کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره‏19
[1396/06/01]

جلسه: 111 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 23 تیرماه 1336  

 

فهرست مطالب‏:

1- تصویب صورت مجلس

 2- تقدیم دو فقره سؤال و دو نامه شکایت به وسیله آقایان شادلو و دکتر فریدون افشار و بهبهانى

3- بیانات آقاى رئیس دائر به ابراز تأثر از فوت مرحوم دکتر طاهرى

4- بیانات قبل از دستور آقایان دیهیم پرفسور اعلم پردلى و خلعتبرى

5- تقدیم دو فقره لایحه به وسیله آقاى وزیر فرهنگ

6- اخذ رأى و تصویب لایحه یکصد میلیون ریال اعتبار کمک به زلزله زدگان شمال

7- اخذ رأى و تصویب چهار میلیون ریال اعتبار انتخابات مجلس سنا

8- اخذ رأى و تصویب لایحه اصلاحى مجلس سنا راجع‌به مقررات اعزام محصلین ایرانى به خارجه

9- تعیین موقع جلسه بعد ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره‏19

 

 

جلسه: 111

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز یکشنبه 23 تیرماه 1336

 

فهرست مطالب‏:

1- تصویب صورت مجلس

 2- تقدیم دو فقره سؤال و دو نامه شکایت به وسیله آقایان شادلو و دکتر فریدون افشار و بهبهانى

3- بیانات آقاى رئیس دائر به ابراز تأثر از فوت مرحوم دکتر طاهرى

4- بیانات قبل از دستور آقایان دیهیم پرفسور اعلم پردلى و خلعتبرى

5- تقدیم دو فقره لایحه به وسیله آقاى وزیر فرهنگ

6- اخذ رأى و تصویب لایحه یکصد میلیون ریال اعتبار کمک به زلزله زدگان شمال

7- اخذ رأى و تصویب چهار میلیون ریال اعتبار انتخابات مجلس سنا

8- اخذ رأى و تصویب لایحه اصلاحى مجلس سنا راجع‌به مقررات اعزام محصلین ایرانى به خارجه

9- تعیین موقع جلسه بعد ختم جلسه

 

مجلس دو ساعت پیش از ظهر به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل گردید.

1- تصویب صورت مجلس

رئیس- صورت غائبین جلسه قبل قرائت مى‌شود

(به شرح زیر خوانده شد)

غایبین بااجازه- آقایان: خرازى. دکتر آهى. سراج حجازى. حشمتى. بزرگ ابراهیمى. قرشى. دهقان. اردلان. امیدسالار. خزیمه علم. سالار بهزادى. نصیرى. عامرى. عبدالحمید بختیار. مسعودى. برومند. سنندجى. اورنک. کدیور. معین‌زاده. دکتر امیر حکمت. دکتر عمید. دکتر هدایتى. جلیلى. یارافشار. امامى‌ خوئى. عرب شیبانى. بیات ماکو. مهندس اردبیلى. دکتر عدل. سلطانمراد بختیار.

غایبین بى‌اجازه- آقایان: رامبد. دکتر نفیسى. قراگزلو. دکتر طاهرى. کشکولى. مهندس فیروز.

دیرآمدگان و زودرفتگان بااجازه- آقایان: کاظم شیبانى. دکتر وکیل. مهدوى. بزرگ‌نیا. کیکاوسى. دکتر پیرنیا. دکتر سعید حکمت. تیمورتاش.

دیرآمدگان وزود رفتگان بى‌اجازه- آقایان: دکتر مشیر فاطمى. مهندس ظفر. مهندس فروغى. مهندس شیبانى. زنگنه. اریه.

رئیس- نظرى نسبت به صورت مجلس نیست؟ آقاى صدرزاده.

صدرزاده- یک اصلاحات عبارتى در بیانات بنده هست اصلاح می‌کنم می‌دهم به تندنویسى.

رئیس- دیگر نظرى نیست؟ (اظهارى نشد) صورت مجلس جلسه گذشته تصویب شد.

رئیس- آقاى شادلو فرمایشى دارید؟

شادلو- سؤالى است از وزارت کشاورزى تقدیم می‌کنم.

رئیس- آقاى بهبهانى.

بهبهانى- دو فقره شکایت است که تقدیم مقام ریاست می‌کنم.

رئیس- لطف کنید بیاورند، آقاى دکتر فریدون افشار.

دکتر فریدون افشار- سؤالى است از دولت که تقدیم می‌کنم.

3- بیانات آقاى رئیس دائر به ابراز تأثر از فوت مرحوم دکتر طاهرى

رئیس- به طوری که خاطر آقایان نمایندگان محترم مستحضر است آقاى دکتر طاهرى در اثر کسالت ممتد دیروز دار فانى را وداع گفتند (نمایندگان- خدا رحمتش کند) آن مرحوم دوازده دوره در مجلس شوراى ملى سمت نمایندگى داشتند و اغلب هم نایب رئیس مجلس بودند ایشان داراى ملکات فاضله و صفات حسنه بودند و از رجال مؤثر به شمار می‌رفتند. بنده از طرف خود و آقایان نمایندگان محترم از این ضایعه اظهار تأسف می‌نمایم و از خداوند متعال درخواست مى‌کنم که روح پرفتوح ایشان را غریق رحمت خود فرماید (انشاءالله) به آقاى دکتر طاهرى فرزند آن مرحوم نماینده فعلى و همکار گرامى‌ که غایب هستند تسلیت مى‌گویم (صحیح است)

4- بیانات قبل از دستور آقایان: دیهیم- پرفسور اعلم- پردلى و خلعتبرى

رئیس- نطق‌هاى قبل از دستور شروع مى‌شود، آقاى دیهیم.

دیهیم- آقایان نمایندگان محترم مراجعت شاهنشاه محبوب را به خاک پاک ایران به فردفرد ملت ایران به خصوص به شما نمایندگان محترم تبریک عرض مى‌نمایم (صحیح است- احسنت) در این موقع حساس و در این موقع که ملت ایران عموماً عزادارند شاهنشاه محبوب با مراجعت خود به ایران و شرکت در این عزاى ملى ثابت کرد، در چندمین بار ثابت کرد که ملت ایران مورد لطف و عنایت خاص ذات مبارک همایونى بوده و در غصه و درد و رنج ملت ایران سهیم و شریک می‌باشد (صحیح است) شاهنشاه دست از معالجه و دست از استراحت کشیده به ایران مراجعت فرمودند که در این عزاى ملى شرکت نمایند جا دارد نمایندگان ملت عموماً از طرف مردم حقشناس ایران از این عنایت و تفقد ملوکانه تشکر و سپاسگزارى نمایند (صحیح است) ناگزیرم این مطلب را به عرض نمایندگان محترم برسانم باید ملت ایران عموماً به خصوص ثروتمندان، به خصوص آنهایى که زندگى راحت دارند از این لطف و عنایت پادشاه سرمشق گرفته دست عنایت دست مساعدت به طرف مردم ستمدیده و آنهایی که خانه و زندگى خودشان را در مقابل زلزله از دست داده‌اند به طرف آنها دراز کرده سرکیسه

+++

فتوت و جوانمردى را باز کرده به این درماندگان و بیچاره‌گان کمک و یارى کنند به عموم ملت ایران و به فردفرد اغنیا و ثروتمندان واجب و لازم است که در این موقع حساس و در این موقع باریک به مستمندان و بیچارگان کمک کنند (صحیح است) شاهنشاه به خاک ایران و به پایتخت مراجعت فرمودند و استراحت نکرده به فاصله نزدیک به طرف شمال مسافرت فرمودند که دست عنایت و بزرگوارى دست پدرى بر سر یک عده فرزندان پدرمرده پدران فرزندمرده بکشند و از آنها تفقد و دلجویى بنمایند جا دارد از طرف آن بیچارگان آن بیماران آن خانه بر باد رفته‌ها این شعر را بخوانم: گر طبیبانه بیایى به سر بالینم به دو عالم ندهم لذت بیمارى را (صحیح است) تفقد و عنایت شاهنشاه بر دل مجروح و داغ‌دیده آنها مرهمى ‌است عنایت پادشاه سرمشقى است براى ملت رشید و حق‌شناس ایران به خصوص ثروتمندان و به آنهایى که زندگى راحت و آسوده‌اى دارند قهر و غضب الهى در شمال مملکت در لباس زلزله نمودار شد باید در مقابل آن قهر و غضب خداوندى نتیجه خوبى بگیریم و در زندگى خود تجدید نظر بنماییم خداى متعال روى چه صلاحى بوده است روى چه نظرى بوده است من نمی‌دانم ولى با این وجود به حضور نمایندگان محترم عرض می‌کنم قهر و غضب خدا امروز در لباس زلزله نمودار شد باید پنبه از گوش در آوریم و خوب متوجه باشیم گذشته خودمان را با آتیه خودمان بسنجیم و تجدید‌نظر در زندگى خود بنماییم و بدانیم که این زلزله و این بلاهاى آسمانى و این قهر و غضب خداوندى دامن ما را ممکن است بگیرد و ما باید امروز دست مساعدت دست کمک و یارى به طرف بندگان ستم‌دیده خدا دراز بکنیم تا رضایت خداوندى را جلب نمائیم بی‌مورد نمى‌دانم که با عرض این مثال مطلب خودم را روشن‌تر به عرض آقایان برسانم مثلى معروف است مى‌گویند شخصى با عزرائیل دوست و رفیق شد عهد و پیمانى با هم بستند که حداقل یک ماه به آخر عمر این شخص مانده عزرائیل خبر فوت این شخص را به او بگوید عهد و پیمانى بستند بعد از 20 سال این شخص راحت و آسوده و باکمال عیش و عشرت در منزل خودش نشسته بود یک وقتى دید عزرائیل از در وارد شد و سلام گفت این شخص فکر کرد که حتماً یک ماه از عمر من مانده است که عزرائیل آمده است خبر فوت من را بگوید ولى برخلاف فکر این مرد عزرائیل آمادگى خودش را به گرفتن جان آن شخص اعلام کرد مرد گفت برادر ما عهد و پیمان بستیم مگر مى‌خواهى عهدشکنى بکنى مگر مى‌خواهى به آن وعده و قول خود بگیرى عزرائیل گفت من عهدشکنى نمى‌کنم و به قول و حرف‌هاى خود عمل کرده‌ام قرار این بود که یک ماه بلکه بیشتر از موعد خبر مرگ تو را بگویم من 20 سال است هر روز و هر ساعت و هر ماه فوت تو را اعلام می‌کنم تو نمى‌فهمى ‌مگر جان پدرت را نگرفتم؟ مگر جان برادرت را نگرفتم؟ مگر مادرت را پیش تو جانش را نگرفتم؟ اینها خبر بود تو نفهمیدى من چه تقصیرى دارم.

این قهر و غضب خداوندى این تذکرات خداوندى در واقع تذکرى است نه تنها براى ملت ایران بلکه به همه مردم و بشر عموماً تذکر مى‌دهد که باید در زندگى خود تجدیدنظر نمایند باید امروز از لطف و عنایت پادشاه از روش پادشاه سرمشق بگیریم و عموماً بدون استثنا حتى آنهایی که فقط مى‌توانند هزینه روزانه خودشان را تأمین کنند باید دامن همت به کمر بسته از روش پادشاه سرمشق بگیرند به خصوص آنهایی که عرض کردم دارایى و ثروت دارند به کمک و مساعدت درماندگان و آنها که سر به گریبان در کوچه و بازار و بیابان‌ها سرگردان مانده‌اند و به آتیه خود فکر می‌کنند باید دست اینها را بگیرند و کمک کنند (صحیح است) اگر امروز ما در فکر آنها نباشیم پا از جاده انسانیت بیرون نهاده‌ایم ایرانى رئوف است ایرانى عبور است ایرانى باشرف است ایرانى زندگى شرافتمندانه دارد (احسنت) باید بکوشیم برادران خودمان را نجات بدهیم شاعر شیرین زبان مى‌گوید: بنى آدم اعضاى یکدیگرند از زبان حال اینها می‌گوید: چو عضوى به درد آورد روزگار دگر عضوها را ناند قرار تو کز محنت دیگران بى‌غمى ‌نشاید که نامت نهند آدمى ‌جا دارد اینجا از خدمات و توجهات والاحضرت شمس پهلوى ریاست عالیه شیر و خورشید سرخ تشکر و سپاسگزارى نماییم (صحیح است) اعضاى غیرتمند شیر و خورشید سرخ همت به خرج دادند و مردانگى نشان دادند (صحیح است) توفیق فردفرد آنها را از درگاه خداوندى مى‌خواهم از دولت جناب آقاى دکتر اقبال که انصافاً شب و روز در این موضوع مجاهدت و فعالیت کردند تشکر و سپاسگزارى مى‌نمایم از افراد خیر از آنهایی که کیسه فتوت خودشان را به روى ستمدیدگان باز کردند از همت مردانه آنها سپاسگزارى می‌کنم از کمک‌هایی که آن مرد آذربایجانى آقاى دریانى کردند به نام نمایندگان آذربایجان تشکر و سپاسگزارى مى‌نمایم (صحیح است) عرایضم را خاتمه مى‌دهم دوام عمر و بقاى سلطنت اعلیحضرت محمدرضاشاه پهلوى را که در این موقع که دست از معالجه و استراحت بر کشیده براى رسیدگى به دردهاى مردم و براى شرکت در این عزاى ملى از اقصى نقاط دنیا به طرف ایران حرکت فرمودند و بلافاصله براى رسیدگى به دردهاى بیچارگان به طرف شمال تشریف‌فرما شدند دوام عمر و بقاى ذات این شاهنشاه محبوب راز درگاه خداوندى خواستارم. (احسنت)

رئیس- آقاى پرفسور اعلم.

پرفسور اعلم- عرایض بنده در همین زمینه است که همکار محترم آقاى دیهیم بیان فرمودند و خوب ایشان حق مطلب را ادا کردند بنده دیگر زیاد عرضى ندارم فقط می‌خواهم در این موقعى که این قاجعه روى داده و ما عزادار هستیم از تمام آنهایى که نسبت به این فاجعه ابراز همدردى کرده‌اند و به ما کمک کرده‌اند چه از مردم ایران و چه از دوستان خارجى و ممالک خارجى تشکر کنم (صحیح است) در این فاجعه ثابت شد که در ایرانى بسیار حس همدردى زیاد است و واقعاً ثابت کرد بدون این که تقاضایى بشود فردفرد ایرانى نسبت به هموطنانشان کمک می‌کنند و چنانچه آقایان در روزنامه‌ها مشاهده می‌فرمایند در طبق اخلاص گذاشته و تقدیم کردند و باز هم آنچه که از دست‌شان بر آید چه فقیر و چه غنى کمک خواهند کرد و در این مصیبت شریکند، در این موقع که اعلیحضرت همایونى تشریف‌فرما شدند یک بار دیگر ثابت شد که شاهنشاه همیشه معالجه خود و حس خوددوستى را فداى غم ملت می‌کنند و همیشه شریک غم ملت‌شان هستند، چون من طبیب هستم می‌دانم که شاهنشاه احتیاج به استراحت داشتند و چقدر این استراحت لازم بود (صحیح است) با وجود این استراحت را قطع فرمودند و به محض این که اطلاع از این فاجعه پیدا کردند بلافاصله به صوب وطنشان حرکت کردند و همچنین یک بار دیگر هم ثابت شد که چقدر مردم ایران نسبت به شاهنشاه‌شان علاقه دارند براى این که آن طور که در همین دو روزه دیده شد بالاترین مرهمى ‌که به جراحت وارده گذاشته شد همین حضور شاهنشاه در وطنشان بود (احسنت).

رئیس- آقاى پردلى.

پردلى- در آن جلسه می‌خواستم عریضى حضور آقایان بکنم چون وقتم تمام شد موفق نشدم، حالا در این جلسه از یکى از آقایان خواهش کردم وقتشان را به بنده بدهند، بنده از این پیش آمد زلزله‌اى که حادث شده خیلى متأثرم ولى ما همیشه عزاداریم براى این که هر روز زندگانى هموطنان ما تنگ‌تر می‌شود و گرفتار مصیبت هستند، آقایان پادشاه ما وقتش را مالش را جوانیش را براى آسایش ملت مى‌خواهند براى ترقى مملکت مى‌خواهند دولت هم بایستى منویات شاهنشاه را که به صلاح ملت ماست انجام بدهد، آقایان نمایندگان شما نمایندگان سیستان هستید از این جهت سیستانى‌ها این حق را به خودشان مى‌دهند که چند دقیقه دیگر فکر آقایان را متوجه گرفتارى و بدبختى خودشان بکنند. آن روز آقاى معاون وزارت بهدارى گفتند لیست 70 نفرى از پزشکان تهیه شده می‌روند به خارج در صورتی که مى‌گویند این لیست در دولت سابق تهیه شده تا حالا در حدود 20 نفر یا کمتر یا بیشتر کسى رفته یا نرفته نمى‌دانم ولى ما مى‌بینیم که از اطباى مرکز احدى به خارج فرستاده نشده تا این احتیاجاتى که شهرستان‌ها دارند برآورده نشود سیصد نفر جراح و ماما و دندان‌پزشک و اینها توى تهران هستند که شاید بیشتر از نصف‌شان هم در تهران احتیاج به وجودشان نباشد، اما وزارت بهدارى کمترین توجهى به این قسمت‌ها ندارد، می‌گویند در سال 500 نفر 400 نفر طبیب از دانشکده پزشکى فارغ‌التحصیل می‌شوند، آخر این دولت براى چیست؟ براى تربیت دادن و تأمین احتیاجات مردم است پول دارد بدهد ندارند به زور بفرستد در دلت سابق قرار شد 6 میلیون ریال براى اضافه حقوق پزشک‌ها داده بشود که بروند به شهرستان‌ها اما بعد از رفتن آن دولت این پول را وزارت بهدارى گرفته و به مخارجى که منظور نظر نبوده رسانیده، آقایان من نمى‌گویم که در هیچ جا پزشک و دندان‌پزشک نباشد و همه را بفرستند به سیستان من مى‌گویم ظلم بالسویه باشد یک بار بیایید و هر چه جراح و دندان‌پزشک و ماما دارید به نسبت تقسیم کنید اگر به شهرستان زابل یک نفر رسید همان یک نفر را بفرستید همان 1 نفر ماما و یا جراح را بفرستید، این اختیارات را وزارت بهدارى دارد می‌تواند عمل کند اما چرا نمی‌کند؟ من نمی‌دانم من این را ظلم می‌دانم اگر این عمل خلاف را می‌کنند من از مقام ریاست می‌خواهم که این قضیه تعقیب شود به کرمان و بلوچستان اکیپ می‌فرستند براى تزریق سرم ضدسل ولى به زابل نمی‌فرستند در صورتى که این اکیپى که براى واکسینه سل باید به زابل برود نمی‌رود و حال آن که در زابل دهات فاصله‌اش با هم کم است نسبت به جاهاى دیگر ده فرسخ و بیست فرسخ نیست هزینه این کار کم می‌شود و پنج روزه این کار تمام می‌شود این وضعیت بهدارى ما است و مردم صدى ده مسلولند باید ما از این عمل هم محروم باشیم؟ اما وضعیت راه ما چطور است؟ وزارت راه یک پل موقتى در قبل از شهریور در یک رودخانه‌اى که 70 کیلومترى شهر زابل است به اسم نهراب ساخت که در دو ماه ساخته شد با حداقل هزینه و سال‌ها استفاده کردیم بعدها که آن پل خراب شده آن چوب‌هایى که کوبیده شده هنوز آب نتوانسته آنها را بکند و قدرت ندارد خراب کند در همان محل آن پل موقتى را می‌خواهند بسازند آقایان هر چه فکر کنید ساختمان آن طول می‌کشد و اگر هم ساخته بشود ناقص است زورش کم است مسئولیت این کارها با کیست؟ مگر این پول از ملت ایران نیست این چه قانونى است که ما پول بدهیم و آن وقت به هر صورتى که می‌خواهند خرج بکنند و دولت هر چه می‌خواهد بگوید آقایان می‌گویند کشتى فرستاده‌ایم در صورتى

+++

که به یک رودخانه دیگرى فرستاده‌اند با دو متخصص با موتور معلوم نیست چقدر هزینه و پول خارج شده حالا که کشتى رفته به آنجا موتور کار نمی‌کند آخر این موتور سالم هست پا نیست موتور سالم رفته اینها خرج‌تراشى است اینها چه صورتى دارد آقاى ذوالفقارى مسئول این کار کیست؟ وزارت راه می‌گوید پول داده شده براى تعمیر راه اما چون مردم می‌خواستند نظارت کنند که این پول حیف و میل نشود موافقت نکردند می‌گویم پولى که به وسیله اداره راه زاهدان، زابل خرج می‌شود صورت بدهید که نظارت شود ندادند گفتم این پول حیف و میل مى‌شود من این موضوع را گفتم به ایشان ایشان گفتند که همچو چیزى نیست، آقایان بنا بود پل اساسى براى زابل بسازند آقاى معاون وزارت راه جواب می‌دهند که آقاى وزیر چه مى‌گویند شما راه دیگرى دارید کدام راه؟ راهى را که آقاى معاون وزارت راه نشان مى‌دهند توى ریگزارها و بیابان‌ها و لوت است و 16 فرسخ در این قسمت می‌خواهند راه بسازند، آقا این وضعیت نیست تا حالا وزارت راه یک سیر خاک از آنجا بر نداشته آقایان چاره‌اى نداریم سؤال می‌کنم جواب سؤال هم آن بود که جناب آقاى دکتر مشیر فاطمى ‌فرمودند که بایستى خودشان بروند راه اصفهان را بسازند آن هم جواب سؤال بود، برویم در قسمت سازمان برنامه، آقایان براى یک مأمور که با طیاره سازمان برنامه مأمورش را بفرستد که یک روز برود و برگردد چهار ماه به تأخیر انداخته از دست ما چه کارى ساخته است ما این پول را دو دستى تقدیم می‌کنیم اگر یک سال دیگر دو سال دیگر سازمان برنامه کار ما را به تأخیر انداخت برق ما را درست نکرد کى مسئولیت دارد؟ چه ضامن اجرایى هست آقایان؟ کى از او مسئولیت‏ می‌خواهد؟ براى این که پول دست خودش است عضو و معاونش خودش از کسى حرف گوش نمی‌کند، آقایان کشاورزى خالصه آبیارى دامپزشکى گرفتن پول سرکله خرج پول‌ها اینها همه رئیس کشاورزى است و دولت داد می‌زند می‌گوید بایستى قدرت داشته باشیم قدرت همین است آیا از همین‌ها چه استفاده‌اى می‌کند؟

آقایان- این رئیس کشاورزى چند میلیون ریال سوء استفاده کرده در نتیجه مردم خرده مالک که در دوره اعلیحضرت فقید به آنها زمین داده شده است اینها همه جلاى وطن کرده‌اند و آن وقت زمین‌هایى که باید به خورده مالکین برسد نمی‌دهند براى این که این عده مالک همدست نشوند یک فرد ضعیف چه می‌تواند بکند؟ دستش به کجا می‌رسد؟ هیچ کس به حرفش نمی‌رسد تکلیفش معلوم است، این آقاى رئیس کشاورزى سال‌ها در آنجا ماند با آن باندى که در مرکز دارد، دست داشته چون خودش به تنهایى نمی‌تواند دزدى بکند، الآن شنیده‌ام که یک نفر از باندها که در مرکز بوده از وزارت کشاورزى رفته، این آقا آن قدر آنجا ماند وظیفه‌اش را انجام نداد تا موقعى که سیل آمد و مردم گرفتار شدند و عصبانى شدند مى‌خواست فرار کند مردم آمدند توى خیابان‌ها جلوش را گرفتند با این وضعیت قدرت امروزى، مردم این قدر عصبانى شده بودند، این قدر ناراحت شده بودند که این کار را کردند چون خودشان را در خطر دیده بودند کسى که نان ندارد جان ندارد آن وقت آقایان از بس دزدى کرده، پاسبان باید شب و روز در خانه‌اش باشد از مردم می‌ترسد، از دولت نمی‌ترسد کسى نیست برود رسیدگى کند براى این که بدون مسئولیت و بدون مجازات است و کسى نیست که او را مجازات کند از این دزدى‌ها ما جان‌مان به لب رسیده من نمی‌گویم که این دولت تمام کارش را بگذارد این کار را انجام بدهد ولى بالاخره باید رسیدگى کند، شکایت زیاد می‌رسد، الآن شکایات زیادى به بنده رسیده من نمی‌دانم یک جا بدهم زیرا بعد از مدت‌ها معطلى بر می‌دارند جواب نامناسبى می‌دهند که اصلاً درست نیست طبق گزارش رئیس آنجا جواب می‌دهند هر چه بگوییم این گزارش‌ها درست نیست می‌گویند جواب باید برسد، باید براى یک نامه دو سال صبر کرد آخرش هم به نتیجه نمی‌رسد، بنده آقایان یک پیشنهادى دارم وقت آن رسیده به این سرباز فداکار سرلشگر بختیار اجازه داده بشود که این دزدهاى داخلى را هم قلع و قمع بکند مفتش محرمانه بفرستند به ولایات بروند این دزدها را کامیون کامیون بار بکنند بفرستند به جزیره قشم بعد بروند توى وزارتخانه‌ها این دزدها را بگیرند نگذارند آنها شب توى خانه‌شان برگردند آقایان هزار نفر را فداى مملکت بکنید، مملکت به یک صورت غریبى در آمده من یک سیستانى هستم، دچار این مشکلات هستم، آنهایى مشکلات را می‌دانند که دچار بوده‌اند دیگر من چه عرضى بکنم، اصلاً فایده‌اى هم ندارد. رئیس- آقاى ارسلان خلعتبرى.

ارسلان خلعتبرى- کمک‌هاى مادى و معنوى دولت مخصوصاً جمعیت شیر و خورشید سرخ قطع دارم مورد تقدیر نمایندگان محترم قرار دارد (صحیح است)

و این نمونه این است که در کشور مردمى ‌هستند فداکار و خیرخواه که بلاعوض و محض رضاى خدا و بشردوستى خدمت می‌کنند و معلوم مى‌شود لیاقت و استعداد و توانایى کار هم در مملکت هست که این عده به این خوبى خدمت خودشان را انجام می‌دهند بنده می‌خواهم عرض بکنم که این واقعاً یک نمونه‌اى باید بشود که تحقیق بکنیم که چطور شده که یک عده‌اى این طور خوب انجام وظیفه می‌کنند و در جاهاى دیگر عده‌اى انجام وظیفه نمی‌کنند (یکى از نمایندگان- یک دینار هم حقوق نمی‌گیرند) بنده با کمال اطمینان از طرف مردم مازندران عرض مى‌کنم که تشریف‌فرمایى اعلیحضرت همایون شاهنشاهى به مازندران بزرگ‌ترین تسلیت خاطر براى مردم آنجا است و من قطع دارم که مردم مازندران با دیدن پادشاه عظیم‌الشأن خودشان از ماتم و از مصیبت بیرون خواهند آمد بنده بیش از این نمی‌خواهم چیزى عرض کنم براى این که ساده‌ترین مطلب همین است که عرض کردم براى این که مردم مملکت شاه را دوست دارند وقتى شاه مملکت را در غم و غصه خوشان شریک مى‌بینند غم و غصه را فراموش می‌کنند اما براى اطلاع نمایندگان محترم عرض می‌کنم دیروز در جمعیت شیر و خورشید سرخ یک جلسه‌اى تشکیل شد که راه‌هاى عملى براى استفاده از ده میلیون تومان اعتباری که مجلس تصویب فرموده ارائه بشود و مورد بحث واقع شد بنده آنجا حضور داشتم مخصوصاً همکار محترم ما جناب آقاى دکتر نفیسى هم در آنجا تشریف داشتند، دیروز چند فقره تصمیم عملى و مفید گرفته شد و بنده امیدوار هستم که با اجراى این تصمیمات جمعیت شیر و خورشید سرخ و جمعیت آسیب دیدگان موفق بشوند که نبات شخص اول مملکت، اعلیحضرت همایون شاهنشاهى و دولت و نمایندگان محترم مجلسین را اجرا کنند و همان طورى که اعتبار تصویب شد این اعتبار هم به مصرف صحیح برسد، بنده اطمینان دارم که با آن راهى که آقایان می‌روند می‌توانند جبران خسارت بکنند و فقط تذکرى که به آقاى وزیر دارایى که تشریف دارند دارم این ست که به شهرهاى مازندران آسیب زیاد رسیده است مخصوصاً در آمل هشتاد درصد خانه‌ها دیگر قابل استفاده نیست همین طور شهر بابل و شهر شاهى بنابراین به مردم شهرنشین هم باید کمک بشود و تنها طریق کمک به مردم شهرنشین وام دادن به مردم است براى ساختن خانه‌هاى خراب شده و پس گرفتن وام در مدت پنج، شش سال همین قدر چند سال باشد که مردم فرصت بکنند جبران خسارات خود را بکنند. چون مردم متوسط، مردمى ‌که داراى وضعیتى هستند می‌توانند خانه‌هاى خودشان را مجدداً بسازند ولى در شرایط فعلى محتاج به کمک هستند بنابراین آقاى وزیر دارایى خواهش می‌کنم که جناب عالى و همچنین آقاى ذوالفقارى که در مجلس تشریف دارید از طرف بنده و نمایندگان محترم توصیه بکنند به دولت که اعتبارى در اختیار بانک رهنى از سرمایه‌هایى که طلبکار است و دولت بر عهده دارد بپردازد. اقلاً پنج میلیون، ده میلیون تومان بدهند که به مردم شهرنشین مازندران وام بدهند که بلافاصله در شهرهاى مازندران مردم بتوانند خانه بسازند والا در شرایط مالى فعلى براى مردم ساختن خانه امکان ندارد و اگر این کار هم دنبال بشود به نظر بنده دیگر نگرانى نیست بنده از لحاظ وظیفه لازم دانستم عرض کنم، در مازندران بنده دیدم و مخصوصاً در رامسر که مؤسسات سازمان خدمات اجتماعى شاهنشاهى هم به مردم خدمت می‌کند، بنده وظیفه خودم مى‌دانم که از اینجا از سازمان خدمات اجتماعى شاهشاهى مخصوصاً در آن قسمت‌ها در مازندران در رامسر اظهار تشکر بکنم که صمیمانه و صادقانه به مردم کمک مى‌کنند، مطلب آخرى که باید عرض کنم موضوع کشت خشخاش است، نظر آقایان هست دولت گذشته، دولت جناب آقاى علا تریاک به نظر بنده و نظر تمام اشخاص و آقایانى که واقعاً بی‌غرضانه قضاوت می‌کنند لازم مى‌دانم از شخص دکتر صالح وزیرى که الآن وزیر نیست و در این کار صمیمیت به خرج داد اظهار قدردانى بکنم، دلیل بنده هم گزارشى است که در روزنامه اطلاعات درج شد، کمیسیون مواد مخدره‏ سازمان ملل متحد رسماً در گزارش خود از اقدامات دولت ایران سپاسگذارى کرده و دولت و ملت ایران را از لحاظ مبارزه با تریاک و مواد مخدره یک ملت قهرمان معرفى کرده و این براى ما اسباب افتخار است معلوم شد ما ایرانی‌ها در مسائلى که تصمیم می‌گیریم این طور صحیح انجام وظیفه می‌کنیم و مردم ایران شاید دچار هزار میلیون تومان خسارت در این کار شدند دولت ایران شاید سالى چندین میلیون تومان منافع دولت را از دست داده است بنده می‌دانم کشاورزانى که در امر کشاورزى تریاک وارد بودند هر کدام سالى چندین هزار تومان حداقل درآمد داشتند یک قسمت غرب ایران (غضنفرى- مخصوصاً لرستان) و قست خراسان که بنده می‌دانم زراعت تریاک داشتند و قسمت جنوب مردم فداکارى کردند و از این درآمد صرف‌نظر کردند (صحیح است) ولى تصمیم گرفته شد براى جبران این زراعت اقدامى‌ بشود بنده از بانک کشاورزى تحقیق کردم معلوم شد کمکى که بانک کشاورزى به این قبیل زارعین می‌تواند بکند عبارت است از هر نفرى سیصد ریال سى تومان توجه بفرمایید یعنى ثلث قیمت گوسفند یعنى نصف قیمت یک بز، توجه بفرمایید عمل دولت و ملت ایران این طور مورد ستایش بین‌المللى قرار گرفته و مردم ایران آن طور فداکارى کردند البته عمل مثبت دولت مفید و مؤثر بود وزیر بهدارى وقت

+++

هم کمک کرد ولى اگر مردم همکارى نمى‌کردند دولت در این کار وسیله کنترل و نظارت نداشت تا پنجاه سال دیگر هم این تشکیلات نمی‌توانست نظارت بکند براى این که به همین دکه‌هاى کوچکى که در تهران هست نمی‌تواند نظارت کند پس فداکارى مردم منتهى به خسارت مردم شده این را باید دنیا و ممالک دیگر بدانند که ملت ایران براى اجراى تصمیم خودش فداکارى کرد و باید دولت برنامه‌هاى تنظیم کند که براى مردمى ‌که این طور فداکارى کردند کارى کند که این فداکارى جبران شود عرض آخرم با جناب آقاى ناصر ذوالفقارى است وآن این است که در فصل تابستان عده‌اى از این کافه‌ها و مهمانخانه‌ها و رستوران‌ها از این بلندگوها سوء استفاده می‌کنند این بلندگوها را نصب می‌کنند در جلو رستوران‌ها در معابر در جلو منازل مردم اسباب مزاحمت مردم است و از مردم سلب آسایش مى‌کند بنده به آقاى رئیس شهربانى تذکر دادم و ایشان دستور اکید دادند و در مورد کافه‌هاى شمیران هم این دستور اجرا شد ولى اینجا باید عرض کنم که باید مراقبت بشود که اشخاص نتوانند به ضرر مردم استفاده کنند و خود مردم باید وجدان داشته باشند و وجدان‌شان اجازه ندهد براى یک ساعت خوشى یا براى منفعت شخصى سلب آسایش از مردم دیگر بکنند این است که بنده باز هم استدعا می‌کنم جنابعالى تذکر بدهید که شهربانى مراقبت خودش را دنبال کند که اشخاص نتوانند سوء استفاده کنند (احسنت)

5- تقدیم دو فقره لایحه به وسیله آقاى وزیر فرهنگ

رئیس- وارد دستور می‌شویم. آقاى وزیر فرهنگ.

وزیر فرهنگ (دکتر مهران)- دو لایحه است که تقدیم می‌کنم یکى مربوط است به استخدام معلمین خارجى براى تکمیل کادر دانشکده‌هاى شهرستان‌ها و یکى دیگر لایحه‌اى مربوط به استخدام آموزگاران پیمانى و شرایط این که آنها بعد از چند مدت خدمت در صورتی که از عهده انجام خدمت به خوبى بر بیایند اینها را در کادر رسمى ‌وارد کنیم (یکى از نمایندگان- بسیار کار خوبى است) هر دو لایحه را تقدیم مقام ریاست می‌کنم و تقاضاى تصویب می‌کنم‏.

رئیس- به کمیسیون‌هاى مربوط فرستاده می‌شود.

6- اخذ رأى و تصویب لایحه یکصد میلیون ریال اعتبار کمک به زلزله‌زدگان شمال

رئیس- لایحه اعتبار کمک به زلزله‌زدگان از مجلس سنا رسیده است باید رأى گرفت نامه مجلس سنا قرائت می‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

ریاست محترم مجلس شوراى ملى لایحه شماره7136-16/7/36 دولت براى کمک به آسیب‌دیدگان زلزله شمال که طى مرقومه شماره 10111-19/11/1336 مجلس شوراى ملى به مجلس سنا ارسال شده بود در جلسه روز پنجشنبه بیستم تیرماه 1336 عینا به تصویب مجلس سنا رسید اینک مراتب براى استحضار عالى و تصویب نهایى مجلس شوراى ملى اعلام می‌شود.

رئیس مجلس سنا- محسن صدر

رئیس- چون لایحه‌اى مالى است با ورقه رأى گرفته می‌شود. (اسامى ‌آقایان نمایندگان به ترتیب زیر توسط آقاى جلیلوند (منشى) اعلام و در محل نطق اخذ رأى به عمل آمد)

آقایان: اقبال- دکتر عدل- پرفسور اعلم- عماد تربتى- دکتر اسدى- مهندس شسبانى- سرلشگر- کیکاوسى- ابتهاج- دکتر مشیر فاطمى‌- شادمان- عزیز- اعظم زنگنه- مهندس سعید هدایت- محمودى- ظفر- مهندس فروهر- عباسى- غضنفرى- دکتر سید امامى- ‌دکتر وکیل- دکتر حسن افشار- قوام- صفارى- پردلى- ساگینیان- دکتر شفیع امین- موسوى- دکتر فریدون افشار- مهندش دهستانى- مهندس بهبهودى- صدرزاده- علامه- وحیدى- بیات ماکو- دکتر دیبا- امیررستم بختیار- تیمورتاش- افخمى ‌مجید ابراهیمى- ‌محسن اکبر- دولتشاهى- مهندس فروغى- رامبد- توماج- مشایخى- سرتیپ- شیبانى- مهران- دکتر نفیسى- محمود ذوالفقارى- سعید مهدوى- مشار- قائم مقامى- ‌کدیور- دادگر- شادلو- یارافشار- آقایان- دکتر بینا- فخر طباطبائى- بهبهانى- دکتر شاهکار- دکتر عمید- خلعتبرى- دکتر رضائى- دکتر جهانشاهى- هدى دیهیم- امیرنصرت اسکندرى- حکیمى‌- عرب شیبانى- دکتر پیرنیا- محسن مرآت- اسفندیارى- دشتى- دکتر اصلان افشار- گیو- فرود- اخوان- بوشهرى- سلطانى- جلیلوند-سعیدى. (آراء مأخوذه شماره شد و 77 ورقه سفید موافق شمرده شد).

رئیس- اعتبار زلزله‌زدگان با 77 رأى تصویب شد.

اسامى ‌موافقین- آقایان: عماد تربتى- دکتر جهانشاهى- عزیز- اعظم زنگنه- شادمان- دکتر عمید ابتهاج- دکتر پیرنیا- اقبال- باقر بوشهرى- دکتر اسدى- جلیلوند- بهبهانى- دکتر حسن افشار- یار افشار- مشایخى- تیمورتاش- فخر طباطبائى- هدى- فیلکس آقایان- سعیدى- فرود- بهادرى- مهندس هدایت- علامه- وحیدى- عباسى- دکتر دیبا- بیات ماکو- مهندس فروهر- کدیور- اخوان- دولتشاهى- دشتى- پرفسور اعلم- پردلى- خلعتبرى- مهندس شیبانى- مهندس سلطانى- حکیمى- ‌دیهیم- مجید ابراهیمى-‌ مهندس فروغى- دکتر فریدون افشار- موسوى- اسکندرى- امیربختیار افخمى- ‌دکتر عدل- دکتر شاهکار- دکتر امین- اکبر غضنفرى- قائم مقام- مشار- دکتر رضائى- شادلو- دکتر سید امامى- ‌مرات اسفندیارى- دادگر- مهدوى- توماج- محمود ذوالفقارى- دکتر نفیسى- دکتر بینا- دکتر امیرارصلان افشار- مهندس ظفر- صدرزاده- قوام- ساگینیان- محمودى- شیبانى- کیکاوسى- صفارى- مهندس دهستانى- دکتر وکیل- گیو- مهران- عرب شیبانى- رامبد.

7- اخذ رأى و تصویب چهار میلیون ریال اعتبار جهت انتخابات مجلس سنا

رئیس- یک لایحه دیگرى است مربوط به اعتبار انتخالات مجلس سنا که رسیده باید رأى گرفت نامه مجلس سنا قرائت می‌شود (به شرح زیر قرائت شد) ریاست محترم مجلس شورای ملى لایحه شماره 251013 ر 1 ر 36 دولت راجع‌به اجازه پرداخت چهار میلیون ریال اعتبار هزینه انتخابات سه ساله دوم دوره مجلس سنا که طبق مرقومه شماره 47807 ر 4 ر 36 از مجلس شوراى ملى به مجلس سنا ارسال شده بود در جلسه فوق‌العاده روز چهارشنبه نوزدهم تیرماه یک هزار و سیصد و سى و شش با مختصر اصلاح و افزودن یک تبصره به ماده واحده به تصویب رسید. اینک یک نسخه از لایحه مصوبه فوق براى استحضار عالى و تصویب نهایى مجلس شوراى ملى به ضمیمه ایفاد می‌شود.

رئیس مجلس سنا- محسن صدر

لایحه قانونى راجع ‌به اجازه پرداخت چهار میلیون ریال اعتبار هزینه انتخابات سه ساله دوم دوره دوم مجلس سنا.

ماده واحده- به وزارت دارایى اجازه می‌شود از محل درآمد عمومى‌ کشور مبلغ چهار میلیون ریال اعتبار جهت مخارج انتخابات سه ساله دوم دوره دوم مجلس سنا در اختیار وزارت کشور بگذراند که با رعایت مقررات به مصرف برسانند.

تبصره- پرداخت هیچ نوع هزینه غیر از آنچه که مربوط به انتخابات است از محل اعتبار فوق مجاز نیست.

رئیس- این تبصره‌اى که قرائت شد در مجلس سنا علاوه کرده‌اند حالا یک مرتبه دیگر هم قرائت می‌شود که آقایان درست توجه کنند (به شرح زیر مجدداً قرائت شد).

تبصره- پرداخت، هیچ نوع هزینه غیر از آنچه که مربوط به انتخابات است از محل اعتبار فوق مجاز نیست. (جمعى از نمایندگان- خوب است- صحیح است)

رئیس- رأى گرفته می‌شود به این لایحه با ورقه آقایان موافقین ورقه سفید می‌دهند. (اسامى ‌آقایان نمایندگان به ترتیب زیر توسط آقاى جلیلوند (منشى) اعلام و در محل نطق اخذ رأى به عمل آمد)

آقایان: اقبال- قوام- پرفسور اعلم- دکتر بینا- دکتر عدل- عماد تربتى- صفارى- مهندس شیبانى- سرلشگر- کیکاوسى- دکتر رضائى- تیمورتاش- ابتهاج- دکتر مشیر فاطمى- مشار- قائم مقامى- مهندس هدایت- محمودى- ظفر- عباسى- غضنفرى- دکتر وکیل- دکتر حسن افشار- پردلى- ساگینیان- هدى- دکتر شفیع امین- دکتر فریدون افشار- پرویز یارافشار- صدرزاده- علامه وحیدى- بیات ماکو- دکتر دیبا- امیررستم بختیار- مهندس فروهر- مهندس فروغى- دولتشاهى- دکتر عمید- فخر طباطبائى- رامبد- توماج- سرتیپ شیبانى- مهران- دکتر نفیسى- مشایخى- دکتر سید امامى- سعید مهدوى- کدیور- شادلو- دهستانى- دادگر- دکتر اسدى- آقایان- دکتر اصلان افشار- مهندس بهبهودى- دکتر شاهکار- ارسلان- خلعتبرى- دیهیم- امیرنصرت اسکندرى- حکیمى- مجید ابراهیمى- دکتر پیرنیا- عرب شیبانى- موسوى- محسن مرآت- اسفندیارى- محسن اکبر- دشتى- گیو- فرود- اخوان- افخمى- محمود ذوالفقارى- مرتضى حکمت- باقر بوشهرى- مهندس سلطانى- جلیلوند- سعیدى- دکتر جهانشاهى. (آراء مأخوذه شماره شده 72 ورقه موافق و سه ورقه سفید بى‌اسم شماره شد).

رئیس- اعتبار انتخابات مجلس سنا با 72 رأى موافق به تصویب رسید.

اسامى ‌موافقین- آقایان: دکتر نفیسى و بیات ماکو- دکتر دیبا- یارافشار- فخر طباطبائى- مهندس ظفر- مهران غضنفرى- پردلى- مهندس فروغى- دکتر شاهکار- هدى دولتشاهى- مهدوى- شادلو- دکتر سید امامى-‌ دکتر جهانشاهى- دکتر مشیر فاطمى-‌ دکتر عمید- باقر بوشهرى- موسوى- مهندس بهبهودى- مشایخى- تیمورتاش- فلیکس آقایان- جلیلوند- دکتر پیرنیا- فرود- علامه- وحیدى- مرتضى حکمت- عماد تربتى- مهندس دهستانى- دکتر حسن افشار- مهندس هدایت- اخوان- ابتهاج- محمودى- صفارى- توماج- گیو- شیبانى- دکتر امین صدرزاده- مهندس فروهر- دکتر وکیل- دیهیم- دکتر اسدى- قوام- ذوالفقارى- خلعتبرى- دکتر فریدون افشار- قائم مقام- مشار- مجید ابراهیمى- ‌عرب شیبانى

+++

اکبر- سعیدى- ساگینیان- اقبال- رامبد- دادگر- عباسى- دکتر امیراصلان افشار- رستم امیربختیار- مهندس سلطانى- دشتى- مرآت اسفندیارى- حکیمى- کدیور- کیکاوسى- دکتر رضائى- دکتر عدل- افخمى.

ورقه سفید بى‌اسم علامت امتناع سه برگ 8 اخذ رأى و تصویب لایحه اصلاحى سنا راجع‌به مقررات اعزام محصلین ایرانى به خارجه.

رئیس- لایحه اى است راجع‌به اعزام محصلین به خارجه از مجلس سنا رسیده که قرائت می‌شود یک اصلاحات عبارتى کرده‌اند که اهمیت ندارد ولى یک ماده علاوه کرده‌اند که ماده 7 باشد توجه بفرمایید قرائت می‌شود (به شرح زیرقرائت شد)

ریاست محترم مجلس شوراى ملى لایحه شماره 43939 1 ر 12 ر 35 مربوط به دانشجویان ایرانى در خارجه که طى مرقومه شماره 66783 ر 2 ر 1336 مجلس شوراى ملى براى تصویب مجلس سنا ارسال و در جلسه روز هشتم خردادماه 1336 مجلس سنا یک فوریت آن به تصویب رسیده بود در جلسه روز شنبه پانزدهم تیرماه یکهزار و سیصد و سى و شش با اصلاحاتى به تصویب مجلس سنا رسیده است. اینک یک نسخه از لایحه مصوبه فوق براى استحضار عالى و تصویب مجلس شوراى ملى به ضمیمه ایفاد می‌شود.

رئیس مجلس سنا- محسن صدر

رئیس- متن لایحه که به تصویب مجلس سنا رسیده قرائت می‌شود (به شرح آتى خوانده شد)

ماده 1- از تاریخ تصویب این قانون اعزام محصل به خارجه با کمک مالى دولت از طریق مسابقه خواهد بود مخارج تحصیل و اعاشه محصلین از امتیاز مصوب بودجه وزارت فرهنگ پرداخت می‌شود این محصلین باید حداقل داراى گواهى‌نامه دوره کامل متوسطه (اعم از دبیرستان یا مدارس متوسطه حرفه‌اى و فنى و کشاورزى) بوده و زبان کشورى را که در آن تحصیل خواهند نمود به قدر کافى بدانند و به علاوه نباید سن آنان از 23 سال متجاوز باشد، در تعیین عده و رشته‌هاى تحصیلى به احتیاجات کشور بایدتوجه گردد و تحصیلات پزشکى و رشته‌هاى مختلف فنى و کشاورزى و علوم تعلیم و تربیت مقدم قرار داده شود.

تبصره 1- در هر سال دانشجوى رتبه اول هر دانشکده در مرکز و شهرستان‌ها و دانشجوى رتبه اول دانش‌سراى عالى و هنرسراى عالى بدون مسابقه و رعایت شرایط سنى به هزینه دولت به خارجه اعزام مى‌شوند عده این دانشجویان از هر دانشکده یک نفر و از هر یک از دانش‌سرای عالى و هنرسراى عالى یک نفر خواهد بود در دانش‌سرای عالى و دانشکده‌هایی که رشته‌هاى تحصیلى متعدد دارند انتخاب یک نفر از مابین فارغ‌التحصیلان رتبه اول رشته‌هاى مختلف با تصویب شوراى دانشکده یا دانشسراى عالى و به معرفى رئیس دانشگاه خواهد بود.

تبصره 2- محصلینى که طبق این ماده و تبصره فوق و همچنین مواد دیگر این قانون از کمک دولت استفاده مى‌کنند باید متعهد شوند که پس از تکمیل تحصیلات لااقل به اندازه مدتى که از کمک دولت استفاده کرده‌اند در کشور ایران به کار بپردازند.

ماده 2- به محصلینى که در تاریخ تصویب این قانون در خارجه به تحصیل اشتغال داشته و به آنان کمکى به عنوان تفاوت قیمت ارز تحصیلى مى‌شود از این پس تا خاتمه تحصیلات کمک هزینه تحصیلى پرداخت خواهد شد و مقدار ارزى که به قیمت فروش بانک ملى از طرف اولیاء آنان حواله مى‌شود و همچنین شرایط مدت و چگونگى استفاده از کمک هزینه طبق مقررات مصوب هیأت وزیران تعیین مى‌شود به نحوى که میزان کمک هزینه و ارز مجموعاً براى اعاشه و حق تعلیم و همچنین جبران هزینه کتب و لوازم تحصیلى در کشوری که محصل مشغول تحصیل خواهد بود کافى باشد ولى به تدریج که این محصلین مراجعت و یا ترک تحصیل می‌نمایند اعتبارات مربوط به کمک‌هزینه آنها به مصرف اعزام محصلین طبق ماده یک خواهد رسید. کمک مذکور در این ماده به همان میزانى است که قبل از تصویب این قانون پرداخته می‌شده.

ماده 3- به محصلینى که بخواهند به هزینه شخصى خود و بدون کمک مالى دولت براى تحصیل به خارجه بروند از طرف وزارت فرهنگ گذرنامه تحصیلى داده می‌شود، این قبیل محصلین در تمام مدتى که منظماً به تحصیل اشتغال دارند با اجازه وزارت فرهنگ از ارز به نرخ فروش بانک ملى به میزانى که هیأت وزیران تعیین مى‌نماید، مقداری که اعاشه و خرج تحصیل محصل در کشور مربوطه تأمین گردد استفاده خواهند نمود.

تبصره- صدور گذرنامه تحصیلى و همچنین رسیدگى به وضع محصلین از لحاظ نظام وظیفه در وزارت فرهنگ انجام خواهد شد. گذرنامه تحصیلى و گواهى سرپرستى براى مراجعت محصلینى که براى ایام تعطیل به ایران می‌آیند کافى می‌باشد.

ماده 4- به محصلینى که در تاریخ تصویب این قانون در خارجه مشغول تحصیل هستند در صورتی که داراى گذرنامه تحصیلى نباشد گذرنامه تحصیلى داده می‌شود به آن عده که در یکى از رشته‌هاى مندرجه در ماده یک به تحصیلات عالیه مشغول باشد به شرط وجود اعتبار و در صورت احراز صلاحیت اخلاقى و تحصیلى و احتیاج اولیاى محصل به میزان مقرر در ماده 2 کمک‌هزینه تحصیلى ممکن است پرداخت شود.

ماده 5- وزارت فرهنگ مجاز است همه ساله تا میزان بیست درصد از عده‌اى را که طبق ماده یک اعزام می‌دارد از محصلین مشمول مواد 2 و 3 و 4 انتخاب نماید. این محصلین بر طبق مقررات خاصى که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد از میان بهترین محصلین ایرانى مقیم خارجه که از حیث اخلاق و تحصیلات صاحب امتیازات برجسته‌اى باشند انتخاب خواهند شد و در صورت تساوى شرایط کسانی که سابقه تحصیلى منظم بیشتر در خارجه دارند و بضاعت اولیاء آنها کمتر است مقدم می‌باشند.

ماده 6- تمدید گذرنامه محصلین مقیم خارجه موکول به داشتن حسن‌اخلاق و تحصیل منظم مى‌باشد وزارت فرهنگ مى‌تواند از اولیاء محصلین در موقع اعزام آنان تعهدى در حدود هزینه وسایل مراجعت اخذ کند تا اگر از جهات اخلاقى و تحصلیى و موجبات رضامندى فراهم نکنند با استفاده از این تعهد آنها را به ایران دعوت دهد.

رئیس- به ماده‌اى که در مجلس سنا علاوه شده و ماده 7 است آقایان توجه فرمایید.

ماده 7- دولت موظف است از این تاریخ تا ده سال نقایص دانشکده‌هاى ایرانر رفع کند و از آن تاریخ اعزام دانشجو را به خرج دولت به کسانی که تحصیلات عالیه خود را در ایران به اتمام رسانده باشند محدود کند. (چند نفر از نمایندگان- خوب است).

ماده 8- آیین‌نامه و مقررات اجراى این قانون به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

ماده 9- قانون اعزام فارغ‌التحصیلان رتبه اول دانشکده‌ها و هنرسراى عالى به خارجه مصوب دى ماه 1333 و تبصره 13 قانون متمم حقوق فرهنگیان مصوب آذز ماه 1333 و کلیه قوانینى که با مفاد این قانون مغایرت دارد، در قسمتى که مغایر است از تاریخ تصویب این قانون لغو می‌گردد. لایحه فوق در جلسه روز شنبه پانزدهم تیرماه یکهزار و سیصد و سى و شش شمسى به تصویب مجلس سنا رسیده است.

رئیس مجلس سنا- محسن صدر

رئیس- با ماده 7 که در مجلس سنا الحاق شده رأى گرفته می‌شود به این قانون (صدرزاده- این قانون تغییرات دیگرى نداشته است؟) عبارتى است چیز مهمى ‌نیست. آقایانى که با این قانون موافقند قیام فرمایند. (اکثر برخاستند) تصویب شد. به دولت ابلاغ می‌شود.

9-تعیین موقع جلسه بعد ختم جلسه

رئیس- همان طورى که در جلسه قبل هم متذکر شدم کارها در کمیسیون‌ها متراکم شده، الآن هم در دستور هیچ کار دیگرى نداریم. این است که ناچارم مجلس را ختم کنم. تقاضا می‌کنم سعى بشود کمیسیون‌ها تشکیل بشود گزارش‌هاى لوایح زودتر تهیه شود که کارى که در دستور باشد و جلسه آتیه هم چون سه‌شنبه عید غدیر است روز پنج‌شنبه خواهد بود.

(مجلس ساعت 11 و ده دقیقه ختم شد)

رئیس مجلس شوراى ملى- رضا حکمت

+++

سؤالات نمایندگان ریاست محترم مجلس شوراى ملى

متمنى است دستور فرمایید به دولت اطلاع داده شود که آقایان وزراء مربوطه در موعد مقرر قانونى در مجلس حضور به هم رسانیده و به سؤالات زیر پاسخ دهند.

1- جمع وجوهى که از سال 1325 تاکنون بابت صدى پنج اسفالت از بهاء ماشین‌هاى وارده به کشور (اعم از سوارى و بارى) دریافت گردیده چه مبلغ بوده و در چه محل‌هایى مصرف شده است.

2- وجوهى که تاکنون به عنوان عوارض اسفالت از فروش نفت و بنزین (به قرار لیترى 40 دینار) دریافت شده جمعاً چه مبلغ بوده و به چه مصرفى رسیده است؟ صورت ریز وجوه دریافتى و مصرفى مربوط و به هر دو سؤال فوق را به مجلس بیاورند.

مهندس اردبیلى- مقام محترم مجلس شوراى ملى تقاضا دارم مقرر فرمایید سؤال ذیل براى دولت ارسال گردد که در مجلس جواب داده شود طبق اطلاعى که می‌رسد در بعضى از دانشکده‌هاى شهرستان‌ها اخذ شهریه‌اى که اغلب غیرمتناسب می‌باشد دستور داده شده است در حالی که در دانشگاه تهران تحصیل مجانى است؟ آیا این خبر صحت دارد یا خیر؟ در صورت صحت آیا چنین تبعیضى به نفع مملکت است؟ آیا باید به شهرستان‌ها به چشم دیگرى غیر از مرکز نگریست؟

عمیدى نورى- ریاست محترم مجلس شوراى ملى متمنى است مقرر فرمایید به آقاى وزیر راه اطلاع داده شود که در موعد مقرر قانونى در مجلس حضور به هم رسانید. و به سؤالات پاسخ دهند.

1- با اینکه آقاى وزیر راه شفاهاً و کتباً وعده داده بودند که اسفالت راه‌هاى تبریز تاکستان به طول 450 کیلومتر و تبریز بازرگان به طول 300 کیلومتر به وسیله شرکت جان مولم از اول سال 1336 شروع خواهد شد علت این که تاکنون اسفالت راه‌هاى مورد شروع نگردیده با توجه به این که 3 ماه از سال 1336 می‌گذرد و فصل ساختمانى در آذربایجان کوتاه می‌باشد چیست؟

2- از لحاظ اهمیتى که اتمام فرودگاه تبریز که مدت 8 سال است نیمه تمام مانده حائز می‌باشد آقاى وزیر راه در سال گذشته اعلام داشتند که ساختمان فرودگاه مزبور را به مجرد مساعد شده فصل از اول سال 36 شروع خواهند کرد. علت این که تاکنون شروع به تکمیل ساختمان فرودگاه تبریز نگردیده و در نتیجه مسافرین هواپیما دچار زحمت دائم می‌باشد چیست؟

مهندس اردبیلى- ریاست محترم مجلس شورای ملى متمنى است دستور فرمایند جناب آقاى وزیر دارایى در موعد قانونى در مجلس حاضر شده به سئوال زیر پاسخ دهد. وزارت دارایى معلوم نماید با وجود این که جناب آقاى نخست وزیر در مجلس و رادیو و مصاحبه جراید اعلام داشته مبلغ یکصد میلیون تومان به بانک کشاورزى داده شد آیا این مبلغ تا تاریخ این سئوال تماماً داده شده یا چه مبلغى تا حال داده‌اند. با تقدیم احترامات مهندس اردبیلى مقام محترم ریاست مجلس شوراى ملى خواهشمندم مقرر فرمایید سؤال ذیل براى دولت ارسال گردد که در مجلس جواب داده شود. با این که طبق قانون مصوب در سال گذشته دولت مکلف گردیده لایحه‌اى براى ترمیم مقررى کلیه بازنشستگان به مجلس بیاورد که از اشل شاغلین به خدمت استفاده نمایند دولت درباره این تکلیف قانونى چه کرده است.

عمیدى نورى- مقام محترم ریاست مجلس شورای ملى تقاضا دارم مقرر فرمایید سئوال ذیل براى دولت ارسال گردد که در مجلس جواب داده شود. با وجود این که در مجلس هجدهم قانونى گذشت که دولت مکلف است در ظرف شش ماه براى احداث آسایشگاه‌ها در استان‌هاى ایران از جمله مازندران فکرى کند اولاً دولت در اجراى این تکلیف قانونى چه کرده؟

ثانیاً درباره تخلف از قانون مسئولیت متوجه کیست؟ ثالثاً درباره احداث آسایشگاه مازندران که چند سال است گفتگوها شده و اراضى واقعه در گلندرود به وزارت بهدارى انتقال یافته و پروژه آن تهیه شده دولت چه کرده است و بالاخره براى احداث آسایشگاه در مازندران چه قصدى دارد؟

عمیدى نورى- مقام معظم ریاست مجلس شوراى ملى مستدعى است دستور فرمایند وزارت راه در موقع مقرر براى جواب سؤال ذیل در مجلس حاضر شوند چه اتفاقى افتاده و چه پیش‌آمدى شده که دستور توقف اسفالت تتمه راه نجف‌آباد صادر شده است.

دکتر امیر نیرومند- مقام معظم ریاست مجلس شوراى ملى مستدعى است امر فرمایید سؤال زیر براى کفیل محترم وزارت دادگسترى ارسال دارند که براى جواب در مجلس شوراى ملى حاضر بشوند در دوره گذشته قانونى از مجلسین گذشت که وزارت دادگسترى را مکلف نموده بود در نقاطى که دادگاه شهرستان آنجا در زمان حکومت مصدق‌السلطنه منحل شده مجدداً دادگاه شهرستان آنجاها را تشکیل بدهد در خیلى از نقاط کشور هم اجرا شده در شهرستان بم با این که وجود دادگاه شهرستان کمال ضرورت را دارد و متجاوز از هشت هزار پرونده در دادگاه آنجا راکد مانده تا به حال این قانون اجرا نشده است خواهشمندم علت عدم تشکیل و عدم اجراى این قانون را توضیح فرمایند.

سالار بهزادى- مقام معظم ریاست مجلس شوراى ملى تمنى دارم دستور فرمایند وزارت کشور در موقع مقرر براى جواب سؤال ذیل در مجلس حاضر شوند. چه شده که محل نصب کارخانه را در محلى که مهندسین عالى مقام کشور پیشنهاد کرده بودند (نزدیک راه‌آهن) و به آسانى آماده می‌شد انتخاب ننموده‌اند.

دکتر امیر نیرومند- مقام محترم مجلس شوراى ملى مستدعى است مقرر فرمایند وزیر کشور در جلسه مجلس شوراى ملى حاضر و به سؤال زیر جواب لازم را بدهند. آقاى وزیر کشور طبق اطلاع در کمیسیون کشور اظهار داشته‌اند که 700 میلیون ریال بنگاه عمران از محل صدى ده عایدات و قصبات نصف آن را اسراف کرده و نفله نموده و همچنین در شهردارى به جاى چهار میلیون ریال پیش‌بینى شده بود و بعد مخارج آن را شانزده میلیون ریال به حساب آورده‌اند و در شهردارى یک کادر فنى به وجود آورده‌اند که کارهاى مقاطعه‌کارى شهردارى را تشکیل می‌دهند که عده از اینها نمایندگان مجلس شوراى ملى بوده اند.

1- مقرر فرمایند معلوم دارند آمر و مباشر این نفله‌کاری‌ها چه شخص یا اشخاص بوده‌اند و پول‌ها به چه کسان داده و به چه منظور مصرف شده است و چرا تا به حال مورد تعقیب واقع نشده‌اند؟

2- در شهردارى تهران چه مبلغ سوء استفاده شده و مورد تعقیب واقع شده‌اند؟ یا خیر؟

3- اشخاصی که به عنوان کارشناس و مقاطعه‌کار در شهردارى بوده‌اند و نماینده مجلس شوراى بوده‌اند جزو کدام شرکت و اسامى ‌آنها را ذکر فرمایند.

سید جعفر بهبهانى- ریاست محترم مجلس شوراى ملى تقاضا دارم امر فرمایید سؤال ذیل براى دولت ارسال گردد تا جواب آن در مجلس شوراى ملى داده شود. چند سال است صحبت از احداث سد کرج می‌شود و حتى در زمستان سال 1333 هنگامى ‌که عده‌اى از آقایان نمایندگان محترم مجلس هجدهم را جناب آقاى مهندس طالقانى دعوت به تماشاى تأسیسات مقدماتى آن نموده‌اند و همچنین در مصاحبه مطبوعاتى وعده داده بودند تا سه سال و نیم دیگر از آن براى مشروب ساختن پانزده هزار هکتار اراضى اطراف تهران و بیش از شصت هزار کیلو وات برق بهره‌بردارى می‌شود در این صورت با وجود انقضاى بیش از دو سال و نیم از این وعده چه اقدامى‌ در این باره شده؟ چه اشکالاتى در کار است و چه مقدار تا به حال مخارج شده و عاقبت این کار چه می‌شود.

عمیدى نورى- ریاست محترم مجلس شورای ملى تقاضا دارم امر فرمایید سؤال ذیل براى دولت ارسال گردد تا جواب آن در مجلس شوراى ملى داده شود. قریب یک سال است گفتگوهایى درباره احداث سد لار می‌شود و رئیس سازمان آب تهران مسافرت‌هایى در این باره به خارج از کشور نموده و ضمن مصاحبه‌ها و خبرهایى هم تجراى آن را قطعى تلقى کرده‌اند تا این که اخیراً شایع شد دولت با اجراى این نقشه مخالف است. تقاضا دارم جریان امر از هر حیث در مجلس شوراى ملى توضیح داده شود که مردم بدانند حقیقت امر چیست؟ اولاً آیا ایجاد چنین سدى براى تهران و مازندران مفید است یا خیر؟ ثانیاً آیا هزینه آن در مدت معینى از درآمد آن استهلاک می‌شود یا نه؟

ثالثاً اگر چنین است علت مخالفت با این طرح براى چیست؟

عمیدى نورى- ریاست محترم مجلس شورای ملى تقاضا دارم به جناب آقاى وزیر کشور براى جواب سؤال ذیل ابلاغ فرمایید در مجلس شوراى ملى حاضر شوند. با علاقه و عجله‌اى که براى تصویب قانون مربوط به احداث جاده سوم به کار رفت و با وجود انقضا بیش از یک سال از تاریخ تصویب قانون که طبق تبصره 4 آن نباید بیش از یک سال از تاریخ تصویب قانون تصرف اراضى فاصله پیدا کند تقاضا دارم تعیین فرمایید در حال حاضر اولاً تکلیف املاک واقع در مسیر جاده سوم چییست؟ و ثانیاً آخرین تصمیمى‌ که وزارت کشور و شهردارى براى رفع سرگردانى مالکین مسیر جاده سوم اتخاذ نموده‌اند چیست ثالثاً با وجود انقضا مدت قانونى دولت چه اقدامى‌ در این باره خواهد کرد؟

عمیدى نورى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:295175!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)