کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام
[1398/04/05]

توحید مفضّل  

گزارش از محمود نظری فهرست‌نویس و مصحح نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

توحید مفضّل شامل حدیثی است مفصل و خواندنی از امام صادق علیه السلام در باب توحید و خداشناسی و اسرار خلقت و شگفتی های آفرینش و نعمات بی شمار عنایت شده به بشر که حضرت طی چهار جلسه بر مفضّل بن عمر جُعفی(از شاگردانش) املا فرموده است. این اثر مکرر چاپ و به فارسی و دیگر زبان ها  نیز ترجمه شده و نسخه های متعددی از آن  از جمله در کتابخانه مجلس وجود دارد.

اینک بخشی از توحید مفضل به ترجمه علامه مجلسی در باب نعمت سخن گفتن و کتابت در اینجا درج می گردد:

" ... ( امام صادق می فرماید) : تامل کن ای مفضل در سخن گفتن که خدا بر آدمی به آن انعام کرده که به آن تعبیر می کند از آنچه در ضمیر اوست و آنچه در دلش خطور می کند و نتایج افکار خود را به آن بیان می نماید و ما فی الضمیر دیگران را به آن می داند. و اگر این سخن گفتن نبود انسان از بابت چهارپایان بود که از آنچه در خواطرش بود خبر نمی توانست داد و آنچه در خاطر دیگران بود نمی توانست دانست.

و باز تامل کن ای مفضل در فوائد کتابت و نوشتن که به آن ضبط کرده اند خبرهای گذشتگان را برای حاضران و ضبط می نمایند اخبار حاضران را برای آیندگان و به آن باقی مانده است کتاب ها که در علوم و آداب و غیر آنها نوشته اند. و به نوشتن حفظ می کند آدمی آنچه جاری می شود میان او و دیگران از معاملات و حساب . اگر نوشتن نبود منقطع می شد اخبار بعضی از زمان ها از بعضی و کسی که به سفری می رفت خبرش به اهلش نمی رسید و علوم مندرس می شد و آداب ضایع می شد و خلل عظیم در امورو معاملات مردم راه می یافت و فوت می شد از ایشان آنچه محتاج بودند به نظر در آن از امور دین ایشان و و روایاتی که ایشان را ضرور است دانستن آنها..."

    بازدید:1091
    یادداشت ها
    Parameter:304396!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار