کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره نوزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏19
[1396/06/01]

جلسه 101 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه سى‌ام خرداد ماه 1336  

فهرست مطالب:

1-طرح صورت مجلس

2- بیانات قبل از دستور آقایان: دکتر بینا اقبال ارباب

3- تقدیم چند فقره سؤال به ‌وسیله آقاى عمیدى‌نورى

4- بیانات قبل از دستور آقایان فضائلی قنات‌آبادى

5- شور اوّل کمیسیون استخدام راجع ‌به صندوق بازنشستگى پلیس راه آهن

6- طرح گزارش کمیسیون بودجه راجع به بودجه وزارت گمرکات و اعتبارات و ارجاع به کمیسیون

7- شور اوّل گزارش کمیسیون اجتماعى راجع به واگذارى سهم دولت از سرخ حصار به سازمان بیمه‌های اجتماعى کارگران

8- شور دوّم گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به قرارداد سازمان مشورتى دریانوردى و تصویب آن

9- تعیین موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره ‏19

 

 

جلسه 101

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز پنجشنبه سى‌ام خرداد ماه 1336

 

فهرست مطالب:

1-طرح صورت مجلس

2- بیانات قبل از دستور آقایان: دکتر بینا اقبال ارباب

3- تقدیم چند فقره سؤال به ‌وسیله آقاى عمیدى‌نورى

4- بیانات قبل از دستور آقایان فضائلی قنات‌آبادى

5- شور اوّل کمیسیون استخدام راجع ‌به صندوق بازنشستگى پلیس راه آهن

6- طرح گزارش کمیسیون بودجه راجع به بودجه وزارت گمرکات و اعتبارات و ارجاع به کمیسیون

7- شور اوّل گزارش کمیسیون اجتماعى راجع به واگذارى سهم دولت از سرخ حصار به سازمان بیمه‌های اجتماعى کارگران

8- شور دوّم گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به قرارداد سازمان مشورتى دریانوردى و تصویب آن

9- تعیین موقع و دستور جلسه بعد- ختم جلسه

 

مجلس دو ساعت و 35 دقیقه پیش از ظهر به‌ ریاست آقاى اردلان (نایب رئیس) تشکیل گردید.

1-طرح صورت مجلس

رئیس- اسامى غایبین جلسه قبل قرائت می‌شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

غایبین با اجازه- آقایان: دکتر آهى، دکتر نفیسى، رامبد قرشى دولت‌شاهى معین‌زاده، دکتر دادفر قنات‌آبادى، دکتر عدل پرفسور اعلم صراف‌زاده، صادق بوشهرى سنندجى، مهندس بهبودى، سالار بهزادى‌عامرى، مجید ابراهیمى، دکتر امین، دکتر فریدون افشار اورنگ، امامى خویی، مسعودى، کیکاوسى، دکتر سید امامى.

غایبین بی‌اجازه- آقایان: قراگزلو، دکتر طاهرى، دکترعمید شادمان، اعظم زنگنه، دکتر پیرنیا.

دیرآمدگان و زودرفتگان با اجازه- آقایان: اقبال، بزرگ ابراهیمى،کاظم شیبانى، اکبر، عبدالحمید‌ بختیار، بزرگ‌نیا، دکتر جهانشاهى، دکتر بینا، مشار، بهادرى، بیات ماکو، دکتر حسن افشار، بوربور، کشکولى، استخر.

دیرآمدگان و زودرفتگان بی‌اجازه- آقایان: محمودى، حشمتى، دکتر شاهکار، فولادوند، اسفندیارى، مهندس فروغى، سعیدى، صارمى، دکتر هدایتى، مهندس ظفر.

 غایبین در رأى- آقایان: حشمتى، مشایخى، خرازى، بهبهانى، ارباب، مهندس اردبیلی، ‌فضائلى، دادگر، پناهى، ابتهاج، فولادوند، طباطبایی‌قمى، دکتر هدایتى، دکتر رضایی، مهندس فیروز، ساگینیان، موسوى، کورس، ثقه‌الاسلامى، دکتر امیر حکمت، پردلى، دکتر بینا، قوام، آقایان، مهندس دهستانی،‌ خلعتبرى، دکتر اسدى، عمیدى نورى، اکبر.

نایب رئیس- نسبت به صورت ‌مجلس نظرى نیست؟ آقاى فضائلى

فضائلی- بنده با اجازه مقام ریاست خارج شده بودم.

نایب رئیس- اگر اجازه کتباً خواسته‌اید قبول است. آقاى مهندس اردبیلى

مهندس اردبیلى- بنده حاضر بودم نمی‌دانم چطور شده غایب نوشته‌اند؟

نایب رئیس- بنده خودم مراقب هستم آقایان توجّه ندارند چون حالا عدّه زود براى رأى کافى می‌شود و رئیس رأى می‌گیرد و لذا غایب در رأى محسوب می‌شوید باید زودتر تشریف بیاورید (مهندس اردبیلى- موقع رأى زنگ می‌زنند) دیگر زنگ نمی‌زنند (مهندس اردبیلى- بالاخره ما اطّلاع نداشتیم) آقاى مشایخى.

مشایخی- بنده خواستم به عرض برسانم که در جلسه گذشته بنده در تمام‌ وقت در جلسه بودم.

 نایب رئیس- آقا نظر خصوصى که نیست، آقاى اقبال

 محمّدعلى اقبال- دو دقیقه اوّل وقتم را به آقاى دکتر بینا داده‌ام.‏

2- بیانات قبل از دستور آقایان: دکتر بینا اقبال-

 ارباب

نایب رئیس- آقاى دکتر بینا بفرمایید

 دکتر بینا- بنده از جناب آقاى اقبال تشکر می‌کنم که دو دقیقه از وقت خودشان را به من لطف کردند. فاضل‌الملک هم ‌راز در ساعت 6 صبح روز سه‌شنبه 28 خرداد ماه 1336 به رحمت ایزدى شتافت. (نمایندگان- خدا رحمتش کند) فقید سعید از مردان نیک و نیکوکار ایران بوده و در تمام مدت عمر جز خیر و سعادت مردم و کمک به مستمندان هیچ کارى نکرده (صحیح است) مدّت هشت دوره نمایندگى مجلس شوراى ملّی را داشته و تا دم آخر براى کارهاى مملکت و خدمت به میهن از هیچ سعى و کوششى فرو گذار نکرده بنده با اجازه مقام ریاست به پاس خدمات ایشان در مجلس شوراى ملّی از طرف نمایندگان محترم به بازماندگان ایشان تسلیت عرض کرده و به روح پر فتوح آن مرحوم درود فراوان می‌فرستم (صحیح است).

نایب رئیس- آقاى اقبال.

اقبال- همکاران معظم:

پایه و اساس هر اجتماعى بر امنیّت استوار است (صحیح است) و مادامى که امنیّت وجود نداشته باشد هرگونه تلاش براى استقرار نظم اجتماع و پیش‌رفت امور اقتصادى عبث و بیهوده است (صحیح است) امنیّت جز به وسیله دستگاه عدالت امکان‌پذیر نیست تا عدالت نباشد اگر تمام زمین و دشت و کوه و بیابان و در و دیوار این مملکت را پر از ثروت کنند باز هم اکثریت مردم فقیر و یک اقلیتى صاحب همه‌چیز خواهند بود (نمایندگان. صحیح است)

+++

خطر نبودن عدالت متوجّه تمام طبقات این کشور است و کشور بدون عدل و داد پایدار نخواهد ماند (صحیح است) تعمیم عدالت جز به وسیله تقویت قوه قضائیه امکان‌پذیر نیست (صحیح است). قانون اساسى ما که خون‌بهاى مجاهدت‌ها و فداکاری‌هاى مردمان با ایمان و علاقه‌مند صدر مشروطیّت است قوه قضائیه را در ردیف دو قوه دیگر یعنى مقننه و اجراییه دانسته و قواى ثلاثه را از یک‌دیگر متمایز و منفصل نموده است لیکن با وجود صراحت قانون اساسى متأسفانه از همان اوان هیچ‌گاه قوه قضائیه مستقل نبوده و دائماً تحت تأثیر عوامل زمان بوده و در تضعیف آن کوشیده‌اند. (صحیح است).

قوه قضائیه اگر به معناى واقعى داراى قدرت باشد می‌تواند بسیارى از آلام اجتماعى ما را رفع و مشکلات امروزى را حل نماید نتیجه اعمال قدرت قوه قضائیه در سایر کشورها همانا ایجاد امنیّت براى عموم افراد است که در سایه آن امنیّت قضایی می‌توانند فارغ‌البال به امور اقتصادى خود پرداخته و ترقیات شگرف امروزى را به وجود آورند.

 سوابق نشان می‌دهد که عملاً هرگاه قوه قضائیه خواسته است قدرت خود را نشان بدهد صاحبان نفوذ با شدّت هر چه تمام‌ترى با رشد و نمو این قوه مخالفت کرده و حتّى حاضر شده‌اند در محو و نابودى آن اقدام نمایند (صحیح است).

رئیس محترم دولت از بدو زمامدارى خود کراراً اظهار داشته‌اند که دولت هیچ‌ گونه اعمال نفوذى در کار دادگسترى نمی‌نماید والحق هم این بیان را با عمل وفق داده‌اند ولى به نظر خبرگان امور قضایی تنها عدم دخالت قوه مجریه در قوه قضائیه براى تعمیم عدالت کافى نیست (صحیح است) بلکه باید دولت عملاً در تقویت قوه قضائیه با از بین بردن مقرّرات پیچ در پیچ اقدام عاجلى بنماید و استقلال کامل را به قوه قضائیه بازگرداند (صحیح است).

به جز عدّه معدودى از قضات و مأمورین تعقیب که فقط دستور اشخاص ذی‌نفوذ را در رسیدگى به کار مردم به کار می‌برند و براى همین حرف شنوایی مورد تشویق قرار گرفته و انعام دریافت می‌دارند اکثر قضات این کشور مردمانى شریف و با ایمان و قانع هستند. عدّه‌ای از آنها با نهایت عسرت زندگى می‌کنند و حاضر نیستند دست تمنى و استمداد به سوى اصحاب دعوى دراز کنند براى آنها پرونده‌ها با یک‌دیگر فرقى ندارند میل دارند حقوق مظلوم در مقابل ظالم حفظ گردد ولى متأسفانه دست و پاى این قضات شریف بسته شده. دولت اگر حقیقتاً مایل است قوه قضائیه استقلال خود را حفظ نماید و در نتیجه اعمال قدرت خود به این هرج و مرج و بی‌بندوبارى خاتمه دهد باید بند از دست و پاى قاضى بردارد. دادرسى که با یک رأى دادگاه انتظامى حیثیت چندین ساله او در خطر می‌افتد و آن رأى هم قطعى و بدون حق تجدید نظر می‌باشد چگونه جرأت می‌نماید نسبت به کار مردم قضاوت عادلانه کند و حقوق اشخاص ضعیف را حفظ نماید (صحیح است). قوانین جزایی براى متهمى که به 11 روز زندان قابل ابتیاع محکوم گردیده حق داده است که از محکومیت خود درخواست رسیدگى مجدد نماید چگونه دادرسى که فقط با حکم چند نفر اعضاء دادگاه انتظامى حیثیت قضایی خود را از دست می‌دهد نمی‌تواند از این رأى تقاضاى تجدید نظر کند.

در ظرف همین چند ماهى که حق تجدید نظر از قضات سلب شده دادگاه انتظامى دچار اشتباهات بینى گردیده که متأسفانه به علّت نبودن دادگاه تجدید نظر قابل جبران نمی‌باشد (صحیح است). این دادرسان دادگاه انتظامى چون بشر هستند لذا جائزالخطا نیز می‌باشند و براى جبران خطاى این قضات لازم است که حق تجدید نظر نسبت به آراء دادگاه انتظامى به قضات داده شود.

قاضى که ترتیب ارتقا و حقوق او فقط به دست وزارت دادگسترى است نمی‌تواند جز اوامر دولت امر کس دیگرى را اطاعت کند قضات شریفى که بخواهند با تمام این مشکلات آزادانه قضاوت نمایند و رأى خود را براساس تعمیم عدالت صادر کنند مسلماً با سلاح برنده‌اى که در دادگسترى موجود است تأدیب خواهند شد.

آقایان محترم تا وضع چنین است انتظار معجزه نباید داشت. قضات از مردمان این کشورند و بالأخره انسان هستند داراى عواطف بشرى می‌باشند از آنها نمی‌توان تقاضاى عمل فوق‌العاده نمود. شکایت از دادگسترى فعلى بی‌مورد است دادگسترى نمی‌تواند با این شرایط امنیّت کشور را حفظ کند.

اگر امنیّت واقعى نباشد سرمایه‌هاى خارجى به این کشور نخواهد آمد (صحیح است) نه سرمایه‌هاى خارجى بلکه سرمایه‌هاى داخلى جرأت فعالیّت پیدا نمی‌کند کما این که تاکنون سرمایه‌هاى داخلى خود را در خفا محفوظ نگاه داشته‌اند.

اگر دولت می‌خواهد به وضع اقتصادى این کشور سر و صورتى بدهد باید در تأمین امنیّت واقعى کشور اقدام عاجلى بنماید (صحیح است) و این اقدام جز از راه تقویت قوه قضائیه طریق دیگرى میسّر نخواهد بود.

این جانب نخواستم با بحث در جزئیات خاطر شریف آقایان محترم را ملول نمایم و به همین مقدار اکتفا می‌شود و در موقع مقتضى اقداماتی که در تضیعف قوه قضائیه از صدر مشروطیت تا به حال شده است به عرض آقایان محترم خواهم رساند. (صحیح است احسنت).

نایب رئیس- 5 دقیقه از وقت سرکار باقى است که به آقاى قنات‌آبادى داده می‌شود. آقاى ارباب.

مهدی ارباب- بنده دو سال قبل سفرى به قشم رفتم (مهندس اردبیلى- پارسال هم رفتید) بله هر سال می‌روم دو سال قبل هم رفتم چون اوّلین سفرى بود که به جزیره قشم رفتم مفهوم شنیدن کى بُود مانند دیدن را آنجا درک کردم در فیلمى که به همّت تیمسار وزیر جنگ نمایش داده شد خیلى آقایان را متأثر کرد و در جراید هم انعکاس شایسته‌اى پیدا کرد ولى آقایان وضع آن مردم را ما در یک سالن زیباى خوش هوایی عکس آن را دیدیم در آن محیط نبودید که ببینید آنجا چه وضعى را مشاهده خواهید فرمود و یا چه قسم احساس می‌فرمایید، همین ‌طور پنج ماه قبل به علّت بارندگى سیل آسا، و خرابى فوق‌العاده راه کرمان و بندرعبّاس بنده و رفقایم در یک نقطه‌اى معصور بودیم که کسى 6 روز خبر از حال ما نداشت که در کجا هستیم آنجا هم درک کردم که شنیدن کى بُود مانند دیدن و تا کسى آن‌ طور گرفتار نمی‌شد نمی‌توانست بفهمد که مردم با چه مرارتى در عبور و مرور دست به گریبان هستند. (مشار- دو فرسخى طهران هم همین ‌طور است لازم نیست آنجا بروید) با تمام این احوال یک قسمت امورى است که دولت‌ها و متصدیان امور بهانه دارند که ما بودجه نداریم وسائل نداریم، بسیار خوب امّا یک موضوعات کوچکى هست که در جلسه قبل به عرض آقایان رساندم که آن قدر کوچک است که در پشت تریبون پارلمان این مطالب کوچک نباید طرح بشود، امّا چه کند کسى که با مکاتبه، با تقاضا با تمنى کار را به جایی نمی‌تواند برساند لاعلاج آخرین مرحله‌اش این است که بیاید اینجا درد دل بکند 8 ماه قبل بودجه و محل پرداخت پول موتور برق و لوازم بیمارستان بندرعبّاس موجود بود این عمل به دست ذی‌حساب‌ها افتاد روى مصامع کثیف شخصى خود، یک چنان مردمى را که در آن فیلم با آن حال دل‌خراش عکسشان را دیدید اینها در شدّت حرارت می‌سوزند و وسیله معالجه ندارند و آن وسیله‌‌اى هم که موجود می‌شود ذی‌حساب‌ها مانع انجام آن هستند بنده نام مشارنامى را بردم خیلى اشخاصى آمدند به من مراجعه کردند و گفتند که این آدم بدى نیست و حسابدارى وزارت بهدارى تقصیر دارد گفتم بابا حسابدارى‌هاى وزارت بهدارى هم برادر ذی‌حساب بهداشت برنامه است اینها همه از یک قماش هستند و این که شنیده‌ام در یک روزنامه‌اى نوشته‌اند که نظر انتفاعى و طمعى نداشته‌اند اینجا ذکر آن مثل معروف مورد پیدا می‌کند که می‌گوید قسم خوردنت را باور می‌کنم ولى آن پاى خروس جیب آقا را چطور ندیده بگیرم؟ آقایان هشت ماه است تمام موجبات این کار فراهم است پنج ماه است قسمت فنى تأیید می‌کند که بخرید پول حاضر است پس چرا نمی‌خرند؟ چرا عمل نکردند؟ مگر من می‌توانم سند ثبتى براى دزدى اشخاص بیاورم پشت این تریبون؟ آقا این به‌ترین دلیل است که پنج ماه است لوازم یک بیمارستان بدترین نقطه مملکت را یک عدّه طماع بی‌رحم، نمی‌خواهم چیز دیگرى بگویم روى منافع خودشان معطل کرده‌اند تازه سه روز پیش به من گفتند فرستادیم، آقایان هنوز نخریده‌اند تا اینجا که من ایستاده‌ام نخریده‌اند هنوز مطامع یک ‌دیگر دارد معامله می‌شود در اینجا در برابر این گله و درد دل و شکایتى که دارم خیلى مناسب می‌دانم که در مقابل از عملیات جمعیّت شیر و خورشیدسرخ تشکر کنم (صحیح است) آقایان جمعیت شیر و خورشیدسرخ این وسائل و تشکیلات ادارات دولتى شما را ندارد یک عدّه با ایمان، خداپرست (صحیح است) اینها طورى حوائج مردم را در حدود امکان تأمین و تهیّه می‌کنند که ده وزارتخانه شما این عمل را نمی‌کنند (صحیح است) اعلیحضرت همایون شاهنشاهى در بندرعبّاس اوامرى به این وزارتخانه‌ها صادر فرمودند آقایان هیچ کدام تا حالا اجرا نکردند جز شیر و خورشیدسرخ که الآن آب لوله‌کشى آشامیدنى جزیره قشم را فراهم کرده پرورشگاه هم در دست ساختمان است ای کاش ده یک این بودجه‌هایی که به این دستگاه‌هاى دولت داده می‌شود تخصیص به جمعیت شیر و خورشیدسرخ می‌دادند والله به خدا در اقصى نقاط این مملکت حوائج مردم به‌تر اداره می‌شد، (صحیح است). آقایان توجّه کنید که بعد از این بودجه‌ها بیاید دست این مؤسسات خیریه، شیر و خورشیدسرخ و سایر این مؤسساتى که واقعاً دارند فداکارى می‌کنند باز اینها بیش‌تر به درد مملکت می‌رسند، این دستگاه‌ها که همه حواله به یک‌دیگر می‌دهند کارى انجام نمی‌دهند مردم چه بکنند؟ براى رضاى خدا بیایید ده نفر در این هوا فداکارى کنید در خدمتتان برویم در نقاط جنوب یک گردش بفرمایید بیایید براى خبر احفاد و اعقابتان ببینید راندمان عمل این مأمورین که این‌ طور با مقدرات مردم بازى می‌کنند چیست (دهستانى- همه جا این‌ طور است) حالا هوا و وضعیت آنجا را ملاحظه نفرموده‌اید به هر حال براى این که دو، سه دقیقه وقت باقى مانده خود را به جناب آقاى شمس قنات آبادى واگذار کنم بقیّه عرایضم را فعلاً کوتاه می‌کنم و عرض می‌کنم نادرستى دلیل دارد، براى نادرستى سند ثبتى نمی‌دهند آن کسى که دو هزار تومان می‌خواهند آقایان سند ثبتى نمی‌گیرند دلیل دارد ببینید کارى که مربوط به حیات مردم است و 6 ماه است این است و

+++

آن دست می‌شود جهتش چیست؟ دلیلش چیست؟ جز مطامع کثیف که نتیجه‌اش بدبختى مردم است چیز دیگر نیست (صحیح است).

3) تقدیم چند فقره سؤال به وسیله آقاى عمیدى نورى

نایب رئیس- آقاى عمیدى نورى فرمایشى دارید؟

عمیدی نوری- آقا بنده چند سؤال دارم تقدیم می‌کنم.

نایب رئیس- بدهید، به وزارتخانه‌هاى مربوطه ابلاغ خواهد شد.

4) بیانات قبل از دستور آقایان: فضائلی- قنات آبادى

نایب رئیس- آقاى فضائلی

فضائلی- در آیین‌نامه داخلى مجلس شورای ملّی که الآن مستند عمل ما است وقتى که براى نماینده مجلس در مورد طرح سؤالات پیش‌بینى شده است گاهى به قدرى محدود است که مسائل و موضوعات همین‌طور مجمل می‌ماند و ممکن است یک موضوع مهم مملکتى مطرح شده باشد و نماینده وقت کافى پیدا نمی‌کند که موضوعات را کاملاً توضیح بدهد در مورد دارو در جلسه قبل که مطرح سؤال شده بود بنده دچار مشکل شدم و مواجه شدم به این که دیدم وقت سؤالم تمام شده و اوّل راجع به مقدمه صحبت کرده بودم و خواستم که به استحضار آقایان نمایندگان محترم برسانم که آن کمیسیون دارویی که اسامى آقایان را خوانده بودم و صورت جلسه‌اش نوشته بودند و صورت جلسه را آوردم به مجلس مطالبى که در اینجا یادداشت کردند و دلایل و موضوعاتى که آنها در صورت جلسه ذکر کردند اهم دلیلش چیست؟ یکى دو دلیل را گفتم ولى البتّه وقت کافى نبود که مابقى را عرض کنم در آن صورت جلسه این مسائل را بنده یادداشت کردم که نوشته است و چون بیش از 480 لابراتوار بیش از 4000 اسپسیالیته و پنج هزار اسپسیالیته که اینجا گفتند دو هزار اسپسیالیته وارد کشور می‌نماید رسیدگى به اسناد دارویی و لیست قیمت آنها براى وزارت بازرگانى غیر ممکن است و این را معاون وزارت بازرگانى اظهار کرده است زیادى تعداد لابراتوارها و اسپسیالیته‌های مختلف آنها را به رقابت نامشروع وادار می‌کند چنانکه بعضى از مواد اصلى داروها را می‌کاهند یا داروهاى فاسد شده را به مردم عرضه می‌کنند چون لابراتوار کنترل مجهز در کشور وجود ندارد تشخیص این‌گونه تقلبات غیر ممکن است با وضع فعلى تعداد زیاد اسپستالیته‌ها وارد کنندگان را براى فروش بیش‌تر به تطمیع بعضى از افراد و اعمال نفوذ در خریدهاى دولتى وادار می‌کند و به علاوه پزشکان در آشنایی و شناسایی چندین هزار داروهاى مختلف دچار زحمت می‌شوند و نمی‌توانند داروى مؤثر را به بیمارن خود تجویز کنند با آزادى داروهاى اسپسیالیته به کشور کار داروسازى در این کشور از بین رفته است دارویی را که ممکن است با ساختن آن در داخله کشور پنج، شش ریال تمام شود همان ترکیبات را در خارج می‌سازند و وارد می‌کنند و پنجاه تا شصت ریال حداقل قیمتش است و تازه معلوم نیست نتیجه‌اى که منظور است بدهد براى وارد کنندگان دارو چهل و پنج درصد سود در نظر گرفته شده است و این سود زیاد است و باید تعدیل شود تعرفه گمرکى زیاد است و باید کم شود این کمیسیون براى دارو این مقرّرات را پیشنهاد کرده است تعداد کارخانه‌جات محدود بشوند به دو دسته تقسیم شوند یک دسته کارخانه‌جات معروف آنهایی که وسائل تحقیق علمى دارند و دسته دوّم کارخانه‌جاتى که بعضى داروهاى آنها مورد اعتماد و وثوق پزشکان کشور است و در ایران معروفیت پیدا کرده از تعداد اسپسیالیته‌ها کاسته شود لابراتوار کنترل در ایران تأسیس شود به‌ منظور نفع بیش‌تر دولت و مردم کلیه خریدهاى دارویی در یک جا متمرکز بشود مثل دانشگاه و سایر قسمت‌ها، سود بازرگانى تقلیل پیدا بکند تعرفه گمرکى هم کم بشود مهم‌تر از همه براى ارزانى بهاى دارو کارخانه‌جات دارویی در کشور ایجاد بشود و سرمایه‌هاى خارجى براى این منظور به کشور جلب و ترغیب بشود در همان ایّام که این تصویب‌نامة دولت سابق گذشت شایع شده بود و بنده هم تحقیق کردم صحت داشت عدّه‌ای از کارخانه‌جات دارویی درجه اوّل به وزارت بهدارى مراجعه کردند گفتند که با این تصمیم ما حاضر هستیم که کارخانه‌جات داروسازى در ایران دایر کنیم به نمایندگى همان کارخانه‌جات اصلى دنیا زیرا اصولاً مخارج بسته‌بندى بسیار زیاد است حتّى یکى از داروسازان بسیار عمده در همان‌جا استناد کرد که یک کیلو آسپرین در آلمان قیمتش سیصد ریال است و با این یک کیلو آسپرین عرض کنم حضورتان در حدود 600 قرص اگر اشتباه نکم عددش را (ولى اینجا یادداشت کرده‌ام) 600 قرص ساخته می‌شود که الآن هر قرصش را دو ریال و دو و نیم ریال می‌فروشند اینها یک مخارج بسیار زیادى است که بر مردم تحمیل می‌شود و چون وضع بازار دارو آشفته است امکان عملی ندارد که بشود این کارخانه‌ها را در ایران دایر کرد امّا اگر سر و صورتى به این کار همان طوری که در ترکیه داده‌اند همان طوری که در سایر ممالک داده‌اند این کار عملی است و علاوه‌ بر این که هفتاد درصد داروى مصرفى ایران را در همین‌جا با فرمول کارخانه‌هاى بزرگ به وسیله همان‌ها می‌شود تهیّه ‏کرد حتّى امکان احتمال صدور به ممالک نزدیک خاورمیانه را هم دارد ببخشید بنده اشتباه کردم آنجا که گفتم 600 قرص 300 قرص است می‌خواهم عدد ناصحیحى عرض نکرده باشم آقا شما همین قانون جلوگیرى از تقلبات مواد دارویی و غذایی را داشتید و عمل هم رویش می‌کردید. این آقاى دکتر صالح وزیر سابق بهدارى هم یکى از کارهایش که مشهور و معروف بود این بود که بسیار راجع به کارهاى دارویی سخت‌گیر بود خیلى سخت می‌گرفت با این حال این جور بازار آشفته در مملکت ایجاد شد و این طور داروهاى تقلبى و فاسد در مملکت عرضه شد باز دوباره همان کار را از سر گرفته و باید عرض کنم و تکرار کنم که واقعاً کار ما دارد یعنى دارد نیست مدّت‌ها است این گرفتارى را داریم که درست مثل ما مثل آن کوزه ساز کوزه شکن است یک سال می‌نشینند مطالعه می‌کنند، اطبا را جمع می‌کنند زحمت می‌کشند، یک تصمیمى اتخاذ می‌کنند بعد پنج روز آن تصمیم یک ساله را به عنوان این که آن مطالعه کافى نبود به هم می‌زنند در حالی که اگر مطالعات یک ساله کافى نباشد این اعتراض را به خود آدم متوجّه خواهد کرد که قطعاً مطالعات شما که در عرض یک ماه بوده است به اندازه مطالعات یک ساله نیست باید نواقص گذشته را رفع کرد ممکن است که تصویب‌نامه سابق نواقصى داشته باشد خود آن تصویب‌نامه هم براى رفع نواقص راه را باز گذاشت گفت کمیسیون بهدارى تشکیل شود به اعتراضات رسیدگى بکند و نواقص را رفع بکند به نظر بنده چون موضوع دارو بسیار اهمیّت دارد نه فقط با جیب مردم با جان مردم هم سر و کار دارد بنده بدون این که از مطالبى که در این جا عرض می‌کنم قصد حمله به دولت داشته باشم می‌خواهم دولت را متوجّه کنم که این کار را این جور سرسرى و کوچک نشمرد و به این کار توجه کند و به وضع بازار داروى مملکت و جلوگیرى از داروهاى تقلبى و غیر نافع رسیدگى کند و اقدام مؤثرى بکند (نمایندگان- انشاءالله).

مهندس اردبیلى- انشاءالله اگر گوش شنوا باشد.

نایب رئیس- آقاى قنات آبادى.

قنات آبادی- بنده چقدر وقت دارم؟

نایب رئیس- نیم ساعت،

قنات آبادى- بنده قبلاً لازم است یک مطلبى را عرض کنم عرایضى که بنده روز پنجشنبه کردم و مقام ریاست به بنده تذکر فرمودند که وقت من تمام شده این یک سوء تفاهمى ایجاد کرد و بعضی‌ها خیال می‌کردند که به من این طور گفتند که مثلاً خداى نکرده مقام محترم ریاست مانع ادامه صحبت من شده‌اند بنده عرض می‌کنم چنین چیزى نبوده است و ایشان طبق آیین‌نامه چون وقت من تمام شده به بنده فرمودند دیگر صحبت مکن بنابراین جاى این سوء تفاهم اصلاً نیست امّا خود موضوع بازگو از نجد و از یاران نجد بنده عرض کردم و باز هم تکرار می‌کنم که در معاملاتى که در زمان وزارت دارایی گذشته شده یعنى در زمان وزارت دارایی جناب آقاى فروهر شده سوء استفاده‌هاى بسیار بسیار زیادى شده است متأسفانه هنوز آیین‌نامه مجلس که در آن اشاره به کمیسیون تحقیق هست به تصویب مجلس شوراى ملّی نرسیده (عمیدى نورى- شور دوّمش گزارشش تهیّه شده) امیدوارم این مطلب به تصویب برسد و این مطالب روشن بشود و گزارش کمیسیون تحقیق هم به مجلس شوراى ملّی براى رسیدگى به این گونه جرایم (صدرزاده- گزارش تنظیم شده) امیدوارم که زودتر مطرح بشود چون جناب آقاى سردار فاخر حکمت رئیس محترم در جلسه پنجشنبه گذشته وعده فرمودند یکشنبه مطرح می‌شود (عمیدى نورى- مطرح شد و شور اوّلش تمام شد) امیدوارم شور دوّمش هم زودتر مطرح شود و تمام بشود چون بنده در این قسمت اصرار دارم. آقایان نمایندگان محترم می‌خواهم توجّه‌تان را به این مطلب جلب کنم که یک شخصى قریب پنج میلیون تومان به وزارت دارایی بدهکار بود و این شخص اسمش محمّد دانشمند است سوابق معاملات این شخص هم با دستگاه‌هاى مختلف دولتى بسیار بسیار سوء بوده یعنى هر وقت معامله‌اى با دولت کرده منجر به خوردن مال دولت شده‏ (مهندس اردبیلى- پس دولت ضرر است) در این مورد وزارت دارایی قریب پنج میلیون تومان اصل و فرع از این شخص طلب داشته و سفته‌هاى این شخص را بانک توسعه صادرات تعهد کرده بود و چون وثیقه‌اى به بانک توسعه صادرات نداده بوده است بانک توسعه صادرات نمی‌توانسته به این تعهد خود عمل کند و به وزارت دارایی نوشته بود که نمی‌توانم بدهم وزارت دارایی همان طور که در جلسه گذشته به عرض رساندم براى استیفاى حق دولت اقدام می‌کند به وسیله رئیس اداره حسابدارى اداره چاى که شخصى است به نام سوسنبرى براى عمل کردن و مطالبه کردن حق دولت این شخص طبق این پرونده‌اى که الآن اینجا در حضور آقایان نمایندگان محترم است می‌آید و رأساً با محمّد دانشمند تماس می‌گیرد البتّه نامه‌اى به مقام وزارت می‌نویسد جناب آقاى فروهر هم به ایشان اجازه می‌دهند که تو می‌توانى با ابن بدهکار تماس بگیرى و پول ما را یک ترتیبى برایش بدهى که وصول بشود اینجا رئیس حسابدارى می‌آید با محمّد دانشمند تماس می‌گیرد و بعد از تماس‌هاى متعدّد چه در داخل وزارت دارایی و چه در خارج وزارت دارایی آخر بعضى چیزهایی است که انسان لازم نیست خودش را بداند امّا به امارات و قرائن و اشارات پى می‌برد که یک مطلبى غیر از ظاهر قضیه

+++

 هست که وقتى ما می‌بینیم که رئیس حسابدارى چاى با محمّد دانشمند که بارها کلاه سر دولت گذاشته در خارج تماس پیدا می‌کند و یک مرتبه پنج میلیون تومان طلب دولت تبدیل می‌شود با این که ماهى پنجاه هزار تومان بپردازد این براى انسان یک ابهامى به وجود می‌آورد که باید در این معامله و با این تماس گرفتن و در این استیفاى حق یک لفت و لبسى باشد امّا چون ما در این مورد مدرک زنده محکمه پسند نداریم صحبت نمی‌کنیم و اشاره به این موضوع نمی‌کنیم ولى آن موضوعى که از نظر محکمه و از نظر مجلس شوراى ملّی و از نظر منى که اینجا ادعا کردم و باز هم در ادعاى خود پافشارى می‌کنم قابل توجّه است این است که بعد از این که قرار و مدار گذاشته می‌شود و بین محمّد دانشمند و وزارت دارایی قرارداد بسته می‌شود که از بابت اصل و فرع بدهى ماهى پنجاه هزار تومان داده بشود در این هنگام آقاى محمّد دانشمند نامه‌اى به وزارت دارایی می‌نویسد که آقاى وزیر محترم دارایی بنده شنیده‌ام این عین عبارت است به قرار مسموع وزارت دارایی می‌خواهد براى کارمندان خودش زمین تهیّه کند و زمین در دسترس کارمندان براى تهیّه مسکن بگذارد البتّه آقایان می‌دانند که این مطلب خودش خوب حرفى است که وزارت دارایی براى کارمندان خودش زمین تهیّه کند و در دسترس آنها بگذارد وآنها زمین داشته باشند ولى کسى نیست اینجا بپرسد که آقاى محمّد دانشمند شما چه کاره هستید که دلتان براى کارمندان وزارت دارایی سوخته و آقاى وزیر دارایی چطور شده است که شما یک دفعه این دلسوزى را قبول فرمودید توصیه آقاى محمّد دانشمند کلاه گذار سر دولت را شما چه جور قبول کردید که حالا این شخص دل‌سوز به حال کارمندان دولت در آمده و شما از او براى کارمندان دولت زمین بخرید و حال این که دولت و ملّت و تشکیلات مملکت ایران یک بانکى به نام بانک ساختمانى با این همه زمین که در اختیار او است به وجود آورده که در مرحله اوّل کار او تهیّه مسکن براى کارمندان دولت است (‏عمیدى نورى- آقا او دانشمند بوده) وزارت دارایی هم جناب آقاى عمیدى نورى با دلسوزى محمّد دانشمند موافقت کرده (عمیدى نورى- اشخاص دانشمند آخر می‌فهمند چه کنند) این از آنجاهایى است که برعکس نهند نام زنگى کافور این فقط در کلاه گذارى سر دولت دانشمند است این دلسوزى را وزارت دارایی قبول می‌کند آقاى محمّد دانشمند یک نامه می‌فرستد به وزارت دارایی که بنده حاضرم زمین دارم در شرق تهران‌پارس این زمین را به مترى 145 ریال به دولت بفروشم که در جلسه گذشته که این مطلب را عرض کردم و دو خلاصه معامله را به عرض آقایان محترم رساندم آقاى مهندس فروغى که اینجا تشریف ندارند در خارج جلسه به بنده فرمودند که این اشکالی ندارد که یک کسى زمینى را مترى چهار قران بخرد و ده تومان بفروشد این حرف از نظر خود این حرف کاملاً صحیح است هستند کسانی که زمین را مترى یک قران خریدند بعد در اثر ترقى روز افزون زمین و بالا رفتن بهاى زمین مترى یک قران را مترى پنجاه، شصت و صد تومان فروختند امّا چند چیز در آن مراعات شده یکیش آقایان نمایندگان محترم زمان بوده است زمان، امّا در این مورد به خصوص اصلاً چیزى که مراعات نشده زمان بوده است یعنى قیمت با طى‌الارض ترقى کرده، به سرعت برق و نور ترقى کرده (عمیدى نورى- به سرعت اتم) به سرعت اتم ترقى کرده یعنى محمّد دانشمند زمین را به شماره 42 باز تکرار می‌کنم توجّه بفرمایید به شماره 42440 به تاریخ 5/9/35 دفترخانه پنج تهران از رستم مهربان زردشتى و گیو مهربان زردشتى خریده است به مبلغ یک میلیون و هشتصد و خورده‌اى هزار تومان آن وقت همین آقاى محمّد دانشمند به شماره 42401 یعنى یک شماره بعد از شماره اوّلى به تاریخ 5/9/35 یعنى به همان تاریخ در دفترخانه پنج تهران یعنى همان دفترخانه فروخته است به وزارت دارایی به چه قیمت به قیمت مترى 14 تومان و پنج قران که مجموع بهاى پرداخت شده چهار میلیون و پانصد هزار تومان بوده تفاوت این قیمت در ظرف نیم ساعت و یک ساعت دو میلیون و هشتصد هزار تومان یعنى 28 میلیون ریال شده است حالا این چه زمانى بوده به قول جناب آقاى عمیدى نورى شاید این تفاوت زمان اتمى بوده که یک دفعه از تومان به 145 ریال یک زمینى ترقى کرده است‏ (پرفسور اعلم- چه قدرش را به کى داده؟) به آنهایی که عامل بودند و عمل کرده‌اند هر کس دستور داده است که این زمین را بخرند و هر کس دستور داده که این معامله را انجام بدهند آن کسی که از این مابه‌التفاوت سوء استفاده کرده هر کس بوده آمده‌اند با گرفتن رشوه سه میلیون تومان به دولت و ملّت ایران ضرر زده‌اند و امّا مطلب این است که زمینى که به وزارت دارایی فروخته شده است شاید آقایان تصور بفرمایند که یک بدهکارى بوده و یک زمینى هم بوده به قول عوام که می‌گویند کاچى بعض هیچى است یعنى وزارت دارایی گفته خوب به هر وسیله شده ما طلبمان را از این مرد که به خوبر وصول می‌کنم ممکن است زمین ازش بخریم و این زمینى باشد شاید در آینده به این قیمت بیارزد و ترقى بکند. نه شما خیال نکنید که این معامله تنها براى وصول طلب دولت بوده در این معامله قریب هشتصد هزار تومان هم وزارت دارایی باج داده است یعنى پول دستى داده که الآن عرض می‌کنم که این پول دستى را وزارت دارایی چه جور داده وقتى نامه را آقاى محمّد دانشمند می‌نویسد به وزارت دارایی به وزیر دارایی می‌نویسد من این معامله را با وزارت دارایی به یک شرط حاضرم بکنم و آن این است که من یک میلیون تومان به فروشندگان اوّلیه بدهکارم شما بیایید و این یک میلیون تومان پول را که من به فروشندگان اوّلیه بدهکار هستم بدهید که من بتوانم به آنها بدهم خوشمزه اینجا است که بلافاصله قرطاس بازى و کاغذ بازى وزارت دارایی شروع می‌شود خزانه دارى می‌گوید نمی‌توانم بدهم رؤساى مربوطه می‌گویند نمی‌توانیم بدهیم وزیر دارایی می‌گوید که مطالعه کنید معاونش می‌گوید باید فکر کرد که چطور می‌توانیم بدهیم توى پرونده هفت هشت ورق داریم که می‌گویند نمی‌توانیم بدهیم چطور می‌شود داد حالا یک میلیون تومان پول نمی‌توانیم بدهیم بالأخره بعد از این نمی‌توانیم بدهیم‌ها و بعد از این نک و نال کردن‌ها یک میلیون تومان را تبدیل می‌کنند به هشتصد هزار تومان می‌گویند یک میلیون تومان نمی‌شود داد ولى هشتصد هزار تومان پول به آقاى دانشمند می‌دهند که به خریدار اوّلیه بدهد و چون این پول را اداره حسابدارى منحله چاى وزارت دارایی نداشته طبق سندى که الآن در همین پرونده موجود است آقاى وزیر دارایی جناب آقاى فروهر دستور می‌فرمایند که خزانه دارى مقدارى وام بدهد به اداره چاى که اداره چاى بدهد در ازاى این معامله. مطلب دیگرى که باید روشن شود این است که اوّلاً در کارشناسى و ارزیابى این زمین به طور خیلى روشن وخیلى واضح و آشکار فعل و انفعلاًتى شده تمام زمین‌هاى اطراف این زمین ‌الساعه در حدود مترى دو تومان سه تومان بیش‌تر قیمت ندارد حتّى اداره کل اصناف یک زمین در جوار همین زمین به مزایده گذاشته و حداکثر قیمت را در حدود سه تومان و خورده‌اى تعیین کرده است (صدرزاده- در همان تاریخ؟) در همان تاریخ و بعد از آن تاریخ هم که بهاى زمین بالا رفته پایین که نیامده چون هیچ زمینى را از هیچ زمین خوارى جناب آقاى صدرزاده نگرفتند بعد از آن صدماتی که بنده و جنابعالى پارسال تابستان شب و روز در آن کمیسیون کشیدیم هیچ زمینى را از هیچ کس نگرفتند آقاى محمّد دانشمند به وزارت دارایی می‌نویسد که من حاضرم زمین را به مترى 145 ریال بفروشم وزارت دارایی نمی‌دانم این را باید از خود وزارت دارایی سؤال کرد و بعد از مجراى تحقیق این مطلب آشکار می‌شود که چطور شده است دستگاه دولت با خود دستگاه دولت روابطش خوب نبوده من این را نمی‌دانم وزارت دارایی چرا از بانک ساختمانى که الآن بورس زمین است و قیمت تمام زمین‌هاى اطراف تهران را او می‌داند اصلاً یک عدّه کارشناس براى این کار دارد به این مراجعه نکرده و رفته است از عدلیه یک کارشناس خواسته که به عقیده بنده در این اعلام جرمى که دارم می‌کنم و در اعلام جرمى که تهیّه کرده‌ام براى دادستان دیوان کیفر ارسال خواهم داشت علیه آنها هم اعلام جرم خواهم کرد اینها پول گرفته‌اند و خوشمزه این است که کارشناس‌ها رفته‌اند گفته‌اند که این زمین‌ها مترى 15 تومان می‌ارزد (عمیدى نورى- کارشناس‌ها کی‌ها بودند؟ یکى آقاى جعفریان و یکى هم یکى دیگر که اسمش در پرونده هست آنها رفته‌اند زمین را مترى 15 تومان قیمت کرده‌اند که من و شما که امروز در مقابل این پرونده قرار می‌گیریم بگوییم این آقاى محمّد دانشمند عجب آدم خوبى بوده عجب آدم سر به راهى بوده با وجودى که کارشناس‌ها زمین را مترى 15 تومان قیمت کرده‌اند و زمین را مترى 5/14 تومان به وزارت دارایی فروخته و وزارت دارایی هم می‌گوید که من آن چنان آدم خوبی هستم که با وجود این که کارشناس‌ها این زمین را متری 15 تومان قیمت کرده‌اند متری 5/14 تومان یعنى مترى 5 ریال کم‌تر به نفع دولت معامله کرده‌ام آقایان نمایندگان محترم: آقاى رئیس مجلس شوراى ملّی در جلسه پنجشنبه گذشته فرمودند که موضوع آیین‌نامه داخلى و کمیسیون تحقیق در دستور قرار می‌گیرد و تصویب می‌شود و امّا یک مطلبى فرمودند و آن مطلب این بود که فرمودند که این طور نیست که هر وکیلى از جواب وزیر قانع نشد آن موضوع به کمیسیون تحقیق برود و باید با رأى مجلس باشد البتّه این حرف تا یک مقدارى صحیح است حرف آقاى رئیس هم نمی‌شود که ناصحیح باشد امّا به خداى لایزال این از آن موضوع‌هایی است که باید به کمیسیون تحقیق برود و این مطلب روشن بشود و من از آقایان محترم خواهش می‌کنم به نام پیدا کردن یک حق و به نام حفظ حیثیت یکى از همکارانشان که با یک شخص متخلّف که در پشت این تریبون یک عمل و یک جواب و سؤال مشروع داشته و مورد هتک آن شخص قرار گرفته براى روشن شدن این حقیقت و براى پاره شدن پرده ریا و دروغ و تزویر موافقت بفرمایند این پرونده به کمیسیون تحقیق برود تا بر شما و ملّت ایران و به هر گمراهان و بر سوء استفاده کنندگان معلوم بشود که در این مورد خاص چقدر دزدى کرده‌اند (صحیح است).

نایب رئیس- وارد دستور می‌شویم.

پرفسور جمشید اعلم- راجع به تقاضاى ایشان رأى بگیرید.

+++

 نایب رئیس- باید کار تشکیل کمیسیون تحقیق تمام بشود تا برطبق آن بشود تصمیم گرفت.

5) شور اوّل گزارش کمیسیون امور استخدام راجع به صندوق بازنشستگى پلیس راه آهن

نایب رئیس- گزارش کمیسیون استخدام راجع به صندوق بازنشستگى پلیس راه آهن مطرح است. گزارش کمیسون قرائت می‌شود.

(به شرح ذیل خوانده شد)

گزارش از کمیسیون امور استخدام به مجلس شوراى ملّی

کمیسیون امور استخدام در جلسه 12 اسفند ماه 1335 لایحه شماره 9891- 1- 9644 دولت راجع به صندوق اختصاصى بازنشستگى و تعاون اداره پلیس راه آهن دولتى ایران را با حضور آقاى وزیر راه مورد رسیدگى قرار داده و با اصلاحاتى تصویب نمود اینک گزارش آن را به شرح زیر به مجلس شوراى ملّی تقدیم می‌دارد:

ماده واحده افسران و هم ردیفان و استواران و درجه داران و افراد اداره پلیس راه آهن دولتى ایران مشمول قانون صندوق اختصاصى بازنشستگى و تعاون شهربانى کل کشور مصوب 351225 خواهند بود.

تبصره 1- کسور بازنشستگى مزایاى افسران و هم ردیفان و استواران و درجه داران و افراد اداره پلیس راه آهن در قانون صندوق اختصاصى بازنشستگى و تعاون شهربانى کل کشور پیش بینى شده عمل می‌شود و وزارت راه در موارد مذکوره در آن قانون قائم مقام وزارت کشور و بنگاه راه آهن دولتى ایران قائم مقام شهربانى کل کشور می‌باشد.

 تبصره 2- انجام عملیات تعاون در مورد صندوق اختصاصى بازنشستگى اداره پلیس راه آهن فقط تا میزان ده درصد سرمایه صندوق مزبور مجاز است.

تبصره 3- کسور بازنشستگى مزایاى مأموریتى که از شهربانى کل کشور به اداره پلیس راه آهن و یا باالعکس منتقل شده و می‌شوند به صندوق اختصاصى اداره لاحق منتقل خواهد شد.

تبصره 4- در مورد معلولین و از کاربازماندگان اداره پلیس راه آهن گواهی کمیسیون پزشکی راه آهن دولتى ایران ملاک عمل خواهد بود.

تبصره 5- درباره ورثه قانونى کسانی که در حین انجام وظیفه و یا به سبب آن تلف و یا کشته می‌شوند اعم از این که بعد با زنشستگى رسیده یا نرسیده باشند تمام آخرین حقوق یا مزایاى دریافتى آنان از روز بعد از فوت برقرار و آنچه طبق مقرّرات قانون استخدام کشورى به آنان تعلق می‌گیرد ازصندوق بازنشستگى کشورى و بقیه با تمام آن تا میزان حقوق دریافتى زمان خدمت از بودجه راه آهن دولتى ایران و صندوق اختصاصى اداره پلیس راه آهن پرداخت خواهد شد. این تبصره مشمول ورثه قانونى کسانی که قبل از تصویب این قانون به سبب انجام وظیفه تلف یا کشته شده‌اند می‌باشد.

مخبر کمیسیون استخدام دکتر جهانشاهى‏

نایب رئیس- گزارش کمیسیون راه قرائت می‌شود.

(به ترتیب ذیل خوانده شد)

گزارش از کمیسیون راه به مجلس شوراى ملّی

کمیسیون راه در جلسه 4- 3- 36 لایحه شماره 9891- 1- 9644 دولت راجع به صندوق اختصاصى بازنشستگى و تعاون اداره پلیس راه آهن دولتى ایران را با حضور آقاى وزیر راه رسیدگى و گزارش کمیسیون امور استخدام را تصویب نمود اینک گزارش آن را به مجلس شوراى ملّی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون راه مهندس سعید هدایت‏

نایب رئیس- فوریت این لایحه قبلاً  از طرف مجلس تصویب شده است.حالا کلیّات مطرح است کسى که اجازه صحبت نخواسته است بنابراین باید رأى بگیریم به ورود در مواد، آقایان وقتى زنگ زده می‌شود براى اخذ رأى باید تشریف بیاورند و الاّ غایب در رأى محسوب خواهند شد ملاحظه بکنید بنده یک قدرى تأمّل می‌کنم تا نسبت به آقایان مراعات بشود، بنابراین رأى می‌گیریم به ورود در ماده واحده آقایانى که موافق‌اند قیام بفرمایند (اکثراً قیام نمودند) تصویب شد مذاکره در خود ماده واحده است کسى اجازه نخواسته است رأى می‌گیریم به خود ماده واحده آقایانى که موافق‌اند قیام بفرمایند (اکثراً قیام نمودند) تصویب شد، به مجلس سنا فرستاده می‌شود.

6- طرح گزارش کمیسیون بودجه راجع به بودجه وزارت گمرگات و انحصارات و ارجاع به کمیسیون

نایب رئیس- بودجه وزارت گمرکات وانحصارات مطرح است گزارش کمیسیون خوانده می‌شود.

(به شرح ذیل خوانده شد)

گزارش از کمیسیون بودجه به مجلس شوراى ملّی

کمیسیون بودجه در جلسه  چهارشنبه 15 خردادماه 1336 با حضور آقاى وزیر گمرکات و انحصارات و آقاى معاون دارایی لایحه دولت راجع به بودجه و سازمان سال 1336 وزارت گمرکات و انحصارات را مورد رسیدگى قرار داده و با توجّه به توضیحات آقاى وزیر گمرکات مبنى بر این که از مبلغ 400، 191، 24 ریال مبلغ 750، 216، 16 ریال در بودجه‌های تفضیلى سایر وزارتخانه‌ها صرفه‌جویی‌ خواهد شد به ماده واحده و تبصره آن رأى گرفته تصویب و اینک گزارش آن را تقدیم می‌دارد.

ماده واحده- به وزارت دارایی اجازه داده می‌شود هزینه‌هاى مربوط به وزارت گمرکات و انحصارات راکه سالیانه بالغ بر 400، 191، 24 ریال می‌شود از محل در آمد عمومى کشور پرداخت نماید.

تبصره- حقوق کارمندان وزارت دارایی یا سایر وزراتخانه‌ها که به وزارت گمرکات و انحصارات منتقل می‌شوند در بودجه وزراتخانه‌هاى مربوطه صرفه جویی خواهد شد.

 مخبر کمیسیون بودجه محمّدعلى مسعودى‏

نایب رئیس- کلیّات مطرح است. آقاى صارمى مخالفید بفرمایید.

صارمى- غرض از مخالفت بنده براى تذکر چند موضوع بود که نهایت ضرورت را دارد در این موقع که این لایحه مطرح می‌شود، مورد توجّه آقایان محترم واقع بشود البته یک وزارتخانه در صورتى که در بودجه کشور تأثیر نداشته باشد بلا اشکال خواهد بود براى این که سازمان کوچک‌تر می‌شود و می‌توانند بیش‌تر به کارها رسیدگى کنند و حقیقت هم این است که وزارت دارایی با توسعه‌اى که داشت قدرت اداره آن براى یک فرد مقدور نبود و این کار روى هم رفته ضرورت هم داشته است متأسفانه تمام کارهایی که در مملکت با حسن نیّت انجام می‌شود مواجه با اشکالاتى می‌شود که روى هم رفته براى مملکت زیان و ضرر خواهد داشت، وقتى لایحه تفکیک وزارت دارایی در کمیسیون دارایی می‌گذشت تذکر داده شد که یک دینار بر بودجه کشور افزوده نمی‌شود (صحیح است) ما تصور می‌کردیم همین ترتیب خواهد بود بنده تنها موردى که پهلوى خودم فکر می‌کردم این است که آقاى وزیر انحصارات و گمرکات اتومبیل لازم نذارد و اگر هم یک هم یک اتومبیل اضافه بشود قابل اغماض و صرف نظر هست ولى حالا که شروع به کار شده است می‌بینیم که خبر این طور نیست بودجه فوق‌العاده گزافى براى وزارت گمرکات و انحصارات به خرج گذاشته می‌شود که من نمی‌دانم از کجا تأمین می‌شود آقا ما در وزارت دارایی ساختمان به قدر کافى داشتیم این محلّی که موجود بود می‌رفتند می‌نشستند، مبالغ گزافى هم مخارج تعمیر کردند، فرش تهیّه کردند و مستخدم دم درب گذاشتند که اگر کسى می‌خواهد بیاید باید چه تشریفاتى قائل‏ بشود، به این ترتیب محتاج به ساختمان جدیدى نیستند، دولت می‌گوید کسر بودجه دارم وقتی که شما کسر بودجه دارید چطور می‌آیید براى وزارت گمرکات و انحصارات ساختمان جدیدى درست می‌کنید آقا مگر اطاق ساختمانى مال 20 سال قبل باشد نمی‌شود در آن جا کار کرد، (دکتر وکیل موریانه داشت) موریانه داشت می‌خواستند تیرش را عوض کنند پوشش را عوض کنند بنده نمی‌دانم این ساختمانی که الان براى وزارت گمرکات و انحصارات گویا در قسمت شمال غربى وزارت دارایی شروع شده است از کدام بودجه است یک اعتبار ساختمانى در بودجه منظور و ملحوظ داشته‌ایم براى کارهاى نیمه تمام براى ساختمان‌هایی که در کشور ساخته شده است و نیمه تمام باقى مانده است و باران و برف آنها را از بین می‌برد و مخارجی که شده است از بین خواهد رفت ولى هیچ ضرورتى ندارد که ساختمان جدیدى در اینجا شروع بشود بنابراین در این لایحه اگر نماینده دولت واقعاً بگوید که یک دینار بر بودجه فعلى اضافه نمی‌شود قطعاً آقایان موافقت خواهند کرد ولى اگر چنانچه بخواهند از امروز شروع بکنند به مخارج تجملّی و لوکس براى این که فلان وضع به خصوص را براى خودشان به وجود بیاورند به هیچ وجه مورد موافقت مجلس نیست بنده البتّه سؤالى خواهم کرد که ساختمان جدید وزارت گمرکات و انحصارات آیا مورد احتیاج بوده است یا نبوده است و اگر هم مورد احتیاج بوده است از چه محلّی ساختمان کرده‌اند و پیشنهادى هم بعد خواهم کرد که به این لایحه اضافه بشود که دینارى نباید بر بودجه کشور اضافه بشود قبل از هر چیز بنده از نماینده دولت جناب آقاى ناصر ذوالفقارى تقاضا می‌کنم تشریف بیاورند پشت این تریبون بیان کنند آیا بر بودجه اضافه می‌شود یا نه تکلیف مجلس معلوم بشود.(ناصر ذوالفقارى- عین بودجه اى است که تصویب شده) پس بنده استدعا می‌کنم براى اوّلین مرتبه جنابعالى توضیح بدهید. با این که لایحه دولت این طور است اگر این طور است از چه محل به چه مناسبت براى وزارت گمرکات و انحصارات ساختمان را شروع کرده‌اند دولت نمی‌تواند ساختمان جدید بکند این که نمی‌شود، صحیح نیست دولت لایحه بیاورد در اینجا بگذراند و بر خلاف آن عمل کند، حقیقت این است که از حکومت آقاى دکتر اقبال مردم و مجلس توقعات زیادى دارند بیانات آقاى دکتر اقبال در پشت این تریبون حسن اثر داشت، گفتند اجراى قوانین مصوب مورد نظر تام و تمام افراد دولت خواهد بود بنده نمی‌دانم در همین لایحه‌ای که گفتند هیچ خرج اضافه‌اى نمی‌شود (دکتر پیرنیا مجلس سنا تصویب نکرده است) هنوز تصویب نشده است چرا ازش تخطى شده است و شروع کرده‌اند به این گونه مخارج.

+++

 نایب رئیس آقاى ارباب بفرمایید

مهدى ارباب- از نظر آزادى عقیده همان طور که جناب آقاى صارمى متعقد هستند که بى‌رویه عمل شده و تفکیک وزارت گمرکات و انحصارات از وزارت دارایی ضرورت نداشته به عقیده بنده این کار یکى از کارهاى خوب دولت اقبال بوده است زیرا موضوع مربوط به درآمد هست و توجه بیش‌تر به درآمدهاى مربوطه وقتى یک وزارت خانه‌اى محدود شد عمل‌اش به چند قسمت که مربوط به درآمد کشور است و با آزمایش‌هایی که شده به عقیده بنده نتیجه هم عاید می‌شود اگر مختصر هزینه‌اى اضافى به خزانه مملکت تحمیل بشود در حسن جریان و تنظیم امور قطعاً بیش‌تر از آن جبران خواهد شد کما این که بعد از پنج شش ماه امیدواریم نتیجه عرض بنده محسوس گردد امّا این که چرا قبل از تصویب لایحه شروع کرده‌اند به ساختمان البتّه اداره کل گمرکات سابق هم محلّ‌هایی داشته است که وزیر گمرکات و وزارت گمرکات بتواند کارهاى خودش را در آنجا شروع کند و محلّ‌های زیادى دارند که کارهاى خود را متوقّف و معوق نگذارند و به علاوه تفکیک این دو وزارتخانه را مجلس شوراى ملّی و مجلس سنا تصویب کرده‌اند (یک نفر از نمایندگان مجلس سنا تصویب نکرده است) اصل این در موقع طرح برنامه دولت تأیید شد و حالا صحبت در جزئیات آن در تقدّم و تأخرش است با اطمینان به این که در تعقیب آن هم آنچه قوانین لازم را بخواهند چون مجلس هم اصل آن را موافقت کرده تصویب خواهد کرد اشکالى به نظر نمی‌رسد به عقیده بنده بایستى از این دولت‌ها به جای این صحبت‌ها حسن جریان کارها را خواست و هر کجا تخلفى شد آن را انتقاد کرد، جبران آن را باید خواست (دشتى این هم یکى از موارد اعتراض است) (صارمى هرجا می‌خواهند خرج کنند؟) به عقیده بنده همین قسمت‌های مرزبانى که باز تبدیل بگارد گمرکى خواهد شد و خودشان مسئول خواهند بود شاید انتظامات سرحدات به خصوص سرحدات جنوب به‌تر صورت عمل به خود بگیرد، بنابراین باید در انتظار بود که بعد از 5، 6 ماه آن وقت نتیجه عمل را مشاهده کرد و بنده آنچه که پیش بینى می‌کنم تأسیس وزارت گمرکات جزو کارهاى خوبى بوده است که دولت فعلى اقدام کرده است‏) (دشتى- بسیار کار مضحکى است).

نایب رئیس- آقاى عمیدى نورى بفرمایید.

عمیدى نورى- اشکالى که من از مطالعه این لایحه در بحث کلیّات به نظرم رسید علاوه بر آن تذکر اصولى که جناب آقاى صارمى دادند که در لایحه تفکیک این دو وزارتخانه از یک‌دیگر تعهد شده بود که خرج اضافى تحمیل بر خزانه مملکت نشود در این لایحه مقدمه‌اش با خود ماده واحده یک تناقضى دارد. براى این که در مقدمه نوشته‌اند:

با توضیحات آقاى وزیر گمرکات مبنى بر این که از مبلغ 400، 24191 ریال مبلغ 16216750 ریال در بودجه‌های تفضیلى سایر وزراتخانه‌ها صرفه جویی خواهد شد به ماده واحده و تبصره آن رأى گرفته تصویب و اینک گزارش آن را تقدیم می‌دارد (دکتر پیرنیا 800 هزار تومان اضافه است) بلى جناب آقاى دکتر اگر این 800 هزار تومان باشد و حال آن که در ماده واحده بودجه 24 میلیونى نوشته شد، تبصره هم بحث دیگرى است به عرضتان برسانم که اشکال ما این است که فعلاً ما در ماه سوّم سال هستیم و حال آن که صرفه‌جویی‌‌های بودجه مملکتى آخر سال معلوم می‌شود چطور الان ما می‌توانیم پیش بینى کنیم که در حدود 16 میلیون و دویست و شانزده هزار وهفتصد وپنجاه ریال از بودجه‌های سایر وزراتخانه‌ها صرفه‌جویی می‌شود اوّلاً این خودش یک اشکال حساب دارى است که حالا ما نمی‌توانیم یک همچون حسابى بکنیم دوم این که معلوم می‌شود پرداخت بودجه وزارت گمرکات به میزان 16 میلیون ریال از بابت صرفه‌جویی‌های خیالى و تصورى یا احتمالى است که ممکن است پیدا بشود خوب در این صورت صرفه‌جویی خیالى که هنوز به وجود نیامده آخر سال ممکن است بدست بیاید چطور شما از حالا ماه به ماه دارید خرج می‌کنید بنده نفهمیدم اگر از صرفه جویی می‌خواهد خرج کنید تناقض پیدا می‌کند با خرج سایر وزارت‌خانه‌ها در حالى که میزان صرفه جویی باید آخر سال پیدا بشود اگر نظر به این است که از این صرفه جویی استفاده بشود چرا ماده واحده متاقض با مقدمه است که می‌گوید به وزارت دارایی اجازه داده می‌شود هزینه‌هاى مربوط به وزارت گمرکات و انحصارات را که سالیانه بالغ بر 24 میلیون است از محل درآمد عمومى کشور پرداخت نماید البتّه در اجراى قوانین به مقدمه که کار ندارد مقدمه فقط براى تهیّه زمینه مساعدى است که مجلس رأى بدهد و وقتى که ماده واحده خواست اجرا بشود دیگر به این مقدمه کارى ندارید طبق ماده واحده 24 میلیون از درآمد عمومى مملکت آنچنان درآمدى که نخست وزیر مملکت در اینجا فرمودند ما 600 میلیون کسر بودجه داریم با یک چنین کسرى می‌خواهند یک خرج اضافه و جدیدى به مبلغ بیست و چهار میلیون دیگر به وجود بیاورند این است که بنده معتقد هستم این ماده واحده به این شکل اوّلاً تناقض با مفهومى که در مقدمه لایحه تفکیک دو وزارتخانه قید شده است و مجلس آن را تصویب کرده دارد و ثانیاً محل پرداخت ندارد چون محل پرداخت اگر صرفه‌جویی باشد که هنوز حاصل نشده اگر غیر از صرفه‌جویی است مملکت 600 میلیون تومان کسر دارد و بنده نمی‌دانم با این ترتیب اصلاً این 24 میلیون خرج اضافى یعنى چه بنده یادم می‌آید که در همان قانون تفکیک نوشته شده مادام که بودجه‌اش تصویب نشده از بودجه وزارت دارایی داده می‌شود خوب آقایان چرا این کار را نمی‌کنند آیا این 24 میلیون خرج اضافى است یا از بودجه تفکیکى وزارت دارایی است مادة واحده را عوض کنید بنویسید 24 میلیون ریال از بودجه وزارت دارایی جدا می‌شود می‌آید به بودجه وزارت گمرکات و انحصارات با این بنده موافقم امّا اگر آن بودجه سرجایش است 24 میلیون هم اضافه خرج براى وزارت گمرکات و انحصارات به وجود نیاوریم که در نتیجه دادن این اضافات دو معاون پیدا کرده اتومبیل‌های متعدد، به قول آقا ساختمان جدید تمام اینها منافى با وضعى است که نخست وزیر مملکت راجع به جریان بودجه در اینجا گفت و ششصد میلیون تومان کسر بودجه قائل شد وحرف ایشان هم صحیح بود براى این که خاطر آقایان مستحضر است که من در موقع طرح بودجه کل که اینجا بحث می‌شد استنباط کردم ارقام آن بودجه واهى و خیالى بود و این ششصد میلیون کسر را هم قبلاً گفتم که این کسر محقق است خوشبختانه نخست وزیر مملکت این کسر را تأیید کرد حالا ما اینجا 24 میلیون تومان از کجا اضافه بیاوریم بدهیم براى این کار بنده با اصل تفکیک معتقد بودم و معتقدم اگر این دو وزارتخانه جدا کار کنند خوب است امّا باز معتقد هستم مملکتى‏ که پول ندارد 24 میلیون تومان اضافه از زمین از هوا از کجا بیاورند بدهند؟ البتّه موافقت داریم که این 24 میلیون از بودجه وزارت دارایی قبل از تفکیک مجزا بشود و در اختیار وزارت گمرکات و انحصارات قرار بگیرد اگر این را گفتیم درست است قابل پرداخت است کار غلط هم نکرده‌ایم و رد غیر این صورت یک اضافه خرجى است محلّی هم ندارد و من هم مخالفم

نایب رئیس- مطابق آیین‌نامه مخبر کمیسیون سابق باید دفاع بکند و چون حاضر نیست رئیس کمیسیون سابق بودجه آقاى فرود می‌توانند صحبت کنند. آقاى فرود بفرمایید.

فرود- این مطالبى که اینجا جناب آقاى عمیدى نورى فرمودند عیناً در کمیسیون بودجه صحبت شد و قرار شد همان طور که فرمودید بودجه این وزارتخانه جدید عیناً از وزارت دارایی کسر بشود و به آن منتقل گردد. (عمیدى نورى مادة واحده این طور نیست) اجازه بفرمایید ولى معاون وزارت دارایی اشکالى کرد اینجا که اگر بخواهیم صورت دقیق 24 میلیون را در بیاوریم ممکن است که مورد موافقت وزیر انحصارات قرار نگیرد (عمیدى نورى قرار نگیرد) دلیل داشت دلیلش این بود که من تمام محل این 24 میلیون را نمی‌خواهم از وزارت دارایی ببرم ممکن است از سایر وزارتخانه‌ها هم ببرم و معلوم نبود که چند نفر از سایر وزارتخانه‌ها خواهد برد و چند نفر از وزارت دارایی ملاحظه بفرمایید با یک چنین صورتى خیلى مشکل بود معلوم شود که چند نفر از ادارات دیگر خواهند برد و چند نفر از وزارت دارایی منتقل می‌شوند در نظر گرفته شد از هر اداره‌ای، از هر وزارتخانه‌ای که می‌برند معادل 16 میلیون و دویست و شانزده هزار و هفتصد و پنجاه ریال صرفه‌جویی خواهد شد ولى مسلماً معادل هشت میلیون مسلماً به بودجه اضافه می‌شود و آن در واقع کادر حوزه وزارتى است، در هر حال بنده اینجا در خدمت جناب آقاى رئیس اشکال طرح این لایحه را عرض کردم اشکالى که به نظر بنده رسید یک اشکال اخلاقى است یعنى الان لایحه تأسیس وزارت گمرکات و انحصارات در مجلس سنا مطرح است (صحیح است) مجلس سنا روى مخالفتى با این لایحه نشان داده است و تکلیفش معلوم نشده و تصویب هم نشده است به نظر بنده اخلاقاً مقتضى است ما این را فعلاً از دستور خارج کنیم بعد از این که تکلیف اساسى این وزارتخانه در مجلس سنا معلوم شد این را مطرح می‌کنیم (صحیح است) بنابر این از مقام ریاست تقاضا می‌کنم چون نمایندگان محترم همه به اتّفاق موافقت فرمودند که این فعلاً از دستور خارج شود نه به این عنوان که به کمیسیون برود بلکه مقدم بر این اگر مطلبى هست آن مورد مشاوره و مباحثه و مذاکره قرار گیرد و بعد از آن که در مجلس سنا آن لایحه اساسى تصویب شد این را مطرح می‌کنیم‏.

نایب رئیس پیشنهاد سکوت رسیده قرائت می‌شود و بعد آقاى معاون نخست وزیر صحبت می‌کنند.

(به شرح زیر قرائت شد)

پیشنهاد می‌نماید که لایحه مربوط به بودجه وزارت گمرکات و انحصارات مسکوت بماند. امید سالار

نایب رئیس- آقاى امید سالار

 (دکتر مشیر فاطمى آقا یک نفر هم باید به عنوان موافق صحبت کند)

 امید سالار- مطالبى که جناب آقاى عمیدى نورى و جناب آقاى صارمى فرمودند تماماً مورد تأیید بود جناب آقاى فرود نسبت به یک قسمت جواب دادند و فرمودند که تفاوت بین دو رقم که 7974350 ریال است براى هزینه حوزه وزارتى است بنده می‌خواستم عرض کنم که این مبلغ که فرمودند با کمال خوبى ممکن است صرفه

+++

 جویی بشود که نظر آقایان تأمین شود و این راهش این است که وزارت دارایی تا چند ماه قبل از این فقط دو معاون داشت حالا که تفکیک شده به او وزارتخانه هر کدام سه معاون دارند و بنده و هیچ وارد نمی‌شوم به این که این آقایان چطوراند ممکن است بین این آقایان معاونین افراد بسیار لایق و خوبى باشند بنده وارد خصوصیّات اشخاص نمی‌شوم ولى عرض کنم این لقب معاونت، اگر واقعاً مثل‌ القاب جنبة تشریفاتى دارد و براى ملّت گران تمام نمی‌شود ما موافقیم امّا یک معاون از اطاق و فرش و اتومبیل و منشى مخصوص و دفتر کار در حدود سیصد چهارصد هزار تومان براى مملکت تمام می‌شود یک معاون از وزارت انحصارات و یک معاون از وزارت دارایی حذف کنید این تفاوت هشتصد هزار تومان تأمین می‌شود بدون این که یک‌شاهى به بودجه مملکت اضافه بشود و هر دو وزارتخانه هم تشکیل خواهد شد و بنده پیشنهاد جناب آقاى فرود را که این لایحه قبل از وصول نتیجه مذاکرات مجلس سنا مسکوت بماند تأیید می‌کنم، این لایحه مسکوت بماند وقتى که تکلیف قطعى آنجا معلوم شد این مبلغ را با این صورتى که عرض کردم تصحیح کنید و بعد تصویب بشود.

نایب رئیس- آقاى معاون نخست وزیر.

معاون نخست وزیر- (ناصر ذوالفقارى) بنده استدعا می‌کنم توجه بفرمایید جناب آقاى عمیدى نورى استدعا می‌کنم توجه بفرمایید عرایضى که می‌کنم، سه موضوع در اینجا مطرح شد یکى این که لایحه وزارت گمرکات هنوز در مجلس سنا تمام نشده است، بنده هم چون سابقه پارلمانى دارم (صحیح است) حضور محترم آقایان عرض می‌کنم روزى که هیئت دولت در مجلس شورای ملّی معرفى شد اگر خاطر مبارک آقایان باشد آقاى رئیس مجلس با تذکر این که یک وزیر و یک وزارتخانه اضافه شد رأى اعتماد گرفتند، پس این قانون است (عمیدى نورى پس چرا لایحه تأسیس وزارت گمرکات را آوردید؟) و در حقیقت هیچ اشکالى که آقایان به این موضوع رسیدگى کنند باقى نمانده. دو موضوع دیگر بود که جناب آقاى صارمى فرمودند یکى این بود که به این بودجه اضافه شده است یا نشده است همان طوری که جناب آقاى فرود تذکر فرمودند در حالی که یک مقدار صرفه‌جویی بیش از این خواهد بود هشتصد هزار تومان به ناچار براى حوزه وزارتى اضافه خواهد شد. بنده در اینجا تعهد می‌کنم که اضافه بر این هشتصد هزار تومان یک دینار اضافه نخواهد بود، امّا راجع به ساختمان که می‌فرمایند چنین ساختمانى شده است، اگر توجّه بفرمایید این ساختمان مربوط به وزارت انحصارات وگمرکات پست، این ساختمان وزارت دارایی است که بودجه‌اش قبلاً تصویب شده به تصویب آقایان رسیده و دارند ساختمان این وزارتخانه را ادامه می‌دهند بنابراین بنده گمان می‌کنم که هیچ اشکالى ندارد، وعلاوه بر این سکوت هیچ معنی ندارد، البتّه رأى مجلس براى دولت محترم است هرطورى که آقایان صلاح می‌دادند براى ما قابل قبول است، ولى استدعا می‌کنم اجازه بفرمایید زودتر بگذرد که تکلیف روشن شود (امید سالار- راجع به شش معاون چه می‌فرمایید؟) شش معاون نیست از چهار معاون وزارت دارایی یکیش هم کم شده است، بله آقاى دها رفته‌اند به سمت معاونت نخست وزیر

نایب رئیس- آقاى دکتر مشیر فاطمى

دکتر مشیر فاطمی- مخالف با سکوت هستم.

نایب رئیس- بفرمایید

دکتر مشیر فاطمى- بنده خیلى متأسفم که با پیشنهاد دوست عزیزم جناب امید سالار مخالفت می‌کنم ولى حقیقت این است که اوّلاً این وزارت جدید اضافه ندارد، براى این که عضو جدید از خارج که آنجا نبرده‌اند اگر آقایان اطّلاع دارند که عضو جدید برده است بفرمایند این از تمام ادارات مختلف جمع آورى کرده و برده است، فرمودند این اتومبیل و غیره هم اضافه شده اتومبیل وزیر همان اتومبیل ریاست گمرکات است یک فورد است و بیوک و اینها هم نیست دوم این که یک عمارت قدیمى نسبتاً تاریخى را تعمیر کرده است این کار از کارهاى بسیار بسیارخوب این وزیر است و یک کار خوبى این وزیر کرده است (صحیح است) (صارمى آقا مردم نان ندارند) آقا مردم نان ندارند ساختمان‌های دیگر را چرا نمی‌فرمایید؟ساختمان‌های دیگر را جلویش را بگیرید، ساختمان‌هایی که پنجاه شصت میلیون تومان خرج دارد جلویش رابگیرید، اجازه می‌فرمایید من صحبتم را بکنم (صارمى- آن هم ده میلیون تومان است) آقا بنده میان صحبت‌های شما هیچ وقت جسارت نمی‌کنم و در بین صحبت شما صحبت نمی‌کنم حضرتعالى هم توجّه بفرمایید به عرض من و به علاوه این آقاى وزیر خودش به اندازه‌ای بودجه انتفاعى در اختیار دارد که می‌توانست همه جور ولخرجى بکند آمده با کمال صداقت تقاضا می‌کند از مجلس که این بودجه من است عهده‌اش برود 50 تومان از وزارت فرهنگ کم بکند، اگر عضو جدیدى استخدام کرده تشریف بیاورید پشت این تریبون و بفرمایید به علاوه موضوع وزارت گمرکات و انحصارات حل شده است یعنى وزارتى است قانونى، در دوره چهارده مجلس شوراى ملّی که تفسیر قوانین به عهده‌اش است در کابینه جناب آقاى صدرالاشراف تصمیم گرفت که برنامه‌های دولت یک لایحه‌ای است و در همان موقع گفتند که برنامه دولت یک لایحه‌ای است که دولت تقدیم مجلس می‌کند به موجب لایحه برنامه دولت مجلس شورا و سنا تأسیس وزارت گمرکات را تصویب کرده است می‌خواهد تفسیر مجلس را در دوره 14 به عرضتان برسانم که لایحه برنامه دولت یعنى یک لایحه، استدعا می‌کنم آقایان هم توجه بفرمایید این اضافه خرج به هیچ وجه نیست.

نایب رئیس- آقایان توجه بفرمایید اوّلاً باید رأى بگیریم ولى قبل از این رأى بنده یک تذکر دارم اگر موافقت می‌فرمایید چون این لایحه قدرى مبهم است و تصریح ندارد که چقدر اضافه لازم دارند این را ارجاع کنیم به کمیسیون بودجه که در آنجا رسیدگى کنند  به بینند چقدر اضافه لازم دارد چقدر صرفه‌جویی می‌شود (صحیح است) البتّه باید رأى گرفت براى ارجاع به کمیسیون ولى الان پیشنهادى داده شده است براى سکوت (عدّه‌ای از نمایندگان مسترد داشتند) به هر حال باید رأى گرفت (عمیدى نورى قابل استرداد نیست.) پس هم که بگیرند باید رأى گرفت بنابراین رأى می‌گیریم به سکوت لایحه آقایانى که موافق‌اند قیام کنند (عدّه کمى برخاستند) تصویب نشد. مطابق ماده 116 رئیس مجلس حق دارد این را ارجاع کند به کمیسیون رأى مجلس هم لازم است، اگر آقایان موافق‌اند قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تصویب شد. بنابراین به کمیسیون بودجه ارجاع می‌شود

7- شور اوّل گزارش کمیسیون امور اجتماعى راجع به واگذارى سهم دولت از سرخ حصار به سازمان بیمه‌های اجتماعى کارگران‏

نایب رئیس- حالا گزارشى است از کمیسیون کار و کمیسیون دارایی رسیده قرائت می‌شود

 (به شرح زیر قرائت شد)

گزارش از کمیسیون امور اجتماعى و کار به مجلس شورای ملّی کمیسیون امور اجتماعى و کار لایحه ارسالى از مجلس سنا راجع به واگذاری سهمى دولت از قریه سرخ حصار را به سازمان بیمه‌های اجتماعى کارگران مطرح و ماده واحده مصوب مجلس سنا و همچنین نظریه کمیسیون دوره قبل را تأیید و اینک گزارش آن را تقدیم می‌دارد:

 ماده واحده- به وزارت کشاورزى اجازه داده می‌شود که سهمى دولت از قریه سرخ حصار را اعم از باغ و عمارت و آب و سایر متعلقات براى ایجاد تأسیسات بهداشتى و درمانى و باشگاه‌های ورزشى و تهیّه خانه و سایر نیازمندی‌های کارگران به سازمان بیمه‌هاى اجتماعى کارگران بلاعوض واگذار نماید.

مخبر امور اجتماعى و کار مشایخى

گزارش از کمیسیون دارایی به مجلس شوراى ملّی

کمیسیون دارایی در جلسه هشتم بهمن ماه 35 لایحه ارسالى از مجلس سنا راجع به واگذاری سهمى دولت از قریه سرخ حصار به سازمان بیمه‌هاى اجتماعى کارگران را با حضور نماینده دولت مطرح و بالنتیجه با ماده واحده مصوب مجلس سنا و گزارش کمیسیون امور اجتماعى و کار مجلس شوراى ملّی موافقت و اینک گزارش آن را تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون دارایی- مشایخى‏

نایب رئیس- کسى که در کلیّات اجازه نخواسته بنابراین اعلام رأى می‌کنم رأى می‌گیریم به ورود در مواد آقایانى که موافق‌اند قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تصویب شد شور در مادة واحده است آقاى بزرگ ابراهیمى.

بزرگ ابراهیمى- بنده خیال می‌کنم این سرخ حصار جزء خالصجات دولت است و یک قانون به خصوصى در این مورد از مجلس گذشته است که خالصجات باید منحصراً به زارعین ساکن آن دهات تقسیم شود و این که ما می‌خواهیم ساکنین دهات قریه سرخ حصار را از سهمیه کشاورزى محروم کنیم بدهیم به بیمه‌هاى اجتماعى این بر خلاف قانونى است که همین مجلس چند ماه قبل گذرانده است بیمه‌هاى اجتماعى یک مؤسسه ملّی است که از پول کارگر و کار فرما براى بیمه وضع کارگرى تشکیل شده فقط وزارت کار نظارت عالیه دارد او حق ندارد از زمینى که مملکت و مجلسین براى ساکنین دهات تخصیص داده‌اند یک چنین استفاده‌ای بکند این عقیده بنده است (صحیح است).

نایب رئیس- آقاى ارباب موافق‌اید.

ارباب- بلى.

نایب رئیس- بفرمایید.

ارباب- قسمت‌های کشاورزى و عمرانى قریه سرخ حصار را دولت سابق فروخته است و مال دولت نیست فقط باغ و یک دستگاه عمارت وسیعی که مال سلاطین سابق بوده است باقى مانده است آن هم مدّتی پیش یک دست مرموزى آن عمارت را آتش زد و یک عمارت نیمه سوخته باقى ماند که بیمه‌هاى اجتماعى آمد تعمیر کرد و حالا کارگران بیمار مسلول را آنجا جا داده‌اند اینجا قریه نیست ده زراعتى و کشاورزى هم نیست یک باغ هست با یک دو دستگاه عمارت متروکه و مخروبه و واگذارى به بیمه‌هاى اجتماعى براى استفاده مسلولین و مرضى یکى از کارهاى خوبى است که شده است، بنده می‌خواستم توضیح عرض کنم که اینجا یک قسمت کشاورزى نیست که بین زارعین تقسیم کند آنچه قابل تقسیم بین زارعین بوده است سابق وزارت دارایی

+++

 به یک شخص معین و آن هم با یک طور خاصى فروخته است که خودش داستان مفصلى دارد به هر حال امروز دولت بر آن تسلّطی ندارد یک باغ است امروز و دو دستگاه عمارت مخروبه این را هم داده است به بیمه‌هاى اجتماعى و قابل تقسیم بین زارعین نیست.‏

نایب رئیس- آقاى مهدوى موافق‌اید.

مهدوى- بنده اخطار نظام‌نامه‌ای دارم چیزی که وزارت کشاورزى واگذار می‌کند باید کمیسیون کشاورزى هم رسیدگى کند، کمیسیونی که از همه صالح‌تر است همان کمیسیون کشاورزى است که باید نظر بدهد براى این که این خالصه است و بنگاه خالصجات جزء وزارت کشاورزى است ولى آنجا نرفته، چطور شده که به کمیسیون کشاورزى ارجاع نشده؟

نایب رئیس- می‌شود فرستاد اگر مجلس موافق باشد (مهدوى- مال کشاورزى است) به هر حال چون براى شور دوّم به کمیسیون فرستاده می‌شود به کمیسیون کشاورزى هم فرستاده خواهد شد (مهدوى- وزارت دارایی مالک خالصجات نیست وزارت کشاورزى مالک است) چیز مهمى نیست دیگر نظرى نیست؟ آقاى صدرزاده.

صدرزاده- به مناسبت این که یک کارهاى صنعتى در مملکت شروع می‌شود قطعاً عدّه کارگر در مملکت رو به افزایش است و البتّه باید یک مساعدتى به طبقه کارگر و بیمه‌هاى اجتماعى بشود و اگر این لایحه تصویب نشود و قسمتى از اراضى سرخ حصار به بیمه‌هاى اجتماعى براى کارگران واگذار نشود لابد یک مبلغى در بودجه براى این قبیل کارها پیش‌بینى می‌کنند و با این مضیقه‌ای‌که در بودجه هست به هیچ وجه مصلحت نیست که آن اراضى بی‌فایده افتاده باشد و ما هم بعدها بیاییم یک بودجه‌اى تصویب کنیم براى این کار امّا بنده یک مطلب اساسى را می‌خواستم تذکر بدهم و آن راجع به ساختمان است چون در این لایحه هم ساختمان‌های بهداشتى ذکر شده است.

آقایان ملاحظه می‌فرمایید براى بیست تومان مستمری که دولت می‌خواهد به وارث فلان خدمتگزار دولت بدهد این باید بیاید مجلس شوراى ملّی و برود کمیسیون بودجه بعد برود به مجلس سنا آن وقت این قطعیّت پیدا کند که دولت بتواند بیست تومان پول بدهد به وارث یک خدمتگزارش‌ امّا میلیون‌ها تومان خرج ساختمان می‌شود در این مملکت و مجلس اصلاً استحضار پیدا نمی‌کند باید مجلس شوراى ملّی روى این مطلب تصمیم قطعى و نهایی بگیرد، بانک کشاورزى براى خودش ساختمان بزرگى می‌کند آقا این پول‌ها را از کجا می‌آورند ساختمان می‌کنند؟ فلان مؤسسه دیگر به رقابت او شروع می‌کند، انحصارات شروع می‌کند تمام ثروت این مملکت صرف یک ساختمان‌های غیر لازمى در تهران می‌شود این وضع واقعاً ما را به فنا و نیستى می‌برد کار یک حسابى دارد، براى چه بیست تومان که دولت می‌خواهد بدهد به بیست کمیسیون برود ولى بیست میلیون که مى‌خواهد خرج این کار بکند مجلس‌ها و هیئت مقننه خبر نمی‌شوند مگر این که تصادفاً از آنجا رد بشوند و ببینند اگر خرجى می‌شود باید مجلس مطلع بشود باید حسابى در کار باشد هر موقع ساختمان هر مؤسسه‌اى یا هر اداره‌اى زاید از یک مبلغ معینى می‌شود باید با تصویب مجلس باشد (صحیح است) اتفاقاً چون در ساختمان‌ها ممکن است گاهى یک سوء استفاده‌هایی بشود اصرار زیادى دارند که همه ساختمان‌ها بدون اطّلاع قوه مقننه بشود و بنده معتقدم اگر دولت هم در این باب لایحه‌اى نیاورد در خود مجلسین باید طرحى تهیّه کنیم و بدهیم به مجلس و حسابى در کار بگذاریم والاّ تمام ثروت مملکت خرج ساختمان‌هاى غیر لازم می‌شود بنده از این وقت به بعد هر وقت یک مؤسسه‌اى یک ساختمان غیر لازمى کرد جدّاً اینجا اعتراض خواهم کرد.

نایب رئیس- آقاى صدرزاده این کار دو جور تحدید می‌شود اوّلاً دولت بدون تصویب بودجه یعنى تا اعتبارى در بودجه نباشد حق هیچ ساختمانى ندارد (صحیح است) و اعتباراتى که در اختیار دولت می‌گذارند البتّه در آن حدود می‌تواند خرج کند امّا براى این که جلوگیرى از ساختمان بانک‌ها و مؤسسات بکنند این را ممکن است آقایان نمایندگان یک طرحى مخصوص این کار تهیّه کنند و به مجلس بدهند و آن طرح مورد عمل قرار بگیرد بنابراین براى شور دوّم به کمیسیون ارجاع می‌شود.

8- شور دوّم گزارش کمیسیون امور خارجه راجع به قرارداد ایجاد سازمان مشورتى دریا نوردى و تصویب آن‏.

نایب رئیس- حالا یک لایحه دیگرى هم از سنا آمده قرائت می‌شود. بعد خواهش می‌کنم آقایان براى تعیین شش نفر ناظرى که آقاى رئیس مجلس براى نظارت در ساختمان مجلس شوراى ملّی انتخاب آن را تقاضا کردند شعب را تشکیل بدهند و شش نفر را تعیین بکنند. فعلاً لایحه قرائت می‌شود

(به شرح زیر قرائت شد).

گزارش از کمیسیون امور خارجه به مجلس شوراى ملّی.

کمیسیون امور خارجه در جلسه مورخه 23 بهمن ماه 35 لایحه شماره 486 ارسالى از مجلس سنا راجع به قرارداد ایجاد یک سازمان مشورتى دریانوردى بین دول را با حضور نماینده دولت براى شور دوّم مطرح و گزارش شور اوّل را تأیید نمود اینک گزارش آن به شرح زیر به مجلس شوراى ملّی تقدیم می‌گردد:

ماده واحده- قرارداد مربوط به ایجاد یک سازمان مشورتى دریانوردى بین دول مورخ ششم مارس یک هزار و نهصد و چهل و هشت مشتمل بر هفده قسمت و شصت و سه ماده و دو پیوست که در تاریخ بیستم خرداد ماه یک هزار و سیصد و سى و سه مطابق با دهم ژوئن یک هزار و نهصد و پنجاه و چهار به امضای دولت شاهنشاهى ایران رسیده است تصویب می‌گردد.

مخبر کمیسیون امور خارجه- مرآت اسفندیارى.

گزارش از کمیسیون راه مجلس شوراى ملّی.

کمیسیون راه در جلسه مورخه 7 اسفند ماه 1335 لایحه ارسالى از مجلس سنا راجع به قرارداد ایجاد یک سازمان مشورتى دریانوردى بین دول را با حضور آقاى وزیر راه براى شور دوّم مطرح و گزارش شور اوّل را تأیید نمود اینک گزارش آن را به مجلس شوراى ملّی تقدیم می‌دارد.

مخبر کمیسیون راه- مهندس سعید هدایت.

‏نایب رئیس- کسى اجازه نخواسته است بنابراین رأى می‌گیریم به لایحه ارسالى از مجلس سنا راجع به الحاق دولت ایران به پروتکل دریانوردى آقایانى که موافق‌اند قیام فرمایند (اکثراً برخاستند) تصویب شد به دولت ابلاغ می‌شود.

خواهش می‌کنم بعد از ختم جلسه شعب را تشکیل بدهید جلسه ختم می‌شود جلسه آینده روز یکشنبه خواهد بود.

(مجلس یک ساعت قبل از ظهر ختم شد)

نایب رئیس مجلس شورای ملّی- اردلان.‏

+++

یادداشت ها
Parameter:295165!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)