طوری که آقای هاشمی نماینده محترم قرائت فرمودند در جلسه گذشته که متأسفانه هجده روز قبل بود بنده پیشنهادی کردم که تصویب نامه‌های هیئت وزیران در روزنامه رسمی درج شود نماینده محترم آقای هاشمی تشریف آوردند و فرمودند که در قانون چهارم مهر ماه 1323 این موضوع تصریح شده و دنباله فرمایشات آقای هاشمی جناب آقای ملک‌مدنی نایب رئیس قبل از این که به پیشنهاد بنده رأی بگیرند بیانی فرمودند که بنده عین آن را از روی صورت مجلس برای آقایان می‌خوانم: آقای نایب رئیس. بدواً رأی می‌گیریم به پیشنهاد آقای اردلان من که گفتم آقایان اعتراض کردند عرض کردم ضرورت ندارد چون نظر آقای اردلان تأمین است مطابق قانونی که درباره تأسیس روزنامه رسمی گذراندیم و این در واقع تکراری است که می‌شود حالا اگر آقایان موافقت می‌فرمایند با قید به این که این هست . . . بنده خواستم به عرض آقای نایب رئیس محترم برسانم که فردای آن روز بنده به اداره قوانین مراجعه کردم در قانون چهارم مهر ماه به هیچ وجه اسمی از تصویب نامه برده نشده است بنابراین جای تردید نیست وقتی نمایندگان مجلس حاضر می‌شوند به مطلبی رأی بدهند یا رأی ندهند وقتی رئیس مجلس می‌فرمایند که این لازم نیست رأی داده شود و مکرر است حتماً کسی حاضر نمی‌شود رأی بدهد برای این که رأی مکرر است این است که حق قانونی بنده که یک نفر وکیل هستم طبعاً از بین می‌رود و بنده یقین دارم جناب آقای ملک‌مدنی هم هیچ نظر خاصی در این خصوص نداشتند ایشان هم روی همان فرمایشی که آقای هاشمی فرمودند این بیان را فرمودند و این فرمایش ایشان و فرمایش آقای هاشمی در رأیی که مجلس داد تأثیر کرد و این حق بنده از من ساقط شده این است که بنده نسبت به این صورت جلسه اعتراض می‌کنم که این در صورت مجلس بماند و چون مذاکره بیش از این در صورت جلسه مقتضی نیست با تطبیق نظامنامه در موقع خودش این موضوع را مفصلاً عرض خواهم کرد.

نایب رئیس - آقای دکتر معظمی و آقایان هاشمی هر دو این موضوع را تذکر دادند که خاطر آقایان هست در آن قانونی که برای روزنامه رسمی گذشت این نظریه تأمین شده است (اردلان - نیست آقا) بنده هم در پیرو اظهارات این دو نفر آقایان این نظر را دادم و حالا هم البته اگر نظری داشته باشید در جلسات بعد تأمین می‌شود. آقای هاشمی.

هاشمی - بنده در این موضوع بخصوص به جناب آقای اردلان حق می‌دهم بنده اشتباه کردم اشتباه بنده هم ناشی از دو موضوع بود یکی این که قانون چهارم مهر ماه تصریح کرده است مجله داگستری عیناً منتقل شود و به صورت روزنامه رسمی دربیاید و مقرراتی که سابقاً نسبت به مجله دادگستری بوده است عیناً تصریح داشته است که تصویب‌نامه‌ها باید در مجله چاپ بشود. این یک علت اشتباه بود، علت دوم هم تفسیری بود که هیئت رئیسه بلافاصله بعد از وضع این قانون از آن کرد و ضمن مراسلات عدیده و رأی‌های متعدد و تصویب‌نامه‌های دولت را شامل این موضوع دانست که باید در روزنامه رسمی چاپ بشود و تقریباً استمرار و عمل بر این بوده است و حتی مطالبه می‌شده است که ندادن تصویب‌نامه‌ها تخلف از قانون است، این دو موضوع موجب این شده که برای بنده و آقای دکتر معظمی و جناب آقای ملک‌مدنی به این صورت تثبیت شده بود که در اصل قانون هم هست این است که به موقع خودش بجا می‌دانم پیشنهادی بفرمایید باز به وسیله رأی مجلس تأیید بشود.

اردلان - متشکرم.

نایب رئیس - آقای شهاب

شهاب فردوس - بنده راجع به آن فرمایشی که آقای مجد فرمودند و راجع به حق مقام تذکری دادند فرمودید اصلاح می‌شود خواستم از مقام ریاست خواهش بکنم که این تذکر ایشان را باید به دولت ابلاغ کنید چون حق مقام قضات را نپرداخته‌اند به عنوان این که اضافه و ترفیعات شامل این نیست و این که تنها در صورت مجلس قید کنیم و به دولت نگوییم کافی نیست خواهش می‌کنم در ضمن آن یک دوازدهم به دولت ابلاغ بکنند که این حق مقامی که برای قضات هست شامل این است و بدهند (صحیح است)

نایب رئیس - نظر جنابعالی وارد است و ابلاغ می‌کنیم (صحیح است) در صورت جلسه دیگر مخالفی نیست ولی چون عده کافی برای رأی نیست اگر موافقت می‌فرمایید تصویب صورت جلسه را به موقعی موکول کنیم که عده برای رأی کافی باشد (صحیح است) آقای فیروزآبادی قبل از دستور فرمایشی دارید بفرمایید.

2- بیانات قبل از دستور آقایان فیروزآبادی و اردلان و محمد طباطبایی

فیروزآبادی - عرض می‌شود خدا را شاهد می‌گیرم در این مجلس که شرفیابی پیدا کردم غرضی نداشتم و ندارم به جز اصلاح مملکت (صحیح است) (امینی - شکی نیست) مثل این که همه آقایان هم همین عقیده را داشته و دارند و هیچ عقیده نداشتم مگر کارهایی بکنم که موافق مذهب اسلام باشد (صحیح است) چون عقیده‌ام این است که با قانون مذهب اسلام می‌شود همه دنیا راحت باشند (صحیح است) سایر قوانین را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که امروز یک چیزهایی در آنها هست که نمی‌شود آسایش تمام بشر را تهیه کرد (صحیح است) دیگر این که خدا شاهد است من بشر را دوست دارم به هر لباسی به هر دینی به هر طریقی که باشد من بشردوست هستم بشر را دوست دارم و دلم می‌خواهد بشر در هر لباسی هست راحت داشته باشد آسایش داشته باشد و از تمام نعمای الهی برخوردار بشود این عقیده بنده است و کار من هم در همین زمینه است مدرسه می‌سازم مریض‌خانه ساختم کارهای دیگر حالا باشد چرا برای این که بشر را دوست داشته‌ام و دارم (صحیح است) و خیلی متأسف هستم که در یک زمانه واقع شده‌ایم که جنگ دنیا را فرا گرفته بود و الحمدلله که حالا خاتمه پیدا کرده است و امیدواریم دیگر این جنگ‌ها در دنیا ایجاد نشود و امیدواریم در سایه امنیت و عدالت تمام افراد بشر راحت باشند (یک نفر از نمایندگان – انشاءالله) و این انتظارات را هم ما از دول متفقه خودمان داریم چون هرچه توانستیم به آنها خدمت کردیم (صحیح است) و این مملکت مایل فیروزی و پیروزی آنها نامیده شد (صحیح است) و از مملکت ما استفاده کاملی کرده‌اند حال ما انتظار داشتیم و داریم که قدردانی آنها این باشد که ما را هم اینها راحت بکنند حواس ما خیلی پریشان شده است و مختل شده است به واسطه بعضی پیش‌آمدها در مملکت، ما نمی‌دانیم در دنیا این رسم است که هرکس خدمتی به کسی بکند به یک امیدی نتیجه بعکس باید ببرد یا خیر؟ نتیجه‌ای که آنها می‌خواهند ما هم می‌خواهیم آنها می‌خواهند راحت باشند. خوش باشند ما هم همین آرزو را داریم و داشتیم و ما هم کاری خدا شاهد است به عقیده بنده ما کاری نکردیم که به ضرر یک نفر از دول متفقه باشد (صحیح است) بلکه هر کاری کردیم به عقیده خودمان به نفع آنها می‌کردیم (صحیح است) کاری می‌کردیم که اینها خیال نکنند که ما طرفداری از یک طرف می‌کنیم کاری می‌کردیم که درست با آنها به مساوات رفتار کنیم در طرز عمل خودمان حالا نمی‌دانم شاید به جهت بعضی‌ها سوء استفاده‌ای شده و از چه نظر بوده بنده هیچ وقت برخلاف منافع متفقین و برخلاف سیاست مساوی در نظر قرار دادن آنها کاری نکردیم و بعد هم کاری نخواهیم کرد و امیدواریم که آنها هم حق ما را منظور بدارند و این جنگی را که لااقل سی میلیون نفوس در این جنگ تلف شد به جهت حفظ حقوق دول و ملل ضعیفه برطبق گفتارشان بشود چون همه‌اش را به ما گفتند که بعضی دول می‌خواستند به دول ضعیف زور بگویند ما می‌خواستیم زور نگویند و این جنگ را برپا کردیم و این دفاع را کردیم برعلیه زورگوها ما انتظار این قولشان را داریم ما انتظار

+++

داریم آن معاهده‌ای که با ما کردند و در تهران سه دولت معاهده بستند روی آن معاهده کاملاً رفتار بکنند تا ما بلکه تمام دنیا را ممنون خودشان قرار بدهند (صحیح است) و بدانند که دول متفقه معاهدات‌شان روی حقیقت است روی صورت و بدون سیرت نیست روی حقیقت است، همه‌مان انتظار داشتیم و داریم و امیدواریم که آنها هم برخلاف این رفتاری نکنند بلکه انشاءالله جنگ دیگری در دنیا برپا نشود و نوع بشر راحت باشند و همه خوش بگذرانند (انشاءالله) و عرض دیگری هم نسبت به مملکت خودمان دارم از دولت‌های وقت و از ادارات دولت از کارکن‌های دولت ما انتظار داریم هر چند آنها هم از ما انتظاراتی داشتند، دارند اما خوب حالا ذیحق‌شان می‌دانیم اما آنها هم که سر کار هستند مالیه دولت ایران را نباید بگذارند به غارت برود نگذارند به چپاول برود همین مالیه‌ای بود که در عرض بیست سال این مملکت را از آن بی‌چیزی و فقر و پریشانی به جایی رساند که در سال 400 میلیون عایدات پیدا کرد (تیمورتاش - اما به چه خون جگری؟) بله تقریباً بیست و چهار پنج کارخانه بزرگ ساخته شد در این مملکت، بانک‌ها پر پول شد بناهای عالی ساخته شد چه شد که همان پول حالا داده می‌شود و گرفته می‌شود و هیچ کار صورت نمی‌گیرد؟ این را باید یک فکری کرد چون اگر به همین منوال باشد اسباب زحمت خودمان، آقایان رؤسا و وزرا و تمام مملکت خواهد شد آخر ببینید کارخانه نوشهر (حاذقی - بهشهر) بنده رفتم گفتند روزی 80 هزار متر قوه تولید دارد 80 هزار متر! کارخانه‌های دیگر هم به همین طریق حالا می‌بینیم که پنج متر چیت‌مان را کسی نمی‌بیند مگر در بازارهای دیگر، آخر چرا این طور می‌شود؟ پنبه نداریم زغال‌سنگ نداریم، آدم نداریم، چرا این طور می‌شود؟ آخر این را آقایان در نظر بگیرند در اطراف این فکر بکنند فقط این یکی می‌گویند سالی چند میلیون ضرر می‌دهد و جاهای دیگر هم به همین طریق. امیدواریم این دولت حالیه، این دولتی که در رأس او شخص مقتدری برقرار شده است بتواند کارهایی بکند که جبران مافات بشود (انشاءالله) کاری بشود که اسباب ناامیدی ما از بعضی ترتیبات نشود، زیاده از این جسارت نمی‌کنم و عرضی نمی‌کنم امیدوارم دول متفقه کاملاً حقوق ما را در نظر داشته باشند (صحیح است - احسنت)

نایب رئیس - آقای اردلان.

اردلان - بنده با اجازه آقایان خواستم دو کلمه راجع به موضوع فترت در جلسات گذشته صحبت کردم باز هم عرض بکنم و گمان می‌کنم که موضوعش قابل توجه آقایان باشد پس از این که بنده در آن روز صحبتی کردم البته یک انعکاسی در خارج پیدا کرد و عده از آقایان با بنده در این خصوص صحبت کردند بنده از آقایانی که با نظر بنده و تمدید دوره چهاردهم موافقت کردند عرضی نمی‌کنم برای این که همین نظر خودم بود فقط از آقایانی که از نظر تنقید آمدند با من صحبت کردند این عرض را می‌کنم که قضیه یک قدری روشن بشود یکی از قضات دادگستری که بنده به درستی و شرافت و حسن عمل او ایمان دارم این آمد و بنده را ملاقات کرد و گفت همین قدر که بنده شنیدم شما راجع به تمدید دوره مجلس صحبت کردید من رفتم روزنامه رسمی را به دست آوردم و عین مطالب شما را خواندم برای این که درست بفهمم استدلال شما چه بود و حالا هم آمدم به شما بگویم که شاید فقط همان 120 نفر نمایندگان مجلس باشند که از این عقیده شما راضی و خشنود و پشتیبان باشند و از تمام پانزده‌ میلیون اهالی کشور ایران حتی یک نفر نیست که با این عقیده موافق باشد (صحیح است) بنده خیلی تشکر کردم از این صراحت این قاضی دانشمند و گفتم بسیار خوب خیلی ممنونم ولی خود جنابعالی که یکی از قضات شریف این مملکت هستید برای فترت چه فکری کرده‌اید یک قدری دستش را به صورتش کشید و قریب یک ربع معطل شد و بعد گفت خیلی عذر می‌خواهم می‌روم در این خصوص مطالعه می‌کنم و الان بیست روز است که رفته مطالعه بکند و بیاید راه پیدا کند البته ایراد گرفتن خیلی آسان است همین طور همه آنهایی که صحبت کردند با بنده و تنقید کردند راه نشان ندادند این راه حل پیدا کردن کار مشکلی است ولی ایراد گرفتن خیلی آسان است بنده الان هر کدام از آقایان را که بخواهند می‌آورم در جلوی تابلوی کمال‌الملک که بهترین نقاش‌های کشور ایران است خیلی ایراد هم می‌توانم بگیرم اما اگر قلم دستم بدهند یک چوب کبریت بخواهم بکشم نمی‌توانم بکشم بنابراین تنها تنفید راه حل ایجاد نمی‌کند اشخاص عالم اشخاص فکور علاقه‌مند به این مملکت باید راه نشان بدهند بنده می‌گویم فکر اردلان بسیار فکر سخیف غلطی است نباید دوره تمدید بشود ولی مملکت را نباید انداخت به هرج و مرج یک اشخاص دیگری آمدند با بنده صحبت کردند اشخاصی که با بنده صحبت کردند گفتند که از اصل ششم قانون اساسی چنانچه جناب آقای دکتر مصدق هم در روزنامه اطلاعات دیشب اشاره فرمودند می‌شود استفاده کرد اولاً به قدری من با این فکر مخالف هستم که اصلاً هیچ جور نمی‌توانم خودم را حاضر بکنم که صحبتش را بکنم در یک موقعی که در یکی از نقاط مملکت ما می‌آیند مجلس تشکیل می‌دهند ما بیاییم در تهران مجلس تهران تشکیل بدهیم این به هیچ وجه صحیح نیست من که به هیچ وجه زیر این بار نمی‌روم زیرا مجلس که در تهران تشکیل شود. ممکن نیست قبول کنیم (صحیح است) اگر این مجلس شورای ملی یک حرفی می‌زند که باید در ایران قابل قبول باشد برای این است که بنده که کرد هستم در آن هستم آقای صدر قاضی هم که کرد می‌باشند در آن هست (صحیح است) نماینده گیلان هم در آن هست (صدر قاضی - نماینده غیر کرد هم فرستاده‌اند این را هم بگویید - محیط را سرنیزه فرستاده است) (زنگ نایب رئیس).

اردلان - آقای صدر قاضی این از موضوع بحث بنده خارج است اجازه بدهید بنده وارد مطلب شوم به هر صورت بنده این فکر را به قدری مضر به حال مملکت می‌دانم که خدای من هم شاهد است به هیچ وجه حاضر نیستم این را تحمل بکنم (صحیح است) (ساسان - این برخلاف اصول است) حالا بنده عرض می‌کنم که اتفاقاً دیشب بنده منزل کاری نداشتم و نشستم قانون اساسی را از اول تا آخر هی مرور کردم. مطالعه کردم دیدم این پیشنهاد برخلاف نص صریح قانون اساسی است (صحیح است) در قانون اساسی اگر یک حق خاصی برای نمایندگان تهران قائل شده‌اند آن موقعی است که مجلس سنا وجود داشته باشد و بدون مجلس سنا محال است این تصمیم به کلی برخلاف قانون اساسی است (سید محمد طباطبایی - مطرح نیست این موضوع که مطرح نیست و قابل بحث هم نمی‌باشد).

نایب رئیس - آقای طباطبایی صحبت نفرمایید.

اردلان - بنابراین بنده این را از روی دلیل قانون اساسی، از روی احساسات نبود. از روی دلیل قانون این را مخالف می‌دانستم (صحیح است) آمدند و گفتند آقا این چه حرفی است شما می‌خواهید خودتان وکیل باشید. گفتم شما چه نظری دارید گفتند انتخابات را شروع کنید گفتم که شروع انتخابات بایستی با فرمان شاه باشد، فرمان صادر شود، استاندار و حاکم محل باید اعلان صادر کنند چگونه در نقاط آذربایجان‌ و زنجان نماینده دولت انتخابات را شروع کنند این چه حرفی است می‌زنید، این حرف من را که شنید ساکت شد، به ایشان گفتم اگر نظر اصلاحی دارید بدهید و صرف این که من از مجلس چهاردهم خیری ندیده‌‌ام و وکیلش را دوست ندارم نباید تنقید بکنید روزنامه کیهان یکی از روزنامه‌های خیلی خوب است من خیلی عقیده دارم به خواندنش روزنامه آهن؛ روزنامه جبهه که از روزنامه‌های خوب هستند در سرمقاله‌شان همه از تمدید دوره چهاردهم تنفید کرده بودند ولی هیچ کدام راه حلی نشان نداده بودند که ما چه بکنیم، انتخابات را که نمی‌شود شروع بکنیم وجود فترت هم که بلای مزمنی است ممکن است استقلال مملکت ما را از بین ببرد اگر ما تمدید بکنیم چه عیبی دارد حالا البته یک سوء تفاهمی حاصل شده بود که بعضی‌ها تصور کرده بودند که بنده در اینجا گفته‌ام که مجلس شورای ملی برای دو سال تمدید بکنیم ابداً بنده همچو حرفی را نزده بودم و هیچ وقت هم همچون حرفی را نخواهم زد قانونی را ما گذرانده‌ایم و به طور صریح هم گفته‌ایم که هر وقت خانه ما خالی از اغیار شد ما انتخابات را شروع می‌کنیم آن قانون به قوت خودش باقی خواهد بود و وقتی که شروع شد نصف بعلاوه یک از نمایندگان از تمام نقاط در مرکز حاضر شدند ما با کمال میل می‌بوسیم می‌دهیم به دست آقایان ولی مملکت را فترت درش ایجاد نمی‌کنیم من برای این که عقیده‌ام را بگویم یک طرحی تهیه کرده‌ام و برای این که در صورت جلسه هم بماند اجازه بدهید من این طرح را بخوانم (جمعی از نمایندگان - بفرمایید) اگر آقایان حاضر هستند که به آن رأی می‌دهند و اگر هم حاضر نیستند بنده به وظیفه خودم عمل کرده‌ام، مجلس شورای ملی - نظر به این که با وضع کنونی کشور انتخابات دوره پانزدهم به فوریت میسر نیست و نظر به این که ایجاد فترت ممکن است در این موقع مخاطرات جبران‌ناپذیری برای مملکت ایجاد نماید نظر به این که اصل هفتم متمم قانون اساسی تصریح دارد که اساس مشروطیت تعطیل‌بردار نیست و نظر به این که در اصل چهل و دوم متمم قانون اساسی ذکری از تکالیف و وظایف نمایندگان در موقع فترت بعمل آمده و همچنین نظر به این که تمدید دوره قانون‌گذاری در هیچ کجای قانون اساسی منع نشده بعلاوه در یک دوره نیز عملاً مجلس شورای ملی تمدید شده و همچنین نظر به این که در تمام ادوار گذشته مجلس شورای ملی هیچ وقت عمل تمدید دوره دوم تنقید را و یا غیر قانونی ندانسته ماده واحده زیر را به قید دو فوریت پیشنهاد و درخواست تصویب آن را می‌نمایم.

ماده واحده - مادام که نصف بعلاوه یک از نمایندگان منتخبه دوره پانزدهم در تهران حضور نیافته‌اند دوره قانون‌گذاری مجلس چهاردهم تمدید می‌شود و همین که نصف بعلاوه یک نمایندگان دوره پانزدهم در تهران حاضر شدند مجلس چهاردهم خاتمه خواهد یافت.

+++

دکتر رادمنش - خدا به داد ملت ایران برسد.

اردلان - عرض کنم بنده آن روز هم عرض کردم. امروز هم تکرار می‌کنم که ابداً نمی‌گویم که شما این حرف را قبول کنید شما بیایید راه بهتر نشان بدهید من به شما تسلیم می‌شوم ولی مملکت را نباید در خطر هرج و مرج انداخت و تسلیم حوادث کرد خطرناک است (کام‌بخش - راه بهتر را در موقعش نشان دادیم) از اوایل مشروطیت تا به حال بسا اتفاق افتاده که در مملکت فترت بوده - دو ماه، سه ماه، شش ماه ولی وضعیت مثل وضعیت حاضر نبود شما بیایید قضیه را روشن بکنید چه راه حلی برای مملکت در نظر می‌گیرید من یکی اول تسلیم می‌شوم ولی این طور مملکت را بلاتکلیف گذاشتن والله صلاح نیست.

نایب رئیس - برای اطلاع آقایان عرض می‌کنم که این طرح آقای اردلان مطرح نیست زیرا ایشان به عنوان نطق قبل از دستور صبحت کردند و طرح وقتی مطرح و مورد بحث واقع می‌شود که تشریفات مقدماتی آن به عمل آید یعنی آن ترتیبی که در آیین‌نامه تصریح شده، عده کافی امضا کرده باشند و جزء دستور قرار بگیرد بنابراین اظهارات ایشان در واقع از نقطه‌نظر عقاید شخص خودشان بود و نطق قبل از دستور بود. آقای طباطبایی بفرمایید.

سید محمد طباطبایی - بنده اگر مجلس شورای ملی دو هفته دچار وقفه و تعطیل نبود زودتر از امروز اما حالا که بیشتر از دو هفته است که مجلس نیست در اولین جلسه اغتنام فرصت می‌کنم که احساسات ملت صلح‌جو و مسالمت‌جوی ایران را راجع به جریان اخیر شورای امنیت ملل برای اولین مرتبه در مجلس شورای ملی به سهم خودم اعلام بکنم به طوری که آقایان مستحضر هستید مملکت و ملت ایران پس از بیشتر از چهار سال رنج فراوان و تحمل مصائب و شداید تاریخی دچار حوادث ناگواری شد که بالاخره ناگزیر و ناچار است استعانت و استغاثه به سوی ملل و دول بزرگ و کوچک دنیا از طرف ملت ایران دراز شد تظلم ملت ایران خوشبختانه مورد توجه دنیا واقع شد بنده در این موقع باید از شایستگی و برازندگی هیئت نمایندگی خودمان در لندن و مخصوصاً از شخص شخیص جناب آقای تقی‌زاده اظهار تشکر بکنم (صحیح است) آقای تقی‌زاده بعد از چهل سال صرف عمر در آزادی‌طلبی و مشروطه‌خواهی و رحمت در راه علم و فضیلت البته می‌بایستی همین شایستگی را از خود نشان بدهند (صحیح است) این قبیل افراد، این قبیل عناصر ذخیره‌های مهم و بزرگی هستند برای ملت‌ها (صحیح است) من عادتم در روزنامه‌ تا وقتی که روزنامه‌نویس بودم و در دوره‌‌هایی که در مجلس بوده‌ام آقایان می‌دانند تمجید و تحسین از اشخاص نبوده و نیست اما حالا فردی که باعث حفظ آبرو و حیثیت یک ملت و مملکتی است باید ازش تقدیر کرد، باید تحسین کرد، باید اظهار تشکر کرد (صحیح است) بعد از جناب آقای تقی‌زاده از سایر هیئت نمایندگی ایران من‌جمله آقای سهیلی که در این موقع به درد ایران خوردند من در سهم خودم اظهار تشکر می‌کنم. از ملت متمدن و آزادی‌خواه انگلستان و از وزیر برازنده و شایسته امور خارجه انگلستان در این موقع مهم که دنیا به نظر آزمایش و محک و امتحان به شورای امنیت ملل نگاه می‌کرد ما جز این صراحت گفتار و صمیمیت و صداقت انتظار نداشتیم (صحیح است) من با کمال صمیمیت به نام ملت ایران از آقای بوین اظهار تشکر می‌کنم (صحیح است) (کام‌بخش - به نام ملت ایران نکنید به نام خودتان بکنید) مانعی ندارد شما هم از آقای ویشنسکی به نام خودتان تشکر کنید.

دکتر رادمنش - ما از هیچ کس تشکر نمی‌کنیم ما نوکر کسی نیستیم.

دکتر کشاورز - ملت ایران خودش زنده است و آزاد، تشکر کنیم!؟ ما از این حرف‌ها نفرت داریم.

ایرج اسکندری - حالا از کمپانی نفت هم تشکر کنید (خنده نمایندگان - زنگ نایب رئیس).

سید محمد طباطبایی - آقای بوین مورد تشکر من است چرا برای این که با کمال صراحت و شرافت اعتراف کرد به این که ملت ایران سهم مهم و بزرگ در موفقیت دول بزرگ و پرزور عالم دارد (صحیح است) بنده از وزیر خارجه‌ای که حق ملتی را که امروز فقط گناهش این است که مظلوم است، تصدیق می‌کند انصاف به خرج می‌دهد از هر ملتی که باشد من از او باید تشکر کنم (صحیح است) همان طوری که از اظهارات بدوی آقای ویشینسکی ملت ایران گله‌مند بود، ما منتظر نبودیم که با کمال صمیمیت، با کمال وفاداری و خلوص هرچه داشتیم نثار قدوم قشون‌های نیرومند و پرزور شوروی بکنیم و بعد با کمال تأسف گفته شود که دولت ایران، مملکت ایران روسیه را تهدید می‌کند، ما انتظار نداشتیم که یک همچون شوخی با ما بشود (صحیح است) حالا که اظهار عواطف می‌کنند، اظهار محبت می‌کنند البته از زمامداران محترم شوروی هم کمال تشکر را داریم و امیدوار هستیم که با همین احساس، با همین نیت با ما رفتار بکنند (صحیح است) من عرض کردم این تهمت‌ها و افتراهای ناروا که برخلاف انصاف به ملت و مملکت ایران زده شد قلوب ایرانیان را جریحه‌دار کرده است (صحیح است) در این مملکت نه فاشیستی هست، نه دیکتاتوری هست، نه استبدادی هست.

دکتر رادمنش - همه‌اش آزادی است.

سید محمد طباطبایی - البته آزادی است.

دکتر رادمنش - برای شما،

محمد طباطبایی - برای من!

دکتر رادمنش - آزادی برای مردم ایران نیست، مردم ایران جز گرسنگی چیزی ندارند (همهمه نمایندگان - زنگ رئیس) اینجا می‌گویید آزادی توی خیابان‌ ببینید مردم چه‌ جور آزادی دارند،

محمد طباطبایی - آقای دکتر رادمنش عرض می‌کنم شما یک قبرستانی را پیدا بکنید در تمام دنیا در تمام تاریخ که در پایتخت آن قبرستان . . .

کام‌بخش - چهل تا روزنامه یک‌دفعه توقیف شود

محمد طباطبایی - روزنامه‌ای دربیاید و عکس یک نفر متجاسر را چاپ بکند تبریک و تهنیت بگوید چرا؟ برای آن که خوب آذربایجان را از مملکت ما جدا کرده است.

کام‌بخش - آذربایجان جدا نشده این طور نیست، شما جدا می‌کنید، آذربایجان جدا نمی‌شود آقای این پرووکاسیون Provocations را جلوگیری کنید، اینها نیست، اینها نقشه تازه دارند اینها این طور می‌کنند و می‌خواهند که بین ماها را به هم بزنند.

دکتر کشاورز - در موقعی که افق سیاست ما روشن شده این حرف‌ها برخلاف مصالح مملکت است.

کام‌بخش - به کوری چشم شما آذربایجان جدا نمی‌شود (همهمه - زنگ رئیس)

نایب رئیس - شما هم آقای کام‌بخش برخلاف نزاکت صحبت نکنید.

سید محمد طباطبایی - من می‌خواهم آذربایجان را جدا کنم؟

کام‌بخش - شما می‌خواهید آذربایجان را تجزیه کنید.

نایب رئیس - آقای طباطبایی خواهش می‌کنم که صحبت خودتان را بفرمایید مجلس را متشنج نکنید.

دشتی - آزادی نطق را تأمین کنید. ناطق باید آزاد باشد تا بتواند صحبت کند.

دکتر کشاورز - اینجا الان دستور گرفت بیاید صحبت بکند.

هاشمی - اگر کسی اعتراضی دارد بعداً بیاید فرمایشش را بکند.

سید محمد طباطبایی - آقایان مدعی آزادی هستید، طرفدار آزادی هستید . . .

ایرج اسکندری - خوشمزه‌اش همین است که شما آزادی‌خواه هستید.

سید محمد طباطبایی - البته کار روزگار به جایی رسیده است، حضرت اقدس و الا که من مرتجع هستم شما آزادی‌خواه هستید.

نایب رئیس - آقای طباطبایی ساکت باشید

سید محمد طباطبایی - شما آقا آنجا را ساکت بفرمایید.

نایب رئیس - خواهش می‌کنم آقایان صبحت نفرمایند هر فرمایشی دارند یادداشت بفرمایند بعداً جواب را اینجا بفرمایند.

سید محمد طباطبایی - البته این طور حرف‌ها این قبیل اظهارات مال هر کس نیست. مثل من آدمی می‌خواهد . . .

ایرج اسکندری - این را می‌دانستیم.

سید محمد طباطبایی - چرا که تمام مردم شاهد من هستند، شاهد زندگی من هستند که من با مقامات خارجی آشنایی ندارم (صحیح است) خود خارجی‌ها شاهد شرافت من هستند که این چیزهایی که می‌گویم راست است (صحیح است) من در تمام مدت عمرم یک دفعه سفارت انگلیس را دیده‌ام، مطبوعات را دعوت کرده بودند من هم یک دفعه رفتم خانه پیروزی‌شان هم چند دفعه دعوت کردند من نرفتم، این است که من با کمال صراحت می‌توانم حرفم را بزنم (صحیح است) من یک روزی هم اینجا گفتم چیزی که . . .

جمال امامی - با کمال تأسف

سید محمد طباطبایی - اسباب تأسف و اسباب حیرت من است، این است که یک ملتی خودش حاضر بشود به خودش نهمت بزند (صحیح است) من که اشاره کردم برای این است که خوب خارجی‌ها

+++

از گفتن و تهمت ‌زدن به یک ملت ضعیفی که اینجا دیکتاتوری است، اینجا استبداد است همه مردم می‌دانند که می‌خواهند چه نتیجه‌ای بگیرند من دو فرض می‌کنم یکی این که اینها راست می‌گویند، اول این فرض است، اما من که ایرانی هستم می‌دانم که آنها چرا این راست را می‌گویند من چرا تصدیق بکنم من چرا به آنها فرصت بدهم دوم این که خلاف واقع است دروغ است (صحیح است) آخر این دیکتاتور این استبداد کجا است، این شاه است که مثل بره با شما می‌ایستد و صحبت می‌کند این شاه دیکتاتور است؟ حکیم‌الملک دیکتاتور است؟ یا آقای سید محمدصادق رئیس مجلس دیکتاتور است (زنگ رئیس) این کجا است، این استبداد کجا است، از همه این قوا گذشته برسد به مجلس، توی این مجلس مستبد و دیکتاتور کیست؟ آقای فیروزآبادی دیکتاتور است؟

قبادیان - شاه حقیقتاً به تمام معنی آزادی‌خواه است.

نایب رئیس - آقای قبادیان خواهش می‌کنم حرف نزنید.

قبادیان - من عقیده‌ام را می‌گویم.

سید محمد طباطبایی - آخر ما ناسلامتی اسم‌مان ایرانی است ما باید که مصالح خودمان را حیثیت خودمان را منافع خودمان را رعایت بکنیم‌ آخر اینجا هر شکل حکومتی بخواهیم ما باید بخواهیم به خارجی‌ها چه مربوط است (صحیح است)

دکتر کشاورز - ملت باید بخواهد نه شما.

سید محمد طباطبایی - به خدا مردم به شما می‌خندند با این حرف‌هایتان.

دکتر کشاورز - مردم شما را هم می‌شناسند ما را هم می‌شناسند آقای طباطبایی

ایرج اسکندری - آقا من اخطار نظامنامه دارم.

پروین گنابادی - نماینده قلابی شما هستید. این دستوری است که از آقا گرفتید.

سید محمد طباطبایی - من که نه اسمی از شما بردم نه به شما نگاه کردم و نه صحبتی از شما کردم . . .

دکتر کشاورز - شما برخلاف منافع ملت ایران صحبت می‌کنید.

سید محمد طباطبایی - آخر خودتان هوش داشته باشید من که می‌گویم خارجی‌ها شما چرا داد می‌زنید؟

دکتر کشاورز - برای آن که سیاست خارجی را خراب می‌کنید.

3- تعطیل جلسه

(در این موقع چند نفر از نمایندگان از جلسه خارج می‌شدند)

کام‌بخش - آقای سید ضیاءالدین فرار نکنید.

صفوی - این حرف‌ها را چرا می‌زنید آقا (همهمه نمایندگان)

سید ضیاءالدین طباطبایی - کجا فرار می‌کنم اجازه بدهید حرف بزنم. شما که نمی‌گذارید حرف بزنند.

کام‌بخش - حرف مال کسی است که حق حرف داشته باشد آقای جلیلی فرار نکنید بنشینید

دکتر رادمنش - خائن - دزد

سید ضیاءالدین طباطبایی - چرا توهین می‌کنید ما کجا می‌رفتیم چرا نمی‌گذارید حرف بزنند آقای رئیس شما رئیس هستید؟ (صدای زنگ)

نایب رئیس - من به شما اخطار می‌کنم آقای دکتر کشاورز. شما اجازه خواستید حرف بزنید چرا نمی‌گذارید حرف بزنند.

کام‌بخش - چرا مجلس را از اکثریت می‌اندازید.

(در این موقع آقای جمال امامی خواستند جلسه را ترک کنند)

کام‌بخش - آقای جمال امامی بروید بنشینید

جمال امامی - بنده نمی‌نشینم از شما هم ترسی ندارم از ارباب شما هم نمی‌ترسم (همهمه و قیل و قال نمایندگان)

(در این موقع (نیم ساعت بعد از ظهر) آقای نایب رئیس جلسه را ترک و مجلس تعطیل شد)

نایب رئیس مجلس شورای ملی-ملک‌مدنی

انتصابات و احکام

وزارت امور خارجه

انتصابات زیر در وزارت امور خارجه بعمل آمده است

آقای محسن شاهرخی رئیس اداره یکم سیاسی

آقای عبدالحسین صدیق اسفندیاری رئیس اداره انتظامات

آقای ابوالفضل شاهرخی کنسول سلیمانیه و کوکوک

آقای عبدالحسین میکده تصدی عضویت مقدم اداره ترجمه

آقای عبدالرضا قاضی نور تصدی عضویت مقدم اداره بایگانی

آقای ابراهیم اشتری تصدی عضویت مقدم اداره تشریفات

آقای حسین زمان‌زاده شهریار تصدی عضویت مقدم اداره اقتصادیات

آقای دکتر محمدعلی مسعود انصاری تصدی مدیریت دایره روادید

آقای دکتر حسینعلی حجازی مدیریت دایره گذرنامه

آقای علی‌اکبر فروهنده کارمند اداره پیمان سه‌گانه

آقای احمد میرفندرسکی دبیر سوم سفارت کبرای ایران در مسکو

وزارت کشور

آقای کمال‌الدین صالحی شهردار دامغان از تاریخ 1/1/1324 - به سمت بخشدار و کفیل شهرداری دامغان منصوب شد.

آقای تقی مدحت بخشدار رفسنجان

از تاریخ 27/10/24 به سمت فرماندار رفسنجان منصوب شد.

شماره 789          16/11/24

وزارت بازرگانی و پیشه و هنر

1- آقای مهندس مرتضی آل‌احمد به ریاست کارخانه تصفیه مس

2- آقای رسول کمانگر به ریاست دایره ترفیعات و اضافات و امور استخدامی کارمندان رسمی

اخبار مجلس

گزارش کمیسیون عرایض و مرخصی

در این هفته و هفته قبل تعداد 160 پاسخ‌نامه‌های واصل از وزارتخانه‌ها از اداره دبیرخانه مجلس برای رفع نگرانی دادخواهان به آنها ابلاغ و ضمناً 190 شکایاتی‌ که رسیده بود جهت رسیدگی و حق‌گذاری به وزارت‌خانه‌های مربوطه رجوع شده است.

شماره 121/515 اخبار رسمی 17/11/24

از وزارت پست و تلگراف و تلفن

تلگرافات به قصد کشور اتریش به نرخ قبل از جنگ قبول و از راه بی‌سیم لندن مخابره می‌شود تلگرافات غیر دولتی باید به طور کشف به یکی از زبان‌های انگلیسی فرانسه روسی یا آلمانی و منحصراً راجع به کسب اطلاع باشد تلگرافات دارای اعتبار جواب و تلگرافات به نرخ تخفیفی فعلاً پذیرفته نمی‌شود.

تلگرافات به قصد نقاط Peiqing' Hankow Tsingtau, tientsin, Shanghai واقع در چین بدون تضییقات قبول و مخابره می‌شود.

بخشنامه‌ها

وزارت پست و تلگراف در سال 1324

شماره 40/1914               18/1/1324

ردیف 553                        ادازه کارگزینی

از این تاریخ دفتر پست پهلوی دژ از توابع گرگان به شعبه پستی تبدیل و فقط مرسولات پستی در شعبه مذکور پذیرفته می‌شود.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن محمد حکیمی

شماره 40/2839               2/2/1324

ردیف 554                        اداره کارگزینی

اداره پست و تلگراف و تلفن

از تاریخ چهاردهم اسفند ماه 1323 در سرباز از توابع زهدان که در یکصد و دوازده کیلومتری ایرانشهر واقع است دفتر پست تأسیس و مرسولات پستی در دفتر مذکور پذیرفته می‌شود.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن محمد حکیمی

شماره 40/4767               7/2/24

ردیف 555

وزارت پست و تلگراف و تلفن - به طوری که انجمن ملی تربیت بدنی و پیش‌آهنگی ایران اطلاع داده‌اند در ادارات دولتی و بنگاه‌های وابسته به دولت آن طور که باید و شاید از افراد ورزشکار و قهرمانان ورزشی تشویق نشده و در مواقع لزوم به آنان کمک‌های لازم از قبیل توجه به ترفیع اضافات تهیه وسایل تمریناتی و موافقت با شرکت در مسابقه‌ها نمی‌شود چون وجود این قبیل کارمندان موجب آبرومندی کشور است مقتضی است به ادارات تابعه دستور فرمایید که نسبت به ورزشکاران و قهرمانان ورزشی خوش سابقه توجه و نظر مخصوص داشته باشند و در بهبود وضع زندگانی و رفاه حال آنان مراقبت و مساعدت نمایند.

معاون نخست‌وزیر

اداره کارگزینی - رونوشت بخشنامه شماره

+++

(1780) 4 اردیبهشت ماه 1324 مقام نخست‌وزیری ارسال می‌شود که مفاد آن را نسبت به افراد ورزشکار و قهرمانان ورزشی به موقع اجرا گذارند.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن

شماره 40/6500               15/2/24

شماره ردیف 556

اداره پست و تلگراف و تلفن

از تاریخ 3 اردیبهشت ماه 1324 در بانه از توابع سنندج مجدداً دفتر تلگراف دایر و تلگرافات در دفتر مذکور پذیرفته می‌شود.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن

شماره 43/6293               29/2/24

ردیف 557

همه‌جا - پستل - طبق تبصره 2 ماده 2 قانون مصوب 5 بهمن 1323 سیاهه کلیه کارمندان رسمی آن اداره که دارای پایه اداری بوده و خدمت زیر پرچم خود را انجام داده و به خدمت بازگشت نموده‌اند (به استثنای متولدین سال 1284 تا پایان 1294 که از مزایای تبصره 4 ماده 65 قانون نظام وظیفه 29 اسفند 1321 استفاده کرده‌اند) با کمال دقت تهیه و زودتر ارسال دارید.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن

شماره 40/7207               5/3/1324

ردیف 558

کلیه ادارات مرکزی و ادارات پست و تلگراف شهرستان‌ها - نظر به این که امتحانات بانوان و آقایان کارمندان بی‌پایه در حدود مقررات قانون - 29 شهریور ماه 1311 و آیین‌نامه مربوطه باید شروع شود مقتضی است هرچه زودتر نام کارمندان بی‌پایه آن اداره (اعم از بانوان و آقایان) که لااقل دوازده ماه (یک سال تمام) با سمت دون‌پایه سابقه خدمت داشته و شخصاً هم داوطلب امتحان باشند به اداره کارگزینی بفرستید مواد امتحانات کارمندان بی‌پایه به شرح زیر می‌باشد:

1- خط و انشای فارسی.

2- دیکته و املای فارسی.

3- چهار عمل اصلی و اعشاری حساب.

4- جغرافیای مختصر ایران.

5- دادن یکی از سه امتحان پستی یا تلگرافی و یا حسابداری به شرح زیر:

الف - دو سؤال از قانون پستی و دو سؤال از آیین‌نامه اجرای قانون پستی.

ب - زدن و گرفتن تلگراف هشتاد حرف دقیقه

ج - دو سؤال از قانون محاسبات عمومی و یک سؤال از قانون دیوان محاسبات و یک سؤال از آیین‌نامه دیوان محاسبات کسانی که یکی از فنون پست یا تلگراف و یا حسابداری را امتحان بدهند از دادن امتحان دو مواد دیگر فنی معاف هستند ولی اشخاصی که از فنون پستی یا تلگرافی و یا حسابداری هر سه مطلع باشند در موقع ارتقا حق تقدم خواهند داشت ضمناً متذکر می‌شود دارندگان گواهینامه‌های رسمی تحصیلی شش ساله ابتدایی و یا سه سال اول متوسطه فقط در قسمت‌ امتحان فنی (پست یا تلگراف و یا حسابداری) شرکت خواهند نمود و با فرستادن رونوشت گواهینامه مصدق تحصیلی خود از دادن مواد امتحانات غیرفنی (انشا، حساب، جغرافیا، دیکته) معاف می‌باشند در خاتمه لازم است ضمن معرفی کارمندان بی‌پایه داوطلب رونوشت مصدق گواهینامه رسمی تحصیلی آنها را هم هریک که دارا هستند بفرستید که محتاج به مطالبه مجدد نشود و چنانچه قبلاً هم مدارک تحصیلی خود را فرستادید و در پرونده کارگزینی بایگانی است مجدداً رونوشت مصدق نیز تهیه و بفرستند که احتیاجی به استخراج مدارک تحصیلی از پرونده استخدامی آنها پیدا نشود مواد امتحانات بعداً در پاکت لاک و مهر شده توسط هیئت ممتحنه با تعیین روز شروع امتحانات فرستاده خواهد شد.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن

شماره 40/9198               9/3/24

شماره ردیف 559

اداره پست و تلگراف و تلفن

از تاریخ پنجم اردیبهشت ماه 1324 در سیه‌رود از توابع تبریز که مسافت آن تا جلفا سی کیلومتر می‌باشد دفتر پست تأسیس و مرسولات پستی در دفتر مذکور پذیرفته می‌شود.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن

شماره 43/9877               تاریخ 16/4/24

ردیف 560

وزارت پست و تلگراف

وزارت جنگ مصمم است در درجه اول احتیاجات دانشکده افسری احتیاط را در شهریور ماه 1324 از زایچگان 1295 الی پایان 1301 تأمین نماید علیهذا به عموم وزارتخانه‌ها و بنگاه‌های دولتی و ملی و مؤسسات داخلی و خارجی اطلاع می‌دهد صورت این طبقه مشمولین را که دیپلمه، لیسانسیه، دکتر، دامپزشک، داروساز، دندانساز می‌باشند و هنوز خدمت قانونی نظام وظیفه خود را انجام نداده‌اند طبق نمونه پیوست تنظیم و به اطلاع اداره مرکزی نظام وظیفه برسانند و به عموم کسانی که از این طبقات مدعی تکفل عائله هستند اخطار کنند که اگر تاکنون در روشن نمودن وضع خود غفلت کرده‌اند با مراجعه به نزدیک‌ترین حوزه نظام وظیفه محل خدمت خود را در این زمینه فوراً اقدام نمایند چنانچه در شهریور ماه دیگر به ادعای تکفل این قبیل مشمولین قبل از اعزام به خدمت رسیدگی نخواهد شد و همچنین از عموم وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و ملی خواهشمند است از حال جانشین این طبقه از مشمولین خود را در نظر گرفته و ترتیبی بیاندیشند که در اول شهریور ماه 1324 وظایف اداره مربوطه به آنها به علت احضار به خدمت معوق نمانده موجبات تعاطی مکاتبات را دایر بر معافیت پاره از مشمولین از اعزام به خدمت فراهم ننمایند چه وزارت جنگ به این قبیل تقاضاها که موجب تبعیض شدن و متباین اصل عدالت و اجرای یکنواخت قانون است نمی‌تواند ترتیب اثر دهد در پایان به کلیه مشمولین مذکوره و سایر مشمولین از طبقه 1295 تا پایان 1304 که برای روشن شدن وضعیت قانونی خود تاکنون مراجعه ننموده و یا از لحاظ عدم تسلیم مدارک اداره نظام وظیفه را به تشخیص وضعیت قانونی خودشان معطل گذارده‌اند اخطار می‌شود که تا اول مرداد ماه 1324 به نزدیک‌ترین حوزه‌های نظام وظیفه محل توقف مراجعه و کتباً با اخذ رسید به معرفی و تسلیم مدارک اقدام نمایند در غیر این صورت با تعقیبات قانونی مواجه خواهند بود.

وزیر جنگ

رونوشت بخشنامه بالا به ضمیمه نمونه به عموم ادارات مرکزی و شهرستان‌ها فرستاده می‌شود که از مفاد آن استحضار حاصل نموده و فوراً صورت مشمولین دیپلمه و لیسانسیه زایچگان 1295 الی پایان 1301 که در آن اداره مشغول کار می‌باشد طبق نمونه پیوست تنظیم و فوراً به اداره کارگزینی ارسال دارند.

به جای وزیر پست و تلگراف و تلفن

شماره 40/1193               28/4/24

ردیف 561

کلیه ادارات پست و تلگراف شهرستان‌ها - در تعقیب بخشنامه شماره 40/7207 – 5/3/24 راجع به آزمون کارمندان بی‌پایه اینک مواد امتحانات که حسب‌الامر از طرف هیئت ممتحنه تعیین گردیده در پاکت لاک و مهر شده به پیوست نامه حاضر فرستاده می‌شود آقای رئیس آن اداره بایستی در روز آزمون (پنجشنبه اول شهریور ماه 24 ساعت ده صبح) پاکت نامبرده را با حضور لااقل دو نفر از مأمورین درجه یک محل و داوطلبان امتحان باز کرده مطابق موادی که برای آزمون معین شده در همان مجلس از داوطلبان پرسش نموده پاسخ آنها را فی‌المجلس در پاکت گذارده با لاک و مهر خود و مدعوین مأمورین درجه یک ممهور و به مرکز به نام اداره کارگزینی (هیئت ممتحنه) بفرستید بدیهی است کارمندانی که دارای گواهینامه رسمی تحصیلات شش ساله ابتدایی و یا سه ساله اول متوسطه و یا بالاتر باشند از دادن امتحانات مواد غیرفنی معاف بوده و فقط در آزمون فنی (پست یا تلگراف و یا حسابداری و یا در صورت تمایل شخصی در هرسه قسمت) شرکت خواهند نمود البته نهایت سعی و مراقبت را خواهید فرمود که با رعایت مراتب فوق‌الذکر هیچ یک از کارمندان و داوطلبان آن اداره پیش از شروع آزمون از مواد امتحانات آگهی حاصل نکنند کارمندان بی‌پایه ‌داوطلبی که در نقاط تابعه آن اداره به خدمت اشتغال دارند پس از تأمین کار می‌توانند با هزینه خود در روز آزمون به مرکز آن اداره آمده پس از دادن امتحانات لازمه فوراً به محل خود بازگشت نمایند خواهشمند است سعی فرمایید تسهیلات لازمه را فراهم کرده که کلیه کارمندان بی‌پایه واجد شرایط آن اداره و نقاط تابعه بتوانند در جلسه آزمون حاضر شوند و کارمندان بی‌پایه دفاتر تابعه آن اداره که دارای دستگاه تلگراف و دور از مرکز آن اداره و وسیله مسافرت و تأمین کار برای آنان به هیچ وجه میسر نباشد برای این که از مزایای آزمون بی‌بهره نمانند می‌توانند در همان روز و ساعت آزمون در محل خدمت خود با حضور دو نفر از رؤسای درجه یک محل به وسیله دستگاه تلگراف امتحانات لازمه را بدهند و همچنین متصدیان و کارمندان بی‌پایه دفاتر پستی هم در صورت تأمین سرویس ممکن است با هزینه‌ خود به نزدیک‌ترین دفتر تلگرافی آمده با انجام تشریفات نامبرده بالا امتحانات لازم را داده فوراً به محل خدمت خود مراجعت نمایند نتیجه امتحانات کارمندان داوطلب دفاتر جزء هم که به ترتیب مذکور به عمل می‌آید بایستی در همان جلسه آزمون که در مرکز آن اداره تشکیل می‌شود با نتیجه آزمون داوطلبان آن مرکز یکجا در پاکت لاک و مهر شده با امضای آقای رئیس آن اداره و رؤسای درجه یک محل که در جلسه آزمون‌ شرکت کرده‌اند به مرکز فرستاده شود.

هیئت ممتحنه

+++

یادداشت ها
Parameter:294299!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)