کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19
[1396/06/01]

جلسه: 171 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه اول اسفندماه 1336  

فهرست مطالب:

1- طرح صورت مجلس

2- بیانات آقای نخست‌وزیر به لایحه بودجه و تفریغ بودجه و تقدیم دو فقره لایحه و استرداد لایحه ازدیار سرمایه بانک‌های کشاورزی، رهنی و ساختمانی

3- بیانات آقای نائب‌رئیس دایر بابر از تأثر و تأسف از فوت مرحوم کشکولی ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19

 

 

جلسه: 171

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه اول اسفندماه 1336

 

فهرست مطالب:

1- طرح صورت مجلس

2- بیانات آقای نخست‌وزیر به لایحه بودجه و تفریغ بودجه و تقدیم دو فقره لایحه و استرداد لایحه ازدیار سرمایه بانک‌های کشاورزی، رهنی و ساختمانی

3- بیانات آقای نائب‌رئیس دایر بابر از تأثر و تأسف از فوت مرحوم کشکولی ختم جلسه

 

مجلس یک ساعت و 45 دقیقه پیش از ظهر به ریاست آقاى عماد تربتى (نایب‌رئیس) تشکیل گردید

1-تصویب صورت‌مجلس‏

نایب‌رئیس - صورت اسامى غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود (به شرح زیر قرائت شد)

غائبین با اجازه- آقایان: توماج. کاظم شیبانى. اسفندیارى. ابتهاج. طباطبایى. قمى. اکبر. شادلو. ذوالفقارى. خرازى. کورس. اقبال. دکتر ضیایى. معین‌زاده. بوربور. نصیرى. ارباب. صراف‌زاده. کشکولى. امامى‌خویى. اورنگ. تیمورتاش. عبدالحمید بختیار. کدیور. دکتر پیرنیا. دهقان. اخوان. دکتر سعید حکمت. دکتر هدایتى. قراگزلو. ساگینیان.

غائبین بى‌اجازه- آقایان: سنندجى. قرشى. اریه. دکتر طاهرى. کیکاوسى.

دیرآمدگان و زود رفتگان بااجازه- آقایان: صدرزاده. مجید ابراهیمى. دکتر حسن افشار. فولادوند. مهدوى. مسعودى. محمودى.

نایب‌رئیس- اعتراضى بر صورت‌جلسه نیست؟ (اظهارى نشد) تصویب صورت‌جلسه قبل اعلام می‌شود

2- بیانات آقاى نخست‌وزیر راجع ‌به لایحه بودجه و تفریغ بودجه و تقدیم دو فقره لایحه و استرداد لایحه ازدیاد سرمایه بانک‌هاى کشاورزى و رهنى و ساختمانى‏

نایب‌رئیس - جناب آقاى نخست‌وزیر فرمایشى دارید بفرمایید

نخست‌وزیر (دکتر اقبال) - بنده خیلى معذرت مى‌خواهم که چند دقیقه‌اى وقت مجلس را می‌گیرم و با اجازه آقایان مطالبى را به عرض می‌رسانم. البته طبق قانون و طبق سنتى که هست بایستى دولت لایحه بودجه سال 1337 را در 15 بهمن 36 تقدیم مجلس بکند ولى همان‌طور که در بدو تشکیل دولت به عرض رسانیدم دولت تصمیم دارد آنچه حقیقت قضیه هست چه از نقطه‌نظر بودجه و دخل‌وخرج مملکت چه راجع‌به سایر مطالب حقیقت را به عرض برساند (احسنت) و ما نخواستیم یک بودجه‌اى را تقدیم کنیم که بعد خودمان و یا کسى که بعد از ما بیاید بگوید که این بودجه کسر دارد این عمل شایسته دولت بنده نیست البته در ظرف این چند ماه ما خیلى تلاش کردیم تا این که بتوانیم بودجه حقیقى تقدیم مجلس بشود و امیدواریم که براى هفته آتیه روز سه‌شنبه بتوانیم بودجه حقیقى تقدیم مجلس بشود و امیدواریم که براى هفته آتیه روز سه‌شنبه بتوانیم بودجه را تقدیم مجلس بکنیم. علت این که بودجه را نتوانستیم تا حالا تقدیم بکنیم براى این است که می‌خواهیم بودجه‌اى نه متعادل بلکه یک حقیقتى که هست بیاوریم ولو این که این بودجه هم کسر داشته باشد که آقایان بدانند که کسر بودجه چه هست احتیاجات مملکت چى هست تقاضاها چى هست و در چه حدودى است و ما چه پولى داریم که خرج کنیم والا اگر قرار باشد یک بودجه‌اى بنویسیم بودجه نوشتن در غیر این شرایط نیم ساعت هم کار نداشت و نوشتن 500 تومان دخل و 400 تومان خرج و چه بسا اتفاق می‌افتد که ما از آن پانصد تومان 100 تومان هم نمى‌توانستیم درآمد داشته باشیم و البته خرج هم نمى‌توانستیم بکنیم امیدوارم که امسال این‌طور نباشد در چند روز پیش جناب آقاى عمیدى نورى سؤالى راجع‌به تفریغ بودجه فرموده بودند عرض کنم از بدو تشکیل این دولت وزارت دارایى مأمور شده که براى اولین مرتبه لایحه تفریغ بودجه را به مجلس بدهد (احسنت)

براى این که معلوم شود دخل‌وخرج مملکت چى هست و بنده مى‌توانم به آقایان عرض کنم که متأسفانه وزارت دارایى ما نخواهد توانست که به طور قطع معلوم کند در ظرف این چند سال یعنى از شهریور 20 به این طرف چقدر در این مملکت پول خرج شده و چقدر درآمد قطعى داشته‌ایم و مادام که این اصول برقرار نیست هیچ کار اساسى در مملکت انجام نمی‌شود بایستى اول دخل‌وخرج مملکت روشن باشد و به حساب همه هم رسیدگى شود آن وقت مى‌شود کارها را روى یک پایه اساسى گذاشت و از این جهت بنده تصمیم گرفته‌ام و از همکاران محترم هم خواسته‌ام که اقلاً مالایحه تفریغ بودجه سال 36 را که ما متصدى آن بوده‌ایم تقدیم مجلس بکنیم البته تقدیم لایحه تفریغ بودجه سال‌هاى قبل هم مشکل است و هم این که زمان می‌خواهد و البته باید هم بشود ولى یک چیزى نیست که ما بتوانیم بگوییم در ظرف یک ماه دو ماه پنج ماه می‌توانیم این کار را بکنیم این کار خیلى خیلى مشکل است ولى امیدوار هستم براى اوایل سال وزارت دارایى بتواند لایحه تفریغ بودجه سال 36 را به مجلس تقدیم کند و به این ترتیب این کار که یکى از وظایف دولت‌ها است طبق قانون اساسى انجام بشود حالا براى تأمین بودجه و براى تأمین کسرى بودجه که متأسفانه خیلى زیاد هم هست ما سعى مى‌کنیم از یک منابعى بتوانیم این کسر بودجه را تأمین کنیم و از این جهت بنده دو لایحه تقدیم مجلس می‌کنم یکى از این جهت که تصمیم گرفته‌ایم اعتباراتى که از نفت در اختیار دولت و سازمان برنامه گذاشته می‌شود از این به بعد به قرار 40 درصد و 60 درصد باشد (احسنت)

+++

به شرط این که همیشه چهل درصد عوارض نفت در اختیار دولت باشد و شصت درصد هم در اختیار سازمان برنامه بگذاریم (خلعتبرى این شصت درصد هم باید کنترل داشته باشد) براى این کار یک لایحه‌اى است که تقدیم مى‌شود یک لایحه هم چندى قبل اینجا تقدیم شده بود راجع‌به اعتباراتى که از محل قرضه امریکا براى سرمایه‌هاى بانک‌هاى کشاورزى و ساختمانى و رهنى در نظر گرفته شده بود که در کمیسیون‌هاى مجلس مطرح است این لایحه را بنده پس می‌گیرم و‌ لایحه‌اى تنظیم کردیم به این ترتیب که اعتبارات بانک رهنى و ساختمانى سر جاى خودش باقى باشد ولى آن قرضه‌اى که بایست بدهیم به بانک کشاورزى معادل آن بدهیم به سازمان برنامه بدون این که لطمه‌اى به کار بانک کشاورزى بخورد چون دولت در لایحه‌اى که اینجا تقدیم کرده است معادل 350 میلیون تومان در اختیار بانک کشاورزى گذاشته است و به این ترتیب به وضعیت کار آنجا لطمه‌اى نخواهد خورد استدعاى بنده این است که آن لایحه 350 میلیون را که به تصویب کمیسیون کشاورزى رسیده است آقایان توجه بفرمایند که کمیسیون‌هاى دارایى و دادگسترى هرچه زودتر مطالعه‌شان را بفرمایند و در دستور مجلس گذارده شود که بانک کشاورزى بتواند از اول سال آن فعالیت‌هایی که لازم است به مرحله عمل در بیاورد.

راجع‌به بودجه‌های‌ که تقدیم خواهیم کرد ما سعى کردیم و سعی‌مان این است که تمام دخل‌وخرج مملکت را بیاوریم در این بودجه یعنى بودجه‌اى نخواهیم آورد که فقط درآمدش در حدود دو میلیارد تومان است و یک مخارجى دارد ما امسال سعى کردیم بودجه تمام دستگاه‌هاى دولتى را هر چه که خرج می‌شود بیاوریم در بودجه (صحیح است احسنت) براى این که هم معلوم شود چه مخارجى می‌شود و هم یک مقدراً مخارجى در این مملکت می‌شود براى کارهاى عام‌المنفعه که نه مردم می‌دانند و نه دنیا می‌داند فرض بفرمایید مخارجى براى کارهاى بهدارى و بهداشت کشور می‌شود که منحصر به آن چند رقمى که در بودجه کل کشور محسوب هست نیست وزارت راه یک بهدارى دارد در راه‌آهن آنجا پول خرج می‌شود در حالى که یک عده از هموطنان ما که کارمند راه آهن هستند بهداشت‌شان از آنجا تأمین میشود همچنین یک مقدارى از اعتبارات سازمان برنامه که صرف مبارزه با مالاریا شد و نتیجه بسیار بسیار خوبى ما از این مبارزه گرفتیم در مازندران که تقریباً 99 درصد اشخاص مبتلا به مالاریا مزمن هستند که آنها را همه‌مان دیده‌ایم ملاحظه بفرمایید که قیافه‌هایشان به کلى در ظرف این چند سال تغییر کرده و انشاء‌الله  خوب شده‌اند خوب یک مقدار زیادى از پول‌هاى مملکت خرج این کار شده و در هیچ‌ جا منعکس نیست باید معلوم شود و همه این را هم بدانند که این کار شده و این پول‌ها خرج شده منتهى البته باید مطابق اصول باشد و سعى خواهیم کرد بودجه‌اى که تقدیم می‌کنیم تقریباً تمام مخارجى که در دستگاه‌هاى مختلف دولت می شود در آن بودجه منعکس باشد، شاید امسال جمعاً خرجاً بگذاریم و اگر مجلس شوراى ملى فرصت فرمودند به جزئیاتش هم رسیدگى خواهند کرد ولى سال دیگر انشاء‌الله بودجه‌اش را زودتر تقدیم مى‌کنیم و جزئیات خرج دستگاه‌هایی‌ که در بودجه دولت نیست آنها را هم در بودجه کل کشور می‌آوریم تا نمایندگان محترم به طور کلى بتوانند تمام امور مالى و خرج‌و‌دخل کشور را طبق قانون اساسى رسیدگى کنند (صحیح است) این است که این دو لایحه را تقدیم می‌کنم چون فوریت دارد و اساس کار بودجه ما است بنده هر دو را با یک فوریت تقدیم می‌کنم و چون شاید امروز هر به علتى که آقایان مى‌دانند مجلس آماده براى این کار نباشد طرح فوریت آنها را موکول می‌کنم به روز یکشنبه (احسنت)

3- بیانات آقاى نائب‌رئیس دایر بابراز تأثر و تأسف از فوت مرحوم کشکولى ختم جلسه‏

نایب‌رئیس - حادثه مولمه فوت مرحوم کشکولى بى‌نهایت موجب تأسف و تأثر عموم نمایندگان محترم گردیده است (صحیح است) مرحوم کشکولى یکى از عناصر شریف و متین و میهن‌پرست بود و داراى صفات پسندیده و اخلاق حمیده بود و به همین جهت محبوبیت خاصى در بین ایلات و عشایر جنوب مخصوصاً ایل جلیل کشکولى و اهالى فیروزآباد داشت و از آنجا انتخاب شد و در این دوره همکار عزیز و ارجمندى براى ما بود که متأسفانه در گذشت، از خداوند متعال خواستاریم که روح آن مرحوم را غریق رحمت خود فرماید و به بازماندگان آن مرحوم صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید (نمایندگان- انشاءالله) به احترام آن مرحوم جلسه را ختم می‌کنیم و جلسه آینده روز یکشنبه خواهد بود.

(مجلس یک ساعت و نیم پیش از ظهر ختم شد)

نایب‌رئیس مجلس شوراى ملى- عماد تربتى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:295235!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)