کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره چهاردهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره‏14
[1396/05/18]

جلسه: 15 صورت مشروح مجلس روز پنجشنبه 17 فروردین1323  

فهرست مطالب :

1-تصویب صورت مجلس

2-معرفی مجدد هیئت دولت از طرف آقای ساعد نخست وزیر

3-مذاکره راجع به طرح برنامه دولت و موکول شدن آن به جلسه آتیه

4-مذاکره راجع به گزارش شعبه اول راجع به انتخابات تهران

5-انتخاب کمسیون­ها

6-تصویب اعتبارنامه آقای محسن افشار صادقی

7-موقع و دستور جلسه بعد – ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره‏14

جلسه: 15

صورت مشروح مجلس روز پنجشنبه 17 فروردین1323

فهرست مطالب :

1-تصویب صورت مجلس

2-معرفی مجدد هیئت دولت از طرف آقای ساعد نخست وزیر

3-مذاکره راجع به طرح برنامه دولت و موکول شدن آن به جلسه آتیه

4-مذاکره راجع به گزارش شعبه اول راجع به انتخابات تهران

5-انتخاب کمسیون­ها

6-تصویب اعتبارنامه آقای محسن افشار صادقی

7-موقع و دستور جلسه بعد – ختم جلسه

(مجلس یک ساعت و نیم قبل از ظهر به ریاست آقاى آقا سید محمد صادق طباطبایى تشکیل گردید)

صورت مجلس روز 15 فروردین ماه را آقاى طوسى(منشى) قرائت نمودند

(اسامی غایبین جلسه گذشته که ضمن صورت مجلس خوانده شده :

غائبین بی­اجازه - آقایان : حسن کفایی- مؤید قوامی- سید ضیاءالدین طباطبایی- دکتر مصدق – سیف‌پور فاطمی - تهرانچی

دیر آمدگان بی­اجازه - آقایان : دکتر رادمنش - خاکباز - دولت آبادی - دکتر عبده - بیات - نقابت - منصف)

1 - تصویب صورت مجلس ‏

در صورت مجلس نظرى نیست؟(اظهارى نشد) صورت مجلس تصویب شد

رئیس- آقاى نخست وزیر.

2- معرفى هیئت دولت از طرف آقاى ساعد نخست وزیر

نخست وزیر (آقاى ساعد)- به طوری که خاطر نمایندگان محترم مستحضر است چند روز قبل اینجانب حسب­الامر اعلیحضرت همایونى بنا به حسن توجه و تمایلى که از طرف مجلس شوراى ملى نسبت به اینجانب ابراز شده بود دولت را معین و معرفى نمودم چون در این اثنا چند نفر از همکاران اینجانب یا از لحاظ این که در حسن انجام خدمتى که به عهده ایشان محل شده بود محظورى تصور می­کردند و یا از لحاظ این که عقیده داشتند که در مشاغل دولتى دیگر بیشتر ممکن است به مملکت خدمت کنند مستعفى شدند و این امر مستلزم آن شد که تغییراتى در اعضاى دولت داده شود علی­هذا دولت را با تغییراتى که در نتیجه این پیشامد روى داده است به حضور اعلیحضرت همایونى معرفى نمودم و اینک به قرار ذیل به مجلس شوراى ملى نیز معرفى می‌نمایم

آقاى امان­الله اردلان وزیر پیشه و هنر- آقاى مرتضى قلى بیات وزیر مشاور- آقاى ابوالقاسم فروهر

+++

وزیر دارایى- آقاى حمید سیاح وزیر راه- آقاى مصطفى عدل وزیر مشاور- آقاى عبدالحسین هژیر وزیر کشور- آقاى ابراهیم زند وزیر جنگ- آقاى دکتر قاسم غنى وزیر فرهنگ- آقاى اسدالله ممقانى وزیر دادگسترى- آقاى ناصر اعتمادى وزیر کشاورزى- آقاى دکتر سعید مالک وزیر بهدارى- وزیر پست و تلگراف بعد معرفى خواهد شد- خود اینجانب عهده دار وزارت امور خارجه خواهم بود. بنابر این مقدمات با تجدید امتنان از حسن نظر و اعتماد مجلس شوراى ملى و استظهار به مساعدت و معاضدت نمایندگان محترم به استحضار مجلس شوراى ملى می­رسانم که برنامه دولت همان است که درجلسه 8 فروردین تقدیم نمودم و اکنون دولت براى هرگونه توضیحى در آن باب امروز با هر موقع دیگرى که مجلس شوراى ملى مقتضى بداند حاضر است و تقاضاى تصویب آن را دارد.

2 - مذاکره راجع به طرح برنامه دولت و موکول شدن آن به جلسه آتیه

رئیس- به طوری که با بنده صحبت شده است در باب این که برنامه دولت امروز مطرح شود اختلاف نظر هست بین آقایان بر این که بعضی­ها می­گویند چون دولت تجدید یعنى ترمیم شده است بیست و چهار ساعت باید عقب انداخت و بعضى از آقایان معتقدند که همین حالا مى­شود در برنامه صحبت کرد به نظر بنده اگر آقاى نخست وزیر موافقت بفرمایند به جلسه آتیه بیندازیم مانعى ندارد. آقاى دکتر مصدق اجازه خواسته­اند

دکتر مصدق- در برنامه عرضى داشتم .

رئیس- آقاى اقبال .‏

اقبال- بنده خیال می­کنم چون برنامه دولت تغییرى نکرده طرح آن هم مانعى ندارد مگر این که آقایان موافقت کنند وخود آقاى نخست وزیر هم موافقت کنند براى روز یکشنبه باشد از نظر مجلس مانعى ندارد براى طرح(نمایندگان- صحیح است) .

رئیس- آقاى ملک­مدنى .

ملک­مدنى- دولت برنامه­اش را به مجلس داده است و باید در مجلس طرح شود و بحث شود وقت زیادى هم لازم دارد و براى این که در برنامه دولت همه مطالب گفته شود مخصوصاً حالا که مصادف با افتتاح دوره چهاردهم است و دولت هم تشکیل شده است باید مسائلى که هست و لازم است در مجلس گفته شود هر کدام به نوبه خودشان آقایان نمایندگان مطالب لازم را براى اطلاع دولت و استحضار افکار عمومى بفرمایند و بنده هم خیال می­کنم اگر کار لازمى نیست برنامه از همین امروز شروع بشود و مطرح شود تا تعیین تکلیف دولت بشود(صحیح است)

رئیس- آقایانى که موافقند برنامه دولت امروز مطرح شود قیام کنند؟(اکثر برخاستند) تصویب شد. چون برنامه مطرح است صورتى که اینجا هست خوانده می­شود بنابراین اول آقاى طوسى هستند .

دکتر مصدق- بنده در برنامه عرض داشتم .‏

رئیس- در برنامه اسم حضرتعالى نیست اینجا .

دکتر مصدق- بنده اجازه می­خواهم آن صورتى که در بیرون نصب شده بود هیچ رسمیت ندارد به جهت این که بعد از آن که برنامه در دستور گذارده شد آن وقت هر کس خواست صحبت می­کند آن صورتى که نوشته شده بود در آن صورت هم اعضاى دولت فرق کرده حالا برنامه فرق نکرده قبلاً هم براى امروز در دستور گذارده نشده بعد از آن که برنامه در مجلس مطرح شد هرکسى اجازه گرفت باید به او اجازه داد که صحبت کند .

رئیس- آقاى ملک­مدنى .‏

ملک­مدنى- بنده براى استحضار خاطر آقاى دکتر مصدق که همیشه می­خواهند اصول محفوظ باشد خواستم عرض کنم و خاطرشان را متوجه بکنم به اصول که همیشه باید محفوظ باشد وخواستم خاطر شریفشان را مستحضر کنم که سابقه مجلس و وضعیت مجلس همیشه این بوده است که وقتى یک لایحه جزء دستور می­شد یا دولتى لایحه یا برنامه­اش را به مجلس می­داد بعدش یک تابلویى در سرسراى مجلس می­گذاشتند آنجا موافق و مخالف اسامی­شان را می­نوشتند و

+++

مطابق آن صورتى که در آنجا بود حالا هم هست مقام ریاست اجازه می­دادند که آقایان بیایند و صحبت کنند و بنده شخصاً جون یکى از اشخاص هستم که در قسمت اول اسم نوشته­ام با کمال میل حق خودم را به حضرتعالى تقدیم می­کنم که صحبت بفرمایید و البته خود حضرتعالى هم با سوابقى که دارید قطعى است که به آیین­نامه و اصول مجلس مقید هستید و مراعات می­فرمایید و به عقیده بنده سابقه که درمجلس بوده است آقایان هم که در جریان بوده­اند همه می­دانند طبق آیین­نامه از روى آن صورت موافق و مخالف معلوم است و صحبت می­کنند .

دکتر مصدق- بنده اخطار نظامنامه دارم ماده 115 می­گوید: رئیس قبل از این که جلسه را ختم نماید در باب دستور جلسه آتیه یعنى تعیین روز و ساعت و موضوع مذاکرات به مجلس رجوع می­نماید دستورى که به این ترتیب قرارداده شده است در محوطه مجلس و در روزنامه رسمى اعلان خواهد شد ولى مجلس در هر موقعى که لازم بداند می­تواند دستور خود را تغییر بدهد. بنده هیچ سابقه را مأخذ قرار نمی­دهم هزار سابقه غلط در این مملکت هست باید همه را پاره کرد و دور انداخت ماده 115 نظامنامه می­گوید باید دستور تعیین شود و در تابلویى که در محوطه مجلس می­گذارند قید شود شما الان هم دستور معین کردید با بودن این ماده آن تابلو و آن صورت سابق هیچ رسمیتى ندارد باید مطرح شود به ترتیب مخالف و موافق هر کس اجازه خواست صحبت کند .

رئیس- چون مجلس می­تواند دستور را تغییر بدهد به موجب این ماده باید رأى بگیریم . . .

بعضى از نمایندگان- الان رأى گرفتید. نمی­شود آقا! . . .

رئیس- بالاخره چون مسئله مختلف فیه است جز رأى مجلس چاره نداریم(مهندس فریور- نظامنامه تکلیف را معین کرده است)

یمین اسفندیارى- همه موافقیم که آقاى دکتر مصدق صحبت کنند .

رئیس- آقاى هاشمى .‏

هاشمى- بنده نمی­دانم اجازه که سابقاً وکلا خواستند و محفوظ است به چه مجوزى از بین می­رود الان دستور را معین کردید و نظر به این که برنامه دولت تغییر نکرده است و همان برنامه را تعیین داشته­اند امروز قرار است مطرح شود پس اجازه آقایانى که در همان برنامه اسم نوشته­اند صحبت کنند معتبر است و به چه موجب و مجوزى باید از بین برود؟ اگر استدلال نظامنامه دارید بفرمایید ما هم تسلیم می­شویم .

رئیس- آقایانى که اجازه خواسته­اند در این موضوع حرف بزنند ده پانزده نفر هستند اول آقاى روحى .

روحى- عرض کنم که نباید وقت راتلف کنید. البته آقاى دکتر مصدق فرمایشاتشان براى همه سودمند است بنده خودم یکى از اشخاصى هستم که در اول اجازه گرفتم و با کمال احترام وقت خودم را تقدیم می­کنم و ممکن است قبول فرمایند و همین الان صحبت بفرمایند ولى چون برنامه دولت همان برنامه است دولت هم تغییر نکرده است منتهى چند نفر از آقایان وزرا پست­شان راعوض کرده­اند ممکن است تا جلسات دیگر هم برنامه دولت مطرح باشد و بحث شود فعلاً اجازه­ها مطابق آن تابلویى که در سرسرا گذاشته­اند باید محفوظ باشد و آن را رعایت کنیم ولى اگر آقاى دکتر اجازه می­فرمایند باز از حضورشان تقاضا می­کنم که به بنده منت بگذارند و نوبه بنده را قبول کنند و فرمایشات خودشان را بفرمایند و بنده هم استفاده کنم از بیانات­شان .‏

فاطمى- بنده پیشنهادى کردم قرائت بفرمایید .

رئیس- آقاى دکتر طاهرى هم پیشنهاد کرده­اند که برنامه در جلسه آتیه مطرح شود. رأى می­گیریم .‏

بعضى از نمایندگان- آقا الان رأى گرفتید .

دکتر مصدق- آقا اخطار نظامنامه دارم رأى گرفتید که برنامه در همین جلسه مطرح شود .

رئیس- رأى گرفتیم ولى چون پیشنهاد شد ممکن است مجلس رأى خودش را تغییر دهد اشکالى ندارد بسته است به نظر وکلاى آقاى دکتر طاهرى .

دکتر طاهرى- بنده در باب پیشنهاد می­خواهم توضیح

+++

بدهم این که فرمودند رأى گرفتید صحیح است ولى مجلس همیشه می­تواند در پیشنهاد خودش راجع به دستور تعیین کند و رأى بدهد و بعد هم تجدید نظر بکند براى این که اصولاً این اختلاف در بین نباشد و این هم که موضوع برنامه امروز تمام نمی­شود دولت هم موافقت کند که برنامه جلسه آتیه مطرح شود و امروز گذاشته شود جزو دستور مخالف و موافق اجازه­شان را بنویسند. خواستم عرض کنم که امروز داخل دستور دیگرمان بشویم. اگر دولت موافق است که بماند براى جلسه بعد .

نخست وزیر(آقاى ساعد)- بنده تابع رأى مجلس هستم هر طور که مجلس رأى می­دهد همان طور می­کنیم .

مهندس فریور- بنده با پیشنهاد آقاى دکتر مخالفم پیشنهاد به نظر بنده اساساً مورد ندارد براى این که الان مجلس رأى داد که برنامه دولت مطرح شود(جمعى از نمایندگان منافات ندارد آقا) حالا به نظر بنده مجلس مخیر است بین دو امر یا باید بگوید اسامى که در آن لیست نوشته شده است در خارج باطل است و الان اجازه گرفته شود و مخالف و موافق بفرمایند وصحبت کنند یا بگوید و رأى بدهد که همان اسامى که روى لیست نوشته شده است معتبر است و آنهایى که اسم نوشته­اند صحبت کنند دیگر در حاشیه و زواید آن قدر بحث نکنند .

رئیس- عرض کنم آقا چندین پیشنهاد هم در این زمینه شده است از طرف آقاى فاطمى و چند نفر دیگر بالاخره مجلس آقا می‌تواند بعد از رأى خودش باز هم رأى بدهد مانعى ندارد کسانى که موافقند با پیشنهاد آقاى دکتر طاهرى که برنامه دولت براى جلسه آتیه گذاشته شود قیام فرمایند(اغلب برخاستند) تصویب شد. می­ماند براى جلسه آینده .

‏4- مذاکره راجع به گزارش شعبه اول راجع به انتخابات تهران

رئیس- وارد دستور نمی­شویم در جلسه گذشته راجع به پرونده تهران صحبت­هایى شد بعد قرار شد به شعبه یک رجوع شود و شعبه نظر خودش را به عرض مجلس برساند. . .

نقابت- کمیسیون­ها رانتخاب کنید .

رئیس- بعد از این موضوع انتخاب کمیسیون­ها است اجازه بفرمایید شعبه نظر خودش را بگوید تا تکلیف این موضوع معین شود بعد داخل موضع کمیسیون­ها می­شویم آقاى دکتر زنگنه .‏

دکتر زنگنه(مخبر شعبه)- بر اثر مذاکرات جلسه مورخ 15 فروردین 1323 مجلس شوراى ملى مبنى بر رسیدگى به تعداد آراء آقایان حکمت و تهرانى دایر به این که از حیث آراء آقاى تهرانى تقدم دارند موضوع در شعبه اول مطرح و پس از مذاکرات لازمه نظر اکثریت بر این قرار گرفت که چون از طرف شعبه نسبت به انتخابات مرکز رسیدگى و گزارش تفصیلى آن به مجلس شوراى ملى داده شده شعبه مجوزى براى تجدید نظر در رأى خود ندارد. توضیح عرض می­کنم که نظر شعبه این شده است که چون شعبه در واقع مثل یک قاضى است و یک قاضى است که مأمور است از طرف مجلس رسیدگى بکند اولاً رسیدگی­اش روى پرونده است و در پرونده اظهارى که در خارج شد که اختلافاتى هست چنین اختلافى وجود ندارد اشخاصى مدعى هستند که این اختلاف هست ولى سندى ندارند از طرف دیگر خود شعبه در این اختلاف هست ولى سندى ندارند از طرف دیگر خود شعبه در این اختلاف یعنى چون نسبت به موضوع رأى داده است این یک اصل قضایى است که وقتى یک کسى یک قاضى رأى داد نمی­تواند تجدید نظر در رأیش بکند مگر این که مجلس شوراى ملى که البته حق حاکمیت قطعى دارد می­تواند تکلیف را تعیین کند و موکول می­شود به نظر مجلس شوراى ملى (یکى از نمایندگان- این نظر را در جلسه گذشته داد) در جلسه گذشته فقط یک نفر از آقایان صحبت کرد بنا شد موضوع در شعبه مطرح شود شعبه خودش را صالح نمی­داند مگر مجلس اجازه مخصوصى بهش بدهد عقیده جمعى از آقایان این است که چون مجلس مخالفت نکرد پس اجازه داده است به شعبه بعد هم شعبه موافقت نکرده است و ناچار این گزارش را به عرض مجلس رساندم حالا اگر اجازه می­دهید اگر مخالفى نیست می­توانیم رأى بگیریم. این نظر شعبه بود

فاطمى- بنده یک پیشنهادى به مقام ریاست کرده­ام دیروز هم در شعبه با آقایان اعضاى شعبه صحبت شد ولى البته یک اختلاف نظرى بود که شاید این اجازه ، اجازه­ صریحى نبوده است بنده پیشنهاد دادم که مجلس شوراى ملى به شعبه

+++

اجازه می­دهد که به دفاتر انجمن­هاى فرعى نظارت تهران رسیدگى بکند اگر معلوم شد اشتباه شده است در رأیشان تجدید نظر نموده و خبر آن را به مجلس تقدیم دارند. خواهش می­کنم بفرمایید پیشنهاد بنده قرائت شود.

رئیس- آقاى ملک­مدنى .

ملک­مدنى- عرض کنم جلسه گذشته که این موضوع مطرح شد چون مخالفى نبود به این جهت به شعبه واگذار شد و شعبه وارد رسیدگى حقوقى شده است و چون آقاى دکتر زنگنه شخص حقوقى هستند خواسته است احتیاط کند مطلب هم به نظر بنده خیلى روشن است گفته می­شود آقا یک اشتباهى هست و ما می­خواهیم قضاوت کنیم قضاوت این هم روى عده آراء و شماره آراء است اگر معلوم شد آراء آقاى تهرانى بیشتر از آراء آقاى حکمت است که تهرانى وکیل مجلس است و اکثریت را او حائز است همین طور دیگرى بنابراین به عقیده بنده شعبه باید یک وقتى صرف کند و به دفاتر رسیدگى کند و به مجلس بیاورد و مجلس هم رأى دهد اگر صحیح است مورد توجه واقع می­شود اگر هم ناصحیح است که معلوم می­شود بنابراین خوب است که به پیشنهاد رأى بگیرید .

بعضى از نمایندگان- رأى بگیرید آقا .

رئیس- آقاى اردلان .‏

اردلان- بنده در شعبه یک بودم دو ساعت هم در این خصوص بحث کردیم فردا از شیراز نمایندگانى به مجلس شوراى ملى می‌آیند اعتبارنامه هم دست­شان است استاندار شیراز تلگراف می­کند که در شماره مثلاً اشتباه شده است و دو نفر دیگر هستند این بدعت را نباید قائل شد گفتیم مجلس شوراى ملى چنین اجازه بر شعبه نداده است انجمن انتخابات تهران یک آراء مسلمى را نوشته و اعلام کرده است و وزارت کشور هم آن را تصدیق کرده است در شعبه آورده­اند شعبه هم رسیدگى کرده است و رأى داده است و بیشتر از این نمی­تواند دخالت کند براى این که شعبه روى پرونده قضاوت می­کند حالا اگر مجلس شوراى ملى پیشنهاد آقاى فاطمى را قبول می­کند و به شعبه اجازه می­دهد که رسیدگى و تحقیقات بیشترى کند بسیار خوب .

رئیس- به پیشنهاد آقاى فاطمى رأى می­گیریم کسانى که موافقند قیام کنند(اکثر برخاستند) تصویب شد .

5- انتخاب کمیسیون­ها

رئیس- شروع می­کنیم به انتخاب کمیسیون­ها آقاى امیر تیمور .

امیر تیمور- راجع به انتخاب کمیسیون­ها عرض کنم که اسم عده از آقایان ذکر شده است و عده از آقایان هم از قلم افتاده­اند براى استحضار آقایان عرض می­کنم اگر مقتضى دیدند در آراءشان تصحیح فرمایند اسامى که از قلم افتاده است آقاى رضای تجدد از نظر تجربیاتى که نوشته شود خواهش می­کنم رفقا اگر موافقند بنویسند آقاى حسن اکبر و خلعتبرى از کمیسیون قوانین دارایى از قلم افتاده­اند خواهش می­کنم که بنویسند آقاى منوچهر خان تیمورتاش و مجد هم در کمیسیون خارجه آقاى یمین هم در کمسیون دارایى داوطلب هستند خواهش می­کنم آقایان اصلاح بفرمایند .

یکى از نمایندگان- جاى کى بنویسند آقاى نایب رئیس

امینى- جاى کى بنویسند آقا؟

رئیس- بدواً 5 نفر براى نظارت در انتخابات به حکم قرعه انتخاب می­شوند(اقتراع به عمل آمده آقایان: محمد جرجانى- شریعت‌زاده- اردلان- دکتر شفق- پروین گنابادى) انتخاب شدند .

رئیس- از طرف هیئت رئیسه هم آقاى مسعودى نظارت می­کنند براى کمیسون قوانین دارایى اخذ رأى می­شود عده اعضاى کمیسون 18 نفرعده حاضر 79 نفر(اخذ آراء به عمل آمد). کمیسون دادگسترى هم 18 نفرعده حاضر 82 رأى گفته می­شود(اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون کشور عده حاضر 82 نفر عده اعضاى کمیسون 18 نفر(اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون فرهنگ هم 18 نفر عده حاضر 81 نفر (اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون بازرگانى و پیشه و هنر 18 نفر

+++

عده حاضر 82 نفر(اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون راه عده حاضر 83 نفر عده انتخاب شوندگان 18 نفر(اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون کشاروزى 18 نفر عده حاضر 81 نفر(اخذ آراء شد) کمیسون خارجه 12 نفر عده حاضر 81 نفر(اخذ آراء شد) کمیسیون بهدارى 12 نفر عده حاضر 97 نفر(اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون پست و تلگراف عده اعضاء 12 نفر عده حاضر 81 نفر(اخذ آراء به عمل آمد) کمیسیون نظام هم که آخرین کمیسیون است شش نفر عده حاضر 81 نفر(اخذ آراء شد). انتخاب کمیسون­ها تمام شد آقایان نظار بعد از ظهر یا روز شنبه تشریف بیاورند و در استخراج اهتمام کنند که براى روز یکشنبه حاضر باشد و به عرض مجلس شوراى ملى برسد .

یمین اسفندیارى- جلسه آینده کى است آقا؟

جمعى از نمایندگان- روز یکشنبه

6 - تصویب اعتبارنامه آقاى محسن افشار صادقى

رئیس- اجازه بفرمایید آقاى مخبر فرهمند تشریف بیاورند گزارش شعبه سوم را راجع به اعتبارنامه آقاى افشار صادقى از رضاییه به عرض مجلس برسانند بعد جلسه را ختم می­کنیم .

(آقاى مخبر فرهمند گزارش شعبه را به شرح ذیل قرائت نمودند)

در تاریخ 19 مرداد 1322 انجمن نظار بر طبق مقررات از طبقات شش­گانه انتخاب و پس از نشر آگهى از تاریخ 18 دى تا آخر روز 24 دى در حوزه­هاى اصلى و فرعى 7305 برگ تعرفه توزیع و اخذ آرا به عمل آمده در نتیجه آقاى محسن افشار صادقى با اکثریت چهار هزار و پنجاه رأى به سمت نمایندگى چهاردهمین دوره قانونگذارى انتخاب شده­اند در موقع اخذ شکایت دو سه فقره اعتراض به انجمن رسیده و انجمن پس از رسیدگى جواب رد داد. و صورت مجلس و اعتبارنامه را امضا کرده­اند .

شعبه سوم پس از رسیدگى به پرونده مربوطه یک فقره شکایت به شعبه رسیده بود چون مفاد شکایت همان شکایات واصله به انجمن بود انجمن جواب هر یک را داده بود شکایات را وارد ندانسته بنابراین صحت نمایندگى آقاى محسن افشار صادقى را تصدیق نموده اینک گزارش آن تقدیم می­شود .

رئیس- مخالفى نیست؟(اظهارى نشد) رأى می­گیریم به اعتبارنامه آقاى افشار صادقى کسانى که موافقند برخیزند(اغلب برخاستند) تصویب شد .

7- موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه‏

رئیس- اگر آقایان اجازه می­فرمایند جلسه را ختم کنیم .

جلسه آینده یکشنبه سه ساعت قبل از ظهر دستور هم برنامه دولت .

(مجلس نیم ساعت بعد از ظهر ختم شد)

رئیس مجلس شوراى ملى- محمد‌صادق طباطبایى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:294112!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)