کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد؛
[1398/07/17]

تفلیس پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۲۱ شد  

 

 تفلیس، پایتخت گرجستان از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد به اختصار یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۲۱ انتخاب شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یونسکو اودری آزولای/ Audrey Azoulay مدیر کل یونسکو بر اساس پیشنهاد کمیته مشورتی پایتخت کتاب جهان، شهر تفلیس را به نام پایتخت جهانی کتاب سال ۲۰۲۱ با شعار «خوب، کتاب بعدی که می خواهی بخوانی چیست؟» اعلام کرد.

 

محوریت این برنامه استفاده از فناوری های نو به عنوان ابزاری قدرتمند برای تشویق کودکان و نوجوانان به بیشتر خواندن است و شامل فعالیت های مهم، در مقیاس های گسترده و مستمر می شود؛ از جمله برگزاری جشنواره کتاب برای کودکان، افتتاح کتابخانه، اجرای پروژه‌های دیجیتالی بر اساس آخرین فناوری ها برای تبدیل کتاب به بازی های رایانه‌ای و بازسازی اولین انتشاراتی شهر تفلیس.

 

این برنامه ها به طور خاص برای کودکان و نوجوانانی طراحی می شوند که دسترسی کمتری به کتاب دارند و بر مبنای نوآوری برنامه ریزی و اجرا می شوند. مهم ترین هدف شهر محبوب کردن خواندن و افزایش دسترسی به کتاب برای همه سطوح و اقشار جامعه است. پایتخت جهانی کتاب در تفلیس از سوم آوریل سال ۲۰۲۱ (۱۴ فروردین ۱۴۰۰) و همزمان با روز جهانی کتاب و روز جهانی کپی رایت آغاز می شود.

 

شهرهایی که در این برنامه به نام پایتخت کتاب جهان نام گذاری می شوند باید برنامه هایی را طی سال پیش رو برای افزایش خواندن و علاقه مندی به کتابخوانی اجرا کنند. تفلیس که بیست و یکمین کشوری است که این نام به آن تعلق می گیرد، بعد از کوآلالامپور در سال ۲۰۲۰ و شارجه در سال ۲۰۱۹ توانسته است عنوان پایتخت کتاب جهان را از آن خود کند. کمیته مشورتی در یونسکو که این شهر را انتخاب می کند متشکل از نمایندگانی از انجمن ناشران بین المللی، فدراسیون انجمن کتابخانه ها و یونسکو هستند.

    بازدید:576
    یادداشت ها
    Parameter:304910!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار