کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
به‌زودی در مرکز فرهنگی شهر کتاب؛
[1398/06/25]

جلسات درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی برگزار می‌شود  

 

سلسله نشست‌های درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی به‌زودی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

 

 مرکز فرهنگی شهر کتاب پس از برگزاری درس‌گفتارهایی درباره‌ مولوی، فردوسی، سعدی، عطار، حافظ، نظامی، خاقانی، ناصرخسرو، بیهقی، خواجوی کرمانی، سنایی و عبید زاکانی از روز چهارشنبه سوم مهر، در آستانه‌ روز بزرگداشت شمس، درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی را در یک سال آینده برگزار می‌کند.

 

این جلسات، روزهای چهارشنبه با حضور صاحب‌نظران و استادان و شمس‌پژوهان برگزار می‌شوند.

 

شمس و مولانا جلال‌الدین محمد بلخی از مفاخر تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم‌اند که شایسته است شخصیت، زندگی و آثارشان بیشتر تحلیل و بررسی شود. زندگی شمس و مقالات او نیاز به واکاوی دارد تا جایگاه او در تاریخ و فرهنگ ایران زمین و فرهنگ عرفان اسلامی روشن‌تر شود. اما شمس تبریزی کیست که دیدارش با مولانا سرفصل تاریخ زندگانی مولوی شد و مبدا زندگانی تازه‌ای برای او فراهم آورد؟ مولانا او را «خسرو اعظم»، «خداوند خداوندان اسرار»، «سلطان سلطانان جان»، «نور مطلق»، «جان‌ جان جان»، «شمع نه فلک»، «بحر رحمت»، «مفخر آفاق»، «خورشید لطف»، «روح مصور»، «بخت مکرر» و... می‌خواند. ورود شمس به قونیه و ملاقاتش با او طوفانی را در محیط آرام این شاعر و به‌ویژه‌ در حلقه‌ی ارادتمندان خاندان مولانا برانگیخت.

 

نخستین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی به تحلیل و بررسی کارنامه‌ شمس‌پژوهی و جایگاه شمس در ادب فارسی و عرفان اسلامی اختصاص دارد که با حضور و سخنرانی ایرج شهبازی و مهدی محبتی همراه خواهد بود.

 

این‌برنامه روز چهارشنبه سوم مهر از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

    بازدید:667
    یادداشت ها
    Parameter:304769!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار