کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
در حاشیه نمایشگاه کتاب کاشان؛
[1397/10/09]

ترجمه کتاب «مفتاح الحساب» رونمایی شد  

 

 کتاب «مفتاح الحساب» در قاهره و دمشق انتشار یافته است، اما به فارسی ترجمه نشده بود که برای نخستین‌بار ترجمه، تصحیح و شرح مقالۀ پنجم آن همراه با زندگی، اوضاع و احوال شخصی و آثار مکتوب غیاث‌الدین جمشید کاشانی در ایران به چاپ رسید.

 

 محمدرضا عرشی در مراسم رونمایی این کتاب در نمایشگاه کتاب کاشان اظهار کرد: «مفتاح الحساب» یکی از مهم‌ترین کتاب‌های ریاضی در دورۀ اسلامی است که نگارش آن از سال ۸۲۴ هجری قمری تا ۸۳۰ هجری قمری به طول انجامیده است و نویسندۀ کتاب اثر خود را به الغ‌بیگ فرزند و جانشین تیمور تقدیم می‌کند که به عنوان پادشاهی ستاره‌شناس، ریاضی‌دان و اهل علم و ادب معروف بوده است.

 غیاث‌الدین جمشید کاشانی که با القاب بطلمیوس ثانی یا مولانای اعظم معرفی می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین ریاضیدانان، منجمان و زیج‌نویسان دوره اسلامی است که تا همین اواخر، کسی از کتاب‌هایش اطلاع نداشت تا این‌که در سال ۱۳۱۹ خورشیدی "سیدمحمد محیط طباطبایی" برای نخستین‌بار در کشور وی را به جامعه علمی ایران و جهان معرفی کرد.

مقاله پنجم «مفتاح الحساب» نیمی از این کتاب است که ترجمه و تصحیح آن ۱۰ سال به طول انجامید و با استفاده از روش بینابینی نسخه موجود در کتابخانۀ ملک در کنار نسخه‌های دیگری در کتابخانه‌های مرعشی، فیضیه و مدرسۀ سپهسالار برای ترجمه و تصحیح مورد بررسی و تحقیق قرار داده است.

 در ترجمه و شرح مقاله پنجم کتاب «مفتاح الحساب» ۵۵ نسخه خطی منحصر به فرد در علم ریاضیات معرفی شده که در کتابخانه‌های مختلف از جمله کتابخانۀ ملک، مدرسۀ سپهسالار، کتابخانۀ ملی و آستان قدس رضوی، ظاهریۀ دمشق، جامع‌الکبیر صنعا در یمن، اسکندریۀ مصر، برلین و پاریس موجود است.
 

ترجمه و تصحیح کتاب «مفتاح الحساب» غیاث‌الدین جمشید کاشانی که یکی از بزرگ‌ترین ریاضیدانان و منجمان قرن نهم هجری بوده توسط انتشارات ارمغان ادب در ۵۸۲ صفحه و با قطع وزیری به قیمت ۶۰ هزار تومان به چاپ رسیده است.

    بازدید:742
    یادداشت ها
    Parameter:302622!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار