کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره سیزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره‏13
[1396/05/16]

جلسه: 111 صورت مشروح مجلس روز یکشنبه اول آذر ماه 1321  

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت مجلس

2- تقدیم و تصویب لایحه (فورى) راجع به مساعدت به کارمندان دولت

3- موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره‏13

جلسه: 111

صورت مشروح مجلس روز یکشنبه اول آذر ماه 1321

فهرست مطالب:

1- تصویب صورت مجلس

2- تقدیم و تصویب لایحه (فورى) راجع به مساعدت به کارمندان دولت

3- موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

(مجلس یک ساعت و ربع قبل از ظهر به ریاست آقاى اسفندیارى تشکیل گردید)

صورت مجلس روز 28 آبان ماه را آقاى (طوسى) منشى خواندند. (اسامی غایبین جلسه گذشته که ضمن صورت مجلس خوانده شده است

غایبین با اجازه- آقایان: مشیر دوانی، فاطمی

غایبین بی­اجازه- آقایان: بیات، منصف، افخمی، تولیت، سزاوار، دکتر ضیا، نوبخت، ذوالقدر، مؤید احمدی، اورنگ، ارگانی، مکرم افشار، ناصری، شجاع، ملک­زاده آملی، امیر ابراهیمی، پالیزی(هدایت­الله)، دبستانی، جهانشاهی، آصف، صادق وزیری، دولتشاهی، اعتبار، اردبیلی، کامل ماکو، همراز، مشار، لیقوانی‌

1- تصویب صورت مجلس

رئیس- آقاى دهستانى‏

دهستانى- در جلسه گذشته مرخصى آقاى امیر ابراهیمى در مجلس تصویب شد باز نوشته‌اند غایب بى‌اجازه. خواهش می‌کنم این را اصلاح بفرمایید.

نبیل سمیعى- این طور نیست آقا. صحیح نوشته شده است.‏

رئیس- آقاى تهرانچى در صورت مجلس فرمایشى دارید؟

تهرانچى- بلى. در قسمت ماده 5 نوشته شده بود که آقاى وزیر پیشه و هنر در جواب بنده فرمودند چون تثبیت نرخ کالا ممکن نیست. چون بنده در موقع قرائت صورت مجلس درست ملتفت نشدم و همهمه بود درست نفهمیدم البته اگر این طور باشد صحبت نرخ کالا نبود بنده عرض کردم ثابت نگاه داشتن نرخ لیره همیشه ترقى و تنزل مى‌کند و این کار اساسى نیست و باید طلا.... منظورم این بود طلا و نقره قیمت قانونى داشته باشد و الا غیر از این نمی‌شود نشر اسکناس داد چون نرخ بین‌المللى اگر باشد بالا و پایین می‌رود ایشان در جواب بنده چه اظهار کردند بنده نمی‌دانم چون از

+++

مجلس خارج شدم ولى بیان بنده راجع به نرخ کالا نبوده بنده عرض کردم چون در بازار بین‌المللى نرخ لیره ثابت نمى‌ماند و بالا و پایین می‌رود بنده این بیان را کردم.

طوسى- اجازه مى‌فرمایید همان طور که آقا مى‌فرمایند درست توجه نفرمودند ملاحظه بفرمایید این طور نوشته شده است: علاوه نمود چون تثبیت نرخ کالا بدون تثبیت نرخ پول غیر ممکن است. این هم همان منظور آقا است‏.

تهرانچى- بنده از کالا حرفى نزدم آقا.

رئیس- صورت مجلس تصویب شد.

2- تقدیم و تصویب لایحه (فورى) راجع به مساعدت به کارمندان دولت

کفیل وزارت دارایى (آقاى اردلان)- سختى معیشت عمومى البته توجه آقایان نمایندگان محترم را همیشه جلب می‌کند که اگر نظر مساعدى ممکن باشد نسبت به مستخدمین انجام شود اگر چه دولت براى تثبیت نرخ و وضعیت زندگانى و پایین آوردن سطح زندگى اقداماتى خواهد کرد ولى در عین حال از مساعدت کوچکى نباید صرف‌نظر کرد یک لایحه است (همان طور که بنده در خارج هم به طور انفرادى خدمت آقایان عرض کردم) تهیه شده است که دو ماه حقوق به مستخدمین به طور مساعده داده شود بعد تدریجاً از حقوق آنها کسر شود (صحیح است- بسیار خوب) البته این مساعدت یک چیز خیلى بزرگى نیست یک کارى است که در حقیقت بیشترها هم خود وزارتخانه‌ها مى‌کردند ولى چون دو اشکال درش بود یکى این که قانوناً حقوق در مقابل خدمت داده می‌شود و این یک پولى است که در واقع ما قبل از انجام آن خدمت می‌خواهیم بدهیم یکى دیگر این که براى هزینه جارى وقتى که ما خواستیم در یک ماه سه حقوق به آنها بدهیم البته یک خرج زیادى تحمیل می‌شود بر بودجه و ممکن است درآمد حاصله کافى نباشد با ترتیبى که وزارت دارایى با بانک دارد می‌تواند این مساعد را در صورت احتیاج از بانک بگیرد بعد از درآمد جارى این وام را مستهلک کند (بسیار خوب است) ضمناً این نکته را هم خواستم عرض کنم که چون بودجه مجلس شوراى ملى هم لازم بود مشمول این پیشنهاد بشود و دولت حق نداشت نسبت به بودجه مجلس پیشنهادى بکند و این یک چیزى است که خود مجلس شوراى ملى باید نسبت به بودجه خودش رأى بدهد چنانچه موافقت بفرمایند آقایان یکى از آقایان نمایندگان یا اداره مباشرت پیشنهادى بکنند که ضمیمه این ماده بشود. (صحیح است) در هر صورت این یک کار کوچکى است که بنده از آقایان محترم تمنا مى‌کنم مساعدت بفرمایند و رأى بدهند. (صحیح است- بسیار خوب است)

رئیس- لایحه خوانده می‌شود.

مجلس شوراى ملى- وضع حاضر ایجاب نموده که براى تدارکات لازمه زندگانى مبلغى به کارمندان دولت و شهرداری‌ها مساعده داده شده و به اقساط از حقوق آنها کسر شود لذا ماده واحده زیر با قید دو فوریت پیشنهاد و تصویب آن تقاضا می‌شود.

ماده واحده- دولت مجاز است معادل دو ماه حقوق کارمندان و خدمتگزاران دولتى و شهرداری‌ها را مساعده به آنها پرداخته تا آخر سال مساعده مذکور را به اقساط مساوى از حقوق آنها کسر و مستهلک نماید. چنانچه درآمد دولت و شهرداری‌ها براى پرداخت این مساعده کافى نباشد دریافت وام از بانک ملى مجاز خواهد بود بهره وام باید از درآمد مربوط پرداخته شده و از حقوق کارمندان و خدمتگزاران کسر نشود.

انوار- لایحه یک شورى است. یک فوریت بیشتر ندارد. (صحیح است)

رئیس- آقاى ملک‌مدنى در فوریت مطلبى دارید؟

ملک‌مدنى- خیر بنده در فوریت مخالف نیستم.

رئیس- آقاى طباطبایى‏

طباطبایى- بنده در فوریت این لایحه عرض دارم و مخالفم دلیل مخالفت من هم این است که این یک کار اساسى و صحیحى نیست به این جهت اگر آقایان اجازه بدهند برود به کمیسیون مربوطه خودش و در آنجا رویش بحث و دقت شود براى طبقه مستخدم که بدون شک‏.....

افشار- تا آنجا برود زمستان تمام می‌شود و به درد نمی‌خورد.

طباطبایى- گوش کنید آقا زمستان که تمام می‌شود

+++

جواب نشد آقا. بعد بیا اینجا اگر حرفى دارى بزن عرض کنم که بدون شک تنها طبقه بدبخت و مستأصل الان توى این مملکت طبقه مستخدم است (صحیح است) شما یک نفر لبو فروش را اگر حساب زندگانیش را بکنید (من نمی‌گویم که بیچاره نیست و زندگى براى او سخت نیست) او الان پنج شاهى لبو را می‌فروشد سى شاهى. یک کسى که کفش‌هاى شما را واکس می‌زند سابقاً می‌گرفت ده شاهى الان می‌گیرد سى شاهى، دو قران. من خودم اگر خاطر آقایان باشد وقتى که لایحه اضافات آمد اینجا جداً و شدیداً مخالفت کردم و گفتم این کار غلطى است اولاً این همه نوکر دست کردن و ترویج اصل نوکرى در مملکت کردن این یک راه غلط یک رویه نامستحسنى است که متأسفانه در این چند ساله در مملکت ما رواج پیدا کرده است ولى حالا خواه ناخواه یک عده کثیرى از اهالى این مملکت مستخدم هستند ملاحظه فرمودید آن روز به دولت گفتم آقا این کار را نکنید و یک فکرى بکنید که واقعاً یک راه نجاتى براى آنها باشد از لحاظ زندگانى و معیشت‌شان گوش نکردند و به هرحال آن لایحه گذشت و پشت سر او روز به روز نرخ اجناس و سطح زندگى رفت بالا حالا به جایى رسیده که براى طبقه مستخدم اصلاً قابل تحمل نیست. شما ملاحظه بکنید یک نفر رئیس اداره یک منشى یک ماشین‌نویس یک پیشخدمت در اطاق شما.... شما به یک پیشخدمت مگر چقدر مى‌دهید؟ منتها چهل تومان، پنجاه تومان یک دانه اتاق اگر بخواهد اجاره کند پانزده تومان یا بیست تومان دیگر چیزى به او نمی‌رسد آن روز گفتم آقا این کار را نکنید گوش نکرد دولت و همان راهی را که داشت سرش را انداخت پایین و رفت حالا هم این کارى را که می‌کنید از آن عجیب‌تر است. چرا مستخدم را مى‌خواهید مقروض کنید به خودتان براى مدت چهار ماه؟ و در ظرف چهار ماه مى‌خواهید این این قرض را مستهلک کنید؟ یک نفر اینجا هست که بگوید این دردى را دوا می‌کند و مستخدم را نجات می‌دهد؟ این چه کاری است آقا؟ شما که دولت هستید اگر واقعاً... آقاى عامرى‏... دلتان به حال طبقه مستخدمین سوخته است واقعاً هم البته باید بسوزد و می‌خواهید که اکثریت را در این مملکت از عسرت عجیبى که هست خلاص کنید و زندگانی‌شان را تأمین کنید یک راه دیگرى فکر کنید برایشان که اساسى باشد آخر این چیست؟ وقت مجلس را معطل می‌کنید و یک مشت منت هم بى‌جهت می‌خواهید به سر مستخدم بگذارید که چه؟

چند روز پیش یک نفر از رؤسا اداره بنادر آمده بودند پیش بنده ساعت ده بود (اگر میل دارید اسمش را در خارج به شما می‌گویم یک مستخدم چندین ساله است کارکرده و مجرب است) می‌گفت از بی‌کارى است که حالا آمده‌ام پیش شما. در این اداره شاید در روز پنج تا مراسله هم که خیلى شایع است کاغذ بازى در ادارات حتى پنج تا مراسله هم از ادارات ما نمی‌گذرد گاهى براى این که خودمان خسته نشویم و خجالت نکشیم چند تا مراسله ماشین می‌کنیم دروغى این به آن می‌دهد آن به این می‌دهد و از آن در می‌فرستیم بیرون. این نشد آقا. شما اگر می‌خواهید یک فکر اساسى بکنید باید یک عده زیادى را که در ادارات شما بی‌کارند یک سال دو سال به آنها حقوق بدهید و بگویید بروند بیرون که اسباب بطوء کار و معطلى کار را از این راه فراهم نکنند آن وقت آن طبقه که باقى می‌ماند و واقعاً اداره بهشان محتاج است برایشان یک فکرى بکنید آقا چاره کار و وسیله اجرا آن در دست دولت است در مجلس هم همه آقایان مهیا هستند براى قبول و پذیرفتن پیشنهادات اساسى و اصلاحى. چرا باید این جور بکنید این لایحه فایده‌اش چیست؟ چه فوریتى دارد؟ چه دردى را دوا خواهد کرد؟ این یک پول نمى‌ارزد. این لایحه را بفرستید به کمیسیون آقایان هم تشریف مى‌آورند خودتان هم زحمت بکشید تشریف بیاورید بنشینیم فکر کنیم یک راه اساسى را در نظر بگیرید و الّا این چه فایده دارد؟

کفیل وزارت دارایى- با فکر اساسى گمان نمی‌کنم هیچ کس مخالف باشد (طباطبایى- ولى نمی‌کنند) ولى چون فکر اساسى نشده حالا یک کارى هم که ممکن است بکنیم

+++

نکنیم این اصل به نظر بنده خیلى قابل قبول نیست. فکر اساسى پایین آوردن سطح زندگى است جلوگیرى از احتکار است سختى به کسانى است که بی‌خود سطح زندگى را بالا می‌برند اینها یک کارهایى است که باید بشود حالا چون بنده متصدى این کار نیستم زیاد در این باب توضیح نمی‌دهم البته وظیفه دولت در این است که این کار را بکند تا همه مردم راحت بشوند. مقصود این نیست که مستخدم تنها راحت باشد همه باید راحت باشند. این یک فکر اساسى است و بنده هم تصدیق می‌کنم باید هم بشود البته هم می‌شود ولى اینها مانع از این نیست که یک کارى که مربوط به مستخدمین است رأى بهش داده نشود. نسبت به اینها هم یک فکرهایى شده است در وزارت دارایى یک کمیسیون‌هایى از نمایندگان وزارتخانه‌ها و مدیرکل‌ها تشکیل دادیم و یک تصمیم‌هایى گرفته شده است و خلاصه‌اش هم این بود که همین طور که فرمودید باید یک کارى کرد که زندگانى‌شان تأمین بشود یک آردى برنجى ذغالى تهیه بشود که زندگانى آنها تأمین بشود وزارت خواربار هم یک چیزهایى تهیه می‌کند به تعاون مصرف هم اعتبار داده شده و گفته شده که او بتواند ذغال و قند و بعضى چیزها بخرد و به طور استهلاک بفروشد ولى این که می‌فرمایند به فوریت چرا؟ بنده به همین دلیل عرض می‌کنم موضوع فوریت دارد فکر بفرمایید که اگر ده روز دیگر بگذرد باید آن وقت در ظرف سه ماه و نیم ازشان کسر کنیم یک ماه دیگر بگذرد در ظرف سه ماه باید کسر شود براى این که بودجه اساساً دوزاده ماهه است براى یک سال است و حالا چهار ماه بیشتر به آخر سال باقى نمانده و نمی‌شود از آن بیشتر معین کرد بنابراین فوریت دارد موضوع و با این موضوع که ما دو ماه مساعده بدهیم به آنها این باعث این می‌شود که یک کمک آنى به آنها شده باشد. البته در آن فکر اساسى هم که فرمودید بنده به سهم خودم حاضرم شرکت کنم و هر نظرى آقایان داشته باشند قبول کنم.

رئیس- آقاى ملک‌مدنى

ملک‌مدنى- عرض کنم یک توضیحاتى آقاى طباطبایى فرمودند که به نظر بنده در جاى خودش صحیح است چون دو موضوع فرمودند یکى براى این که ایجاد شبهه نکند خواستم عرض کنم که این بیانى که آقاى طباطبایى فرمودند که دولت باید یک تجدید‌نظرى در سازمان خودش بکند و صرفه‌جویى بکند و مستخدمین خودش را خوب نگاه دارد این یک مطلب اساسى است ولى موقعش حالا نیست براى این که وضعیت معیشت حالا طورى شده است به قدرى مشکل شده است که قابل تحمل نیست و به نظر بنده دولت باید همه جور اینها را در حمایت خودش نگاه بدارد تا این تنگى معیشت و مشکلات آنها رفع بشود الان نباید دولت روى این نظر برود الان ممکن است از این بیان حضرتعالى این طور مستفاد بشود که از فردا هر وزارتخانه شروع بکند یک عده از مستخدمینش را بیرون بریزد الان در این موقع سخت به مستخدمینش یک فوق‌العاده‌هایى می‌دهد حتى به بیکاره‌ها و اشخاصى که کار ندارند یک کمکى می‌کند و به عقیده بنده باید در این موقع به نظر بنده اولین هدف دولت حمایت از این دسته باشد و همان طور که خودتان فرمودید یک کمکى به آنها بکند. در این مسئله چهار ماه اشکال بودجه دارد چون بودجه براى یک سال است و هر نوع کمک باید براى آنها بشود باید در بودجه سال آتیه پیش‌بینى بشوند بنده خواستم عرض کنم در برابر این کمک مالى که اینجا پیش‌بینى شده چیز خوبى هم هست به طوری که خودتان هم اشاره کردید این را به طور قطع برنج و ذغال و این چیزها که الان زمستان است و خیلى‌ها هم دسترس بهش ندارند تهیه کنند و بدهند وزارت خواربار هم بنده اطلاع دارم که مأمور فرستاده است به مازندران و یک مقدارى ذغال تهیه کرده است برنج تهیه کرده است نان هم که کوپن‌بندى می‌شود و به عقیده بنده باید از این راه‌ها به آنها کمک بشود و الّا یک مستخدم کوچکى که فرض بفرمایید صد تومان یا هشتاد تومان یا پنجاه تومان حقوق دارد این براى دو ماه و سه ماه اگر از نظر جنسى بهش کمک نشود این خیلى مؤثر نخواهد بود اما اگر از نظر جنسى بهش کمک نشود این خیلى مؤثر نخواهد بود اما اگر از نظر کالا و ارزاق و خواربار بهش کمک بشود این خیلى مؤثرتر واقع می‌شود و باید این نظر را وزارت خواربار در نظر بگیرد

+++

و براى آتیه‌اش هم همین طور که آقاى طباطبایى فرمودند بنده اعتقاد دارم که یک فکر اساسى باید بشود و در مجلس مشورت بشود و یک راه اساسى پیش‌بینى کنیم که قابل اجرا باشد ولى حالا چون زمستان است و در بهار ممکن است اوضاع زندگى سخت‌تر بشود موافقت بفرمایید که این طور به آنها یک کمکى بشود که خواربار و کالا به آنها داده شود. (صحیح است)

رئیس- رأى می‌گیریم به فوریت چون یک فوریت دارد. رأى گرفته می‌شود به فوریت این لایحه موافقین برخیزند (اغلب برخاستند) تصویب شد. ماده واحده

ماده واحده- دولت مجاز است معادل دو ماه حقوق کارمندان و خدمتگزاران دولتى و شهرداری‌ها را مساعده به آنها پرداخته تا آخر سال مساعده مذکور را به اقساط مساوى از حقوق آنها کسر و مستهلک نماید. چنانچه درآمد دولت و شهرداری‌ها براى پرداخت این مساعده کافى نباشد دریافت وام از بانک ملى مجاز خواهد بود بهره وام باید از درآمد مربوط پرداخت شده و از حقوق کارمندان و خدمتگزاران کسر نشود.

رئیس- ماده واحده مطرح است. آقاى طباطبایى

طباطبایى- عرض کنم که متأسفانه باید این را عرض کنم که آقاى تهرانچى در صحبت‌شان راجع به صورت جلسه تذکر دادند. بلى این نقص هست که در صحبت‌ها بى‌جهت سوء‌تفاهم می‌شود این سوء‌تفاهم از کجا پیدا می‌شود؟ من گفتن اگر مستخدمین این سوء‌تفاهم از کجا پیدا می‌شود؟ من گفتم اگر مستخدمین را بیرون کنند حالا مشکل است (ملک­مدنى- گفتم از این بیان این طور استفاده می‌شود) بنده نگفتم که بیرون بکنید عرض کردم اگر دست من باشد این کار را می‌کنم یعنى به این ترتیب که عده­ای از مستخدمین را که در ادارات بی‌کار هستند باید معال دو سال به آنها حقوق بدهند اینها بروند منزل‌شان فکر کار دیگرى بکنند کار آزاد بکنند در مدت یکى دو سال. حالا مدتش کم‌تر یا بیشتر باشد البته رعایت حال آنها را هم باید کرد. کاملاً هم باید کرد. یک کمک معاش هم معادل حقوقى که دارند بهشان بدهند بروند دنبال کار آن وقت یک روزى احساس می‌کنیم که سنگینى اینها از روى دوش دولت و خزانه عمومى مملکت برداشته شده و این عادت را زیر پا می‌گذارند که همیشه مستخدم دولت باشند یک عده اشخاصى هستند که در وزارتخانه‌ها کار می‌کنند البته اینها مورد احتیاج مملکت هستند و ادارات و وزارتخانه‌ها از وجود ایشان استفاده می‌کنند این را هم زندگانی‌شان را تأمین کنید که خدمت کنند از اینها توقع دارید که کار بکنند و خدمت بکنند و دزدى هم نکنند ولى چه کار کنند؟ گدا باشند؟ شما ببینید آقا پاسبان یک مملکت خارجى حقوقش را عرض کنم وضعیتش را حیثیتش را لباسش را مقایسه کنید با یک مدیر کل یک وزارتخانه ما ببینید هیچ قابل مقایسه با هم می‌باشند؟ و اما این که فرمودید یک فکر اساسى بکنیم مانعة‌الجمع نیست با یک همچو فکر ناپخته. این لایحه‌ای است التفات کردید تصویب هم می‌شود ولى می‌خواهم عرض کنم که بارى از دوش کسى خارج نمی‌شود ولى می‌خواهم عرض کنم که بارى از دوش کسى خارج نمی‌شود براى این که شما دویست تومان پول می‌دهید این پولشان را در ظرف دو سه روز خرج می‌کنند می‌شود مقروض (بعضى از نمایندگان- خواربار می‌خرد) بنده هم قبول دارم که خواربار می‌خرد. مى‌رود دو سه من برنج می‌خرد. چهار من هم هیزم پولش تمام می‌شود این را در ظرف ده روز می‌خورد بعد باز آخر سال هم مدیون است این علاج نیست اگر واقعاً می‌خواهید علاجى بکنید براى این کار لازم نیست که این کار را بکنید اگر دولت هم عقیده‌اش این است که حقیقتاً کمکى به مستخدمین بشود چرا دو سه ماه طول بکشد؟ در ظرف دو سه هفته می‌شود فکر اساسى کرد براى این کار لایحه‌تان را بدهید به کمیسیون مجلس که کمیسیون هم کمک بکند در این کار اگر چنانچه نیتتان این باشد که یک طبقه‌اى را از عسرت نجات بدهید کارى ندارد می‌فرمایید راه ندارد؟ راه زیاد دارد. شما ملاحظه بفرمایید که از کابینه آقاى فروغى بعد هم آقاى سهیلى بعد همین کابینه در پرگرام‌ها هم غالباً گذاشته شده است اصلاح اوضاع ادارى کشور و پایین آوردن هزینه زندگانى. ملاحظه بفرمایید تا حالا این طور شده؟ هزار یک این وعده وفا شده است؟ بنابراین بنده به مخالفت خودم از این لحاظ با این لایحه باقى هستم و البته

+++

نسبت به طبقه مستحق مستخدم کمال مساعدت را باید کرد.

رئیس- آقاى طوسى‏

طوسى- بنده در عین این که همیشه از فرمایشات آقاى طباطبایى استفاده می‌کنم اینجا می‌خواهم یک تذکرى بهشان عرض کنم و آن این است که ممکن است کارمندان دولتى زیاد باشند ولى براى این قسمت البته یک قانون استخدام و یک مقرراتى هم هست که مطابق همان قانون استخدام در صورتی که بخواهند تقلیلى بشود وسیله هست اما اوضاع فعلى و امروز آقایان کارمندان حقیقتاً بیش از آنچه فرض می‌فرمایید رقت‌آور است بنده نمى‌خواهم بیشتر عرض کرده باشم شاید بهشان بربخورد و چیزى را که بنده در اینجا عرض می‌کنم توجه آقاى کفیل وزارت دارایى را جلب می‌کنم. این موضوع چهار ماه که عرض شد به عقیده بنده و شاید به عقیده اکثریت آقایان به هیچ وجه عملى نیست که بتوان بهش گفت موافقت و مساعدت دولت می‌تواند از بانک ملى به عنوان استقراض بگیرد و در سال بعد استهلاک شود راه‌هاى دیگرى هم خود وزارت دارایى دارد که البته آنها بیشتر متوجه‌اند و بنده نمى‌خواهم عرض کنم به هر حال این موضوع چهار ماه یا به فرمایش خودتان سه ماه و نیم چهار ماه اصلاً به هیچ جا نتیجه نخواهد داد. ملاحظه بفرمایید یک کسى صد تومان حقوق دارد این صد تومان را وقتى دو ماه بهش بدهند دویست تومان این را یک چیزى بخواهد بخرد آن وقت ازش هر ماهى پنجاه تومان کسر بگذارند لطمه به زندگانیش خواهد خورد این را کمک نمی‌شود گفت یک فکرى بفرمایید می‌فرمایید چه کار بایستى کرد این را محول کنید به سال بعد که از بودجه سال بعد گرفته شود بد نیست. آقاى طباطبایى هم فرمودند نسبت به تقلیل کارمندان صحیح است. یکى از آقایان پارلمانى صحبت می‌کرد یک ساعت قبل می‌گفت که من در بیست و چند سال قبل نوکر دولت بودم دیدم که اگر کار دیگرى بکنم بیشتر استفاده خواهم کرد آن کار را ول کردم رفتم عقب کارهاى آزاد و الان هم مى‌بینید یعنى نسبت به آن کارى که داشتم الان من متمول هستم این فرمایش آقا البته بسیار فرمایش متینى است براى این که من به فرزندم نصیحت می‌کنم براى آینده وارد کار دولت نشود ولى بنده که از اول عمر تا به حال واقعاً جان کنده‌ام و خدمت دولت را کرده‌ام امروز چه کار بکنم جز این که از همان طریق قانون استخدام موضوع را تعدیل بکنیم که مکرر در مجلس صحبت شده است که قوم و خویش و دوست یک عده هستند به مجردى که به اینها که کار کرده هستند گفتند اینها بروند بیرون آن جورى که دیدند خواهد شد یعنى آن قوم و خویشان وارد می‌شوند و نتیجه خوب هم نخواهید گرفت بهتر این است اینها به همین حال باشند و وارد این قسمت نشوید و استدعا می‌کنم اجازه بفرمایید این قضیه همین طور بگذرد.

رئیس- آقاى دکتر ملک‌زاده

دکتر ملک‌زاده- عرض کنم که نه بنده به کله مجلس هم با این پیشنهاد و هرگونه مساعدتى که نسبت به مستخدمین بشود موافق است ولى حقیقتاً تصدیق بفرمایید که هر لایحه و هر پیشنهادى که از طرف دولت به مجلس می‌شود آن مظهر رشد و فکر آن دولت است متأسفانه در این موقع که سختى حکمفرما است راجع به مستخدمین گفته می‌شود که وضعیت حیاتى و زندگانى مستخدمین دولت طبقه برجسته طبقه فاضل طبقه‌اى که مجبور است بچه‌اش را مدرسه بگذارد زندگانى آبرومندى بکند امروز تهدید می‌شود. چیزى که ما به یک نفر می‌دهیم یعنى شصت تومان با آن یک پالتو زمستانى هم نمی‌تواند تهیه بکند. امروز تهدید می‌شود. چیزى که ما به یک نفر می‌دهیم یعنى شصت تومان با آن یک پالتو زمستانى هم نمی‌تواند تهیه بکند. بعد از این مدت دولت یک پیشنهاد فوق‌العاده نارسا یک پیشنهادى که هیچ گونه قدر و قیمتى در زندگانى آنها ندارد آورده است بنده معتقدم که کارى براى آنها انجام نمی‌دهد بنده معتقدم که دولت موافقت کند که مساعدت خواربارى بشود یعنى به مستخدمین دولت از این تاریخ به بعد به قیمت عادله به اندازه احتیاجى که دارند خواربار داده شود و از این راه فکر تأمین آتیه‌شان را هم بکنید و الّا امروز دویست تومان بدهیم در چهار ماه هم ازشان

+++

پس بگیریم به عقیده بنده اصلاً محتاج نبود که لایحه‌اى بیاورد دولت دولت ممکن بود این کار را بکند و به اطلاع مجلس شوراى ملى برساند که ما این کار را کردیم خلاصه این هیچ تأثیرى ندارد.

جمعى از نمایندگان- مذاکرات کافى است‏.

رئیس- رأى گرفته می‌شود به کفایت مذاکرات موافقین برخیزند (اغلب برخاستند) تصویب شد.

پیشنهادى است خوانده می‌شود.

دو پیشنهاد مربوطه به آقاى مخبر فرهمند و آقاى دکتر طاهرى هر دو این است که مدت استهلاک یک ساله باشد.(صحیح است)

رئیس- آقاى دکتر طاهرى

دکتر طاهرى- با توضیحاتى که داده شد و آقاى طباطبایى هم توضیح مفصلى بیان کردند آقایان دیگر هم همه نظرشان این است که این مساعدتى که فعلاً می‌شود یک اثرى داشته باشد اگر بنا باشد دو ماه حقوق بدهند و در ظرف چهار ماه پس بگیرند این تأثیرى ندارد این پیشنهاد را استدعا می‌کنم قبول بفرمایید.

رئیس- آقاى مخبر فرهمند

مخبر فرهمند- توجه مى‌فرمایید آقایان؟ عرض کنم که راجع به کارمندان دولت آقا محتاج به این نیست که در اطرافش زیاد مذاکره شود به عقیده بنده و همه آقایان تنها طبقه‌اى که استحقاق همه جور مساعدت را دارند در این موقع به خصوص البته طبقه مستخدمین‌اند براى این که یک حقوق دربستى مى‌گیرند و آن وقت خرج هم روز به روز می‌رود بالا. و این انجمن‌هاى خیریه و این جنبش‌هایى که در تهران و جاهاى دیگر فراهم شده است براى چه هست؟ براى دستگیرى از مستمندان است به عقیده بنده نه تنها دولت موظف است از این که در درجه اول به اینها کمک بکند بلکه به عقیده بنده هر کس هم که بخواهد کمک بکند باید کمک بکند یک قسمت مهم از کارمندان جز بیست تومان، بیست و پنج تومان، سى تومان حقوق مى‌گیرند هشت نفرده نفر عایله دارند باید به آنها کمک کرد آن وقت بایستى که ذغال را هم بخرد خروارى هشتاد تومان گیرش هم نیاید هر مساعدتى که امروز بشود آقا دولت امروز باید ملاحظه این که (آقاى کفیل توجه بفرمایید بنده روى سخنم با آقا است) عرض کنم دولت امروز باید مراعات این که بودجه داریم یا نداریم در چهار ماه باید استهلاک شود و چه شود این را نباید در نظر بگیرد باید حفظ حیات آنها را در نظر بگیرد از هر محلى که مى‌تواند تأمین کند مجلس شوراى ملى هم مساعدت و موافقت مى‌کند اگر بنا باشد این مساعده داده شود و در ظرف چهار ماه از حقوق آقایان کسر کنند به عقیده بنده بهتر است این مساعدت نشود چون زندگانى آنها را بیشتر مختل می‌کند چون دویست تومان بهش می‌دهید چهار ماه می‌خواهید کسر بگذارید ماهى پنجاه تومان که ازش بگیرند زندگیش مختل می‌شود پس دولت اگر می‌خواهد مساعدت بکند و حیات اینها را حفظ بکند بایستى دو عمل را بکند یکى در درجه اول به وسیله همان شرکت تعاون بایستى که خواربار طرف احتیاج و ضروریات مستخدمین را تهیه بکند و به قیمتى که براى خودش تمام می‌شود به آنها بدهد آن هم به اقساط یکى دیگر همان طور که گفته شد در ظرف یک سال استهلاک کند و الّا اگر فرض بفرمایید در ظرف این چهار ماه کسر بگذارند تازه آن موقعى که بخواهند بدهند باید یک قسطش را کسر بگذارند و در ظرف مدت کمى که باقى می‌ماند بقیه را کسر بگذارند و این به هیچ وجه کمکى براى آنها نخواهد بود و بنده می‌توانم از طرف مستخدمین نیابت کنم و عرض کنم که این کمک را نکنید بهتر است و به نظر بنده اگر از بانک قرض بکنند و در ظرف مدت یک سال کسر بگذارند این یک مساعدتى خواهد بود و حالا دو ماه کرده‌اند بسیار خوب ولى مدت را بایستى یک ساله بفرمایند که از اول فروردین 1322 استهلاک کنند و همین طور در موضوع خواربار که به همان قیمتی که براى خودشان تهیه می‌شود به مستخدم بدهند و اگر غیر از این باشد این مساعدت نخواهد بود بلکه زندگانى آنها را بیشتر در مضیقه خواهند گذاشت.

+++

کفیل وزارت دارایى- از تفقدى که آقایان نسبت به کارمندان دولت می‌کنند بنده می‌توانم به نام آنها تشکر کنم ولى ضمناً می‌خواهم تمنا کنم از آقایان که زیاد از این که پیشنهاد شده اشکال نفرمایند براى این که اولاً تا اندازه اشکال بودجه دارد اگر دو ماه پیش بود ممکن بود شش ماهه کنیم ولى این که چهار ماه کردیم براى این است که اولاً چهار ماه بیشتر به آخر سال باقى نیست و دیگر این که بودجه براى یک سال است و این مساعدت از بابت بودجه امسال می‌شود رئیس کل مالیه را هم آقایان رأى داده‌اند که بیاید و به امور مالى مملکت و سازمان ادارات نظر داشته باشد ممکن است که در آینده یک تشکیلاتى لازم باشد که این بودجه امروز با آن تشکیلاتى لازم باشد که این بودجه امروز با آن تشکیلات وفق ندهد چون این اشکالات در کار بود ما این را چهار ماهه پیشنهاد کردیم و بنده مى‌توانم اینجا عرض کنم و قول بدهم که این نظریاتى که آقایان پیشنهاد می‌فرمایند تا آن اندازه که ممکن است ما عملى می‌کنیم یعنى می‌رویم در وزارتخانه با شور آقایان متخصصین صحبت می‌کنیم و یک لایحه دیگرى به موقع خودش قبل از سال تقدیم شود و خواهش می‌کنم موکول به آن موقع بفرمایید فعلاً یک مساعدت فورى می‌شود بعد هم براى یک قرض بیشترى یک فکر بیشترى و یک‏ عملیات بیشترى می‌خواهد یعنى اگر این مستخدم مرد چطور شود و اگر خارج از کار شد چطور شود یک مستخدمى که هزار تومان حقوق دارد لزومى ندارد بهش بدهند و چطور مستهلک بشود و اگر از بین رفت تکلیف ورثه‌اش چطور شود اینها یک مواردى دارد که بایستى با مطالعه اقدام کرد و یک چیزى نیست که حالا تا یک پیشنهادى می‌شوند بنده موافقت کنم این است که خواهش می‌کنم آقایان از این پیشنهادها صرف‌نظر بفرمایند و بنده قول می‌دهم که ما در فکر خواهیم بود که یک مساعدت بیشترى و با یک قرض با مدت طولانى به آنها بدهیم و لایحه‌اش را هم تهیه خواهیم کرد اما نسبت به خواربار که فرمودند این وظیفه ما است ما کمیسیونى کردیم راجع به این موضوع و راجع به اجراى آن به یک اشکالى برخورد ولى بنده این را تعقیب خواهم کرد و براى مستخدمین خواربار هم می‌گیریم و مساعدت بیشترى با آنها خواهد شد.

رئیس- آقاى دکتر طاهرى پیشنهادتان را رأى بگیریم.

دکتر طاهرى- چون نظر دولت هم موافق است و اقدام اساسى در این موضوع خواهند کرد بنده پس می‌گیرم و تقاضا می‌کنم که یک اقدام اساسى بفرمایند که مفید‌تر از این موضوع باشد و براى مستخدمین پیشنهاد کنند.

کفیل وزارت دارایى- بنده هم قبول کردم‏.

رئیس- آقاى مخبر فرهمند

مخبر فرهمند- بنده پس نمی‌گیرم رأى بگیرید.

رئیس- رأى گرفته می‌شود به پیشنهاد آقاى مخبر فرهمند موافقین برخیزند (چند نفر برخاستند) تصویب نشد.

پیشنهاد آقاى طوسى‏

پیشنهاد می‌کنم بعد از تا آخر سال آینده افزوده شود.

طوسى- این فرمایشاتى که آقاى کفیل محترم وزارت دارایى فرمودند به جاى خودش صحیح است ولى محول فرمودند به این که رئیس کل مالیه خواهد آمد به نظر بنده البته ایشان اساساً نظر مساعد و حسن نیت دارند به طور کلى چرا؟ براى این که ایشان می‌دانند که در امریکا چه پولى به مستخدم داده می‌شود کارمند امریکایى غیر از کارمند ایرانى است این است که بنده معتقد نیستم با چهار ماه یا شش ماه و نظر بنده این است که پیشنهاد کردم تا آخر سال آینده و بنده از عواطف مجلس شوراى ملى استدعاى مساعدت می‌کنم و این که می‌فرمایند محل نیست شما الان استقراض‌هاى پنج ساله دارید ده ساله دارید از بانک ملى استقراض کنید بعد متدرجاً استهلاک کنید چه اشکالى دارد بعد هم که رئیس کل مالیه آمد با شما مساعد خواهد بود و از حسن نیت حضرتعالى هم همه متشکر خواهند شد.

کفیل وزارت دارایى- بنده چنانچه عرض کردم این پیشنهادى که آقایان می‌فرمایند محتاج به مطالعات زیادى است بایستى طرز استهلاک محل و سایر موارد در نظر گرفته

+++

شود بدون مطالعه که نمی‌شود بنده از بانک استقراض کنم شاید بانک نداشته باشد اینها حساب می‌خواهد بایستى حسابش را کرد و پیشنهاد آقا هم در زمینه پیشنهاد سایر آقایان بود که آقایان هم قبول فرمودند که عجالتاً مسکوت بماند و بنده باز تمنا می‌کنم که عین این لایحه را تصویب بفرمایند و در آن موضوع چون محتاج به وام است بنده پیشنهاد دیگرى براى وام دادن به مستخدمین تقدیم خواهم کرد.

رئیس- رأى گرفته می‌شود به پیشنهاد آقاى طوسى موافقین برخیزند (عده قلیلى برخاستند) تصویب نشد.

پیشنهاد آقاى هاشمى‏

پیشنهاد می‌کنم به میزان دو ماه حقوق اجناس لازم به قمیت مهر ماه 320 به مستخدمین داده شود.

هاشمى- به عقیده بنده بالاترین ستم در عالم این است که وقت کسى را بگیرند و طرق دیگر هم به رویش بسته باشد و آن وقت زندگانى او هم تأمین نباشد در مقابل فروش وقتش و الان مستخدمین دولت همین حال را دارند و بدون هیچ تردید این طبقه حال‌شان از سایر طبقات کشور بدتر است حالا ببینیم پرداخت دو ماه حقوق به اینها تأثیرى دارد یا نه؟ به عقیده بنده وقتی که دو ماه حقوق به دست‌شان آمد با این کمى اجناس وقتی که خواستند در بازار آزاد جنسى را تهیه بکنند شاید با آن وضعى که دیدیم یک اثر سویى ببخشد و به علاوه جوانان ایران و پیران و امسال ذلک و خود بنده در واقع علم معاش ندارند معلوم نیست که آیا این دو ماه حقوقى که می‌گیرد صرف اصول زندگانى خودش بکند یا این که صرف فضول زندگى می‌کند و از ماه دیگر هم گرفتار است شاید براى دولت هم اشکالاتى داشته باشد که بخواهد یک قرض با مدتى بدهد به جاى این کار بهتر این است که دولت موانع زندگانى اینها را رفع کند و به نظر بنده این است که دولت به طریق ماهیانه خوراک و آذوقه به اینها برساند حالا لازم نیست که یک دفعه برساند که دستش بسته شود خیر به مرور برساند و البته دولت موظف است به نگاه‌دارى همه مردم و از آن طرف شاید این اقدام باعث تنگى معاش سایرین شود دولت به جاى این کار اگر حسن اعتماد را در مردم ایجاد بکند که مردم اطمینان داشته باشند که دولت خوراک آنها را بهشان می‌رساند نه این که مثل قضایاى شهریور پارسال که تمام طبقات بالا و پایین گرفتار نان باشند و اگر این اعتماد را در مردم ایجاد کنند از راه نشان دادن عمل صد در صد از این مساعدت بهتر است این است که بنده پیشنهاد مى‌کنم که به اندازه دو ماه حقوق مستخدمین اجناس لازم به قیمت مهر ماه 320 به آنها بدهند یعنى همان اجناسى که در انحصار دولت است و هر روز بالا می‌برند از همان اجناس به مستخدمین بدهند و چنانچه ملاحظه می‌فرمایید وقتى که دولت اجناس را قیمتش را بالا می‌برد بازار هم می‌برد بالا و می‌گوید من چرا بالا نبرم و همان اجناس را به قیمت آزاد به مستخدمین می‌دهد پس به عقیده بنده بهترین مساعدت به مستخدمین دولت این است که به کارمندان خودش جنس بدهد و الّا این مساعدت فایده نخواهد داشت.

کفیل وزارت دارایى- بنده می‌خواهم که کار به جایى نرسد که این جزئى هم از بین برود فرمودید باید جنس داده نشود بنده که مخالف نبودم عرض کردم پیشنهادى شده و کمیسیونى شده است و بهترین وسیله کمک به کارمندان را دادن جنس تشخیص داد و این مسلم است ولى الان جنس نیست شما می‌فرمایید جنس داده شود ما هم می‌خواهیم داده شود این باعث می‌شود که رئیس مالیه تلگراف می‌کند و می‌گرید آقا جنس نیست آن وقت نه پول رسیده و نه جنس بنده عرض کردم که ما در این خصوص اقدام کرده‌ایم و معتقدیم که باید جنس به کارمندان داه شود و در این قسمت صحبت هم زیاد شده است و بعد دیدیم که اگر بخواهیم موضوع را خیلى بزرگ بگیریم این کوچک هم از بین می‌رود دولت در نظر گرفته است که آرد و برنج و صابون و دارو که دارد اینها را جلو گذاشته‌ایم و الان هم داریم می‌دهیم و هر قدر هم کسرى داریم در صدد هستیم که تهیه کنیم و به تعاون مصرف هم اعتبار زیادترى داده‌ایم دو میلیون ریال بهش اضافه دادیم که او هم علی­حده با مستخدم به طور

+++

استهلاک بهش می‌دهد غیر از اینها حالا می‌خواهیم این مساعدت را هم بهشان بکنیم.

هاشمى- بنده صرف‌نظر کردم.

پیشنهاد آقاى مسعودى‏

شبنده پیشنهاد می‌نمایم بعد از کلمه مستخدمین اضافه شود کسانى که استحاق دارند.

مسعودى- بنده هم مثل سایر آقایان کاملاً موافق و معتقد به کمک با کارمندان دولت هستم ولى عقیده دارم نسبت به مشکلات زیادى که طبقه حقوق­بگیر کشور دارند باید قدم‌هاى اساسى‌ترى برداشته شود تا رفاهیت آنها و زندگانى آنها تأمین گردد اما راجع به این پیشنهاد نظر بنده این است حالا که مساعدت موقتى به کارمندان دولت می‌شود نسبت به آن طبقه بشود که حقیقتاً استحقاق دارند زیرا در بین مستخدیمن دولت کسانى هم هستند که استحقاق کمک را ندارند و این مربوط به رتبه و مقام هم نیست زیرا چه بسا در میان مدیر کل‌ها و اشخاص عالى رتبه کسانى هستند که در نهایت زحمت و مشقت زندگى مى‌کنند ولیکن در بین مستخدمین پایین رتبه اشخاصى هستند که محتاج به کمک نمی‌باشند در این مورد و در هر مورد دیگر و هر قسم مساعدتى که دولت نسبت به کارمندان خود مى‌کند اعم از این که به شکل وام یا مساعدت از لحاظ خواربار یا دادن مساعده و کمک‌هاى شرکت تعاونى خلاصه هر قسمت نظر مساعدى را دولت می‌خواهد بکند باید با رعایت این نکته اعمان نماید و الّا با علم و اطلاع به این که فلان معاون فرضاً یا فلان سرلشگر یا فلان مدیر کل یا مستخدم خارجى احتیاج به کمک ندارند چه لزوم دارد که این مساعدت به آنها بشود. معلوم کردن این اشخاص هم کار مشکل است تصدیق می‌کنم ولى در عین حال محال نیست وضعیت زندگى هر مستخدمى در نظر اداره مربوطه او روشن و معلوم می‌باشد و از هر گونه قراین و امارات آشکار است بنابراین بنده این پیشنهاد را کردم که فقط درباره کسانی که استحقاق دارند مساعدت بشود و این کمک بیشتر را درباره این طبقه بنمایند که حقیقتاً محتاجند و استحقاق دارند و در همه مراحل این رعایت به عقیده بنده از طرف دولت باید بشود.

معاون وزارت دارایى- اگر کسى باشد که استحقاق نداشته باشد بیخود نمی‌آید مساعدت بخواهد اگر استحقاق نداشته باشد درخواست نمی‌کند ولى اگر این را بگذاریم اسباب زحمت و اشکال می‌شود فردا رئیس محاسبات می‌گوید من می‌دانم این آقا یک خانه دارد در صورتی که خانه او ممکن است در یک جایى گرو باشد بنابراین تقاضا می‌کنم آقا هم پیشنهاد خودشان را مسترد دارند.

مسعودى- در صورتی که در عمل این منظور تأمین شود بنده مسترد می‌کنم.

رئیس- پیشنهاد آقاى معدل‏

پیشنهاد می‌کنم نوشته شود این مساعدت به اشخاصى که حقوق‌شان کم‌تر از سه هزار ریال در ماه است بشود.

رئیس- آقاى معدل‏

معدل- بنده پیشنهادى را که کردم این است که نسبت به اشخاصى که حقوق‌شان کم‌تر از سیصد تومان است این مساعدت بشود که قیمت اجناسى که روز به روز بالا می‌رود بتوانند یک جنسى فعلاً تهیه کنند و اگر بنا باشد به همه مستخدمین داده شود و همه این مأمورین بخواهند جنس بخرند خود این عمل ممکن است ایجاد یک زحمتى براى قیمت جنس بکند (همهمه نمایندگان- این طور نیست) اجازه بفرمایید. مقصود بنده این است که به اشخاصى که بیشتر از سیصد تومان حقوق می‌گیرند داده نشود حالا اگر به نظر آقاى معاون وازت دارایى آنها هم احتیاج دارند بنده استرداد می‌کنم.

رئیس- پیشنهاد آقاى یمین اسفندیارى

بنده پیشنهاد می‌کنم معادل دو ماه حقوق شرکت تعاون اجناس مورد احتیاج را تهیه و به کارمندان دولت تقسیم نماید. (بعضى از نمایندگان- این پیشنهاد رد شده است)

رئیس- آقاى یمین اسفندیارى‏

یمین اسفندیارى- عرض کنم اگر به طورى که آقاى

+++

طباطبایى اظهار کردند آقاى معاون وزارت دارایى موافقت می‌کردند که این لایحه به کمیسیون می‌رفت خیلى بهتر بود زیرا که هم به نفع مستخدمین بود و هم این که یک مطالبى هست که در جلسه علنى مجلس صلاح نیست انسان بگوید این نظرى که آقاى معدل اظهار کردند شاید همین طور هم شود اما ما نباید در مجلس این صحبت را بکنیم که بروند در خارج قیمت اجناس را بالا برند و این مذاکرات را هم آقاى اردلان باید تصدیق بفرمایند که براى پیدا کردن راه حل است نه این که مجلس بخواهد یک مشکلاتى براى مستخدمین تولید کرده باشد و مجلس نسبت به کار مستخدمین بی‌علاقه است بلکه مجلس می‌خواهد مشکلاتى اگر هست حل کند و بیشتر براى آقایان مستخدمین مفید واقع شود و براى یک طبقه که بیشتر از تمام طبقات امروز در رنج و عذاب هستند فکر بهترى شده باشد و بنده تصور می‌کنم اگر معادل این دو ماه حقوق جنس تهیه نشود و به آنها داه نشود و پول داده شود این کار بر مشکلات زندگانى آنها مى‌افزاید و ضمناً اظهار دیگرى آقایان کردند که ممکن است این پول در طبقه مستخدمین جوان به مصارف دیگرى برسد بنده آن را اهمیت نمی‌دهم خوب هر کس اختیار پولش با خودش است ولى بنده تصور می‌کنم (آقاى اردلان روى سخنم با حضرتعالى است) که این دو ماه حقوقى که به آنها داده می‌شود طلبکارانى که این اشخاص دارند وقتى که مطلع شدند که پولى به آنها داده شده است خواهند آمد و این پولى که به دست آنها آمده خواهند گرفت و بالاخره بنده منظورم این است اگر این پول به مصرف تهیه خواربار برسد و به مستخدمین داده شود بهتر است‏....

بعضى از نمایندگان- خودشان قول دادند که خواربار هم تهیه می‌کنند.

یمین اسفندیارى- بنده نظر آقا را نسبت به این موضوع نشنیدم که فرمودند خواربار تهیه می‌کنند اگر این را وعده دادند که بنده عرض ندارم و این هم که فرمودند در بعضى جاها خواربار نیست این هم نظر بنده را بیشتر تأیید می‌کند براى این که اگر در بعضى جاها وسایل تهیه خواربار نباشد براى دولت تهیه آن سهل‌تر است که خواربار را تهیه کند و در دسترس آنها بگذارند که احتیاجات آنها رفع شود و ضمناً آن نتیجه که دولت می‌خواهد بگیرد بهتر به دست مى‌آید و در خاتمه عرایضم عرض می‌کنم آقاى اردلان که همکار هیئت دولت و کفیل وزارت دارایى هستند امیدوارم یک توجه بیشترى بفرمایند که تمام مردمى را که واقعاً گرفتار هستند از این بدبختى و گرفتارى نجات بدهند و اگر این لایحه در کمیسیون مطرح می شد بنده اطلاعاتى که داشتم عرض می‌کردم.

معاون وزارت دارایى- بنده متأسفم با این نظرى که آقایان می‌خواهند مساعدت بیشترى نسبت به مستخدمین بکنند و پیشنهاداتى می‌فرمایند اشکالاتى پیش مى‌آید که بنده نمی‌توانم این پیشنهادات را قبول کنم و تمنا می‌کنم آقاى یمین هم این پیشنهاد را پس بگیرند چرا؟ براى این که آقا می‌فرمایند جنس بدهند بنده عرض کردم آن جنسى که طرف احتیاج مستخدمین است و می‌شود تهیه کرد تهیه می‌کنیم و می‌دهیم و این هم که عرض کردم در هر جا که باشد براى این است که دولت در همه جا که انبار ندارد هر جا که مقدور باشد جنس بهشان داده می‌شود و این هم یک مساعدتى است علاوه از آن‏

یمین اسفندیارى- پس می‌گیرم.

رئیس- پیشنهاد آقاى رضوى

پیشنهاد می‌کنم به عوض مساعدت نقدینه نسبت به حقوق دو ماهه دولت براى مستخدمین از پایه یک تا پایه پنج خواربار بدهند.

رضوى- بنده هم براى این که مذاکره شد که این نظر تأمین می‌شود پس می‌گیرم.

رئیس- پیشنهاد آقاى دکتر سمیعى و آقاى دادور

پیشنهاد می‌نماییم که وارث و اشخاص مستمرى بگیر مشمول این قانون باشند.

رئیس- آقاى دکتر سمیعى

دکتر سمیعى- این لایحه فقط از نظر مستخدمین دولت

+++

است و با آقاى کفیل وزارت دارایى هم بنده مذاکره کردم که اشخاصى هم که مستمرى می‌گیرند و وراث مستخدمین هم مشمول این قانون بشوند.

معاون وزارت دارایى- کلیه کسانى که حقوق ثابت از دولت می‌گیرند مشمول این قانون خواهند بود.

دکتر سمیعى- پس می‌گیریم. چون منظور ما تأمین است.

رئیس- پیشنهاد آقاى فریدونى

پیشنهاد می‌شود تبصره زیر به ماده واحده اضافه شود.

تبصره- بودجه سال جارى 1321 مجلس شوراى ملى نیز مشمول این ماده خواهد بود.

معاون وزارت دارایى- بنده قبول می‌کنم.

رئیس- پیشنهاد آقایان آزاد و نبیل سمیعى

تبصره- دولت مکلف است تا آخر آذر 1321 لایحه تأمین خواربار کارمندان دولت و ترتیب پرداخته اقساط را به مدت یک سال به مجلس تقدیم کند.

رئیس- آقاى آزادى

آزادى- اگر چه وضعیت مستخدمین طورى است که هم آقایان نمایندگان و هم دولت متوجه هستند که بایستى کمک‌هاى بیشترى به آنها بشود که از این وضع رهایى پیدا کنند و یک بهبودى در کارشان پیدا شود ولى پیشنهاداتى که شد آقاى کفیل وزارت دارایى قبول نفرمودند و موکول به این فرمودند که در نظر داریم یک مساعدت بیشترى نسبت به تأمین وضعیت مستخدمین و نسبت به تأمین خواربار بکنیم روى این نظر پیشنهادى شد و پیشنهاد این است که دولت مکلف است تا آخر آذر 1321 آن لایحه مساعدت و آن اقدامى که براى مستخدمین دولت در نظر دارند تهیه کنند و به مجلس شوراى ملى تقدیم نمایند بنابراین بنده تقاضا می‌کنم که موافقت بفرمایند این تبصره اضافه شود که تعهدى براى دولت باشد که انجام بدهند.

معاون وزارت دارایى- به نظر بنده آقایان هم موافق هستند که دولت باید تأمین خواربار کشور را بکند و نظر تنها نسبت به مستخدمین نیست این است که این تبصره یک تحمیلى است به دولت در صورتی که خود دولت این نظر را دارد و محتاج به پیشنهاد نیست بنابراین تمنا می‌کنم این تبصره را علاوه نفرمایند.

رئیس- رأى گرفته می‌شود به پیشنهاد آقاى آزادى موافقین برخیزند (چند نفر قیام نمودند) تصویب نشد.

پیشنهاد آقاى طباطبایى

پیشنهاد می‌کنم تبصره ذیل به ماده واحده افزوده شود.

تبصره- کارخانه‌ها و بنگاه‌هاى عمومى مکلفند طبق قانون فوق معادل دو ماه دستمزد به مستخدمین و کارگران خود وام داده تا آخر سال مستهلک سازند.

رئیس- آقاى طباطبایى

طباطبایى- بنده پیشنهاد کردم که حالا که به موجب این ماده واحده تصویب می‌شود دولت موافقت بفرمایند که این تبصره هم علاوه شود که به مستخدمین شرکت‌ها و بانک ملى و شرکت تلفون و این قبیل شرکت‌ها هم موظف باشند که نسبت به مستخدمین خودشان دو ماه مساعده بدهند.

معاون وزارت دارایى- چون امر شرکت‌ها در اختیار وزارت دارایى نیست بنده نمی‌توانم قبول کنم.‏

رئیس- آقاى نقابت‏

نقابت- عرض کنم بنگاه‌ها و شرکت‌ها تصدیق می‌فرمایند دو قسمت است یک قسمت آنهایى است که با سرمایه دولت اداره می‌شود و دولت هم در آنجاها نظارت مالى دارد و سرمایه دولت در آنجا جریان دارد آنها را به طورى که آقاى کفیل وزارت دارایى توضیح دادند مشمول مقررات این قانون می‌باشد و دریافت خواهند داشت می‌ماند قسمت‌هاى ملى وقتى که این قانون گذشت و این تبصره ضمیمه شود نتیجه‌اش این می‌شود که اشخاص مکلف هستند دو ماه قرض بدهند وقتی بنده مکلف هستم به یک زیدی دو ماه یک پولى قرض بدهم به موجب این قانون این براى اشخاص الزام‌آور نیست وقتى الزام‌آور است که یک مجازاتى هم پهلویش باشد که اگر کسى قرض نداد چه کارش کنند و الّا این یک تکلیف

+++

بی‌موردى است قرض هم به موجب قانون مدنى عقدى است و عقده محتاج این است که یک کسى استقراض می‌کند و یک کسى هم قرض بدهد و دو طرفى است و حالا هم آنچه که بنده اطلاع دارم بنگاه‌هاى عمومى مشغول کمک به مستخدمین و کارگران خود هستند یکى را که بنده خبر دارم شرکت ریسمان ریسى تهران است که بیست هزار تومان اختصاص داده است و هر روز هم سراغ وزارت خواربار است که جنس بخرد و از این بیست هزار تومان هم دو هزار تومان تخفیف بدهد و آن اجناس را به مستخدمین خود بدهد به جاى نصفاً نصف حقوق و الّا گذراندن این تبصره ایجاد یک اختلال حقوقى می‌کند و آن وقت یک عیب دیگرى هم پیدا می‌کند و آن این است که اگر این تبصره قابل توجه بشود این لایحه باید برود به کمیسیون‏

رئیس- آقاى ملک‌مدنى‏

ملک­مدنى- بنده می‌خواستم یک نکته را عرض کنم که البته از وظایف این مؤسسات آزاد هست که خودشان نسبت به کارکنان خودشان یک مساعدتى بکنند ولى این تکلیف را به این شکل در این ماده واحده گذاردن اسباب اشکال می‌شود و اجراى آن مشکل است‏

طباطبایى- مسترد می‌کنم‏.

رئیس- رأى می‌گیریم به ماده واحده و تبصره که قبول شد موافقین ورقه سفید می‌دهند.

(اخذ و شماره آرا به عمل آمده 69 ورقه سفید تعداد شد)

رئیس- عده حاضر در موقع رأى 90 به اکثریت 69 رأى تصویب شد

3- موقع و دستور جلسه آتیه- ختم جلسه

رئیس- اجازه مى‌فرمایید جلسه را ختم کنیم. (صحیح است)

جلسه آینده روز سه‌شنبه سوم آذر سه ساعت پیش از ظهر دستور لوایح موجوده‏

(مجلس بیست دقیقه بعد از ظهر ختم شد)

رئیس مجلس شوراى ملى- حسن اسفندیارى

+++

قانون‏

اجازه پرداخت دو ماه حقوق کارمندان دولتى به عنوان مساعده‏

ماده واحده- دولت مجاز است معادل دو ماه حقوق کارمندان و خدمتگذاران دولتى و شهرداری‌ها را مساعده به آنها پرداخته تا آخر سال مساعده مذکور را به اقساط مساوى از حقوق آنها کسر و مستهلک نماید. چنانچه درآمد دولت و شهرداری‌ها براى پرداخت این مساعده کافى نباشد دریافت وام از بانک مجاز خواهد بود. بهره وام باید از درآمد مربوطه پرداخته شده و از حقوق کارمندان و خدمت‌گزاران کسر نشود.

تبصره- بودجه سال جارى (1321) مجلس ملى نیز مشمول این ماده خواهد بود.

این قانون که مشتمل بر یک ماده است در جلسه اول آذر ماه یک هزار و سیصد و بیست و یک به تصویب مجلس ملى رسید.

رئیس مجلس شوراى ملى- حسن اسفندیارى‏

+++

یادداشت ها
Parameter:293981!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)