کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19
[1396/06/01]

جلسه: 119 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 21 مهرماه 1336  

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت مجلس

2- تقدیم یک فقره نامه به وسیله آقاى بهبهانى‏

3- سؤال آقاى عمیدى نورى راجع به سد کرج و جواب آقاى مهندس طالقانى وزیر مشاور

4- سؤال آقاى دکتر امیر نیرومند راجع به راه نجف‌آباد و اصفهان و جواب آقاى وزیر راه

5- بقیه مذاکره و تصویب گزارش کمیسیون امور استخدام راجع به معاونین ثابت ادارى وزارت‌خانه‌ها و ارجاع به مجلس سنا

6- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملى، دوره ‏19

 

 

جلسه: 119

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 21 مهرماه 1336

 

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت مجلس

2- تقدیم یک فقره نامه به وسیله آقاى بهبهانى‏

3- سؤال آقاى عمیدى نورى راجع به سد کرج و جواب آقاى مهندس طالقانى وزیر مشاور

4- سؤال آقاى دکتر امیر نیرومند راجع به راه نجف‌آباد و اصفهان و جواب آقاى وزیر راه

5- بقیه مذاکره و تصویب گزارش کمیسیون امور استخدام راجع به معاونین ثابت ادارى وزارت‌خانه‌ها و ارجاع به مجلس سنا

6- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

 

مجلس دو ساعت پیش از ظهر به ریاست آقاى عماد تربتى (نایب رئیس) تشکیل گردید.

1- تصویب صورت مجلس‏

نایب‌رئیس - اسامى غایبین جلسه قبل قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد)

غایبین با اجازه - آقایان: بزرگ نیا. سنندجى. سعیدى. دشتى. دکتر جهانشاهى. دکتر شاهکار. اسفندیارى. مهندس هدایت. امید سالار. عبدالحمید بختیار. موسوى. غضنفرى. ذوالفقارى. مجید ابراهیمى. شادلو. بهادرى. دکتر عدل. بزرگ ابراهیمى. کدیور. مشار. جلیلى. هدى. قبادیان. خرازى. مهندس سلطانى. خزیمه علم. معین‌زاده. دکتر ضیایی. دکتر فریدون افشار. دادگر. مهندس اردبیلى. تیمورتاش. مهندس فروغى. ساگینیان. دکتر هدایتى. امامى خویی. اورنگ.

غایبین بی‌اجازه - آقایان: دکتر طاهرى. دکتر اصلان افشار. دکتر آهى. دکتر سعید حکمت. پردلى. اریه. سالار بهزادى. صارمى. رامبد. دکترسید امامى. کورس. حشمتى. مهندس شیبانى. قراگزلو. صراف‌زاده. قریشى.

دیرآمدگان و زودرفتگان با اجازه - آقایان: عرب شیبانى. دکتر مشیر فاطمى. فرود. مهندس دهستانى. جلیلوند. قوام. پرفسور اعلم. دکتر بینا. صدرزاده.

نایب‌رئیس - اعتراضى به صورت جلسه نیست؟ (اظهارى نشد) صورت مجلس تصویب می‌شود.

2- تقدیم یک فقره نامه به وسیله آقاى بهبهانى‏

نایب‌رئیس - آقاى بهبهانى

بهبهانى - یک شکایتى است از طرف عده‌ای از قضات دادگسترى تقدیم مقام ریاست می‌کنم.

نایب‌رئیس - به کمیسیون عرایض ارجاع می‌شود.

3- سؤال آقاى عمیدى نورى راجع به سد کرج و جواب آقاى مهندس طالقانى وزیر مشاور

نایب‌رئیس - سؤالات مطرح است آقاى عمیدى نورى‏

عمیدى نورى - سؤال بنده راجع به سد کرج است. سد کرج خیال می‌کنم یکى از موضوعات بسیار مهمى است که تبلیغات زیادى هم از بدو شروع به عملى شدنش درباره آن شده و چون بنده معتقد هستم هیچ چیزى مهم‌تر از تصویب روحیه یک ملتى نیست تبلیغات اگر تطبیق با عمل داشته باشد اثر بسیار عمیقى در احوال مردم خواهد داشت و اگر برعکس تبلیغاتى در مملکتى شد ولى اثرش تطبیق با آن تبلیغات نکرد نمی‌شود نتیجه مثبت گرفت بلکه برعکس روحیه یک ملتى خراب می‌شود بنده خودم در موضوع سد کرج وارد بودم به این معنى که در دولت اسبق وقتى که تصمیم به این کار گرفته شد نخست‌وزیر وقت آن روز تیمسار سپهبد زاهدى در هیئت دولت گفتند که باید این کار عمل بشود حتى بعضى از وزرا گفتند این کار مشکل است و بایستى فرانسوی‌ها هم شرکت کنند و چه ایشان گفتند که این کار باید عملى بشود و فعلاً شرکت موریسن نودسن آمده است و با یک شرایط مساعد و مناسبى این کار را انجام می‌دهد و باید تصمیم گرفت که انجام بشود و به خود من مأموریت دادند و در اداره مرکزى دعوت کردم و به مطبوعات گفتم و این کار رفت به مرحله عمل و بعد هم فرانسوی‌ها آمدند جلو و نخست‌وزیر وقت گفت اگر اینها مرد عمل هستند یک سد دیگر را شروع کنند با همان شرایط موریسن نودسن که سد سفیدرود را هم به این جهت گذاشتند به اختیار آنها و فرانسوی‌ها هم با همان شرایط حاضر شدند آن روز ما خیال می‌کردیم که این دو کار درعرض هم و با هم جلو می‌رود و به زودى هم نتیجه می‌گیریم سال بعد 33 بود زمستان 33 این جناب آقاى مهندس طالقانى یک عودتى کردند از یک عده‌ای از نمایندگان که جناب آقاى امیر نصرت اسکندرى هم تشریف داشتند رفتیم سد کرج در خدمت خودشان دیدیم که فعالیتى شروع شده، حتى مته‌ای که زمین را تا صدمترى می‌شکافتند نمونه‌هایی می‌گرفتند که به بینند چه جور است این را با هواپیما از آمریکا آورده بودند و خود آقاى مهندس طالقانى هم فراموش نمی‌کنم ایشان فرمودند که در این مملکت باید کار نشان دادن کار اینست که بعضى از این برنامه‌های عمرانى اساسى عمل شود و سد کرج از این مسائلى است که ایشان فرمودند و فرمودند سه سال و نیم دیگر این کار تمام می‌شود آن روز ایشان به من فرمودند، آقاى امیر نصرت اسکندرى هم قطعاً یادشان است، ایشان فرمودند که سه سال و نیم دیگر این کار تمام شده است و حتى حسابى کردند گفتند که اگر ما برق را کیلو واتى 15 شاهى بدهیم به تهران 25 سال خرج آن استهلاک می‌شود و اگر سى شاهى بدهیم 15 سال یا 17 سال به طوری که بنده یادم است و تمام این مسائل را بنده به نام یک روزنامه‌نویس منعکس کردم و الان شش

+++

 ما هم برطبق آن وعده‌ای که در تمام مطبوعات منتشر شد باقیمانده است بنده می‌خواستم روزنامه‌ها را بیاورم اینجا ولى می‌دانم انکارى ندارد والا وعده ایشان را روى میز می‌گذاشتم و خوشبختانه خودشان هم تشریف دارند، بنده می‌خواهم ببینم که این وعده‌ای که فرمودند و این برنامه اساسى که واقعاً مورد عقیده همه است و تهران احتیاج کامل به این برنامه دارد به طوری که فرمودند 15 هزار هکتار به تهران آب می‌دهند و بعد هم برق در حدود شصت هفتاد هزار کیلو وات که کیلو وات 15 شاهى و 30 شاهى حساب کردند به تهران برسد، بنده خواستم ببینم با اینکه شش ماه از وعده مانده است این کار به کجا رسیده و باز به کجا خواهد رسید و آیا چه مشکلاتى با یک اشکالتراشى موجب شود ملت و روحیه یک ملتى که آماده پیشرفت است و علاقه داریم که کارهاى مثبتمان و طرح‌های‌مان تمام بشود خراب شود اینست که انتظار استماع فرمایشات ایشان را دارم و البته اگر بعد عرایضى را لازم بود به عرضتان می‌رسانم.

نایب‌رئیس - آقاى وزیر مشاور

وزیر مشاور (مهندس طالقانى) - بنده قسمتى از فرمایشات جناب آقاى عمیدى نورى را تصدیق می‌کنم و اینجا مختصرى عقب افتاده علت آن را عرض می‌کنم که اگر به نظر آقایان موجه آمد قضاوت فرمایند در آن موقع که صحبت از این بود که در ظرف سه سال و نیم یا چهار سال تمام بشود چون یک همچو صحبتى هم شد ولى بعداً به یک اشکلاتى برخوردیم که یکى یکى عرض می‌کنم. اولاً پول به این علت که عرض می‌کنم نرسید یعنى صحبت ساختن سد کرج قبل از حل شدن قضیه نفت است و دولت تصور می‌کرد که قضیه نفت زود حل می‌شود و از محل نفت یک درآمد ارزى و ریالى پیدا می‌کند و آن طورى که پیش‌بینى می‌کردند این پول را تحصیل ماه‌ها طول کشید هشت ماه و نه ماه بلکه یک سال بیش از آنچه تصور می‌رفت این قضیه طول کشید بعد هم که حل شد آن طورى که تصور می‌شد درآمد به سرعت از آن محل عاید نشد و بنده براى اثبات این قسمت عرض می‌کنم که دولت وقت براى اینکه حسن نیتش ر انشان بدهد سه میلیون تومان حواله کرد که وزارت دارایی سه میلیون براى این کار بدهد و خزانه‌دارى با تمام تنگدستى‏ سه میلیون تومان پول دادند که قسمت ریالى تأمین شود و این کار جلو بیفتد و با اصل چهار و مقامات امریکایی که آن روزها کمک می‌کردند قرارشد که یک مقدار کمک‌هاى دلارى بدهند و اگر آن کمک‌های دلارى نبود و ماشین‌آلاتى که از آن محل تهیه می‌شد نبود الان سد کرج ساخته نمی‌شد و به اینجا هم نمی‌رسید پس یکى از دلایل این بود که پول به موقع به دست نیامد و نتوانستند به موقع اقدام کند در همان دولت اسبق هم نظرشان این بود که سد کرج و چند تا پروژه دیگر را خود دولت رأسا بسازد و همان‌طوری که جناب آقاى عمیدى نورى فرمودند یعنى چند تا کار با هم شروع بشود و به موازات هم پیش برود و فورى تمام شود، براى اینکه روحیه مردم تقویت شود و دنبال این کار گرفته شود بعداً به لحاظ اینکه گفته شد کارهاى عمرانى و تولیدى در سازمان تمرکز پیدا کند و همه در آنجا ساخته شود و انجام بگیرد و آن سازمان هم که سازمان برنامه بود نتوانست آن طورى که لازم است و قرار خود سازمان برنامه بود پول برساند تا دو سال نتوانستند بدهند و همینطور امروز و فردا، امروز و فردا با انشاالله پول به دست بیاید این کار ماند و یک دلایل دیگرى هم بود که پول را نداند. ولى بعد با یک قرارداد دیگرى که بستند جبران کردند. پس یکى از دلایلى که این کار عقب افتاد این بود که در حدود یک سال یک سال و نیم به بی‌پولى گرفتار بودیم در صورتی که در ظرف دو سه قضیه نفت حل شود و پول به دست بیاید یک دلیل دیگر اختلاف نظرى بود که پیدا شد که یکى می‌گفت ارتفاع سد 100 متر باشد و یکى می‌گفت 180 متر باشد و بعد گفتند برق کمتر و زیادتر و مد‌ت‌ها طول کشید این که معلوم نبود این پروژه و پروژه‌ای که فرانسوی‌ها یا انگلیس‌ها یا آمریکائی‌ها یا آلمانی‌ها می‌گویند کدام را ما عملى کنیم.

خوشبختانه یک سال پیش این جنبه قضیه فنى و مهندسى به کلى حل شد یعنى از لحاظ ارتفاع حجم و نوع سد و این چیزها به کلى حل شد که دیگر خوشبختانه از این لحاظ صحبتى نیست یعنى دیگر به کلى تمام شده و آن سر و صداها تمام شده در نتیجه این مطالعات خود پروژه عوض شد یعنى در حدود یک ثلث و بیشتر از یک ثلث به آن آبى که باید که پشت مخزن جمع بشود اضافه شد و آن روز صحبت ما راجع به پروژه این بود که حداکثر 25 هزار کیلو وات برق بدهد ولى امروز پروژه اینطور شده که 120 هزار کیلو وات برق به تهران بدهد.

(قنات‌آبادى - 95 هزار کیلو وات اضافه برق خواهیم داشت) و خود آقایان تصدیق می‌فرمایند که با این برق اضافى به همان تناسب هم مخارج اضافه خواهدشد و به همان تناسب هم کار بزرگ‌تر خواهد شد و البته آن موقع صحبت از این بود که مجموعاً سه تور بین هشت هزار کیلو واتى یعنى جمعاً 24 هزار کیلو وات برق داشته باشد و حالا 120 هزار کیلو وات برق شده است یعنى سه تور بین چهل هزار کیلو واتى (مهندس جفرودى - چه موقع 120 هزار کیلو وات برق می‌دهد؟) وقتى که تمام شد الان هم کارهاى مقدماتیش انجام شده و بنده باید عرض کنم در این یک سال و یک سال و نیم شاید ما گرفتارى‌هایی داشتیم، براى سازمان برنامه پول به موقع نمی‌رسید اشکالاتى در کار بود ولى پس از آن از یک سال گذشته به این طرف سازمان برنامه حقیقتاً نهایت حسن نیت و کمک را درباره سد کرده است، هر وقت پول خواستیم داده است هر اشکالى که داشته‌ایم رفع کرده است و این را هم عرض کنم که آقاى مهندس اصفیاء که مأمور این قسمت است هر روز سه‌شنبه بعد از ظهرها می‌آمد، سر ساعت می‌آمد و مى‌نشست با مهندسین مشاور که در شرکت ‌هارزا هستند و مهندسین شرکت فرانسوى سابق دوتایی کار می‌کنند و علت اینکه سروصداها خوابیده است این بوده است که قرار شد با هم کمک کنند و طرح را تهیه کنند تا دیگر گفته نشود که فرانسوى صحیح گفت یا مهندسین مشاور بنابراین آنها هفته‌ای سه ساعت می‌آیند آنجا می‌نشینند تا اگر اشکالى هست رفع کنند و از وقتى که این روش پیش گرفته شده در ظرف یک سال گذشته کارها به جلو رفته است و با وجود تنگدستى‌هایی که سازمان سد کرج پول داد، پس طرح الان تهیه شده کارهاى مقدماتیش انجام شده یک جاده‌ای در حدود کمتر از 15 کیلومتر که 7 تونل دارد آقایان باید تصدیق بفرمایند که عمل آن کار آسانى نیست مثل جاده‌های خاکى نیست که فرض بفرمایید بشود با یک بوادوزر درستش کرد این جاده 7 تونل دارد تونل انحرافى که آب را می‌خواهد رد کند بتون ریزیش در شرف اتمام است شاید براى یک ماه دیگر بتون‌ریزى آن هم تمام می‌شود و دو ماه دیگر آب را برمی‌گردانند توى این تونل ماشین‌های سدسازى سفارش داده شده است یک مقدارش حاضر شده است و یک مقدارش در راه است و الان براى نصب ماشین‌آلات در بالا و پائین سد مشغول هستند دارند محل‌های آنها را می‌کنند تا وقتى که ماشین‌آلات برسد حاضر باشند و آن قسمتى که باید برود بالاى سد آن را ببرند، براى سیمانش قراردادهایی بسته شده است تمام کارهاى ابتدایی که در امر سدسازى که گاهى بیش از کار اصلى خود سد وقت می‌گیرد انجام شده است بنابراین طرح تهیه شده مدت‌ها صحبت از این بود که ما برویم وام از فلان بانک خارجى بگیریم یا نگیریم سازمان برنامه نوشت اقدام کرد و به ما کتباً ابلاغ کرد که من تعهد می‌کنم مخارج ریالى و ارزى آن را تماماً می‌دهم بنابراین چون دیدیم که دیگر احتیاجى به وام خارجى نیست نرفتیم تمام این اشکالات بود و بنده فرمایش جناب آقاى عمیدى نورى را تصدیق می‌کنم این کارها در دو سال پیش اینطور بوده و اشکال داشتیم که حتى کارى که ما در روز اول با سه شیفر شروع کردیم. رسید به شیفر آن هم گاهگاهى لنگ می‌شد حالا این اشکالات رفع شده و الان بیش از یک سال است که به اشکالات برخورد نکرده‌ایم و رد جدیت الان مقاطعه کار مشغول است دارد کارش را می‌کند مهندسین ناظر داریم مهندسین ناظر بسیار قوى هستند که در ایران بلکه در اکثر ممالک خاور و در امریکاى جنوبى و شمالى کار کرده‌اند و خیلى وارد هستند و خیلى هم جدى هستند و قرار شد آن پروژه را با مهندسینى که قبلاً اختلاف بود دو تایی کار کنند تا دیگر این اختلافات بعداً پیش نیاید پس هم قسمت پولش درست شد و این طرح تصویب شد قراردادها بسته شد و وسایل کار طورى فراهم است که من تصور نمی‌کنم کار عقب بیفتد و این را هم عرض کردم طرحى است که احتیاجى به ساختن یک سد دیگرى در رودخانه کرج نیست براى این که آن اولیه یک از این جهت حداکثر استفاده را از آب کرج کرد لازم بود که یک سد دیگرى هم بشود و الان دیگر احتیاجى پیدا نمی‌شود که سد دوم ساخته بشود این طرح مهندسین مشاور امریکایی براى آن آمد که از انگلستان آمدند قرار شد که هیئت بین‌المللى دعوت کنیم که آنها را به بینند که دیگر به هیچ‌وجه صحبت خوبى راجع به سد کرج پیش آنها آمدند دیدند و این واریان مهندسین مشاور تهیه کردند دیدند و واریان را قبول کردند این طرح ارتفاع 185 متر است و حجم آن همان‌طورى شده که حداکثر آب مازاد آب بهاره سیلاب رودخانه کرج را جمع می‌کنند ثلث بیشتر از آن طرح اولیه آب می‌کند براى تهران و برقش هم از 25 هزار کیلو وات رفته به 120 هزار کیلو وات البته اول صحبت از این بود که 25 هزار و یاده هزار هکتار اراضى را هم ما بکنیم این حرف صحیح است و ما دادیم به اشخاص که‏ از رودخانه کرج دارند و املاک‌شان از آنجا مشرو به آنها هم گفته بودیم که این حقایق محفوظ خواهد بود و تأمین می‌کنیم‏.

(عده‌ای از نمایندگان - باید تأمین می‌شد) و بهشان می‌دهیم و یک 15 درصد هم اضافه می‌دهیم ولى الان وضع عوض شده و سازمان آب تهران که مسئول آب تهران است ابلاغ کرده که هر چه آب تهیه می‌کنید همه‌اش را من می‌خواهم و البته با آن سدى که آنجا ساخته می‌شود ما هم دیدیم بعد از آن که

+++

 آب حقابه برها را دادیم لازم نیست آنجا آب اضافه بدهیم و به تهران ندهیم ما هم قبول کردیم و گفتیم هر چه آب ذخیره کردیم به شما می‌دهیم ولى این را توجه داشته باشید که ما حقابه آن اشخاص که زراعت کرده‌اند و از اینجا آب می‌ماند به آنها آب می‌دهیم و به آنها کارى نداریم ولى اضافه آب بهاره و سیلابى که آنجا جمع‌آورى می‌شود همه‌اش به تهران داده می‌شود و علت این که براى زراعت هم گفته بودیم دیگر آب نمی‌دهیم از این جهت بود که اگر آب نداشته باشیم نمی‌دهیم ما آب را داریم یک مشترى پر و پا قرصى یعنى سازمان آب تهران هم پاى این کار ایستاده و همه آب جمع‌آورى شده را می‌خواهد با این که بیش از یک ثلث یعنى 150 هزار متر مکعب بیش از آنچه که گفته‌ایم آب تهیه می‌کنیم این 150 هزار متر مکعب آب را هم سازمان آب تهران همه‌اش را می‌خواهد بعدش هم 120 هزار کیلو وات برق را هم بنگاه برق تهران براى تهران می‌خواهد و البته شاید براى یکى دو دو سال اولیه تمام این برق را نتوانند مصرف کنند ولى با این وضعى که وسعت تهران دارد پیش می‌رود بنده خیال می‌کنم در ظرف سه چهار سال مصرف این 120 هزار کیلو وات هم تأمین بشود این خلاصه کارهایی بود که تا حالا انجام شده است ولى عرض کردم در وضع فعلى آب به تونل انداخته خواهد شد، ماشین‌آلات هم سفارش داده شده است، طرح تهیه و معین شده و محل پولش هم معلوم است و بنده دیگر نمی‌دانم چه اشکالى بعدها باز هم پیش بیاید که این کار به عقب نیفتد، (بعضى از نمایندگان - خلاصه چند سال طول می‌کشد که این سد کارش تمام بشود؟) (عمیدى نورى - سه سال) چهار سال دیگر تمام می‌شود.

نایب‌رئیس - آقاى عمیدى نورى بفرمایید.

عمیدى نورى - بنده استفاده کردم از فرمایشات جناب آقاى مهندس طالقانى موضوع اختلاف بین سد کرج و سازمان برنامه را بنده سابقه داشتم، در کمیسیون برنامه دوره 18 رفقایی که اینجا تشریف دارند مستحضر هستند که این مطلب مورد اختلاف‌نظر بین آقاى ابتهاج و آقاى طالقانى واقع شد هم در اساس پروژه و هم در ارتفاع و میزان حجم و بعد هم در کمیسیون یک جلسه، تشکیل دادیم که هر دو آقایان تشریف آوردند هم جناب آقاى ابتهاج و هم جناب آقاى مهندس طالقانى و چند ساعت بحث شد در اطراف این اختلاف‌نظر بین آقایان و آقاى ابتهاج البته روى اصل تمرکز اسدلال می‌کردند که باید سازمان سد کرج دست من باشد و این بحث مدتى پیش آمد و کار کشید به آنجا که چند سال ماند از نظر تشخیص ارتفاع و حجم و پروژه که حالا اینطور فرمودند که توافقى شد از یک سال پیش در اصل پروژه که یک ثلث اضافه شد بر حجم و مقدارى هم اضافه شد برق و این باعث خوشوقتى ما است که اگر یک تأخیرى شد حالا این تأخیر ضرر معنوى و روحى خودش را ازیاد دارد که بایستى جبران بشود و توأم بشود با شدت عمل که مردم قانع بشوند که این حرف‌ها باز هم حرف تازه‌ای براى تعطیل نیست اساس سؤال بنده این بود که لااقل بتوانم از این فرمایشات جناب آقاى مهندس طالقانى این نتیجه را بگیریم که کى این کار تمام می‌شود بنده الان که اینجا می‌آمدم اغلب رفقا به بنده می‌گفتند که بپرسند از آقاى مهندس طالقانى حالا که خودشان می‌گویند یک سال است اشکالات رفع شده است کى این کار تمام می‌شود یکى از رفقا یک یادداشتى به بنده داده‌اند.

آقاى مهندس جفرودى یاداشت ایشان را بنده می‌خوانم مرقوم فرموده‌اند که قرارداد سد اصلى هنوز منعقد نشده و شوراى عالى سازمان برنامه آماده تصویب آن نمی‌باشد بنده نمی‌دانم اگر مطلب این است بعد از سه سال هنوز قرارداد سد اصلى منعقد نشده و شوراى عالى سازمان برنامه آماده نمی‌باشد.

آقاى مهندس طالقانى چرا باز به ما وعده می‌دهد و به مردم وعده می‌دهید اگر اینطور است حقیقتاً صریح بگوئید و اگر نیست و تصویب شده و عملى می‌شود و فلان موقع هم تمام می‌شود بفرمایید و این یک سندى است رسمى و صحیح در مقابل ملت ایران، مردم معتقد می‌شوند که اگر سه سال تأخیر بشود براى این است که پروژه تکمیل بشود و یک ثلث برحجم کلى اضافه بشود و میزان برق هم 120 هزار کیلو وات بود خوب تحمل می‌کنند ولى الان ما این حرف‌ها را بزنیم و باز هم یک سال دو سال سه سال دیگر یک روزى بنده یا دیگرى بیاید اینجا و همین سؤال را بکند آیا حساب می‌کنید چقدر روحیه یک ملتى خراب می‌شود بهده به این موضوع بیش از کار مادى اهمیت می‌دهم. معروف است که یک روزى ناپلئون بناپارت در یکى از جنگ‌هایش یک فرمانى داده بود یک دستور ابلاغ شده بود و در جریان عمل گذاشته شده بود فرمانده آن قسمت آمد اثبات کرد در حضور ناپلیون بناپارت که اجراى این فرمان بر ضرر است و از نظر نظامى غلط است ناپلئون گفت باید اجرا بشود چرا؟ براى اینکه اجراى آن روحیه ملت من را حفظ می‌کند یعنى نشان می‌دهد که حرف فرمانده‌شان نافذ است اما ضررى که در مقابل این وارد می‌شود به مراتب کمتر از این است که روحیه ارتش من ضعیف بشود یعنى ثابت بشود اراده من متزلزل است و فرمان غلط است پس آنهایی که ملل خودشان را جلو بردند همیشه سعى کردند که حرفهای‌شان نافذ باشد تا روحیه ملل تقویت بشود و ما نبایستى در عصرى که کار مثبت می‌کنیم و پروژه‌های مثبت می‌خواهیم اجرا کنیم وارد مباحثى بشویم که این مباحث بیشتر روحیه مردم را تحریک بکند این است که بنده تمنا می‌کنم این مطلبى را که الان به عرضتان رساندم و آقاى مهندس جفرودى که در این کار وارد هستند و مورد اعتماد ما هستند.

(مهندس جفرودى - متشکرم) و قطعاً این اطلاعات‌شان صحیح است این مطلب اینجا روشن بشود و جناب آقاى مهندس طالقانى صریحاً معلوم کنند که آیا این قرارداد بسته شده یا بسته می‌شود و بعد هم در چه مدتى این کار انجام می‌شود و از پشت این تریبون رسماً بفرمایید تا مردم و ملت ایران بدانند که موضوع از چه قرار است حالا آقایان البته منتظر توضیح و فرمایش شما در این موضوع هستند و یکى از آقایان هم یک یادداشتى نوشته‌اند که گویا مقدار یکصد و بیست هزار کیلو وات برق فقط در مدت سه چهار ساعت شب قابل استفاده است و روزها دیگر چنین برقى وجود ندارد آیا این موضوع صحیح است یا نه؟ این هم یک مطلبى است که آقاى عامرى یادداشت لطف فرموده‌اند البته رفقاى دیگر هم یک چیزهایی نوشته‌اند که قمر مصنوعى آمده و رفته و ما هنوز کار تازه‌ای نکرده‌ایم.

نایب‌رئیس - آقاى وزیر مشاور.

مهندس طالقانى – یادداشت‌هاى آقایان محترم و سؤالاتى که می‌فرمایند از شدت علاقه‌شان هست که زودتر این کار تولیدى انجام بشود (صحیح است) و بنده خیلى تشکر می‌کنم که آقایان اینقدر به این کارهاى عمرانى و تولیدى اظهار علاقه می‌فرمایند. یادداشتى که جناب آقاى مهندس جفرودى مرقوم فرمودند شاید صحیح باشد و حالا توضیح عرض می‌کنم. متجاوز از سه چهار ماه است که با شرکت هارزا و مقاطعه کار و نماینده سازمان برنامه و مهندسین خودمان این قرار را داریم رسیدگى می‌کنیم این چهارمین قرارداد است یعنى تا به حال سه قرارداد بسته شده دو تا اجرا شده و تمام شده سومى هم در شرف اتمام است و این قرارداد چهارمى که هنوز بسته نشده مربوط به بتون‌ریزى بدنه خودسد است یعنى ماشین‌آلاتى که باید سفارش بشود جزو قراردادهاى قبلى بوده است و چون البته موضوع خیلى مهم بود ما چهار ماه مطالعه کردیم و از شرکت ایلیانتال و کلاپ که براى عمران خوزستان دارد مطالعه می‌کند از آنها هم یک مهندس آوردیم که تمام جوانب و اطراف کار را به اصطلاح پائیده باشیم و متجاوز از سه ماه طول کشید که این قرارداد حاضر شد و به سازمان برنامه هم فرستاده شد و آن‌طورى که بنده اطلاع دارم امروز هم حتى جلسه دارند و شاید این جلسه سوم‌شان باشد و بنده اطلاعى نداشتم که آنجا اشکالى در پیش باشد و تصور هم نمی‌کنم اشکالى اگر باشد یک چیز مهمى باشد ممکن است چیز کوچکى باشد و امیدوارى خود بنده این است که در ظرف این هفته کارش تمام خواهد شد و علتش هم اینست که خود مهندسین مشاور شرکت هارزا مورد اعتماد دستگاه سازمان برنامه بوده است که آنها آورده‌اند اگر مورد اعتماد نبود که قرارداد نمی‌نویسند خود آنها آن طرف میز را می‌گیرند و مقاطعه کار این طرف را می‌گیرد و علاوه بر این در ساختن سد کرج از مهندسین شرکت فرانسوى آوردیم که آنها هم در ظرف سه ماه بوده‌اند که به آنها به اصلاح چانه زده است و با هم جر و بحث کرده‌اند نقشه و قسمت‌ها و تمام جزئیات را رسیده‌اند و این پروژه ده روز پیش حاضر شد و فرستادیم به سازمان برنامه که اینها را مطالعه بکنید و ابلاغ بشود آنچه که بنده اطلاع دارم دو جلسه تا به حال شده و این جلسه سوم است حتى نسبت به آنالیز قیمت‌ها صحبت فاز قیمت اینها با فاز مورد نظر تفاوت قابل ملاحظه‌ای ندارد در بعضى موارد اینها بالاترند و در بعضى موارد دیگر قدرى پائین‌تر بنابراین قابل تطبیق روى این زمینه‌ای که تکمیل شده هست و تصور نمی‌کنم جناب آقاى عمیدى نورى که اشکال پیش بیاید و امیدوارى بنده این است که در ظرف این هفته کارش تمام بشود و این راجع به قرارداد و اما راجع به مدت امیدوارى بنده اینست که می‌خواهم عرض کنم که حتماً این کار خواهد شد یعنى براى دو ماه نیم دیگر حداکثر سه ماه دیگر موقعى که می‌خواهیم آب را در تونل ببندیم بتون‌ریزى تمام شده باشد بنده اطمینان دارم که بیشتر از سه چهارم این تمام شده و یک چهارم که مانده مقدماتش حاضر است و شب و روز کار می‌کنند بنابراین تا دو ماه دیگر بتون‌ریزى تمام می‌شود بلافاصله که بتون‌ریزى تمام شد دو تا سد کوچک جلو و عقب سد بسته می‌شود که آب پس نزند به محوطه سد، آب رودخانه کرج را منحرف می‌کند پس این می‌شود سه ماه در حدود 6 الى 7 ماه حداکثر 9 ماه هم طول می‌کشد که گل ولجن و شن کف سد را بریزند بالا و سنگ‌هاى سست شده طرفین کوه را بترکانند و کف را هم هر چه سنگ هست بترکاند و هر چه سمنت باشد انژکسیون می‌کنند این را فرض بفرمایید یک سال تا یک سال دیگر هم ماشین‌آلاتى که سفارش داده شده که یک مقدارش توى راه است و یک مقدار هم که رسیده است اینها را هم

+++

 نصب کرده‌اند، حاضر کرده‌اند اینها تمامش چون حاضر است بلافاصله بعد از یک سال دیگر تمام می‌شود بتون‌ریزى هم اشکالى ندارد و می‌شود شروع‏ کرد بتون‌ریزی هم بسته است به طرز سرما و گرما که مجموعاً از 32 ماه بیشتر طول نمی‌کشد 32 ماه حداکثر و این را هم عرض کنم که استفاده از سد موکول به این نیست که آخرین بیل بتون را بریرند قبل از اینکه سد تمام بشود می‌شود از آن استفاده کرد چون سد قوسى است و این سد قوسى را باید تمام بکنند، یعنى بین جدار سد را که بایستى با سیمان تزریق بکنند انژکسیون بکنند این را موقعى باید شروع بکنند که آب را ببندند به طوری که آب به تدریج بیاید بالا بنابراین هفت الى هشت ماه قبل از اینکه تمام بشود دریجه‌اش را می‌بندند و پشت این آب جمع می‌شود پس بنابراین قبل از انقضاى سد می‌شود از آبش استفاده کرد از برقش هم قبل از انقضاى کار سد می‌شود استفاده کرد ولى به صلاح نیست یکى از آقایان راجع به برق شب و روز سؤال فرمودند، عرض کردم سه تاتوربین 40 هزار کیلو واتى گذاشته می‌شود آنجا که جمعش 120 هزار کیلو وات برق تهیه می‌کند براى تهران بنگاه برق تهران گفته است یک مقدار کارخانجات برق داریم که با موتورهاى دیزل و توربین‌های بخار استفاده می‌کنند ولى این را 24 ساعت باید برگردانیم و این براى ما صرف نمی‌کند که براى 5- 6 ساعت اول شب این توربین را بگردانیم و بعد بخوابانیم 8 ساعت دیگر باید کارکند که تا این توربین را گرم کنیم و این براى ما صرف نمی‌کند ولى براى تو که آب آنجا دارى دریچه را می‌بندى آب نمیاید در ظرف دو دقیقه توربین از کار می‌افتد براى تو صرف می‌کند حرفش هم صحیح است. بنابراین به این یک موافقتى است بین ما و سازمان برق تهران که ما در آن 8 ساعت و 6 ساعت اول شب که تهران احتیاجات‌شان با موتورهاى خودشان تأمین می‌شود براى ما تعیین و باز کردن توربین کار دو دقیقه است البته دلیل این کار هم این است که 25 هزار کیلو وات تبدیل شد به 120 هزار کیلو وات اول 25 تبدیل شد به 33 و بعد تبدیل شد به 44 هزار کیلو وات برق مداوم بعد آنها گفتند که 44 هزار کیلو وات مداوم نمی‌خواهیم همه اینها را شما شب 6 ساعت 7 ساعت به ما بدهید این بود که شد 120 هزار کیلو وات این بود جریان برق شب که آقا فرمودید

4- سؤال آقاى دکتر امیر نیرومند راجع به راه نجف‌آباد و اصفهان و جواب آقاى وزیر راه

نایب‌رئیس - سؤال دیگر مطرح است آقاى دکتر امیر نیرومند.

دکتر امیر نیرومند - بنده در 36/ 4/ 11 یک سؤالى راجع به پرونده راه و آسفالت راه اصفهان به نجف‌آباد کرده بودم که حالا انتظار دارم جناب آقاى وزیر راه در این باب توضیح بدهند.

نایب‌رئیس - جناب آقاى وزیر راه بفرمایید.

وزیر راه (سرلشگر انصارى) - بیان گدشته جناب آقاى دکتر امیر نیرومند وزارت راه را متوجه ساخته که عبور و مرور بین ازنا و اصفهان به قسمى است که اگر آن قسمتى که بین نجف‌آباد و اصفهان واقع شده است زیرسازى و آسفالت نشود در زمستان اشکالاتى براى عبور و مرور فراهم خواهد شد در خدمت ایشان راه بازدید شد با شمارش نفتکش‌های بسیار سنگینى که از آن جاده عبور می‌کردند بنده متوجه شدم تذکرى که فرمودند بسیار صحیح بود بنده به اداره راه اصفهان دستور دادم که این یک تکه راه را زیرسازى کنند و آسفالت هم شروع شده است و طبق گزارشى که دیروز رئیس راه اصفهان به بنده داده است تا به حال در حدود 3000 متر مربع آسفالت شده و تا حدود 40 روز دیگر هم تمام خواهد شد.

نایب‌رئیس - توضیح دیگرى دارید آقاى دکتر امیر نیرومند بفرمایید.

دکتر امیر نیرومند - البته چون صداى بنده خیلى ضعیف است این مؤمن هم (اشاره به بلندگو) خوب کار نمی‌کند. معذرت می‌خواهم اگر صدایم نمی‌رسد بنده به شخص آقاى تیمسار وزیر راه فوق‌العاده ارادت داشته‌ام و دارم البته همه می‌دانند ایشان یکى از شریفترین اشخاص و مردان درست این مملکت هستند (صحیح است) و در عمل خودشان هم همیشه فعالیت و خدمت کرده‌اند در این قسمتى هم که بنده اینجا عرض کردم البته تصدیق می‌فرمائید که کشور ما یک مملکت بسیار عریض و طویلى است و هزارها کیلومتر راه لازم دارد ولى البته الان هم فالا هم این است که این قسمت ناقص که بعد از 8 سال باقى مانده بود به جناب آقاى وزیر تذکر دادم شفاهاً صحبت‌هایی شد و ایشان دستور لازم فرمودند و اقدام شد و ایشان دستور لازم فرمودند و اقدام شد و اینجا به عرض آقایان می‌رسانم همان‌طوری که وکیل حق دارد به وزیر تذکراتى بدهد و انتقادات به جایی بکند و لازمست امور خوب و درستى هم که انجام می‌شود باید قدردانى بکند این است که بنده اینجا از آقاى وزیر راه تشکر می‌کنم ضمناً تقاضا می‌کنم از آقاى مهندس حریرى که رئیس راه استان دهم که یکى از اشخاص خیلى درستگارند و شخصاً به جزئیات کارها رسیدگى می‌کند استدعا می‌کنم که از ایشان قدردانى بشود و همینطور از مهندسین ایران راه و اورانیوم که حقیقتاً به خلاف جاهاى دیگرخیلى دقت در کار دارند چون بنده خودم چندین مرتبه رفتم آنجا و جزئیات را دقت ردم دیدم با کمال علاقمندى کار می‌کنند این است که خواستم از آنها هم تشکر کرده باشم و جناب آقاى وزیر نیز از آنها قدردانى و تشویق فرمایند.

نایب‌رئیس - سؤال دیگرى براى امروز در نظر گرفته شده بود از طرف جناب آقاى بهبهانى آقاى وزیر کشور شرحى نوشته‌اند چون پاسخ به سؤالات مذکور مستلزم بررسی‌هاى بیشترى است لذا تقاضا کرده‌اند به جلسات بعد موکول شود. چون آقاى بهبهانى هم موافقت دارند در جلسات بعد مطرح خواهد شد.

بهبهانى – به شرطی که زودتر بفرمایید جواب بدهند.

نایب‌رئیس - بسیار خوب در جلسات بعد مطرح خواهد شد.

5- بقیه مذاکره و تصویب گزارش کمیسیون امور استخدام راجع به معاونین ثابت ادارى و وزارت‌خانه‌ها و ارسال به  مجلس سنا

نایب‌رئیس - لایحه به معاونین ثابت ادارى مطرح است و تتمه شور دوم آن در جریان است ماده 8 به تصویب رسید و چون ماده 3 حذف شده بود ماده 8 در این گزارش به صورت ماده 7 درآمده یک ماده حذف شده بود 8 ماده به صورت 7 ماده درآمده است اکنون در گزارش جدیدى که از کمیسیون رسیده ماده 3 اصلاح شده ماده هشتم فعلى مطرح است قرائت می‌شود

(به شرح آتى قرائت شد)

ماده هشتم - معاون ثابت ادارى با توجه به اصل مسئولیت وزرا بر طبق اصول مندرج در ماده یک وظایف ذیل را تحت تعلیمات کلى وزیر مربوط انجام خواهد داد.

الف) اتخاذ تصمیم درباره استخدام اضافه ترفیع انتقال انتصاب عزل تعقیب ادارى مرخصى معذوریت مأموریت پاداش تشویق بازنشستگى و تهیه کادر و خلاصه آنچه مربوط به امور استخدامى وزارت‌خانه است

ب) تهیه و تنظیم تودجه.

ج) هرگونه تغییر و کسر و اضافه در سازمان وزارت‌خانه با موافقت و نظر وزیر مربوط.

د) بازرسى و نظارت به امر ادارى و مالى و حسابدارى تمام مؤسسات و ادارات و بنگاه‌هاى تابعه در مرکز و شهرستان‌ها.

هـ) تهیه گزارش شش ماه از اقداماتى که به عمل آمده است و تسلیم به وزیر مربوط.

تبصره 1 - انتصاب مدیران کل و رؤساى ادارات تهران و شهرستان‌ها و مشاغل هم ردیف آنان از بین سه تا پنج نفر کارمندان واجد صلاحیت که از طرف معاون ثابت ادارى براى هر مقامى پیشنهاد می‌شود با وزیر خواهد بود.

تبصره 2 - ریاست شوراهاى امور ادارى و مالى هر وزارت‌خانه با معاون ثابت ادارى و مالى هر وزارت‌خانه با معاون ثابت ادارى خواهد بود.

تبصره 3 - در صورت ثبوت هرگونه سوء‌استفاده از اختیارات مقرر در ماده فوق معاون ثابت ادارى به حداکثر مجازات مقرر در قانون مربوطه محکوم خواهد شد.

تبصره 4 – در مورد معاون ثابت ادارى نخست‌وزیر در تمام مراتب مذکور در فوق و در سایر موارد این قانون به جاى وزیر مربوط نخست‌وزیر و به جاى وزارت‌خانه مربوط نخست‌وزیرى مرجع خواهد بود.

نایب‌رئیس - مخالفى نیست؟ (گفته شد خیر) چون مخالفى نیست اعلام رأى می‌شود. عده که کافى شد اخذ رأى به عمل می‌آید (با ورود چند نفر عده کافى شد) آقایانى که با ماده 8 و کلیه بندها و 4 تبصره آن موافقند قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده نهم قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد).

ماده نهم - در غیاب معاون ثابت ادارى به علل معذوریت پزشکى موجه مرخصى استحقاقى و مأموریت ادارى که از یک ماه تجاوز نکند جانشین او توسط وزیر مربوطه از بین اشخاصى که واجد شرایط مندرج در این قانون باشند موقتاً تعیین خواهد شد در صورتی که غیبت معاون ثابت ادارى به هر عنوان مجموعاً بیش از سه ماه در سال بشود معاون ثابت ادارى دیگرى با تشریفات این قانون انتخاب خواهد شد.

نایب‌رئیس - آقایان بحثى در این ماده ندارند؟ (اظهارى نشد) اعلام رأى می‌شود به ماده نهم موافین قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد ماده دهم قرائت می‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

ماده دهم - هیئت وزیران مأمور اجراى این قانون است.

نایب‌رئیس - آقایانى که با ماده دهم موافقند قیام فرمایند (عده کثیرى برخاستند) تصویب شد کلیات آخر مطرح است. چون با کلیات آخر مخالفى نیست لذا به مجموع مواد رأى می‌گیریم آقایانى که با مجموع مواد موافقند قیام فرمایند (عده زیادى برخاستند) تصویب شد براى تصویب به مجلس سنا ارسال می‌شود آقاى وزیر مشاور.

وزیر مشاور (مهندس طالقانى) – می‌خواستم از لطفى که آقایان کردند براى اینکه امور ادارى وزارت‌خانه‌ها تثبیت بشود تشکر بکنم.

6- تعیین موقع جلسه بعد - ختم جلسه

نایب‌رئیس - چون فعلاً امروز مطلب دیگرى در دستور نیست جلسه ختم می‌شود جلسه آینده روز سه‌شنبه خواهد بود ضمناً همان‌طور که قبلاً تذکر دادم خواهشمندم کمیسیون‌ها وظایف خودشان را در اسرع اوقات انجام فرمایند که مجلس بدون دستور نماند.

(مجلس یک ساعت و بیست دقیقه پیش از ظهر ختم شد)

نایب‌رئیس مجلس شوراى ملى - عماد تربتى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:295183!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)