کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره پانزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏15
[1396/05/25]

جلسه: 105 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز 2 شنبه مهرماه 1327  

فهرست مطالب:

1. قرائت صورت مجلس

2. بقیه مذاکره در بودجه کل کشور

3. موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه‏

مشروح مذاکرات مجلس ملى، دوره ‏15

 

 

جلسه: 105

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز 2 شنبه مهرماه 1327

 

فهرست مطالب:

1. قرائت صورت مجلس

2. بقیه مذاکره در بودجه کل کشور

3. موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه‏

 

مجلس یک ساعت قبل از ظهر به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل گردید.

1. قرائت صورت مجلس

صورت مجلس جلسه قبل را آقاى فولادوند (منشى) به شرح زیر قرائت کردند.

یک ساعت و بیست دقیقه قبل از ظهر روز یکشنبه چهارم مهر مجلس به ریاست آقاى رضا حکمت تشکیل و صورت جلسه پیشین قرائت گردید.

اسامى غایبین گذشته که ضمن صورت مجلس خوانده شده است:

غایبین بااجازه - آقایان: عزت‌الله بیات. محمد‌على دادور. نور‌الدین امامى. اورنگ. اخوان ظفر بختیارى. ناصر ذوالفقارى. على اقبال. ابوالحسن رضوى. فرج‌الله آصف. احمد بهادرى. مسعودى. بهار. نصرت‌الله اسکندرى. دکتر مجتهدى. حائرى‌زاده. سالار بهزادى. حسن مکرم. نواب. افشار. عرب شیبانى. نیک‌پى. حبیب‌الله امین. حسن نبوى.

غایبین بى‌‌اجازه - آقایان: اردشیر شادلو. ضیاء ابراهیمى. حسن اکبر. قبادیان. عزیز اعظم زنگنه. تولیت. رضا رفیع. کامل ماکویی. آقا خان بختیار. ابولقاسم بهبهانى. خسرو هدایت. امیر تیمور. یمین اسفندیارى. ابوالفتح قهرمان. منوچهر گلبادى. دکتر ملکى. عباس فاضلى. صفا امامى. دکتر دفترى.

دیرآمدگان بااجازه - آقاى گنجه.

دیرآمدگان بى‌‌اجازه - آقایان: محمد‌حسین قشقایی. دکتر بقایی. آشتیانى‌زاده. منهدس رضوى. دکتر اعتبار. دکتر راجى. سلطان منصف. نراقى. دکتر طبا. ناصرى. اسلامى. شهاب خسروانى. دکتر مصباح‌زاده. مشایخى. اسدى. صاحب‌دیوانى.

آقاین فرامرزى و دهقان راجع به انتشار مذاکرات مجلس در جراید و ناامنى فارس و تشویق سربازان و افسران پاسگاه‌های مرزى توضیح و تذکرى دادند و صورت مجلس تصویب شد.

آقاى نخست وزیر در پاسخ بیانات جلسه گذشته آقاى اردلان موضوع خرید قند و شکر گفتند قند و شکر از خارج تنى 39 لیره خریدارى می‌شد و به چند نفر فروشندگان داخلى تنى 36 لیره پیشنهاد شده است که خریدارى شود هنوز موافقت نکرده‌اند و ده ریالى که دولت باید از هر کیلو دریافت کند از همین 17 ریالى است که می‌فروشد و نیز گفتند در باب نفت و اقدام دولت با آمریکایی‌ها که انتشاراتى داده شده به کلی عارى از حقیقت است سپس نسبت به بودجه بیان داشتند با آن که دولت احتیاج سریع به تصویب بودجه دارد با طرح و تصویب یک‌دوازدهم موافقت می‌شود.

آقاى اردلان اظهار نمودند دولت هشتصد هزار تومان نگرفته ولى تنى 3 لیره کمتر خریده به علاوه گواهى‌نامه نیز به حساب نیامده است.

آقاى نخست وزیر گفتند اشتباه این است که هر کس شکر وارد کند باید کیلویی یک تومان بدهد.

آقاى ساعد از طرف فراکسیون اتحاد ملى پیشنهاد نمودند که یک‌دوازدهم تصویب و جلسات

+++

مجلس براى تصویب بودجه پیوسته تشکیل گردد رأى به طرح یک‌دوازدهم اخذ و تصویب و ماده واحده مطرح شد.

آقاى مکى اظهار داشتند چون محل جبران کسر بودجه معلوم نیست فقط با آنچه از این یک‌دوازدهم به مستخدمین پرداخت شود موافقند

و ضمن اشاده به اجتماع مقابل مجلس و شکایت از بدى نان شهر گفتند دولت هفتاد تومان به قیمت خرید غله افزوده است و کسرى حاصله را نه به قیمت نان می‌توان افزود و نه در بودجه کشور محلى براى جبران آن هست و سپس راجع به گرسنگی اهالى جزیره هنگام و موضوع بندر معشور و اقدام کمپانى نفت در کشیدن خط آهن و مالیات بر درآمد اصناف و اجحاف مأمورین وصول و دریافت باج و خراج‌هاى خصوصى از اتوبوس‌ها شرحى ایراد و تقاضا نمودند از وجوه عوارض نفت و بنزین به آسفالت راه‌ها اقدام شود که اسباب آسایش مردم بیکار و تسهیل و تسریع حمل و نقل فراهم آید و در خاتمه توجه دولت را به ساختمان محل وزارت کشاورزى جلب نمودند و تقاضا کردند از تبدیل کارخانه‌جات ذغال به نفت سیاه نیزخوددارى شود.

آقاى نخست وزیر راجع به بندر معشور گفتند هیچگونه تصمیمى اتخاذ نشده است و در باب نان تهران بیان داشتند که علت قلت جنس است و سبب شکایات ولایات صاحبان غله هستند که مازاد خود را نپردازند و چون تا اخذ مازاد حمل غله به نقاط دیگر ممنوع است موجب شکایت نقاط دیگر شده است و این هیاهو از طرف ملاکین ذی‌نفوذ می‌باشد

آقاى دکتر مصباح‌زاده مخبر کمیسیون بودجه در پاسخ آقاى مکى اظهار نمودند بودجه تفصیلى دولت هنوز به مجلس داده نشده و کمیسیون بودجه در انجام وظایف خود قصورى نکرده است به همان صورت است و تقاضا نمودند دولت ضمن بودجه مملکتى موجبات تأمین زندگى ساکنین این نقاط را منظور نماید

آقاى فولادوند راجع به تعهد مالکین و گرانى قیمت محصول گفتند باید مانع حمل غله شد تا تعهد کنند و مازاد را بدهند و الا مازاد جمع‌آورى نمی‌شود و قیمت بالا می‌رود و معتقد بودند که براى حمل به تهران اجازه داده شود سپس شرحى از رویه بعضى نمایندگان در تأخیر و تعطیل جلسات مجلس با اشاره به صورت مذاکرات دوره چهارم و بیان مرحوم مؤتمن‌الملک در این باره اظهار نموده گفتند ما قسم یاد کرده‌ایم و وظایف خود را انجام نمی‌دهیم و این رویه موجب خوشحالى دشمنان مملکت است در خاتمه نظر دولت را به پرداخت یکنواخت حقوق افسران بازنشسته جلب نمودند.

آقاى حاذقى پیشنهاد کفایت مذاکرات کردند و آقاى دکتر شفق پیشنهاد نمودند بحث در اطراف تبصره‌ها و پیشنهاد‌هاى این یک‌دوازدهم ضمن تصویب بودجه به عمل آید آقاى دکتر اعتبار گفتند به این پیشنهاد نمی‌توان رأى گرفت و پیشنهاد تصویب شد سپس به ماده با ورقه اخذ رأى به عمل آمد از 75 نفر عده حاضر با 65 رأى موافق تصویب گردید

آقاى ساعد پیشنهاد نمودند که همه روزه مجلس براى تصویب بودجه تشکیل شود

نیم ساعت بعد از ظهر جلسه ختم و به روز دوشنبه محول شد.

رئیس - آقاى مکى نسبت به صورت مجلس اعتراضى دارید بفرمایید

مکى - بنده می‌خواستم توجه هیئت رئیسه مجلس شوراى همچنین آقایان نمایندگان محترم را به یک موضوع نظامنامه مجلس جلب کرده باشم که نسبت به صورت مجلس جلسات هیئت محترم رئیسه مجلس شوراى ملى یک تصمیم مقضى اتخاذ بفرمایند البته در نظامنامه داخلى مجلس شورای ملى نوشته است که مجلس موقتى تشکیل می‌شود که با حضور تماشاچى و مخبرین جراید باشد غرض از مخبرین جراید این است که صورت جلسات را همان طورى که آقایان نمایندگان در مجلس مذاکره می‌کنند و بیاناتى ایراد می‌کنند همان را در خارج منعکس کنند نه این که کفروا را فکروا بکنند و منتشر بکنند و این به واسطه این است که یا از تریبون مجلس دور هستند و یا این که درست نمی‌توانند آنچه را که نمایندگان می‌گویند بگیرند این است که بنده می‌خواستم از هیئت رئیسه و همچنین از مقام ریاست استدعا بکنم که راجع به صورت جلسات مجلس دستور بفرمایید با این همه بودجه‌ای که مجلس شوراى ملى دارد و این همه تندنویسى که در مجلس شوراى ملى هست مثل سایر مؤسسات دولتى که اخبار خودشان را می‌دهند و مثل سایر مؤسسات تجارتى دنیا آخر هر جلسه که می‌شود طورى صورت خلاصه را بلافاصله به اختیار جراید بگذارند زیرا مجله مذاکرات مجلس که چاپ می‌شود و مجلس هم رأى داده است که چاپ بشود علاوه بر این که مقدارى غلط چاپ می‌شود غلط دارد صورت مجلس در این مجله دو سه روز بعد از این که مذاکره شد چاپ می‌شود و روز بعد چاپ نمی‌شود که اگر یک عده‌اى علاقه‌مند باشند و بخواهند ببینند که در مجلس چه مذاکره‌ای شده بروند و از صورت مذاکراتى که در مجله چاپ شده استفاده بکنند یکى دیگر هم با اداره تبلیغات هیئت محترم رئیسه مجلس تذکر بدهند که توجه بشود عین آن را که از مجلس می‌فرستند در خصوص خلاصه یا مذاکرات مشروح نمایندگان عین همان را منتشر بکنند و در نطق بعضى از آقایان نمایندگان تحریف و در بعضى اضافاتى به عمل نیاورند و تبلیغات موظف باشد که اگر بخواهد بگوید همان چیزى را که در مجلس گفته شده و هیئت محترم رئیسه مجلس اجازه داده است که به آن ترتیب انتشار پیدا بکند همان طور هم در رادیو گفته بشود تا ملت ایران از چگونگى نظر نمایندگان مجلس مستحضر باشد و الا اصلاً در رادیو  سکوت کنند دلیلى ندارد که نطق یکى را بگویند و نطق یکى را نگویند یکى مخالف است یکى موافق است بالاخره تمام این‌ها نماینده مجلسند و همه‌شان هم خودشان را نماینده ملت می‌دانند و برای ملت صحبت می‌کنند یکى دیگر هم پیشنهاد آقاى دکتر شفق چون برخلاف نظامنامه مجلس بود بنده می‌خواستم تذکر بدهم پیشنهاد ایشان وارد نبود و خلاف نظامنامه بود و این در صورت جلسه قید بشود تا در مجلس سابقه بدى گذاشته نشود

رئیس - اولاً این پیشنهاد آقاى دکتر شفق سابقه دارد (صحیح است) هم در این دوره و هم در سابق و هر چند این بیانات شما مربوط به صورت مجلس نبوده ولى من خواستم یک تذکرى به آقایان بدهم خاطر آقایان مستحضر هست که در بودجه مجلس رأى داده شد که خود مجلس مذاکراتش را به وسلیه روزنامه‌ای منتشر بکند در هیئت رئیس هم این کار در سه مرتبه مطرح شد و حالا هم درصدد هستیم که این مسئله را عملى کنیم (مکى - تشکر می‌کنم) که مذاکرات آقایان نمایندگان به وسیله روزنامه مجلس یا هر وسیله هست منتشر بشود که هر روز این مذاکرات در اینجا پیش نیاید و بنده هم مکرر گفتیم که مناط کار صورت مجلس مختصر و صورت مفصل مذاکرات مجلس است نه چیزهایی که در روزنامه‌جات نوشته می‌شود هر روز آقایان به عنوان این که در فلان روزنامه چیزى نوشته شده است تذکرى می‌دهند که مربوط به صورت جلسه نیست آقاى نراقى.

نراقى - عرض کنم که دیروز آقاى مکى در ضمن مذاکرات‌شان یک شرحى راجع به کارخانه جدید‌التأسیس کاشان فرموده بودند آقاى آشتیانى‌زاده هم فرمودند که این مربوط به چند نفر سرمایه‌دار است بنده عرض می‌کنم که این کارخانه مربوط به چهار هزار و پانصد نفر اهالى کاشان است که در آن شرکت دارند

رئیس - این که مربوط به صورت مجلس نیست بنده گفتم اگر نسبت به صورت مجلس بیانى دارید بفرمایید این را در یک موقع دیگر می‌شود تذکر داد.

نراقى - بنده می‌خواستم عرض کنم که در صورت مجلس قید بشود که در این کارخانه مردم کاشان شرکت دارند و هیچ سرمایه‌دارى هم در آنجا سهم عمده ندارد و ارز دادن به این کارخانه به نفع مملکت است چون از یک مقدارى از واردات مملکت جلوگیرى می‌کند و یک کارخانه تولیدى است و مربوط به سرمایه‌داران هیچ نیست و مال اهالى است‏

مهدى ارباب - مال سرمایه‌دار باشد چه عیبى دارد

رئیس - دیگر نسبت به صورت مجلس نظرى نیست؟ (اظهارى نشد) صورت مجلس بعداً تصویب می‌شود حالا در دستور باید پیشنهادات ماده یک قرائت بشود و قبل از دستور هم چند نفر از آقایان اجازه خواسته‌اند

مکى - نطق کنندچه مانعى دارد

جمعى از نمایندگان - دستور، دستور

اردلان - آقاى رئیس اجازه بفرمایید بنده یک کلمه عرض بکنم دیروز جناب آقاى نخست وزیر یک فرمایشى راجع به بنده فرمودند و بنده باید توضیح بدهم‏

رئیس - عرض کنم چهار نفر از آقایان اجازه نطق قبل از دستور خواسته‌اند

نمایندگان - دستور دستور

+++

مکى - بنده مخالف با ورود در دستورم‏

2. بقیه مذاکره در بودجه کل کشور

رئیس - حالا پیشنهادات ماده اول می‌شود (به شرح زیر قرائت شد)

ریاست محترم مجلس شورای ملى. اینجانب پیشنهاد می‌نمایم که تبصره ذیل به ماده اول قسمت دوم بودجه عمران و آبادى ردیف شش اضافه شود کهبد.

تبصره - به منظور از بین نرفتن ساختمان‌های نیمه تمام دولتى به خصوص مریضخانه دولت مکلف است حق تقدم براى تکمیل مریضخانه‌ها قائل گردد.

فولادوند - این پیشنهاد را قبلاً خوانده‌ایم آقاى کهبد هم توضیح داده‌اند و موضوع کرج را حذف کردند

رئیس - حالا باید وزیر دارایی توضیح بدهند.

کهبد - اجازه می‌دهید توضیح بدهم‏

دکتر راجى - مخالفم‏

رئیس - آن روز گویا در اینجا صحبت شده و توضیح هم دادند و گویا آقاى وزیر دارایی وقت هم قبول کردند که آن کار را بکنند که تکمیل بیمارستان‌ها مقدم باشد.

مخبر - اجازه می‌فرمایید؟

رئیس - بفرمایید

مخبر - در خود بودجه پیش‌بینى شده اعتبار ساختمان و تکمیل ابنیه دولتى و این کار خواهد شد فقط موافقت می‌شود که بیمارستان‌ها هم اضافه بشود و این طور باشد ابنیه دولتى و بیمارستان و نظر ایشان هم همین طور است و حق تقدم این هم مسلم است در کمیسیون وقتى که صورت ریز آمد ما حق تقدم را مسلماً براى تکمیل ساختمان بیمارستان‌ها قبول می‌کنیم در این تردیدى نیست که در ساختمان‌های دولتى ساختمان یک مریضخانه با ساختمان یک اداره با هم متفاوت است تا وقتى که احتیاج به مریضخانه داریم اجازه نمی‌دهیم که براى ما اداره بسازند و این هم مسلم است (صحیح است)

معتمددماوندى - الان دارند می‌سازند

وزیر دارایی - بنده موافق هستم‏

رئیس - پیشنهاد دیگرى قرائت می‌شود (به شرح زیر قرائت شد)

پیشنهاد می‌نمایم تبصره زیر به قسمت دوم بودجه عمران آبادى ردیف 6 اضافه شود

تبصره - تکمیل ساختمان‌های نیمه‌تمام دولتى و مریضخانه‌ها

کهبد - تأمین شد پس گرفتم‏

رئیس - آقاى کهبد پیشنهادشان را پس گرفتند پیشنهاد دیگرى قرائت می‌شود (به شرح زیر قرائت شد)

پیشنهاد می‌نمایم تبصره زیر به قسمت دوم بودجه عمرانى و تولیدى شماره 3 علاوه شود شوسه سابق تهران به قزوین و همدان از طریق شهریار (على شاه عوض - اشتهارد - زهرا) جزو ردیف 3 دولت مکلف درحفظ و نگاهدارى مزبور خواهد بود کهبد

فولادند - این پیشنهاد یک مرتبه قرائت شده است‏

رئیس - این پیشنهاد وارد نیست پیشنهاداتى که مستلزم خرج جدید باشد وارد نیست‏

کهبد - خرج نیست اجازه بفرمایید عرض کنم.

رئیس - بفرمایید

مخبر - شما پیشنهاد تبدیل راه داده‌اید

کهبد - عرض کنم پیشنهادى که بنده دادم پیشنهاد خرج نیست براى این که درهمان متن بودجه خوشان می‌گویند براى آسفالت و راه‌هاى شوسه 17 میلیون تومان باید خرج بشود بنابراین بنده خواستم یک راهى که سال‌ها معمور بوده است و چندین میلیون تومان خرج این راه شده است و الان از وسط چهار هزار پارچه آبادى می‌گذرد و قسمت اعظم خواربارى که به تهران می‌آید از این جاده می‌آید و کمک بزرگی به اهالى این شهر است و از طرف دیگر اگر خوب حساب بفرمایید در موقعی که قشون می‌خواستند بفرستند در شریف‌آباد همه آقایان متوجه بودند که ما دچار چه محظوراتى شدیم در صورتی که اگر این راه نگهدارى شود و بنده عرض نکردم که یک راه ساخته شود و خرجى براى آن بشود بنده عرض کردم این راه نگهدارى بشود مثل سایر راه‌هایی که داشته‌اند و منظور ما هم تأمین می‌شود یک راه بسیار خوبى است یک راهى است که چندین میلیون تومان براى آن خرج شده و مورد احتیاج مردم هم می‌باشد و از طرفى هم در موقع مقتضی دولت می‌تواند از این راه استفاده کند بنابراین بنده استدعا می‌کنم دولت این راه را حفاظت کند و تصور نمی‌کنم که این تقاضاى نامشروعى باشد بنابراین استدعا می‌کنم آقاى وزیر دارایی و آقاى مخبر کمیسیون این پیشنهاد را قبول بفرمایند.

رئیس - آقاى مخبر

مخبر - این بیانى که ایشان فرمودند خیال می‌کنم توضیح واضحات باشد براى این که وزارت راه ملکف است کلیه راه‌های مملکت را حفاظت و تعمیر و مرمت بکند و البته یک راه بخصوصی قید بشود لازم نیست و موردى ندارد و بنده از ایشان خواهش می‌کنم پیشنهادشان را مسترد بفرمایند براى این که منظور ایشان تأمین است‏

کهبد - خیر آقا رأى بگیرد

فولادوند - پیشنهاد خرج است بنده مخالفم با پیشنهاد ایشان‏

رئیس - اگر بخواهیم به پیشنهادات رأى بگیریم من الان تحقیق کردم به جز یک نفر از آقایان نمایندگان کسى در بیرون نیست‏

اردلان - شور در مواد بفرمایید

صفوى - بقیه پیشنهادها خوانده بشود

رئیس - این که فقط پیشنهادها قرائت بشود و آقایان توضیح بدهند موافق نظامنامه نیست و باید هر پیشنهادى که قرائت می‌شود به آن رأى گرفته شود و با این ترتیب بنده گمان نمی‌کنم بشود این کار را کرد

اردلان - آقاى رئیس اجازه بفرمایید شور در ماده دوم بشود

رئیس - در جلسه قبل عین این موضوع را آقاى دکتر اعتبار هم پیشنهاد فرمودند و این هم مخالف نظامنامه است هر ماده که مطرح می‌شود به پیشنهادات مربوطه رأى گرفته می‌شود بعد ماده دیگرى مطرح می‌شود

اردلان - اجازه بفرمایید بعد از دستور بنده عرض دارم‏

مهندس رضوى - اجازه بفرمایید من مخالف با پیشنهاد آقاى کهبد هستم‏

رئیس - آقاى مهندس رضوى‏

مهندس رضوى - پیشنهادى که آقاى کهبد دادند و آقاى دکتر مصباح‌زاده هم توضیحاتى در اطراف آن دادند اساساً یک پیشنهاد قابل طرح در بودجه نیست یعنى ما این طریق را و نمی‌توانیم در مملکت هست استان‌های مختلف اینجا بنده دارند نمایندگان آن‌ها متوجه قسمت‌های مربوط به خودشان هستند اگر هر کدام از آقایان بخواهند واقعاً این مطالب را بیان بکنند آن وقت بنده هم از ناراحتى‌هایی که ما از نداشتن راه به شهداد و راور و زرند و کوه بنان و غیر ذالک در کرمان داریم به این شرحى که خدمت آقایان عرض می‌کنم در صورتی که قرار بر این بوده است وقتی که بودجه عمرانى تصویب شد مجموع برنامه راه و غیر به کمیسیون بیاید و در کمیسیون مطرح بشود (صحیح است) البته آقایان نمایندگان هم می‌توانند در آن موقع تشریف بیاورند و هر نظرى دارند بفرمایند بنابراین بنده تصور می‌کنم ما نمی‌توانیم با این قید به چنین ماده‌ای رأى بدهیم و خیال می‌کنم فرمایشات ایشان فقط جنبه تبلیغات انتخاباتى داشته باشد.

فولادوند - آقاى کهبد پس بگیرد قزوین راه شوسه دارد و نگهدارى می‌شود

مکى - پس نمی‌گیرم‏

3. موقع و دستور جلسه بعد - ختم جلسه‏

رئیس - بنابراین چون پیشنهادات مطرح می‌شود و برای پیشنهادها محتاج به رأى خواهیم شد و عده براى رأى کافى نیست اجازه بفرمایید مجلس را ختم کنیم و جلسه آینده فردا صبح باشد

اردلان - اجازه بفرمایید بعد از دستور عرض کنم‏

(مجلس 35 دقیقه قبل از ظهر ختم شد)

رئیس مجلس شورای ملى - رضا حکمت

+++

تصویب‌نامه‌ها

شماره 13050                  7 - 7 - 327

وزارت راه‏:

هیئت وزیران در جلسه مورخ 5 مهر ماه 1327 بنا به پیشنهاد شماره 8277 به تاریخ 3 - 6 - 27 وزارت راه 8 و موافقت شماره 1 ر 31876 به تاریخ 2 - 6 - 27 وزارت دارایی تصویب نمودند وزارت راه مجاز است در بعضى شهرهایی که جاده اصلى آسفالته در داخل شهر واقع شده یا خواهد شد خط سیر داخل شهر را که جاده‌های اصلى را به هم متصل می‌نماید از محل درآمد حاصله از عوارض بنزین و اتومبیل مخصوص آسفالت راه‌های اصلى کشور به عرض تمام راه آسفالت و یا تعمیر نماید

تصویب‌نامه در دفتر نخست وزیر است‏

م - 3915                        از طرف نخست وزیر

 

شماره 9108 ر 19634                                6/ 7/27

آقاى محمد مهدى سردفتر اسناد رسمى شماره 16 نجف‌آباد اصفهان

چون به موجب دادنامه قطعى مورخه 27 - 7 - 27 دادگاه تجدید نظر انتظامى سردفتران محکوم به توبیخ یا درج در روزنامه رسمى شده‌اید اداره کل ثبت بدین وسیله مفاد دادنامه مزبور را در مورد شما اجرا می‌نماید

مدیر کل ثبت‏

شماره 8618 ر19282                     29/6/27

آقاى دکتر خاجاطور مأید ساهاکیان‏

به موجب این ابلاغ دفتر شما را در شهر تهران براى ثبت از دواج رسمیت می‌دهد

وزیر دادگسترى‏

شماره 119401                            5/7/27

وزارت کشور:

هیئت وزیران در جلسه 13 مهر ماه 327 طبق پیشنهاد شماره 29144 ر 52872 وزارت کشور تصویب نمودند که از تاریخ صدور این تصویب‌نامه عوارض زیر:

الف - از کالاهاى وارداتى و مصرفى شهر

1. از انواع اجناس خرازى هر صندوق                                        12 ریال ازوارد کننده‏

2. از ملبوس دوخته به طور کلی هر صندوق                               12 ریال از وارد کننده‏

3. از انواع ظروف و بلور                                                         12 ریال ازواردکننده‏

4. از انواع قماش و منسوجات عدلى و یا صندوقى                       12 ریال از وارد کننده‏

5. از قالى و قالیچه هر عدل (50)                                           50 ریال از وارد کننده‏

6. از لحاف                                                                       12 از وارد کننده‏

7. از شیرینى و آجیل هر عدل یا صندوق                                   5 از وارد کننده‏

8. از صابون و کبریت هر صندوق                                              5 ریال از وارد کننده‏

9. از انواع اشیای سقط‌فروشى و عطارى هر عدل یا صندوق           5 ریال از وارد کننده‏

10. از چاى آزاد خارجه                                                        20 ریال از وارد کننده‏

11. از چاى آزاد داخله                                                         10 ریال از وارد کننده‏

12. از صندلى هر دست                                                       30 ریال از وارد کننده‏

13. از مبل نیم دست                                                          30 ریال از وارد کننده‏

14. از کشمکش - خرما - فندوق - پسته انواع حبوبات صد کیلو        5 ریال از وارد کننده‏

15. از قند و شکر آزاد هر عدل                                               10 ریال‏ از وارد کننده‏

16. از انواع سیمان پاکت                                                      5 ریال از وارد کننده‏

17. از انواع مس‌ آلات                                                          30 ریال از وارد کننده‏

18. آهن‌آلات میخ و لولا و غیره هر صد کیلو                                10 ریال از وارد کننده‏

19. از چرم - (میشن - تیماج و غیره) هر عدل                             25 ریال از وارد کننده‏

20. دارو به استثنای داروهاى مؤسسات خیریه و بهدارى هر صندوق 50 ریال از وارد کننده‏

21. خربزه - هندوانه - خیار - انواع صیفى‌جایژت که وسیله کامیون وارد شهر می‌شود هر کامیون 50 ریال‏

ب - مواد متفرقه‏

1. از بهاى محصول کوره‌پزى                                      20%

2. از تمبر مصرفى دفاتر اسناد رسمى از هر نوع معامله     25%

3. از دوچرخه و چهارچرخه اسبى ماهانه                      30%

4. از دوچرخه یایی                                                 20%

به نفع شهردارى آمل دریافت گردد.

تبصره - عوارض که سابقاً بر طبق تصویب‌نامه‌هاى جداگانه هیئت وزیران دریافت می‌شده و در این تصویب‌نامه ذکر گردیده است از تاریخ صدور این تصویب‌نامه ملغى می‌شود

تصویب‌نامه در دفتر نخست وزیر است‏

م - 3840                        از طرف نخست وزیر

+++

 

یادداشت ها
Parameter:294415!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)