کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس (بخش بیست‌و‌هفتم)
[1398/10/24]

تکالیف قانونی کاهش آلودگی هوا در مقیاس ملی و شهر تهران  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین‌پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست و ششم بخوانید.

 

مروری بر تکالیف قانونی کاهش آلودگی هوا در مقیاس ملی و شهر تهران (1380 ـ 1393)

 

آلودگی هوا بحرانی است که بسیاری از کشورها در جهان در حال حاضر با آن روبرو هستند. شهر تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به اهمیت و فرابخشی بودن مسئله حفظ محیط زیست شهر تهران،‌ شهرداری به عنوان یکی از نهادهای اساسی تأثیرگذار در محقق ساختن اهداف حفاظت از محیط زیست شهری، نقش عمده‌ای را به عهده دارد.

 

همچنین با توجه به پراکندگی قوانین موجود در این حوزه  و با توجه به چالش‌های اخیر در زمینه آلودگی هوا،‌ این گزارش به دو منظور گردآوری شده است؛‌ از یک سو شفاف سازی حوزه تکالیف قانونی شهرداری تهران به عنوان راهنمای تصمیم‌گیری مدیران شهری و همچنین زمینه ساز دانش افزایی علاقمندان به این حوزه دانشی و از سوی دیگر، جلوگیری از تداخل وظایف و مسئولیت‌های قانونی شهرداری تهران و سایر نهادهای تأثیرگذار و تأثیرپذیر در این حوزه.

 

در گزارش حاضر قوانین به دو دسته اصلی تقسیم شده‌اند:

  1. قوانین خارج از حوزه مدیریت شهری
  2. قوانین خاص حوزه مدیریت شهری

 

در پژوهش حاضر سعی شده است تا تمامی قوانینی که به صورت عام و خاص در زمینه آلودگی هوا از سال 1380 تا 1393 وضع شده است،‌ گردآوری گردد.

 

این گزارش در 6 بخش تنظیم شده است:

بخش 1- مقدمه؛

بخش 2- بیان مسئله؛

بخش 3- تعریف آلودگی هوا؛

بخش 4- بررسی اسناد فرادست و توجه به مسئله آلودگی هوا خارج از حوزه مدیریت شهری؛

بخش 5- بررسی اسناد و قوانین موجود در رابطه با مسئله آلودگی هوا در حوزه مدیریت شهری؛

بخش 6- جمع بندی و ارائه پیشنهادات.

 

مروری بر تکالیف قانونی کاهش آلودگی هوا در مقیاس ملی و شهر تهران (دوره زمانی: 1380 ـ 1393)، تهیه کننده مریم ابهری، تهران: شهرداری تهران، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران،‌ 1396.

 

    بازدید:556
    یادداشت ها
    Parameter:305321!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار