کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
5.0 (1)
توسط موسسه پژوهشی بایسنغر؛
[1399/01/17]

ترجمه خاموش هروی از «فضایل القرآن» منتشر می‌شود  

 

 کتاب «فضایل القرآن» اثر ابوعبید القاسم بن سلام هروی، با ترجمه عبدالله خاموش هروی، توسط انتشارات موسسه پژوهشی بایسنغر در هرات منتشر می‌شود.
 

این کتاب از قدیمى‌ترین رسائل درباره فضیلت‌های قرآن است. مولف آن یعنی ابوعبید القاسم بن سلام هروی متولد حدود ۱۵۷ و درگذشته به سال ۲۲۴ قمری، محدث، قاری و فقیه خراسانی بود که بیشتر در عراق زندگی کرد و تالیفات بسیاری داشت. او که مشاغلی چون قضاوت را نیز مدت‌های مدیدی تجربه کرد، پس از رفتن به سفر حج در سرزمین حجاز ماندگار شد و تا پایان عمر آنجا زیست.
 

ابوعبید در این کتاب به بیان روایاتى در باب فضیلت آموختن قرآن، قرائت قرآن و گوش فرا دادن به آن، فضیلت پیروى از قرآن و ثوابى که در متابعت آن و نیز عقابى که در تضییع آن وجود دارد، بزرگداشت اهل قرآن و فضیلت دانش قرآن و تلاش در بدست آوردن آن، فضیلت ختم قرآن، برخى صفات و ویژگى‌هاى اخلاقى قاریان و حاملان قرآن از جمله پرهیز از اکتساب و ارتزاق به وسیله قرآن، فضایل سور و آیات قرآن که در احادیث وارد شده و... صحبت کرده است.
 

همچنین چگونگی جمع و تدوین قرآن و مواضع حروف و سور قرآن، حروف زایدى که به سبب آنها خط قرآن مختلف مى‌شود، روایاتى درباره نقصان و کاهش در آیات قرآن، حروف دوازده‌گانه قرآنى که مصاحف اهل حجاز و اهل عراق در آنها با یکدیگر اختلاف دارند، قرائت‌هاى مختلف و گوناگون، استحباب قرائت قرآن با لحن عربى، اولین و آخرین آیات نازله قرآن و نیز سور مکى و مدنى آن، نهى از تأویل به رأى قرآن، مسائلى درباره مصاحف و کراهت یا رخصت بیع و شراء آنها و نیز نقطه‌گذارى و تزیین مصاحف، از دیگر مباحث این کتاب است.
 

در کل «فضایل القرآن» یک مقدمه و پنج فصل دارد که هرکدام از فصل‌ها نیز ابوابی دارند. فصول پنج‌گانه کتاب عبارتند از: «قضایایى درباره فضل قرآن و استماع آن و عمل به آن»، «فضایل آیات و سوره‌هاى قرآن در احادیث»، «آداب قراء قرآن و حاملان آن»، «مسائلى دربارۀ مصاحف و کراهت یا جواز بیع و شراء آنها، نقطه‌گذارى و تفسیر آنها و نیز تزیین مصاحف و «قرائات مختلف در قرآن». بهاالدین خرمشاهی در جلد دوم از دانشنامه قرآن درباره نسخه شناسی این کتاب نوشته است.
 

دکتر عبدالله خاموش هروی (متولد ۱۳۳۴ شمسی، هرات) در رشته‌ زبان و ادبیات عرب از دانشگاه مشهد فارغ‌التحصیل شده است. «اسلام بنیانگذار عصر جدید»، «ترجمه جدولی قرآن کریم به زبان فارسی»، «ریاض الصالحین: مجموعه گرانمایه از احادیث پیامبر بزرگ اسلام (ص)» اثر یحیی ‌بن ‌شرف نووی دمشقی، «سیره النبی (ص): ترجمه فارسی الرحیق المختوم» اثر صفی‌الرحمن مبارک ‌فوری، ترجمه «تفسیر المنیر» اثر وهبة زحیلی (به همراه گروهی دیگر از مترجمان) و... از کتاب‌های منتشر شده خاموش هروی در ایران است.

معرفی از: ایبنا

    بازدید:534
    یادداشت ها
    Parameter:305565!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار