کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19
[1396/06/01]

جلسه: 134 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز سه‌شنبه بیست و هشتم آبان‌ماه 1336  

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس.

2 - بیانات قبل از دستور آقایان: خرازى. مشایخى. خلعتبری. حشمتى. بهبهانى.

3 - تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقاى معاون وزارت دارایی‏.

4- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون راه راجع به تأسیس سازمان بنادر و کشتی‌رانی و ارسال به مجلس سنا.

5 - تعیین موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19

 

 

جلسه: 134

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز سه‌شنبه بیست و هشتم آبان‌ماه 1336

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت‌مجلس.

2 - بیانات قبل از دستور آقایان: خرازى. مشایخى. خلعتبری. حشمتى. بهبهانى.

3 - تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقاى معاون وزارت دارایی‏.

4- طرح و تصویب گزارش شور دوم کمیسیون راه راجع به تأسیس سازمان بنادر و کشتی‌رانی و ارسال به مجلس سنا.

5 - تعیین موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه

 

مجلس ساعت نه و پنجاه دقیقه صبح به ریاست آقاى عماد تربتى (نایب‌رئیس) تشکیل گردید.

1 - تصویب صورت مجلس

نایب‌رئیس - صورت اسامى غائبین جلسه قبل قرائت می‌شود. (به شرح زیر قرائت شد)

غائبین با اجازه - آقایان: کورس. دکتر اصلان افشار. دکتر سعید حکمت. دکتر جهانشاءهى. دکتر نفیسى. سنندجى. سعیدى. عبدالحمید بختیار. اسفندیارى. ذوالفقارى. مجید ابراهیمى. کاظم شیبانى. عامرى. دکتر فریدون افشار. تیمورتاش. هدى. کشکولى. یارافشار. مهندس فروغى. اورنگ. دکتر سید امامى. سالار بهزادى. عباسى. افخمى. اقبال. محمودى. امامى خویی. اعظم زنگنه. قبادیان.

غائبین بی‌اجازه - آقایان: دکتر طاهرى. اریه. دکتر عمید. دکتر هدایتى. رامبد.

دیرآمدگان و زودرفتگان با اجازه - آقایان: ثقة‌الاسلامى. پناهى. بزرگ‌نیا. فضائلى. ساگینیان. دکتر وکیل. معین‌زاده.

نایب‌رئیس - اعتراضى به صورت جلسه نیست؟ (اظهارى نشد) صورت مجلس تصویب می‌شود.

2- بیانات قبل از دستور آقایان: خرازى- مشایخى- خلعتبری- حشمتى- بهبهانى‏

نایب‌رئیس - نطق قبل از دستور شروع می‌شود آقاى خرازى

خرازى - بنده امروز از موقعیت استفاده می‌کنم و می‌خواهم به عنوان قبل از دستور چند موضوع مورد ابتلاى مردم را به عرض آقایان محترم و همکاران عزیز برسانم البته در آبان ماه که یکیش دیروز باشد آقایان همه متوجه شدند که بارندگى شدید و عظیمى در تهران و سایر شهرستان‌ها شد و دو مرتبه است یکى در دوازده روز قبل و یکى دیروز این باران سیل‌آسا بازار و جنوب شهر مخصوصاً زاغه‌هایی که طبقات محروم شهر در آنجا زندگى می‌کنند تهدید کرد (مشایخى - و همچنین شهررى) و همچنین اطلاع دارم که سیل را برگرداندند طرف شهررى و اگر اقدامات آقاى مشایخى و در جریان گذاردن جناب آقاى نخست‌وزیر که در همه موضوعات مخصوصاً موضوعات مهم ایشان توجه دارند توجهشان را معطوف کردم و هنگ موتوریزه را بلافاصله فرستادند.

(مشایخى - صحیح است) بلافاصله فرستادند و اگر نمی‌فرستادند بیم آن می‌رفت که قسمت اعظم شهررى را سیل اعظم بنیان کن از جا بردارد. بنده نمی‌خواهم این پیش‌آمد طبیعى و غیرمترقبه را توجهش را به شهردارى یا شهردار بدهم بنده آنچه اطلاع دارم شهردار تهران و معاونش هم با تمام قوا که در اختیار داشتند در آن جاهایی که در خطر سیل بوده رفته‌اند و اقدام کرده‌اند چندى قبل یکى دو نفر از همکاران محترم بنده اینجا توجه دولت و شهردارى را به این نکته معطوف کردیم که هر شهرى سیل برگردان می‌خواهد مگر سیل فقط در ایران می‌آید چون بنده خودم افتخار دارم که عضو هیئت مرکزى کل جمعیت شیر و خورشید سرخ هستم مرتب جمعیت شیر و خورشید سرخ کمک‌های اولیه و کمک‌های بعدى می‌کند خوب ملاحظه بفرمائید از سال 1333 به این طرف چند سیل عظیم آمده زلزله آمده که البته هیچ قابل پیش‌بینی نیست آتش‌سوزى شده و غیره ولى در ممالک راقیه از این سیل‌ها و رودخانه‌ها ازش استفاده می‌کنند و سد می‌بندند بنده حالا نمی‌خواهم بگویم که سدهاى عظیم به بندید اینها مطالعه لازم دارد پول لازم دارد ولى باید سیل برگردان‌هاى کم خرج تهیه کنیم که در موقع بتوانیم استفاده بکنیم الان دو مرتبه در تهران زنگ خطر براى سیل زده شده معلوم نیست که یک‌بار باران شدیدتر و عظیم‌تر بیاید و خداى نکرده این بار به کلى بازار از بین برود یا آن زاغه‌های جنوب شهر پرشود و مردم آن آلونک را هم از دست بدهند بنابراین بنده توجه دولت را جلب می‌کنم و یک طرحى هم سابق داده شده بود که سازمان برنامه کمک بکند و این سیل برگردان را درست بکند ملاحظه بفرمائید ما الان در مجلسمان 5 شهردار سابق داریم از این ردیف بنده می‌گویم جناب آقاى صفارى، جناب آقاى خلعتبری، جناب آقاى مشایخى، جناب آقاى ابتهاج و جناب آقاى دولت‌آبادى هیچ وقت هم وضع شهردارى به این ترتیب نبوده باید به این موضوع‌هاى اساسى توجه بشود یکى دیگر یک قانونى آقایان گذراندند که به موجب آن لیترى بیست دینار یعنى یک عباسى از بنزین گرفته می‌شود براى اینکه به فقرا و مستمندان کمک بشود و از آنها نگهدارى بشود نه اینکه گداتراشى بکنند به آنهایی که بیچاره‌اند کمک بشود و وسایلى براى آنها تهیه بکنند بنده از جاهاى دیگر اطلاع ندارم تهران را اطلاع دارم از این محل هیچ‌گونه کمکى به تهران نشده همه ساله چهار ماه این درآمد را می‌دادند به شهردارى‏ (صفارى - دو سال است که نداده‌اند) و شهردارى انجمنى درست می‌کرد و به مردمان مستمد و فقیر ذغال و لحاف و اینها می‌داد و یک گرم‌خانه‌هایی هم در جنوب شهر درست می‌کردند براى مردمانى

+++

 که لخت و عور بودند و جا و مکان نداشتند که بتوانند شب‌ها فقط آنجا بخوابند که از سرما تلف نشوند و دو سالست که این اقدام نشده همین‌طور که تیمسار سرتیپ صفارى فرمودند متروک شده البته انجمن خیریه علیا حضرت ملکه ثریا پهلوى کمک‌هاى ذی‌قیمتى می‌کند اما این عوارشى که مردم می‌دهند به فقرا و مستمندان باید داده شود و در موقع خودش سرسیاه زمستان خرج شود (صحیح است) یکى از موضوعات دیگرى که نگرانى ایجاد کرده است بنده اطلاع دارم که در کمیسیون‌هاى دادگسترى مجلسین یک مقرراتى می‌خواهند راجع به مالک و مستأجر از حیث سرقفلى وضع کنند بنده می‌خواستم در درجه اول توجه همکاران محترمی که در کمیسیون دادگسترى مجلس تشریف دارند و همچنین همکاران محترم را معطوف کنم که از شهریور بیست به این طرف اغلب سرقفلى را خود مالکین که بناهاى جدید می‌سازند گرفته‌اند روبروى دفترخانه و مستغلات آقایان بوشهری‌ها است که یک قسمتى که مورد استفادشان نبود فروخته‌اند آن کسی که خریده آمده هفت طبقه عمارت عظیم ساخته در خیابان سعدى به قرارى که می‌گویند مترى سه هزار و پانصد تومان سرقفلى می‌گیردند بنده می‌خواستم ببینم که اگر این مالکین به این ترتیب از مردم سرقفلى می‌گیرند کمیسیون دادگسترى چه مقرراتى وضع می‌کند که حق این بیچاره مستأجرین از بین نرود بنده می‌خواهم یک مقرراتى باشد که نه سیخ بسوزد نه کباب (صحیح است) یک موضوع دیگرى که می‌خواهم عرض کنم بنده دیروز با تلفن خدمت جناب آقاى نخست‌وزیر عرض کردم و توجه فرمودند و آقاى خطاطان معاون وزارت گمرکات و انحصارات را فرستادند عصر آمد در اتاق بازرگانى تهران دیروز عده زیادى از اصناف آمده بودند به اتاق بازرگانى تهران و شکایت داشتند که ما اهل این مملکتیم ما همیشه مالیات می‌دهیم همانطوری که ماهى بدون آب نمی‌تواند زندگى کند ما هم بدون امنیت نمی‌توانیم زندگى کنیم خودمان هم همیشه منافع امنیت بوده‌ایم آمده‌اند یک اجناسى را براى فروشگاه فردوسى مجاز کرده‌اند و براى سایرین ممنوع کرده‌اند از آنها شش ماهه حقوق و عوارض گمرکى می‌گیرند از ما نقد می‌گیرند از ما صدى هشتاد سود بازرگانى می‌گیرند از آن فروشگاه صدى بیست می‌گیرند و ضمناً آمدند به اینها اخطار کرده‌اند که این اجناستان را از اول آذر ماه بیاورید در انبار گمرک بریزید گمرک برایتان بفروشد در صورتی که اینها قیمتش متجاوز از 5 میلیون تومان است و سرمایه این اشخاص را تشکیل می‌دهد و اگر بنا باشد اجناستان را بیاورند در آنجا بریزند بنده اینجا صریحاً عرض می‌کنم که عده زیادى نمی‌تواند تعهداتشان را نسبت به بانک‌ها و نسبت به سایر دائنین شان انجام بدهند و این اختلالى در امر کسب و تجارت ایجاد خواهد کرد یک موضوع دیگرى که می‌خواستم به عرض آقایان برسانم عده‌ای از جمعیتى به اسم بنى‌الزهرا که جمعیت حسینى هستند اینها یک ضریح خیلى آبرومند براى حضرت رقیه دختر کوچک حضرت حسین ابن على (ع) سیدالشهدا درست کرده‌اند که از طرف اعلیحضرت همایونى هم همه گونه مساعدتى به اینها شد و آقاى هیراد رئیس دفتر مخصوص شاهنشاهى و جناب آقاى صدر رئیس مجلس سنا از طرف اعلیحضرت همایون شاهنشاهى براى پرده‌بردارى آمدند این جمعیت این ضریح را حمل کردند به عراق و از آنجا به سوریه در عراق و سوریه مخصوصاً در عراق تیمسار سپهبد با تمانقلیچ سفیر کبیر ایران همه‌گونه مساعدت و احترام را به آنها کردند و در سوریه آقاى دیبا وزیر مختار ایران و حتى رئیس جمهور و رئیس دولت سوریه همه‌گونه مساعدت کردند خواستم به نام مجلس شوراى ملى از این آقایان هم یک قدردانى شده باشد (احسنت).

نایب‌رئیس - 5 دقیقه از وقت آقاى خرازى باقى مانده است که دو دقیقه آن را آقاى مشایخى استفاده می‌کنند بقیه را آقاى خلعتبری آقاى مشایخى بفرمائید.

مشایخی - از جناب آقاى خرازى خیلى متشکرم که موضوع سیل شهررى را به عرض آقایان رساندند بنده هم باید به عرض آقایان برسانم که موضوع خطر سیل بزرگترین خطرى است که تهران و مآلا شهر رى را تهدید می‌کند دیروز از ظهر تمام سیل تهران متوجه شهررى شد به نحوى که جنوب شرقى و جنوب غربى را تهدید می‌کرد و بنده شخصاً ناظر این وضعیت دلخراش بودم خانه‌های مردم پر آب شده بود بلافاصله به جناب آقاى نخست‌وزیر خیلى متشکرم که اوامرى صادر کردند و از طرف ارتش آمدند و اقداماتى کردند البته اقداماتی که جلوگیرى از خرابى می‌کرد چند خانه خراب شد بحمدالله خسارات جانى متوجه کسى نشد ولى باید یک فکر اساسى کرد شهررى در معرض خطر سیل تهران واقع شده و شهردارى باید عاجلاً یک فکرى بکند براى سیل اگر بنا بشود که این سیل و بارندگی‌ها ادامه پیدا کند بنده براى تهران و شهررى اعلام خطر می‌کنم و مخصوصاً براى ساکنین جنوب تهران و شهررى خطرناک خواهد بود (صحیح است) شهردارى تهران باید در شمال شهر تهران فکر مسیل بکند که بالاخره این سیلاب‌ها را در مشرق تهران در بیابان‌ها سرق بدهند اگر غیر از این بکنند و این بارندگى‌ها ادامه پیدا بکند جنوب شهر تهران همچنین شهررى در معرض خطر سیل است به هر صورت خواستم براى استحضار عرض کنم و امیدوارم شهردارى نسبت به این موضوع توجه کند.

نایب‌رئیس - سه دقیقه که از وقت آقاى خرازى باقى است. آقاى خلعتبری استفاده می‌کنند. آقاى خلعتبری بفرمائید. خلعتبری - امروز دومین روز جشن هفتصد ساله و ادامه تجلیل از مولانا جلال‌الدین محمد ابن شیخ بهاء‌الدین محمد ابن حسینى بلخى متولد 6 ربیع‌الاول سنه 604 هجرى می‌باشد این جشن از طرف کمیسیون ملى یونسکو در تالار فرهنگ اجرا خواهد شد و نسبت به یکى از بزرگان عالم تصوف و عرفان و ادب و دانش تجلیل به عمل می‌آید. مولانا از خود ماست و ما هر چه درباره او بگوئیم کم گفته‌ایم. اما دیگران درباره عظمت او بسیار چیزها گفته‌اند که من فقط یکى از آن را ‌که نقل از برکسن مستشرق مشهور است ذکر می‌کنم: بشریت تا به امروز کمتر مغزى به عظمت مولوى به خود دیده است (صحیح است) از اشعار مولانا فقط دو بیت می‌خوانم که معلوم گردد مغز آن عالم بزرگ چه اندازه از بشریت امروز جلوتر فکر می‌کرده است. آفتابى در یکى ذره نهان ناگهان آن ذره بگشاید دهان ذره ذره گردد افلاک و زمین پیش آن خورشید چون جست از کمین. از اشخاصى که به فکر تجلیل از این دانشمند بزرگ ایرانى که از مفاخر ایران است برآمده‌اند اظهار تشکر می‌کنم و توفیق آنها را در تجلیل از علم و دانش و ملیت خواهانم. مخصوصاً از استاد هنرمند آقاى بهزاد که بزرگترین استاد و معلم مینیاتور است و براى حفظ هنرهاى ایران تمام عمر خود کوشیده و هیچ وقت خدمات او در راه حفظ هنر فراموش نخواهد شد. و اخیراً دو تصویرى از مولانا و شمس تبریزى کشیده‌اند که از ایشان یادگار می‌ماند تشکر می‌کنم. در خاتمه نظر دولت را براى حفظ آثار صنعتى و هنرى ایران جلب می‌کنم لازم می‌دانم اعتبار کافى تهیه شود که تمام آثار قدیمه مخصوصاً آثار شهر اصفهان هر چه زودتر تمبر و مرمت شود چند سال پیش براى نوشتن رساله در مهندسى به اصفهان آمده‌اند و رساله علمى نوشته‌اند که در وزارت فرهنگ کتاب آن موجود است این افتخارات تمدن ایرانى را باید حفظ نمود بنده از لحاظ اینکه می‌دانم مجلس نهایت علاقه را به تجلیل شعائر ملى و هنرى و صنعتى ایران دارد عرض کردم و یقین دارم مورد قبول همه آقایان خواهد بود (صحیح است - احسنت)

نایب‌رئیس - آقاى حشمتى.

حشمتی - در اواخر هفته گذشته انتشار خبر مسرت بخش الحاق مجدد بحرین به ما در میهن موجب تحریک احساسات و خوشنودى قاطبه میهن‌پرستان ایران گردید (صحیح است)

این همل مهم که یکى از هزاران اقدامات شایسته شاهنشاه محتوب و خردمند ماست کلیه اخبار سیاسى جهان را تحت الشعاع قرارداده و یقین است که مردم ایران از خورد و کلان از این نیت مقدس پشتیبانى خواهند نمود اینک ملت ایران احساس می‌کند که تحت رهبرى شهامت امیر پادشاهى قرار گرفته است که با نظر دوراندیش و نبوغ ذاتى خود موجبات سر بلندى ما را فراهم فرموده است (صحیح است) رفع غائله کردستان و سایر مناطق کشور نجات آذربایجان عزیز پاک شدن ساحت مقدس وطن از افراد خائن و اجنبى‌پرست و بالاخره طرح نقشه‌های وسیع اقتصادى از جمله کارهاى مهم و مؤثر شخص شخیص شاهنشاه بوده که با عملى شدن الحاق بحرین صفحه نوین و درخشانى بر صفحات تاریخ پرافتخار و حیات سیاسى ایران میافزاید در مورد حق مسلم ما نسبت به بحرین جاى هیچ‌گونه و بحثى نیست زیرا با توجه بشواهد تاریخى و اسناد معتبر موجود و بالاخره تصدیق عده بسیارى از رجال و مورخین شهیر و حتى چند تن از‌شخصیت‌های بزرگ سیاسى انگلستان بحرین جزو لاینفک ایران بوده و الحاق آن به وطن اصلى از جمله آرزوهاى خلل‌ناپذیر ملت ایران است (صحیح است).

در این موقع که دیومهیب جنگ دنیا را به  فنا و اضمحلال تهدید نموده و اصول آزادى در معرض خطر است و ملت ایران بالحاق به پیمان بغداد و اتخاذ یک رویه سیاسى مثبت در صف مقدم جبهه آزادى‌خواهان جهان قرار گرفته‌هاست از کلیه ملل دموکرات جهان و خصوصاً از دولت انگلستان دوست و هم‌پیمان خود انتظار دارد که در رسیدن به حقوق حقه ما را کمک و استعانت نمایند (صحیح است) متأسفانه در این چند روز طبق خبرهاى رادیویی مندرجه در جرائد ایران از طرف بعضى از مقامات رسمى و محافل سیاسى کشورهاى انگلستان و عراق هم‌پیمان‌های ما و چند کشور عربى زبان اظهاراتى شده است که با روح عدالت خواهى و دوستى مغایرت دارند. اظهارات این محافل در مورد بحرین بی‌اندازه بی‌پایه و ظالمانه است که هر شخصى بی‌طرف و منصفى تصدیق خواهد نمود که جز به منظور حق‌کشى و واژگون نشان دادن حقیقت نظر دیگرى نداشته‌اند خیال می‌کنیم که هنوز براى رعایت احساسات و احقاق حقى که از ما ضایع شده دیر نیست و سیاست‌مداران حقیقت بین انگلستان مسلماً این موضوع را به خوبى درک نموده و امیدواریم که براى تحکیم‌

+++

روابط فیمابین که در موقعیت کنونى دنیا نهایت ضرورت را داشته و به مصلحت دنیاى آزاد تمام می‌شود از سماجت و لجاجت در این امر مسلم خوددارى خواهند نمود من داعیه آن راندارم که بخواهم به رجال کهنه کار و مطلع انگلستان درس سیاست بدهم ولى هر چه باشد باید تصدیق شود که دوستى ملت کهن ایران و بیست و دو میلیون مردم آریایی نژاد این سرزمین محققاً از رضایت خاطر شیخ بحرین و تأمین منافع غیر مشروع او براى انگلستان مفیدتر و ذی‌قیمت‌تر خواهد بود نباید تصور شود که با الحاق مجدد بحرین به ایران منافع مشروع بعضى از دول به خطر خواهد افتاد در این مورد باید یادآورى کرد که در حال حاضر قانونى براى جلب سرمایه‌های خارجى از مجلس ایران گذشته مسلما تا جایی که لطمه به حق حاکمیت ما نباید از حقوق حقه آنها حمایت خواهد شد و در پناه قوانین موضوعه کشور ما هر کس خواهد توانست استفاده نماید از این مرحله که بگذریم براى اثبات حق حاکمیت ما به بحرین صرف‌نظر از اسناد و مدارک مسلمى که در صورت لزوم وزارت خارجه ما ارائه خواهد داد و صرف‌نظر از سوابق تاریخى که مورد تصدیق محققین است با مختصر توجه اظهارات رسمى و اقرار صریح سخن‌گوى وزارت‌ خارجه انگلستان و مندرجات روزنامه تایمز لندن که در اخبار خارجى شماره 9463 پنجشنبه 23 آبان روزنامه اطلاعات درج شده است ادعاى ما به خوبى ثابت می‌شود براى استحضار آقایان محترم قسمتى از این اظهارات را که مورد استناد من شد عیناً به عرض می‌رسانم و بعد استدلال می‌کنم «در سال 1782 ایران بحرین را از دست داد و از آن به بعد حکومت مجمع الجزایر از طرف سلسله آل‌خلیفه اداره می‌شود از سال 1820 شیخ‌نشین بحرین یکى از مناطق تحت‌الحمایه بریتانیا به شمار می‌رود» ‌این خبر عین اظهارى است که مخبر خبر‌گذارى فرانسه از قول سخن گوى وزارت خارجه انگلستان نقل کرده است ملاحظه می‌فرمائید که وزارت خارجه انگلستان صریحاً اقرار می‌کند که بحرین تا 1782 مسیحى جزیی از قلمروى ایران بوده است تا اینجا ما هم با وزارت خارجه انگلستان موافقیم موضوعى که مورد موافقت ما نیست ولى براى اثبات ادعاى ما بهترین دلیل است این است که به سخنگوى وزارت خارجه انگلستان می‌گوید که چطور شده که بعد از این تاریخ بحرین از ایران منتزع شده است آقایان به خوبى اطلاع دارند که در این‌گونه موارد یا باید جنگى شده و قسمتى از خاک کشورى با قدرت و زور مجزا شده و در هنگام عقد قرارداد متارکه جنگ و صلح هر دو طرف موضوع تصدیق شده باشد معمولاً قراردادى بدون جنگ بسته شود مثل اختلافات مرزى و یا آنکه معامله‌ای صورت گرفته باشد یقین است که هیچ یک از موارد بالا در مورد بحرین صادق نیست و به موجب قوانین بین‌المللى و سابقه بحرین ملک ایران محسوب می‌شود (صحیح است) تنها موضوعى که ممکن است تصور کرد اینست که در اوائل قرن 19 که ایران با روسیه وارد جنگ شده بود انگلستان که از معاهده فتحعلى شاه با فرانسه در زمان ناپلئون ناراضى بود بدون آنکه جنگى کرده باشد با یک نفر از قاچاق چیان دریایی چنین قرار یک طرفى را گذاشته باشد این قضیه مثل آنست که در موقع جنگ دوم جهانى که انگلستان به تنهایی با کشورهاى محور می‌جنگید و گرفتار بود کشور بزرگ دیگرى می‌آمد و با یک نفر شخص غیر‌موجه قرار می‌گذاشت که مثلاً ایرلند شمالى تحت‌الحمایه آن کشور است بدون آنکه کشور انگلستان دخالتى داشته و یا حتى مردم ایرلند مایل بوده باشند در آخر جنگ دوم ملاحظه شد که با موافقت دولت انگلستان کلیه خیانت‌کاران کشورهاى اشغال شده که بدون رضایت و برخلاف مصالح کشورهاى خود با آلمان‌ها هم کارى کرده بودند به عنوان خیانت کار به مجازات رسیدند اگر قبول کنیم که امثال ژنرال پتن با آن همه سوابق در خشن یک نفر خیانت کار بوده معلوم نیست شیخ بحرین چه‏ وضعى را باید داشته باشد در این قسمت من به هیچ‌وجه ناامید نیستم و یقین دارم که بالاخره حس عدالت‌خواهى ملت انگلستان به سماجت وزارت خارجه آن کشور غلبه کرده و دست دوستى کار را که به منظور اتحاد به سوى آنها دراز شده براى خاطر شیخ بحرین رد نخواهند کرد و براى یک موضوع کوچک و فرعى البته از نظر انگلستان قلب میهن‌پرستان ایران را جریمه‌دار خواهند نمود اما آن چه مربوط به اعتراض و اظهارات بعضى از کشورهاى عرب زبان است باید نهایت تأسف و تألم عرض کنم که ملاحظه این اخبار در جرائد موجب حیرت و رنجش ما شده است زیرا ما با آن همه سوابق دوستى انتظار نداشتیم که کشورهاى عرب زبان که با ما هم کیش هستند خود را وکیل مدافع انگلستان قرارداده و از تحت‌الحمایگى بحرین پشتیبانى کنند. و در این موقعى که می‌بایستى پرچم اسلام پس از مدت‌هاى مدید در مجمع‌الجزایر بحرین به اهتزاز درآید آنها بدون تصور هیچ‌گونه نفعى به ما اعتراض کنند ما براى خاطر کشور‌های هم‌کیش خود از برقرارى روابط با اسرائیل خوددارى و از خیلى از منافع دیگر چشم‌پوشى کرده‌ایم و براى جلب رضایت آنها از مردم الجزایر به کرات در جامعه ملل پشتیبانى کرده و احساسات معنوى را به مزایاى مادى ترجیح داده‌ایم و حتى با شرکت در پیمان بغداد حاضر شده‌ایم که جوانان خود را در صف مقدم براى حفظ آزادى و تمامیت کشورهاى هم‌کیش خود به کشتن دهیم آن وقت اجرا و مزد مارا با این صورت دادن واقعاً عحیب است بعضى از کشورهاى عرب زبان گفته‌اند که چون بحرین یک نقطه عرب‌نشین است لذا نمی‌تواند جزو خاک ایران باشد واقعاً عجب استدلال صحیحى قاضى بلخ هم چنین قضاوتى نکرده است در صورتى که قسمت اعظم مردم بحرین فارسى زبان و بقیه نیز نژاد ایرانى هستند حال شبهه را قوى گرفته بگوئیم آنها عرب هستند مگر کردها و فارس‌های ایرانى که در این کشور‌ها زندگى می‌کنند مستقل هستند و یا نمی‌شود یک قطعه عرب‌نشین جزو قلم روى ایران باشد در بین عوام مثلى است که می‌گوید شخصى را بده راه نمی‌دادند سراغ خانه کدخدا را می‌گرفت بنده می‌خواهم بدانم که کدام از این کشورهایی که حالا از بیخ عرب شده‌اند نژاد عرب هستند مگر آنکه فکر کنیم که مجاهدین صدر اسلام در موقع تسخیر این کشورها تمام سکنه بومى که داراى ملیت‌های مشخص بوده‌اند قتل عم کرده و به جاى آنها عرب آورده‌اند. اگر این آقایان مختصرى از تاریخ خودشان اطلاع نداشتند هیچ‌وقت حرفى نمی‌زدند که موجب رنجش دوستان و حیرت مردم دنیا بشوند.

نایب‌رئیس - وقت جنابعالى تمام شد از این به بعد از وقت آقاى عرب شیبانى استفاده می‌فرمائید.

حشمتى - بحرین قطعه از خاک ایلام قدیم و همیشه متعلق به ایران بوده است و خزانه‌های با عظمت شوش بهترین شاهد و مدرک تاریخى است و اسم خلیج فارس به منزله سند معتبر تاریخى و دال برحاکمیت قطعى ایران به این سرزمین است (صحیح است).

بنده از خرابه‌های مدائن و سایر مدارک مسلم حرفى نمی‌زنم و میل ندارم در دوستى بی‌آلایشى که ما را به کشور عراق پیوند داده خدشه وارد سازم همینقدر عرض می‌کنم که این آقایان که کاسه از آش گرم‌تر شده‌اند مصلحتشان در این است ما را وادار به ذکر حقایق بیشترى نکنند و بگذارند این دوستى که بیشتر به نفع آنها است تا ابد پایدار بماند. در خاتمه عرایضم لازم می‌دانم با صداى رسا از پشت این تریبون این مکان مقدس که تا نثار خون شهداى راه آزادى به دست آمده اعلام کنم که ما در استیفاى حقوق خودمان نسبت به بحرین از هیچ‌گونه فداکارى فرو گذار نخواهیم کرد. و یقین داریم که نداى حق طلبانه ما دیر یا زود به گوش جهانیان خواهد رسید اراده پادشاه ما اراده ملت فناناپذیر ایران است و صداى مردم صدایی است که از قدرت لایزال خداوندى سرچشمه می‌گیرد. این عرایضى بود که لازم بود بنده در اینجا عرض کنم و در خاتمه عرایضم هم لازم می‌دانم از وزارت کشور که مجرى منویات شاهانه بوده واقعاً تشکر کنم چون بنده هم اطلاعاتى که از وزارت کشور دارم می‌دانم که این وزارتخانه در تحت تصدى آقاى دکتر جلالى خوب اداره می‌شود و کارها به کارگردان سپرده شده (احسنت).

نایب‌رئیس - آقاى بهبهانى

بهبهانی - بنده مایل نیستم که خیلى وقت مجلس شوراى ملى را نسبت به مطالبى که عرض می‌کنم بگیرم ولى گاهى می‌شود که حس وظیفه در ما بیدار می‌شود که ما را وادار می‌کند و از بعضى مطالب نمی‌توانیم بگذریم مطلبى که می‌خواستم امروز در اینجا تذکر بدهم راجع به جریان جلسه خصوصى پریروز است بنده آقایان محترم شخصاً با جلسه خصوصى موافق نیستم و عقیده‌مندم که نمایندگان مردم در پشت این تریبون مطالب خودشان را بگویند و این تریبون و این دستگاه و این بلندگو براى اینست که مطالب به سمع مردم ایران برسد (صحیح است) ما مطالبى که اینجا می‌گوئیم سؤالى که از دولت می‌کنیم در رادیو گفته نمی‌شود نطق قبل از دستور در رادیو گفته نمی‌شود جواب رئیس دولت را مى‌آیند در مقابل سؤال یک نماینده در رادیو مى‌گویند اما موضوع سؤال را نمى‌گویند بنده این سؤالى که در دو هفته پیش از دولت کردم رادیو چند مرتبه جواب رئیس دولت را گفت ولى موضوع سؤال بنده را اصلاً نگفت من نمی‌دانم به چه حقى جریان جلسه خصوصى مجلس را در رادیو به این تفصیل می‌گویند ولى جریان جلسه علنى گفته نشود این یک مطلب. مطلب دیگر راجع به اصول مطالبى بود که جناب آقاى ابتهاج آن روز در جلسه خصوصى فرمودند بنده اینجا اذعان می‌کنم مکرر خدمت آقایان عرض کرده‌ام بنده همه مردم ایران را وطن‌پرست می‌دانم و نسبت خیانت یا خداى نکرده کارى خلاف مصلحت مملکت عالما عامداً به کسى نسبت نمی‌دهم (احسنت) و مکرر عرض کرده‌ام که اینها مربوط به سلیقه اشخاص است بنده یک آشنایی داشتم یک ارث پدرى بهش رسیده بود یک روزى بنده را دعوت کرد منزلش رفتم آنجا دیدم که ایشان با کمال فقر و مسکنتى که داشته یک دست مبل بسیار قشنگ خریده

+++

 است و یک آئینه خوبى درست کرده و چندتا فرش بسیار خوب تهیه کرده است ولى ناهاری که براى ما آورد توى این سینى‌های حلبى از این کباب‌های بازار گرفته بود آورده بود آنجا بشقاب نداشت ما ناهار بخوریم گفتم رفیق اینها چیست که خریده‌ای با این پولى که از ارث پدر بهت رسیده گفت اینها لوازم زندگانى است گفتم صحیح لوازم زندگانى است پس چرا آمدى در اتاق کرایه‌ای نشسته‌ای حقش بود که این پول‌هاى لوزام زندگانى را اول یک خانه تهیه می‌کردى بعد یک محل کسبى براى خودت درست می‌کردى عوامل تولید و زندگى براى تو درست می‌شد بعد لوازم زندگى براى تو درست می‌شد بعد لوازم زندگى براى خودت درست می‌کردى ایراد ما هم به جناب آقاى ابتهاج در همین موضوع است ما عقیده‌مند هستیم که باید کارخانه ذوب آهن در این مملکت باشد و از لوازم زندگانى امروز است باید بنادر مدرن درست شود از لوازم زندگانى است باید حق‌المشاوره به افراد داده شود براى اینکه کار خوب و مطمئن انجام بشود ولى اینها به جاى خودش باید بشود ما می‌گوئیم امروز در مملکت ما فقر و بدبختى سراسر مملکت را فرا گرفته است مردم قادر نیستند وسائل اولیه زندگانى خودشان را تهیه کنند دهات ما خراب است حساب باید داشته باشد عوامل تولید باید درست بشود و بعد برویم سر لوازم زندگانى این آقاى لى‌لى یا نتال و دماک کروپ و کلاب اینها همه به جاى خودش خوب است اما باید اول وسایل لازم زنده بودن آنها را تهیه بکنیم بعد برویم سر لوازم زندگانى آقایان ایراد ما فقط همین است ایراد دیگرى نداریم ما می‌گوئیم بروید به بینید مردم براى سه هزار تومان فرض چه جور از سروکول هم بالا  می‌روند و نمى‌توانند سه هزار تومان از بانک رهنى یا کشاورزى پول قرض بگیرند و آن وقت پنجاه میلیون پنجاه میلیون حق‌المشاوره داده هیچ به صلاح مملکت نیست بنده مطالبى دارم که انشاءالله به طور تفصیل عرض می‌کنم امروز فقط می‌خواستم به طور اختصار راجع به جریان جلسه خصوصى عرض بکنم تقصیر آقاى ابتهاج هم نیست تقصیر هیئت حاکمه ما است که اینجور فکر می‌کنند براى اینکه آقایان ملاحظه فرمودید آقاى نخست‌وزیر که مدعى هستند که با مردم تماس دارند تشریف آوردند اینجا گفتند مردم ایران دو تا دو تا یخچال دارند یخچالشان دو تا شده حالا امیدوارم وقتى تشریف می‌برند در بلوچستان و آنجا یخچال‌ها را تحویل می‌گیرند می‌فهمند مردم ایران در چه حالى زندگى می‌کنند بله می‌روند یک قدرى مرغ و ماهى هم تناول می‌کنند. و بر می‌گردند اینجا آن وقت یخچال‌ها را ملاحظه می‌فرمایند آقایان این حکایت را شنیده‌اید که مردم فرانسه نان نداشتند بخورند دم قصر سلطنتى رفته بودند فریاد می‌زدند که آقا ما گرسنه‌ایم آن شاهزاده خانم پرسید اینها چه می‌گویند گفتند که می‌گویند ما نان نداریم بخوریم گفت بروند نان قندى بخورند بنده عقیده‌ام اینست که آدم باید حقیقت را ببیند باید حقیقت بین باشد من به خدا قسم‏ که به هیچ‌وجه غرض و نظرى با هیچ دولتى ندارم دلم می‌خواهد اینجا بی‌خود بیایم انتقاد بکنم ولى چون می‌بینم دولت‌ها راه صحیح را نمی‌روند و قهراً محکوم هستند به اینکه بایستى بروند و دولت‌های بعد هم عبرت نمی‌گیرند و متنبه نمی‌شوند و بالاخره مملکت ما روز به روز رو به فقر و بدبختى می‌رود از این جهت دلم می‌سوزد و دلم می‌خواهد ما هم یک ملتى باشیم مثل ملل راقیه مثل ملل متمد نه مثل ملت‌هایی که با رفاه و آسایش زندگى می‌کنند این بود که امروز مصدع آقایان شدم یک مطلب دیگر هم هست که می‌خواستم اینجا تذکر بدهم راجع به این کارخانه‌های نانوایی است که دیشب دیدم در روزنامه‌ها اعلان کرده بوده که می‌خواهند کارخانه براى نان راه بیاندازند من خیال می‌کنم نان ایران و به خصوص نان تهران را در هیچ جاى دنیا نمی‌شود پیدا کرد هر کسی که آمده است تصدیق کرده که در اینجا بهترین نان بخته می‌شود به اضافه مالان سال‌ها است که به این نان عادت کرده‌ایم سه چهار هزار نفر در تهران و شاید پنج شش هزار نفر در ولایات کارگر براى این کار هست که هر کدام عائله‌ای دارند و معیشتشان از راه پختن نان است اگر دولت می‌خواهد کارخانه وارد بکند به عقیده من اول یک فکرى براى این کارگر‌ها بکنید براى اینکه فردا کارخانه را وارد می‌کنند آن وقت پنج شش هزار نفر کارگر از کار بیکار می‌گردند

(علامه وحیدى - اصل کارخانه که مفید است) نخیر هیچ مفید نیست کجاش مفید است نان فقط ارزان می‌شود اما با این حال که شما ملاحظه می‌کنید اگر فکرى براى کارگر نکنید هفت هشت هزار نفر کارگر بیکار می‌شوند به اضافه آقایان تصدیق بفرمائید که نود درصد مردم این مملکت به نان و آبگوشت اعتیاد دارند و اگر گوشتى گیرشان بیاید نان و آبگوشت می‌خورند نان و آبگوشت با نان ماشینى خیلى فرق می‌کند این کارها را باید کم‌کم کرد یک مقداریش لازم است ولى کم‌کم نباید یک مرتبه تمام دکان‌هاى نانوایی را به هم زد که نان ماشینى درست بشود یکى دو تا ماشین بیاورید مردم عادت بکنند به خوردن نان ماشینى، آنهایی که نان سنگک می‌خوردند یک خورده نان سنگک که به تدریج عادت کنند این بود عریض امروز بنده شصت و هفت و هشت نفر از کارگرهاى اداره گمرکات که چند روز است بیرونشان کرده‌اند یک نامه‌ای نوشته‌اند و تقاضا کرده‌اند از مجلس شوراى ملى که به این کار رسیدگى بکنند بنده این نامه را تقدیم مقام ریاست می‌کنم.

3 - تقدیم یک فقره لایحه به وسیله آقاى معاون وزارت دارایی

نایب‌رئیس - مجلس وارد دستور می‌شود آقا معاون وزارت دارایی

معاون وزارت دارایی (انوارى) - لایحه است راجع به استخدام کارمندان فنى مورد احتیاج ادارات و وزارتخانه‌ها که تقدیم مجلس شوراى ملى می‌شود.

نایب‌رئیس - به کمیسیون‌هاى مربوطه فرستاده می‌شود.

4- طرح و تصویب گزارش کمیسیون راه راجع به تأسیس بنادر و کشتی‌رانی و ارسال به مجلس سنا

نایب‌رئیس - شور دوم لایحه تأسیس سازمان بنادر و کشتی‌رانی مطرح است گزارش کمیسیون‌هاى استخدام و دارایی و بازرگانى قرائت می‌شود.

(به شرح آتى خوانده می‌شود)

گزارش از کمیسیون استخدام به مجلس شوراى ملى

کمیسیون امور استخدام لایحه شماره 11585 دولت راجع به تأسیس سازمان بنادر و کشتیرانى را با حضور آقاى وزیر راه براى دوم شور دوم مورد رسیدگى قرار داده و با خبر کمیسیون راه موافقت نمود اینک گزارش آن را به مجلس شواری ملى تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون امور استخدام- احمد مهران

گزارش از کمیسیون دارایی به مجلس شوارى ملى کمیسیون دارایی در جلسه 20 آبان ماه 36 لایحه شماره 11585 دولت راجع به تأسیس سازمان بنادر و کشتیرانى را با حضور نمایندگان دولت براى شور دوم مطرح و با توضیحاتى که آقاى وزیر راه بیان نمودند با گزارش کمیسیون راه موافقت نمود اینک خبر آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون دارایی- مشایخى

گزارش از کمیسیون بازرگانى به مجلس شوراى ملى کمیسیون بازرگانى در جلسه 25 آبان ماه 36 لایحه دولت راجع به تأسیس سازمان بنادر و کشتی‌رانی را با حضور نماینده دولت براى شور دوم مورد شور و رسیدگى قرار داده گزارش کمیسیون راه را تأیید و اینک خبر آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم می‌د‌ارد.

مخبر کمیسیون بازرگانى- عمیدی‌نوری

گزارش از کمیسیون راه به مجلس شوراى ملى.

کمیسیون راه در جلسه 7 آبان 1336 لایحه شماره 11585 دولت راجع به تأسیس سازمان بنادر و کشتیرانى را با حضور نمایندگان دولت براى شور دوم مورد رسیدگى قرار داده و با اصلاحاتى که در گزارش شور اول به عمل آورد تصویب و اینک گزارش آن را به مجلس شوراى ملى تقدیم می‌دارد.

نایب‌رئیس - ماده اول مطرح است قرائت می‌شود

(به شرح ذیل خوانده شد)

ماده 1 - به منظور تمرکز و هم‌آهنگ ساختن کلیه امور ادارى و بهره‌بردارى بنادر کشور و تکمیل و توسعه ساختمان و نگاهدارى و تعمیر تأسیسات بندرى و کشتیرانى ساخلى و نظارت در کشتیرانى بازرگانى کشور و وصول حقوق و عوارض بندرى طبق صورت‌هاى پیوست و مصرف آن براى عملیات مذکور سازمانى به نام (سازمان بنادر و کشتیرانى) طبق مقررات این قانون در وزارت راه تشکیل می‌شود مقررات این قانون شامل کلیه بنادر و لنگرگاه‌ها و کانال‌ها و دریاچه‌ها و رودخانه‌های قابل کشتیرانى و آب‌هاى ساحلى کشور خواهد بود.

نایب‌رئیس - در ماده اول نظرى نیست آقایانى که با این ماده موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده دوم قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

ماده 2 - سازمان بنادر و کشتیرانى داراى شخصیت حقوقى خواهد بود و امور آن بر طبق اصول بازرگانى اداره و عمل خواهد شد.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم به ماده دوم آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده سوم قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

ماده 3 - سازمان بنادر و کشتیرانى داراى دو هیئت و یک مدیر عامل به شرح زیر خواهد بود.

الف) هیئت نظارت مرکب از سه نفر نمایندگان وزارت راه وزارت دارایی و وزارت بازرگانى که از طرف وزراء مربوطه با تصویب هیئت وزیران براى مدت سه سال تعیین خواهند شد و تغییر آنها نیز به همین ترتیب انجام می‌شود و تجدید انتخاب آنها بلامانع است‏.

ب) هیئت مدیره مرکب از سه نفر است که از طرف وزیر راه از بین اشخاصی که در امور بندرى و کشتیرانى داراى تحصیلات عالى بوده و یا در امور مزبور سوابق ممتد

+++

 و اطلاعات کافى داشته باشند تعیین می‌شوند یک نفر از آنها به انتخاب وزیر راه و تصویب وزیران براى مدت سه سال رئیس و مدیر عامل سازمان خواهد بود و انتخاب مجدد او بلامانع است.

ج) ذی‌حساب سازمان بنادر و کشتیرانى از طرف وزارت دارایی تعیین می‌شود.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم به ماده سوم آقایانی که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده چهارم مطرح است

(به شرح زیر قرائت شد).

ماده 4 - وظایف هیئت‌هاى مزبور به قرار زیر است:

الف) وظایف هیئت‌هاى مدیره عبارت است از اداره کلیه امور سازمان. تنظیم بودجه و ترازنامه. تهیه آئین‌نامه‌ها. انعقاد قراردادها و به طور کلى اجراى وظایفى که به موجب این قانون بر عهده سازمان گذارده شده است.

تبصره - هیئت مدیره می‌تواند تمام یا قسمتى از اختیارات خود را به مسئولیت خود به مدیر عامل تفویض نماید.

ب) وظایف هیئت نظارت عبارتست از نظارت در تطبیق کلیه عملیات هیئت مدیره و مدیر عامل با قوانین و آئین‌نامه‌ها و مقررات و همچنین رسیدگى و اظهار‌نظر نسبت به ترازنامه سالیانه سازمان.

ج) وظایف مدیر عامل علاوه بر اجراى تصمیمات هیئت مدیره اداره امور جارى سازمان و کلیه امور مربوط به استخدام نصب و عزل و انتقال کارمندان و کارکنان می‌باشد.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم به ماده چهارم آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده پنجم قرائت می‌شود (به شرح زیر قرائت شد)

ماده 5 - وظایف سازمان بنادر و کشتیرانى به طور کلى عبارت است از اداره امور بندرى و کشتیرانى غیر‌نظامى که شامل قسمت‌هاى ذیل می‌باشد.

ساختمان و نگاهدارى تأسیسات و تجهیزات بندرى و اصلاح و توسعه و تکمیل آنها

2 - راهنمایی و هدایت کشتى‌ها در آب‌های بندرى و ساحلى کشور و تأمین عبور و مرور کشتى‌ها به وسیله لاروبى و نصب علائم چراغ‌هاى دریایی و غیره

3 - ثبت شناورهاى تابغ کشور و دادن تابعیت ایرانى به کشتى‌ها و رسیدگى نسبت به امور آنها و نظارت در امور کشتیرانى و کمک به آن‏.

4- حفظ نظام امور بندرى و کشتی‌رانی توسط پلیس مخصوص بندرى که سازمان بنادر و کشتیرانى آن را تأسیس می‌نماید و پلیس مخصوص در امور انتظامى بندرى و کشتیرانى سمت ضابطى دادگسترى را خواهد داشت.

5 - وصول حقوق و عوارض بندرى و کشتیرانى که به موجب قانون تصویب شده یاد می‌شود.

6 - تأمین ارتباط لازم بین بنادر با یکدیگر و یا کشتى‌ها توسط تلگراف و تلفن بی‌سیم براى کارهاى بندرى و کشتیرانى.

7 - تخلیه و بارگیرى کشتى‌ها (از کشتى بر روى اسکله و یا وسایط آبى بندرى و بالعکس).

8 - اجراى مقررات بین‌المللى مربوط به امور بندرى و کشتیرانى که به تصویب دولت شاهنشاهى رسیده باشد.

9- تهیه آئین‌نامه‌های مربوطه به مقررات ورود و خروج کشتی‌ها و سرویس پستى دریایی و راهنمایی و اجراى قوانین بین‌المللى و مقررات کمک به کشتیرانى و امثال آن از قبیل تهیه مقررات خدمات کنسولى و سوانح دریایی و هرگونه مقررات دیگر که لازم باشد.

10 - اظهارنظر نسبت به موافقت‌نامه‌ها و عهد‌نامه‌ها و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللى مربوط به مقررات بندرى و کشتیرانى.

11 -تعلیم و تربیت کارمندان بندرى و دریایی و کشتیرانى و بازرگانى و اعزام محصلین و کارآموزان براى این منظور به خارجه.

نایب‌رئیس - نسبت به ماده پنجم نظرى نیست آقایانى که با ماده 5 موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده ششم قرائت می‌شود (به شرح زیر قرائت شد)

ماده 6 - دارایی سازمان بنادر عبارت است از کلیه تأسیسات و ساختمان‌ها و اثاثیه و وسایط نقلیه دریایی و زمینى و اموال منقول و غیرمنقول که در حال حاضر متعلق به اداره کل بنادر و کشتیرانى می‌باشد و به قیمت روز تصویب قانون ارزیابى خواهد شد.

نایب‌رئیس - نسبت به ماده ششم رأى می‌گیریم. آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده هفتم قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد).

ماده 7 - درآمد و سرمایه نقدى سازمان بنادر عبارتست از:

الف) عوایدى که بابت حقوق و عوارض قانونى که طبق صورت پیوست این قانون وصول می‌گردد و همچنین جرائم و غراماتى که طبق آئین‌نامه تنظیمى پس از تصویب کمیسیون دارایی مجلسین باید وصول شود.

ب) موجودى از اول سال 1335 عوارض و حقوق بندرى در فوق که به حساب خزانه‌دارى کل گذارده شده و کلیه اعتبارات یا درآمدى که در بودجه وزارتخانه یا ادارات دیگر براى امور بندرى و کشتیرانى در بودجه سال 1336 منظور شده و مطالبات مربوط به آنها به استثناى یک میلیون ریال درآمد اداره کل بنادر بابت ناوهاى دریایی منظور در بودجه سال 1336 کل کشور.

ج) بودجه مصوب اداره کل بنادر و کشتیرانى که ضمن ردیف 32 بودجه کل کشور منظور گردیده تا آخر اسفند سال 1336 با رعایت مقررات قانون محاسبات عمومى می‌تواند مورد مصرف قرار بگیرد و بودجه سال 1337 سازمان بنادر و کشتیرانى با رعایت مقررات این قانون تنظیم و پس از تصویب به موقع اجراء گذارده خواهد شد.

نایب‌رئیس - نسبت به ماده 7 آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده 8 مطرح است و قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد).

ماده 8 - بودجه سازمان همه ساله به وسیله هیئت مدیره تنظیم و پس از مطالعه و اظهار‌نظر هیئت نظارت و موافقت وزیر راه براى تصویب هیئت وزیران تسلیم خواهد گردید.

تبصره 1 - بودجه سال اول باید به طریقى که در بالا گفته شد در مدت یک ماه پس از تصویب این قانون تهیه و براى تصویب تسلیم گردد.

تبصره 2 - مازاد عایدات و اندوخته‌های سازمان به حساب ذخیره مخصوص ریخته خواهد شد و اعتباری که در بودجه سازمان جهت ساختمان و نگهدارى و تعمیرات و تعویض تجهیزات تخصیص داده شده است از عایدات مربوطه یا ذخیره مخصوص تأمین خواهد گردید.

نایب‌رئیس - آقایانى که نسبت به ماده 8 موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده نهم مطرح است

(به شرح زیر قرائت شد)

ماده 9 - سازمان بنادر موظف است در کلیه معاملات مقررات مربوط به مناقصه و مزایده را رعایت نماید و فقط در مورد فورى و ضرورى هیئت مدیره سازمان می‌تواند به مدیر عامل اجازه دهد براى خرید تجهیزات فنى  و تعمیرات وتأسیسات بندرى و انجام کارهاى لازم تا مبلغ 500000 ریال بدون انجام تشریفات مناقصه و مزایده اقدام نماید مشروط بر آنکه میزان کل این قبیل معاملات در سال از مبلغ 5000000 ریال تجاوز ننماید تبصره کلیه کالاهاى متعلق به سازمان بنادر و کشتیرانى که براى امر کشتیرانى و اسکله‌سازى و نگاهدارى تأسیسات بندرى و همچنین انواع جرثقیل‌ها و موتور کشتى و مصالح مربوط به تعمیرات کشتى‌ها و لاروبى وگوئه و فانوس‌هاى دریایی و نظایر آن که براى سازمان بنادر و کشتیرانى از محل بودجه اداره نامبرده تهیه و واگذار شود از کلیه حقوق و عوارض گمرکى معاف می‌باشد.

نایب‌رئیس - آقاى دکتر دادفر مخالفید بفرمائید.

دکتر دادفر - عرض بنده در این ماده مربوطه به تبصره آنست بنده در تمام موارد که وزارتخانه‌های مختلف در لوایحى که می‌آورند معافیت‌هایی از حقوق گمرکى براى خودشان قائل شده‌اند مخالف بوده و هستم و این عقیده من است علت این امر این است که این معافیت‌هاى از حقوق گمرکى هما‌ن‌طورى که در جلسه قبل جناب آقاى خلعتبری فرمودند جز باز کردن راه قاچاق در مملکت نتیجه دیگرى ندارد عرض کنم سازمان بنادر اگر حقوق گمرکى می‌دهد بکى می‌دهد؟ به خود دولت با یک تبصره کوچک می‌تواند مبالغى را که سازمان بنادر از بابت حقوق گمرکى می‌پردازد از بودجه عمومى آخر سال بهش برگردانند این یک عمل ادارى سمپل و ساده است و به علاوه مسئله گمرکات کشور فقط براى جلب عایدى مملکت نیست گمرکات کشور مسئول موازنه تجارت مملکت اقتصاد مملکت سیاست مملکت و همه چیز مملکت در واقع گمرکات است الان وضع ما‌طورى شده است که مأمورین گمرک سردرگم هستند نمی‌دانند از چه کالایی باید گمرک بگیرند یکى مال وزارت راه است یکى می‌گوید مال سازمان برنامه است یکى می‌گوید مال این وزارتخانه است همه اینها به این ترتیب براى خودشان یک معافیت‌هایی درست کرده‌اند تمام این اجناسى که طبق تعرفه گمرکى ممنوع‌الورود است شما تشریف ببرید در خیابان اسلامبول اگر بخواهید می‌توانید پیدا کنید چند روز پیش که بنده از این خیابان می‌گذشتم دیدم هر چه می‌خواهى از اجناس ممنوع‌الورود در این خیابان‌ها هست پس اینها از کجا می‌آید یک مقداریش قاچاق است و یک مقدار دیگر از این معافیت‌ها است به این ترتیب لوازمى که به مملکت وارد می‌شود قابل کنترل نیست (مهندس فروهر - همه اینها را جمع می‌کنند) لوازم لوکسى که آقایان استعمال می‌کنند از همین راه‌ها وارد می‌شود.

(قنات‌آبادى - مثلاً چه جنسى؟) همان کراوات‌هایی که آقایان استعمال می‌فرمایند بنده معتقدم دولت خودش باید به این امر توجه بکند و در نتیجه یک لایحه‌ای باید تنظیم شود که کلیه معافیت‌هاى گمرکى وابسته به دولت در آن لایحه تکلیفش معلوم شود مثلاً یکى از این مؤسساتى که می‌خواهد از حقوق گمرکى معاف بشود فروشگاه فردوسى است ملاحظه بفرمائید منطق دارد در بازار دو فروشنده که می‌خواهند با هم رقابت یکى معاف بشود و دیگرى نشود اگر می‌خواهند کمکى به فروشگاه

+++

 فردوسى بشود یک لایحه بیاورند و بهش کمک مالى بکنند از بودجه دولت و این معافیت‌ها جز اشکال براى گمرک هیچ فایده دیگرى ندارد بنده خواستم توجه دولت را جلب بکنم که یک لایحه‌ای براى حذف کلیه این معافیت‌هاى گمرکى به مجلس بیاورد (احسنت)

نایب‌رئیس - آقاى بوربور موافقید بفرمائید.

بوربور - عرض کنم جناب آقاى دکتر دادفر در اینجا دو تبصره نوشته شده است که کلیه کالا‌های متعلق به سازمان بنادر و کشتیرانى که براى امر کشتیرانى و اسکله‌سازى و نگاهدارى تأسیسات بندرى و همچنین انواع جرثقیل‌ها و موتور کشتى و مصاح مربوط به تعمیرات کشتی‌ها معاف باشد این غیر از موارد دیگر است غیر از این است که یخچال براى یک مؤسسه‌ای بخواهند یا پارچه یا سیگار یا انواع و اقسام چیزهاى دیگر چون اگر بخواهیم براى این قبیل چیزها گمرک قائل بشویم مثل این است که برای اسلحه‌ای هم که ارتش لازم دارد بخواهیم گمرک قائل شویم و این موردش غیر از موارد دیگر است که ممکن است مورد سوء‌استفاده واقع شود مثلاً اگر چهار ثقیل براى سازمان بنادر بیاورند دو تا را دیگرى ببرد و یا موتور کشتى مورد استفاده دیگرى نیست و به عقیده بنده مصداق پیدا نمی‌کند شاید در موارد دیگر این فرض حاصل بشود که سوء‌استفاده بشود ولى این مورد از مواردى است که به عقیده بنده جاى نگرانى نیست.

نایب‌رئیس - آقاى ارباب مخالفید ارباب بنده عرضى ندارم‏.

نایب‌رئیس - نسبت به ماده 9 از طرف آقاى دکتر دادفر پیشنهاد تجزیه شده است. لذا اول بدون تبصره رأى می‌گیریم بعداً با تبصره رأى خواهیم گرفت آقایانى که به ماده 9 بدون تبصره موافقند قیام بفرمایند (همهمه نمایندگان) (مهندس هدایت - ما نفهمیدیم) (دکتر عدل - ما نشنیدیم)

اجازه بفرمائید نسبت به تبصره درخواست تجزیه شده است اول به ماده 9 بدون تبصره رأى می‌گیریم بعد هم یک رأى دیگر می‌گیریم به ماده 9 با تبصره (مهندس هدایت - اجازه می‌فرمائید) اعلام رأى شده است و دیگر قابل بحث نیست ما فعلاً رأى نسبت به تبصره نمی‌گیریم فقط رأى می‌گیریم به ماده 9 بعداً نسبت به تبصره که پیشنهاد تجزیه شده است آقایانى که نسبت به ماده 9 بدون تبصره موافقند (همهمه نمایندگان) (زنگ نایب‌رئیس) آقایان توجه نمی‌فرمائید که ما نسبت به چه چیز رأى می‌گیریم ما نسبت به تبصره فعلاً مسکوت می‌گذاریم رأى اول فقط نسبت به ماده 9 است بدون اینکه نسبت به تبصره اکنون رأى بگیریم مجدداً رأى خواهیم گرفت با تبصره (شمس قنات‌آبادى - اعم از اینکه رد بشود یا نشود مجدداً رأى خواهید گرفت؟) بله مجدداً رأى خواهیم گرفت.‏

(دکتر رضایی - در حقیقت کسانى که بامعافیت گمرکى مخالفند بایستى حالا رأى بدهند) اعلام رأى می‌شود، رأى می‌گیریم به ماده و فعلاً تبصره مسکوت است بعداً رأى به تبصره خواهیم گرفت رأى می‌گیریم به ماده نهم منهاى تبصره، آقایانى که با ماده 9 بدون تبصره موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. چون تبصره عنوانى مستقلى ندارد مستقلاً نسبت به تبصره رأى نمی‌گیریم اصل خود ماده تصویب شده است ما رأیى که می‌گیریم به ماده با تبصره براى خود ماده نیست، براى تعیین تکلیف تبصره است و در واقع آقایانى که رأى دادند اگر دو مرتبه هم رأى بدهند به تبصره داده‌اند و اگر رأى ندهند تبصره رد شده است آقاى صدرزاده.

صدرزاده - به نظر بنده مناسب‌تر این بود که به عکس بشود اول به ماده و تبصره رأى گرفته شود اگر آقایان موافق نبودند رد شده است، یعنى من حیث المجموعش رد شده است بعد به ماده به تنهایی رأى گرفته شود.

نایب‌رئیس - اینجا پیشنهاد تجزیه شده است و چون پیشنهاد تجزیه شده ما هم رأى گرفتیم به تجزیه یعنى مجازاً رأى گرفتیم یعنى ماده 9 را با تجزیه تبصره رأى گرفتیم اینطور که آقا می‌فرمائید پیشنهاد تجزیه عملى نمی‌شود به هر حال حالا تبصره خوانده می‌شود (تبصره ماده 9 مجدداً به شرح سابق قرائت شد) پرفسور جمشید اعلم این را روشن بفرمائید، ما اگر رأى ندادیم پیشنهاد ایشان تصویب شده و اگر رأى دادیم پیشنهادشان رد شده است؟

نایب‌رئیس - بلى ما رأى می‌گیریم به تبصره اگر چنانچه رأى بدهید. تبصره تصویب شده است و اگر رأى ندهید تبصره رد می‌شود حالا رأى می‌گیریم به تبصره‌ای که قرائت شد آقایانى که با تبصره ماده 9 موافقند قیام بفرمایند (اکثر برخاستند) تبصره تصویب شده. حالا رأى می‌گیریم به ماده 9 با تبصره مجموعاً آقایانى که موافقند قیام فرمایند اکثر برخاستند (تصویب شد) ماده دهم مطرح است و قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

ماده 10 - از تاریخ تصویب این قانون کارمندان اداره بنادر و کشتیرانى منتقل می‌شوند و سازمان بنادر و کشتیرانى مکلف است در صورت نیاز به کارمند جدید احتیاجات خود را از بین کارمندان وزارت راه و یا سایر وزارتخانه‌ها انتخاب نماید و در صورت احتیاج به استخدام کارکنان فنى در حدود بودجه پوسنلى خود با اجازه  کمیسیون استخدام مجلسین اقدام به استخدام خواهد نمود. اعطاى مزایا و فوق‌العاده و مخارج مسافرت کلیه کارمندان ادارى سازمان به شرح آئین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط سازمان تهیه و پس از موافقت وزارت راه به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

تبصره - هزینه پرسنل ادارى سازمان بنادر از میزان 20 درصد کلیه درآمد سالیانه بنادر که در بودجه مصوبه سازمان منظور می‌شود نباید تجاوز نماید.

نایب‌رئیس - نسبت به ماده 10 نظرى نیست (اظهارى نشد) چون آقایان نظرى ندارند رأى می‌گیریم به ماده دهم آقایان موافقین قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. ماده یازدهم قرائت می‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

ماده 11 - سازمان می‌تواند محوطه‌های مورد نیاز هر یک از بنادر تابعه خود را با در نظر گرفتن احتیاجات بندرى تعیین و به طریق زیر تملک نماید:

الف) نسبت به اراضى خالصه مورد احتیاج سازمان بنگاه خالصجات موظف است اراضى مزبور را به رایگان در اختیار سازمان بگذارد.

ب) چنانچه اراضى خالصه مزبور داراى اعیانى باشد و یا آنکه براى توسعه تأسیسات بندرى احتیاج بخرید ساختمان‌هاى مجاور یا اراضى جدید باشد سازمان بنادر باید قیمت عادله روز را با نظر کارشناس طبق مقررات و قوانین مربوطه بپردازد.

تبصره - سازمان جهت تأسیس و حفاظت بنادر و یا خطوط ارتباطى آن (اعم از برق و تلفن و لوله‌کشى آب و نفت و غیره و همچنین سد و دیوارهاى جلوگیرى از سیل و غیره) حق ارتفاقى در حدود قوانین و مقرراتى که درباره تأسیسات مشابه وضع شده باشد یا بعداً وضع بشود خواهد داشت.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم به ماده یازدهم آقایان موافقین قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده دوازدهم قرائت می‌شود.

(به شرح زیر خوانده شد)

ماده 12 - ادارات بندر خرمشهر بندرشاهپور بندر پهلوى بندر نوشهر بندر شاه جزو سازمان بنادر و کشتیرانى خواهد بود. سازمان نسبت به سایر بنادر اقدام به مطالعات و نقشه‌بردارى و تهیه طرح و ساختمان‌های بندرى نموده و تجهیزات لازم را به تدریج فراهم خواهد نمود و هر بندر از موقعى که داراى تأسیسات بندرى کافى شود جزو سازمان مزبور خواهد بود.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم نسبت به ماده دوازدهم آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده سیزدهم قرائت می‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

ماده 13 - محاسبات سالیانه و ترازنامه:

الف) سال مالى سازمان از اول فروردین هر سال خورشیدى هجرى آغاز و در آخر اسفند آن سال خاتمه می‌یابد.

ب) حساب‌هاى سازمان در آخر ساعت کار روز آخر اسفند بسته خواهد شد. ترازنامه بایستى تا آخر خرداد ماه سال آیده توسط هیئت مدیره تنظیم گردیده و به هیئت نظارت تسلیم شود.

ج) هیئت نظارت باید بررسى و رسیدگى خود را منتهى در مدت سه ماه تکمیل و ترازنامه را جهت تصویب به وزیر راه تسلیم کنند.

نایب‌رئیس - نسبت به ماده 13 نظرى نیست؟ (اظهارى نشد) رأى می‌گیریم نسبت به ماده 13 آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده چهاردهم مطرح است و قرائت می‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

ماده 14 - آئین‌نامه‌های مربوط اجراى این قانون توسط هیئت مدیره سازمان تنظیم و پس از بررسى و اظهار‌نظر هیئت نظارت و موافقت وزیر راه و تصویب کمیسیونه راه مجلسین به موقع اجرا گذاشته خواهد شد.

تبصره - وزارت راه مکلف است ظرف دو ماه‏

پس از تصویب این قانون کلیه آئین‌نامه‌های مذکور در این ماده را تسلیم مجلس نماید. چنانچه در ظرف دو ماه پس از تسلیم آئین‌نامه‌ها کمیسیون راه به مجلسین نظر خود را اعلام ننماید. آئین‌نامه‌های تسلیمى وزارت راه تا تصویب قطعى مجلسین قابل اجرا خواهد بود.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم به ماده 14 آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده 15 قرائت می‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

ماده 15 - وزارتخانه‌های راه دارایی گمرکات و انحصارات بازرگانى کشاورزى مأمور اجراى این قانون می‌باشد.

نایب‌رئیس - رأى می‌گیریم به ماده 15 آقایانى که موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد. کلیات آخر مطرح است. آقاى خرازى مخالفید بفرمائید خرازى عرض کنم آقایانى که در کمیسیون‌هاى مختلف تشریف داشتند و لایحه را مطالعه و بررسى کرده‌اند استحضار دارند که در این لایحه یک ماده خوبى بود و آن ماده عبارت از این بود که وزارت راه با نظر وزارت بازرگانى و وزارت دارایی و وزارت گمرکات و انحصارت یک بندر

+++

 آزاد در کشور یعنى در خلیج‌فارس تأسیس کنند. آقایان استحضار دارند در اغلب از ممالک خاورمیانه یک بندرى به اسم بندر آزاد هست کلیه اشخاصى که مایل هستند اجناسشان را به آن بندر وارد می‌کنند و بعد از آنکه تصمیم گرفتند آن را به داخله کشور وارد کنند طبق مقررات حقوق و عوارض گمرکى آن جنس را می‌پردازند و وارد کشور می‌کنند. اولاً این تاسیس بندر آزاد مزایاى زیادى دارد که یکیش اینست که از ورود کالاهى قاچاق جلوگیرى خواهد کرد. ثانیاً این که جلوگیرى می‌کند از اینکه همسایه‌هایی که ما درایم ممالک همجوار منامع مملکت ما را ببرند. الان این کویت که در قرت آبادان و بندر خرمشهر است یکى از مراکز بزرگى شده است که تجارت شش دولت که عبارتند از ایران و عراق و ترکیه و اردن و سوریه و لبنان و عربستان سعودى باشد چون در مرکز این کشورهاست تمام منافع این کشور‌ها را این جزیره می‌برد در صورتى که اگر ما هم یک بندر آزاد داشته باشیم یک قسمت اعظم از این منافع به کشور باز می‌گردد در کمیسیون راه صحبت شد که این کار را وزارت بازرگانى می‌خواهد بکند بنده مخصوصاً از جناب آقاى ذوالفقارى معاون محترم نخست‌وزیر تمنى دارم که این موضوع تأسیس بندر آزاد را که سال‌هاست مورد شور و مطالعه قرار گرفته و حتى شوراى عالى اقتصاد هم توجه کرده که لازم است ما در کشورمان یک بندر آزادى داشته باشیم و از منافعش استفاده بکنیم موضوع دیگرى که بحمدالله دولت توجه کرد و آمد این اداره بنادر را به صورت سازمان بنادر درآورد و مردم را از بعضى گرفتاری‌ها نجات داد اینست که آقایان ما از چهل میلیون لیره واردات بازرگانى که داریم سالى بین 5/ 6 الى 7 میلیون لیره استرنینگ کرایه دریایی می‌دهیم و یک قسمت اعظم از این کرایه البته نه قسمت اعظم شاید صدى ده صدى پانزده‌اش براى جرائمى است که ما به کمپانی‌هاى کشتیرانى می‌پردازیم از نظر اینکه بنادر ما مجهز نیستند و کشتی‌ها می‌آیند اینجا در بنادر ما معطل می‌مانند و از ما خسارت می‌گیرند (صحیح است) بحمدالله اعلیحضرت همایون شاهنشاهى که نسبت به تمام اصول توجه دارند اقدامات مجدانه‌ای از چند سال پیش به این‌طرف فرمودند و چند کشتى نفت کش سى و پنج هزار تنى و اخیراً شنیدم که یکى دو کشتى پنجاه هزار تنى براى حمل نفت سفارش داده شده و شاید دو کشتیش تا چند ماه دیگر به آب‌هاى ایران وارد بشود و ما بتوانیم در حمل و نقل نفتمان کمتر کرایه کشتى بدهیم و ما انتظار داریم حال که سازمان بنادر مستقل و مجهز شده این سازمان بنادر سعى کند که این بنادر خلیج فارس مخصوصاً در درجه اولش بندر خرمشهر و بندر شاهپور است و این دو بندر مهم ایران که می‌شود گفت دو بندر درجه اول ایران است اینها مجهز بشود که بارگیرى و تخلیه مال‌التجاره‌ها زیاد معطل نشود و مخصصاً کشتی‌ها زیاد معطل نمانند که از ما این مبلغ سنگین را خسارت نگیرند و ما انتظار داریم که این شرکت کشتیرانى که برحسب امر ملوکانه قرار است تشکیل شود اقدام بکند شاید چهار الى پنج کشتى پنج هزار تنى سفارش بدهند براى مال‌التجاره‌های تجارتى که ما بتوانیم از خیث دادن سالى 7 میلیون لیره براى کرایه کشتى و خسارت معاف بشویم و این بنگاه با نهایت جدیت شروع کند و این بنگاه با نهایت جدیت شروع کند و این اسکله‌هایی که لازم است در گمرک خرمشهر و بندر شاپور تأسیس کنند و بعد هم نسبت به سایر بنادر مخصوصاً بندر بوشهر توجه خاصى کنند که این بنادر خلیج فارس مجهز باشد و مردم از بنادر و جزایر خلیج فارس به سواحل عمارات کوچ نکنند چون یکى از موجباتى که علت بیکارى است و باعث می‌شود که از بنادر خلیج فارس به سواحل عمانات می‌روند همین موضوع کشتیرانى است سابقاً موضوع ساختن کشتى‌های بادى اختصاص به بندر لنگه داشت توجه نشد حالا رفته‌اند به سواحل عمانات ما امیدواریم که این قسمت‌ها مورد توجه دولت و مخصوصاً سازمان بنادر قرار بگیرد و ما بعد از چند سال بنادر مجهز و مکمل داشته باشیم (انشاءالله)

نایب‌رئیس - آقاى صدرزاده .

صدرزاده - حقیقت اینست که بنده یک تذکرى می‌خواستم به آقایانى که در این سازمان بنادر و کشتیرانى هستند بدهم این مجلس هر قانونى را که دولت می‌آورد با کمال حسن نیت و به منظور اینکه حسن استعمال و استفاده بشود. تصویب می‌کند ولى ما از این قوانین در عمل دو چیز می‌بینیم یکى اینست که یک راهى باز می‌شود که یک عده‌ای را بیاورند در ادارات و یکى دیگر اینکه راهى پیدا می‌کند که یک ساختمان هاى غیرلازمى بکنند (صحیح است) بنده می‌خواستم از آقایان تقاضا بکنم در این موقعى که بودجه مملکت تا حدى در مضیقه است و همه ما داریم سعى می‌کنیم که بودجه را تعدیل بکنیم باید یک قدرى از این ولخرجی‌ها خوددارى بکنیم و جلوگیرى بکنیم به قول شیرازى‌ها راست است که بنایی لفت ولیسک دارد ولى این موضوع را هم باید رعایت کرد که مثل بانک کشاورزى و بانک رهنى نروند آن پول‌هایی را که باید بدهند به دست زارع بدبخت و براى توسعه کارهایشان مصرف بکنند بیایند عمارت‌هاى چندین طبقه بنا کنند و یا اقلاً به جاى اینکه عمارات‌ها را به یک صورت کوچکترى در شهرستان‌ها بنا کنند می‌آیند در اینجا می‌سازند این کارها را دیگر نکنند و اگر مؤسسه بنادر پول در اختیار دارد حتى‌المقدور صرف ساختن اسکله و ساختن فرودگاه و بنادر بکنند که لااقل از این کار یک نتیجه‌ای براى مملکت عاید بشود (صحیح است) این را جدا عرض می کنیم اگر بنا شد بعداً از تصویب این قانون یک عمارت بیست طبقه در یکى از خیابان‌هاى تهران براى سکونت سازمان بنادر کشتیرانى بالا ببرند اول کسى که این مسئله را در اینجا مورد تعقیب قرار خواهد داد بنده خواهم بود و استدعا خواهم کرد کمیسیون تحقیق این مسئله را به عنوان یک تخلف مورد رسیدگى قرار بدهند (صحیح است)

نایب‌رئیس - چون در کلیات آخر کسى دیگر اجازه نخواسته به مجموع لایحه با ورقه رأى می‌گیریم آقایان موافقین ورقه سفید با اسم می‌دهند

(اسامى آقایان نمایندگان - توسط آقاى ثقة‌الاسلامى (منشى) به ترتیب گفته شد و آقایان در محل نطق حاضر شده رأى دادند)

آقایان: دکتر رضایی. مهندس بهبهودى. قراگزلو. مهندس دهستانى. دکتر عدل. مهندس اردبیلى. صادق بوشهرى. ارباب. صفارى. خلعتبری. اسکندرى. جلیلى. خرازى. امید سالار. موسوى. فولادوند. ابتهاج. حشمتى. دکتر شاهکار. عمیدی‌نوری. دکتر دیبا. اکبر. عباسى. غضنفرى. تیمورتاش. مشایخى. دکتر حسن افشار. قوام. ساگینیان. دکتر امین. فضائلى. فخر طباطبایی. صدرزاده. بزرگ ابراهیمى. بیات ماکو. مهندس جفرودى. مهندس فروهر. مهندس هدایت. مهندس فیروز. بوربور. اردلان. سراج حجازى. دکتر وکیل. آقایان. کیکاوسى. علامه وحیدى. دکتر امیر حکمت. توماج. برومند. سالار بهزادى. دکتر امیر نیرومند. مهران. دکتر مشیر فاطمى. مهندس فروغى. خزیمه علم. رستم امیر بختیار. مهدوى. شادلو. پرفسور اعلم. اخوان. گیو. مهندس ظفر. دادگر. کدیور. قرشى. دکتر اسدى. بهادرى. نصیرى. صارمى. دکتر دادفر. طباطبایی. رامبد. دیهیم. دهقان. مرتضى حکمت. استخر پناهى. باقر بوشهرى. سلطانى. ثقة الاسلامى. جلیلوند عرب شیبانى. فرود.

(آراء مأخوذه شماره شده 83 ورقه سفید با اسم شمرده شد).

نایب‌رئیس - لایحه سازمان بنادر و کشتیرانى با 83 رأى تصویب شد به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

اسامى موافقین- آقایان: فضائلى. تیمور تاش. قراگزلو. قرشى. مهندس هدایت. مهندس بهبودى. دکتر دیبا رستم امیر بختیارى. پناهى. عرب شیبانى. باقر بوشهرى. فولادوند. مرتضى حکمت. صارمى. بهادرى. ثقة‌الاسلامى. دهقان مهندس سلطانى. فیلکس آقایان. سالار بهزادى. مشایخى. خلعتبری. ارباب. گیو. اسکندرى. صادق بوشهرى. دکتر مشیر فاطمى سراج حجازى. جلیلى. صفارى. عباسى. موسوى. حشمتى. دکتر حسن افشار. مهندس فیروز. اکبر. امیدسالار. بزرگ ابراهیمى غضنفرى. دکتر امین. عمیدی‌نوری. ابتهاج. مهندس دهستانى. قوام. مهندس فروهر. دکتر رضایی. صدرزاده. ساگینیان. دکتر وکیل بوربور. فخر طباطبایی. مهندس جفرودى. خزیمه علم. برومند. مهران. کیکاوسى. جلیلوند. بیات ماکو. اردلان. دکتر ضیایی. خرازى دیهیم. مهندس فروغى. علامه وحیدى. دشتى. پرفسور اعلم. دکتر امیر حکمت. نصیرى. دکترامیر نیرومند. دادگر. دکتر عدل. دکتر اسدى. کدیور. مهندس ظفر. شادلو. استخر. توماج. مهدوى. مهندس اردبیلى. اخوان. رامبد.

ورقه سفید بی‌اسم علامت امتناع دو برگ

5 - تعیین موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه

نایب‌رئیس - جلسه را ختم می‌کنیم جلسه آینده روز پنجشنبه ساعت 9 صبح دستور لایحه قرارداد مرزى بین ایران و شوروى‏

(مجلس بیست و پنج دقیقه قبل از ظهر ختم شد)

نایب‌رئیس مجلس شورای ملى - عماد تربتى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:295198!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)