کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات مجلس ملی » دوره پانزدهم مجلس ملی

0.0 (0)
مشروح مذاکرات مجلس ملی ، دوره 15
[1396/05/28]

جلسه : 128 صورت مشروح مذاکرات مجلس روز سه‌شنبه هفتم دی ماه 1327  

فهرست مطالب :

1 - تصویب صورت مجلس‌های قبل

2 - بیانات قبل از دستور آقای حاج امین

3 - تصویب چهار دوازدهم بودجه کشور

4 - تقدیم طرح اصلاح حقوق بازنشستگی به قید یک فوریت از طرف آقای وزیر دارایی

5 - تقدین لایحه راجع به سازمان پاستور از طرف آقای وزیر بهداری

6 - تعطیل جلسه به عنوان تنفس

مشروح مذاکرات مجلس ملی ، دوره 15

 

 

جلسه : 128

صورت مشروح مذاکرات مجلس روز سه‌شنبه هفتم دی ماه 1327

 

فهرست مطالب :

1 - تصویب صورت مجلس‌های قبل

2 - بیانات قبل از دستور آقای حاج امین

3 - تصویب چهار دوازدهم بودجه کشور

4 - تقدیم طرح اصلاح حقوق بازنشستگی به قید یک فوریت از طرف آقای وزیر دارایی

5 - تقدین لایحه راجع به سازمان پاستور از طرف آقای وزیر بهداری

6 - تعطیل جلسه به عنوان تنفس

 

مجلس ده دقیقه قبل از ظهر به ریاست آقای امیر‌حسین ایلخان (نایب رئیس) تشکیل گردید

1 - تصویب صورت مجلس‌هاى قبل‏

صورت مجلس جلسه قبل را آقای صدر‌زاده (منشى) به شرح زیر قرائت نمودند

یک ساعت و ربع به ظهر روز شنبه چهارم دی ماه مجلس به ریاست آقای امیر‌حسین ظفر ایلخان تشکیل و صورت جلسه پیش قرائت گردید.

اسامى غائبین جلسه‌ى گذشته که ضمن صورت مجلس خوانده شده است‏.

غائبین بااجازه - آقایان : مهدى ارباب - اردشیر شادلو - حسن اکبر - سلطانى - رستم گیو - رحیمیان - اورنگ - دکتر معظمى - افخمى - عبدالرحمن فرامرزى - محمد‌على مسعودى - صدر‌زاده - عباس مسعودى - محمد‌تقى بهار - على وکیلى - افشار - تقى زاده‏.

غائبین بى‌اجازه - آقایان : بیات - آشتیانى‌زاده - عامرى - تولیت - کامل ماکویى - اخوان - منصف - ابوالقاسم  بهبهانى - نراقى - امیر تیمور - قوامى - دکتر عبده - آصف - ناصرى - اسلامى - یمین اسفندیارى - گلبادى - مکرم - صفا امامى‏.

آقای ضیاء ابراهیمى دراطراف پیشنهادى که درتصویب دودوازدهم تقدیم داشته بودند توضیحى دادند وآقای مهندس رضوى درباب مقدمه لایحه اصلاح قانون مالیات بر درآمد گفتند که این مقدمه تحولى در مشروطیت ایران است و آقای حاذقى به امضاء طرح یک دوازدهم و ذکر ساعت تشکیل جلسات در صورت مجلس تذکرى دادند.

آقای حائرى‌زاده گفتند لایحه وزارت جنگ یک قدم اصلاحى برای نظام وظیفه است و تقاضاى فوریت آن را نموده‌اند و آقای اقبال راجع به تجاوزات هلند به اندونزى و تفصیل آن در صورت مجلس اظهار عقیده نمودند.

آقای نایب رئیس راجع به سیل اخیر اصفهان و خساراتى که به بلوک برخوار و قصبات اطراف آن وارد شده با ابراز تأسف شرحى بیان و اظهار امیدوارى نمودند که از طرف آقایان نمایندگان و دولت کمک‌هاى فورى و مؤثر به عمل آید.

آقای وزیر دارایی نیز در این موضوع گفتند دولت از اعتبار خود برای مصارف فورى کمک کرده و صد تن هم گندم داده است از شیر و خورشید سرخ نیز کمک به عمل آمده ضمناً گفتند که اگر چهار دوازدهم تصویب شود تبصره‌ها به عنوان قانون متمم بودجه به مجلس تقدیم خواهد شد.

آقای مامقانى با اشاره به ائتلاف فراکسیون‌ها از عدم حضور بعضى آقایان در جلسه اظهار تأسف نمودند و معتقد بودند که اسامى ایشان به جراید داده شود.

آقای دکتر شفق با توضیحى معتقد بودند که مجلس باید تفکیک کند که یا نماینده حق پیشنهاد دادن نداشته باشد و یا مجلس به نماینده بگوید که دستور روزها و پیشنهادها را مجلس معین می‌کند ولى مجلس نمی‌تواند مانع پیشنهادها بشود و اگر بخواهد مانع طرح

+++

پیشنهادها شود این خلاف نظامنامه است‏.

آقای فولادوند اظهار نمودند که مجلس نمی‌خواهند رأی به چهار دوازدهم بدهد و این به تدریج اسباب ضعف دولت خواهد شد دولت باهوش باید نگذارد رشته پاره شود و باید به این موضوع مهم توجه کند.

آقای ساعد نخست وزیر گفتند اگر می‌دانستم که فرق بین یک یا چهار دوازدهم چیست تجدید نظر در تصمیم دولت اشکالى نداشت اضافه بر آن که برای تصویب هر دوازدهم چند جلسه هم وقت مجلس صرف می‌شود.

سى و پنج دقیقه به ظهر تنفس داده شد و بعد تشکیل جلسه به صبح روز یکشنبه سه ساعت به ظهر مقرر گردید.

یکساعت و بیست دقیقه قبل از ظهر روز یکشنبه پنجم دی ماه مجلس به ریاست آقای گنجه‌اى نایب رئیس تشکیل شد.

اسامى غائبین جلسه یکشنبه پنجم دی ماه‏

غائبین بااجازه - آقایان : مهدى ارباب - اردشیر شادلو - حسن اکبر - سلطانى - رحیمیان - اورنگ - دکتر معظمى - عباس نراقى - افخمى - عبدالرحمن فرامرزى - محمدعلى مسعودى - دکتر عبده - صدرزاده - بهار - على وکیلى - افشار - کهبد.

غائبین بى اجازه - آقایان : بیات - آشتیانى‌زاده - تولیت - کامل ماکویى - احمد اخوان - منصف - ابوالقاسم بهبهانى - امیر تیمور - قوامى - آصف - ناصرى اسلامى - نیک‌پور - یمین اسفندیارى - حسن مکرم - صفا امامى‏.

دیرآمدگان بى‌اجازه - آقایان : دکتر بقایى - عامرى - دماوندى - آقا خان - دکتر طبا - مسعود ثابتى - شهاب خسروانى - سلمان اسدى - صاحبدیوانى‏.

آقا‌ى مکى با قرائت ماده 79 نظام نامه اظهار نمودند که پیشنهاد آقای دکتر طبا برخلاف نظام نامه و بدعتى است مخالف حفظ انتظامات داخلى مجلس به علاوه نظارت بر بودجه مملکت حق هر یک از نمایندگان است و این حق نباید از ایشان سلب شود و تقاضا نمودند پیشنهاد‌ها قرائت و یک دوازدهم تصویب و بقیه به فاصله مورد بحث واقع شود.

آقای نبوى بیان داشتند رویه‌ى بعضى از آقایان که مجلس را از اکثریت می‌اندازند خلاف قانون اساسى و عملاً اسباب تعطیل مشروطیت است و معتقد بودند پیشنهاد آقای دکتر طبا اصلاح و پیشنهاد‌ها پس از تصویب چهار دوازدهم در دستور مورد بحث واقع شود.

قریب هشتاد نفر از نمایندگان در جلسه حضور یافتند ولى بالاخره عده برای اخذ رأی کافى نشد و در خاتمه برای مذاکره نیز کافى نبود و 35 دقیقه به ظهر مجلس به عنوان تنفس خاتمه یافت و به صبح روز سه‌شنبه محول گردید.

نایب رئیس - آقای عباس اسکندرى در صورت مجلس نظرى دارید؟ بفرمایید

اسکندرى - مخالفت بنده با صورت خلاصه جلسات این است که در این صورت خلاصه قید نشده است که جریانات اخیرى که برای پیشنهاد آقای دکتر طبا در مجلس پیش آمد کرده است به چه علت بود و چون از موارد لازم و مهم است باید حتماً در صورت خلاصه قید بشود برای رفع تشنجاتى که در کشور ایران پیش آمده بود دو فراکسیون اتحاد ملى و فراکسیون دموکرات ایران که در موارد بسیارى با هم اختلاف داشتند حاضر شدند و از خودگذشتگى نشان دادند در موارد مفیدى که برای کشور ایران آن را لازم می‌دانستند توافق کردند (صحیح است) این ائتلاف مانند عملى بود که کسانى که می‌خواستند مجلس شورای ملى را از قدرت واقعى که در حکومت مشروطه دارد بیندازند جلوگیرى می‌کرد همان دست‌هایى که درصدد تخریب و تضعیف مجلس بودند همان دست‌ها در مدت چند جلسه جلوگیرى کردند از توافقى که راجع به چهار دوازدهم این دو فراکسیون و فراکسیون ملى کرده بودند (همهمه نمایندگان - زنگ رئیس‏)

نایب رئیس - اظهارات شما مربوط به صورت جلسه نیست‏.

عباس اسکندرى - اجازه بفرمایید در صورت جلسه است اجازه بفرمایید با مملکت نمی‌شود شوخى کرد.

نایب رئیس - آقای اسکندرى بنده تقاضا می‌کنم در صورت جلسه بفرمایید.

عباس اسکندرى - عرض کردم راجع به صورت جلسه است من باید این جریانات را عرض کنم من باید بگویم که دست‌هایى ... (زنگ رئیس)‏

نایب رئیس - این مربوط به صورت جلسه نیست‏.

عباس اسکندرى - مربوط به صورت جلسه است باید اینجا نوشته بشود باید در صورت جلسه نوشته بشود.

نایب رئیس - آقای عباس اسکندرى خواهش می‌کنم‏

عباس اسکندرى - رأی بگیرید مجلس رأی بدهد که من حرف نزنم من مطالبى دارم الان باید بگویم که آینده کشور مربوط به آن است‏.

نایب رئیس - نمی‌شود مربوط به صورت جلسه من برخلاف قانون نمی‌گذارم حرف بزنید.

عباس اسکندرى - آقای رئیس مجلس در یک وضعیتى است که اگر من نگویم مسئول هستم شما رأی بگیرید بنده را خارج بکنید (همهمه نمایندگان - زنگ ممتد رئیس) چاره ندارد من باید صحبت بکنم (صفوى - بگذارید حقوق را تصویب بکنند آن وقت بفرمایید) باید چهار دوازده امروز تصویب بشود (صفوى - چهار دوازدهم بشود) چاره ندارد جز این که این مطالب که خیر مجلس شورای ملى است باید گفته بشود هشتاد نفر نماینده این جا حاضر شدند که چهار دوازدهم پیشنهادى دولت را تصویب بکنند و بعد کارهایى که به نفع مملکت است انجام بدهند باید این گفته بشود که چرا جلوگیرى می‌شود مردم هم باید بفهمند (زنگ رئیس)‏

نایب رئیس - آقای اسکندرى کسى مانع از گفتن شما نیست ولى اینجا جایش نیست در صورت جلسه باید راجع به صورت جلسه باشد.

عباس اسکندرى - جناب آقای رئیس این تذکرات باید در صورت خلاصه نوشته بشود چون من یک نفر منفرد هستم و بستگى با فراکسیون آزادى ندارم و بستگى با سایر فراکسیون‌ها ندارم برای بنده از نظر مجلس لازم است که عرض کنم بر علیه هیچ فراکسیون و هیچ نماینده‌اى هم نیست ولى این مطالبى که گفتم از نظر خیر مجلس شورای ملى است و شما هم در این مقامى که هستید در این سنى که هستید با سوابقى که دارید مقتضى است اجازه بدهید چند دقیقه صحبت بشود.

نایب رئیس - در صورت جلسه بنده اجازه نمى‌دهم بفرمایید بعد وقت بگیرید صحبت کنید.

عباس اسکندرى - بنده خیال می‌کنم که این نظر شما به ضرر مجلس شورای ملى است ولى بنده موافقت می‌کنم از نظر این که تبعیت کرده باشم ولى هر پیش آمدى بکند مسئولش شما خواهید بود.

نمایندگان - دستور ، دستور

نایب رئیس - آقای اسلامى در صورت جلسه فرمایشى دارید؟بفرمایید و خواهش می‌کنم به اختصار بفرمایید

اسلامى - عرض کنم که بنده را در آن صورت خلاصه غائب بى‌اجازه نوشته بودند و حال آن که بنده اجازه کتبى گرفته بودم 15 روز و از آقایان خواهش می‌کنم بنده دیروز از مازندران آمدم آقایان تشریف ببرند به شهرستان‌ها و به بینند مردم نسبت به مجلس چه می‌گویند یا یک ترتیبى به کار‌ها بدهید یا این که این مجلس را تعطیل کنید و مرد‌م را راحت کنید خاتمه بدهید به این ننگ و افتضاح مردم بیچاره‌اند من مأموریت دارم که این مطلب را از طرف مردم این جا بگویم‏.

نایب رئیس - در صورت جلسه اشکالى نیست‏؟

دکتر طبا - بنده عرایضى دارم‏.

نایب رئیس - بفرمایید.

دکتر طبا - در جلسه قبل بنده اجازه خواستم چند کلمه عرض کنم در جواب آقای مکى جلسه از اکثریت افتاد مجال نشد خواستم در مجلس عرض کنم و تذکربدهم که خدا می‌داند پیشنهاد بنده فقط و فقط روى اصل کمک به کارمندان دولت بود هیچ نظر دیگرى بنده نداشتم و مخصوصاً اینجا می‌خواهم عرض کنم و تاحدى هم خرده بگیرم و آقایانى هم که بیرون رفته‌اند شاید روى سه یا چهار دوازدهم این قدر ایراد نداشتند که خواستند مخالفت با دولت را این طور ابراز کنند بنابراین صحیح نیست که ما مجلس را در خارج این طرز وانمود کنیم (صحیح است) چون به همه آقایان لابد در این مدت یک عده‌اى مراجع کرده‌اند و گله کرده‌اند (صحیح است) بنده هم در جلسه‌ى خصوصى عرض کردم این طرز حقیقة قابل ادامه نیست یعنى یک عده از وکلا از آن جمله بنده هم هر چه فکر می‌کنم این وضع را نمی‌توانیم ادامه بدهیم (صحیح است) این است که بنده خواهش می‌کنم از مجلس که یک قدرى حسن نیت بیشترى داشته باشند حسن نیت را دارند اغلب وکلا یک قدرى بیشترى داشته باشند ولى باید اغراض خصوصى را یک قدرى بگذاریم کنار و به فکر ملت و گذرانیدن لوایح مفید برای مردم باشیم.‏

نایب رئیس - ولى مربوط به صورت جلسه نیست‏.

دکتر طبا - چرا مربوط به صورت جلسه است و ضمناً خواستم از آقای مکى تشکر کنم که ایشان با وجودى که جداً با پیشنهاد بنده مخالف بودند اقلاً تشخیص دادند که بنده حسن نیت داشتم و ضمناً

+++

خواهش می‌کنم که امروز یک تکلیفى برای حقوق مستخدمین دولت انشاء‌الله معلوم بشود.

نمایندگان - دستور دستور

نایب رئیس - آقای ملک مدنى در صورت جلسه فرمایشى دارید؟ بفرمایید

ملک مدنى - عرض کنم بنده از نظامات مجلس همیشه اطاعت کرده‌ام و اطاعت می‌کنم و همه ماها باید هر کس بر صندلى مقام ریاست نشست او را مورد احترام قرار بدهیم (صحیح است) و از دستورات و تذکرات او همه باید پیروى کنیم زیرا رئیس مجلس مال همه است و اداره کننده مجلس است (صحیح است) بنابراین بنده هم خارج از موضوع صورت مجلس چیزى عرض نمی‌کنم چون یک جمله‌اى آقای عباس اسکندرى فرمودند بنده هم به طور مختصر می‌خواهم یک جوابى به ایشان عرض کنم و چون بنده هم جزو اشخاصى بودم که در این دو سه جلسه حاضر نشدم به مجلس بنا‌براین رفع توهمى بشود همه آقایان می‌دانند که اگر ما در این دو سه جلسه در مجلس حاضر نشدیم از روز اول طرفدار تصویب حقوق مستخدمین بودیم (صحیح است) برای این که ما پیشنهاد کردیم که یک دوازدهم را همان روز بدهند بعد دولت موافقت نکرد بعد گفتیم دو دوازدهم بدهید چرا؟ برای این که همان روز اول به کارمندان حقوق پرداخته بشود اگر ما در مجلس حاضر نشدیم آقای اسکندرى برای این نبود حالا هم که حاضر شدیم روى یک نظریات و افکار خارجى نبود و ما د رقضایا هیچ وقت تحت تأثیراتى واقع نشدیم و همیشه هم روى خیر و صلاح ممکلت قدم‌هایمان را برداشته‌ایم ما عقیده‌مان این بود که بهتر است دولت آقای ساعد دو دوازدهم را بگیرد و دوازدهم دیگر آن با تبصره و پیشنهاداتى که خود دولت هم داده بعد جزو دستور باشد و مطرح شود چون دولت به این نظر موافقت نکرد ما حاضر نشدیم حالاهم چون احساس کردیم که کارمندان دولت احتیاج دارند و برف آمده است ولازم است زودتر کارشان رو به راه بشود برای این که ما نشان بدهیم هیچ نیتى نداریم جز خیر و صلاح دو دوازدهم و سه دوازدهم و چهار دوازدهم هر چه بفرمایید تصویب مى‌کنیم مگر وکیل حقش را ازش می‌گیرند ما توى مجلس هستیم و حرفمان را می‌زنیم یک عرضى که خواستم در آخر بکنم این است که همه ما را ملت ایران آن طورى که باید خوب مى‌شناسد (صحیح است)‏

2 - بیانات قبل از دستور آقای حاج امین‏

نایب رئیس - دیگر در صورت مجلس نظرى نیست؟ (اظهارى نشد) صورت جلسه‌هاى قبل تصویب شد آقای حاج امین راجع به اصفهان تقاضا دارند چند کلمه صحبت کنند (دستور ، دستور) چون مختصر است اجازه بفرمایید.

امین - عرض کنم دو جلسه اسبق آقای نایب رئیس راجع به اصفهان اظهاراتى فرمودند بعد آقای وزیر دارایی هم این جا فرمودند که چهل هزار تومان نقد و صد تن گندم به اصفهان داده شده است چهل هزار تومانش درست است ولى صد تن گندم را پولش را می‌گیرند مفت و مجانى نمی‌دهند به مستمندان اگر موضوع پیشنهاد خرج نبود البته بنده پیشنهاد می‌کردم که این صد تن را مجاناً به مردم بدهند و من چون موضوع پیشنهاد خرج است از آقای وزیر دارایی استدعا مى‌کنم که به جاى این که بدهند و پولش را بگیرند این را مجانى به مستحقین اصفهان کمک کنند (صحیح است) در صورتى که آقایان اجازه بفرمایند شاید از نظر آقای وزیر دارایی هم اشکالى نداشته باشد عرض بنده همین بود (دستور ، دستور)

3 - تصویب چهار دوازدهم بودجه کشور

نایب رئیس - در جلسه قبل آقای دکتر طبا پیشنهادى فرموده بودند مخالف و موافق هم در اطرافش صحبت کردند و به مرحله رأی رسید (صحیح است) آیا اصلاحى دارید؟ (رأی ، رأی) یک مرتبه دیگر خوانده شود.

(به شرح زیر قرائت شد)

پیشنهاد می‌کنم که پیشنهادات به کمیسیون ارجاع و با تبصره‌هاى لایحه دولت تحت شور قرار گیرد و بعد به اصل ماده واحده رأی گرفته شود.

مهندس رضوى - کمیسیون بودجه‏

نایب رئیس - معلوم است کمیسیون بودجه است رأی می‌گیریم به این پیشنهاد آقایان موافقین قیام فرمایند (اکثر برخاستند) تصویب شد.

مهندس رضوى - آقا پیشنهاد راجع به اصل ماده واحده داده شده است‏.

نایب رئیس - نرسیده است‏.

مهندس رضوى - آقا دو روز است داده‌ام به دفتر مجلس نمی‌شود نرسیده باشد راجع به متن ماده است‏.

اردلان - آقای رئیس یک توافقى هم شده است راجع به لایحه مالیات‏.

نایب رئیس - اجازه بفرمایید مطابق پیشنهاد آقای دکتر طبا تمام پیشنهادات می‌رود به کمیسیون (صحیح است)‏

مهندس رضوى - ولى این پیشنهاد مربوط به متن ماده واحده است و ممکن است آقای وزیر دارایی هم قبول بفرمایند یعنى اصلاح مربوط به عبارت است‏.

نایب رئیس - اگر اصلاح عبارتى است خود آقای وزیر دارایی هم می‌توانند قبول کنند والا کلیه پیشنهادات می‌رود به کمیسیون‏

مهندس رضوى - اصلاح عبارتى است اگر آقای وزیر دارایی قبول کردند که هیچ والا مجلس باید رأی بدهد یا رد کند از آیین‌نامه که نمی‌شود تجاوز کرد.

اسلامى - کلیه پیشنهادات گفته شده کلیه معنایش چیست؟‏

رضوى شیرازى - آقای رئیس این قاعده‌اش نیست‏.

معتمد دماوندى - آقا رأی بگیرید.

نایب رئیس - اصلاح عبارتى است آقای وزیر دارایی متوجه باشند.

(پیشنهاد آقای مهندس رضوى به شرح زیر قرائت شد)

پیشنهاد می‌کنم قبل از جمله آخر «پرداخت شود» جمله ذیل اضافه شود «با رعایت صرفه‌جویى کامل و احتراز از هر گونه تبعیض در توزیع اعتبارات بین استان‌ها و شهرستان‌هاى مملکت»‏

ابوالقاسم امینى - این که اصلاح عبارتى نیست‏

نایب رئیس - این قابل طرح نیست چون که اصلاح عبارتى نیست‏

مهندس رضوى - چطور اصلاح عبارتى نیست؟ پیشنهاد در ماده است آقای وزیر دارایی هم تشریف دارند قبول می‌فرمایند.

نایب رئیس - رأی گرفته می‌شود به ماده واحده با ورقه آقایان موافقین ورقه سفید می‌دهند عده حاضر در مجلس 94 نفر است‏

(اخذ و استخراج آراء به عمل آمد و نتیجه به قرار زیر اعلام گردید)

نایب رئیس - از 94 نفر حاضر در مجلس چهار دوازدهم با اکثریت 90 نفر تصویب شد.

اسامى موافقین - آقایان : محمد‌على مسعودى - على بهبهانى - صادقى - ملکى - شادلو - اسلامى - ابوالقاسم امینى - سزاوار - دهقان - زنگنه - فولادوند - دکترآشتیانى - دادور - عدل اسفندیارى - وثوق مشایخى - کفایى - محمد ذوالفقارى - اسدى - آقاخان بختیار - خسرو قشقایى - عرب شیبانى - قهرمان - حاذقى - کهبد عباسى - دکتر اعتبار - ناصر ذوالفقارى - مسعود ثابتى - دکتر مجتهدى - دکتر ملکى - حاج امین - صفوى - دکتر مصباح‌زاده - قبادیان - دکتر عبده - امیرنصرت اسکندرى - اقبال - رضوى - دکتر راجى - مهدى ارباب - علی‌محمد غضنفرى - مهندس هدایت - محمد‌حسین قشقایى - موسوى - صدرزاده - مهندس رضوى - دکتر طبا - برزین - گنابادى - نراقى - دکتربقایى - معین‌زاده - باقرى - ظفرى - هراتى - شهاب خسروانى - احمد فرامرزى - دولتشاهى - تقى‌زاده - صاحبدیوانى - ملک‌پور - دکتر شفق - بهادرى - حسین وکیل - اردلان - باتمانقلیج - بوداغیان - پالیزى - هاشم وکیل - مامقانى - گنجه‌اى - محمود محمود - متین دفترى - لیقوانى - معتمد دماوندى -دکتر فلسفى - امامى اهرى - نبوى فاضلى - اعزاز نیک‌پى - عباس مسعودى - شریعت‌زاده - لاهوتى - ارباب گیو - منوچهر گلبادى - صاحب‌جمع - دکتر امینى‏.

(دو ورقه‌ى با ذکر کلمه ممتنع و یک ورقه‌ى مکرر اشتباهاً محسوب شده است‏)

مخالف - آقای عباس اسکندرى‏ ، ورقه سفید علامت امتناع 4

نخست وزیر - از لطف آقایان نمایندگان صمیمانه متشکرم و می‌خواستم عرض کنم که ما در این باره هیچ نظر و غرضى نداشتیم و فقط می‌خواستم وضعیات ما روشن‌تر شود و کارمندان دولت مطمئن باشند که هر ماه حقوق خود را می‌گیرند (صحیح است) ما می‌خواهیم صمیمانه با مجلس همکارى کنیم (صحیح است) قدرت مجلس باعث قوت دولت است (صحیح است) هیچ شکى ندار ما می‌دانیم مجلس مقدس است و ما با مجلس همکارى می‌کنیم هر چه مجلس قوى و محکم باشد کارهاى مابهتر پیش می‌رود (صحیح است)

صدر‌زاده - پیشنهاد آقای مهندس رضوى را هم عملاً رعایت بفرمایید.

4 - تقدیم طرح اصلاح حقوق بازنشستگى به قید یک فوریت از طرف آقای وزیر دارایی‏

وزیر دارایی - چون در صورت مجلس که قرائت شد و همین طور در خارج بعضى از آقایان این طور تصور فرموده‌اند که دولت تبصره‌هایى را که داده بود استرداد کرده است می‌خواستم بگویم که این طور نیست دولت تبصره‌هایى را که داده بود لازم دارد فقط برای این که مستخدمین بتوانند حقوق بگیرند دولت در نظر گرفت که چهار دوازدهم را با یک فوریت تقدیم کند برای این که تعویق در پرداخت آن نشود این بود که استدعا شد به قید فوریت مطرح شود و نسبت به تبصره‌هاى لایحه هم که مورد نهایت احتیاج دولت است از آقای رئیس کمیسیون بودجه هم خواهش می‌کنم که زودتر آقایان اعضاى کمیسیون بودجه را بفرمایند حاضر بشوند که تبصره‌هاى دولت و پیشنهاداتى که از طرف آقایان رسیده است زودتر خبرش به مجلس داده شود که ما بتوانیم بودجه‌ى 1328 را تقدیم بکند بعد هم چون حقوقى که برای باز نشستگى مستخدمین داده می‌شد مقدارش کم بود یک طرحى برای بازنشستگى تهیه شده است و به قید یک فوریت تقدیم می‌شود (احسنت)‏

نایب رئیس - آقای وزیر بهدارى‏

5 - تقدیم لایحه راجع به سازمان پاستور از طرف آقای وزیر بهدارى‏

وزیر بهدارى - خاطر آقایان نمایندگان محترم مستحضر است که بنگاه پاستور ایران یکى از مؤسسات علمى و مفید کشور است و با بنگاه پاستور پاریس یک ارتباطات علمى دارد در دوران جنگ این ارتباطات بالکل قطع شده بود و پس ازخاتمه جنگ یک عده از پروفسورها و استادان عالیمقام فرانسوى آمدند اینجا و در قسمت علمى اینجا یک تجدید نظرى کردند و در دوران فترت به موجب تصویب‌نامه‌هاى دولت تشکیلات بنگاه پاستور تغییر کرد و تشکیلات فعلى به موجب تصویب‌نامه‌ها که مورد توجه مجلس قرار می‌گیرد باید به تصویب مجلس برسد و به صورت لایحه قانونى در آید لذا لایحه‌ى قانونى راجع به این قسمت را تقدیم مجلس شورای ملى مى‌کنم (احسنت‏)

6 - تعطیل جلسه به عنوان تنفس‏

نایب رئیس - اگر اجازه بدهید چند دقیقه تنفس بدهیم (بیست دقیقه بعدازظهر جلسه به عنوان تنفس تعطیل و دیگر تشکیل نگردید)

+++

یادداشت ها
Parameter:294444!model&5137 -LayoutId:5137 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(مشروح مذاکرات)